Jump to content

Laiklik Ve İslam

Recommended Posts

6 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Hristiyan olmamın sebebi incildeki ayetler beni çok etkiledi,asla müslüman olmam.Çünkü kuranda vahşet,adaletsizlik,ilkel bir kutsal kitap olduğu için asla islama inanmam.Ama incilde Rab İsa Mesih düşmanları bile sevmeyi öğütlüyor.

Zatne ben müslünalığı savunduğunduğunuzu görmedim ve seni dinsiz olarak biliyordum demin altım senin ismine benzer birisiyle karştırdım günlerce takip etim anca  attürkün resimile ayırt edebildim.Hırstıyanlık tanrıdan gelen bir vahiy kitabı deyilki isanın  öyetilerini kaleme almışlar şayet isa yaşdıysa. yani  budizim gibi bir dindir gerçi bütün dinler insan yazımıdır ama ben onların iddasını söylüyorum allhtan vahiy geldiyi idda ediyorlar. ben burda hırstiyanlıkla budizimi ayırıyorum ikisinede inanlar bir insan öyretisi olduğunu biliyorlar. geçen bundan 6- 7 ay önce benimle  birsi burda deyil sosyal medeyda ya tiweetirdi yada facden birsi özelden benimle görüşmek istedi benim paylaşımlarım hoşuna gitmiş tanışmak istedi konuşuk sıara dinlere geldi  ben müslümqan deyilim ama hırstiyanım tel bıaktı  görüşelim dedi, bilirsin her adama güvenemsin sanal alemde tel ver aderes ver bunlar tehkilikeli şeyler hesabımız bile kendi ismizdan açmayız türküyenin durmu malüm ak tiriler şikeyet  ediyorlar kimseye güvenemsin neyse ben bu arkadaşa cevap vermedim bu israla telden görüşelim dedi seni kiliseye davet edeceyim pazar günü gelirsin dedi  güvendim aradım unutum tam olarak dıyarbakırmıydı mardinmiydi oarada oturuyor ben istanbul neyse teldan bana randüvü aldı  benim semte kilise tanıyordum ama başka bir yerde toplandıklarını bilmiyordum beni aedılar şu şahis seninle tanışmamızı istedi adamla oranın yöentisiydi bu adam konuştuk beni kilisye davet etti gel pazar günü konuşalım dedi o pazaeda benim işim çıktı gidemdim böylece kapandı konu hata bazen ateistforma yeri gelirse  link atıp davet ediyorum bazen düşünüyorum acaba sen   benim verdiyim liklerden buray gelen birsimisin düşünmedim deyil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, güven yazdı:

Zatne ben müslünalığı savunduğunduğunuzu görmedim ve seni dinsiz olarak biliyordum demin altım senin ismine benzer birisiyle karştırdım günlerce takip etim anca  attürkün resimile ayırt edebildim.Hırstıyanlık tanrıdan gelen bir vahiy kitabı deyilki isanın  öyetilerini kaleme almışlar şayet isa yaşdıysa. yani  budizim gibi bir dindir gerçi bütün dinler insan yazımıdır ama ben onların iddasını söylüyorum allhtan vahiy geldiyi idda ediyorlar. ben burda hırstiyanlıkla budizimi ayırıyorum ikisinede inanlar bir insan öyretisi olduğunu biliyorlar. geçen bundan 6- 7 ay önce benimle  birsi burda deyil sosyal medeyda ya tiweetirdi yada facden birsi özelden benimle görüşmek istedi benim paylaşımlarım hoşuna gitmiş tanışmak istedi konuşuk sıara dinlere geldi  ben müslümqan deyilim ama hırstiyanım tel bıaktı  görüşelim dedi, bilirsin her adama güvenemsin sanal alemde tel ver aderes ver bunlar tehkilikeli şeyler hesabımız bile kendi ismizdan açmayız türküyenin durmu malüm ak tiriler şikeyet  ediyorlar kimseye güvenemsin neyse ben bu arkadaşa cevap vermedim bu israla telden görüşelim dedi seni kiliseye davet edeceyim pazar günü gelirsin dedi  güvendim aradım unutum tam olarak dıyarbakırmıydı mardinmiydi oarada oturuyor ben istanbul neyse teldan bana randüvü aldı  benim semte kilise tanıyordum ama başka bir yerde toplandıklarını bilmiyordum beni aedılar şu şahis seninle tanışmamızı istedi adamla oranın yöentisiydi bu adam konuştuk beni kilisye davet etti gel pazar günü konuşalım dedi o pazaeda benim işim çıktı gidemdim böylece kapandı konu hata bazen ateistforma yeri gelirse  link atıp davet ediyorum bazen düşünüyorum acaba sen   benim verdiyim liklerden buray gelen birsimisin düşünmedim deyil.

Önceden Gök Tanrıya inanıyordum.Yani önceden de dinsiz değildim,sadece islama çok karşıydım.Gerçi hala islama karşıyım.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Önceden Gök Tanrıya inanıyordum.Yani önceden de dinsiz değildim,sadece islama çok karşıydım.Gerçi hala islama karşıyım.

hım hatırlıyorum bazı yazılarını inanacaksam kök tanrısına inanırım demiştin. ben bunu illaki bir şeye incaksam en mantıklısı kök tanrısı  diye algıladım. neyse dinlerin sapıklığına kapılmayında ne yaparsanız yapın neyle mutluysan ona inan.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Tengrizm yazdı:

Dostum islama karşı olman bile başlı başına bir nimettir. Seni daha önce ettiğim gibi tebrik ediyorum.
Ancak doğrusu hristiyanlığı hemencecik bu kadar benimsemiş olman canımı sıktı. 
Her ne kadar sen aksini söylesen de hristiyanlıkla museviliğin temelleri aynıdır. İkisi de Tevrat'ı tasdik ve kabul eder ki Tevrat özellikle zırvalarla doludur. Hatta o kadar ki bu konuda Kuran'la başa baş yarışır. 
Hristiyanlığın ritüelleri de islamın ritüelleri gibi şekilsel zırvalardır. Yok İsa'nın kanı yok İsa'nın eti bilmem ne, günah çıkartma, vaftiz olma..... tamamı ortadoğu saçmalığıdır.
Bunların hepsini sen zaten biliyorsun. Anlatmaya gerek yok.
Haa işin ahlaki boyutundaysan yani İsa'nın muhlis kişiliği, vaazları, mucizeleri, öğütleri vs.. seni etkilediyse bu tür ahlaki söylemlerin daha da fazlası budizmde vardır. Zira zaten İsa'nın meşhur "meçhul yıllar"ı büyük ihtimalle budist keşişlerle geçirdiği de ciddi bir iddiadır. Nitekim söylemler neredeyse birebir aynıdır.
İsa'nın tanrı olduğu, evreni yarattığı vs.. ya da tanrının biricik oğlu olduğu gibi hikayeler ise fizik gerçeklerle uyumsuz, greko-sanskrit mitlerin görece yeni uyarlamalarıdır. Örneğin 5000 yıllık Horus hikayesinin  nasıl olup da İsa'nın babasız doğuşu, beşikte konuşması, suda yürümesi, ölüleri diriltmesi ve öldükten sonra reenkarnesi olayları ile bire bir uyumlu olduğu cevaplanması gereken sorulardır. 
Bunları net olarak anlayabilecek kadar zeki bir insan olduğunu biliyorum..

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Tengrizm yazdı:

incilde Rab İsa Mesih düşmanları bile sevmeyi öğütlüyor.

Ama kendisine inanmayanların cehennemde yanacaklarını da söylüyor. Olmaz dostum! Dinlerin hiç biri olmaz. En olabilecek bir din varsa o da Budizmdir, fakat onda bile din adamları sınıfı sömürü yapıp beleşe geçiniyorlar. Bu din kurumu neresinden tutarsan tut olmaz. 

Ama sen ya tanrı varsa diye korktuğun için bir dine sahip olman gerektiğini düşündüğünü itiraf ettiğin için üzerine gitmiyorum. Zamanla bilinçleneceksin. Sen şu an bu ya tanrı varsa korkusu ile mücadele ediyorsun aslında.

Bu korku ile olabileceğinin en iyisi deist olmandır. Bu korkuyu aşmadan ateist olmanın bir yolu yok. Zaten ateist olabilenler bu korkuyu aşanlar! Anlatabildim sanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir de kimse sanmasın ki ateistler tanrı korkusunu her kötülüğü haksızlığı serbestçe yapabilmek için aşmaya çalışıyorlar. Alakası yok. Öte dünyada cezalandırılırım korkusunun insanlara hayvanlara doğaya kötülük yapmayı engellemediği sayısız kere kanıtlanmıştır. 

Tam tersine tanrı inancı bu kötülükleri vicdan azabı duymadan yapabilmek için alet ve bahane olarak kullanılmıştır. Din katliamlarını filan bahsetmeye gerek bile duymadan basit bir örnek vereceğim: Bir dindarın sokaktaki zor durumdaki hayvanlara yardım etmeye çalışan bir çocuğa "onu yaratan allah onun ihtiyaçlarını karşılar, sen Allahtan daha merhametli olamazsın" diye öğütlediğini kulaklarımla duydum. 

O salak yobaz hiç umurumda olmadığı ve onun saçma sapan fikirleri ile uğraşamayacağım için sadece çocuğa olan yanlış telkinini düzelttim. Bakma sen o kafayı allah ile bozmuş dogmatiğe, sen iyi bir çocuksun ve bil ki allah filan hiç bir canlı için parmağını bile oynatmaz, yok öyle bir şey, sen benimsediğin yolda devam et dedim. Yalnız senin bilinçli olacağın konu, hayvanlardan insanlara bulaşabilecek bazı parazitler. Abartmadan bu konuyu da bilmen ve doğanın öyle saf temiz allahın düpdüzgün yarattığı mükemmel, hele hele öyle zırvalandığı gibi insanın hizmeti için yaratılmış filan bir şey olmadığının bilincine varman gerekir dedim. Doğayı sev ama doğaya karşı dikkatli olmayı da bil dedim. Unutma: Bu doğa allah tarafından filan öyle senin hizmetin için filan yaratılmış filan asla ve asla değil. Ama yine de doğayı sev! Çünkü biz ondan geldik.

Artık hangi telkin daha yararlı oldu çocuk için bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Konuyu kendim açıp kendim detaylandırıyorum ama konuyu açınca bazı önemli detayları açmadan da olmuyor. Yok kedi kılı kis yaparmış da filan gibi şehir efsanelerine kanmayacaksınız. Yok öyle bir şey. Kedilerden geçen sadece toksoplazma hariç başka parazit yok. Toksoplazma da sadece hamileler için tehlikeli diğer kişiler için bir tehlikesi yok. Köpeklerden evet çok tehlikeli kis yapan bir parazit geçebilir. Köpekler konusunda dikkatli olmakta fayda var. Aşıları yapılan veteriner kontrolündeki bir köpek tabii ki risk taşımaz. Ama sokak köpekleri risk taşıyabilir.

Kedi ise hamile değilsen hiç bir riski yok. Tırmaladığı yer enfeksiyon kaparsa başka! :D Hamileye de toksoplazma geçmesi öyle kolay değil. Dışkısı ile direk el teması ve elini yıkamamak ağzına götürmek gerekiyor ki bulaşsın. Ama söyleyeyim bir hamileye daha önce bulaşmamışsa ilk kez toksoplazma bulaşması korkunç bir kabustur. Kendisine bir şey olmaz, çocuğu düşürüp kurtulursa da yine iyi sayılır, ki zaten çoğunlukla öyle olur, ama sakat, özellikle kör doğum riski çok kötü!

Fakat toksoplazma kedilerden değil yıkanmamış yeşilliklerden bulaşır. Tabii bundan da kediler sorumlu, çünkü yeşilliğe kedi dışkısından geçiyor. Ama bilinçli olunca sorun yok. Yani doktorlar hamile mi kaldın evdeki kediyi çıkar filan demiyorlar. Kalsın kedi yani, öyle paniklemeye gerek yok. Dışkısına dokunma yeter. Sen asıl hamileysen dışarda yıkanmamış yeşillik filan yeme! Asıl dikkat edeceğin evdeki kedi değil, o lokantadaki salata! 

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, democrossian yazdı:

Dışkısına dokunma yeter. 

Evde kedi besliyoruz, iyi güzel, aşıları var, bakımlarını yapıyoruz tamam.

Fakat iş sokaktaki kedilere gelince hiç dokunasım gelmiyor, dışkısını yaptıktan sonra kıçını yalıyor o hayvan, sonra o diliyle kendisini temizliyor, çok abartmış gibi görünmek istemem ama, bence hamile insanları sokak kedisini elledikten sonra normal bir insana göre daha çok dikkat etmesi gerekli gibi geldi bana.

Bu arada konu başlığından baya ayrı bir şey oldu bu da :)

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, CinleriGorenAdam yazdı:

hamile insanları sokak kedisini elledikten sonra normal bir insana göre daha çok dikkat etmesi gerekli gibi geldi bana.

E tabii canım hamile kadın da sokak kedisini ellemesin artık. Abartmamak lazım ama çok boşvermek de doğru değil.

Kedim benim de var. Kedi güzel bir hayvan. Çok severim. Evet konu çok başka yere gitti ama işte laf lafı açıyor diye o yüzden dedim.

Sitelerde Paylaş
On 24.05.2018 at 03:44, ALIENRIPLEY yazdı:

o zaman sorun ne? bunu anlamak mümkün değil..

Sorun şu malesef insanların beyni yıkanıyor ayeter ve hadisler manipüle edilerek insanlara tek hedef olarak halifelik veriliyor ve insanlarda zannediyor ki tek amaç var islama göre hilafet sistemi kurmak için savaşmak. Ama kurana baktığımızda halifelikle ilgili hiç bir bilgi yoktur.

Malesef müslümanlara hedef saptırtma yapılmaktadır. Bir türlü şunu anlatamıyorum gerçi anlayan zaman zaman bir kaç kişi çıkıyor ama asıl tehlikenin mesela gdolu yiyecekler olduğunu ve müslüman geçinen devlet yönetimlerinin gdolu gıdalara geçit vererek neslimizi en büyük günah olan eşcinsellikle yok ettiklerini söylediğimde bir türlü anlamak istemiyorlar. Malesef en koyu şeriatçiler bile bu kafayla giderse eşcinsel torunlarını gözyaşları içersinde izlemek zorunda kalacaklar.

Sorun hatta din sorunuda değil aslına bakılırsa islam savaşını hz. Muhammed(sav) döneminde zaten kazandı ve Allah nurunu tamamladı. Fakat malesef ve de hala halifelik sistemi tek emirmiş gibi bunun için savaş veriyorlar. Bu Amerika öyle bir yawşak ki aslında inatla ortaya medeniyetler çatışması tezini atıyorlar ve bu arada halkıda alttan alta bu savaşlara hazırlıyorlar. Çok akıllıca bir yöntem özelliklede ayetler manipüle edilip birde işin içinde maddi çıkarlar sokulunca müslümanlar bu fitneye düşüyorlar.

Artık mesele medeniyetlerin çatışması değil aksine öyle bir savaş varki artık medeniyetlerin birleşerek tek bir düşmana uluslararası emperyal firmalara karşı savaş vermesi gerekiyor. Yoksa yakın gelecekte eşcinsellik patlama yapacak. mafya zaten patlama yaptı, açlık ve sefalet heryeri kaplayacak, su kaynakları, tarım, hayvancılık tamamen tekel firmaların eline geçecek. Çok kötü şeyler yaşanacak ve malesef müslümanlar hala bu emperyal güçlerin verdikleri sahte hedefler peşinde yeryüzünde fitne ve fesat çıkarıyorlar.

hz. Muhammed(sav) ahir zaman fitnesi için uyarmasına rağmen hiç biri dinlemiyor ve herkes birbirini öldürmeye devam ediyor. Ve çok ilginçtir ki hadis bize şunu söylüyor ahir zamanda öyle bir fitne olacak ki ölende öldürende cehennemlik olacak diyor. Yani resmen müslümanların birbirini öldürmesinin sonunu cehenneme giriş olacağını söylüyor.

Biz müslümanlar bir gücüz gerçektende hak için ölmeye hazır kıtalarız ve bize düşen görev  sadece müslümanları değil dünyayıda kurtarmak ve bunun için savaşmak. Ancak malesef asıl yok etmemiz gereken güçlere hizmet ediyoruz müslümanların en büyük hatası bu yani deccalin hizmetinde çalışıyor müslümanların büyük kısmı ve bunun bedelini sadece müslümanlar değil bütün dünya halkları ödemek zorunda kalacak.

Allah Resul hz. Muhammed'in yapmış olduğu büyük savaşları hala anlamıyorlar. Hz. Muhammed o zaman da tıpkı bu zamanda olduğu gibi devletin ve halkın kanını emen mafyalara, aşiretlere ve din üzerinden para kazanan gruplara savaş açmıştı. O zamanki mafyası, tefecisi ve aşiretleride dindarız diyorlardı şimdi bakın bu zamanda da en büyük dindarlar gene mafyalar veya aşiretler. Ama bir bakıyorsun her türlü pislik gene bu mafyalarda ve aşiretlerde. Devleti ele almışlar kanımıza kadar emiyorlar. Ve müslümanlar aldıkları sus payları karşılığında bu insanlarla kolkola geziyorlar ve diğer insanların hem haklarını yiyorlar hemde onlara zulmediyorlar.

Sitelerde Paylaş
On 23.05.2018 at 23:45, gariban_derviş yazdı:

Kardeş seninle bunu konuyu aşamayız. Sen laikliği farklı gözle görüyorsun.

Aslında anlaşamadığımız konu kişiye karşı işlenen bir suçun devlet işine girip girmemesi. Giriyorsa ve laikseniz böyle şeyler diyemezsiniz.

Laiklik dinle devlet işleri ayrılması diyoruz. Bunda hemfikiriz ancak burda işlenen suç devlete karşı değil kişiye karşıdır.

Ee..? Köylüye hakkını vermeyen ağaya da ne yapılacağını köylü mü belirleyecek? İşkence isterse? Uzun süren, ölümsüz bir işkence?

Orta yolda bulunabilir. Tek idam cezası getirilir bu konuda bu sorun aşılmış olur. Allahın kurallarından önemli değildir benim dediğim olduğunda zaten Allahın kuralı uygulanmış olur. 

Ama "O zaman da dini devlet işine sokmuş oluyorsunuz." dedim ya. Zaten idam cezası bir halta yaramaz.

Şöyle düşünelim faiz islama göre haramdır değilmi? Devlet faiz geliri elde ederse bu islama aykırı bir uygulama olur ama şu açıdan bakarsak insanlara zorla faiz dayatılmadığı müddetçe müslümanlar için faiz almazlarsa  islama göre bir sorun teşkil etmez.

Ayeti getirin bence.

Yani devlet bir canlı değildir veya insan değildir o yüzden günahkar veya cehennemlik olamaz. 

Ee..? İslam'ın hukuki kuralları ne diye var? Devlete uygulatmak için, değil mi?

26 dakika önce, gariban_derviş yazdı:

Sorun şu malesef insanların beyni yıkanıyor ayeter ve hadisler manipüle edilerek insanlara tek hedef olarak halifelik veriliyor ve insanlarda zannediyor ki tek amaç var islama göre hilafet sistemi kurmak için savaşmak. Ama kurana baktığımızda halifelikle ilgili hiç bir bilgi yoktur.

Şeriat sahibi ayeti mesela..? Casiye 18?

Bir türlü şunu anlatamıyorum gerçi anlayan zaman zaman bir kaç kişi çıkıyor ama asıl tehlikenin mesela gdolu yiyecekler olduğunu

Belki öyledir. Sonuçta GDO'lu yiyeceklerin uzun sürelik etkileri daha gözlemlenmedi, gözlemlendiyse de ben bilmiyorum.

ve müslüman geçinen devlet yönetimlerinin gdolu gıdalara geçit vererek neslimizi en büyük günah olan eşcinsellikle yok ettiklerini söylediğimde bir türlü anlamak istemiyorlar.

Çünkü Anibal'in deyimiyle bir martavaldan ibaret dediğiniz. Böyle bir etkisi filan yoktur.

Malesef en koyu şeriatçiler bile bu kafayla giderse eşcinsel torunlarını gözyaşları içersinde izlemek zorunda kalacaklar.

Homofobik.

Bu Amerika öyle bir yawşak ki aslında inatla ortaya medeniyetler çatışması tezini atıyorlar ve bu arada halkıda alttan alta bu savaşlara hazırlıyorlar. 

Neyse.

Yoksa yakın gelecekte eşcinsellik patlama yapacak. 

Hangi bilgiye dayanarak?

mafya zaten patlama yaptı, açlık ve sefalet heryeri kaplayacak, su kaynakları, tarım, hayvancılık tamamen tekel firmaların eline geçecek

Bu daha çok küresel ısınmanın sonucu olur. Ama tam tersi oluyor.

https://www.worldhunger.org/world-hunger-and-poverty-facts-and-statistics/

Biz müslümanlar bir gücüz gerçektende hak için ölmeye hazır kıtalarız ve bize düşen görev  sadece müslümanları değil dünyayıda kurtarmak ve bunun için savaşmak.

Dünyayı siz mi kurtaracaksınız? Nasıl?

27 dakika önce, gariban_derviş yazdı:

Ancak malesef asıl yok etmemiz gereken güçlere hizmet ediyoruz müslümanların en büyük hatası bu yani deccalin hizmetinde çalışıyor

Neyse.

28 dakika önce, gariban_derviş yazdı:

Ve müslümanlar aldıkları sus payları karşılığında bu insanlarla kolkola geziyorlar ve diğer insanların hem haklarını yiyorlar hemde onlara zulmediyorlar.

Ve aynı zamanda ölmeye hazır insanlar. Çelişki belli oluyor. Ama doğru.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, gariban_derviş yazdı:

Yeri yeri gelir, bütün bilgiler içinde dersiniz, yeri gelir, içinde o yok bu yok dersiniz.

Bukalemun gibisiniz, muhterem.

İslam, sadece mălum kitabın içindekilerden ibaret değildir.

Daha fazlası 1400 senedir yaşanan İslam kültüründe, asırlar sonra kaleme alınan siyerlerde, hadislerde ve bizzat İslam tarihinde yatar.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, gariban_derviş yazdı:

insanlarda zannediyor ki tek amaç var islama göre hilafet sistemi kurmak için savaşmak. Ama kurana baktığımızda halifelikle ilgili hiç bir bilgi yoktur.

Olmasına gerek yok ki! Din allahın olana kadar katliam yapın yazıyor daha ne olacaktı? Din allahın olana kadar katliam yaptın ve din allahın oldu. Ama allah ortalıkta yok! :D Eee ne halt edeceksin? Allah adına kim egemenlik sürecek? :lol:

Siz kafanız çalışmadığı için mi müslimsiniz yoksa müslim olduğunuz için mi kafanız çalışmıyor paradoksu var! Olsa olsa bu bir kısır döngüdür! 

Sitelerde Paylaş

Deist ve ateist arkadaşlara her zaman söylerim. İslamı yerle bir etmek için tek bir hadise bile ihtiyacınız yoktur. Alın Kuranı yerden yere vurun. İçinde onu yerden yere vurmanızı sağlayacak o kadar çok argüman var ki bir tek hadis gerekmez! İslamı hadisten islam tarihinden filan değil Kuran'dan vurmak gerekir. Kalbi orası. Tam kalbinden vuracaksınız. 

Boşverin hadisi madisi. Kim uydurdu müslimler de emin değil. Ama en cesaretli olanları ancak "Emeviler Kuran'a ayet sokuşturdu" demeye cesaret edebiliyorlar! Kuran'dan öyle korkuyorlar ki ödleri botlarına kaçıyor korkudan. Bu korku kırılmadan bu müslimlerde tık gelişme olmaz!

Bu korku oldukça bunları yuları takan istediği yere çeker.

Sitelerde Paylaş

Laiklik ve İslam asla bağdaşmaz.İslami şeriatın geçerli olmadığı bütün topraklar darulküfür yani kafir toprağı hükmündedir zaten.Her müslümanın İslamı şeriata bağlı olması farzdır.Laik Müslüman diye bir şey olmaz.Hem İslam ilahiyatı açısından hem de mantık açısından.

Sitelerde Paylaş
On 26.05.2018 at 10:05, kavak yazdı:

Yeri yeri gelir, bütün bilgiler içinde dersiniz, yeri gelir, içinde o yok bu yok dersiniz.

Bukalemun gibisiniz, muhterem.

İslam, sadece mălum kitabın içindekilerden ibaret değildir.

Daha fazlası 1400 senedir yaşanan İslam kültüründe, asırlar sonra kaleme alınan siyerlerde, hadislerde ve bizzat İslam tarihinde yatar.

kavak kardeşim olabilir belki ben yanılıyorumdur bana bu konuda yardımcı olup hatamı göstern bir ayet burda belirtirsen sevinirim bende hemen bu iddiamdan geri dönerim. Benim bildiğim kadarıyla kuranda halifelik ile ilgili bir ayet yoktur hatta çok ilginç bir ayette de bize tavsiye olaraktan başımıza bizden yani müslüman olanlardan birisinin getirmesini söyleyen ayet vardır. Yani seçim sistemine adeta bir vurgu yapmaktadır kuran.

Sitelerde Paylaş
On 26.05.2018 at 10:16, democrossian yazdı:

Olmasına gerek yok ki! Din allahın olana kadar katliam yapın yazıyor daha ne olacaktı? Din allahın olana kadar katliam yaptın ve din allahın oldu. Ama allah ortalıkta yok! :D Eee ne halt edeceksin? Allah adına kim egemenlik sürecek? :lol:

Siz kafanız çalışmadığı için mi müslimsiniz yoksa müslim olduğunuz için mi kafanız çalışmıyor paradoksu var! Olsa olsa bu bir kısır döngüdür! 

Kardeş sen hep bu eğme bükme işini yapıyorsun. Din Allahın olana kadar savaşın sözü zaten yerine gelmiştir ve din Allahın olmuştur. Şimdi olay şu aslında o öldürme ayetleride ve savaş ayetleride o zamanki insanların korkularına karşılık indirilmiştir. Yani nasıl savaşacaklarını bilmeden insan öldürürse günah işlermiyiz işlemezmiyiz diyerek aklında soru işareti olan müslümalara karşın indirilmiş ayetlerdir. Elbette bu zamanki müslümanlarıda bağlarmaktadır ama şimdi bu zamana göre şöyle bir durum vardır normalde savaşta kadın ve çocukları öldürmek kesinlikle haramdır. Ama bakıyoruz misalen uçakla bombalama yapılıyor ve bu bombalama sonucunda kadın, çocuk ve yaşlı demeden herkes ölüyor. Mesela bu durum islama göre uygunmudur?

Bence ilginç ve tartışılması gereken bir konudur bu. Bir yere uçakla saldırmak caizmidir, veya el bombası atmak ya da taramalı tüfeklerle kafaya göre silahla tarama yapmak. Yani aklımda işin içinden çıkamadığım birçok soru var ama senin dediğin tarzda ki iddialar tamamen asılsız ve kandırmaca.

Hatta bir ayet var çok ilginçtir düşman dahi olsanız karşılıklı iki grup ve düşman olduğunuz tarafta müslümanlar varsa o zaman dahi öldürmek haramdır diyor. Yani kuranda gerçekten çok ilginç ayetler vardır okunması gereken. Ancak bu konulara tam vakıf olmadığımdan yinede bir yorum getiremiyorum.

Sitelerde Paylaş
On 26.05.2018 at 01:00, Natüralist Ateist yazdı:

Aslında anlaşamadığımız konu kişiye karşı işlenen bir suçun devlet işine girip girmemesi. Giriyorsa ve laikseniz böyle şeyler diyemezsiniz.

Ee..? Köylüye hakkını vermeyen ağaya da ne yapılacağını köylü mü belirleyecek? İşkence isterse? Uzun süren, ölümsüz bir işkence?

Ama "O zaman da dini devlet işine sokmuş oluyorsunuz." dedim ya. Zaten idam cezası bir halta yaramaz.

Ayeti getirin bence.

Ee..? İslam'ın hukuki kuralları ne diye var? Devlete uygulatmak için, değil mi?

Şeriat sahibi ayeti mesela..? Casiye 18?

Belki öyledir. Sonuçta GDO'lu yiyeceklerin uzun sürelik etkileri daha gözlemlenmedi, gözlemlendiyse de ben bilmiyorum.

Çünkü Anibal'in deyimiyle bir martavaldan ibaret dediğiniz. Böyle bir etkisi filan yoktur.

Homofobik.

Neyse.

Hangi bilgiye dayanarak?

Bu daha çok küresel ısınmanın sonucu olur. Ama tam tersi oluyor.

https://www.worldhunger.org/world-hunger-and-poverty-facts-and-statistics/

Dünyayı siz mi kurtaracaksınız? Nasıl?

Neyse.

Ve aynı zamanda ölmeye hazır insanlar. Çelişki belli oluyor. Ama doğru.

Kardeş bende siz ateistlerden olan kişilerin yazdıkları kitaplara dayanarak söylüyorum bunu. Soner Yalçının son kitabını okursanız nedir ne değildir görebilirsiniz. GDO lu yiyecekler konusunda Soner Yalçının dedikleri ve yazdıkları doğruysa durum tam bir felaket. Ben onun yalancısıyım:)

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, gariban_derviş yazdı:

eğme bükme işi

Onu siz müslimlerden iyi kimse yapamaz. Eğip bükme filan yok. Din allahın olana kadar katliam yapın demek din allahın olana kadar katliam yapın demektir. Nerde din allahın değilse oraya saldıracak katliam yapacaksın demektir. Bir yerde dinin allahın olması bir şey ifade etmez. O senin dediğine ıstılahta farzı kifaye denir. O savaşta ancak şöyle geçerli olur, bir kısmı savaşa giderse topyekün gitmeye gerek yok. 

Bombalamak caiz mi filan diye mevzuyu boğuntuya getirme. Biz burada modern savaş hukukunu tartışmıyoruz. Kuran'da yazanı tartışıyoruz. Din allahın olsun diye savaşma yoksa niye Hüdhüd güneşe tapan bir kavim gördüm deyince Sülüman orduları hazırlayın diyor? Sizin bu yutturmacalarınız bilinçli ateistlere sökmez.

Kuran'da niye savaşılacağı apaçık yazar. Başka inançta olanlara saldırın şeklindedir bu da. Öldürün, yağmalayın, zorla müslim yapın veya cizyeye bağlayın. Yazan bu.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, gariban_derviş yazdı:

kavak kardeşim olabilir belki ben yanılıyorumdur bana bu konuda yardımcı olup hatamı göstern bir ayet burda belirtirsen sevinirim bende hemen bu iddiamdan geri dönerim. Benim bildiğim kadarıyla kuranda halifelik ile ilgili bir ayet yoktur hatta çok ilginç bir ayette de bize tavsiye olaraktan başımıza bizden yani müslüman olanlardan birisinin getirmesini söyleyen ayet vardır. Yani seçim sistemine adeta bir vurgu yapmaktadır kuran.

Siz de okuduğunu anlama kıtlığı mı var ?

İslam´ı değerlendirmek için mălum kitap yetersizdir, yani tek başına onunla fazla ilerleyemezsiniz. Sade kitap, İslam değildir.

İslam´ı bütün renkleriyle ele almak zorundasınız. İslam tarihine göre, mălum elçiden sonra halifeler yönetimin başına seçilmişlerdir ve bu uygulama ta Osmanlının sonuna kadar devam etmiştir. Bu gerçeği yok sayamazsınız, bununla ilgili bir fetvanın mălum kitapta yazıp yazmamasını hiç önemli değildir.

Bizatihi geçmişteki uygulamaya bakacaksınız.

Daha açık konuşayım; yeri gelince herhangi bir sıkıntılı soru sorulduğunda genelde nasıl bir cevap veriyorlar dindarlar ?

"Vay efendim, bu kitapta herşeyin açıklaması olmak zorunda değildir."

Aynen böyle reaksiyon gösteriyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...