Jump to content

Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

Recommended Posts

Bunu Atatürk düşmanı solcu güruhun birçok kez kullandığına şahit oldum. Neymiş , Atatürk alevi köylerine camii yapmış sunnicilik yapmış . Adama müslüman denip iftira atılmasını geçtim , şimdide küfür eder gibi islamcı/sunnici diyorlar. 

İşte inanmak istediğine inanınca böyle saçma argümanlarla geliyor insanlar karşımıza. Alevi köylerine Camii yapılmasının  nedenine gelelim ; 

Atatürk  alevileri asimile etmek için yapmıştır bunu. Şimdi " Bu adam alevileri sunni yapıp ne kazanacak ? " diyeceksiniz. Atatürk bu alevi yobazların en az sunniler kadar cahil , gerici ve rejim aleyhtarı olduğunu biliyordu. 

Bunun için düşmanın sayısını azaltmak istemişti. Yani alevilerin asimile edilip sunni hale getirilmesi , ayrılıkçı , bölücü alevilerin yok olması anlamına geliyordu. Alevi isyancıları daha isyan edemeden ezilmiş olacaktı böylece. Ayrıca dediğim gibi düşman sayısı azalacaktı ve Mustafa Kemal sunnileri parçalamakta dahada hızlı yol katedecekti. 

" Mustafa Kemal'in Alevi katliamı" diye anlatır Dersim olaylarını Atatürk düşmanı aleviler. İşte bu arap alinin hayranı aleviler asimile edilmeseydi aynı kürtler gibi bölücü aleviler ve masum aleviler olarak ayrılacaktı. Hatta belki silahlanıp sıkıntı yaratabilirlerdi. 

Atatürk bunu önlemiştir. 

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alevi köylerine cami inşa etmekle Aleviler asimile edilemezler. Alevilerin asimile edilmeye ihtiyacı yoktur. Çünkü onlar  Atatürk ilkelerini sünnilerden çok daha fazla benimseyen bir azınlıktır.

Çoğu Atatürk hayranıdır. Bu bağlamda Dersim isyan olduğu için bir istisnadır. Alevi katliamı değildir. Kürtlerin  baş kaldırmasıdır.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, haci yazdı:

Alevi köylerine cami inşa etmekle Aleviler asimile edilemezler. Alevilerin asimile edilmeye ihtiyacı yoktur. Çünkü onlar  Atatürk ilkelerini sünnilerden çok daha fazla benimseyen bir azınlıktır.

Çoğu Atatürk hayranıdır. Bu bağlamda Dersim isyan olduğu için bir istisnadır. Alevi katliamı değildir. Kürtlerin  baş kaldırmasıdır.

Ben o dönemki alevilerden bahsediyorum. Şimdiki aleviler zararsız çoğu Atatürkçü olduğunu söyler ve laiktirler.Ama Dersimli kürt aleviler Atatürk'e bu nedenden dolayı düşmandır.  

Alevi töresini yaşamalarına engel oluyor daha ne yapacak? Atatürk Camii yaparak asimile etmiştir o dönemki alevileri. 

Sitelerde Paylaş

Atatürk alevileri asimile etmek istemiş olabilir. Ama bunu köylerine cami yaptırarak başaracak kadar düşüncesiz değildir Atatürk. O cami her vakit boş olacaktır. Din zorla empoze edilemez. Din ancak zamanla kabul edilen bir sosyal kurumdur. Alevilerin aslı şamandır. Türk asıllıdırlar. Türkler bir yandan sünni İslama, öte yandan şii İslam2a maruz kalmışlar ve onların karışımından oluşan Aleviliği oluşturmuşlardır. Yani her iki dini de reddetmişler ama, her ikisinin de etkisi altında kaldıkları ve ikisini de sevmedikleri için, onların karışımından oluşan ve kendi keşfleri olan aleviliği kabul etmişlerdir. Bu hindularla müslümanların etkisi altında kalan bir grup hindistanlının sih dinini kabul etlmesi gibi bir olaydır.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, haci yazdı:

Atatürk alevileri asimile etmek istemiş olabilir. Ama bunu köylerine cami yaptırarak başaracak kadar düşüncesiz değildir Atatürk. O cami her vakit boş olacaktır. Din zorla empoze edilemez. Din ancak zamanla kabul edilen bir sosyal kurumdur. Alevilerin aslı şamandır. Türk asıllıdırlar. Türkler bir yandan sünni İslama, öte yandan şii İslam2a maruz kalmışlar ve onların karışımından oluşan Aleviliği oluşturmuşlardır. Yani her iki dini de reddetmişler ama, her ikisinin de etkisi altında kaldıkları ve ikisini de sevmedikleri için, onların karışımından oluşan ve kendi keşfleri olan aleviliği kabul etmişlerdir. Bu hindularla müslümanların etkisi altında kalan bir grup hindistanlının sih dinini kabul etlmesi gibi bir olaydır.

Alevilik azda olsa şamanizme benzer katılıyorum. Dini empoze etmedi zaten. Aslında yanlış ifade etmişim , Atatürk'ün amacı alevileri sunni yapmak değil , alevilerin kültürünün önüne geçmek. 

Eğer orada camii olursa kimse o camiiye gitmez. Camii boş kalır fakat eğer orda Cemevi olursa aleviler kültür birliği oluşturur. Cemevinde toplanırlar , farklı bir toplum olduklarını hatırlarlar. 

Farklı bir kültüre mensup oldukları için , farklı bir toplum oldukları içinde bağımsızlık isterler. Buda bölünmeye yol açar. Atatürk Cemevi yerine camii yaparak alevilerin toplum olmasını engellemiştir.  Buda asimile etmek sayılır.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Ben o dönemki alevilerden bahsediyorum. Şimdiki aleviler zararsız çoğu Atatürkçü olduğunu söyler ve laiktirler.Ama Dersimli kürt aleviler Atatürk'e bu nedenden dolayı düşmandır.  

Alevi töresini yaşamalarına engel oluyor daha ne yapacak? Atatürk Camii yaparak asimile etmiştir o dönemki alevileri. 

Atatürk'ün Alevi köylerine ille de cami yaptırdığı iddiasının kaynağı nedir, varsa ben de görebilir miyim?

Bu iddia son senelerde çıktı ama ben herhangi bir kaynağa ulaşamadım. Sende varsa ve bizimle de paylaşırsan sevinirim. Gerçekten bilmiyorum.

Benim bildiğim, Atatürk'ün Alevilere özel bir ilgi ve ihtimam göstermediği, aynı anda onlarla da hiçbir şekilde uğraşmadığı. Aleviler, inançlarıyla uyumlu olan laikliğe, yobaz baskısından da kurtuldukları için o vakitler sarılmıştır ve Atatürk'ü de bugün hala çok sevip sahiplenirler. Yani Aleviler Atatürk için zaten hazır/yanında yer almış kitleyken, uğraşması anlamsız, uğraşmadı da.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Atatürk'ün Alevi köylerine ille de cami yaptırdığı iddiasının kaynağı nedir, varsa ben de görebilir miyim?

Bu iddia son senelerde çıktı ama ben herhangi bir kaynağa ulaşamadım. Sende varsa ve bizimle de paylaşırsan sevinirim. Gerçekten bilmiyorum.

Benim bildiğim, Atatürk'ün Alevilere özel bir ilgi ve ihtimam göstermediği, aynı anda onlarla da hiçbir şekilde uğraşmadığı. Aleviler, inançlarıyla uyumlu olan laikliğe, yobaz baskısından da kurtuldukları için o vakitler sarılmıştır ve Atatürk'ü de bugün hala çok sevip sahiplenirler. Yani Aleviler Atatürk için zaten hazır/yanında yer almış kitleyken, uğraşması anlamsız, uğraşmadı da.

Tekke ve zaviyeler kanununa uzanır bu durum. Atatürk camiilerin çoğunu kapatmak ile birlikte cemevlerini yaptırtmamıştır. Camiilerin tamamını istesede kaldıramayacağı için alevi köyleride dahil olmak üzere bazı bölgelere camii yapmıştır.

Tekke ve zaviyeler kanunun ne olduğunu biliyorsundur onun kaynağını paylaşmama gerek yok o yüzden. Alevilerin çoğunun Atatürk'ü destekleme konusuna gelirsek ;

Üsttede belirttiğim gibi , ben şimdiki Laik ve çağdaş alevilerden değil o dönemki yobaz alevilerden bahsediyorum. Atatürk iki canavarla uğraşacağına bir canavarla uğraşmak için alevilerin töre birliğini bozmuştur. Böylece farklı bir toplum oluşturup bağımsızlık isteme olasılıkları da ortadan kalkmıştır. 

Sitelerde Paylaş

Her şeyden önce Atatürk'ün Alevi köylerine cami yaptırdığı yalan bir iddia.. Atatürk hiç bir yere cami yaptırmamıştır. Ayrıca Atatürk'ün ilkelerini kabul etmeleri  için ilk asimile edilecek grup aleviler olmayıp, sünnilerdir. Aleviler Atatürk'ün ilkelerini sünniler kabul etmeden çok önce kabul etmişlerdir. Sünniler bugün bile Atatürk ilkelerini tam olarak kabul etmiş değillerdir.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, haci yazdı:

Her şeyden önce Atatürk'ün Alevi köylerine cami yaptırdığı yalan bir iddia.. Atatürk hiç bir yere cami yaptırmamıştır. Ayrıca Atatürk'ün ilkelerini kabul etmeleri  için ilk asimile edilecek grup aleviler olmayıp, sünnilerdir.

Siz alevileri şimdiki gibi barışçıl , çağdaş , medeni , laik mi sanıyorsunuz? O zamanın alevileri yobazlıkta sunnilerle yarışırlar.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Tekke ve zaviyeler kanununa uzanır bu durum. Atatürk camiilerin çoğunu kapatmak ile birlikte cemevlerini yaptırtmamıştır. Camiilerin tamamını istesede kaldıramayacağı için alevi köyleride dahil olmak üzere bazı bölgelere camii yapmıştır.

Tekke ve zaviyeler kanunun ne olduğunu biliyorsundur onun kaynağını paylaşmama gerek yok o yüzden. Alevilerin çoğunun Atatürk'ü destekleme konusuna gelirsek ;

Üsttede belirttiğim gibi , ben şimdiki Laik ve çağdaş alevilerden değil o dönemki yobaz alevilerden bahsediyorum. Atatürk iki canavarla uğraşacağına bir canavarla uğraşmak için alevilerin töre birliğini bozmuştur. Böylece farklı bir toplum oluşturup bağımsızlık isteme olasılıkları da ortadan kalkmıştır. 

Aleviler o zaman ayağa kalkıp Cemevi istemsi gibi bir durum yok, bunları nereden çıkardığını hiç bilmiyorum. Kendisi dinsiz bir adam, tekke ve zaviyeleri kaldırıyor, uhrevi denen dünyaya zinhar inanmıyor zaten, bunlarla birlikte şeyh, mürit, dede, seyyid, çelebilik vb tüm dini ünvanları da kaldırıyor. Dedelik ve seyyidlik Aleviliğe ait ünvanlar.

Ellerine, aklına sağlık M. Kemal'in.

Alevilerin töre birliğini falan da bozmamıştır Atatürk, bilakis Alevilerin daha rahat etmesini sağlamıştır devrimleriyle. Alevilerin bir toplum oluşturup da bağımsızlık istemesi ne demek? Niye yapsınlar böyle bir şeyi? Onlar bile böyle bir şey istememişken sen niye kendi adına olmuş da engellenmiş gibi yazıyorsun ki?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Aleviler o zaman ayağa kalkıp Cemevi istemsi gibi bir durum yok, bunları nereden çıkardığını hiç bilmiyorum. Kendisi dinsiz bir adam, tekke ve zaviyeleri kaldırıyor, uhrevi denen dünyaya zinhar inanmıyor zaten, bunlarla birlikte şeyh, mürit, dede, seyyid, çelebilik vb tüm dini ünvanları da kaldırıyor. Dedelik ve seyyidlik Aleviliğe ait ünvanlar.

Ellerine, aklına sağlık M. Kemal'in.

Alevilerin töre birliğini falan da bozmamıştır Atatürk, bilakis Alevilerin daha rahat etmesini sağlamıştır devrimleriyle. Alevilerin bir toplum oluşturup da bağımsızlık istemesi ne demek? Niye yapsınlar böyle bir şeyi? Onlar bile böyle bir şey istememişken sen niye kendi adına olmuş da engellenmiş gibi yazıyorsun ki?

Atatürk toplumun laik olması için uğraşmıştır. Dolayısıyla sunni baskısı gören alevilerde rahatlamıştır. Ama bu Atatürk'ün alevilere sempati duyduğu anlamına gelmez. 

Aleviler kültür birliğine sahip değildir. Bugün alevilerin çoğunlukta olduğu herhangi bir yere gidersen bunu rahatlıkla görürsün. 

Eğer kürtler gibi töre birliğine sahip olsalardı bağımsızlık isterlerdi. Tabii bir çoğu. Dediğim gibi kürtler nasıl masum/bölücü olarak ayrıldıysa alevilerde öyle olurdu . Ben onlar adına konuşmuyorum " Böyle olurdu." diyorum. Onlar adına konuşmak benim görevim değil ben alevi değilim ateistim.

Sitelerde Paylaş
On 20.05.2018 at 22:02, Fikir Adamı yazdı:

Siz alevileri şimdiki gibi barışçıl , çağdaş , medeni , laik mi sanıyorsunuz? O zamanın alevileri yobazlıkta sunnilerle yarışırlar.

Valla ben hiç tarihte Alevi yobazlığı ve onun neden olduğu sosyal, tarihsel bir olay bilmiyorum, Aleviler başından beri Atatürk'ün yanında ve safında yer almışlar.

Devrimlere karşı çıkan, bölücülük yapan, özerklik vs isteyen Alevi bilmiyorum, bu tip olaylar da ne duydum ne okudum.

Basbayağı uyduruyorsun gibi...

On 20.05.2018 at 22:07, Fikir Adamı yazdı:

Atatürk toplumun laik olması için uğraşmıştır. Dolayısıyla sunni baskısı gören alevilerde rahatlamıştır. Ama bu Atatürk'ün alevilere sempati duyduğu anlamına gelmez. 

Aleviler kültür birliğine sahip değildir. Bugün alevilerin çoğunlukta olduğu herhangi bir yere gidersen bunu rahatlıkla görürsün. 

Eğer kürtler gibi töre birliğine sahip olsalardı bağımsızlık isterlerdi. Tabii bir çoğu. Dediğim gibi kürtler nasıl masum/bölücü olarak ayrıldıysa alevilerde öyle olurdu . Ben onlar adına konuşmuyorum " Böyle olurdu." diyorum. Onlar adına konuşmak benim görevim değil ben alevi değilim ateistim.

Ee? Ben ne dedim? "Atatürk Alevilere hiçbir zaman özel bir ilgi-ihtimam göstermemiştir" diyen benim. Özel bir sempatisi olduğunu söylemedim, olmadığı belli. Ama Alevilerle hiçbir zaman uğraşmamıştır, çünkü Aleviler ta o zaman da onun yanında yer almıştır. Atatürk onları, nefret ettikleri Osmanlı'dan ve yobazlardan kurtarıyordur çünkü.

Ayrıca Alevilerin kültür birliği içinde olmadığı da pek doğru değil ama bu benim konum değil. Kendi meseleleri.

Öyle olsaydı böyle olurdu diye başlık açılmaz. Sen basbayağı öyle olmuş gibi yazıyorsun ayrıca. Olan artık olmuştur, ortadadır, açıktır. Sen basbayağı Atatürk Alevileri asimile etti, köylerine cami yaptı diyorsun, bunları iddia ediyorsun. 

Hiçbiri gerçek değil. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Valla ben hiç tarihte Alevi yobazlığı ve onun neden olduğu sosyal, tarihsel bir olay bilmiyorum, Aleviler başından beri Atatürk'ün yanında ve safında yer almışlar.

Devrimlere karşı çıkan, bölücülük yapan, özerklik vs isteyen Alevi bilmiyorum, bu tip olaylar da ne duydum ne okudum.

Basbayağı uyduruyorsun gibi...

Haklı veya haksız kültür ve dil birliği olan bir azınlık bağımsızlık ister. Ben şimdiki aleviler Atatürk düşmanıdır devrim karşıtıdır demek istemedim , ben aleviler töre birliği oluştursaydı kültür birliğine sahip olduklarından dolayı bağımsızlık isteyecekti dedim bu sosyolojik bir gerçektir.

Atatürk'ün alevi köyüne camii yapıp yapmama tartışmasına gelirsek , ben bunu solculara ithafen yazdım bunlar onların iddiasıydı kesin bir dille yazmasaydım daha iyi olurdu fakat artık değiştiremem. Gerçekten yapmış olabileceğini düşünüyorum ben o ayrı çünkü sosyolojik açıdan bakınca böyle şeylerin olmaması için hiçbir engel yok. 

Sitelerde Paylaş

Buradan çıkan sonuç, Türk Alevilerle Kürt Alevilerin farklı oldukları.

Atatürk'ün ise Alevi köylerine cami yapma kampanyası başlattığı ve hızla tüm Alevi köylerine cami yapmaya girişildiği şeklinde bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sayı var mı, istatistik tutulmuş mu, Atatürk zamanında kaç köye cami yapılmış ve bunların kaçı Alevi köyüymüş? 

Sitelerde Paylaş
On 20.05.2018 at 22:25, Fikir Adamı yazdı:

Haklı veya haksız kültür ve dil birliği olan bir azınlık bağımsızlık ister. Ben şimdiki aleviler Atatürk düşmanıdır devrim karşıtıdır demek istemedim , ben aleviler töre birliği oluştursaydı kültür birliğine sahip olduklarından dolayı bağımsızlık isteyecekti dedim bu sosyolojik bir gerçektir.

Atatürk'ün alevi köyüne camii yapıp yapmama tartışmasına gelirsek , ben bunu solculara ithafen yazdım bunlar onların iddiasıydı kesin bir dille yazmasaydım daha iyi olurdu fakat artık değiştiremem. Gerçekten yapmış olabileceğini düşünüyorum ben o ayrı çünkü sosyolojik açıdan bakınca böyle şeylerin olmaması için hiçbir engel yok. 

Alevi tarihini, Cumhuriyet dönemi de dahil olmak üzere biraz okursan onların tamamen Atatürk'ün safında yer aldıklarını, devrimlerini ama en çok da laikliği hemen sahiplendiklerini görürsün. 

Bunun dışında töre birliği, kültür birliği sağlasalardı bağımsızlık isteyeceklerdi diyorsun ve bunun sosyolojik bir gerçek olduğunu iddia ediyorsun.

Bu sosyolojik bir gerçek değil, düpedüz sallamasyon bir şey. İddia, görüş bile diyemiyorum. Anadolu Alevileri zaten Araplaşma karşısında direnmiş bir büyük kitle, bu halde Atatürk'ün yanında yer almaları, kendilerini var etmeleri ve rahatlıklarını sağlamaları açısında gayet yeterli. Zaten Anadolu'da yaşıyorlar; neyin bağımsızlığını ilan edecekler, ne olacak, yeni bir Türk devleti mi isteyecekler... Tövbe tövbe...

Fal bakıyorsun ve sosyolojik gerçeklerden değil, yanlı baktığın faldan söz ediyorsun. 

Tarih, olay ve olgular, oldukları gibi değerlendirilirler. Sosyolojik gerçekler, olmuşlar üzerinden değerlendirilir tarihte.

Halamın bıyıkları olsa dayım olurdu'dan farksız seninki.

Solcular dediğin Kürtçüler, on küsur senedir Alevilerle uğraşır, onları aşağılar, Atatürk'ü ve Cumhuriyet kazanımlarımlarını sahiplendikleri için düşman olurlar. "Atatürk köylerinize cami yaptırdı, sizi asimile etmek istedi, Dersim'de sizi katletti ama siz hala Atatürk deyip onu seviyorsunuz. Sizde Stockholm Sendromu var" der dururlar, hepsi de rezilce yalandır, iftiradır.

Bu forumda da o tip solculardan, Kürtçülerden pek bulamazsın. Belki numunelik bir veya iki tanedir, onlar da atılmaktan çekindiği için bu sahte tarihi zırvaları kolay kolay dile getirmezler. 

Ayrıca solculardan duyduğunu söylerken, aynı anda onayladığını gördüğümüz bu iftiraları gerçekmiş yazman çelişki. 

Ufak tefek hatalar önemsizdir ama önemli bilgileri oturup ciddi ciddi araştırmadan, aslını astarını öğrenmeden iddia etmek pek iyi değil. Ben senin yerinde olsam, kendimi senin gibi milliyetçi bir Kemalist olarak tanımlıyorsam hele, bilginin doğruluğunu saptamadan asla güvenmez, böyle de başlık açmazdım.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ayrıca solculardan duyduğunu söylerken, aynı anda onayladığını gördüğümüz bu iftiraları gerçekmiş yazman çelişki. 

Ben iddianın gerçek olduğunu düşünüyorum çünkü bu bir SOSYOLOJİK gerçektir. Katalanlar bağımsızlık istedi , kürtler bağımsızlık istiyor diğer azınlıklar bağımsızlık istiyor. 

Ben solcuların iddiasını söyledim ve böyle bir olayın yaşandığını düşünüyorum fakat solcuların anlattığı gibi olmadığını düşünüyorum. Zaten üsttede belirttim KESİN bir dille yazmamın yanlış olduğunu .

Ayrıca bölücülük illa farklı devlet kurma isteği değildir .

Farklı bir şekilde rejim aleyhtarı tavırlar sergileyebilirlerdi.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Ben iddianın gerçek olduğunu düşünüyorum çünkü bu bir SOSYOLOJİK gerçektir. Katalanlar bağımsızlık istedi , kürtler bağımsızlık istiyor diğer azınlıklar bağımsızlık istiyor. 

Ben solcuların iddiasını söyledim ve böyle bir olayın yaşandığını düşünüyorum fakat solcuların anlattığı gibi olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bölücülük illa farklı devlet kurma isteği değildir .

Farklı bir şekilde rejim aleyhtarı tavırlar sergileyebilirlerdi.

Senin düşünüyor olman gerçeği değiştirmez. O yüzden en başta senden delil istedim. Bu çok pis bir Kürtçü iddiasıdır çünkü, ilk kez de duymuyoruz.

Sana şimdi oturup Alevileri anlatacak değilim, kültür birliği olunca bağımsızlık da istenir gibi düşünmeni de sosyolojik gerçek adı altında savunmana bir şey demeyeceğim.

Bilmiyorsun, yanılıyorsun, yanlışsın, fal bakıyorsun. Bütün söyleyebileceğim bu.

Mesele burada Aleviler değil, Atatürk'ün Alevi köylerine zorla cami yaptırdığı iddiandı. Ben bununla ilgiliyim, öyle bir şeyin hiçbir şekilde olmadığı da bilinen gerçek.

Dediğim gibi, Kürtçülerden duyduklarını gelip burada gerçekmiş gibi anlatmışsın, hata ettiğini anladın, tamam ama başka bir hatayla devam ettirme istersen.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Fikir Adamı yazdı:

Bunu Atatürk düşmanı solcu güruhun birçok kez kullandığına şahit oldum. Neymiş , Atatürk alevi köylerine camii yapmış sunnicilik yapmış . Adama müslüman denip iftira atılmasını geçtim , şimdide küfür eder gibi islamcı/sunnici diyorlar. 

İşte inanmak istediğine inanınca böyle saçma argümanlarla geliyor insanlar karşımıza. Alevi köylerine Camii yapılmasının  nedenine gelelim ; 

Atatürk  alevileri asimile etmek için yapmıştır bunu. Şimdi " Bu adam alevileri sunni yapıp ne kazanacak ? " diyeceksiniz. Atatürk bu alevi yobazların en az sunniler kadar cahil , gerici ve rejim aleyhtarı olduğunu biliyordu. 

Bunun için düşmanın sayısını azaltmak istemişti. Yani alevilerin asimile edilip sunni hale getirilmesi , ayrılıkçı , bölücü alevilerin yok olması anlamına geliyordu. Alevi isyancıları daha isyan edemeden ezilmiş olacaktı böylece. Ayrıca dediğim gibi düşman sayısı azalacaktı ve Mustafa Kemal sunnileri parçalamakta dahada hızlı yol katedecekti. 

" Mustafa Kemal'in Alevi katliamı" diye anlatır Dersim olaylarını Atatürk düşmanı aleviler. İşte bu arap alinin hayranı aleviler asimile edilmeseydi aynı kürtler gibi bölücü aleviler ve masum aleviler olarak ayrılacaktı. Hatta belki silahlanıp sıkıntı yaratabilirlerdi. 

Atatürk bunu önlemiştir. 

Atatürk cami yaptırdığını hiç duymadım.Elinde kanıtların var mı?

Camilerin çoğunu devlet yardımı almadan halkın kendisi yapmıştır.

Sitelerde Paylaş

Anadolu Aleviliği İslam'ın bir uzvu değildir. İslama dahil olan Arap Aleviliğidir. Alevi "ışığa ait, ışıktan gelen" anlamındadır. İslam halifesiyle hiçbir alakası yoktur. Sözcüğün kökeni Hititlere kadar uzanır.  Alevi kelimesinin Ali kaynaklı olmadığının bir diğer belgesi de 16.yy ın son çeyreğine kadar Osmanlının Alevilere Işık Taifesi demesidir. Işık dini silahsız bir dindir. Başka bir dinin egemen olduğu coğrafyada saklanmaktan başka çaresi yoktur. Bakmayın siz cem evlerindeki halifenin portrelerine, bunlar tamamen egemen İslama hoş görünme çabasıdır.

tarihinde Poet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...