Jump to content

Fatih Sultan Mehmet'i kötüleme çabası

Recommended Posts

Bağlanmaz firdevse gönlünü Galata’yı gören

Servi anmaz anda ol serv-i dilara gören

(O servi boylu sevgiliyiyi Galata köprüsünde gören bir daha gönlünü Firdevse bile bağlamaz.)

Bir firengi şiveli İsa gördüm anda kim

Lebleri dirilmiş der idi İsa’yı gören

(Bir Batılı şiveli İsa gördüm, dudaklarını gören İsa dirilmiş derdi (sanki onu isa diriltmiş sanırdı)

Akl-ü fehmin din-i imanün nice zabteyleyesin

Kafir olur mu müselmanlar o tersayi gören

(Aklımı imanımı nasıl kısıtlayayım, onu o Hıristiyanı gören kafir olur )

Kevseri anmaz o içtiği mey-i nabi içen

Mescide varmaz o verdığı kilisayi gören

(Peygamber kevseri içse de o hıristiyanı gören mescide bile varmazdı)

Bir firengi dilber olduğunu bilürdi Avni ya

Bel-ü boynunda o zünnâr-ü çelipâyı gören

Bir taraftan Hiristiyan hayranı oğlancı ama diğer taraftan Binlerce Hurifiyi diri diri yaktıran bir padişah.Osmanlı kapıkulu ordusu Bektaşiydi doğrudur.Ancak o zamanların Bektaşilik anlayışı nasıldı?bilemiyoruz.Diğer taraftan Sunnilik Yavuzla Osmanlıya girdi .Ondan önce Aleviydiler tezide inandırıcı değil çünkü 1. Beyazıt Bursada camii yaptırıyor.Alevilerin ise Camii ile işleri olmaz.Yada Alevilik çok daha sonra ortaya çıktı?Birde şu var Alevilerin ilk dergahları Erdebil başta Sünniydi.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Yeniçeri ocağını araştır.

2.Mahmut  yeniçeri ocağına kaldırana kadar ordu   bektaşi idi.:0_80cbc_37a71a73_L: 

Halkın büyük çoğunluğu hatta padişahlaran bazılarıda alevi idi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bektaşîlik

Bu ordu, 1826 yılına kadar Osmanlı Devleti'nin birinci gücü olmuştur. 1826 yılına kadar Osmanlı Ordusu savaşa gitmeden önce, Yeniçeri ocağından bir müfreze Hacıbektaş'a geliyor, Dergah Avlusu'nda saf tutarak, Hacı Bektaş-ı Veli Evlâdı’ndan postnişi olan zatın da katılması ile: Mü’miniz Kalû-Beli’den beri... Hakkın Birliğine eyledik ikrar... Bu yolda vermişiz seri... Nebimiz vardır Ahmed-i Muhtar... La Yezal mestaneleriz... Nur-ı ilahide pervaneleriz... Sayılmayız parmak ile tükenmeyiz kırmak ile... On iki imam Pir-i tarikat cümlesine dedik beli... Üçler, beşler, yediler... Nur-ı Nebi, Kerem-i Ali, Pirimiz üstadımız Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli... Demine devranına Hü diyelim Hü! diye gülbang çekiyorlar (dua ediyorlar) ve Pir'den himmet istiyorlardı. O tarihlerde yaşayan kişilerden aktarılan bilgilere göre Yeniçeriler'in gür sesi Hacı Bektaş-ı Veli’ın her tarafından duyuluyordu. 

Yav he he halkın çoğunluğu ordu hatta padişahların bazıları Alevi idi :))) Ne içtiysen sende iyi kafa yapmış.100 bin kişilik osmanlı ordusunda 5-10 bin Bektaşi Alevi yeniçeri ya vardır ya yoktur.Halkın ise %95 i Sünni idi.Osmanlıda birtek Doğu Anadolu’da ve batı Suriye’de Alevi bir azınlık vardı.Padişahların Alevi olması saçmalığına ise cevap vermeye gerek bile duymuyorum.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Jobar yazdı:

Yav he he halkın çoğunluğu ordu hatta padişahların bazıları Alevi idi :))) Ne içtiysen sende iyi kafa yapmış.100 bin kişilik osmanlı ordusunda 5-10 bin Bektaşi Alevi yeniçeri ya vardır ya yoktur.Halkın ise %95 i Sünni idi.Osmanlıda birtek Doğu Anadolu’da ve batı Suriye’de Alevi bir azınlık vardı.Padişahların Alevi olması saçmalığına ise cevap vermeye gerek bile duymuyorum.

Nerde %95 sunni ?:0_80cbc_37a71a73_L:

Şu anda bile % 25 alevi var.

Cumhuriyet döneminde devlet önünen gelene sunni hanefi yazmış nufus kağıdına.2 3 yuzyıl geçmişini bilse alevi çıkacak haberi yok insanların.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Nerde %95 sunni ?:0_80cbc_37a71a73_L:

Şu anda bile % 25 alevi var.

Cumhuriyet döneminde devlet önünen gelene sunni hanefi yazmış nufus kağıdına.2 3 yuzyıl geçmişini bilse alevi çıkacak haberi yok insanların.

Osmanlı diyorum ? Türkçe konuşuyorum hemde ? Anlatabildim mi Osmanlı ? Osmanlı sınırları bugünkü Türkiye’den mi ibaret ? Bugün Türkiye’de bile Alevi nüfus max %15-20 ya çıkar ya çıkmaz.Sen nerden duydun bu kafasına göre yazmış ? Nüfus cüzdanına yazmayla hop öyle mezheb mi değişiyor ? Ben gidip alevinin nüfus cüzdanına Sünni yazdırsam adam bütün herşeyi bırakıp direk otomatık kendi rızasıyla sünni mi oluyor ? Komiksin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Jobar yazdı:

Osmanlı diyorum ? Türkçe konuşuyorum hemde ? Anlatabildim mi Osmanlı ? Osmanlı sınırları bugünkü Türkiye’den mi ibaret ? Bugün Türkiye’de bile Alevi nüfus max %15-20 ya çıkar ya çıkmaz.Sen nerden duydun bu kafasına göre yazmış ? Nüfus cüzdanına yazmayla hop öyle mezheb mi değişiyor ? Ben gidip alevinin nüfus cüzdanına Sünni yazdırsam adam bütün herşeyi bırakıp direk otomatık kendi rızasıyla sünni mi oluyor ? Komiksin.

osmanlıda müslüman oranı daha azdı.Hristiyanları saymıyorsun herhalde.:0_80cbc_37a71a73_L:

osmanl%C4%B1-devletinde-n%C3%BCfusun-din

1844 yılında

müslüman sayısı 21 milyon

ortodoks  sayısı  13 milyon

katolik sayısı 900 bin 

diğer 300 bin

Sen osmanlıyı % 95 sunni yaptın.

toplam müslüman sayısı % 59:0_80cbc_37a71a73_L:

Artık bunların yüzde  kaçı alevi belli değil.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

osmanlıda müslüman oranı daha azdı.Hristiyanları saymıyorsun herhalde.:0_80cbc_37a71a73_L:

osmanl%C4%B1-devletinde-n%C3%BCfusun-din

1844 yılında

müslüman sayısı 21 milyon

ortodoks  sayısı  13 milyon

katolik sayısı 900 bin 

diğer 300 bin

Sen osmanlıyı % 95 sunni yaptın.

toplam müslüman sayısı % 59:0_80cbc_37a71a73_L:

Artık bunların yüzde  kaçı alevi belli değil.

Cidden sende bi anlama kıtlığı var galiba.Müslüman nüfus içindeki Sünni nüfus %95 diyoruz.Sen çıkıp halkın çoğunluğu Alevi diye saçmalıyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...