Jump to content

Dogon Kabilesi

Recommended Posts

3 dakika önce, murad yazdı:

Naturalist Ateist,  "dünyayaışınlanıpçoğaldık"- bu kisinin ettigi kufurler icin ne dusunuyorsun? Sence insanlara bu kadar kolay kufur etmek bir ozgurluk mudur? Boyle yanasma tarzi cahillikten farkli mi?

Onun yaptığı da yanlış. Ama onu rapor etmek gerekir, küfürle karşılık vermek değil.

Ayrıca, isterseniz bu konu hakkında konuşabiliriz. Ama bunun zaten Harvard'dakiler tarafından çürüldüğünü bilmenizi isterim.

12 dakika önce, murad yazdı:

12 dakika önce, murad yazdı:

hepsi yalan hahahahaha hepsi uydurma mut kitasi yok ki hahahaha salaksiniz hahaha"   BU NE BE? Bu kadar mi dustu bu forum? Bu kadar mi chat tadinda yazan beyinlerle doldu burasi?

Sizin benim hakkındaki fikrinizi bilmem. Ama ben tüm iddialara baktığımı düşünüyorum. Sadece şu destan kaldı, o kadar.

13 dakika önce, murad yazdı:

simdi ise yalnizca tayyipe hakaret evrim haklidir din kotudur pistir dine hakaret. Bu kadar sig beyinlerle forum cok gerilemis...

Ben de sevmem öyle insanları. Yalan atmayacağım.

14 dakika önce, murad yazdı:

evrimi bildigin din yapmis bazi ergenler..forumun da icine etmisler...

Benden bahsediyorsanız ben evrimsel psikolojiye başvurduğum zamanlar ve evrimle alâkalı tartışmalar dışında bundan bahsettiğimi hatırlamıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sizin benim hakkındaki fikrinizi bilmem. Ama ben tüm iddialara baktığımı düşünüyorum. Sadece şu destan kaldı, o kadar.

sizin sorununuz ne biliyor musunuz? sizler mevzu basliklarindaki "iddia" kelimesine karsi olarak cok sert bir dille karsi cikarsiniz.sanki birileri bu kesin bir bilgidir demis gibi.bu yuzden yeni tartismalara gozu kapali hayir diyorsunuz.bu cok ciddi bir sorundur.sizler simdi aslinda hic bir konuyu tartismadiniz.z\sadece bunlar bilimsel olarak kabul gormedi diyerek konudan uzaklastiniz..

Sitelerde Paylaş

250.000 kisiden ibaret bir toplumdan bahsediyoruz.bu kucuk bir kabile degildir.olay da oyle "orada birileri arastirma yaparken onlardan araklamislardir bosverin gitsin" tadinda tartisma adina hic bir boka yaramayan cumleyle curutulemez. cunku bu is arastirma ister caba ister.. bir seyleri izah etmekde su an icin aciz isek bu konuya bok atamayiz.alay edemeyiz.bu en kolay dille sarlatanliktir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, murad yazdı:

250.000 kisiden ibaret bir toplumdan bahsediyoruz.bu kucuk bir kabile degildir.

Ee..?

1 dakika önce, murad yazdı:

olay da oyle "orada birileri arastirma yaparken onlardan araklamislardir bosverin gitsin" tadinda tartisma adina hic bir boka yaramayan cumleyle curutulemez.

Zaten bu ilk araştırmacının iddia ettiğinin doğru olması durumundaydı. Ama doğru değil. Çok istiyorsanız:

14 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Okuyun, öyle gelin.

2 dakika önce, murad yazdı:

cunku bu is arastirma ister caba ister.. 

Harvard'takiler ne etmiş?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, murad yazdı:

sizin sorununuz ne biliyor musunuz? sizler mevzu basliklarindaki "iddia" kelimesine karsi olarak cok sert bir dille karsi cikarsiniz.

İddianın ddoğruluğuna kanıt yoksa.

6 dakika önce, murad yazdı:

bu yuzden yeni tartismalara gozu kapali hayir diyorsunuz.

Asılsız bir iddia attıysa ben ne edeyim? Her attığı kanıtı araştırmıyor muyum?

7 dakika önce, murad yazdı:

sadece bunlar bilimsel olarak kabul gormedi diyerek konudan uzaklastiniz..

Öyle. Ama attığı kanıtlara da baktım. Destan dışında, o resimleri araştırmam gerek hâlâ.

Sitelerde Paylaş

Ee..?

burada ciddi bir demogoji vardir.cunku yazdigim cumlenin ardi malumdur. ama bu "ee" oyle bir algi yaratiyor ki sanki ben 250.000 kisi bosuna inanmamistir kesindir gibir bir cikarim

yapmisim....

Okuyun, öyle gelin.

mukemmel ingilizcem yok.cevirirseniz sevinirim.bakalim ne soylemisler...

Sitelerde Paylaş

https://onedio.com/haber/sirius-un-cocuklari-dunyali-dogonlar-418687

ayrica bu linkten daha gneis bilgiye sahip olabilirsiniz... 

olaylar sadece kulaktan dolma olarak gerceklesmis olamaz.zaten adamlarin duvarlara yaptigi resimler cok eski resimler.yani bilgilerini tescilleyen resimlerin tarihi o bilgilerin gunumuz medeniyetleri tarafindan kesfinden cok onceye ait....buarada sizin verdiginiz linkteki tercumeyi gormek isterim.bekliyorum..umarim sahtekarlik yapip da yanlis tercume etmezsiniz :D sonucta bundan sonra sizden hersey beklenir...

Sitelerde Paylaş

İddianın ddoğruluğuna kanıt yoksa.

bilincin evreiminin noktasi virgulune kanitini istemistim.milyon yil icerisinde net olarak hangi evreleri gecmesine dair kanit istemistim.baska bir baslikta acin demistim.diyelim ki bana gore bu bilince mudahele edilmistir. bunun aksini ispatlamak icin bilincinin evriminin her noktasini virgulunu akademik belgelerle siralamaniz gerekli.ortada kopuk bir zincirin olmadigini kesin bir dille ifade etmeniz gerek.her ne kadar bunu 2 defa mumkunsuz gosterseniz de yine talep ediyorum.sonuc olarak herseye 100% kanit istiyorsunuz.sizi bekliyorum.farkli bir konu acin.orada bilincin evrinin en ince detaylarina kadar yazin...

Sitelerde Paylaş

Asılsız bir iddia attıysa ben ne edeyim? Her attığı kanıtı araştırmıyor muyum?

ben arastirdiginizi gormedim.John ahmetin muze listesi vermesine ragmen "nerde o tabletler yok oyle tabletler" demeniz hala aklimda.zaten budur sorununuz...aynisini bu movzuda da yapiyordunuz.neyse tercumeyi bekliyorum

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, murad yazdı:

mukemmel ingilizcem yok.cevirirseniz sevinirim.bakalim ne soylemisler...

Tamam. Çeviririm.

18 dakika önce, murad yazdı:

https://onedio.com/haber/sirius-un-cocuklari-dunyali-dogonlar-418687

ayrica bu linkten daha gneis bilgiye sahip olabilirsiniz...

https://onedio.com/haber/avuc-ici-cizgilerine-gore-karakter-analizi-yapiyoruz-825794

Bu mu?

14 dakika önce, murad yazdı:

bilincin evreiminin noktasi virgulune kanitini istemistim.milyon yil icerisinde net olarak hangi evreleri gecmesine dair kanit istemistim.

Ben noktası virgülüne kadar kanıt istemiyorum ki. Eğer öyle olsaydı analojiniz doğru olurdu. Ama benim istediğim bunu doğrulayan güvenilir bir kaynak.

16 dakika önce, murad yazdı:

diyelim ki bana gore bu bilince mudahele edilmistir. bunun aksini ispatlamak icin bilincinin evriminin her noktasini virgulunu akademik belgelerle siralamaniz gerekli.

Neden? İspatlama Mecburiyeti Mantık Safsatası olur bu.

17 dakika önce, murad yazdı:

her ne kadar bunu 2 defa mumkunsuz gosterseniz de yine talep ediyorum.sonuc olarak herseye 100% kanit istiyorsunuz.

İstediğim şeyleri sıralayım mı?

İddiayı destekleyen bir akademik makâle.

Veya

İddiayı destekleyen, Britannica gibi güvenilir bir site.

Bu mu yüzde yüz kanıt?

17 dakika önce, murad yazdı:

ben arastirdiginizi gormedim.John ahmetin muze listesi vermesine ragmen "nerde o tabletler yok oyle tabletler" demeniz hala aklimda.

Ben demiştim ki "Tabletler varsa bunları internet üzerinden bulabilmem gerekir." Sırf saçma sapan bir iddia için İngiltere'ye gidemem, özür dilerim.

Zaten iki tanesininin gerçek dünyada karşılığı bile yoktu. Bir tanesi ise onun Fransızca adıydı, İngilizce adını bulamadığımdan İngilizce adını sormuştum.

Sitelerde Paylaş

bu linki neden verdin? yani orada boyle sacmaliklar da paylasiliyor demek istiyorsan cahilsin demektir.ateistforumda da yeterince sacma konular acilmistir.ayrica onedio bu konuda kendi fikirlerini paytlasmamistir.sadece belirli kaynaklari kullanarak bir yazi hazirlamistir ve boyle konulari Avuc ici fal bakmakla ayni sirada goruyorsan kesinlikle sarlatanlik yapiyorsun ya da bildigin cahilsindir...

İstediğim şeyleri sıralayım mı?

İddiayı destekleyen bir akademik makâle.

Veya

İddiayı destekleyen, Britannica gibi güvenilir bir site.

ben sizden bilincin evrimini istedim.eger bunu net bir sekilde milyon yillar icerisinde nasil gelistigine dair kanitlar sunamiyorsaniz o zaman her ota boka akademik makale talep etmeyiniz.evrimle ilgili bilgilerimizin da bazi kisimlari sartlara gore degerlendirilmistir.cunku 500.000 yil onceyi net bir sekilde izah edemeyiz.bazi varsayimlar ve dogal sartlara gore cikarimlar yapariz... yani soylediklerim mantikdan uzak zirvaliklar degil sadece alternativ bir bakistir. yok oyle sey imkansizdir adim adim akademik makale getirmelisiniz diyemezsiniz.cunku aynisini siz yapamadiniz....bu durumda siz evrimi bilmiyor da inaniyorsunuz diyebilirim.bu mantiksiz gozukse de sizin devamli akademik makale talep etmenizden dolayi gayet mantikli oluyor...

Ben demiştim ki "Tabletler varsa bunları internet üzerinden bulabilmem gerekir." Sırf saçma sapan bir iddia için İngiltere'ye gidemem, özür dilerim.

elbette gidemezsiniz.ama bu konu icin 30 yil neredeyse tum dunyayi gezmis insanlari da oyle bir kalemde silemezsiniz.ya bu konuda arastiracaksiniz ya da arastiran insanlara saygi gostereceksiniz.herkesi oyle kolaylikla karalayamazsiniz.gidin arastirin sonra tartisalim...

Özetini mi vereyim, yoksa tamamını mı?

zahmet degilse eger tamamini paylasin...sonra yeniden tartismak zorunda kalmayalim..saygilar.

NOT: yine cikmak zorundayim.yarin yine bakarim...

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki iletimin Türkçesi:

Griaules´in verileri diğer araştırmacılar tarafından tastik edilemedi (Walter van Beek, 1991; Ortiz de Montellano, 1996).
Markus Pössel ve Klaus Richter, Dogon´ların Sirius gizemi ile yaptıkları ayrıntılı araştırmalar, Sirius gizeminin olmadığı yönünde sonuçlandı.
Belçikalı etnolog Walter van Beek, Dogon´larda sürdürdüğü yıllarca süren incelemelerinde, Marcel Giraule´nin Dogon´larla yaptığı anketin metodik hatalar içerdiğini ve böylece Doğon´lardaki bilgilerin etkilendiğini ortaya çıkardı . Gök bilimciler, bunun ötesinde Sirius´un güya kompleks olan sistemini tastiklemediler.

Ethnolog Walter van Beek´in araştırma sonuçlarını okumak veya satın almak isteyenler şuraya bakabilirler(beleşe okumak için üye olmak gerekli):

https://www.jstor.org/stable/2743641?seq=1#page_scan_tab_contents

Journal Article

Dogon Restudied: A Field Evaluation of the Work of Marcel Griaule [and Comments and Replies]

Published by: The University of Chicago Press on behalf of Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, kavak yazdı:

Yukarıdaki makaleyi buradan beleşe indirebilirsiniz (Ingilizce):

https://openaccess.leidenuniv.nl/handle/1887/9039

En temel görevimiz, vatandaşa hizmettir. :)

Ama, Murad'ın İngilizcesi bunu anlamaya yetmiyormuş. Kendisini aşağılamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne asagilamasi kardesim.3 yil avrupa ukelerinde bulundum.hatta ilk defa ispanyaya gittigimde yalniz gitmisdim..ingilzicemle bir sekilde yasadim ve pek zorlanmadim.ama akademik makale cevirecek kadar ingilizcem yok malesef..ayrica Azerbaycanda Rusca daha agirliklidir yabanci dil olarak... bu yuzden ingilizceyi malesef 23 yasindan sonra turistil seviyede ogrendim fazla da kasmadim ? 

Yarin cevaplayacagim yazilari detayli olarak..simdi telefondan yaziyorum.Saygilar

Tesekkurler ceviri icin

tarihinde murad tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, murad yazdı:

Ne asagilamasi kardesim.3 yil avrupa ukelerinde bulundum.hatta ilk defa ispanyaya gittigimde yalniz gitmisdim..ingilzicemle bir sekilde yasadim ve pek zorlanmadim.ama akademik makale cevirecek kadar ingilizcem yok malesef..ayrica Azerbaycanda Rusca daha agirliklidir yabanci dil olarak... bu yuzden ingilizceyi malesef 23 yasindan sonra turistil seviyede ogrendim fazla da kasmadim ? 

Yarin cevaplayacagim yazilari detayli olarak..simdi telefondan yaziyorum.Saygilar

Tesekkurler ceviri icin

İngilizce makale çevirilerini translator.google.com ' a bırak oldukça kaliteli çeviriler yapıyor. İstediğin dile çevirebiliyorsun. İngilizce -> Türkçe opsiyonu çok iyi çeviri yapıyor. Eğer siteyi komple çevirmek istersen Google Chrome kullanıyorsan Translator ve Google Çeviri isimli bildiğim iki adet chrome extension var bunları kulanabilirsin ben böyle yapıyorum. İstediğim sayfayı anında çeviriyor. 

Eğer bir pdf'i çevirmek istersen önce text yada word formatına çevirmen gerek yada direk pdf'ten kopya yapabiliyorsan o da olur.

Her ikisi de google çeviri servislerini kullanıyor.

Translator

https://chrome.google.com/webstore/detail/translator/blndkmebkmenignoajhoemebccmmfjib

Google Çeviri

https://chrome.google.com/webstore/detail/google-translate/aapbdbdomjkkjkaonfhkkikfgjllcleb?hl=tr

Sitelerde Paylaş

Bir çok kabilenin Mu uygarlığı tarafından eğitildiğini okumuştum. Sonuç olarak Mu uygarlığı araştırıldığında da dünya dışı gezegenlere kadar uzanıyor. Demek ki doğrudan uzaylılar tarafından eğitilen daha ilkel kabileler de varmış. Dogon kabilesi için konuşacak olursak aslında onların eğitildiğinde o kadar ilkel olmadıkları sonradan çeşitli afetler yada savaşlar etkisinde daha ilkel bir duruma düştüklerini savunan bazı fikirler de aklıma gelmiyor değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...