Jump to content

Dogon Kabilesi

Recommended Posts

• İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

15 dakika önce, murad yazdı:

google dan aramada mi yapamiyorsunuz?ayrica bu fotograflar youtube dogonlarla ilgili tum videolarda vardir.   

Tabiî, Youtube. Yegane bilimsel kaynağımız Youtube'du, değil mi?

Zaten bir iddia ortaya atıyorsanız kanıtını da koyarsınız. Sadece o anda söz konusu iddiayı savunan birisi yoksa bu iddiayı bulan kanıt arayışına girer.

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, murad said:

google dan aramada mi yapamiyorsunuz?ayrica bu fotograflar youtube dogonlarla ilgili tum videolarda vardir.   

Karşındaki de Google'da, Youtube'da senin söylediklerini yalanlayan sürüyle belge ve video var, aramada mı bilmiyorsun, ara bul desin, olsun bitsin. Böyle tartışma mı olur? Bir iddia ortaya atrasan kaynaklarını kendin gösterirsin, orada bir yerlerde var, ara bul denmez. 

Sitelerde Paylaş

39 minutes ago, sağduyu said:

Karşındaki de Google'da, Youtube'da senin söylediklerini yalanlayan sürüyle belge ve video var, aramada mı bilmiyorsun, ara bul desin, olsun bitsin. Böyle tartışma mı olur? Bir iddia ortaya atrasan kaynaklarını kendin gösterirsin, orada bir yerlerde var, ara bul denmez

Her konuda kaynak isteyen insanlarin " dogonlar bilgilerini avrupali arastirmacilardan bir sekilde almis olabilirler" cumlesinde zerre kaynak gostermemesi komik bir durumdur.hangi bilimsel arastirma yapmis insandan hangi tarihte hangi yolla bu bilgileri almislar? Hic bir kaynak falan yok.tek "kaynak" Carl Saganin iddiasi.bu iddianin da herhangi tek bir kaniti bile yok !

Ortada bir gercek var ki dogonlar hala tas devrinde yasamalarina ragmen bu bilgileri bir sekilde biliyor.ama nedense bu konunun arastirilmasi yerine " bostur masaldir dogon mu, uzayli mi hehehe" tarzinda yorumlanmasi cok sig bir yanasma tarzi.ayrica koskoca evrim agaci sitesinde bile konuyla ilgili net bir aciklama yok.bir yazi hazirlamislar ve yazinin yarisindan cogu carl saganin soyledigi soz uzerine.bu soz ise iddia bile degil.sadece ihtimal.ne basi var ne sonu...

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, murad yazdı:

Her konuda kaynak isteyen insanlarin " dogonlar bilgilerini avrupali arastirmacilardan bir sekilde almis olabilirler" cumlesinde zerre kaynak gostermemesi komik bir durumdur.hangi bilimsel arastirma yapmis insandan hangi tarihte hangi yolla bu bilgileri almislar?

Siz araştırın.

11 dakika önce, murad yazdı:

Ortada bir gercek var ki dogonlar hala tas devrinde yasamalarina ragmen bu bilgileri bir sekilde biliyor.ama nedense bu konunun arastirilmasi yerine " bostur masaldir dogon mu, uzayli mi hehehe" tarzinda yorumlanmasi cok sig bir yanasma tarzi.

On yıllık araştırmada bulunmuş adamdan bahsediyoruz. Yani Walter Van Beek'ten. Adam bu iddialara dair bir emare bulamamış.

12 dakika önce, murad yazdı:

ayrica koskoca evrim agaci sitesinde bile konuyla ilgili net bir aciklama yok.bir yazi hazirlamislar ve yazinin yarisindan cogu carl saganin soyledigi soz uzerine.bu soz ise iddia bile degil.sadece ihtimal.ne basi var ne sonu...

Walter Van Beek, Walter Van Beek, Walter Van Beek, Walter Van Beek...

Sitelerde Paylaş

On yıllık araştırmada bulunmuş adamdan bahsediyoruz. Yani Walter Van Beek'ten. Adam bu iddialara dair bir emare bulamamış.

kardesim, ben de Walter van Beekin arastirmasina dair  turkce metin bulamadigim icin senden verdigin linkteki ingilizce metni cevirmeni istemisdim.sen de 4-5 cumle cevirmistin.o ceviride de kanit yoktu.tekrar mi baslayalim ayni seye? hic bir kanit yoktu cevirdigin kisimda.bu sebepten zamanin oldugunda tam cevir demistim.herhalda unuttuysan movzudaki onceki iletilere bakabilirsin.. ismini soyledigin arastirmacinin dogonlarla ilgili yanilgi olduguna dair kanitlarini sunman gerekir.oyle " van beek demis ki benden once burada arastirma yapanlar yanilmis" cumlesiyle hic bir sey curutulmemistir. ayrica gecenlerde biri demis ki dogonlar Marcel Griaule' e yalan soylemis ve asil gercekleri van beek e anlatmistir.eh bu kadar da sacmalamak olmaz ki :D   sozun ozu: adini yazdigin walter beek in bu konuda marcel griaule' in kanitlarini nasil curutdugunu gostermelisin..oyle " su adam gitmis senin soyledigin bilim adaminin yanlis soyledigini ispatlamistir" demekle bu isler oyle olmaz ki...

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, murad yazdı:

kardesim, ben de Walter van Beekin arastirmasina dair  turkce metin bulamadigim icin senden verdigin linkteki ingilizce metni cevirmeni istemisdim.sen de 4-5 cumle cevirmistin

O Harvard'dakilerindi. Öbürkisini çevirmekle uğraşmamam çünkü otuz sayda bildiğin.

Zaten adam onun dediklerine dair bir emre bulamamış, o söyleniyor basitçe.

Sitelerde Paylaş

O Harvard'dakilerindi. Öbürkisini çevirmekle uğraşmamam çünkü otuz sayda bildiğin.

Zaten adam onun dediklerine dair bir emre bulamamış, o söyleniyor basitçe.

benim dayimin oglu da gitmis walter van beekin orada olmadigini soylemis dogonlar ona.bol keseden atmakla olmaz bu isler.marcel griaule nerede hata yapmistir nerede yanlis anlamistir nerede kendi yorumunu eklemistir birer birer izah etmesi lazim.yoksa ben gittim oyle bir sey gormedim marcel kicindan uydurmustur demekle arastirma mi olur???? boyle arguman mi olur? boyle tartisma mi olur? elinizi vicdaniniza koyun: konuyu boyle elestirmekle curutmek sizce mumkun mu? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, murad yazdı:

benim dayimin oglu da gitmis walter van beekin orada olmadigini soylemis dogonlar ona.bol keseden atmakla olmaz bu isler.marcel griaule nerede hata yapmistir nerede yanlis anlamistir nerede kendi yorumunu eklemistir birer birer izah etmesi lazim.yoksa ben gittim oyle bir sey gormedim marcel kicindan uydurmustur demekle arastirma mi olur???? boyle arguman mi olur? boyle tartisma mi olur? elinizi vicdaniniza koyun: konuyu boyle elestirmekle curutmek sizce mumkun mu? 

Adam on yıldır orada araştırmış. Bulamamış böyle bir emare. Griuale de zaten bu bilgileri elitler yoluyla aldığını iddia ediyor.

Sitelerde Paylaş

Adam on yıldır orada araştırmış. Bulamamış böyle bir emare. Griuale de zaten bu bilgileri elitler yoluyla aldığını iddia ediyor.

The blind Dogon elder, Ogotemmêli, taught the main symbols of the Dogon religion to the French anthropologist Marcel Griaule in October 1946

size uygun kaynak https://en.wikipedia.org/wiki/Dogon_people

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, murad yazdı:

The blind Dogon elder, Ogotemmêli, taught the main symbols of the Dogon religion to the French anthropologist Marcel Griaule in October 1946

size uygun kaynak https://en.wikipedia.org/wiki/Dogon_people

Bunun kaynağı ne? Yine Griuale'nin kendisi.

Sitelerde Paylaş

Bunun kaynağı ne? Yine Griuale'nin kendisi.

Germaine Dieterlen (Paris'te 15 Mayıs 1903 - Paris'te 13 Kasım 1999) Fransız antropologdu.

Marcel Mauss'un bir öğrencisiydi, Fransız antropolog Marcel Griaule (1898-1956) ve Jean Rouch ile birlikte çalıştı, çok çeşitli etnografik konular üzerine yazılar yazdı ve mitlerin, inisiyatiflerin, tekniklerin (özellikle “tanımlayıcı etnografya”) araştırılmasına öncülük etti "), grafik sistemler, nesneler, sınıflandırmalar, ritüel ve sosyal yapı.

En çok, yirmi yıldan beri onlarla birlikte yaşadığı Dogon ve Bambara arasında yaptığı çalışmalarla dikkati çekiyor. Marcel Marcel Griaule ile birlikte çalıştığı The Pale Fox (1965) adlı önemli bir kitap yazd
tarihinde murad tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, murad yazdı:

Germaine Dieterlen (Paris'te 15 Mayıs 1903 - Paris'te 13 Kasım 1999) Fransız antropologdu. Marcel Mauss'un bir öğrencisiydi, Fransız antropolog Marcel Griaule (1898-1956) ve Jean Rouch ile birlikte çalıştı, çok çeşitli etnografik konular üzerine yazılar yazdı ve mitlerin, inisiyatiflerin, tekniklerin (özellikle “tanımlayıcı etnografya”) araştırılmasına öncülük etti "), grafik sistemler, nesneler, sınıflandırmalar, ritüel ve sosyal yapı. En çok, yirmi yıldan beri onlarla birlikte yaşadığı Dogon ve Bambara arasında yaptığı çalışmalarla dikkati çekiyor. Marcel Marcel Griaule ile birlikte çalıştığı The Pale Fox (1965) adlı önemli bir kitap yazd

Adamın öğrencisi işte.

"More recently, doubts have been raised about the validity of Griaule and Dieterlein's work.[38][39] In a 1991 article in Current Anthropology, anthropologist Walter van Beek concluded after his research among the Dogon that, "Though they do speak about sigu tolo [which is what Griaule claimed the Dogon called Sirius] they disagree completely with each other as to which star is meant; for some it is an invisible star that should rise to announce the sigu [festival], for another it is Venus that, through a different position, appears as sigu tolo. All agree, however, that they learned about the star from Griaule."[40]"

Sitelerde Paylaş

Eh, bulduk bizim Dogonların nereden almış olabileceğini -doğruysa bile-.

"In a 1978 critique, skeptic Ian Ridpath concluded: “There are any number of channels by which the Dogon could have received Western knowledge long before they were visited by Griaule and Dieterlen.”[43] In his book Sirius Matters, Noah Brosch postulates that the Dogon may have had contact with astronomers based in Dogon territory during a five-week expedition, led by Henri-Alexandre Deslandres, to study the solar eclipse of 16 April 1893.[44]"

Sitelerde Paylaş

Adamın öğrencisi işte.

her kimse  kaynak dedin ben de marcel Griaule' nin dogonlarda kimle konustuguna kadar ismini buldum. daha sonra baska bir antropologun da ismini yazdim.sen kabul etmiyorsan orasi ayri konu.ama kaynak diyordun ya ben de senin saygin kabul ettigin kaynaklardan link attim.simdi marcel uydurmustur dersen orasi da senin iddiandir.sirf senin dusuncenle ust uste dusmuyor diye kkonuya bok atman gereksiz bir davranistir.tamam senin de soyledikleirni iddia eden bilim adamlari vardir ama bu konu uzerine yillarca orada yasamis ilk arastirmalari yapmis kisileri ben kaynak gosterdim..ille de net olarak bir seyi ispatlamak istersen gidersin dogon kabilesiyle kendin iletisim kurarsin.yoksa getirdigim kaynaklari onemsememen ne konuyu curutur ne de seni hakli yapar.. KABUL et ki artik bu konuda marcel griaule hakliydi.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, murad yazdı:

simdi marcel uydurmustur dersen orasi da senin iddiandir.sirf senin dusuncenle ust uste dusmuyor diye kkonuya bok atman gereksiz bir davranistir.

Adam farkındaysanız Afrika'lıları savunuyordu. Yalan atması normal olabilir.

4 dakika önce, murad yazdı:

mam senin de soyledikleirni iddia eden bilim adamlari vardir ama bu konu uzerine yillarca orada yasamis ilk arastirmalari yapmis kisileri ben kaynak gosterdim..ille de net olarak bir seyi ispatlamak istersen gidersin dogon kabilesiyle kendin iletisim kurarsin.yoksa getirdigim kaynaklari onemsememen ne konuyu curutur ne de seni hakli yapar..

Eh işte, bunun dediklerini araştıran adam da bunun dediklerinin doğru olduğuna dair bir emare bulamamış.

5 dakika önce, murad yazdı:

her kimse  kaynak dedin ben de marcel Griaule' nin dogonlarda kimle konustuguna kadar ismini buldum.

Kaynak da yine Griuale efendi.

Sitelerde Paylaş

eh, bulduk bizim Dogonların nereden almış olabileceğini -doğruysa bile-.

bu bir ihtimaldir. OLABILIR diyor..gercekligine dair somut delil yoktur..orada astronomlar arastirma yapmis da dogonlar onlardan almis olabilir de, bu bilgiyle 700 yil onceden var olan dinlerini gelistirmis olabilir de.   :D  ben boyle iddiada bulunsam alay edersiniz !!!

son olarak da  Henry Alexandr Deslandresin in o topraklarda arastirma yaptigina dair kaynak var mi? ben wikipedia dan bulamadim.bulursaniz paylasin lutfen.bakalim iddia ne kadar gercek..

Sitelerde Paylaş

Eh işte, bunun dediklerini araştıran adam da bunun dediklerinin doğru olduğuna dair bir emare bulamamış.

ben de iddialarimin dogrulugu yonunde isimler sundum.hepsi de saygin antropologlar.ayrica bu Henry alexandr deslandres iddiasini da kanitlamamis.olabilir bir ihtimal demis.boyle iddia curutulur mu? hem dogonlarin sirius b bilgisi yoktur dersin, daha sonra var ama avrupalilardan almis dersin ve buna da bir ihtimal dersin...simdi kanit bekliyorum  Henry Alexandr-in o topraklarda arastirma yaptigina dair.daha sonra da dogonlarla bilgi paylasiminda bulunduguna  dair kanit gerekli....sonucda bin yil onceden bahsetmiyoruz ki bu kanitlari sunman imkansiz olsun...hem de Henry yalniz basina gitmemis.arastirma grubuyla gitmis diyor.herhalde bir tanesinin gunlugunde bile olsa yazilmis olmali. simdi arastirin ve ispat edin ki dogonlar bilgilerini Henry Alexandr dan almis.buyurun bekliyorum !  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...