Jump to content
murad

Dogon Kabilesi

Recommended Posts

Doğru. Ama bahsettikleri yıldızı ilk defa Griulae'den duyduklarını söylemediler mi? Sizin kaynağınız bile "Walter Van Beek, bizim Dogonların bu söz konusu yıldızın ne anlama geldiğini çözememediklerini ve Sirius-B'yi de ilk defa Griuale'den duyduklarını ifade ettiğini kaydetmiştir." demiyor mu?

Naturalist ateist, henry alexandr' in dogon topraklarinda arastirma yaptigi yalan cikti.. diger iddian da curutuldu.simdi gelmissin mevzunun en basinda curutulmus iddiani yeniden yaziyorsun.benim icn bu konuda seninle tartismam bitmistir !

not: buraya pek zaman ayiramiyorum.,telefondan baktigimda da yazmak istemiyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, murad yazdı:

Naturalist ateist, henry alexandr' in dogon topraklarinda arastirma yaptigi yalan cikti..

İddiam bu değildi zaten. "Bilgi alışverişi olmuş olabilir." dedim.

41 dakika önce, murad yazdı:

diger iddian da curutuldu.

Denemediniz bile. "Walter Van Beek kafasına göre bunun yanlış olduğunu söylüyor." dediniz, o kadar. Sonra da ben onun on yıl çalıştığını söyleyince -Walter Van Beek çalıştı, tekrarlıyorum- siz bunu görmezden geldiniz. "Bu nerede geçiyor?" derseniz otuz sayfalık o makâlenin ilk sayfalarında geçtiğini söylerim. Şuan internet az, o yüzden bakamıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İddiam bu değildi zaten. "Bilgi alışverişi olmuş olabilir." dedim. 

ben de ortada 1800 km mesafe oldugunu soyledim. :)  bilgi alis verisi olduguna dair tek bir kanit sunamadin.,bu argumanin curutulmustur.iddiani ispatlayamadin.zaten ispatinin olmadigini en basindan soylemistim..... 

Denemediniz bile. "Walter Van Beek kafasına göre bunun yanlış olduğunu söylüyor." dediniz, o kadar. Sonra da ben onun on yıl çalıştığını söyleyince -Walter Van Beek çalıştı, tekrarlıyorum- siz bunu görmezden geldiniz. "Bu nerede geçiyor?" derseniz otuz sayfalık o makâlenin ilk sayfalarında geçtiğini söylerim. Şuan internet az, o yüzden bakamıyorum.

ben de diger  3 arastirmacinin ismini yazdim.ikisi saygin antropologdu..sonda bu bilgileri misira bile baglayacaginiza da eminim :)  bakalim daha kac iddia ortaya atacaksiniz.son olarak soylemeliyim ben soyledigim arastirmacilar da yillarini dogonlarla gecirmis ve dogonlarin tum medeniyyetini avrupaya tasimislardir.herseyleri ile ilgili bilgilerini yazmislar.ama birisi cikip diyor ki dogonlar marcel graiule yi kandirmislar :D   sonra bu tutmuyor diyorlar ki avrupali arastirmacilardan almis olabilirler.tabi dogonlarin 300-400 yillik inanci 100 yil onceki arastirmacilardan alinan bilgilerle var olmus.bu sacmalik azmis gibi o arastirmacilarin dogonlarin yasadigi yerden 2000 km uzakta oldugu gercegi de var.dogonlarla bu arastirmacilarin karsilasdigina dair tek bir bilgi yok her iki taraf adina da. YOK kardesim, sundugun iddialarin hic birinin KANITI YOK !!!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, murad yazdı:

ben de ortada 1800 km mesafe oldugunu soyledim. :)  bilgi alis verisi olduguna dair tek bir kanit sunamadin.,bu argumanin curutulmustur.iddiani ispatlayamadin.zaten ispatinin olmadigini en basindan soylemistim..... 

Ben onun olduğunu söylemedim ki. Sadece olası bir senaryoyu söyledim. Benimkisi senin açıklamana tercih edilmelidir çünkü doğaüstü herhangi bir iddiada bulunmaz.

ben de diger  3 arastirmacinin ismini yazdim.ikisi saygin antropologdu..sonda bu bilgileri misira bile baglayacaginiza da eminim :) 

Hz. Griuale ve onun havarilerinden mi bahsediyorsunuz?

Ciddiyim. İddiaları yazılı kanıtlara filan dayanmıyor. Ondan sonra Dogonları araştıran Walter Van Beek de dediklerine dair bir emare bulamadı. Neden acaba?

bakalim daha kac iddia ortaya atacaksiniz.

Bunu kendinize sormalısınız.

ama birisi cikip diyor ki dogonlar marcel graiule yi kandirmislar :D   sonra bu tutmuyor diyorlar ki avrupali arastirmacilardan almis olabilirler.

Ödev veriyorum size, şunları okuyun:

https://www.cokbilgi.com/yazi/sart-kosul-cumleleri-nedir-ornek/

http://edebiyatogretmeni.gen.tr/251-olasilik-ihtimal-tahmin-cumleleri.html

tabi dogonlarin 300-400 yillik inanci 100 yil onceki arastirmacilardan alinan bilgilerle var olmus.

Sirius'u Griuale'den duyduklarını söyleyen kaynağı siz verdiniz.

Kanıt istiyorum.

bu sacmalik azmis gibi o arastirmacilarin dogonlarin yasadigi yerden 2000 km uzakta oldugu gercegi de var.dogonlarla bu arastirmacilarin karsilasdigina dair tek bir bilgi yok her iki taraf adina da. YOK kardesim, sundugun iddialarin hic birinin KANITI YOK !!!

Kanıta gerek yok ki. Olası mı? Olası. O zaman biz neden olaya uzaylıları filan karıştıralım, bunlardan duymuş olabileceklerken?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben onun olduğunu söylemedim ki. Sadece olası bir senaryoyu söyledim. Benimkisi senin açıklamana tercih edilmelidir çünkü doğaüstü herhangi bir iddiada bulunmaz

Zaten dogaustu bir seyden bahsetmiyoruz.sevindim bu iddianin bos oldugunu kabul ettigine..

Hz. Griuale ve onun havarilerinden mi bahsediyorsunuz?

Is sizin iddianiza ters gelince ne bilim tanirsiniz ne bilim adami.ama 1800 km otede arastirma yapanlarin dogonlari etkiledigine inanabilyiyorsunuz bunu iddia diye ortaya atabiliyorsunuz.hatta bu iddia size gore gercekti, ta ki ben aradaki mesafeyi size hatirlatana kadar ! Sizin isinize gelmeyince bilim adamlarini da onemsemediginizi goruyorum havariymis.peh. adlarini cekdigim bilim adamlari kendi sahalarinda saygin kisiler olmuslar.bu adamlara havari diyerek dogonlarin 2000 km oteden etkilendigine inanan kisilerle tartismak bile bostur !!! 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, murad yazdı:

Zaten dogaustu bir seyden bahsetmiyoruz.sevindim bu iddianin bos oldugunu kabul ettigine..

Benim hatam. Sonuç absürd olduğu için benimkisini kabûl etmeliyiz, bundan daha iyi bir açıklama yoksa.

5 dakika önce, murad yazdı:

Is sizin iddianiza ters gelince ne bilim tanirsiniz ne bilim adami.ama 1800 km otede arastirma yapanlarin dogonlari etkiledigine inanabilyiyorsunuz bunu iddia diye ortaya atabiliyorsunuz.hatta bu iddia size gore gercekti, ta ki ben aradaki mesafeyi size hatirlatana kadar ! 

Olası hâlâ. Yoldayken Dogonlarla iletişime geçmiş olamazlar mı? Bunun imkânsız olduğunu iddia ediyorsanız bunu kanıtlamalısınız. Ben iddiamı kanıtlamak zorunda değilim çünkü olası olduğunu söyledim, kesin değil.

7 dakika önce, murad yazdı:

Sizin isinize gelmeyince bilim adamlarini da onemsemediginizi goruyorum havariymis.peh. adlarini cekdigim bilim adamlari kendi sahalarinda saygin kisiler olmuslar.bu adamlara havari diyerek dogonlarin 2000 km oteden etkilendigine inanan kisilerle tartismak bile bostur !!! 

Walter Van Beek'e ne oldu? Adam emare bulamamış bunların dediklerinin doğru olduğuna dair.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, murad yazdı:

Is sizin iddianiza ters gelince ne bilim tanirsiniz ne bilim adami.ama 1800 km otede arastirma yapanlarin dogonlari etkiledigine inanabilyiyorsunuz bunu iddia diye ortaya atabiliyorsunuz.hatta bu iddia size gore gercekti, ta ki ben aradaki mesafeyi size hatirlatana kadar ! Sizin isinize gelmeyince bilim adamlarini da onemsemediginizi goruyorum havariymis.peh. adlarini cekdigim bilim adamlari kendi sahalarinda saygin kisiler olmuslar.bu adamlara havari diyerek dogonlarin 2000 km oteden etkilendigine inanan kisilerle tartismak bile bostur !!! 

Bu geometri hakkında bilgi veren  sümer tableti gibi şüpheye düşmeyecek şekilde dogonlara ait sirius ve güneş sistemi hakkında resimler  bekliyoruz.

Yoksa bütün iddialar  çöptür.:)

9a95bd85260591b2cd6fa515d504852f--triang

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ciddiyim. İddiaları yazılı kanıtlara filan dayanmıyor. Ondan sonra Dogonları araştıran Walter Van Beek de dediklerine dair bir emare bulamadı. Neden acaba?

Ayni teraneler ... !

Ben sana kimlerin bu arastirmayi destekledigini birer birer yazdim.hepsinin de bilim adami oldugu ortada. Kanit getir.gah diyorsun ki van beek demis ki bilgileri avrupalolardan almislar, gah diyorsun ki yok efendim aslinda sirius falan yok marcel griaule efendi kicindan uydurmus.sonra baska bilim adamlarindan ornek veriyofum havari diyorsun.simdi ben senin curumus iddialarina ragmen neden bu konuya yillarini vermis 3 tane bilim adamini degil de senin fos iddialarla ortaya atilan van beek denen arastirmacina inanayim? Adamin iddialari zaten ortada...onysrgili davraniyorsun.iddialarin birer birer curudu bu konuda.bence bosuna kivranuyorsun !

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu geometri hakkında bilgi veren  sümer tableti gibi şüpheye düşmeyecek şekilde dogonlara ait sirius ve güneş sistemi hakkında resimler  bekliyoruz.

Yoksa bütün iddialar  çöptür---

Koskoca antropologlarin dil bilimcilerin isi gucu yok,  sen dogonlara hayranlik duyasin diye yalanlar uydurmuslar.

Neyse en azindan van beek ve bu gibi celiskili kisilerin iddialarini bir kenara attik.gelelim bu iddiaya.eger bu konuda bilim adamlarina guvenmiyorsan gidersin malide kendin konusursun. Ya da bir sekilde kesin bilgi elde edersin. Bunlarin hic birisini etmiyorsna o zaman bilimden gelen adamlara saygi duyacaksin.isine gelen bilim adamini ya bilimsrl arastirmayi kabul edip, isine gelmeyeni gozardi ediyorsan durust degilsindir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ayni teraneler ... !

Ben sana kimlerin bu arastirmayi destekledigini birer birer yazdim.hepsinin de bilim adami oldugu ortada.

"bilim insanı" yerine "bilim adamı" dememenizi rica ediyorum ilk olarak.

Ee..? Bu bilim insanları yazılı filan bir kanıt getirmemişler işte. Sadece birisinden duyduğunu iddia etmişler, o kadar. Walter Van Beek de, ki başka akademisyenlerin yorumu da var sonunda çok istiyorsanız, bunların iddialarının doğru olduğuna dair bir kanıt görmemiş.

gah diyorsun ki van beek demis ki bilgileri avrupalolardan almislar, gah diyorsun ki yok efendim aslinda sirius falan yok marcel griaule efendi kicindan uydurmus.sonra baska bilim adamlarindan ornek veriyofum havari diyorsun.

Gösterin, ne zaman "Bu Dogonlar bu bilgileri başkalarından almışlar." dediğim yeri.

Evet, Griaule efendi uydurmuş bunları. Kanıtı var mı? Yok. Varsa getirirsiniz, olur biter.

Bunlarin hic birisini etmiyorsna o zaman bilimden gelen adamlara saygi duyacaksin.

İngilizceniz yoksa İngilizce bir makâle hakkında ahkâm kesmeyeceksiniz, hele hele otuz sayfaysa.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Olası hâlâ. Yoldayken Dogonlarla iletişime geçmiş olamazlar mı? Bunun imkânsız olduğunu iddia ediyorsanız bunu kanıtlamalısınız. Ben iddiamı kanıtlamak zorunda değilim ....

A-Dogonlardan 2000 km oteden birileri gecmis

dogonlari etkilemis olabilirler?

B-Kanit?

A- sen etkilemedigini kanitla.ben olabilir diyorurm.olmadigini sen kanitla....

boyle mantikla ben de tanri var diyorum.evrene 15 milyar yil once bir etkide bulundu ve gitti.simdi ben olabilir diyorum olmadigini kanitla ! Buyur.ortada iz yok toz yok.ama kanitlamak zorunda olan kisi sensin.buyur bekliyorum.

bak kardesim bu sacmaliklarla bir yere varamazsin.dogonlar hic bir avrupali arastirmacidan falan etkilenmedi.oyle olsaydi o avrupalilar avrupada soyle boyle bir halkla karsilartik derdi.hic bir uerde boyle not dusulmemis !!!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

boyle mantikla ben de tanri var diyorum.evrene 15 milyar yil once bir etkide bulundu ve gitti.simdi ben olabilir diyorum olmadigini kanitla ! Buyur.ortada iz yok toz yok.ama kanitlamak zorunda olan kisi sensin.buyur bekliyorum.

Okkam'ın Usturası'nı kullanabilirsiniz. Tanrısız herhangi bir açıklama tanrılı açıklamadan daha iyidir çünkü tanrının var olduğu varsayımı çok büyük bir varsayımdır.

5 dakika önce, murad yazdı:

bak kardesim bu sacmaliklarla bir yere varamazsin.dogonlar hic bir avrupali arastirmacidan falan etkilenmedi.oyle olsaydi o avrupalilar avrupada soyle boyle bir halkla karsilartik derdi.hic bir uerde boyle not dusulmemis !!!

Buna bakacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gösterin, ne zaman "Bu Dogonlar bu bilgileri başkalarından almışlar." dediğim yeri.--

En az 3 sayfa, dogonlarin henry alexandr adli bir arastirmacidan etkilendigi iddiasini curutmekle mesgul oldum..bu karsi iddiayi ben sumadim.sen getirdin bir iddia olarak.burada ne sen ne ben sahsi goruslerimizi paylasmiyoruz.bir yerlerden kanitlar getirmek cabasindayiz.bu yuzden tabiki de sen kendi adina  "dogonlar birilerinden almis bu bilgileri" dememissin.aslinda 3 sayfa once bu ima ettin ama onu gormeden geliyorum senin guzel hatrina.. 😉

neyse.sozun ozu dogonlar ne avrupalilardan etkilenmisler ne de ben adini cekdigim bilim insanlari(bu da senin guzel hatrin icin boyle olsun) yalanci ya salak degillerdi ! Senin adini cekdigin van beek ise 20 yil orada opmus antropolog ve dilbilimcilerin soylefiklerine dair bir sey bulamadim demisse ben o adamin samimiyetinden suphe bile ederim. Bu adini cekdigim bilim insanlari erik von daniken ya da harun yahya degil !  HELE HELE HAVARI HIC DEGIL ! aslinda bu adamlara havari dedigin anda tartisma bitmeliydi ama yine bir seyler ogrenesin onyargilarindan kurtulasin diye cabaliyorum. Yarin yeni konu acmak fikrindeyim o yuzden bu konuda tartisma  artik bitsin istiyorum.

Ben bu konuyu actim ve salak salak " hehe hehe uzayliymis deli bu adam" tarzi yorumlara da elimden geldigince guzellikle cevap vermeye calistim, karsi iddialari da curuttum(dogonlarin avrupali arastirmacidan etkilenmesi ve marcel griaulenin ve onla ayni dusuncede olanlarin uydurmasi ve ya yanilmasi iddiasi).. ayni iddialari tekrar tekrar da tartismayacagim

Saygilar.seninle bu konuda tartismak guzeldi.ben de bu konuda daha genis bilgi edindim. 😊

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, murad yazdı:

Gösterin, ne zaman "Bu Dogonlar bu bilgileri başkalarından almışlar." dediğim yeri.--

En az 3 sayfa, dogonlarin henry alexandr adli bir arastirmacidan etkilendigi iddiasini curutmekle mesgul oldum..bu karsi iddiayi ben sumadim.sen getirdin bir iddia olarak.

Olabilir mi, olamaz mı? Buradaki absürdlük nerede?

Neyse. Bunun arkasında durmaya devam edersem zaten asıl nokta kaçacak.

aslinda bu adamlara havari dedigin anda tartisma bitmeliydi ama yine bir seyler ogrenesin onyargilarindan kurtulasin diye cabaliyorum. Yarin yeni konu acmak fikrindeyim o yuzden bu konuda tartisma  artik bitsin istiyorum.

"havariler" dedim çünkü buldukları bilginin gizli olduklarını iddia ediyorlardı. Otuz sayfalık makâlenin bari yedinci ve on birinci sayfalarını okusaydınız önce.

Zaten o iki öbür açıklama bu iddiaların doğru olması durumundaydı. Walter Van Beek'in araştırması buna son koyuyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, murad yazdı:

Bu geometri hakkında bilgi veren  sümer tableti gibi şüpheye düşmeyecek şekilde dogonlara ait sirius ve güneş sistemi hakkında resimler  bekliyoruz.

Yoksa bütün iddialar  çöptür---

Koskoca antropologlarin dil bilimcilerin isi gucu yok,  sen dogonlara hayranlik duyasin diye yalanlar uydurmuslar.

Neyse en azindan van beek ve bu gibi celiskili kisilerin iddialarini bir kenara attik.gelelim bu iddiaya.eger bu konuda bilim adamlarina guvenmiyorsan gidersin malide kendin konusursun. Ya da bir sekilde kesin bilgi elde edersin. Bunlarin hic birisini etmiyorsna o zaman bilimden gelen adamlara saygi duyacaksin.isine gelen bilim adamini ya bilimsrl arastirmayi kabul edip, isine gelmeyeni gozardi ediyorsan durust degilsindir.

https://list25.com/25-greatest-scientific-hoaxes-in-history/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.