Jump to content

Dogon Kabilesi

Recommended Posts

Bir saat önce, murad yazdı:

Yarin cevaplayacagim yazilari detayli olarak..simdi telefondan yaziyorum.Saygilar

Ben de telefondan yazıyorum. Ama kabûl ediyorum ki buradan yazmak bilgisayardan yazmaktan daha zor.

Neyse, konuya geri dönecek olursak;

Dogon Kabilesi'nin Sirius B'yi bilmesinin çok kolay bir açıklaması var. Makâlede de ondan bahsediliyor ilk önce.

Dogon kabilesi ve diğerbirçok Batı Afrika kabilelerinde Sirius A'nın bilinmesi zaten normaldir. Ayrıca bu kabilelerde konumuzla alâkalı çok önemli bir inanç vardır; ikizler inancı. Bu inanca göre çoğu şeyler çifttir, Polaris bile. Ama Solaris'te böyle bir yıldızı bulamayacaklarından ne olmuştur? Çareyi Solaris A'nın çiftini küçücük yapmakla buldular. Canlılığın küçücük bir yıldızdan gelme -emanate- problemini bir nebze de olsa hafifletmek için ise bu yıldızı çok yoğun yaptılar -bu konuda emin değilim, bu kısmını yanlış çevirdiysem özür dilerim-. Kalanını da hatirlamıyorum, sabah çeviririm.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

riaules´in verileri diğer araştırmacılar tarafından tastik edilemedi (Walter van Beek, 1991; Ortiz de Montellano, 1996).
Markus Pössel ve Klaus Richter, Dogon´ların Sirius gizemi ile yaptıkları ayrıntılı araştırmalar, Sirius gizeminin olmadığı yönünde sonuçlandı.
Belçikalı etnolog Walter van Beek, Dogon´larda sürdürdüğü yıllarca süren incelemelerinde, Marcel Giraule´nin Dogon´larla yaptığı anketin metodik hatalar içerdiğini ve böylece Doğon´lardaki bilgilerin etkilendiğini ortaya çıkardı . Gök bilimciler, bunun ötesinde Sirius´un güya kompleks olan sistemini tastiklemediler.

iyi de bunun neresi kanit? bir grup arastirmaci orada omrunu harcamis bir kisiye yanilmis diyorlar.ne kanit var ne belge...sadece oyle dusunuyorlar diye mi? 

Dogon Kabilesi'nin Sirius B'yi bilmesinin çok kolay bir açıklaması var. Makâlede de ondan bahsediliyor ilk önce.

sirius b hakkinda diger antik meeniyetlerde de acik izler vardir bunu kabul ediyorum ama gerisinde yazdiklarin mantiksiz...

Dogon kabilesi ve diğerbirçok Batı Afrika kabilelerinde Sirius A'nın bilinmesi zaten normaldir. Ayrıca bu kabilelerde konumuzla alâkalı çok önemli bir inanç vardır; ikizler inancı. Bu inanca göre çoğu şeyler çifttir, Polaris bile. 

simdi inanclari ikizler yonundeymis buna gore sirius b yildizini kafadan sallamislar mi diyorsun? bu kadar onyargili cahilce bir sonuc nasil cikarila bilir yahu? 

ben bu cevirilerde bir kanit degil sadece "dogonlar  inanclarina dayali varsayim yaptiklar" soylediklerini goruyorum.. bu da ne belgedir ne bilgi ne kanit...sadece oyle dusunuyorlar diye oyle olamaz konu.neden bu antik yapilar ve gizemli konularda bilim devamli olarak alayc tavir sergiler? ayrica 10 bilim adamindan 5 tanesi benim dedigimi destekler diger 5 tanesi aksini.ayricabenim esas aldigim arasdirmacilar oyle havadan sudan duymamislar bu konulari.direk gidip de dogonlarla bir kac yil birlikte yasamislar.bunun aksini iddia edenler ise baksan hic bir sey yapmamis sadece arastirmacilari elestirmisler.hangi kanitla? ikizler inanci varmis da sirius b yi kafadan atmislar tutmus da.... tek kelimeyle sacmalik. 

simdi Naturalist ateist sana bir sorum olacak ama net cevap ver: belli oldugu uzere bilim adamlari sirius c uzerine arastirma yapmislar ama sonuc olarak bu yildizdizi (sirius C) bulamamislar.nedeni de boyle bir yildiz varsa cok kucuktur ve karanliktir o yuzden simdiki teknolojiyle varsa da gormemiz imkansizdir demisler... yarin obur gun boyle bir yildiz bulunsa ne dusuneceksin? dogonlar biz sirius b yi bulmadan soylemisler bunu.ayrica kendilerinin dna uzerine de soylemleri vardir.son olarak da galaksimizin "SARMAL" gucu olduguna inanmislar..neden acaba? herseye atmislar sallamislar diyemeyiz...

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, murad yazdı:

iyi de bunun neresi kanit? bir grup arastirmaci orada omrunu harcamis bir kisiye yanilmis diyorlar.ne kanit var ne belge...sadece oyle dusunuyorlar diye mi? 

Yahu, bunlar da adamınkisini incelemişler ya. Kafalarına göre "Yanılmış." demiyorlar, deselerdi akademik makâle filan yazamazlar, yazsalar bile editörden geçemezdi.

simdi inanclari ikizler yonundeymis buna gore sirius b yildizini kafadan sallamislar mi diyorsun? bu kadar onyargili cahilce bir sonuc nasil cikarila bilir yahu? 

Harvard'dakilere söyleyin bunu. Yahu, bunların inancında ikizlik kutsal değil mi? O zaman onlar için kutsal olan Sirius'un iki tane olduğunu düşünmek mantıklı olmaz mı? İnançlar böyle gelişmiyor mu?

ben bu cevirilerde bir kanit degil sadece "dogonlar  inanclarina dayali varsayim yaptiklar" soylediklerini goruyorum..

Ee..? Neresi mantıksız? 

bu da ne belgedir ne bilgi ne kanit...sadece oyle dusunuyorlar diye oyle olamaz konu.neden bu antik yapilar ve gizemli konularda bilim devamli olarak alayc tavir sergiler? 

Neden olamaz yahu?

Zaten antik yerler yok ki. Varsa gösterirsiniz.

ayrica 10 bilim adamindan 5 tanesi benim dedigimi destekler diger 5 tanesi aksini.

Bu ikisi dışında söylediğinizi destekleyen yok.

ayricabenim esas aldigim arasdirmacilar oyle havadan sudan duymamislar bu konulari.direk gidip de dogonlarla bir kac yil birlikte yasamislar.

Ama yanlış çıkarımlar etmişler. Bizimkiler de havadan sudan mı atıyor bunları? İncelemiyorlar mı yazdıklarını?

bunun aksini iddia edenler ise baksan hic bir sey yapmamis sadece arastirmacilari elestirmisler.hangi kanitla?

Ne? Neyin kanıtı verecekler?

ikizler inanci varmis da sirius b yi kafadan atmislar tutmus da.... tek kelimeyle sacmalik. 

Duygulara başvurmayı bırakın da, neden saçmalık olduğunu söyleyin. 

simdi Naturalist ateist sana bir sorum olacak ama net cevap ver: belli oldugu uzere bilim adamlari sirius c uzerine arastirma yapmislar ama sonuc olarak bu yildizdizi (sirius C) bulamamislar.nedeni de boyle bir yildiz varsa cok kucuktur ve karanliktir o yuzden simdiki teknolojiyle varsa da gormemiz imkansizdir demisler...

Doğru değil. Ama boşverin. Devam.

yarin obur gun boyle bir yildiz bulunsa ne dusuneceksin?

Yarın öbür gün benim tanrı olduğum kanıtlanırsa ne düşüneceksiniz?

dogonlar biz sirius b yi bulmadan soylemisler bunu.ayrica kendilerinin dna uzerine de soylemleri vardir.son olarak da galaksimizin "SARMAL" gucu olduguna inanmislar..neden acaba? herseye atmislar sallamislar diyemeyiz...

Galaksi, sarmal mıdır? Hayır. Müslüman türünden indirekt çıkarım bunlar.

Sitelerde Paylaş

Yarın öbür gün benim tanrı olduğum kanıtlanırsa ne düşüneceksiniz?

Bu cevwp bence tartismaya objektiv yanasan herkes icin sizin radikal oldugunuza bir kanittir...

Yarin sirius c buluna bilir korkusu mu sizi bu kadar sacma yanitlara gotuyor yoksa baska bir sebep mi?asil sebep şudur:  sizler bilimin bile kendisini yanlislayarak gelistirdigini gormezsiniz.bilim her alanda devamli yanilarak daha iyisini ortaya cikarir ve boylece gerceklere dogru daha da yaklasiriz.ama sizler bilimin bu ozelligini bildiginiz halde inkar ettiginiz icin kucuk bir dogon kabilesinin inancina bile cevap veremiyorsunuz.cok uzucu bir durum.

Sitelerde Paylaş

He dogonları sirius yıldızındakiler eğitti he mu kıtasıda yerin altında şimdi aquaman falan orda saklanıyor gelenler geri çıkamıyor o yüzden bilimsel kanıtımız yok he. Daşşak geçmek için yazı yazın şu davarlara yarınki konumuz süpermanın kripto gezegeninden geldiği olsun onuda kanıtlayalım.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, murad yazdı:

Bu cevwp bence tartismaya objektiv yanasan herkes icin sizin radikal oldugunuza bir kanittir...

Neden? Sirius C'nin ne alâkası var zaten?

40 dakika önce, murad yazdı:

Yarin sirius c buluna bilir korkusu mu sizi bu kadar sacma yanitlara gotuyor yoksa baska bir sebep mi?

Yok. Beni saçma yanıtlara götüren kısım bilimin açıklayabildiği konuları sank i açıklayamıyor gibi sunmanız. Farkındaysanız "Bu saçma." demekten başka bir şey etmediniz. Neden saçma? İsterseniz tasımını da kurarım. Hatta alın size tasım, onların açısından bakarsak;

1- Öncül: İkizlik sıfatı kutsaldır.

2- Öncül: Kutsal sıfatların diğer kutsal şeylerin sıfatı olması mantıklıdır.

3- Dolayısıyla, ikizliğin kutsal şeylerin sıfatı olması mantıklıdır.

4-Öncül: Sirius kutsaldır.

5- Dolayısıyla, Sirius'un iki tane olması mantıklıdır.

Eh.

47 dakika önce, murad yazdı:

asil sebep şudur:  sizler bilimin bile kendisini yanlislayarak gelistirdigini gormezsiniz

Bunu bilmeyen sizsiniz. Mesela Mu Kıtası bazı akademisyenler tarafından doğru olarak düşünülüyordu ve o zaman bunun olması mantıksız değildi. Ondan sonra araştırmalarla ve tektonik hareketlerin bulunmasıyla bunun olmasının çok mantıksız olduğu ortaya çıktı ve bilim sahasından ayrıldı bu fikir.

49 dakika önce, murad yazdı:

ama sizler bilimin bu ozelligini bildiginiz halde inkar ettiginiz icin kucuk bir dogon kabilesinin inancina bile cevap veremiyorsunuz.cok uzucu bir durum.

Verdik ya, yanıt orada.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, murad yazdı:

Muhterem, iletimin gerisine ne oldu ?

Keçiler mi yedi yoksa ?

Orada boşuna isimleri vermedik değil mi, ayrıca üşenmeden makalenin birine nasıl ulaşılacağını da gösterdik.

Hatta Walter van Beek´in kendisi de yıllarca o kabilede kalıp araştırmaları yapmış ve Marcel Giraule´un iddialarını irdelemiş.

Burasını bile okumamışsınız !

Aslında sizin gibileri kaale alıp, cevap verende suç !

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, kavak yazdı:

Hatta Walter van Beek´in kendisi de yıllarca o kabilede kalıp araştırmaları yapmış ve Marcel Giraule´un iddialarını irdelemiş.

Burasını bile okumamışsınız !

Otuz sayfa ve güzel bir kaynak aslında. Bir de söyleyeyim; bu makâle başka akademisyenlerin de yorumunu içeriyor -"comments" kısmından sonradakiler- ve bunlardan sadece birisi makâleye karşı çıkıyor, o da 19 eleştiriden sadece üçüncüsüne.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Otuz sayfa ve güzel bir kaynak aslında. Bir de söyleyeyim; bu makâle başka akademisyenlerin de yorumunu içeriyor -"comments" kısmından sonradakiler- ve bunlardan sadece birisi makâleye karşı çıkıyor, o da 19 eleştiriden sadece üçüncüsüne.

Zaten doğrusu da böyle olmalı, bağımsız başka akademisyenlerin görüşleri de alınmalı, ki bilimsel olsun.

Yoksa her önüne gelen yazar birşeyler ve kimseye de hiçbir yararı olmaz.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kavak yazdı:

Zaten doğrusu da böyle olmalı, bağımsız başka akademisyenlerin görüşleri de alınmalı, ki bilimsel olsun.

Benim bahsettiğim özellikle bunda başka akdemisyenleri içermesiydi. İlk defa içerisinde, tekrar ediyorum-içerisinde, başka akademisyenlerin fikrini de içeren bir makâle gördüm. Belki de benim şanssızlığımdır, bilmiyorum.

Zaten editörlerden geçmiyor mu?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, murad yazdı:

Mevzuyu acdigimda yazilanlar sizin yaziklarinizin dogru olmadigina kanittir.her defasinda ayni seyleri kopyalayacak degilim..

Mevzuyu açtığınızda yazdıklarınız idüğü belirsiz bir kaynaktan. Griuale'nin çalışması da zaten akademsiyenler tarafından incelenmiş.

4 dakika önce, murad yazdı:

Afrikada ikizler takintisi vardir bu yuzden sirius b yi sallamislar diyen kisilerle tartisiyorum.rezalet resmen..

Harvard'ın ve Leiden'in rezaleti o.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Benim bahsettiğim özellikle bunda başka akdemisyenleri içermesiydi. İlk defa içerisinde, tekrar ediyorum-içerisinde, başka akademisyenlerin fikrini de içeren bir makâle gördüm. Belki de benim şanssızlığımdır, bilmiyorum.

Zaten editörlerden geçmiyor mu?

Orası öyle de, ancak tüm şartların ne olduğu konusunda ne desem yalan olur.

Sitelerde Paylaş

Bu yazıdan çıkardığım tek sonuç; uzaylıların aptal olduğu ve uzaylıların tersine dogonların ne kadar zeki olduğudur.

Sen kalk taa ordan buraya gel ama dünyayı sömürme,enerji kaynaklarını tüketme, dogonlarıda madenlerde işçi olarak kullanma.Hiç bak ki mantıklı mı?Zaten söylediklerin felsefi zeminde yanlışlanabilir nitelikte.Ya da yaparsın uzay mekiğini, gidersin Sirius'taki yaşanabilir gezegene, uzaylıları bulur görüntülü açarsın bi de el kol hareketi yaparsın.Biz de alırız ağzımızın payını otururuz aşağı.

Sitelerde Paylaş

Bütün kavimlerde ve dinlerde kendisine yer edinmiş olan bu yıldızı dogonları gizemli güçler ziyaret etti diye lanse etmen hiç inandırıcı değil. Hemen hemen nerdeyse tüm kavimler bu yıldız hakkında birşey demiş ya da tapmışlar.Nedeni ise belli zaten.Parlaklığı ve kutuplar harici heryerden görünebilirliği.Eski insanlar da ota b.ka tapmayı alışkanlık haline getirdiklerinden gece gökyüzünde parlak birşey görüp onla ilgili doğma üretip tapmazlarsa olmaz zaten.

41b72ffde7de912d3f9a162305021186_1305684926.thumb.jpg.bfbb731f93d28221a74bb04e8e666ca2.jpg

Necm 49- Ve hakıkat Şi'ranın Rabbı O

Bu kadar basit, açık ve yalın. Siriusun yaratıcısı da Allah.Gizemli şeyler aramana gerek yok.Kuranın dediği gibi o bir yıldız gezegen değil ki onda yaşam olsun. Yok sirius yıldız sistemindeki gezegenden geldiler diyorsanda ee bi zahmet bu dogonlar o gezegenin ismini söylesinler bari. Bu uzaylılar gezegenlere isim koymuyor heralde.

Sonra parlaklığı Güneşin 23 katı olan bir yıldız sistemine bağlı gezegendeki uzaylılar kör olur. O yüzden sallarken destekli salla.

Sitelerde Paylaş

Sen kalk taa ordan buraya gel ama dünyayı sömürme,enerji kaynaklarını tüketme, dogonlarıda madenlerde işçi olarak kullanma.Hiç bak ki mantıklı mı?

tabi mantiksiz.zira boyle bir seyi de kimse iddia etmiyor.benim fikrimce Dogonlar eski medeniyetlerin kalintilaridnan almislar bu bilgileri. ama kesinlikle ve kesinlikle avrupali bir arastirmacidan edinmedikleri ortada...ama nedense o meseleyi ikinci bir plana attiniz.daha sonra ise Naturalist ateist ile birlikte daha cok isin IKIZLER takintisina daha uyarli oldugunu savunmaya basladiniz.tabi bu da tutmayinca isin ozunu sorgulamaya basladiniz.neymis efendim uzaylilar geldiyse neden bu tip insanlari kale aldilar daha ciddi isleri varken...afrika insanlarinin ya da medeniyyetlerinin ikizler inancinin olmasi sirius b yi acik net soylemelerine dair sebep olamaz.zira dogonlar bu yildizi ve diger bilgilerini kafadan sallamamislar.aynisini su an sizler yapiyorsunuz....

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, murad yazdı:

tabi mantiksiz.zira boyle bir seyi de kimse iddia etmiyor.benim fikrimce Dogonlar eski medeniyetlerin kalintilaridnan almislar bu bilgileri. ama kesinlikle ve kesinlikle avrupali bir arastirmacidan edinmedikleri ortada...ama nedense o meseleyi ikinci bir plana attiniz.daha sonra ise Naturalist ateist ile birlikte daha cok isin IKIZLER takintisina daha uyarli oldugunu savunmaya basladiniz.tabi bu da tutmayinca isin ozunu sorgulamaya basladiniz.neymis efendim uzaylilar geldiyse neden bu tip insanlari kale aldilar daha ciddi isleri varken...afrika insanlarinin ya da medeniyyetlerinin ikizler inancinin olmasi sirius b yi acik net soylemelerine dair sebep olamaz.zira dogonlar bu yildizi ve diger bilgilerini kafadan sallamamislar.aynisini su an sizler yapiyorsunuz....

Sende her seferinde biri tutmazsa  diğerini öne sürmüyormusun?:0_80cbc_37a71a73_L:

Dogonların  birşey bildikleri yok.Hepsi sallamasyon.

Birşey hakkında ne kadar çok şey sallarsan onlardan bazılarının tutma ihtimali artar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...