Jump to content

zengin ve fakir....sakat ve sağlam

Recommended Posts

zengin ve fakir 

zengin bu dunyada sukrediyor dinin gereklerini yerine getiriyor...

hem bu dünyada hem cennette kazanıyor......2-0 galip geliyor

-------------------------------------------------------------------------------------------

fakir bu dünyada sabrediyor dinin gereklerini yerine getiriyor

bu dünyada kaybediyor......fakat cennette kazanıyor..........1 kayıp 1 galibiyet sonuç .......1-1 beraberlik...

------------------------------------------------------------

aynı durum sakat ve sağlam içinde geçerli....

--------------------------------------------------

benim bu konuda kafam karıştı?????

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, yalanlar yazdı:

zengin ve fakir 

-------------------------------------------------------------------------------------------

bu dünyada kaybediyor......fakat cennette kazanıyor..........1 kayıp 1 galibiyet sonuç .......1-1 beraberlik...

sonuçmu? istiyorsun. ahmet zengın ama çok iyi ve bir gün..  ölüyor ve cennette gidiyor. ahmet iyi ve zengın  oldugu için her türlü zevkı tadıyor ve yanına kar kalıyor. farukta iyi ama fakır.

farukta acılarla ölüyor ve cennette gidiyor. kim? diyor bunları dinler diyor. tanrıların böyle bir derdı yok. çünkü asıl suclu tanrılar insanlar böyle özgur iradeden yoksun bir program gibi yaratıldıgı için .(tıpkı bir program gibiyiz.daha önceden herşeyi bilen tanrılar var ve programların amacıda bu programcı programı yaratamdan önce ne* olucagını çok iy ibilir. hatta sadece o bilir. çünku programcı programın tanrısıdır.)   bana göre asıl gerçek özgur irade yoksa cennette yok cehennemde yok. olmasıda mümkün değil.  ve ben deist agnostık olmama ragmen tıpk ıateist gibi neden? hala varoldum hiç anlamıyorum. çünkü anlamak için ne? gerekır bunuda vermemış bizi yoktan  vareden her kımse???

gözlemler görülebilen tek şey evrenın varlıgı onun dısında asıl görmek istedıgımı göremıyorum. işte sana en buyuk gerçek boşuna umutlanma asla cennet ve cehennem hayalı kurma. olmayan birşeyin hayalını kurmak bu sadece psıkolojını bozmaya yarar.  

işte bu yüzden ben pozitif ateizmıde anlamıyorum.anlıyamıyorum. tanrı gerçekten yoksa ispatı olmazmı?????tanrının yokluguyla ilgili suudukları trajıkomık argumanlar sayesınde. deist agnostık oldum  zaten..  dinleri  terkedelı . 25 yıl oldu. 

bana göre pozıtıf ateizm sacma sapan bir inanıştır. tıpkı islam gibi dogmadır.tanımlamaya çalışırsak negatif ateizm tanrıya inanmama durumudur(tanrı yoktur demez/diyemez). bu nedenle temel olarak agnostizm'e benzerdir.

ama bana göre negatıf ateizm en mantıklı 2. inanıştır. deist agnostık.. olmasaydım negatıf ateist olurdum.  sonsuza dek. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 07.06.2018 at 14:56, yalanlar yazdı:

zengin ve fakir 

Bak Peygamber sav cennetin çoğu fakirlerden

cehennemin çoğu kadınlardan ve zenginlerdendi diyor

miraçta Cenabı Hak göstermiş gördüğünü söylüyor

bu dünya hakkında hadis şöyle

“Benimle dünyanın hali ancak bir ağacın gölgesinde bir müddet dinlenip de bırakıp giden bir yolcu gibidir”. (Müsned-i Ahmed, Tirmizi, İbn-i Mace)

yani dünyada kazanmak kaybetmek çok ta önemli değildir

zenginlik mesuliyeti fazladır çok mal haramsız olmaz deyişindei gibi

hem sakıp sabancı tofaşın sahibi bir keresinde şöyle demişti

1000lerce araba üretiyorum ama benim oğlum bunlardan birine binemiyor ve binemeyecek

keşke araba fabrikam olmasaydı da oğlum sağlıklı sıhhatli bir insan olsaydı

(serebral palsy felçli oğlu için söylüyor)

hem mesela bu foruma bak çoğu dinsiz müslüman toplumda olduğu halde dinden çıkmış

cehenneme  müstehak olmuş

halbuki dünyanın öteki tarafında arjantinli veya japon biri islamı öğrenip müslümanlıkla şereflenmiş

yani her kişinin imtihanı o kişiye özgüdür

zenginlik güzellik mal mülk geçici ve anlamsızdır

çünkü hepsinin bir sonu vardır ve dünyada tehlikelidir

insanı günaha teşvik eder belki cehenneme atar

Benim için önemli bir hadsi kudsi şöyle:

Cenabı Hak buyuruyor:

"Ben ilmi isteyene zenginliği istediğime veririm"

ben ilme talib oldum ve Cenabı Hak da verdi

sana tavsiyem ilme talib olmandır burada kastedilen ilim iman ilmidir

ancak iman ilmi insnaı yükseltir ve yüceltir

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, dr.Kemal yazdı:

Bak Peygamber sav cennetin çoğu fakirlerden

cehennemin çoğu kadınlardan ve zenginlerdendi diyor

miraçta Cenabı Hak göstermiş gördüğünü söylüyor

Duy da fazla inanma, ya tamamen palavra.. ya da sonradan uydurma.. ya da bir rüya; miraç çelişkilidir, burak ucubedir, yazılanlar tutarsızdır, belki de insanları kandırıp iyi yola getirmek veya dini bir düzen kurmak için kurgulanmış olabilir, ancak geçmişte çok fazla benzer olaylar vardır, farklı inançlarda göksel yolculuklar hayal edilmiştir. Kısacası bu kadar emin olma, iman ilmi ise sadece yaratıcının bileceği bir iş, insanlar içinse bir zandan ibarettir...

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, dr.Kemal yazdı:

hem mesela bu foruma bak çoğu dinsiz müslüman toplumda olduğu halde dinden çıkmış

cehenneme  müstehak olmuş

halbuki dünyanın öteki tarafında arjantinli veya japon biri islamı öğrenip müslümanlıkla şereflenmiş

Bu da insanların kendi, kendilerini kandırmalarından ibaret bir olgu, inanç sömürüsünün silahlarından biri, iyi ve faydalı her insan değerlidir ve hiç bir şeye ihtiyaç duymayan yaratıcı için böyle şeyler anlamsızdır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...