Jump to content

özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

Recommended Posts

Merhaba formun değerli arkadaşları, sorum gayet açık ve net, ama bir türlü mantıklı cevaplar bulamadım, bu soruya birde sizlerin değerli fikirleriniz almak istiyorum, müsade ederseniz özgür irade deniyor. özgür iradede 
yaşamı bireylerin kontrol ettiği anlatılıyor. islamda ve diğer dinlerde ama benim sorum şu madem kaderimiz kendi elimizde o zaman neden? ölüyoruz. bu özgür irade ve kadere! mudahale olmuyormu? hem kaderimizi kendimiz belirliyor, diyeceksınız sonrada yok efendım ölüm allahtan gelır dieyceksınız ,böyle bir çelışkı olmaz olamaz. madem kaderimizi biz belırlıyoruz o zaman ne? zaman ölücegimizide biz karar veririz. işte bu gerçekten kader olurdu. ama kader yokyaşamına istem dışı yada akıl dışı bir mudahale söz konusu olduğunda dinler özgür irade olmadığını savunur.
ama söz konusu tanrı olunca bu özgür irade denilen kavram normalmiş gibi lanse edilir. ama ölüm bana göre değil herkesin gerçeği olan özgür iradenin olmadığını ispatlamıyormu???
madem yaşıyoruz madem özgür irademiz var o zaman ölümede doğumada bizim karar vermemiz gerekmiyormu?

şimdi özgür irade imkansızdır. irdeliyelım. nedenleri yazdım.

1: özgür irade yani akıl dedıgımız kavram bana göre bildiğimiz tanrının kaynagıdır.  ve kayangı olan bir varlıgın yansıması köle iradedir.

2: sonuçsal irdelendiğinde eger özgür irade yoktan varedılıp bir gezgenın içindekı kurallarla yaşamaksa ve bu fiziki kurallar sona erdıgınde farklı bir ruhanı kurallarla yaşayıp yine kurallara hapsolmaksa eger bu kurallar var olduğu sürece bu kuralların kölesi olduğumuz gerçegını değiştirmiyecekse o zaman neye? göre kime? göre özgur demekte anlamsız olucaktır. 
burda bana göre söz konusu olan tanrının herşeyi önceden bilmesi değildir. özgür irade yinede olabilr. mümkündür. ben tanrının gücüne sahip olabilrsem. ama tanrı benden daha güçlü bir tanrı olsa bile yinede özgür . iradem olmazdı. çünkü daha güçlü olan tanrı beni yaratmıştır. bu yüzden bu varsayım mantıksız olucaktır. yanı kıssadan hisse insanların özgür iradesı olması imknasızdır.anlamsızdır. akıl ve mantık yaratılan kavramlarsa eger 
tanrı denılen kavramda akıl ve mantıktan bagımsız olucagından akıl ve mantık aslında köle iradeyi ispatlar. 
sonuç anatomisi:
a: : kurallarla yaşıyan bizleriz.
b: : kuralları değiştiremeyiz.
c:: kuralsız yaşıyamayız yanı varolamayız.
d: kurallar bize gerçegi verir.
e: kuralları yoktan vareden varoldukça bizlerde sadece kuralların birer yansıması oluruz.,

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

"özgür irade" ifadesini tanımlamamız gerekir ilk önce.

özgür iradenın tanımını yapabilmek için tek yol var ve tek araç var akıldır. ama akıl denılen kavramıda mantıklı hale getıren bir tanım var. 

Özgür irade veya erkin irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür.

bu ilkeeye göre 

1: arzum ölümsüzlüktur.

2. ilkem  fiziksel yasalardan bagımsız olmaktır.

3: niyetım: gerçegın gücünu elde etmek.,

4: ve tum bu kavramların tek çatı altında topluyarak zamanın dılına çıkmaktır..yanı benım özgur iraden diyorkı sen tanrı olmalısın

aksı halde asla iradenı özgurce kullanamzsın. 

a: toprak diyorkı bana aklını üreticek kadar gelıştır.

b: su diyorkı bana mantıgını durulaştırıcak kadar yıka.

chava diyorkı bana  sıcak ve soguk kavramlarını görmeye calış.

d: ateş diyorkı bana havayla özdeşleşmeden sıcak ve soguk kavramlarını anlıyamazsın.

şimdide ben diyorumkı bu kavramların üstünde olmamak ilkesinde acaba gerçekten mutlumuyum? 

kurallarla yaşamak için bir iradeye bile gerek  yokkı .  kurak koyucu her neyse.

akıl ve mantık olmadanda u kuralları koyabilir. ilkesıne göre :

demkkı kurallar oldugu sürece özgur irade kurallara baglıdır. bir akla değil.

download.jpg

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, godofwar yazdı:

Merhaba formun değerli arkadaşları, sorum gayet açık ve net, ama bir türlü mantıklı cevaplar bulamadım, bu soruya birde sizlerin değerli fikirleriniz almak istiyorum, müsade ederseniz özgür irade deniyor. özgür iradede 
yaşamı bireylerin kontrol ettiği anlatılıyor. islamda ve diğer dinlerde ama benim sorum şu madem kaderimiz kendi elimizde o zaman neden? ölüyoruz. bu özgür irade ve kadere! mudahale olmuyormu? hem kaderimizi kendimiz belirliyor, diyeceksınız sonrada yok efendım ölüm allahtan gelır dieyceksınız ,böyle bir çelışkı olmaz olamaz. madem kaderimizi biz belırlıyoruz o zaman ne? zaman ölücegimizide biz karar veririz. işte bu gerçekten kader olurdu. ama kader yokyaşamına istem dışı yada akıl dışı bir mudahale söz konusu olduğunda dinler özgür irade olmadığını savunur.
ama söz konusu tanrı olunca bu özgür irade denilen kavram normalmiş gibi lanse edilir. ama ölüm bana göre değil herkesin gerçeği olan özgür iradenin olmadığını ispatlamıyormu???
madem yaşıyoruz madem özgür irademiz var o zaman ölümede doğumada bizim karar vermemiz gerekmiyormu?

şimdi özgür irade imkansızdır. irdeliyelım. nedenleri yazdım.

1: özgür irade yani akıl dedıgımız kavram bana göre bildiğimiz tanrının kaynagıdır.  ve kayangı olan bir varlıgın yansıması köle iradedir.

2: sonuçsal irdelendiğinde eger özgür irade yoktan varedılıp bir gezgenın içindekı kurallarla yaşamaksa ve bu fiziki kurallar sona erdıgınde farklı bir ruhanı kurallarla yaşayıp yine kurallara hapsolmaksa eger bu kurallar var olduğu sürece bu kuralların kölesi olduğumuz gerçegını değiştirmiyecekse o zaman neye? göre kime? göre özgur demekte anlamsız olucaktır. 
burda bana göre söz konusu olan tanrının herşeyi önceden bilmesi değildir. özgür irade yinede olabilr. mümkündür. ben tanrının gücüne sahip olabilrsem. ama tanrı benden daha güçlü bir tanrı olsa bile yinede özgür . iradem olmazdı. çünkü daha güçlü olan tanrı beni yaratmıştır. bu yüzden bu varsayım mantıksız olucaktır. yanı kıssadan hisse insanların özgür iradesı olması imknasızdır.anlamsızdır. akıl ve mantık yaratılan kavramlarsa eger 
tanrı denılen kavramda akıl ve mantıktan bagımsız olucagından akıl ve mantık aslında köle iradeyi ispatlar. 
sonuç anatomisi:
a: : kurallarla yaşıyan bizleriz.
b: : kuralları değiştiremeyiz.
c:: kuralsız yaşıyamayız yanı varolamayız.
d: kurallar bize gerçegi verir.
e: kuralları yoktan vareden varoldukça bizlerde sadece kuralların birer yansıması oluruz.,

Buda bilmeyecek bir şey yok dostum Allah öldü tabi bizde hasretine daynamyıp ölüyoruz,

7LV9e5.jpg

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, godofwar yazdı:

özgür iradenın tanımını yapabilmek için tek yol var ve tek araç var akıldır. ama akıl denılen kavramıda mantıklı hale getıren bir tanım var. 

Özgür irade veya erkin irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür.

bu ilkeeye göre 

4: ve tum bu kavramların tek çatı altında topluyarak zamanın dılına çıkmaktır..yanı benım özgur iraden diyorkı sen tanrı olmalısın

aksı halde asla iradenı özgurce kullanamzsın. 

a: toprak diyorkı bana aklını üreticek kadar gelıştır.

b: su diyorkı bana mantıgını durulaştırıcak kadar yıka.

chava diyorkı bana  sıcak ve soguk kavramlarını görmeye calış.

d: ateş diyorkı bana havayla özdeşleşmeden sıcak ve soguk kavramlarını anlıyamazsın.

şimdide ben diyorumkı bu kavramların üstünde olmamak ilkesinde acaba gerçekten mutlumuyum? 

kurallarla yaşamak için bir iradeye bile gerek  yokkı .  kurak koyucu her neyse.

akıl ve mantık olmadanda u kuralları koyabilir. ilkesıne göre :

demkkı kurallar oldugu sürece özgur irade kurallara baglıdır. bir akla değil.

download.jpg

Aslında isteyin hiç hoş deyil ölmsüzlüyü kim kalıdabilir çok zor bir iş. ama en güzeli bu yorulma xıkma stres tanrı sevgili  ekmek vs hiç bir derdin olmadan yaşarsın korkma evrenin içindesin bir yere gidemsin. gelmiş şimdi ölümsülük istiyorsun dağdan gelmiş bağdakinmi kovacaksın bırak sıarsı gelen yaşsın gitsin.

0cWzCW.jpg

Sitelerde Paylaş

Karagözüm burda özgür iradeden kasıt senin dilemendir yoksaki ipler kuklacıdadır sen dilersin o dilemezse sen ancak dilediğin ile kalırsın beyaz perdede hiç bir harekette bulunamazsın.Sen sadece bir kuklasın.Kukladan farkın isteklerinin olması yani nefs. Sen sadece bir nefsin yani ruh.Gücün yok kuklacıdan ipleri almaya.Zira nefsin bile onun elinde.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Karagözüm burda özgür iradeden kasıt senin dilemendir yoksaki ipler kuklacıdadır sen dilersin o dilemezse sen ancak dilediğin ile kalırsın beyaz perdede hiç bir harekette bulunamazsın.Sen sadece bir kuklasın.Kukladan farkın isteklerinin olması yani nefs. Sen sadece bir nefsin yani ruh.Gücün yok kuklacıdan ipleri almaya.Zira nefsin bile onun elinde.

o zaman, çok önemli bir noktayı, aydınlatmış oluyoruz. nefsimiz onun elindeyse o zaman ve ben ve benim gibi deistler tanrıyı eleştiriyorsa. bu bizim irademizle olan bir 

akıl değildir. demekki . tanrı insanları  seçmektedir. 

demekki tanrı ahmete güzel görünür mustafayada çirkin görünür. demekki mustafanın tanrı eleştirisini bile tanrı istemektedir. iyyiya işte buda benim tezimi ispatlıyor.

senin kurmuş olduğun cümle önemlidir. 

ben dilemiyorum ben eleştiriyorum ve  eleştirmemi isteyen tanrıdır.  çünkü onu eleştirmek için bir akıl gerekir bu aklı bana verende tanrıdır. o zaman tanrı baş sorumludur. ve insanları zekasına ve mantıgına göre yaratmıştır. herkesi farklı yarattıgı içinde farklı düşünceler hortlamıştır. 

işte asıl meselede bu. bu şartlar altında özgür irade anlamsız olucaktır. çünkü ben diledıgımde tanrı duyuyorsa ama mudahale etmıyorsa bu duaların bir işe yaramadıgını 

ispatlar. demekkı tanrı kavramı merhametsız  bir kavramdır. 2. si tanrı nın gucu yetmez ve senın dulalarına yanıt vermez buda guclü bir teorıdır tıpkı görselde oldugu gibi. 

29572873_1950874555227195_7843670770650101435_n.jpg

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, godofwar yazdı:

İrade tanımı diğer maddelerden bağımsız yapılırsa özgür olmadığı yanlışına varılır.

Oysa irade gerçekte bütün maddelerin bir parçasından ibarettir ve özgürdür.

Bunu arabanın bir parçası gibi düşünün, piston tek başına bir şey ifade etmez, buji, benzin, krank mili, yağ  ve aracın diğer parçaları ile bir bütündür ve ancak o zaman anlam kazanır.

İrade de öyledir, dünyadaki bütün maddeler ile ancak anlam kazanabiliyor, irade tek başına olsaydı asıl o zaman özgür olamazdı.

Örneğin, İslamın kurucusu Muhammed tek başına olsaydı İslam diye bir din çıkaramaz ve milyarları uyutamazdı, diğer maddeler sayesinde iradesini değerlendirdi kendini peygamber diye yiteledi.

Bir insanın bütün bunları yapması örneğimizdeki özgür irade tanımına uymaktadır ve başlığı açan şahıs neden tanrı olamadığına özgür iradenin olmadığı yanlışıyla cevaplamaktadır. Oysa sen de peygamber ve tanrı olabilirsin, bu yetenek meselesi, elinden tutan yok, ahan da tayyip nasıl tanrı olduysa sen de olabilirsin, yeter ki iradeni kullanmasını bil.

Sitelerde Paylaş

Bir konuda  anlaşalım özgür irade Allahın gücünden veya onun isteyiyle kaynaklanmıyor Olmayan Allahın  bize ne  gibi yaptırmları olabilir.Allahı yaratan asıl biziz asıl Allah iradasizdir şu an ben istemsem yazmam AMA Allahın ne yazma ne yadırabilne  kabiliyeti yok  boş hayel ürünüdür.

Sitelerde Paylaş

Allah bizim irademizi belirleyemez belirlyebilseydi  ebu lehibi eli kursun diyordu ama abu lehip 93 yaşına kadar yaşadı boş verin  çöl bedvisinin uyduruk Allahını. aslında  çöl bedvisi uyduruk Allaha , tanrı sıfatı yakıştırmak bile  hakaretir.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, godofwar yazdı:

o zaman, çok önemli bir noktayı, aydınlatmış oluyoruz. nefsimiz onun elindeyse o zaman ve ben ve benim gibi deistler tanrıyı eleştiriyorsa. bu bizim irademizle olan bir 

akıl değildir. demekki . tanrı insanları  seçmektedir. 

demekki tanrı ahmete güzel görünür mustafayada çirkin görünür. demekki mustafanın tanrı eleştirisini bile tanrı istemektedir. iyyiya işte buda benim tezimi ispatlıyor.

senin kurmuş olduğun cümle önemlidir. 

ben dilemiyorum ben eleştiriyorum ve  eleştirmemi isteyen tanrıdır.  çünkü onu eleştirmek için bir akıl gerekir bu aklı bana verende tanrıdır. o zaman tanrı baş sorumludur. ve insanları zekasına ve mantıgına göre yaratmıştır. herkesi farklı yarattıgı içinde farklı düşünceler hortlamıştır. 

işte asıl meselede bu. bu şartlar altında özgür irade anlamsız olucaktır. çünkü ben diledıgımde tanrı duyuyorsa ama mudahale etmıyorsa bu duaların bir işe yaramadıgını 

ispatlar. demekkı tanrı kavramı merhametsız  bir kavramdır. 2. si tanrı nın gucu yetmez ve senın dulalarına yanıt vermez buda guclü bir teorıdır tıpkı görselde oldugu gibi. 

29572873_1950874555227195_7843670770650101435_n.jpg

Konu derin kardeşim. Ruh hakkında fazla malumat yok. Ne desem boş. Sadece konuşuyoruz, tefekkür diyebiliriz.Ama şurası kesinki Allah şer'e ortak olmaz sen istedin diye yaratır, meydana getirir sadece.Çünkü sende yaratma vasfı yok.İsteyebilirsin ancak.Eleştirmeyi dilersin O yaratır. Yani şu an olmuş olduğu gibi. Yazmana izin verir. Dilese idi bunları yazamazdın.Burda ipler tanrının elinde. Ve ortada özgür iradesini bağımsız kullanabilen bir tek tanrı var.Sen istedin O yarattı, istese yaratmazdı.Ama fiilin ortaya çıkmasa suçun sabit olmazdı.Şimdi suç kimde? Eleştirme isteğini yarattı yani koluna güç verdi yazdın diye Allah mı suçlu oluyor.Anlamadım.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, güven yazdı:

Bir konuda  anlaşalım özgür irade Allahın gücünden veya onun isteyiyle kaynaklanmıyor Olmayan Allahın  bize ne  gibi yaptırmları olabilir.Allahı yaratan asıl biziz asıl Allah iradasizdir şu an ben istemsem yazmam AMA Allahın ne yazma ne yadırabilne  kabiliyeti yok  boş hayel ürünüdür.

Ama istesen ölmüyor değilsin.Demek ki isteyen biri var ve o an geldimi artık istemende kar etmiyor.O'nun dediği oluyor.Misalen.Ha buna tanrı de veya fizik kanunları sonuçta ne dersen de seni kaale almıyor.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Ama istesen ölmüyor değilsin.Demek ki isteyen biri var ve o an geldimi artık istemende kar etmiyor.O'nun dediği oluyor.Misalen.Ha buna tanrı de veya fizik kanunları sonuçta ne dersen de seni kaale almıyor.

Kimsenin müdahalesi yok herşey kendiliyinden oluyor  güneşe Allah müdahale veye fizik üstü bir varlık müdahale edebilirmi edemez.   

Big-Bang. büyük patlamda everen genişliyor dimi kimse müdahale edebiliyormu yok ama gün gelecek o ışık hızıyla genişleyen everen kendiliyinden  yok olacak. bu benim görüşüm

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, güven yazdı:

Kimsenin müdahalesi yok herşey kendiliyinden oluyor  güneşe Allah müdahale veye fizik üstü bir varlık müdahale edebilirmi edemez.   

Big-Bang. büyük patlamda everen genişliyor dimi kimse müdahale edebiliyormu yok ama gün gelecek o ışık hızıyla genişleyen everen kendiliyinden  yok olacak. bu benim görüşüm

Görüşün bile bir müdehale belirtiyor ama yani evrenin de bir yerde müdehale edeni var.Derin konu.Yüksek düşünebilme kapasitesi gerektiriyor.Bizler insani bilgi ve aklımızla bu konuyu ne kadar idrak edebiliriz bilmem. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, godofwar yazdı:

bu ilkeeye göre 

Bunun insanların kullandığı özgür iradeyle ne alâkası var? Hele hele İslam'la bağdaşmıyor. Külli irade ve Cüz-i İrade kavramlarına göre bir tanım bulmak daha mantıklı. Tekrar tanımlayalım.

Özgür irade: Kişinin eylemlerini biyolojik sınırlar içerisinde istediği gibi seçmesidir.

Bu tanımıyla özgür irade vardır, insanlar tarafından kullanılan tanıma olabildiğince yakındır ve özellikle İslam'ınkisiyle uyuşur. Sorunuzu da geçersiz kılar.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Görüşün bile bir müdehale belirtiyor ama yani evrenin de bir yerde müdehale edeni var.Derin konu.Yüksek düşünebilme kapasitesi gerektiriyor.Bizler insani bilgi ve aklımızla bu konuyu ne kadar idrak edebiliriz bilmem. 

Felsefi bir konu bunu tartışmak uzun sürer kimsenin haklı çıkmayacağı bir duruma benziyor şun başka işlrle meşgulüm kafamı buraya veremiyorum .Ama çok sevdiyim  bir  söylem aklıma geldi onu paylaşayım  bende bu görüşteyim.

xGGOdM.jpg

Sitelerde Paylaş
Şimdi, güven yazdı:

Felsefi bir konu bunu tartışmak uzun sürer kimsenin haklı çıkmayacağı bir duruma benziyor şun başka işlrle meşgulüm kafamı buraya veremiyorum .Ama çok sevdiyim  bir  söylem aklıma geldi onu paylaşayım  bende bu görüşteyim.

xGGOdM.jpg

Öyle görünüyor... Konu karmaşık düşünebilme süreçleri gerektiriyor.Bunun içinde bayağı bilgi yüklü olmamız gerek yani en azından ben kendimi o kadar filozof hissetmiyorum.Sadece tek diyebileceğim bu evrende herşeyin iradesi bir yerde elinden alınıyor.Geriye soyut olarak mutlak bir irade sahibinin olması gerekli kalıyor.Buna ise ancak tanrı diyebiliriz çünkü enerji irade gösteremez akıl etmesi lazım bunun için.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...