Jump to content

özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

Recommended Posts

• İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

özgür iradenin anlamı bu ama,ben programcıyım diyelım yarattıgım programı daha önceden ekledıgım komutlarla çalıştırıyorsam ve ona sanal bir matrix kuruyorsam ..
bu onun özgür irade ile yaratılmadıgının ispatıdır. çünkü ben o programı (o programa insan diyelım )yaratıyorsam .
ona sormadan bir yaşam hakkı veriyorum demektır. tanrıda tıpkı böyledır. önce ruhunu yaratır.2. aşamada ise bedenı yaratır. 
sen sadece bu dünyada uyanırsın. ölümde aynı sekılde yaratılışta özgür irade yoktur. hem dinsel hemde bilimsel ruhumuz olmasa bile yinede yoktur. çünku bedenımız yaratılırkende bize sorulmamıştır.
ateistlerin yanıldıgı nokta şu özgür irade tanımı dinseldir. ateistler haklı diyelım tanrı yok o zaman özgür irade olsa bile ne? anlamı olucak bir sonuç alınması gerekıyor özgür üradenın anlamı bu sınavdasın sonunda cennet var.ama ateizme göre hiç birşey yoksa özgur iradede yoktur.

Sitelerde Paylaş

buna tanrıyı bilmek demiyelımde,  her türlü olasılığı karşılaştırıp bu olasılıkların, gerçekleşme olasılıgı en güçlü olanı kullanmak diyelim. :) 

burda her türlü düşünceyi tek bir noktada toplamak istedim hepsi bu. sonuçte en gerçekçi olanıda bu ateistlerın mantıgı ile gidelım 

olmayan bir tanrı varsayarsak özgür irade tanımıda anlamını yiticektir. 

dinsel olarakta irdelıyelım . özgür iradenin olmadıgını daha net ispatlıyan olursa mutlaka yorum yapmalıdır. çünku aldıgım her kelıme ile dahada 

olgunlaşıyorum. ben mantıklı buldugum herkesten birşey ögrenıyorum. ve bunu silah olarak yine aynı kişilere karşı kullanıyorum çok etkılı bir yöntemdır. 

bunu herkes başaramaz. :) sevgili kavak hanım :) 

dinsel olarakta özgür irade tanımı çok net değildir. yaratılışta özgür irade oldugnu savunur ama özgür iradeyı tanımlarkende kendi kendine çelişir. 

Sitelerde Paylaş

ben metafızık bir yaklaşım ile tanrının varlıgının ispatlacagını düşünüyorum. 
yoksa her birey . biilmsel olarak ispatlanamıyacagının farkındadır. siz ateislerin en derin problemi şudur. tanrı kavramını irdelerken :
onu bir canlı varlıkmış gibi anlgılamanız ve bilimsel olarak ispatlamaya calışmanızdır. bu çok yanlış pragmatık bir düşüncedır. ve sonuç ortadadır. 
tanrının yoklugu üzerine kurulan Relativizm kuralları ile ispatının olmadıgını düşünmek bile anlamsızdır.

tanrının varlıgı konsundada Teolojik yaklasımlarda bir fayda etmez. dogru analiz için yoklugu vardır ilkesıne göre :
1: metafızık bir arastırma yapılması zorunluluktur. 
dogru analzı için varlıgı vardır ilkesıne görede: 

2: yine metafızık bir arastırma yapılması zorunluluktur.

ama yıldırım teolojık bir ispattır. düşünün tanrının gücü hem teolojık hemde metafızık olabiliyorsa. 

bunu araştırmak için bilimi kullanmaktan başka sansımız yoktur. 

Ä°lgili resim

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tabki göreceli olmuyan kavramlar var. bunlar tanrının ispatıdır. ve metafızık kavramlardır. 
1: aşk.
2: duygusallık.
3: sevgi
3: nefret.
5: kin.
6: gülmek
7: ağlamak.
8: delirmek
9: korku
10: 6. his.
11: düşünmek yanı akıl.
 şimdi bana sakın bu kavramların biyolojık bir  kavram oldugunu ve kimyasal tepkılemeler ile reaksıyona girerek oluştugunu açıklamaya 
 kalmayın . çünkü biyolojı biliminide iyi bilirım bu kavramların biyolojı bilimiyle zerre kadar bagı yoktur daha gerçekçı yorumlar beklıyorum 
 sizlerden. 

metafızık ile ilgili görsel sonucumetafızık ile ilgili görsel sonucu

Sitelerde Paylaş

karar verme eylemine geçmek içinde önce irademizi kullanmak zorundayız. yine mantık hatası yaptınız. irademizi kullanmabilmemiz 
 içinde bu iradenin özgürce kullanılması bir zorunluluktur. irade özgür olmasa bile iradeden yoksun biri karar veremez. belkıde bir iraedem
 var ve bu eyleme karar vermek istemıyor. bu kavram bile özgür iradenin olmadıgını ispatlamıyormu? 
 bu yüzden karar verme eylemine geçiş süreci irade değil. düşüncedir. akıldır. 
akıl ile irade farklıdır. 
irade herşeyi bizim belırlememızdır aklımızda dahil aklımızın sınırlarını biz belırlemedıkçe iradee kavramıda sadece bir kelıme  olucaktır. 

bir matematık profesoru gibi olmak akıldır . ama onun gibi olmayı dilemek ve asla başaramamak!! iradedır. bu çok ince çizgiyi anlamşsındır.  umarım. 
 bu yuzden yaşamda irade kısıtlıdır. yani özgür irade yoktur. bu ayrı bir ispat. ölüm ve dogunda apayrı bir ispattır...

system error ile ilgili görsel sonucu

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, godofwar yazdı:

1: aşk.

http://bfy.tw/IdWe

2: duygusallık.

Duygusallık duruma göre değişir. Hangisinden bahsediyorsunuz?

3: sevgi

Hangi sevgi? Ebeveyn sevgisi mi?

3: nefret.

https://it.gonzaga.edu/index.php/johs/article/view/96

11 dakika önce, godofwar yazdı:

5: kin.

Aynı.

11 dakika önce, godofwar yazdı:

6: gülmek

Bilinmiyor şuanlık. Teoriler var ama tartışılıyorlar.

http://buquad.com/2010/10/10/scientists-just-dont-get-it-the-complexities-of-laughter/

12 dakika önce, godofwar yazdı:

7: ağlamak.

Stres atmak için değil mi o?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/29687400/

14 dakika önce, godofwar yazdı:

8: delirmek

Muğlak.

15 dakika önce, godofwar yazdı:

10: 6. his.

Olmayan histen bahsediyorsunuz herhalde. Buna dair akademik makâle var mı?

15 dakika önce, godofwar yazdı:

11: düşünmek yanı akıl.

Bilmiyoruz. Bilinçle alâkalı olduğu kesin ama.

Aslında temel düşünme olayları biliniyor. Sadece siz bilmiyorsunuz, o kadar.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Tanrının olmadığını Mars'la kanıtlamadık mı?

güzel espiri. belkide marslıların oldugunu kanıtlayabiliriz. sadece biraz daha zamana ihtiycımız var.  kuantum motorlu! yakıtlar ile marsa 20 yıl içinde gidilicegını düşünüyorum. 

biz herşeyi teolojık olarak algılamayaı çok seviyoruz.  belkıde bir gun irademız ve aklımız metafızık olarakta algılarsa tanrının olmadıgını değil oldugunu kanıtlarız gibime gelıyor. 

warp_drive_001_main.jpg?itok=Myuky6ba

Sitelerde Paylaş

GERÇEK KUANTUM MOTORU YANI WARP İLE YILDIZLARARASI YOLCULUK MÜMKÜN  :) 

Gerçek Atılgan

Warp motorlu uzay gemileri geliştirmeyi başarırsak 50 ışık yılı mesafeye kadar olan yıldızları insanları buzdolabında dondurmadan veya gemide doğup büyüyen torunlarımızı görmeden, Mars’a gider gibi kısa sürede keşfedebileceğiz. Böylece Kepler uzay teleskopu ile Dünya’daki diğer teleskopların bulduğu 1795 gezegenin büyük kısmını insanlı yıldızlar arası uçuşlarla bizzat ziyaret edeceğiz.

NASA’nın yeni tasarımı şaşırtıcı derecede Atılgan’a, daha doğrusu Uzay Yolu tarihindeki ilk warp sürücülü keşif gemisine benziyor. Bu da Uzay Yolu’nun yaratıcılık açısından önümüzdeki 50 yıl boyunca marka değerini koruyacağı anlamına geliyor.

Bilim adamları kusursuz bir kuantum kütleçekim kuramı geliştirdiği zaman, ışıktan hızlı yolculuk etmek büyük ihtimalle çocuk oyuncağı olacak. Ancak gelin biz acele edelim ve gerçekçi hayal gücünün kanatlarıyla yıldızları şimdiden keşfe çıkalım.

nasıl? çalışıyor nasadan açıklamalar 2018. 

yıldız gemisi iki metal halkayla sarılmış durumda. Bu halkaların içindeki bobinlerden geçen elektrik akımları uzay gemisinin çevresinde bir warp köpüğü yaratıyor.

Bu görünmez enerji alanı, geminin uzayı bükerken yanlışlıkla kendisini de ezip parçalamasını önlüyor. Warp köpüğünün hemen dışında, geminin burnunun az ötesinde, halka şekilli warp motorları uzayı halı gibi katlıyor. Geminin kıç tarafında ise uzayı yufka gibi açıyor.

Böylece gemi uzayda hızlanmadan, uzayda tek adım atmadan boşlukta yol alıyor. Aslında uzay gemisi hiç kımıldamıyor; fakat uzay boşluğu tıpkı bir fabrikadaki taşıyıcı bant gibi hareket ederek gemiyi beraberinde ışıktan hızlı bir şekilde taşıyor. Bu etkiyi warp gemisinin motorları yaratıyor.

bir nevi solucan deliği açıyorsunuz evredekı zamanı bukerek ışık hızını fazlasıyla geçerek  ve zaman paradoxu yaratarak.  galaksıler arası yolculuk mümkundur. :) bildiğin ışınlama  :D  

bildigin ıÅınlama gora ile ilgili görsel sonucu

image.jpeg.30a83aae32c576ec61e457273a6dbba8.jpeg

Sitelerde Paylaş

mantık hatası yapmam için özgür iradenin irade olmadıgını ispatlamanız gerekmezmı? sizin anlamadıgınız çok şey var. 
süreklı ezbezci atheizm terilerileriyle bir yere varamayız. 
bakınız tekrar yazıyorum . iradenin kullanabilmesi için özgürce düşünebilen bir akıl olması zorunluluktur. ilkesine göre. 
aklımız kısıtlı kullanmamız. özgür iradenin tanımını kolaylaştırır. 
1: görecelı olmuyan varlıkları göremıyorsam. iradem sıırlıdır. aklımda sınırlıdır.

irademizi kullanmabilmemiz 
içinde bu iradenin özgürce kullanılması bir zorunluluktur.
 oldukça mantıklı bir cümle : 

irademızı kısıtlayan olgular varoldugu sürece özgür iradenınde bir anlamı kalmıyor ne? yazıkkı. çünkü özgür iradeye giden en önemli 
yok iradenın kıısıtlamasız olma zzorunlulugudur. eger bir fiziksel yada ruhani bir kısıtlama söz konusu oldugunda 
iradenın baskangıç eylemıde anlamsız olucaktır. tıpkı kuralları olan bir program gibi olucaktır. bası ve sonu bellı olan bir program gibi.
fakat sizin anlamdıgınız şeylerdenbiride programcının programı yaratırken yapy zeka olarak kodlamasıdır.

yaratılışı varsa özgür iradenınde böyle bir zorunluluk oldugunu düşünüyorum . bir programda olsanız yapay zekaya sahıpsenız 
o program özgür iradesını zamanla kullanabilicek zekaya ulasıcak demektır. fakat asla programcıyı görebilicek kadar özgür olamıyacaktır. 
işte bu yüzden özgür irade biz insanlar için tanrının bilmedigi birşey bile olsa bile yinede tanrıyı göremıyorsak. özgür irademız yoktur. 
o kadar basit değil bu işler çok basit düşünüyorsunuz. özgür irade çok fazla derin bir konudur.

ateistler özgür irade  olmadıgı konusunda zaten hemfikiriz. anlaşamadıgımız konu özgür iradenın sınırlarını yanlış çizmenızdır .
özgür iradenın baslaması akılla olmuyor. akıldan önce irade gerekıyor. bakınız şimdi bir program yapa yzeka olması için yanı kendi aklını 
kullanabilmesi için önce yapa yzeka kodlaması algorotması yapılması bir zorunluluktur.

sabah kalkıp dişimi fırcalamam benım irademın kontrolu altında değildir. asıl sorun şukı benım irademde süreklı kontrol altındadır.
ben karar verdım diye dişimi fırçalamamam benım iradem dısında oluşan bir karardır. bunu özgür iradeyle çok fena kariştırıyorsunuz.
özgür irade bir yana benım iradem bile sıınrları daha önceden belırlenmış bir tür piyanodor. akortu basarsın ben 
calarım. 

123456789 tus kombinasyonuna basarsın her bırınden farklı irade seklı ortay çıkar. 3 e basarsan kızarım 1 e basarsan gülerım 7 ye basarsan uyurum. 
sonuç itibariyle yapılan her eylem bırakın özgür iradeyi benım iradem bile değildir. 
çünkü önümdeki secenekler bile sınrlıdır. 
özgür olmayan irade şunlardır. 
1. ucmak istiyorum ama ucamıyorsam bu irademin kontrollu oldugunu gösterır.
2: tanrıyı görmeyi falan gectım. gerçegı göremıyorsam bu irademın bir yansımadan ibaret oldugunu ispatlamazmı? 
3: burdan bakınca sizi göremıyorsam . bu programlanmış bir irade oldugunu ispatlamazmı? 
4. ben irademle bir kıtap yazıyorum. ve son 5 dakıka içinde evre nyok oluyorsa ve bende yok oluyorsam . o yazdıım ve irademın ne? anlamı olabilrdkı.
dipnot düşelim : 
biz iradeyi maddesel bir boyutta irdelersek her türlü iramız yoktur ilkesını ispatlamış oluruz. size katılmadıgım baska bir konuda 
metafızık olarak incelemen dedınız . metafıızk olarak nasıl? inclemeyı düşünüyorsunuz bir yol buldunuzda benmı? bilimyorum. 
metafızık olarak özgür irademı kullanmam mumkundur. diyorum. çünku metafızık bir irade herşeyın üsütunde olucagından tanrıyla denk konuma gelecegımden tamda özgür irademı kullanabilcegım bir olagan üstü dürüm oluşucaktır .

Sitelerde Paylaş

ama sınav için önce özgür irade olması gerek. yanı yaratılısın 1. asaması olan. ruh yaratıldıktan sonra beden.. yaratılmadan önce tanrının insanın özgür iradesine sorması bir zorunluluktur. ama tanrı beden giydirirken insanlara sormamıştır yanı insanın özgur iradesı aslında tamda orda bitiyor. oraya kadar var.ölümede biz karar vermıyoruz. zaten herşey ortada. özgür irade yoksa sınavda yoktur.ayrıca çok önemli bir konu daha var. ateistlerde bir konuda yanılıyor.tanrı herşeyi daha önceden biliyorsa özgür irademiz yoktur. diyorlar. bu tamamen teolojık olarak yanlış bir düşüncedir. çunkü asıl özgür irade yaratılışın .2. aşaması olan beden oluşurken yani dünyaya ışınılandıgımız zaman başlıyor. işte bu aşamada tanrının özgür irade vermesi için insanlara yaratılıp yaratılmama hakkı vermesi bir zorunluktur. aksi halde özgür irade değil köle irade olur. anladınızmı? ateistler iradediyebilir kavram yoktur. köle irade vardır. kuralları baştan cizilmış olan köle iradedir. irade değil. bu aşamada tanrı bana sorsaydı. bende ona yaratılmak istemıyordum. derdim. özgür iradem olsaydı.tanrıda bunu kabul etmek zorunda kalıcaktı. ve benim ne? yapabilicegımı asla bilemıyecektı.tanrı bile olsa asla bilemıyecektı.işte ozaman gerçek özgür irade olurdu. biz tanrının kuklası değiliz. tanrının evrenı yaratması ve insanlara sormadan yaratması yaşamında sadece birer kukla oldugunu ispatlar.
dinsel kavramda olsa ateist bir kavramda özgür irademiz varoluşumuzunu oluştuğu anda bitiyor. 
tanrı herşeyi önceden bilebilir. yinede özgür iradem olabilirdi. tanrı zaten herşeyi önceden bilmesi gerekiyor. yoksa tanrı olmanın bir anlamı olmaz. ama sonrasına ben karar verricem.. süpermen olucam. yenılemz olucam fiizk kurallarına baglı olmak istemıyorum.
bu bit tercıh meslesı. bana giydirilen kurallarla mutlu olamam bu bile özgür irademı törpuler. anne ve babamı ben secmelıyım arkadaş ortamlarımı hatta genlerımı bile herşeyı tanrı secerse bu özgür irade olmaz. tanrının herşeye önceden bilme hakkı vardır. ama benımde
madem bu yaşam bana aitç benımde herşeyi secme hakkım vardır. işte bu kadar. saygılarımla .

Sitelerde Paylaş

tabiki dinsel olarak açıklamak zorundayım.özgür irade kavramını ateistlerin inancı geregi özgür iradesi olmazkı!!ne? cabukta unuttunuz!!
ateizm fesefesine göre özgür irade yoktur zaten nedenide? şu tanrı yoksa özgür irade olmazki zaten. siz hala ateizm felsefesine göre 
yorum yapıyorsunuz yanıldıgınız çok acıktır. ben ateis olsaydım. özgür iradenin bir anlamı olmazdı benim için. çünkü özgür irade kavramı 
tanrıya inananlar içindir. deist bile olsanız bunu irdelemek gerekir. madem bir tanrıya inanıyorum bir deist olarak neden? yaratıldım bunu 
teolojık olarak irdelemem oldukça mantıklıdır.

Sitelerde Paylaş

atheistler! ölümcül bir hata yaptınız! , tanrı yoksa özgür irade varmıdir? diye bir kavram oluşturamazsınız. bu tamamen anlamsız olucaktır. 
asıl sorulması gereken soru şu olmalıdır. madem tanrı yok. ozaman aklımız neden? var neden? kölede oslak bir irade sahibiyiz.
demenız gerekır. 
trajıkomık olmayın lütfen! özgür iradeyi tanrıyla bağdaştırmaya çalışıyorsunuz. bu sizin en zayıf noktanızdır. 
bir ateist düüncesi böyle olmalıdır. herşey tesadüf iradede tesadüftür. işte bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş

On 13.06.2018 at 03:59, Thegodzeus yazdı:

hic bir şey diyemiyorum ?

dostum.  :)  özgür irade benim yaşamımsa eger buna tanrının karar vermeside anlamsız olucaktır. dahada kötüsü özgür irade anlamını yitiricekltır. ben tanrı beni yaratmasın demıyorum . yaratmak tanrının en dogal hakkıdır! diyorum ama söz konusu senın yada benıım hayatımın bir bedelıyse işte ozaman bundan ben sorumlu olmak zorundayım. eger tanrı benım yaşamıma benım aileme benım yaşamıma benım hayatıma benım aklıma ve benım kaderime mudahale ediyorsa bu özgür irade değil sadece köle! irade diğer tabırıyle irade olurkı. iradenınde bir anlamı olmaz. çünku kuralları ve sınırları dah önceden cızılmıştır zaten.ben yada sen.. iznimiz olmadan sırf kader diye bir görsellık içinde varolduysak . bu zaten kadere müdahale olucagından. tanrıda kendi biilncimizle kaderimizi daha ilk baştan değiştirmış olucaktır. bu duurmda en önemlı kısas!! tanrınında insanlardan bir farkı olmaz. tıpkı insanlar gibi kaderimize şekıl verebilr. bir insan istemedığım birşeye benı zorluyorsa ve ben bunu yapma kzorunda kalıyorsam . bu benım zayıf kuralların içnde güçsüz oldugum içn kabul ettıgım olaganüstü bir duırum oluşturur. halbukı ben böyle bir karar vermedım istemedım . sadece fiizksel kurallar bunu yapmam iiçn ben ızorladı. yoksa daha guclu olsam özgür irademıde kulalnırdım. ve . farklı bir kader ortaya çıkardı. bana göre tanrı tanrı gibi olmalı yanı kusursuz olmalı.herşeyi önceden planlıyan tanrı bana göre kusurlu herşey gücü yetmeyen bir tanrıdır.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Benim bahsettiğim, inanırları ilgilendirmeyen tanımlar üzerinden inanırları eleştirmek. Ben mesela tanrı tanımımı Newton'un kuramı üzerine kurdum. Ama bundan inanırlara ne? Tanımları benziyor mu? Hayır.

inanırları ilgilendirmeyen tanımlar üzerinden inanırları eleştirmek etkizi ve anlamsız olucaktır. :)  newtonun kütle  çekimi kuralı ile  bir müslümü eleştirmek. 

bir fayda sağlamaz.  müslümü e nzayıf noktasında vurmadıkça bir işe yaramaz. onun kitabının neden? asla varolamıyacagını onların anladığı dilden yani dinsel 

olarak eleştirmezsek bir sonuç elde etmek imkansız olucaktır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...