Jump to content

özgür irade varsa neden? ölüyoruz.

Recommended Posts

• İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 hours ago, godofwar said:

aaaaaaaa çok ayıp bir daha duymamış olim agzına acı biber sürerim.  ...    :D  :D  

1454544_544656218961858_810322476_n.jpg

Peki, bu arkadaş bardağın dibinde bekleyen tanrıyı bize ispatlayabiliyor mu, gösterebiliyor mu? Değilse boşuna zahmet etmesin, onun bu tanrı konusundaki lafları da her hangi bir dincinin laflarından fazla bir değer taşımıyor. 

3 hours ago, godofwar said:

iyiya işte bende aynı şeyi siz ateistler için söylüyorum. demekki berabere kaldık.  :) sizlerinde yokluk üzerine oluşturdugu biyolojık kavramlardan bir sonuç elde edilemedi.

madem tanrı yok evren var . bu evren nasıl? oluştuguna dair somut bir ispat sunamadınız. sadece işkembeden sallamak deyımı sizler içinde gecerlıdır. :)

ayrıca nerden? çıkardın ateist bilim adamı oldugu kadar yaratılışçı bilim adamıda vardır. bu gerçegı görelım artık bana ucuz teorilerle gelmeyın. bana gerçekçı 

teorlerle yaklaşın bende gerçe kkapasitemi gösterim. anlaştıkmı? benım teorim bu zaten beni inanıyorum diye sana tanrıyı getirmem arasındakı ince noktayı 

atlıyorsun. ben mantıklı şekılde tanrının olması gerektıgını savunurum.sende aynı sekılde argumanını bana sunarsın bende karsı tez hazırladım. senınle 3 gundur 

tartışıyoruz işkembeden sallamak dışında henuz ciddi bir arguman sunmuş değilsin. yoklugu üzerine haksızmıyım? 

benim en gerçekçi ispatım şudur sen yokluguna dair ispat sunamazsın. bu imkansız. sadece ucuz teırilerle biyolojı bilimini kullanarak

kendini kandırırsın. onun dışında akılcılık kavramı ile yoklugunu ispatlamayı marifetmış gibi lanse edersin. :) halbukı tartıstıgımız bu tanrı

kavramı metafızıktır. ve termodınamık yasalardan bagımsızdır. önce bunu anla gerisini ben hallederım. 

senın bahcendekı kedınını arkasındakı gaz ile anti madde kavramını bagdastırman trajıkomık olmuş :D 

daha anti maddenın ne? işe yaradıgını biile bilmiyorsun. önce antı maddeyı ögren sonra yıne gel .

Maddeyi oluşturan tüm parçacıkların temel parçacık olsun ya da olmasın bir antiparçacığı vardır. Örneğin temel bir parçacık olan elektronun antiparçacığına pozitron denir. Bu antimadde parçacığı elektron ile aynı kütleye sahiptir; fakat elektrik yükünün işareti elektron gibi eksi değil artıdır görüldüğü gibi burada anti madde maddelerı sekılendıren bir metafızık guctur. fakat göreceli değildir. onu görmek için fizik yasalarını tersten kullanmamız gerekırkı bu çok zahmetlı bir iştir.. senın kedıcık bu parametrenın bir parcasıdır osurukta dahıl :D 

Berabere kaldık diye bir şey yok, sen bir iddia ile ortaya çıkıp ortaya hiç bir kanıt koyamıyorsun, bunu yapamadığın gibi bir de kanıtlayamadığın şeyin tersini bizim kanıtlamamızı bekliyorsun. Böyle saçma mantık mı yürütülür?

Neyse sen yine oralarda bir yerlerde tanrı denen bir hayal ürünü varlık olduğuna inanmaya devam et, benim inançla, palavrayla işim yok, ayrıca yokluğunu kanıtla gibi saçma sapan argümanlarla uğraştırma beni. Normalde dini konularda dincilerden mantıklı, düzgün düşünmesini beklemek hayal ama sen dincileri de geçtin, saçmalamakta dincileri bile ikiye, üçe katlarsın sen.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, democrossian yazdı:

Keşke bilmediğim bir şey söylesen de biraz şaşırsaydım! :lol:

doğrular hoşuna gitti galiba ..  :D  yıllar geçti ama sen hala aynı yerdesin. hiç değişmemişsin. keşke klasık determinizimde kalsaydın. modern determinizim  bana trajıkomık gelıyor.  :D  birgün dogru yolu bulup tekrar klasık determinizme dönücegine inanıyorum  :)  

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, sağduyu yazdı:

, ayrıca yokluğunu kanıtla gibi saçma sapan argümanlarla uğraştırma beni. Normalde dini konularda dincilerden mantıklı, düzgün düşünmesini beklemek hayal ama sen dincileri de geçtin, saçmalamakta dincileri bile ikiye, üçe katlarsın sen.

bir ateiste  heyyy dostum , tanrının yoklugunu kanıtlarmısın? demek neden? mantıksız olsunki. seni anlamakta zorlanıyorum :)  aksine mantıklı olan budur.asıl mantıksız olansa 

bir teiste    tanrının yoklugunu kanıtla demektır. çünkü bir teistre göre mantık ve anlam tanrının varlıgı üzerine kurulmuştur. :)

ateistlerdekı mantık hatası şu tanrının yoklugu üzerine bilimsel ispatlar sunmaları ve tezler hazırlamalarıdır. işte asıl mantıksız olan budur. 

çünkü tanrının yoklugu  kavramını bilimsel olarak  ispatlamak imkansızdır. 

sen zeki bir ateist değilsin senden çok daha zekilerini gördüm. 

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, godofwar said:

bir ateiste  heyyy dostum , tanrının yoklugunu kanıtlarmısın? demek neden? mantıksız olsunki. seni anlamakta zorlanıyorum :)  aksine mantıklı olan budur.asıl mantıksız olansa 

bir teiste    tanrının yoklugunu kanıtla demektır. çünkü bir teistre göre mantık ve anlam tanrının varlıgı üzerine kurulmuştur. :)

ateistlerdekı mantık hatası şu tanrının yoklugu üzerine bilimsel ispatlar sunmaları ve tezler hazırlamalarıdır. işte asıl mantıksız olan budur. 

çünkü tanrının yoklugu  kavramını bilimsel olarak  ispatlamak imkansızdır. 

sen zeki bir ateist değilsin senden çok daha zekilerini gördüm. 

Dinci kafa yapısına sahip olduğun için anlamaman normal. Dinci böyledir, deli saçması bir iddia ortaya atar, sonra da iddiamın yanlış olduğunu kanıtla, kanıtlayamıyorsan iddiam doğrudur diye hastalıklı bir mantık kurar.

Ateistler tanrının yokluğu üzerine bilimsel ispatlar falan sunmakla uğraşmazlar, sadece tanrı var diye sayıklayanların ne kadar saçma sapan iddialarla ortalarda gezindiğini, iddialarının nasıl kof ve dayanaksız olduğunu gösterirler.

Mesela sen oralarda bir yerde tanrı var diye sayıklayıp duruyorsun, göster, kanıtla deyince de saçmalamaya devam ediyorsun. İşte ateistler bunu gösterir. Senin şimşek çakınca bunu falan tanrı yapmış olmalı diyen ilkel insanlardan fazla farkın yok, aynı mantık yapısına sahipsiniz, evren var, o halde bunu bir tanrı yapmış olmalı diye akıl yürütme mi olur?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, sağduyu yazdı:

Dinci kafa yapısına sahip olduğun için anlamaman normal. Dinci böyledir, deli saçması bir iddia ortaya atar, sonra da iddiamın yanlış olduğunu kanıtla, kanıtlayamıyorsan iddiam doğrudur diye hastalıklı bir mantık kurar.

Ateistler tanrının yokluğu üzerine bilimsel ispatlar falan sunmakla uğraşmazlar, sadece tanrı var diye sayıklayanların ne kadar saçma sapan iddialarla ortalarda gezindiğini, iddialarının nasıl kof ve dayanaksız olduğunu gösterirler.

Mesela sen oralarda bir yerde tanrı var diye sayıklayıp duruyorsun, göster, kanıtla deyince de saçmalamaya devam ediyorsun. İşte ateistler bunu gösterir. Senin şimşek çakınca bunu falan tanrı yapmış olmalı diyen ilkel insanlardan fazla farkın yok, aynı mantık yapısına sahipsiniz, evren var, o halde bunu bir tanrı yapmış olmalı diye akıl yürütme mi olur?

pekala sana bir kanıt vericem, bak şimdi daire hipotezine göre benim bir aklım var bilnçli bir akıl ve ben bir daire çiziyorum,bu dairenınede galaksiler yıldızlar ve güneş sistemleri

yerleştiriyorum. :)

ve daha sonrada big beng veya duragan evren diyelım. koymuş oldugum metafızık yasalarla milyarlarca yıl sonra canlı forumları oluşmaya baslıyor. tabı önce  bu canlıların yaşaması için 4 elemente ihtiyacımız var. 

1: hava

2: su

3: toprak

4: ateş 

daha sonrada bu bilnclı tasarım :) evrene şekıl veren bir bir tasarımdır. yanı dairenın içini çizm muhendistir . çünkü dairenın içini cizdigine göre bu dairenın birde dış kısmı olmak zorundadır.

fakat ateistler  tesadufen oluştugnu iddia ettıgı evrendekı bu görselleri mantıklı bir sekılde izah edememektedır. 

1: güneş sistemleri tesadufen oluşamaz biilnclı yasalar sonucunda  merkez kaç kuvveti ve cekım gücü oluşur ve dönerler.

2.güneşte tıpkı bildiğimiz yıldızlardır Güneşin % 81 ine yakın bölümü Hidrojen,% 18 ine yakın bölümü Helyum geri kalanını diğer gazlar..

3: Helyum çekirdeğine dönüşür.Aradaki kütle kaybı de ısı ve ışık enerjisine dönüşmüş olur.Nükleer füzyon gerçekleşmesi için büyük bir sıcaklık gerekir.Bu sıcaklıkta yıdızlarda vardır.Yıldızların sıcaklığı 3000 santıgratderece ile 50 000 santıgratderece cıvarındadır.  :)  

4: tesadufen bir güneşin oluşması imkansızdır. 

5: sizlerin anlamadıgı şu tesaduf diye bile yasa oluşmaz biyolojı ve ontoloıjı ve jeolojı bilimide dahıl oluşması iiçn bilnçlı tasarım sarttır. 

6: şimdide çok basit bir örnek daha vericem :) beyıınsız bir muhendıs bir daire çizemez. beyınsız bir muhendıs bir yaşa oluşturamaz bu çok acık ve net.

7: bir kere nükller fusion oluşmasını tesadufen olusan yasalarla açıklamak çılgınlıktır. böyle bir şey olma olasılıgı bile yoktur. 

nedenmı?  :)

çünkü güneşte bilnclı tasarım ile oluşan fusion öylesine gucl ubir enerjı üretirkı bu enerjı milyarlarca yıl sürer ve içndekı helyum azalınca süper nova olur ve patlar bunlar bilnclı tasarımın sistematık şeklıdır ve yontemıdır. tanrıı görmesek biile var oldugunu cogu bilimci artık kabul ediyor

ateist bilim adamları  18 .yyda oldukça fazlaydı. ama şimdi  günümüzde bilim adamlarının çogu yaratılışçıdır. altını çizelım. 

download.jpg

Sitelerde Paylaş
On 09.06.2018 at 08:22, godofwar yazdı:

öncelıkle mrhaba ben şunu anlamıyorum, siz ateistler tanrıya inanmıyorsunuz. peki? inanmadıgınız bir şeyin ispatını neden???? istiyorsunuz.

Adamentium bizi bu hâllere soktu.

Daha ciddi bir yanıt vermek zorunda olsaydım "Birisi ortaya bir iddia attığında 'İnanmıyorum.'der misin, yoksa kanıt mı istersin?" İnanmadığım şeye inanmamaın sebebi kanıtsızlık.

On 09.06.2018 at 08:34, godofwar yazdı:

bence sizlerin sorunu şu özgür iradeyi yaşam süresınde oluşan ve süre içerisinde oluşan eylemler oldugunu düşünüyorsunuz yanıldıgınız ise çok acıktır. 

çünkü akıl bedensel değildir ruhanidir. yanı bedenden öncede aklımız vardıve ölüm sonrası içinde var olucaktır .inancı tasıyorum. bu durumda bana sorulmadan benım isteyerek

yapmadıhım her eylem özgur irademı kısıtlar. 

Eh, o zaman önce ruhun olduğunu kanıtlayacaksınız ki açıklamanız tutarlı olsun.

tanrı yok.  o zaman dogal olarakta bir sorun yok.. evrende yoktan varedılmedı. evren her zaman vardı.

Hiçlikten var olduğunu savunanlar da var.

benım iddiam tanrının 

ispatı evrendır. ve tanrısal metafızık yasalarıdır. gözlemler hiçlıkten çok varlıga ve bir sistematık bir kurıluma götürüyor.  bunun içn çok ciddi arge çalışmaları yapılıyor.

Yalan.

cerndekı deneyde .karsıt madde bulundu. hıghs bozomu diyoruz. bu karsıt madde bana göre metafızık bir olgudur yanı tanrının gücüdür. 

Higgs Bozonu ile karşıt madde ayrı şeylerdir. Hangisinden bahsediyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Konuyu açan arkadaş Merhaba ;

Sizden bir ricam olucak şu kader meselesine değinmişsiniz elinize sağlık.Müslümanlara karşı kullanabileceğiniz bir arguman olması açısından yıllarca tartışılmış olan KADER nedir konusunu beraber incelesek ben delil ve ispatlar sunsam bunlarıda sizler müslümanlara karşı kullansanız olur mu ? 

Özgür iradeye örnek ;

KIYAME-36

1. e : mi
2. yahsebu : zannediyor
3. el insânu : insan
4. en yutreke : terkedileceğini, bırakılacağını
5. suden : başıboş, sorumsuz

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, godofwar said:

pekala sana bir kanıt vericem, bak şimdi daire hipotezine göre benim bir aklım var bilnçli bir akıl ve ben bir daire çiziyorum,bu dairenınede galaksiler yıldızlar ve güneş sistemleri

yerleştiriyorum. :)

ve daha sonrada big beng veya duragan evren diyelım. koymuş oldugum metafızık yasalarla milyarlarca yıl sonra canlı forumları oluşmaya baslıyor. tabı önce  bu canlıların yaşaması için 4 elemente ihtiyacımız var. 

1: hava

2: su

3: toprak

4: ateş 

daha sonrada bu bilnclı tasarım :) evrene şekıl veren bir bir tasarımdır. yanı dairenın içini çizm muhendistir . çünkü dairenın içini cizdigine göre bu dairenın birde dış kısmı olmak zorundadır.

fakat ateistler  tesadufen oluştugnu iddia ettıgı evrendekı bu görselleri mantıklı bir sekılde izah edememektedır. 

1: güneş sistemleri tesadufen oluşamaz biilnclı yasalar sonucunda  merkez kaç kuvveti ve cekım gücü oluşur ve dönerler.

2.güneşte tıpkı bildiğimiz yıldızlardır Güneşin % 81 ine yakın bölümü Hidrojen,% 18 ine yakın bölümü Helyum geri kalanını diğer gazlar..

3: Helyum çekirdeğine dönüşür.Aradaki kütle kaybı de ısı ve ışık enerjisine dönüşmüş olur.Nükleer füzyon gerçekleşmesi için büyük bir sıcaklık gerekir.Bu sıcaklıkta yıdızlarda vardır.Yıldızların sıcaklığı 3000 santıgratderece ile 50 000 santıgratderece cıvarındadır.  :)  

4: tesadufen bir güneşin oluşması imkansızdır. 

5: sizlerin anlamadıgı şu tesaduf diye bile yasa oluşmaz biyolojı ve ontoloıjı ve jeolojı bilimide dahıl oluşması iiçn bilnçlı tasarım sarttır. 

6: şimdide çok basit bir örnek daha vericem :) beyıınsız bir muhendıs bir daire çizemez. beyınsız bir muhendıs bir yaşa oluşturamaz bu çok acık ve net.

7: bir kere nükller fusion oluşmasını tesadufen olusan yasalarla açıklamak çılgınlıktır. böyle bir şey olma olasılıgı bile yoktur. 

nedenmı?  :)

çünkü güneşte bilnclı tasarım ile oluşan fusion öylesine gucl ubir enerjı üretirkı bu enerjı milyarlarca yıl sürer ve içndekı helyum azalınca süper nova olur ve patlar bunlar bilnclı tasarımın sistematık şeklıdır ve yontemıdır. tanrıı görmesek biile var oldugunu cogu bilimci artık kabul ediyor

ateist bilim adamları  18 .yyda oldukça fazlaydı. ama şimdi  günümüzde bilim adamlarının çogu yaratılışçıdır. altını çizelım. 

download.jpg

Boşuna zorlama, sen de tipik dincilerden birisin, her baktığın yerde tanrı görüyorsun, senin için her şey tanrıya işaret. Bunlar kanıt falan değil, varsayım. Kanıt verceksen tanrının bizzat kendisini getireceksin bana, hezeyanlarını değil.

Şimdi sen tanrı dediğine göre tek bir varlıktan bahsediyorsun, yine evreni ve canlıları yarattığını iddia ettiğine göre bu varlık bir zamanlar ortada tek başına takılıyordu, yine varsayımlarından bilinçli, düşünebilen bir varlık ortaya çıkıyor.

Peki bir zamanlar tek başına olan, ortada kendisinden başka hiç bir şey olmayan bu varlık nasıl evreni ve canlıları hayal edip de tasarladı? Bu bilgi nereden geldi bu varlığa? Mesela bu varlık küçücük bir çocuğa tecavüz edip öldüren bir sapığı neyden esinlenerek tasarladı? Bu varlık canlıların birbirlerini yiyerek hayattta kaldığı bir sistemi neden tasarladı? Nereden esinlendi? Yoksa bütün bu sapık duygular, düşünceler bu varlığın içindeydi de birden bire patladı mı? 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Gizli said:

Sizden bir ricam olucak şu kader meselesine değinmişsiniz elinize sağlık.Müslümanlara karşı kullanabileceğiniz bir arguman olması açısından yıllarca tartışılmış olan KADER nedir konusunu beraber incelesek ben delil ve ispatlar sunsam bunlarıda sizler müslümanlara karşı kullansanız olur mu ? 

Özgür iradeye örnek ;

KIYAME-36

1. e : mi
2. yahsebu : zannediyor
3. el insânu : insan
4. en yutreke : terkedileceğini, bırakılacağını
5. suden : başıboş, sorumsuz

Bu nedir şimdi? Ne anlattın sen? Bu verdiğin ayet özgür iradeye örnek mi oluyor? Nasıl?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Gizli yazdı:

Sizden bir ricam olucak şu kader meselesine değinmişsiniz elinize sağlık.Müslümanlara karşı kullanabileceğiniz bir arguman olması açısından yıllarca tartışılmış olan KADER nedir konusunu beraber incelesek ben delil ve ispatlar sunsam bunlarıda sizler müslümanlara karşı kullansanız olur mu 

Özgür irade, Allah olsun olmasın vardır zaten. Ama size bir sorum var:

"Allah nasıl geleceği bilir?"

Bu soruya verilecek yanıt argüman kurmam için çok önemli.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, Gizli said:

sağduyu ( Zaten özgür iradeye örnek değil özgür olmadığımıza örnektir)

Bu ayet Kuran'a göre özgür iradeye sahip olmadığımızı göstermesi bakımından iyi bir örnek değil, çok daha iyi örnekler var, mesela Allah'ın dilediğini doğru yola ilettiğini, dilediğini de saptırdığını, insanların kalplerini mühürlediğini vs söylediği ayetler.

Bu ayet sadece insana bazı sorumluluklar yüklendiğini gösteriyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...