Jump to content

Epifiz bezi

Recommended Posts

once wikiden baslayalim:

Epifiz, omurgalıların beyninde yer alan mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Uyku paternini ve mevsimsel fotoperiyotları düzenleyen melatonini salgılar. Diğer ismi pineal bezdir.

Eskiden, epifizin, büyük bir organın işlevini kaybetmiş kalıntısı olduğu düşünülürdü. 1917'de inek epifiz ekstrelerinin kurbağa derisinin rengini açtığı bulundu. 1958'de Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar deri hastalarında kullanmak üzere epifiz ekstreleri elde ettiler ve melatonin hormonunu izole ettiler. Bu madde belki başta planlanan etkiyi sağlamadı ama pek çok başka gizemin çözülmesine katkı yaptı. Örneğin, farelerde epifizin çıkartılması yumurtalıklarda büyümeye neden oluyordu, düzenli ışık altında tutulan hayvanlarda epifiz ağırlıkları azalıyordu ve aynı zamanda overler büyüyordu.

Melatonin, triptofan isimli amino asitten elde edilir. Üretim karanlıkta artar, aydınlıkta azalır. İnsandaki fonksiyonu tam bilinmemekle birlikte sirkadyen ritim uyku bozukluklarında sıklıkla reçete edilir.

İnsan epifizi 1-2 yaşına kadar büyür, ondan sonra sabit kalır. Çocuklardaki yüksek melatonin düzeylerinin cinsel olgunlaşmayı inhibe ettiği düşünülür. Epifiz tümörleri erken cinsel olgunlaşmaya yol açar. Ergenlik dönemi gelince melatonin üretimi düşer. Erişkinlerde, epifizin kalsifiye olması tipiktir.

gelelim simdi konunun daha ilginc taraflarina: 

DipNot 1: videoyu izlemeyen kisiler yorum yapmasin.

DipNot 2: ben herhangi bir dine inanan biri degilim.lutfen onyargilarinizdan ayrilarak yorum yapin. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ruh molekülü de ne yahu? İnsanlar hem dinden kurtulduğunu iddia edip hem de bu dinci zırvalarına nasıl inanabiliyor, hayret!

Hiç boşuna ben dinden kurtuldum deyip kendinizi kandırmayın, din zırvaları bütün hücrelerinize işlemiş. Baktığınız her yerde tanrı, ruh gibi din zırvalarını görüyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Ruh molekülü de ne yahu? İnsanlar hem dinden kurtulduğunu iddia edip hem de bu dinci zırvalarına nasıl inanabiliyor, hayret!

dipnot at yine sazanlar atlasin.aristo da ruh kelimesini kullaniyordu.bu duruma gore o da dindar biri miydi? neyse yahu.sen yazmazsan da olur. ateistin de cahili hic cekilmiyor.konuyu bir yana birakip shahsima yonelik yorumlar yapilmasin diye dipnot attim ama faydasi yok.gidin kafanizi duvara vurun.belki beyninizi ortmus onyargilarinizdan kurtulursunuz.sizin gibilerin ilaci malesef bende yok :D  

videoyu izlemeyen kisiler yorum yapmasin...

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, murad said:

dipnot at yine sazanlar atlasin.aristo da ruh kelimesini kullaniyordu.bu duruma gore o da dindar biri miydi? neyse yahu.sen yazmazsan da olur. ateistin de cahili hic cekilmiyor.konuyu bir yana birakip shahsima yonelik yorumlar yapilmasin diye dipnot attim ama faydasi yok.gidin kafanizi duvara vurun.belki beyninizi ortmus onyargilarinizdan kurtulursunuz.sizin gibilerin ilaci malesef bende yok :D  

videoyu izlemeyen kisiler yorum yapmasin...

Önyargıdan bahsedene bak, adam her baktığı yerde ruh, tanrı görüyor, sonra da yahu bunlar dinci zırvaları diyenlere önyargılı diyor. Sana göre önyargılı olmamak için her zırvaya ha bu da mümkün olabilir diye bakmak gerekiyor herhalde.

Sitelerde Paylaş

Önyargıdan bahsedene bak, adam her baktığı yerde ruh, tanrı görüyor

nasil olsa soylediklerinin arkasinda durma gibi bir geregin olmadigi icin bol keseden at.. :)   

Sana göre önyargılı olmamak için her zırvaya ha bu da mümkün olabilir diye bakmak gerekiyor herhalde.

lutfen bir doktora git.burasi sana gore degil...konuyu sabote etme..

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, murad said:

nasil olsa soylediklerinin arkasinda durma gibi bir geregin olmadigi icin bol keseden at.. :)   

lutfen bir doktora git.burasi sana gore degil...konuyu sabote etme..

Bence sen bir doktora görün, her baktığı bokta tanrı, ruh gibi hayali varlıklar gören ben değilim.

Ayrıca benim yazdıklarımın konuyu sabote etmekle ne alakası var? Ne yani senin koyduğun zırvaların zırva olduğunu göstermeyeyim mi? Bu deli saçması iddiaları ciddiye mi alayım?

Sitelerde Paylaş

Epifiz diğer adıyla pineal bezi veya üçüncü gözümüzden pek haberdar değiliz. Tıp biliminde pineal bez uyku ve mevsimsel periyotları düzenleyen melatonini salgılar. Epifiz iki beyin lobunun tam ortasında merkezde bulunur.

Antik mısırda ve eski uygarlıklarda yaşamın kozalağı veya üçüncü göz olarak tabir edilir. Pineal bezimizin asıl gücü ise ruhani dünya ile fiziksel dünya arasında bir köprü olmasıdır. Bu bez tüm uygarlıklarda ruhani bir güç olarak görülmüştür.

Aktife edildiğinde huzur ve mutluluk verir. Birlik hissi uyandırır. Yoga ve meditasyon aracılığıyla aktife edebilirsiniz. Bu göz aktife olduğunda altıncı his ve telepati yetenekleri artar ve zihinsel baskı ve duygusal gerilimlerimiz azalır.

Bu göz çocukluğumuzda aktif iken büyüdükçe kireçlenir ve hareketsizleşir. Bunun nedenlerinden biri sodyum florürü bol miktarda tüketmemizdir. Diş macunlarından yediğimiz balığa ve suya kadar her şeyin içinde vardır. Ama en çok içtiğimiz suda bulunur.

Descartes epifiz bezi için ruh ve düşüncenin mükemmel yapısı demiştir. Bu yapının ruhun düşünceyi kontrolü olarak görmüştür. Epifiz bezi pek çok devlet ve örgüt tarafından araştırılmıştır. Antik mısırda epifiz bezi ruhun merkezidir. Epifiz bezi sayesinde ruh transandantal yolculuğa çıkabilir.

Sitelerde Paylaş
Just now, murad said:

1.benim ruh gibi hayali varliklar gordugumu ispatla.

2.benim koydugum videonun zirva oldugunu nerede gosterdin? daha paylasdigim bilgiye dair tek bir cumlen yok.neyi gostermissin???? 

neyse.  LUTFEN MEVZU DISINDA YORUM YAPMA !  bilgin yoksa  arastir gel.

Epifiz bezi, salgıladığı hormonlar hakkında bilgim olup olmaması ruh denen şeyin dinlerin zırvası olduğu gerçeğini değiştirmez.

Sitelerde Paylaş

Epifiz bezi, salgıladığı hormonlar hakkında bilgim olup olmaması ruh denen şeyin dinlerin zırvası olduğu gerçeğini değiştirmez.

bir cok konuda bilgin olmadigi acik.zaten bu yuzden konulara degil o konulari acan shahislara yonelik yorumlar yapiyorsun.sen simdi ispatla bakalim yazdigimi.ben ru hibi hayali varliklar goruyormusum ya.ispatla sunu..oyle cevap olsun diye yaziyorsun ya simdi kanitla.sahtekar seni....

Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, murad said:

bir cok konuda bilgin olmadigi acik.zaten bu yuzden konulara degil o konulari acan shahislara yonelik yorumlar yapiyorsun.sen simdi ispatla bakalim yazdigimi.ben ru hibi hayali varliklar goruyormusum ya.ispatla sunu..oyle cevap olsun diye yaziyorsun ya simdi kanitla.sahtekar seni....

Bilgim olmayabilir, gerektiği zaman araştırır, öğrenirim, ama tutup da epifiz bezini ruh gibi deli saçması dinci, mistik zırvalarına bağlamam.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, murad yazdı:

Benimde çok bilgili sayılmam ama kuranda bu ayeti okuyup ben müslümanım diyen çok  pe****venk kişi var seni tenzih ederim sen sözde bir şeye inanmıyorsun.

ffUHCW.jpg

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, murad yazdı:

aristo da ruh kelimesini kullaniyordu.bu duruma gore o da dindar biri miydi?

Aristo tabii ki dinlerin temelini atmış bir filozoftur. Bırak dindar olmayı, dinlerin babasıdır. Binlerce yıldır onun kurduğu dinsel tabuları yıkmak için uğraşıyoruz. Dinlerin felsefi temelini oluşturmaktan sorumludur. Dinlerdeki yedi kat gök masalını filan Aristo uydurmuştur. Hâla inanırı var bu safsatanın. Bu enformasyon çağında!

Tabii onun tanrı anlayışı farklıydı. Örneğin abiyogenezi ortaya attı diye tanrıya inanmıyor zannetmeye gerek yok. Onun tanrısı hiçlikten her şeyi yaratan ezeli ebedi olanaksız akıl dışı bir tanrı değildi. İş sonradan o raddeye vardı. Aristo böyle, olamayacak aptalca bir tanrıya inanacak kadar embesil elbette değildi. Ama ateist olmadığı son derece kesin.

Aristo bu işten tek başına sorumlu değildir. Onun bıraktığı yerden dinlerin temel felsefesini oluşturmaya Platon devam etmiştir. 

Bu akımın karşısında ana olarak Demokritos vardır. Dünyanın belki de gelmiş geçmiş en zeki insanı olan Demokritos materyalist ve deterministtir. Dünyada olabilecek en mükemmel insan... Çağını çok çok aşmış eşsiz bir beyindir. Dinsiz, ateist filozof kim var dersen Demokritos'u göstereceksin. Aristo filan yanlış örnekleme.

Sokrates de büyük bir filozoftur ama Demokritos'un çapına ulaşabilecek hiç kimseyi düşünemiyorum. Ama Sokrates'i ikincilik koltuğuna oturturum. Çok ayrıcalıklı bir filozoftur, çok zekidir.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen epifize böyle saçma sapan anlamlar yüklüyorsan hipotalamusu öğrensen allah diye taparsın dangalak. Fonksiyonu tam bilinmeyen organlara saçma sapan mistik şeyler yüklemek beyinsizlikten başka bişey değil.

bir beyinsiz daha. acikca belirtilmis epifiz bezinin ne ise yaradigi.hatta tum medeniyetlerde bu epifiz bezinin onemli olduguna deginilmis.ama cevap bulamayinca iste boyle sacmalarsiniz.fonksiyonunun tam bilinmemesinin ne onemi var ki? beyinsiz misin? bilinen taraflari var ve bunu antik medeniyetler anlamis.cevap bulamayinca iste hakaret edersiniz ancak.yazik size.durust olmayi ogrenemediniz malesef...

Sitelerde Paylaş

Aristo tabii ki dinlerin temelini atmış bir filozoftur. Bırak dindar olmayı, dinlerin babasıdır. Binlerce yıldır onun kurduğu dinsel tabuları yıkmak için uğraşıyoruz.

boyle konusuyorsan zaman kaybisin demektir.dinler aristodan ne kadar oncelerden vardi? bunu bilerek nasil boyle sacmalamayi basarmissin bilemedim onu...

aristonun felsefeye ve bilimsel felsefeye katkilarinin milyonda birini yapmadin bu hayatinda ama nasil da bu kadar buyuk konusursun bilemiyorum..

Aristo böyle, olamayacak aptalca bir tanrıya inanacak kadar embesil elbette değildi. Ama ateist olmadığı son derece kesin.

ateist olmadigi icin aristoyu felsefe sahnesindin silelim mi? ne kadar bos konusuyorsun.aristoyu bir tek ruh kelimesine gore elestirmeye calisdigin icin batmissin resmen.soyledikleirnin icinden asla cikamazsin.tartismaya calisman abes olacak...

Çağını çok çok aşmış eşsiz bir beyindir. Dinsiz, ateist filozof kim var dersen Demokritos'u göstereceksin. Aristo filan yanlış örnekleme.

beyinsiz insan, ben Aristoyu ateist olarak ornek verdim mi? sadece ruh demisse onu dindar kisilik olarak algialamiz mantiksizdir dedim.zaten filozofdur.hem de buyuk dusunurdur. 

Aristoteles, içinde yaşadığı dönemin mevcut inanışlarından, oldukça farklı bir Tanrı anlayışı ortaya koymuştur. O dönemde yaygın olan Yunan politeizmidir. Monoteist dinler henüz evrensel bir nitelik taşımamaktadır. Bu yüzden Aristoteles zamanında onun Tanrı anlayışını etkileyebilecek dini inanışlar yoktur. Aristoteles, ortaya koyduğu Tanrı anlayışıyla kendisinden önceki filozofların başlattığı ilke arayışlarına farklı bir boyut kazandırmıştır. Her türlü dini inanışlardan bağımsız ve sadece felsefi ilkelerle ortaya konulan bu Tanrı anlayışı Aristoteles’i özgün kılmıştır.

Sokrates de büyük bir filozoftur ama Demokritos'un çapına ulaşabilecek hiç kimseyi düşünemiyorum. Ama Sokrates'i ikincilik koltuğuna oturturum. Çok ayrıcalıklı bir filozoftur, çok zekidir.

Pisagor da onemli bir filozoftur ama pisagora gore tanri tum evrene dagilmis ruhtur.simdi ruh da tanri da var bu adama gore.bu sebepten pisagoru gerizekali adlandiralim mi? sen bugunki bilimsel kanitlarla aristoyu elestiriyorsun ya, bu sebepten cok cahilsin.aristo da sokrates de felsefenin gelismesine cok buyuk pay sahipleridir.bunlari bugunki bilimsel bulgularla elestirmek ise sadece cahilliktir..

ayrica boyle elestireceksek demokritos dunyayi tepsi gibi dusunuyordu.simdi ne salak adam lan bu- dersek nasil olur?  kisacasi sacmalama...aristoyu elestirmeye calisma, konudan da uzaklasmak niyetim yok.bilgin yoksa yorum yapma.

Sitelerde Paylaş

kadim insanlar salak cahil olmustur diyenler aciklama vere bilir mi bu adamlar nasil oldu da epifiz bezinin onemini bu kadar iyi kavradi? ayrica epifiz bezine ruh diyen ben degilim, modern felfesenin kurucularindan  biri soylemis...konuya cevabiniz yoksa ezik ezik konusmayin.bazi konularda ne tanri ne ruh vardir gibi iddiam da yok.zaten boyle  seyi kanitlamam da.ama isin ilginc taraflarini paylasiyorum ki tartisalim sonuca varmasak da farkli goruslerden gercege daha da yaklasalim.ama malesef onyargili ateist ordusunun tek yaptigi sey "ruh hahaha deli bu hahaha" soylemek ve ergen gibi davranmaktir.ne yazik...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...