Jump to content

Epifiz bezi

Recommended Posts

Epifiz bezi 5 ile 8 ml çapında yani mercimek büyüklüğünde olan organımız beynimizin içinde kapalı bir alanda yer almaktadır. Şekli çam kozalağına benzer. Bu yüzden ismi latince çam anlamına gelen pnealis kökünden gelmektedir. İngilizcesi pneal glands dir. Biz ona epifiz bezi diyoruz… Epifiz bezi beyin omuriliğin hemen arkasında bulunur. 100 ile 180 mg arasında olmasına rağmen böbrekten sonra en fazla kanlanan organdır.

Beynimiz de her bölümler simetriktir. Yani tüm bölümlerden iki tane bulunur. Bunun tek istisnası epifiz bezidir. Bu mini organ melatonin olarak adlandırdığımız gündüz ve gece döngümüzü kontrol eder ve bedenimizin gün ritmini düzenleyen hormonu salgılar. Epifiz bezi melatonin haricinde seratonin ve DMT molekülleri de salgılar. Son bilimsel bulgular bize epifiz bezinin göze benzediğini göstermiştir.Uzak Doğuluların özellikle Hintlerin alınlarının ortasına çizdikleri göz şeklinin epifiz bezini simgelediği söyleniyor.Zaten Mısır’da kullanılan horusun gözü  denilen şeyin şekline baktığımızda epifiz bezine ne kadar benzediğini göreceksiniz. Buda’nın kafasındaki şekillere bakarsak, Vatikan’ın ortasındaki çam kozalağı  inşasına bakarsak veyaPapa’nın kullandığı asada da bu simge gözlerden kaçmaz.Bunların hepsine tesadüf diyemeyiz. Bir çok dinde epifiz bezine vurgu yapılmıştır. Meşhur filozof Descartes epifiz bezi için ruh ile bedenin birleştiği noktadır, demiştir. İlginç olan bir başka özellikte epifiz bezinin aynı göz gibi ışığa duyarlı olmasıdır. Bu minik organ kapalı ve ışıksız bir ortamda olmasına rağmen deri yoluyla ışık olup olmadığını anlar. Mesela vücudumuza arkadan bir yerden ışık vurunca bile hemen fark eder. Sonuçta gözlerimiz ışıklı ortamda işlevini yerine getirebilirken epifiz bezi tam tersi hiç ışığın olmadığı ortamda harekete geçer. Şimdi biraz önce bahsettiğimiz konuya dönelim.

1. Melatonin. Nedir melatonin? Epifiz bezinin sadece karanlıkta salgılayabildiği ortamdır. Bu hormonun eskiden uyku düzenini sağlar diye biliyorduk ama şimdi biliyoruz ki uyku düzenini sağlamak çok önemli değil. Asıl önemli olan melatonin salgılaması. Bunun için de karanlık ortamın olması gerekir. Bu sayede vücut hastalıklarına karşı bizi korur. Dünyada kansere yakanlanma grafikleri incelendiğinde bol ışıklı gelişmiş ülkelerde kanser vakalarının az gelişmiş ve karanlıkta kalmış ülkelere göre 6 kat daha fazla olduğu görülmüştür. Buna paralel görme engellileri kansere yakalanma riskinin diğer kişilere göre 24 kat daha az olduğu ispatlanmıştır. Başka bir deyişle görme engellilerinin kansere yakalanma olasılığı sadece %1 dir. Diğer önemli gösterge de gece ışıklı ortamda çalışan yani vardiyası olan kişilerin de normal yaşayan kişilere göre 11 kat daha fazla kansere yakalandığı tespit edilmiştir. Demek ki epifiz bezini iyi korumalıyız ve beslemeliyiz ki melatonin salgılasın. Peki epifiz bezinin en büyük düşmanı nedir? Cevap; Florürlü diş macunu… Reklamlarda bizlere öğütlenen; sağlıklı dişler için mutlaka sabah akşam dişlerimizi fırçalayın. Ama içine hiçbir yararı olmadığı ispatlanmış florür koyduğumuz macunlarla… Diş macunu kullanmamız epifiz bezinin kireçlenmesine yol açmaktadır. Üstelik akşam yatmadan önce dişlerimizi fırçalarken epifiz bezimizin tam çalışma saatleri olan 23.00 ile 05.00 arası kireçleyip hiç salgılamamasına neden oluyoruz. Neden bunu yapıyoruz!!! Cevabı çok da zor değil aslında....

Epifiz bezinin salgıladığı 2. hormon ise serotonin dir. Burada çok fazla ayrıntıya giremiyoruz ama basit halde belirtmek gerekirse epifiz bezi iyi çalışmazsa seratonin salgılaması azalır. Ve bunun sonucunda birçok depresif hastalık yani anksiyetisi panik atak hatta şizofreni gibi vakalar baş gösterebilir..

Son hormonumuz ise DMT  molekülüdür.İlginç bir hormondur. Bu hormon anlaşılmaz bir şekilde doğum ve ölüm anında en tepe noktada salgılanır. Bunun haricinde uyku halinde üretilen bir hormondur. DMT sadece insanlarda değil tüm canlılarda vardır. Bazı bitkilerde bol miktarda vardır. Bu bitkileri yemek yada kaynatıp içmekle DMT yüklemesi yapılabilir. Güney Amerika’da özellikle Şamanlar DMT’yi belli bir tören ve geleneksel kutlamalarla kargı kamışının tohumundan elde edilen çay ile alırlar. Şamanların içtikleri bu çay içildikten yarım saat sonra etkisini gösteriyor. Bu çayı içenlerin deneyimleri ise oldukça ilginçtir.

alinti:    http://www.bidipnot.com/epifiz-bezi-hakkinda-bilinmeyenler/

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, murad yazdı:

merhaba.yine de sahsa yonelik cevap var.kardesim adamin kimligi ilgili bir konu degil ki.adam belli bilgileri toplayarak video hazirliyor.ha sozum yagmur yagdiran tas ile ilgili degildir haa.kendi paylasdigim video icindir...

Müslümanlara güvenirim, ruhçulara güvenmem. Arkadaşım filan olabilirler ama bilimsel tartışmalarda olayların aslını bozmak konusunda en iyilerdir. Bu konuda üstlerine yoktur. Şahsa saldırı olarak algılayabilirsiniz ama ben deneysel olasılıktan bahsediyorum.

nesi sacma? gercegi acikca ifade etmis.kicindan uydurmamis.antik medeniyetlerin bu beze onem verdigi bir gercektir.gunumuzde de ilkel kabilelerin bile bu beze onem atfetmesi  inkar edilemez.

Bu bir safsata. "inkâr edilemez" gibi ifadefeler Duygulara Başvurma Safsatalarına girer.

Ayrıca, "üçüncü göz" ile olduğu sanılan deneyimlerin aslında bu bezle alâkası olması bir şey ifade etmiyor. Yanlış anlaşılma, o kadar.

simdi bile bu bezi tam ogrenememisken o devir insanlari icin aynisini soyleyerek elestirmemiz komik olmus.ayni mantikla dunyanin duz oldugunu iddia eden atomist filozoflari da hice saymaliyiz. :D   kisacasi bu arguman kendisini curutuyor.boyle elestiri konuya golge dusurmez...

Saçma bir yanıt verdiğimi kabûl ediyorum. Ama iddia asılsız, saçma bir iddia. Neden inanayım?

Ayrıca, bilimsel bir iddia değil. Aksi kanıtlanamaz, kendisi kanıtlanamaz.

cok bilimsel (!) cevap olmus.hatirlatayim ki dini argumanlar yuz yillar icerisinde bu tarz argumanlarla curutulmemistir.....

Tekrarlıyorum; aksi kanıtlanamayan, kendisi de kanıtlanamayan bir iddia bilimsel bir iddia değildir.

metafizik zaten bilim disidir.bunu herkes kabul ediyor zaten..sadece metafizik bu konuyla ilgleniyor demis adam.yalan mi? dogru.ha sen metafizigi benim gibi kabul etmezsin ama bu neyi degistirir.? bu konuya ne kadar aciklama yapiyor?  koca bir HIC... bu yuzden diyorum ki gelin konuyu alaya almadan once tartisalim.

Metafizik bir konuyla filan ilgilenmez ki. Metafiziğin kendisi bir iddiadır. Fiziğin ötesinin olduğunu kanıtlayamazsın, kanıtlamak için bilimi kullanmalısın.

ayrica epifiz bezinin  ozelliklerinin bilim sayesinde ortaya ciktigini da kimse inkar etmiyor.bilim bizim tek isgimizdir.ama unutmayalim ki zamaninda metafizik diye alaya aldigimiz bir cok konu sayesinde bilim gelismistir.tanriyi bile arama cabalarimiz bizi bilime yoneltmistir.. evrim de bize bunu gosteriyor.dogaustu olaylari anlamak icin bilimi kesfettik....

Hangisi? Metafiziğe ait olduğu iddia edilen şeyler öyle çıkmadı, o kadar.

shamanlarin bir takim bitkilerle trans haline dustugu bir gercektir.halusinasyon mu dersin delilik mi dersin.ama yapiyorlar.biz de yapabiliriz tabi.ama boyle bir sey olmuyor demek komiklik olur...

Adamın iddiasından bahsediyorum. Alıntıladığım kısma bir bakın. Halüsinasyon olduğu gerçektir.

ayrica ilkel diye nitelendirdigimiz samanlar bile bu bezin onemini anlamistir.hangi saman acaba insan beynini yarip da icindeki kucuk noktanin ne ise yaradigini anlamis? oyle olmamis mi? o zaman ne diye bu bezi 3. goz olarak algilamis   antik medeniyetler??bu konuda nasil bilgi sahibi olmuslar? tekrar tekrar soyluyorum.ben ne ruha inanirim ne de metafizige.sadece konuyu oyle gokten inen koyun masali gibi algilamamizin da hatali oldugunu savunuyorum... !!!

Yahu, diyorum ki "Üçüncü gözün neden olduğu iddia edilen şeyler bu bezin işiymiş." Sizin iddianız karabasanın cinlerin işi olduğunu iddia eden insanların buna neden olan şeyi bildiği iddiasıyla eşdeğer.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Natüralist Ateist said:

Ee..? Eğer dini kısmıyla ilgilenmiyorsak neden bu konuyu Ateistforum'da açtınız? Bilim Forumu'nda açmanız gerekirdi.

Ne dini yahu? Populer dinler eski medeniyetlerin hikayelerinden yarim yamalak toplanmis metinlerdir.ama bir sekilde antik medeniyetlerin izlerini tasiyorlar. Dinler bir birini taklit etmisdir bosuna demiyoruz.ama bu konuda din yok ki.isin garip kisimlari vardir.bu da antik medeniyetlerin bu beze verdigi onemdir.neden bunu gormezden gelelim ki? Bize engel olan nedir? Sacmadir ya deliliktir orasi ayri konu ama neden bu kadar antik bilgileri yokmus gibi gozardi edelim? Bu bez hakkinda 4 bin yil onceden gelen bilgi var.bunu arastirmak kimin zararinadir???

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, murad yazdı:

Ne dini yahu? Populer dinler eski medeniyetlerin hikayelerinden yarim yamalak toplanmis metinlerdir.ama bir sekilde antik medeniyetlerin izlerini tasiyorlar. Dinler bir birini taklit etmisdir bosuna demiyoruz.ama bu konuda din yok ki.isin garip kisimlari vardir.bu da antik medeniyetlerin bu beze verdigi onemdir.neden bunu gormezden gelelim ki? Bize engel olan nedir? Sacmadir ya deliliktir orasi ayri konu ama neden bu kadar antik bilgileri yokmus gibi gozardi edelim? Bu bez hakkinda 4 bin yil onceden gelen bilgi var.bunu arastirmak kimin zararinadir???

Bilmiyorlar ya. Sadece halojenik bitkilerin etkilerini filan üçüncü göze bağlamışlar, o kadar.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, murad yazdı:

Bu kadar zırvalarken hiç acaba ne tür bir embesil olduğunu merak etmiyor musun? Şu zırvaları akıllı bir kişi söylemeye utanır be! Senin müslim olduğundan da değil, kafadan kaçık olduğundan şüphelenmek şart oldu artık! Bir insan bu kadar da saçma salak zırvalamaz. 

Sitelerde Paylaş

Şunu belirtmek lazım: Geç taş devri insanları beyin ameliyatları yapmışlardır. Bu kanıtlıdır. Bu beyin ameliyatlarını geçiren kişiler ameliyattan sonra yaşamışlardır da üstelik! Bu da kanıtlıdır.

Kinin bilinmiyorken, Amerika'nın keşfinden sonra yerlilerden öğrenilmiş ve sıtma tedavisinde yararlı olduğu anlaşılmıştır.

Tamam da sadede gelelim. Uzaylılar gelip insanlara anatomi, tıp filan mı öğrettiler demeye çalışıyorsun, ne diyorsun? Yine mi uzaylılar!!! :lol: 

"Tanrı ne biliyorsunuz hadi uzayda ise, tanrı yoktur demeyin bak, hatta uzayda işte tanrı, kesin uzayda!" :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani şimdi suçlarken haksız değilim bakın. Ateistleri bir takım saçma sapan gizemlerden tanrıya götürme çabası var. Fakat mesele, işin tanrıya inandırmakla bitmeyecek olması. İşte bak tanrı ilgilenmiş dünya ile, insanlarla, çabalamış bir şeyler için, demek bir amacı var deyip bu sefer dine sürme çabası çıkacak ortaya. 

Ben bunların ciğerini bildiğim için ciğerlerinin beş para etmediğini de bilirim. Bunların bilinçaltını bile bilirim ben. Bunlardan çok vardır ve hepsi de dincidir. Müslim olması tabii şart değil, Kabbalacı, Evangelist, Yahovacı, Hriatiyan misyoneri de olabilirler. 

Daha olmadı deist ayaklarına yatarlar. Daha olmadı agnostik ayaklarına yatarlar. Her türlü hile hurdayı denerler. "Acaba tanrı olabilir mi ki?" desen yeter. Madeni bulmuş olurlar! :D Artık işletirler madeni! :lol:

Sitelerde Paylaş

Bu kadar zırvalarken hiç acaba ne tür bir embesil olduğunu merak etmiyor musun?----

yaptigin hakaretler disinda bir sey soyledigini gormedim daha. Kafayi yemissin sen.hakaretleri de birebir  iade ediyorum. Lutf3n daha terbiyesizlik yapma..

Sitelerde Paylaş

Bu bir safsata. "inkâr edilemez" gibi ifadefeler Duygulara Başvurma Safsatalarına girer.

sana gore safsata oalbilir.bu konuda o kadar tarihci hemfikirdir.aslinda sizin tarihle de ciddi sorununuz vardir.tabi sizin tarihiniz 1918den basladigi icin normaldir bu.bilmediginiz arastirmadinigz konularda oyle sacmadir demeniz benim icin pek oneme sahip degildir.safsata demek bir iddiadir ve bu iddiayi ispatlaman gerekir....

Ayrıca, "üçüncü göz" ile olduğu sanılan deneyimlerin aslında bu bezle alâkası olması bir şey ifade etmiyor. Yanlış anlaşılma, o kadar.

ucuncu gozun nerede yerlesdigini neye benzedigini nasil yapisi oldugunu ve ona nasil etki edebilmenin metodunu bilmisler.yanlis anlasilma mi? :)) komik olmayin lutfen...\

Metafizik bir konuyla filan ilgilenmez ki. Metafiziğin kendisi bir iddiadır. Fiziğin ötesinin olduğunu kanıtlayamazsın, kanıtlamak için bilimi kullanmalısın.

eh cevap yazacagim diye bu kadar da carptirma olmaz ki.ben dedim ki ruh gibi konular metafizige girer bu da ona inananlarin arastirdigi konudur.diyorsun ki metafizik bununla ilgilenmez....

Sitelerde Paylaş

Bilmiyorlar ya. Sadece halojenik bitkilerin etkilerini filan üçüncü göze bağlamışlar, o kadar.

ucuncu gozun nerede oldugunu soylemisler onun neye benzedigini de soylemisler ona nasil etki edildigini de anlamislar.evet bilmiyorlar :D   bosver...

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, murad yazdı:

ucuncu gozun nerede yerlesdigini neye benzedigini nasil yapisi oldugunu ve ona nasil etki edebilmenin metodunu bilmisler.yanlis anlasilma mi? :)) komik olmayin lutfen...\

Hadi nasıl etki edebildiğini deneme-yanılma yoluyla bilebilirler, ve bu kısım doğru, öbürlerine dair kanıt var mı? Varsa gösterin.

"Üçüncü göz" demelerinde de bir sıkıntı yok. Astral seyahat filan yapıp madde dışı şeyler görüyorlardı, görme olayını da yapan da gözler olup -o anki bilgilere dayanarak- bunlar 2 tane olduklarına göre "üçüncü göz" demeleri mantıklı.

15 dakika önce, murad yazdı:

eh cevap yazacagim diye bu kadar da carptirma olmaz ki.ben dedim ki ruh gibi konular metafizige girer bu da ona inananlarin arastirdigi konudur.diyorsun ki metafizik bununla ilgilenmez....

Adam diyor ki "Bu metafisiğin konusudur." Adam da ruhçu olduğuna göre ne demiş olabilir? Bilimselliğe karşı çıkıp ruhun kesinlikle var olduğuna dayanarak bir şey yazıyorsa zaten bu adam güvenilirsiz bir kaynaktır.

Sitelerde Paylaş

Adam da ruhçu olduğuna göre ne demiş olabilir? Bilimselliğe karşı çıkıp ruhun kesinlikle var olduğuna dayanarak bir şey yazıyorsa zaten bu adam güvenilirsiz bir kaynaktır.

olayi zaten ruha falan dayandirmak benim de savundugum bir sey degildir.bunu 1291264194109 defa soyledim ama ortada bir gercek vardir.bu epifiz bezi eski medeniyetlerde bilinmistir.ona etki metodu da kavranilmistir ve bu bezi tasvir bile etmisler.hem de inceligine kadar.diyorum ki bu nasil gozardi edilsin?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, murad yazdı:

olayi zaten ruha falan dayandirmak benim de savundugum bir sey degildir.bunu 1291264194109 defa soyledim ama ortada bir gercek vardir.

Ben adamdan bahsediyorum, siz kendi üzerinize alınıyorsunuz.

1 dakika önce, murad yazdı:

bu epifiz bezi eski medeniyetlerde bilinmistir.ona etki metodu da kavranilmistir ve bu bezi tasvir bile etmisler.hem de inceligine kadar.diyorum ki bu nasil gozardi edilsin?

Neleri bildiklerini sıralayın o zaman. Güvenilir bir kaynağı da verin. Ruhçu olmasın ama.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, murad yazdı:

ben de konuya odaklan diyorum, kisilerin sahsi kanaatlerine degil..

Adam ruhçu öğretileri bilimsel bir gerçekmiş gibi lanse ediyorsa odaklanırım.

20 dakika önce, murad yazdı:

bu epifiz bezi eski medeniyetlerde bilinmistir.

20 dakika önce, murad yazdı:

bu bezi tasvir bile etmisler.hem de inceligine kadar.

Sitelerde Paylaş

Adam ruhçu öğretileri bilimsel bir gerçekmiş gibi lanse ediyorsa odaklanırım.

sen konudaki tarihi bilgileri ve arastirmalari gozardi ederek bir tek ruh kelimesine takilirsan tartisamayiz.bu da senin samimi olmadigini gosterir...bosver

tarihinde murad tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...