Jump to content

Ateizmin En Büyük Açmazı

Recommended Posts

13 dakika önce, democrossian yazdı:

Hayır olmaz. Çünkü evrim kısa yoldan kestirip atmak değil, tam tersine uzun ve zahmetli, zor yolu seçmektir. Kısa yoldan kestirip atmak, allah yarattı demektir. Bu en aptalca ve düz kestirmedir. Cahil işidir ve tembel işidir.

Evrim tırnakla kazılan, binbir zahmetle elde edilen bir sürü fosil ve genetik kanıt demektir. Allah ise sadece bir yalana iman ettim diye ağzın ettiği boş bir laf söylemekten başka bir şey gerektirmez.

Benim kastettiğimi yanlış anladınız veya ben anlatamadım.İçini boşaltmak ; aslında üzerinde büyüleyici, imkansız olmasının düşünülmesi vs. gerekirken yani kısaca teleolojik düşünülmesi gerekirken,evrim ; daha çok doğalcı, maddeci bir şekilde düşünüp içini boşaltmış olmaz mı ? (Maddeci ifademe takılmayın lütfen; yani madde önemlidir oldukça özellikle bilimde kastettiğim şey yukarıdaki gibi )

Sitelerde Paylaş
  • İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

16 dakika önce, democrossian yazdı:

Hayır olmaz. Çünkü evrim kısa yoldan kestirip atmak değil, tam tersine uzun ve zahmetli, zor yolu seçmektir. Kısa yoldan kestirip atmak, allah yarattı demektir. Bu en aptalca ve düz kestirmedir. Cahil işidir ve tembel işidir.

Evrim tırnakla kazılan, binbir zahmetle elde edilen bir sürü fosil ve genetik kanıt demektir. Allah ise sadece bir yalana iman ettim diye ağzın ettiği boş bir laf söylemekten başka bir şey gerektirmez.

Yani çok çok klişe örnek gibi olacak ama anlatmak istediğimi anlatıyor diye vereyim ; Güzel bir elması veya değerli bir eşyayı gidip hurdacıya satmak vermek gibi olmaz mı ?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, democrossian yazdı:

Yok, olmaz. Alakası yok. Tam tersi. Evrim mevrim kim uğraşacak deyip allah deyip geçmek o dediğin.

aslında teistlerdeki böyle olmayıp ,evrim de var big bang de var vs. de var ama bunları yapan var veya olmalı düşüncesi var gibi yoksa evrim olamaz diyen çok yok sanki ?

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

evrim de var big bang de var vs. de var ama bunları yapan var

Big Bang konusunda zaten sorun yok. Ama evrim konusunda güncel çatışmalara hepimiz şahit oluyoruz. Bilim ve Teknik dergisine bu yüzden, evrimi anlattığı için el konuldu. NTV Bilim dergisi bu yüzde kapanmaya zorlandı. Evrimi anlatıyor kafir imansız zındıklar diye.

Hristiyanlar açısından evrimle sorun yok. Vatikan resmen evrimi tanıdığını deklere etti. Fakat Evangelistler ve onların kuyruğuna takılan muslimler evrimi inkar ediyorlar. Yani kuyruğuna takılmak için bula bula bir Evangelistleri buldu bu şapşallar! Oktarın darbe almasıyla belki bu Evangelist kuyruğuna yapışma olayı bir ölçüde azalabilir. Yani raporlu bir delinin peşinden yıllarca gidilmiş olması ve bu adamın resmen açıkça manyak olması, alenen ekran pavyonculuğu yapmasına rağmen ne oluyoruz yahu denmemesi ne kadar büyük bir kepazeliktir kimse düşünmüyor. Herif kimse seslenmedikçe artık striptiz yaptırmaya başlayınca ancak mum tahtaya dayandı! Bir zahmet artık yani!

Fetö dersen aynı... Yıllarca her şey ama her şey, onur, haysiyet, vatanseverlik, her şey altın tepside bu hain emperyalist uşaklarına ikram edildi. Herifler artık yüz bula bula devenin hamudunu da, boşanıp semerini de yemeye kalkınca e yani bi zahmet bunda da! Kepazelik yani, rezillik...

Vatikan evrimi sorun etmiyor ama bizdeki diyanet denen sömürü ahtapotunun böyle bir deklerede bulunması rüyada bile görülebilecek bir şey değil. Cahilliğin dibinde debeleniyor bu ülke. Beş bakanlık kadar para yiyen bu sömürü ahtapotu hiç bir iş yapmıyor. Kelimenin tam anlamıyla hiç bir iş! Buna bu kadar para akıtmaya da yüzleri kızarmıyor din baronu allah tüccarlarının.

Bizim sorunumuz aslında din ile değil. Din baronu kan emici vampirler, sömürücü, yiyici, allah alıp satan din tüccarları ile... Bir diyanete beş bakanlığa bedel bütçe veriliyorsa bu yüz kızartıcı utanç verici bir skandaldır. Bir tane kele merhem olsa bu diyanet bari, için yanmaz. Hiç ama hiç bir iş yapmadan lök gibi yerleşip para lüplüyorlar. Diyanet bir tane iş yapmış mıdır? Faiz konusunda bir içtihat yapmış mıdır? Evrimi geçtik. Ülen lök gibi yerleşip yerleştiği yerde god büyüten utanmazlar! Faiz konusunda bari bir içtihat yapsaydınız be! Yolu da var, faizi kat kat artırmayın Kuran pasajını öne çıkararak sabit oranlı faizde sakınca yoktur diyebilirler. Faizi katlamak haram olan diyebilirler. Bir bu sorunu çözemiyorlar, ne botumu yer bunlar acaba?   

Ha şimdi banka sana bir milyon lirayı bir seneliğine beleşe verecekti! Hayır bu salaklığa hangi embesil inanacak da? Bunun olmayacağı besbelli. Devletin belirlediği yasal faiz katlanmamak şartıyla helaldir diyemediler bir! Bir bunu diyemeyen bir alay hödük lüp lüp lüp beş bakanlık bütçesi kadar parayı iç edip god büyütüyor! 

Kepazelik yani, rezalet, skandal.

Sitelerde Paylaş

Bu muslimlerin zeka sorunu var, zeka! Kafa basmıyor yani, yapacak bir şey yok! Beynine enjektörle zeka basamayacağına göre, yapacak bir şey yok! Bir faizin aynen mal alıp satma gibi belli yasal oranlı kâr etme amaçlı bir ticaret olduğunu, evini kira almadan beleşe vermeyeceğin gibi sermayeyi de beleşe vermeyeceğine kafası basmayan bir milletten evrime kafasının basmasını beklemek aptallığın daniskası!

Yüksek faiz tabii ki çok zararlı. Neden zararlı, çünkü faizin yüksek olması üretimin azlığının göstergesidir. Enflasyonun yüksekliğinin göstergesidir. Faizi tabii düşük tutmaya çalışacaksın. O ayrı konu. Ama faiz haram demek evini allah rızası için beleşe vereceksin kira almayacaksın demekle aynıdır.

Hayır bu salaklara vuran vurdu, vuran vurdu, vurdukça vurdu, keklemeyen, kerizlemeyen, sövüşlemeyen kalmadı, hâlâ bunlar din din din din! Hay dininiz yerin dibine batsın be! Bu dininizden illa nefret ettirinceye kadar mı uğraşacaksınız! İlla öğürtünceye, tiksindirinceye, böööğ dedirtinceye kadar uğraşacaksınız!

Hayır yani, olamaz. Bu bir zeka sorunu olmadan bu işin açıklaması yok! Bunun bu muslimlerin kafasının basmamasından başka bir açıklaması olsa, o açıklamayı hemen ben yapardım.

Sitelerde Paylaş
On 13.06.2018 at 07:41, democrossian yazdı:

Forumdaki son tartışmalardan çok net bir durum çıktı ortaya.

Ateizme en şiddetli eleştiriler dinlilerden, teistlerden de gelmiyor. Kimden geliyor biliyor musunuz, dini terkedip agnostik, deist, gizemci, uzaylıcı filan olanların ve bu ara duraklarda kararsız beklerken "yaaa acaba tanrı olabilir mi geri mi dönsem ya bir de tanrı varsa?" diye kıvranırken saçtıkları hezeyanlardan geliyor!

Bunların gönlü tanrısızlığa bir türlü yatmıyor. "Yaaa uzayda bir yerlerde vardır yine tanrılar ya da ona benzer bir şeyler yaaaa" diye kıvranıyorlar.

Hayır ne varmış şu tanrı denen botta anlamadım gitti! Ne şiddetli bağımlılık yapan ne illet bir meretmiş bu yahu! Yapıştı mı çıkmak bilmiyor ha! Yok amana uzaylıydı yok amana işte binlerce sene önceydi yok amana işte bunu nerden bileceklerdi uzaylılar gelmiş olmasaydı… 

Dır dır dır, vır vır vır… Tanrıyı terketmemek için elli çeşit bahane...

Evet arkadaşlar ateizmin en büyük açmazı direk teistlere değil, bu arada derede kalmış şaşkınlara yanıt yetiştirmek zorunda kalması. Bunları atsan atılmaz satsan satılmaz. Mecbur zırvalarına yanıt da vereceksin. Gidin geri teist olun ülen sizinle mi uğraşacağız desen de olmuyor. Mecbur çekiyoruz bunları...

...kısmen de olsa üzerime alındım diyebilirim.

Üstadım forumdaki yazılarınızı beğeniyle okuyorum. Fakat kabul etmelisiniz ki bazen bu tür sivri uçlu çıkışlarınız da oluyor maalesef.

Kısaca ben de o "arada derede" kalmışlardan görebilirsiniz. Ama şunu siz de kabul edersiniz ki, toplumumuzda din ve din unsurları bir çok öğeden üstün kılınmış, bize "şah damarımızdan daha yakın" hale gelmiştir, getirilmiştir. Bu unsurları söküp atmak biranda olmuyor, kolay yapılmıyor. Kısa zaman öncesine kadar eksiksiz ibadet ederken, bir anda 

Ayrıca; ben şuan "ateistim" deyim, diyebilirim de, yani bu cümle ağzımdan çıkmış olsun.  Ama yarın da "elhamdülillah müslümanım" demek zorunda kalabileceğimi de iyi biliyorum. Yaşadığım aile, çevre, çalışma ortamı gibi faktörler, bu konuda kesin, net, kılıç gibi bir kararla taraf seçmeme engel olabiliyor.

Yani demek istediğim, konu ciddi ve yüksek derecede hassas iken, talep edilen had safhada anlayıştır. 

Ateistler sayesinde forumda öğrendiğim çok şey var. Doğru gördüğüm, doğruluğuna inandığım her bilgiyi kendi yararıma kullanmaktan çekinmiyorum. Ciddi anlamda Allah'ın varlığını sorgulamaya devam ediyorum. "Var" oluşu ile ilgili geçerli bir kanıt da göremedim. 

Bu şekilde yaşamak beni hiçte rahatsız etmiyor. Hayatımda herhangi bir değişiklik de olmadı. Böyle gidiyor bakalım nereye kadar gidecek. Ama dediğim gibi, Allah'ın varlığı konusunda hiçbir inandırıcı kanıt göremedim forum yazılarında.

Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, dursun yazdı:

Üstadım forumdaki yazılarınızı beğeniyle okuyorum. Fakat kabul etmelisiniz ki bazen bu tür sivri uçlu çıkışlarınız da oluyor maalesef.

Kısaca ben de o "arada derede" kalmışlardan görebilirsiniz. Ama şunu siz de kabul edersiniz ki, toplumumuzda din ve din unsurları bir çok öğeden üstün kılınmış, bize "şah damarımızdan daha yakın" hale gelmiştir, getirilmiştir. Bu unsurları söküp atmak biranda olmuyor, kolay yapılmıyor. Kısa zaman öncesine kadar eksiksiz ibadet ederken, bir anda 

Ayrıca; ben şuan "ateistim" deyim, diyebilirim de, yani bu cümle ağzımdan çıkmış olsun.  Ama yarın da "elhamdülillah müslümanım" demek zorunda kalabileceğimi de iyi biliyorum. Yaşadığım aile, çevre, çalışma ortamı gibi faktörler, bu konuda kesin, net, kılıç gibi bir kararla taraf seçmeme engel olabiliyor.

Yani demek istediğim, konu ciddi ve yüksek derecede hassas iken, talep edilen had safhada anlayıştır. 

Ateistler sayesinde forumda öğrendiğim çok şey var. Doğru gördüğüm, doğruluğuna inandığım her bilgiyi kendi yararıma kullanmaktan çekinmiyorum. Ciddi anlamda Allah'ın varlığını sorgulamaya devam ediyorum. "Var" oluşu ile ilgili geçerli bir kanıt da göremedim. 

Bu şekilde yaşamak beni hiçte rahatsız etmiyor. Hayatımda herhangi bir değişiklik de olmadı. Böyle gidiyor bakalım nereye kadar gidecek. Ama dediğim gibi, Allah'ın varlığı konusunda hiçbir inandırıcı kanıt göremedim forum yazılarında.

Saygılarımla.

Dostum seni çok iyi anlıyorum. Hepimiz bu süreçten gectik, geçiyoruz. Sonuç; yalnız olduğumuz. Tanrıyı çok çağırdıgim, bir mucize umduğum zamanları hatırlıyorum da nafile bekleyislerdi onlar...

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, dursun yazdı:

Saygılarımla.

Hiç alınmayın üzerinize. Hatta kendinizi hiç okumamış sayın. 

Kimse ateist olmak zorunda değil. Biz burada insanları ateist yapmak gibi sapkın emeller taşıyan kişiler olarak toplanmış değiliz. Konuşuyoruz, tartışıyoruz, karşılıklı düşünce ve hislerimizi paylaşıyoruz. Bu sırada bazen sertleşiyoruz, birbirimizi kırabiliyor veya kırılıyoruz da belki. İnanışlar söz konusu olduğunda özellikle inanan kişi fazla hassas olabiliyor.

İnsanların boşinanlardan kurtulup daha sakin ve özgürce düşünen kimseler olmasını, daha kaliteli hayatlar sürmesini elbette çok istiyoruz, ateizmin bu anlamda çok önemli bir kapıyı açtığını düşündüğümüz için de üstünde duruyor ve anlatmaya çalışıyoruz. Ateistlerin şanssızlığı, ateizm dışındaki tüm eğilimlerin bir şekilde Tanrı'yla haşır neşir olması. Agnostisizm bile "Tanrı'nın varlığı yokluğu bilinemezdir" der ve var olabilme ihtimalini sözde bilimsel olduğu iddiasıyla savunur. Agnostik de, panteist de deist de ve benzeri diğer dinsiz eğilimler de Tanrı konusunda ateistten ayrılır, ve bazen din inanırından daha tutkulu biçimde Tanrı/Yaratıcı kanıtlamak ister.

İşin bu kısmı bazen sinir bozucu olsa da son derece önemsiz. Çünkü aklı başında her insan (ateistlerden söz ediyorum), özellikle bizimki gibi dinin etkisinin ciddi biçimde görüldüğü ülkede yaşıyorsa Tanrı konusuna takılıp kalmaz, dinlerle uğraşır. Hedef kitlesi de dini sembolik olarak yaşayan, çağa uyum göstermede en ufak bir sorunu olmayan sıradan inanırlar değil, din satıcıları ve yobaz diyebileceğimiz kadar katı dindarlardır. Bu hedeften şaşmak en önce ateistlere zarar verir zira... 

Siz belli ki bizim birincil hedef kitlemiz dediğimiz o kitlede yer alan bir yobaz vb değilsiniz. Bir nedenle inançlarınızı sorgulamaya başlamışsınız ve forumu bulmuşsunuz. Hoşgelmişsiniz...

Dilerim forum, kafanızdaki sorulara ikna edici yanıtlar bulmanızda yardımcı olur, kişisel serüveniniz sizi daha huzurlu, daha mutlu, daha bilgili biri haline getirir. Hepimiz bunu aramıyor muyuz zaten?..

Yıllardır gözlemlediğimiz bir gerçek vardır: Dini inanıştan kurtulmak hiç kolay değil.

Din ve ona ait unsurlar için "Bize şah damarımızdan daha yakındır" demişsiniz. O kadar güzel bir cümle ki... Doğduğumuz anda başlayan çok çok güçlü olan bu empozeler, hayatımızın her noktasına nüfuz ediyor. Bunları tek tek görmek ve anlamak, yani farketmek bile çok zorken onları sorgulayabilme aşamasına gelmek gerçekten çok değerli. Bütün bu aşamaları dinden çıkmak şeklinde tamamlamak şart bile değil. Ancak çoğunlukla böyle oluyor... 

Dediğim gibi, aslolan kimin ne dediği veya diyeceği değil, sizin ulaştığınız bilgilerle gerçekten tatmin olup olmamanız. Ben kişisel olarak dini açıklamaları tamamen saçma, kötü, başarısız, yanlış vs bulduğum için hiçbir zaman itibar etmedim. "Bir de böyle bir açıklama varmış" deyip düşünecek kadar bile... Eğer tatmin etseydi, ikna olma ihtimalim bulunsaydı inanmaktan çekinmezdim elbette. Bilimsel açıklamalar dururken antik metinlere, bilginin bilimin esamesinin olmadığı çağlarda yapılan sözde açıklamalara bel bağlamak kesin olarak imkansızdı.

Aslında bu, her normal insandan beklenen davranış. Bu noktada dinler, sembolik olarak kalmasında hiçbir sakınca olmayan masum inanışlar haline geliyor ve ondan doğru biçimde yararlanmak mümkün bile oluyor. Zaten bizler de dinlerin bu hale gelmesini istiyor ve bunun için çabalıyoruz. Yoksa insanların inanıyor olmalarıyla en ufak bir sorunumuz yok, buna karışmak gibi bir hakkımız da bulunmuyor. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, dursun yazdı:

kısmen de olsa üzerime alındım diyebilirim.

Kısmen de değil, hiç alınmazsanız daha iyi olur. Çünkü "Forumdaki son tartışmalardan çok net bir durum çıktı ortaya." şeklindeki cümlemden anlaşılacağı üzere, burada özelleşmiş tartışmalardan bahsediyoruz. Yani tartışmaya girdiğim birilerinden bahsediyorum. İtiraf edeyim biraz kızmışım, çünkü beni bayağı bir uğraştırmış, söylediklerimi anlamamakta diretmişler. İtiraf etmek gerekirse defalarca anlattığım ve iyice anlaşılsın diye her seferinde de farklı örneklemelerle desteklediğim anlatımlarımdan sonra muhataplarım takılmış plak gibi aynı sözleri tekrar ederlerse biraz sinirleniyorum. Bir konuyu da artık beş kere tekrar ediyorsunuz, hadi diyelim altı kere. Daha fazlasına sabrınız izin vermiyor.

Dört ay gibi bir zaman geçmiş, doğrusu hangi tartışmaların bu iletiyi yazmama neden olduğunu hatırlamıyorum. Ama evet itiraf ediyorum şiddetli bir dil kullanmışım. Herkesten özür dileyerek hemen düzeltiyorum:

Ateizmin en fazla üzerinde durması gereken karşıt fikirler aslında teistlerden gelmiyor. Teizmi bırakmış ama tanrıyı bırakamayıp deist ve agnostik olmuş insanları bazen tanrının olmadığına ikna etmek teistlerden bile zor olabiliyor. Ha ama tabii tanrının olmadığına insanları ikna etmek bizim misyonumuz değil. O yüzden ikna edemedik diye sinirlenmemiz gerekmiyor.

Beni sinirlendiren, şahsi olarak söylüyorum, bir deistin beni tanrının olduğuna iknaya çabalaması ve bir agnostiğin beni tanrının olabileceğine iknaya çalışması. Yoksa benim onu tanrının olmadığına, zaten de olamayacağına ikna edemeyişim değil. Yani ben kendime misyon yüklüyor ve bu misyonumu yerine getirirken direnen kişilere sinir oluyor değilim. Tersine beni ikna çabalarına sinir oluyorum.

Bir de yani, gerçek deist ve agnostikler böyle ikna çabalarına girmezler. Bir agnostik için tanrının olup olmadığı belirsizdir ama, olsa da bir şey lazım gelmez. Olması olasılığını umursamaz. Gerçek agnostisizm böyledir. Keza bir deist de tanrıya yok denmesine tepki vermez, hayır illa da vardır diye didişmeye girmez. Çünkü ona göre de etkisiz bir tanrının olması ile olmaması arasında fark yoktur. Olması, bir şey yapmayı gerektirmez.

Konu bu şekilde, umarım iletimden bütün deist ve agnostiklerin alınmasını gerektirecek bir durum çıkmadığını anlatabilmişimdir. Yoksa agnostik ve deistler bizim dostlarımızdır. Onları gücendirmek istemiyorum.  

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Getaf yazdı:

Dostum seni çok iyi anlıyorum. Hepimiz bu süreçten gectik, geçiyoruz. Sonuç; yalnız olduğumuz. Tanrıyı çok çağırdıgim, bir mucize umduğum zamanları hatırlıyorum da nafile bekleyislerdi onlar...

Teşekkür ederim anlayışınız için.

Dediğiniz gibi bu bir süreç. Uzun yada kısa olabilir, ama kesinlikle "açtım baktım dolabı, dolapta elma yokmuş" gibi bir durumun olması mümkün değil. 

Ben de Allah'ın bana yardımcı olmasını istedim. Bana doğru yolu göstermesini diledim ama hiç bişey olmadı :) Komik duruma düştüğümü görmekten başka birşey göremedim.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Hiç alınmayın üzerinize. Hatta kendinizi hiç okumamış sayın. 

Kimse ateist olmak zorunda değil. Biz burada insanları ateist yapmak gibi sapkın emeller taşıyan kişiler olarak toplanmış değiliz. Konuşuyoruz, tartışıyoruz, karşılıklı düşünce ve hislerimizi paylaşıyoruz. Bu sırada bazen sertleşiyoruz, birbirimizi kırabiliyor veya kırılıyoruz da belki. İnanışlar söz konusu olduğunda özellikle inanan kişi fazla hassas olabiliyor.

İnsanların boşinanlardan kurtulup daha sakin ve özgürce düşünen kimseler olmasını, daha kaliteli hayatlar sürmesini elbette çok istiyoruz, ateizmin bu anlamda çok önemli bir kapıyı açtığını düşündüğümüz için de üstünde duruyor ve anlatmaya çalışıyoruz. Ateistlerin şanssızlığı, ateizm dışındaki tüm eğilimlerin bir şekilde Tanrı'yla haşır neşir olması. Agnostisizm bile "Tanrı'nın varlığı yokluğu bilinemezdir" der ve var olabilme ihtimalini sözde bilimsel olduğu iddiasıyla savunur. Agnostik de, panteist de deist de ve benzeri diğer dinsiz eğilimler de Tanrı konusunda ateistten ayrılır, ve bazen din inanırından daha tutkulu biçimde Tanrı/Yaratıcı kanıtlamak ister.

İşin bu kısmı bazen sinir bozucu olsa da son derece önemsiz. Çünkü aklı başında her insan (ateistlerden söz ediyorum), özellikle bizimki gibi dinin etkisinin ciddi biçimde görüldüğü ülkede yaşıyorsa Tanrı konusuna takılıp kalmaz, dinlerle uğraşır. Hedef kitlesi de dini sembolik olarak yaşayan, çağa uyum göstermede en ufak bir sorunu olmayan sıradan inanırlar değil, din satıcıları ve yobaz diyebileceğimiz kadar katı dindarlardır. Bu hedeften şaşmak en önce ateistlere zarar verir zira... 

Siz belli ki bizim birincil hedef kitlemiz dediğimiz o kitlede yer alan bir yobaz vb değilsiniz. Bir nedenle inançlarınızı sorgulamaya başlamışsınız ve forumu bulmuşsunuz. Hoşgelmişsiniz...

Dilerim forum, kafanızdaki sorulara ikna edici yanıtlar bulmanızda yardımcı olur, kişisel serüveniniz sizi daha huzurlu, daha mutlu, daha bilgili biri haline getirir. Hepimiz bunu aramıyor muyuz zaten?..

Yıllardır gözlemlediğimiz bir gerçek vardır: Dini inanıştan kurtulmak hiç kolay değil.

Din ve ona ait unsurlar için "Bize şah damarımızdan daha yakındır" demişsiniz. O kadar güzel bir cümle ki... Doğduğumuz anda başlayan çok çok güçlü olan bu empozeler, hayatımızın her noktasına nüfuz ediyor. Bunları tek tek görmek ve anlamak, yani farketmek bile çok zorken onları sorgulayabilme aşamasına gelmek gerçekten çok değerli. Bütün bu aşamaları dinden çıkmak şeklinde tamamlamak şart bile değil. Ancak çoğunlukla böyle oluyor... 

Dediğim gibi, aslolan kimin ne dediği veya diyeceği değil, sizin ulaştığınız bilgilerle gerçekten tatmin olup olmamanız. Ben kişisel olarak dini açıklamaları tamamen saçma, kötü, başarısız, yanlış vs bulduğum için hiçbir zaman itibar etmedim. "Bir de böyle bir açıklama varmış" deyip düşünecek kadar bile... Eğer tatmin etseydi, ikna olma ihtimalim bulunsaydı inanmaktan çekinmezdim elbette. Bilimsel açıklamalar dururken antik metinlere, bilginin bilimin esamesinin olmadığı çağlarda yapılan sözde açıklamalara bel bağlamak kesin olarak imkansızdı.

Aslında bu, her normal insandan beklenen davranış. Bu noktada dinler, sembolik olarak kalmasında hiçbir sakınca olmayan masum inanışlar haline geliyor ve ondan doğru biçimde yararlanmak mümkün bile oluyor. Zaten bizler de dinlerin bu hale gelmesini istiyor ve bunun için çabalıyoruz. Yoksa insanların inanıyor olmalarıyla en ufak bir sorunumuz yok, buna karışmak gibi bir hakkımız da bulunmuyor. 

Bana yardımcı olabilmek adına bu şekilde uzun uzun yazmanız çok mutlu etti beni. Ne kadar teşekkür etsem azdır. 

Forumdaki bilgiler, cevaplar çoğu konuda tatmin edici. Benim açımdan en güzel yanı, uzun bir süre üye olmadan (daha doğrusu sanırım beceriksizliğimden üye olmadığımdan), forumu takip edip; soruları ve cevaplarını objektif olarak yorumlayıp üzerinde düşünmek oldu. Yani konulara yorum yapmadan takip etmek ve yorumlamak tarafsız karar vermeme yardımcı oldu.

Din unsurunun küçük yaşta beynimize işlenmeye başlaması ve çevresel faktörlerin de etkisiyle belli bir yaşa kadar ilerleyebilmesi olası bir durum. Din konusunda hatrı sayılır bir vakit harcadığım gerçeği var. Kendi kendime soruyorum mesela "neden şimdiye kadar hiç düşünmedim Allah'ın olmayabileceğini" diye. Ama dediğim gibi dini reddetmem ve Allah'ın varlığını inkâr etmem sonunda olumsuz etki edecek şeyler sadece arkadaşlarım, anne babam, eşim... Sanki yıllardır süregelen o "Allah korkusu"nu aşmış bulunmaktayım. 

Dediğiniz gibi kimse ateist olmak zorunda değil.

Tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım :)

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Kısmen de değil, hiç alınmazsanız daha iyi olur. Çünkü "Forumdaki son tartışmalardan çok net bir durum çıktı ortaya." şeklindeki cümlemden anlaşılacağı üzere, burada özelleşmiş tartışmalardan bahsediyoruz. Yani tartışmaya girdiğim birilerinden bahsediyorum. İtiraf edeyim biraz kızmışım, çünkü beni bayağı bir uğraştırmış, söylediklerimi anlamamakta diretmişler. İtiraf etmek gerekirse defalarca anlattığım ve iyice anlaşılsın diye her seferinde de farklı örneklemelerle desteklediğim anlatımlarımdan sonra muhataplarım takılmış plak gibi aynı sözleri tekrar ederlerse biraz sinirleniyorum. Bir konuyu da artık beş kere tekrar ediyorsunuz, hadi diyelim altı kere. Daha fazlasına sabrınız izin vermiyor.

Dört ay gibi bir zaman geçmiş, doğrusu hangi tartışmaların bu iletiyi yazmama neden olduğunu hatırlamıyorum. Ama evet itiraf ediyorum şiddetli bir dil kullanmışım. Herkesten özür dileyerek hemen düzeltiyorum:

Ateizmin en fazla üzerinde durması gereken karşıt fikirler aslında teistlerden gelmiyor. Teizmi bırakmış ama tanrıyı bırakamayıp deist ve agnostik olmuş insanları bazen tanrının olmadığına ikna etmek teistlerden bile zor olabiliyor. Ha ama tabii tanrının olmadığına insanları ikna etmek bizim misyonumuz değil. O yüzden ikna edemedik diye sinirlenmemiz gerekmiyor.

Beni sinirlendiren, şahsi olarak söylüyorum, bir deistin beni tanrının olduğuna iknaya çabalaması ve bir agnostiğin beni tanrının olabileceğine iknaya çalışması. Yoksa benim onu tanrının olmadığına, zaten de olamayacağına ikna edemeyişim değil. Yani ben kendime misyon yüklüyor ve bu misyonumu yerine getirirken direnen kişilere sinir oluyor değilim. Tersine beni ikna çabalarına sinir oluyorum.

Bir de yani, gerçek deist ve agnostikler böyle ikna çabalarına girmezler. Bir agnostik için tanrının olup olmadığı belirsizdir ama, olsa da bir şey lazım gelmez. Olması olasılığını umursamaz. Gerçek agnostisizm böyledir. Keza bir deist de tanrıya yok denmesine tepki vermez, hayır illa da vardır diye didişmeye girmez. Çünkü ona göre de etkisiz bir tanrının olması ile olmaması arasında fark yoktur. Olması, bir şey yapmayı gerektirmez.

Konu bu şekilde, umarım iletimden bütün deist ve agnostiklerin alınmasını gerektirecek bir durum çıkmadığını anlatabilmişimdir. Yoksa agnostik ve deistler bizim dostlarımızdır. Onları gücendirmek istemiyorum.  

Değerli üstadım, açıklamanız için defalarca teşekkür ederim. Dediğim gibi yazınızın tamamına değil, kısmen alındım, bitti geçti artık :)

Forumda bazı kişiler var. İnsanı çileden çıkaracak cümle kuran, konu açan, cevap veren tipler var. Hele bir tanesi var, cümlelerinin sonuna "hahahaha" yazan gevşek gevşek gülen birisi. Beni bile sinirlendiriyor, yazdıklarını okumak da istemiyorum onun.

Ayrıca benim için de geçerli olan/olacak şudur; Yaratıcı vardır yada yoktur. Bir Tanrı'nın başta olupta, ortada veya sonda olmaması bişey ifade etmiyor benim için. O kadar güçlü ol, ama kısmi ol. Yok, çok mantıklı gelmiyor bana...

Cevabınıza tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, dursun yazdı:

Teşekkür ederim anlayışınız için.

Dediğiniz gibi bu bir süreç. Uzun yada kısa olabilir, ama kesinlikle "açtım baktım dolabı, dolapta elma yokmuş" gibi bir durumun olması mümkün değil. 

Ben de Allah'ın bana yardımcı olmasını istedim. Bana doğru yolu göstermesini diledim ama hiç bişey olmadı :) Komik duruma düştüğümü görmekten başka birşey göremedim.

Dostum kaç yaşındasın, ne durumdasın bilmiyorum.. Belki de muhafazakar mütedeyyin bir aile ve çevrede çelişkilerle dolu bir yaşam sürmektesin. Evlisin de galiba.. Yazdıklarından benzer evrelerden geçtiğimizi anladım. Ben hep gerçeklik ve mutluluğun aynı yerde olmasini umdum. Ama ikisini beraber bulamadım. Tabi hayal kırıklıkları peşi sıra geldi. Zorlama bir anlam arayışı yoruyor insanı. O yüzden akışına bırak.. Ne ilk insanız sorgulayan, ne de son olacağız. Amacın gerçeklik hissiyse bulunduğun noktadan uzaklaşmalisin, yok mutluluksa evinde kalmalisin!

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, democrossian yazdı:

Bu son derece yanlıştır. Ateistlerin olası bir tanrıya yada tanrı savına duydukları öfkelerinden dolayı ettiği küfürlere bir tepki olarak tanrının olabileceğini ve ona daha saygılı olunması gerektiğine yönelik deistin de, agnostiğin de daha akla yatkın savunduğu düşünceleri olabilir. Ateist  düşünce dinlere duyduğu tepkiyi çok abartmış ve tanrının yokluğunu ispatlamanın imkansız olduğunu söylemesine rağmen kendisi böyle gereksiz ve imkansız bir şeyi nasıl başarmış hep merak konusu olmuştur. Dolayısıyla kendilerinden tanrı savını fifti fifti bir haliyle öylece bırakmak varken neden olmadığı yönünde çok net ifadeleri vardır anlamak gerçekten çok zor. Pek tabi anlıyorum dinlerin tarif ettiği şekliyle öfkelenip kızan ve anlamamız için felaketler oluşturan bir tanrının olmadığını söylüyorlarsa onlara katılabilirim fakat nedenselliğin bir ilkesi olarak maddesel ve enerji aleminin varlığı vukuunda bir yaratıcı tanrının olmadığına kesin olarak bakma ve bunu dile getirmek için bana göre henüz çok erkendir.

Bu nedenle dinleri bir araç gibi kullanıp buradan nasiplenen insanları kınarken dinleri ve ahlak anlayışlarını hayat felsefesi yapmak istemiş insanlara karşı da daha anlayışlı olmak gerekiyor. Hukuk yasaları ahlak anlayışımızı belirli bir kalıpta tutma konusunda çok yetersiz kalıyorken dinler bu büyük açığı kapatabiliyorlar. Bu nedenle tanrı inancı ve bu doğrultuda gelişen ahlak anlayışına ilkel insanlar nezninde engel olmamak gerekiyor. Eğer bunu yaparsanız kabak yine bizim başımıza patlar. Bırakın insanlar dinini özgürce yaşayıp ahlaki açıdan tekamül edebilsinler. Zira ateistlerin bir ahlak kurumu bulunmadığı için bu konuda çok fazla açmazları vardır ve böyleleri çoğunlukla komunizmin de desteğini alarak az bulunan ahlakı dağıtan tam ve olmuş insan profilinde komunizmin sebep olacağı sınıfsal düzendeki yerlerini almak istemelerinden dolayı böyle ideolojilere sahiptirler. Onlara karşı dikkatli olun ve ateizmin üzerinde çok duran bir yöneticiye asla görevi vermeyin. 

Bana göre ateizmin en büyük açmazları bu iki paragrafta bahsettiklerimdir.

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, ilahişaban yazdı:

dinleri ve ahlak anlayışlarını hayat felsefesi yapmak istemiş insanlara karşı da daha anlayışlı olmak gerekiyor.

Bir kere,cennet vaadiyle ahlaklı olmaya çalışan kimseden kimseye iyilik gelmez.Biz iyiliklerimizi saçma sapan 'huri,şarap' vaadi ile yapmıyoruz.Bunun yanında inanmayanların cehennemde sonsuza kadar işkence görüp bizim zevk ve sefa içinde yaşayacağımız rezaletine de inanmıyoruz.Bu tür rezilliklere inanan insanların yaptığı iyilik ne kadar gerçekçi olur?

Sahip olduğumuz tek bir dünya varken bu dünyanın değerini bilmeyip,bu dünyayı uydurma bir ahiret uğruna cehenneme çeviren teistlerden değiliz.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, quayz yazdı:

Bir kere,cennet vaadiyle ahlaklı olmaya çalışan kimseden kimseye iyilik gelmez.Biz iyiliklerimizi saçma sapan 'huri,şarap' vaadi ile yapmıyoruz.Bunun yanında inanmayanların cehennemde sonsuza kadar işkence görüp bizim zevk ve sefa içinde yaşayacağımız rezaletine de inanmıyoruz.Bu tür rezilliklere inanan insanların yaptığı iyilik ne kadar gerçekçi olur?

Sahip olduğumuz tek bir dünya varken bu dünyanın değerini bilmeyip,bu dünyayı uydurma bir ahiret uğruna cehenneme çeviren teistlerden değiliz.

Cennet vaadi, huri ve şarap arap kültüründe vardır. Türkler o dönemde tanrı inancı ve ölüm sonrası ile ilgili çeşitli inanışlara sahipti fakat bu şekilde değildi. Yani senin aşağılayacağın biçimde değildi. Bazı çok kötü insanlara ve olması gereken ahlakın olmayışına tepki olarak bu tür inanışların hit olduğu zamanlar dünyanın her yerinde vukuu bulmuştur. Örneğin orta çağda insanlar acımasızca katlediliyorlardı vs. Fakat o dönemde bu inanışlara sahip olmakla birlikte çok daha insancıl ve ahlak dolu insanlar da vardı. Ben bu saygı duyulası insanlardan bahsediyorum. Ben dinlerden bahsederken o çirkin arap kültürünü ve öğretilerini toprağa gömün ve bana argüman olarak sunmayın. Çünkü kastettiğim gerçekten adalet ve ahlak anlayışına sahip samimi dindarlardır. Onlar hep vardı ve var olacaklar. Onların iyilik dolu insancıl tavırları insanlık için çok önemlidir. 

Sitelerde Paylaş
On ‎2‎.‎11‎.‎2018 at 02:25, ilahişaban yazdı:

bu iki paragrafta bahsettiklerim

Söylediklerinin hiç birine katılmadığım gibi hepsinin de tam tersini düşünüyorum. Atesitler tanrıya evet küfür edebilirler ama bunu üzerlerine gelinir tanrıya saygı göstermeleri dayatılırsa yaparlar. Saygı duymuyorum anlamına gelir. Ne kadar dayatılırsa o kadar öfkeleniriz. Dayatmaya gelemeyiz.

Tanrının yokluğunu kanıtlamak son derece kolaydır. Bunda bir zorluk yok. Bu konuda erkenlik söz konusu değil. Bilimsel bir kanıt beklemiyoruz ki? Bilimsel kanıt zaten olamaz. Tanrı konusu felsefi bir konudur ve felsefi olarak kanıtlanır. Bilimsel bir konu zaten değil.

Ahlak konusunda din son derece zararlıdır. Faydası bir yana. Din ahlaksızlığın baş aracıdır. Ahlaksız ne varsa ahlaklı göstermek için dinden daha iyi araç yoktur. Din ahlaksızlığın kılıfıdır. Ateist ahlakı ise evrim inancı nedeniyle çok daha yüksek, dinin rüyasında göremeyeceği kadar yüksektir. Çünkü evrim tüm canlıları kardeş kabul eder. Bu yeryüzünde tüm canlılar ortak bir serüveni paylaştık. Kimimiz insan oldu kimimiz kelebek... Din bu kavrayışı hayal bile edemez. Saçma sapan yok tanrı insanı yaratmışmış da, istifadesi için hayvanları bitkileri yaratmışmış da... Saçma sapan ipe sapa gelmez zırvalar. 

Ayrıca determinist karma ahlakı da dinden kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Karma ahlakı her davranışımızın bize yansıyıp döneceği gerçeği üzerine kuruludur. Öbür dünyada olacak hayali vaatler bu ahlakın yanına bile yaklaşamaz, değil yanından geçmek.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, ilahişaban yazdı:

adalet ve ahlak anlayışına sahip samimi dindarlar

İşte onların da en az yarısı gidip dinci ahlaksızlara yamuluyor ve destek veriyorlar. Bu kadar çok dinci mi var da bu ahlaksız dinciler her tarafı sardı? Yok. Ama işte bu bahsettiğin saf ve büyük ölçüde de aptal insanlar bunlara destek oluyor.

Sitelerde Paylaş
On ‎2‎.‎11‎.‎2018 at 00:37, dursun yazdı:

açıklamanız için defalarca teşekkür ederim.

Rica ederim, tabii ki yanlış anlaşılmalara meydan vermemek bir sorumluluğumuz, bunu yerine getirmekten kaçınmam doğru olmazdı. Doğrusunu anlatabildiysem mutlu olurum.

Şimdi işin aslına bakalım biraz da değerli dostum. Aslında yakınsam da biraz sinirlensem de durum doğal ve normal. Neden... Bunu biraz açıklayalım. Şu yüzden normal; çünkü teist iken, daha doğrusu öyle yetiştirilmişken deist veya agnostik olmaya yönelen birisi, sorgulamacı bir yapıya sahip demektir. Yoksa "teistsin sen teist kal" şarkısı söyler geçer gider, hiç bir sorgulamada bulunmazdı.

İşte yalnız bunlar çoğu kez sabrımızı test ediyor, sanki hangi limitte sinirleneceğimizi deniyorlar. "Bakalım bu ateistler hangi noktada sinirleniyorlar?" testi uyguluyorlar bize. E ama biz de insanız, sinirlerimiz çelikten değil. Bunu çocuklar da yapar. Bakarlar büyükleri hangi noktaya gelince sinirleniyor diye test ederler.  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...