Jump to content

Dini İnancın Plasebo Etkisi

Recommended Posts

Arkadaşlar bu başlığa sahip kendi düşüncelerimden oluşan bir yazı hazırlama planı yapmaktaydım fakat konu ile ilgili bu yazı PC'min bildirimlerinde beliriverdi. Ateist, teist, deist, agnostik ne olursanız olun sizler de okuyun.

https://www.muhendisbeyinler.net/dini-inancin-plasebo-etkisi/

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, John Ahmet yazdı:

Arkadaşlar bu başlığa sahip kendi düşüncelerimden oluşan bir yazı hazırlama planı yapmaktaydım fakat konu ile ilgili bu yazı PC'min bildirimlerinde beliriverdi. Ateist, teist, deist, agnostik ne olursanız olun sizler de okuyun.

https://www.muhendisbeyinler.net/dini-inancin-plasebo-etkisi/

Plasebo etkisi diye birşey yoktur.

Plasebo etkisi diye birşey  olsaydı diş çekiminde ameliyatlarda kullanılırdı.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

ben bu iddiaya katılmıyorum. tamamen IQ  ile alakalıdır. dinler. ama cahillik zor sanattır. einsteınde serhos olabilir. hatta hapcı olabilir. ama ayılınca yine bildiğimiz

muhtesem adamdır. 

ama dinle inananların % 100 ü bulundugu ortamdan kaynaklanan törelerın kurbanıdır. tamamen zekayla alakalıdır. yeterınce zekıysen er yada geç orasının sana ait olmadıgını 

anlıyacak ve deist agnostık ve ateşist olucaksın. işte insnalıgın özetı bu. 

bunda 6000 yıl  önce doganlar yahudi oluyordu. 2000 yıl önce avrupada  doganlar hrıstıyan . 1400 yıl önce  arabıstanda doganlarda müslüman oluyor. 

cografı yer çok önemlıdır. birde yönetım şeklı çok önemlıdır.

eğer orda şeriat varsa müslümansınız .

avrupalı isenız hrıstıyanlık sizi vaftız etmek için bekler.

bunun afyonla bir alaksı yoktur. sadece bulundugunuz ortama göre bir baskı vardır. zorlama vardır. eger o ortamda radıkal dinciler cogunluktaysa 

dışlanırsınız. :

radikal dinci diyorum çünku hristiyanlıkta radıkal dinci kavramı yoktur. ama islamda vardır. dolayısıyle islam ülkesınde  ateist agnostık ve deist olarak yaşamak dünyanın  en zor işidir. 

sonuçta herkesın kendı gerçegı gerçek değildir.

sadece 1 gerçek vardır oda tanrının gerçegıdır. 

bu yüzden tanrının kendı gerçegı oldugu sürece özgür irade yoktur. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dinlerin ve inançların neden bu etkiyi verdiklerinin sebebi, korunma içgüdüsüdür. Mesela bir teistseniz tanrınızın size yardım ettiği, sizi koruduğu hissi içerisindesinizdir. İçinizde bulunduğunuz sürünün Allah, Yehova veya bilmem ne sayesinde yaşama şansının arttığını düşünmek de sizi motive eder.

İbadetler ise bir nevi ticaret olarak görülür. Tanrınıza ibadet edersiniz, tanrı da karşılığında sizin istediğinizi gerçekleştirir. İnsanların ibadet etmelerinin temel sebebi budur: genlerinin yaşamasını sağlamak. Liderinizi kızdırmaz, onun dediklerini gerçekleştirirseniz o da sizin genlerinizin ebediyen yaşamasını sağlar.

Eğer böyleyse, Ateizmde nasıl mutlu oluruz? Nasıl anlamsızlıktan anlam çıkarırız? Kendinizi kandırarak, diğer tüm insanlar gibi. Ateizmde nasıl kendinizi kandırabilirsiniz? Bireyselliği benimseyerek, korunma ve sürü içgüdülerini yenerek. Mutluluğu en önemli şey hâline getirirsiniz ve bunu yegâne anlam hâline getirirsiniz, bu anlama da kendinizi hapsedersiniz- anlamsızlıkla çelişkili olsa bile. Aslında bunu içgüdüsel olarak yaparsınız. Motive olmak için bir şeylere ihtiyaç duyduğunuzdan otomatik bir şekilde kendinizi kandırırsınız. 

Mobilden yazmak gerçekten de zor.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Denemeden inanma herşeye.

Olumlu düşünerek elini kaynar suya sokmayı dene mesela.:0_80cbc_37a71a73_L:

O kadar da etkisinin olduğunu söyleyen kim? Plasebo etkisinin temel nedeni medikâl olmaktan ziyade duygusal bir nedendir. Stres hormonlarıyla doğrudan ilgilidir. Mesela hipokondri hastalarına ne zararlı ne faydalı olan ilaçlar verilir. Bu hastalar da gerçekten tedavi olduklarını düşünürler ve ağrıları filan da geçer.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim anlamadıgım şu , 2 milyar ateist 1 milyar deist ve 700 milyon agnostık oldugu anlatılıyor. gerçekten böyleyse neden? birleşip 

agnostik ateistve deist cumhuriyeti kurmuyoruz. 

1: sadece bizlerın kanunları ile yönetılen kanunlarla yaşamıyoruz. 

2: neden????ama neden????? neden????köle olmamaktan korkuyoruz.

3: neden? özgürce yaşamak ve ölmek içn savaşmıyoruz. 

4: kimde? ve neden????? korkuyoruz..

5: bizi kım? durdurabilir. 

6: neden? sonsuza dek tarıh değiştirmıyoruz....

7: neden???bu gerçegı görmekten korkuyoruz.. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, godofwar yazdı:

benim anlamadıgım şu , 2 milyar ateist 1 milyar deist ve 700 milyon agnostık oldugu anlatılıyor. gerçekten böyleyse neden? birleşip 

agnostik ateistve deist cumhuriyeti kurmuyoruz. 

O kadar da non-teist yok, abartmayın.

Ayrıca, neden kuralım? Ne işimize yarayacak laik olmamak?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

O kadar da non-teist yok, abartmayın.

Ayrıca, neden kuralım? Ne işimize yarayacak laik olmamak?

kendi ülkemizi kurdugumuzda artık herşey senin iradenle bagdasıcak işte buda seni mutlu edicek. tek yol bu. daha dogrusu en akıllıca yol bu. sen ve ben hepimiz 

aydınlık iiçin savasıyoruz. derin düşün. eğer istemıyorsak o zaman şikayet etmeyı bırakalım. yada özgürce yaşıyallım böyle yazarak asla özgur olamayız. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

O kadar da etkisinin olduğunu söyleyen kim? Plasebo etkisinin temel nedeni medikâl olmaktan ziyade duygusal bir nedendir. Stres hormonlarıyla doğrudan ilgilidir. Mesela hipokondri hastalarına ne zararlı ne faydalı olan ilaçlar verilir. Bu hastalar da gerçekten tedavi olduklarını düşünürler ve ağrıları filan da geçer.

Sahte ilaç ile ağrıları düzeliyorsa o kişi ne hastadır nede ağrıları vardır.

Sitelerde Paylaş

itiraf edin beylerrrr hepiniz gerçegı istiyorsunuz ama gerçek için savaşmaya korkuyorsunuz.. haksızmıyım????gerçegi istemenın yolu savasmaktır.

eğer aklınızla savasırsanız güçsüz duruma düşer ve hiç bir zaman mutlu olamzsınız ama gerçekkler inandıgımız kadar savasırsak.

ne? kaybederız.

zaten hepimiz birgun ölücez. zaten görüyoruz hergun binlerce insan ölüyor. insanlık için aydınlık için birleşmek ve savasmak 

her turlu egonuzun tatmını için bu çabaya degmezmı? sanıyorsunuz. bu gece uyurken bir daha düşünün derım. 

Sitelerde Paylaş

düşünün muz cumhuriyetınde 90 milyon insan var ve 35 milyonu ateist deist ve agnostıklerden oluşuyor. ama mutlu değiliz. öyle değilmi? belkıde bu yuzden hap içenler 

toz içenler sırınga vurduranlar oluyor. 

hap içerek mutlu olamayız. mutlu olmanın yolu bellı. 

avrupada ise ateistler ve deistler ve agnostıklar çok mutlular. çünku orda oldukça anlayışlı insanlar var. 

en önemlisi orda ateistlere agnostıklere ve deistlere saygı var. bizde asla olmuyacak birşey var. 

bu yüzden asla mutlu olamayız bu gerçegı kabul edin artık. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Natüralist Ateist yazdı:

Hasta değildir ama kendisi hasta olduğunu düşünerek bir yerleri ağrıyabilir. Stresin yarattığı etkileri bilmiyorsunuz herhalde.

sahte ilaç ile düzelen kişi hasta değildir.

Stres  sahte ilaç ile de düzelmez.Stres sebeplerini ortadan kaldırman gerekir.

sen bilmiyor olmalısın ki sahte ilaç ile  düzeleceğini zannediyorsun.:)

Sitelerde Paylaş

avrupada

ateist : tanrı varmı? 

avrupalı: evet var.

ateist : tanrı varsa isaptı nedir? 

avrupalı: tanrıya inanıyorum ama ispatı biilmsel olarak yoktur. ben sadece iannıyorum ben hrıstıyanım kutsal ruh ve babamız ve incilimiz diyor. ama yinede tartışılır.

gelelım muz cunhuriyetıne :   

ateist: allah varmı? 

mümın: tabıkı var. 

ateist göster: 

mumın : aklın görebiliyormuzun?

ateist :..tabıkı roneansa cihazları dalga boyu tepkımesi ile aklı artık ölçebilyoruz senın alalhını ne gösteriyor balım.

mümın ulan senın a........ o....ç........ 

işte bu anladınızmı? işte bu.. yüzden asla mutlu olamayız. aslaaaaaa..

Sitelerde Paylaş
Şimdi, GREENHOUSE yazdı:

sahte ilaç ile düzelen kişi hasta değildir.

Stres  sahte ilaç ile de düzelmez.Stres sebeplerini ortadan kaldırman gerekir.

sen bilmiyor olmalısın ki sahte ilaç ile  düzeleceğini zannediyorsun.:)

Stres nedenlerini de sahte ilaç vererek ortadan kaldırıyorlar işte. Hipokondriyaklar gerçekten de kendilerine normal ilaç verildiğini düşünüyorlar ve bu da stres nedenlerini ortadan kaldırıyor. Bahsettiğim hastalığı bilmiyorsunuz herhalde. Bu "hastalık hastalığı" olarak da adlandırılabilir -ama medikâl kullanılışı bunla alâkasızdır-.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...