Jump to content

Akaşa kayıtları

Recommended Posts

Akaşa kayıtları, evrende meydana gelen hiçbir olayın, hiçbir hareketin yok olmadığını, hepsinin izlerini bıraktığını ve kaydolduğunu ileri süren teozoflarca kullanılan bir terimdir. Terim Hint teozofisindeki “evrendeki tüm uzayı kapsayan temel esîrî cevher” olarak tanımlanan “akaşa” sözcüğünden Batılı teozoflar tarafından türetilmiştir. Bu görüşe göre, nasıl evrende hiçbir madde dönüşümler geçirmekle birlikte yok olmazsa, hiçbir hareket ve olay da yok olmayıp akaşa denilen, algılanması zor, cevhere kaydolur.

Budizm’de akaşa, bu kayıtlanma olayının kapsamıyla ilgili olarak iki türde ele alınır:

• 1- Kişisel akaşa: Kişinin duyguları, algıları, zihinsel oluşumları, bilinç hareketleri, fiziksel biçimi vs. ile ilgili bireysel akaşa.
  • 2- Maddi her şey ile ilgili olan sınırsız akaşa.

Batı teozofisine göre akaşa ya da akaşik kayıtlar her düşüncenin, her eylemin, her sesin, her ışığın vibrasyonlarının kaydolduğu, özetle, fiziksel alemden yansıyan tüm tesirlerin seri ve dakik bir biçimde yoğunluklarına göre sınıflanıp kaydolduğu sınırsız ve ebedi bir arşivdir. Batı teozofisinin kurucusu olan ve akaşa sözcüğünü Batı’ya aktaran H.P. Blavatsky’ye göre kişisel akaşa kayıtlarının yanı sıra, her gezegenin küresel akaşa kayıtları da mevcuttur ki, Rudolf Steiner ve Edgar Cayce gibi ünlü medyumların Dünya tarihinin bilinmeyen geçmişiyle (Atlantis, yedi kök soyvs.) ilgili olarak aktardıkları bilgileri, bu küresel akaşa kayıtlarıyla irtibata geçerek aktardıkları ileri sürülür. Kimileri Kur'an’daki Levh-i Mahfûz kavramını akaşa kavramıyla ilişkili olarak yorumlarlar.

Spiritüalistler kişisel akaşa kayıtları yerine serbest hafıza terimini kullanırlar ve sınırsız akaşa kavramına sıcak bakmazlar. Çünkü spiritüalist anlayışa göre, bir vibrasyonun varlığını akaşa teorisindeki gibi ebediyen sürdürmesi maddesel olarak imkânsızdır.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, murad yazdı:

Akaşa kayıtları, evrende meydana gelen hiçbir olayın, hiçbir hareketin yok olmadığını, hepsinin izlerini bıraktığını ve kaydolduğunu ileri süren teozoflarca kullanılan bir terimdir. Terim Hint teozofisindeki “evrendeki tüm uzayı kapsayan temel esîrî cevher” olarak tanımlanan “akaşa” sözcüğünden Batılı teozoflar tarafından türetilmiştir. Bu görüşe göre, nasıl evrende hiçbir madde dönüşümler geçirmekle birlikte yok olmazsa, hiçbir hareket ve olay da yok olmayıp akaşa denilen, algılanması zor, cevhere kaydolur.

Budizm’de akaşa, bu kayıtlanma olayının kapsamıyla ilgili olarak iki türde ele alınır:

• 1- Kişisel akaşa: Kişinin duyguları, algıları, zihinsel oluşumları, bilinç hareketleri, fiziksel biçimi vs. ile ilgili bireysel akaşa.
  • 2- Maddi her şey ile ilgili olan sınırsız akaşa.

Batı teozofisine göre akaşa ya da akaşik kayıtlar her düşüncenin, her eylemin, her sesin, her ışığın vibrasyonlarının kaydolduğu, özetle, fiziksel alemden yansıyan tüm tesirlerin seri ve dakik bir biçimde yoğunluklarına göre sınıflanıp kaydolduğu sınırsız ve ebedi bir arşivdir. Batı teozofisinin kurucusu olan ve akaşa sözcüğünü Batı’ya aktaran H.P. Blavatsky’ye göre kişisel akaşa kayıtlarının yanı sıra, her gezegenin küresel akaşa kayıtları da mevcuttur ki, Rudolf Steiner ve Edgar Cayce gibi ünlü medyumların Dünya tarihinin bilinmeyen geçmişiyle (Atlantis, yedi kök soyvs.) ilgili olarak aktardıkları bilgileri, bu küresel akaşa kayıtlarıyla irtibata geçerek aktardıkları ileri sürülür. Kimileri Kur'an’daki Levh-i Mahfûz kavramını akaşa kavramıyla ilişkili olarak yorumlarlar.

Spiritüalistler kişisel akaşa kayıtları yerine serbest hafıza terimini kullanırlar ve sınırsız akaşa kavramına sıcak bakmazlar. Çünkü spiritüalist anlayışa göre, bir vibrasyonun varlığını akaşa teorisindeki gibi ebediyen sürdürmesi maddesel olarak imkânsızdır.

Tanrıya inanmayan birinin akaşa kayıtlarına inanması komik.:)

Sitelerde Paylaş

kurtulamadınız şu islamın ve hinduızmın felsefesınden. evredekı her yasa artık açıklanabiliyor. karanlık madde harıç . ruhsal bir güç olmadıgı kesın. hunduizme inanıyorsanız kafayı yemışsınız. inege tapan bir inaç bana görr uzay bilimyle baglantı kurulucak en son şeydır. 

vibrasyonun varlığını akaşa teorisindeki gibi ebediyen sürdürmesi maddesel olarak imkânsızdır.

bunun için akaşa  kayıtlarına gerek yok. bilimsel olarakta evrenın bir sonu oldugu eınsteın izafiyet teorisine göre zaten kanıtlanmıştır. ama anlamak 

için çok ciddi bir beyın kapasitesi gerekıyor. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu iddialar sadece insanın hayal aleminin ne kadar geniş olduğunu gösterir, edebiyat ve sinema alanında oldukça işe yarar, hayatımıza renk katar, eğlendirir, tabii gerçeklerle karıştırmadığımız sürece. Sorun bu hayallerle gerçekleri karıştırmaya başlayınca çıkıyor.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, murad yazdı:

yine mevzuya degil sahsa yonelik yorum gormek ne kadar komik. :)   artik alistim sizin bu onyargili ve mevzuya ait olmayan yorumlariniza... :)  

Alıntı yaparken düzgün alıntı yap.Kime yazdığın belli olmuyor.

Açtığın konuların ne amaçla açtığın belli değil.

Öğrenmek için açsan soru işareti ile biten cümlen yok.

Bilgi verme amaçlı açtıysan kendi görüşün yok.

Hangi konuda yorum yapacağız konuna.:0_80cbc_37a71a73_L:

Akaşa kayıtları hakkında deney ve gözlem ile doğrulanmayan bilgiler verdiğin için  açtığın konu çöp oluyor.:)

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alıntı yaparken düzgün yap.Kime yazdığın belli olmuyor.

bence cok belli oluyor. acilan konulari birakip da shasa yonelik yorum yapmakta uzerinize yok.

konu hakkinda  dusuncesi ve  karsi argumani olmayanlarin devamli konu sahibine "haha neye inaniyor hehehe" tarzinda yorum yapmasi bildigin en sig dusunce seviyesidir...

Öğrenmek için açsan soru işareti ile biten cümlen yok.

ozel ders mi veriyorsunuz? ogrenmek istersem internetden istedigim kadar arastiririm konuyu. konuyu aynen wikipediden kopyaladim.bu konularla ilgilenler fikir yurute bilirler. ama ne yazik ki siz hic birisini beceremiyorsunuz.tek bildiginiz konu sahibine yonelik yorum yapmak.artik bu tarz yorumlari 12834172 defa gordugumden alismisim. :)  cahiller sizi....

Bilgi verme amaçlı açtıysan kendi görüşün yok.

akademik kaynak falan oldum da haberim mi yok? bilgiyi wikipediden aldim.bu bilgi vermektir.kendi gorusumu zamani gelince yazarim.ama o kadar cahil sig tartisiyorsunuz ki hatta tartismak bile denmez buna, bu yuzden dusuncelerimi sizin gibi zir cahillerle bolusmeye luzum yok.umarim konuyla ilgili bilgili insanlar gelir de fikir alis verisi yapariz. :)

Hangi konuda yorum yapacağız konuna

bir konu bulamadigin icin mi sahsa yonelik yorum yapiyorsun? :D  cahil seni...

Akaşa kayıtları hakkında deney ve gözlem ile doğrulanmayan bilgiler verdiğin için  açtığın konu çöp oluyor

budizm felsefesi muhammedin seks hayati tadinda bir sey degildir.onun icin olayi alaya almaniz sizin cahil oldugunuzu gosteriyor.bunun icin tartismaya bile girmek istemem.budizm denince de  cinsel uzv heykelleri yaparak ondan opup bolluk bereket dileyenleri dusundugunuz icin budizmi de anlayamiyorsunuz.islam cografyasinda yetisdiginiz icin felsefeleri bile din gibi algiliyorsunuz. bu yuzden cahilsiniz ve tartismak bile abestir sizlerle....

konuyu acmisim eger herhangi cumle size sahte yalan dolan geliyorsa alinti yaparsiniz bilimsel yonde cevaplarsiniz curutursunuz.yoksa " hehehehe akasaymis hehehe" tarzi yorum yapmaniz ne konuya ne de size bir fayda kazandirmaz.neyse, her konuyu boyle sabote etmekle karsi tarafi susturdugunuzu saniyorsunuz.yazik :)  

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, murad yazdı:

bence cok belli oluyor. acilan konulari birakip da shasa yonelik yorum yapmakta uzerinize yok.

konu hakkinda  dusuncesi ve  karsi argumani olmayanlarin devamli konu sahibine "haha neye inaniyor hehehe" tarzinda yorum yapmasi bildigin en sig dusunce seviyesidir...

ozel ders mi veriyorsunuz? ogrenmek istersem internetden istedigim kadar arastiririm konuyu. konuyu aynen wikipediden kopyaladim.bu konularla ilgilenler fikir yurute bilirler. ama ne yazik ki siz hic birisini beceremiyorsunuz.tek bildiginiz konu sahibine yonelik yorum yapmak.artik bu tarz yorumlari 12834172 defa gordugumden alismisim. :)  cahiller sizi....

akademik kaynak falan oldum da haberim mi yok? bilgiyi wikipediden aldim.bu bilgi vermektir.kendi gorusumu zamani gelince yazarim.ama o kadar cahil sig tartisiyorsunuz ki hatta tartismak bile denmez buna, bu yuzden dusuncelerimi sizin gibi zir cahillerle bolusmeye luzum yok.umarim konuyla ilgili bilgili insanlar gelir de fikir alis verisi yapariz. :)

bir konu bulamadigin icin mi sahsa yonelik yorum yapiyorsun? :D  cahil seni...

budizm felsefesi muhammedin seks hayati tadinda bir sey degildir.onun icin olayi alaya almaniz sizin cahil oldugunuzu gosteriyor.bunun icin tartismaya bile girmek istemem.budizm denince de  cinsel uzv heykelleri yaparak ondan opup bolluk bereket dileyenleri dusundugunuz icin budizmi de anlayamiyorsunuz.islam cografyasinda yetisdiginiz icin felsefeleri bile din gibi algiliyorsunuz. bu yuzden cahilsiniz ve tartismak bile abestir sizlerle....

konuyu acmisim eger herhangi cumle size sahte yalan dolan geliyorsa alinti yaparsiniz bilimsel yonde cevaplarsiniz curutursunuz.yoksa " hehehehe akasaymis hehehe" tarzi yorum yapmaniz ne konuya ne de size bir fayda kazandirmaz.neyse, her konuyu boyle sabote etmekle karsi tarafi susturdugunuzu saniyorsunuz.yazik :)  

Ben ateist değilim.

Meditasyonda yapıyorum yogada yapıyorum.

Ama bu akaşa kayıtları çöp bilgi.Doğrulanabilir uygulanabilir bilgi içermiyor.

Şizofren kayıtları olabilir.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Hangi konuda yorum yapacağız konuna

ayrica ey cahil adam, Kurandan bir ayet paylassam ve kendi dsuncemi paylasmazsam hemen isin tarihi ve bilimsel yonlerini doker ayeti curutursun.cunku bu konuda uzamanlasmissin bu forumdaki bir cok kisi gibi..  baksa bir konuda da bilginiz yok zaten.bu yuzden hristiyanlik dini ve tarihi hakkinda genel olarak bir cok gorusunuzun hatali ve uydurma oldugunu "incil hristiyanlik" mevzusunda yuzunuze vurmuslar.iste kulaktan dolma bilgilerle tartismaya girmek dogru degil demisler... :)     simdi madem kuran ayeti konusunda sahsin dusuncelerini onemsemeden konuyu tartisiyorsaniz nedne aynisini burada yapmiyorsunuz? cunku bu konuda zerre bilginiz yok.alismissiniz fantastik islami argumanalra... cahiller sizi...

Sitelerde Paylaş

ma bu akaşa kayıtları çöp bilgi.Doğrulanabilir uygulanabilir bilgi içermiyor.

Şizofren kayıtları olabilir

ben de vardir demiyorum.ama bu is felsefenin alanidir.dogada maddenin yok olmadigi bir gercektir.bilgilerin de var olmasi kaybolmamasi mumkundur.ama bunun bir kaniti olmadigi icin bilimsel olarak tartisilmasi imkansizdir.o yuzden sadece felsefi muzakere edile bilir !

Sitelerde Paylaş
Şimdi, murad yazdı:

ayrica ey cahil adam, Kurandan bir ayet paylassam ve kendi dsuncemi paylasmazsam hemen isin tarihi ve bilimsel yonlerini doker ayeti curutursun.cunku bu konuda uzamanlasmissin bu forumdaki bir cok kisi gibi..  baksa bir konuda da bilginiz yok zaten.bu yuzden hristiyanlik dini ve tarihi hakkinda genel olarak bir cok gorusunuzun hatali ve uydurma oldugunu "incil hristiyanlik" mevzusunda yuzunuze vurmuslar.iste kulaktan dolma bilgilerle tartismaya girmek dogru degil demisler... :)     simdi madem kuran ayeti konusunda sahsin dusuncelerini onemsemeden konuyu tartisiyorsaniz nedne aynisini burada yapmiyorsunuz? cunku bu konuda zerre bilginiz yok.alismissiniz fantastik islami argumanalra... cahiller sizi...

Kuran ayetlerini  paylaşanlar senin gibi atıp gitmiyorlar kişisel görüşlerinide yazıyorlar.

Ayrıca foruma dini konular için değil bilim konuları için geliyorum.

Kuran ayetlerini bilime uyduracağım diye yazarlarsa cevap yazıyorum.Yoksa kuran ayetleri umurumda değil.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Kuran ayetlerini  paylaşanlar senin gibi atıp gitmiyorlar kişisel görüşlerinide yazıyorlar.

eh iste, konuyla bilgili olmaidigniz icin ille de konuya degil, konu sahibine yonelik yorum yapma isteginizden kaynaklaniyor bunlar.

Ayrıca foruma dini konular için değil bilim konuları için geliyorum.

son yazilarinin hic biri bilim forumunda degil gah ateistforumda gah da ateistkafede yaziyorsun. Bilimmis...

Sitelerde Paylaş

akaÅa ile ilgili görsel sonucuakaÅa ile ilgili görsel sonucuakaÅa ile ilgili görsel sonucuakaÅa ile ilgili görsel sonucu

doğumun ve ölümün gizemi  iyide bunun için akaşaya gerek yok. biz zaten yaşmdakı en gizemli şeyin dogum ve ölüm oldugunu biliyoruz. ruhsal medutasyona ihtiyacımz yokkı. biz zaten psıkojık olarak  yaşıyoruz. herşeyin beynındekı bir noktanın algı oldugunu biliyoruz. tıbbende veya bilmsel olarakta . bununla ilgili pek çok makale var. 

yanlış anlam ama akaşa kayıtları hakkında burda senınle hiç kımse? tartışmaz ilgi çekıcek bir konu değil. birazcık şamanızm kokuyor. azıcık ben ilgiliyim . ama fazla değil. çünkü çok daha önemlı konular var. ben necronomocon adlı kıtabı çok arastırdım. inankı bu konu çok daha önemlı olmasıan ragmen bu forumda tutulmadı eger güncel kalmak

istiyorsunkı bu çok bellı oluyor. daha çok islam agırlıklı konular bulmalısın. burada . bu senın içinde gecerlı benım içinde gecerlıdır. çünku bzaen bende senın gibi uçuyorum.

konu anlaşılmıyor ve.  kılıtlenıyor. aynı akıbete ugramaman için sana yardımcı oluyorum. hepsı bu. 

Akaşa kayıtları, evrende meydana gelen hiçbir olayın, hiçbir hareketin yok olmadığını, hepsinin izlerini bıraktığını ve kaydolduğunu ileri süren teozoflarca kullanılan bir terimdir. teori bile değil. sadece bir terım. i kısacası şu teozofı ruh  bilimi metafızık bilimi demektır. ama ruh bilimi sadece bir terımdır. dinsel bir terımdır. ama metafızık bilimi bilimsel calışmalarla yürütülen ve halende yürütülmekte olan bir bilim dalıdır. arasındakı ince cizgiyi umarım görürsün. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, murad yazdı:

eh iste, konuyla bilgili olmaidigniz icin ille de konuya degil, konu sahibine yonelik yorum yapma isteginizden kaynaklaniyor bunlar.

son yazilarinin hic biri bilim forumunda degil gah ateistforumda gah da ateistkafede yaziyorsun. Bilimmis...

Akaşa kayıtları hakkında evet  bilgim yok.

Çünkü ölçülebilir doğrulanabilir bilgiler değil.

Rüyalarımı hayallerimi bilgi diye sunmak gibi birşey bu akaşa kayıtları.:0_80cbc_37a71a73_L:

Eski nicklerimi bilmiyorsun.

Dreimali  bilim forumu yöneticiliğinden ayrıldığında beri bilim forumunda yazmıyorum.

Ateistcafede yazdığım konularda siyaset ve hobiler hakkında.:)

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herşeyin beynındekı bir noktanın algı oldugunu biliyoruz.

beynimizi tam ogrendigimizi zannetmen bir hatadir. diger yazdiklarin bu cumlen uzerine kurulu.

Akaşa kayıtları, evrende meydana gelen hiçbir olayın, hiçbir hareketin yok olmadığını, hepsinin izlerini bıraktığını ve kaydolduğunu ileri süren teozoflarca kullanılan bir terimdir. teori bile değil. sadece bir terım. 

mevzu bilimsel bir sey olsaydi bilim forumunda acardim.bunu da anlamak icin uzayli olmak gerekmez. !   ayrica akasa kayitlari vardir ve inanmak zorundasiniz gibi bir iddiam da yok.sadece bilgiyi paylastim ki insanlar normal dusuncelerini yazsinlar.ama malesef bu forumda genel bir davranis olarak konu sahibine gelen yorumlar bu konuda da kendisini gosterdi...  

Sitelerde Paylaş

Akaşik Kayıt Okuma; zihni, bedeni, ruhu ve kalbi en derin yaralardan iyileştirerek şifa veren bir araçtır. Akaşik Kayıtlarınıza erişim, günlük yaşamınızda görmeniz mümkün olmayan bir takım kör noktaları ortaya çıkarır ve ayrıca size artık yararı olmayan bilinç programlamasının kaydını tamamen siler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...