Jump to content

Allahın herşeye gücü yetmez.

Recommended Posts

(67/MULK-1: Hükümranlık elinde olan Allah, yücedir. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir.) / Abdulbaki Gölpınarlı (67/MULK-1: Saltanat, tasarruf ve tedbîr, elinde olan mâbûdun şanı yücedir, münezzehtir ve onun her şeye gücü yeter.)

herşeye gücü yeter sihirli bir kelimedir. allahın herşeye gücü yetmez işte ispatlar. anlıyarak yorum yapın. 

1: allahın insan olup ölmeye gücü yetmez.

2: allahın zaman ve mekansız evren yaratmaya gücü yetmez.

3: : allahın kendini yok etmeye gücü yetmez.

4: allahın göreceli olmaya gücü yetmez.

5: allahın bir başka allah yaratmaya gücü yetmez.

6: allah kendi gücünü yok edemez.

7: allahın görsel bir sistem yaratmadan gücünü göstermeye gücü yetmez.(evren ve görsellık)

8: allahın mantıgı sistemsiz ve kurulumsuz düzene  gücü yetmez.

9: allahın big beng öncesıne sıfırdan dönmesine gücü yetmez. ( zamansız eylem oluşmuş ve karar verilmiştir. )

10: allah kendi verdiği kararı geri almaya gücü yetmez. 

11: allah kendi verdiği kararı geri alırsa bir önceki hükmü geçersiz olucagından geçersiz hükmü geri almaya gücü yetmez. 

12: allah  her şeyi biliyorsa amacına düşündüğü an varacagı kesindir.
o zaman tanri hic bir şey amaçlayamaz.
cunku her şeyi bilen birinin amaci olursa artik bu onun sonsuz güç olmadıgını gösterir.

Ä°lgili resim

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13: allah dört köşeli üçgen yaratamaz. gücü yetmez.

14: allah akışkan bir katı cisim de yaratamaz. katı cisimlerin allahın dogasına doğasına aykırıdır.

15: allah zamanı tersten yaratamaz dogasına aykırıdır!!!!

16: .allah'ın mantık sınırları çerçevesindeki her şeye gücü yetmez. işte ispatladık.    :)  

Sitelerde Paylaş

godofwar ( İyi Oku )

1. tebâreke : mübarek, çok yüce, mukaddes, bereket ve hayır sahibi
2. ellezî : o ki, o
3. bi yedi-hi : onun elinde, kudretinde
4. el mulku : mülk, idare
5. ve huve : ve o
6. alâ kulli şey'in : herşeye
7. kadîrun : kaadir, gücü yeten

kadîrun ( Kader Demektir)

Her şeye gücü yeten diye mealci demiş

Yani her şeye gücü yeten diyen ayet bu değil yanlış ayet paylaşıyorsun

Aynı kelime bu ayette neden bu şekilde diye kendine sor

34:11   175025934.jpg   وَقَدِّرْ     ve ḳaddir     ölçülü yap 

tarihinde Gizli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Gizli yazdı:

godofwar ( İyi Oku )

1. tebâreke : mübarek, çok yüce, mukaddes, bereket ve hayır sahibi
2. ellezî : o ki, o
3. bi yedi-hi : onun elinde, kudretinde
4. el mulku : mülk, idare
5. ve huve : ve o
6. alâ kulli şey'in : herşeye
7. kadîrun : kaadir, gücü yeten

kadîrun ( Kader Demektir)

Her şeye gücü yeten diye mealci demiş

Yani her şeye gücü yeten diyen ayet bu değil yanlış ayet paylaşıyorsun

Aynı kelime bu ayette neden bu şekilde diye kendine sor

34:11   175025934.jpg   وَقَدِّرْ     ve ḳaddir     ölçülü yap 

O zaman cümIe oImaz! Her şeye  Kader? oIur

Sitelerde Paylaş

:smashfreak::0_80cbc_37a71a73_L:allah evreni yaratmak  bir şeye karar veriyorsa bu karar anı için  zamanı olmak zorundadır. peki? zaman ve mekandan  bagımsız bir allah  nasıl? oluyorda: 

zamanın dışında zamanı kullanarak karar verebiliyor. işte bu ayet tamamen düzmecedir. işte ispatladık ama gizli yine anlamıyacak. :D  

çünkü karar verme eylemi  insanlar içindir. şimdi zıctınız müslümcükler. çok fena yakaladım. :D tanrı insan değilkı neden? evrenı yaratmaya karar versın. verirse

zaten ölümlü bir tanrı olur. 

(3) ÂLİ İMRÂN Suresi

Âyet - 5

إِنَّ اللّهَ لاَ يَخْفَىَ عَلَيْهِ شَيْءٌ فِي الأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاء
İnnallâhe lâ yahfâ aleyhi şey’un fîl ardı ve lâ fîs semâ’(semâi).
Muhakkak ki Allah'a yeryüzünde (hiç) bir şey gizli değildir ve gökte de…
İMAM İSKENDER ALİ MİHR

1. inne allâhe : muhakkak ki Allah
2. lâ yahfâ : gizli değildir
3. aleyhi : O'na
4. şey'un : bir şey, hiçbir şey
5. fî el ardı : yeryüzünde
6. ve lâ fî es semâi : ve semâda, gökte

Lev erâdallâhu en yettehıze veledenlestafâ mimmâ yahluku mâ yeşâu subhânehu, huvallâhul vâhıdul kahhâr(kahhâru).

1.lev: eğer, şâyet

2.erâde: istedi, diledi

3.allâhu: Allah

4.en yettehıze: edinmek

5.veleden: bir çocuk

6.lâstafâ (le ıstafâ): elbette, mutlaka seçerdi

7.mimmâ (min mâ): şeyden

8.yahluku: yaratır

9.mâ yeşâu: dilediği şey

10.subhâne-hu: o sübhandır (herşeyden münezzehtir)

11.huve: o

12.allâhu: Allah

13.el vâhidu: vahid, tek, bir

14.el kahhâru: kahhar, kahreden, herşeye hakim olan, idaresi altında tutan

(Göklerin, yerin ve Arşın Rabbi olan Allah onların (ve zaman katındaki)vasıflandırdıklarından münezzehtir.) [Zuhruf 82] 

Sitelerde Paylaş

(3/ÂLİ İMRÂN-189: Göklerde de yeryüzünde de hükümranlık Allah'a aittir: zira Allah her şeyi yapmaya kadirdir.) / Diyanet İşleri (3/ÂLİ İMRÂN-189: Göklerin ve yerin hükümranlığı Allah’ındır. Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.)

bu meali ben yazmadım. mealciler yazmış biz boşuna demiyoruz. evrende gerçek meal yoktur diye. ama 

hala gizli anlamamakta direniyor. yada yeterince zeki değil.kader değil herşeye gücü yeten diye yazılmış.:smashfreak::0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

(2/BAKARA-106: Biz bir ayeti siler, unutturur veya ertelersek ondan daha iyisini veya onun bir benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücü yeter olduğunu bilmedin mi?) / Abdullah Parlıyan (2/BAKARA-106: Biz, yürürlükten kaldırdığımız veya unutturduğumuz herhangi bir mesajı mutlaka daha iyisi veya benzeri ile değiştiririz. Allah'ın herşeye gücü yettiğini bilmez misin?):0_80cbc_37a71a73_L::smashfreak:

bir sürü ayet var herşey gücü yetmiyor işte..  :0_80cbc_37a71a73_L: bu ayette konuşan kim? çok merak ediyorum. bu ayetleri ruh  saglıgı bozuk biri yazmış anlaşılan.

Allah'ın herşeye gücü yettiğini bilmez misin?):0_80cbc_37a71a73_L::smashfreak: allah kendi kendinemı? nasihat veriyor. 

allah kendine diyorki eyyyyy ölümlüler benim herşeye gücümün yettiğini bilmezmisiniz? 

yuhhhhhhh  artıkk.... buna inananın aklında süphe ederım. yada başka bir tanrı zeus diyelim 

eeyyyyyy insanoglu zeusssss diyorkı.. allahın herşeye gücünün yettıgını bilmezmisiniz? ki 

imana gelmezsınız eeyy kafirlerr... şimdi atarım yıldırımı.  

Sitelerde Paylaş

3/ÂLİ İMRÂN-189:

4. ve allâhu : ve Allah
5. alâ kulli şey'in : her şeye
6. kadîrun : kaadir, kudret sahibi

2/BAKARA-106:

10. enne allâhe : muhakkak ki Allah
11. alâ kulli şey'in : herşeye
12. kadîrun : kaadir olan, gücü yeten

Kader kelimesi geçiyor her şeye gücü yeten değil

Eğer ben her şeye Allah'ın gücü yeter dersem bu sadece İNSANİ bir yorum olur ama bir ayete istinaden söylersem evet Allah söylemiş denir

godofwar ( Bekliyoruz hangi ayette yazıyor )

İnsani yorumları bırak sadede gel konuyu değiştirme

Sitelerde Paylaş

madem herşeye gücü yeten kader demek o zaman yine ben haklıyım. allahın kadere gücü yetiyorsa herşeye gücü yetmiyordur.çünkü kadere gücü yetiyor ayrı bir konudur. herşeye gücü yetmek ayrı bir konudur. sen her iki kavramıda karıştırıyorsun.  bak 2 oldu seni kendi silahınla vuruyorum örnegın allah benım  kaderime gücü yetiyor. başka birşey allahın kader dışındakı herşeye gücü yetiyor demek 

farklı birşeydir. ama sen yine anlamadın değilmi? daha iyi anlaman için allahın nelere? gücü yetmez yazdım. maddeleri oku.

daha iyi anlarsın umarım. bu zekayla seninle işimiz zor ama ne? yapalım idare edicez. :D 

ruhun bile duymuyor. gizli :smashfreak:

Sitelerde Paylaş

bak herşeeye  gücü yetmez derken şunu okusan çok iyi olur. çünkü burdakı eylem kaderın başlanmadıgı bir eylemdir çünkü kader eylemi sadece insanlar içindir kuranda açıkça belırtılmış. allah  her şeyi biliyorsa amacına düşündüğü an varacagı kesindir.
o zaman tanri hic bir şey amaçlayamaz.
cunku her şeyi bilen birinin amaci olursa artik bu onun sonsuz güç olmadıgını gösterir.

yazdıkça sen batıyorsun. tuzagıma düşüyorsun. zeki çocuk :D 

sadece 1  tane ayet vericem. yeterlı olucaktır.  

Al-i İmran Suresi, 145. ayet: Allah'ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır. Kim dünyanın yararını (sevabını) isterse ona ondan veririz, kim ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri pek yakında ödüllendireceğiz.

2. kez kaybettın.  :D 

Sitelerde Paylaş

asıl sen anlamadın antonıo diyorkı. AIIah her şeye kaderin anIamı nedir o zaman? bunda ben açıkladım. ama sen açıklıyamadın. çünkü kadere hükmetmek farklı birşey

herşeey gücü yetmek farklı birşeydır. altını çizelım. 

kadere hükmetmek evrenın baslagıdından itibarekı sürectır ama maddede akıl olmadıgı için bu eylem insanlar içindir.maddeye hükmetsen ne? olucakkı maddeeyımı? sınıyacaksın anlamsız olmazmı?  :D 

benım yazdıgım maddelerı okusana kafanmı? almıyor zekı çocuk herşey ortada.. 

Sitelerde Paylaş
46 minutes ago, Gizli said:

Antonius ( İddia sahibi açıklasın iddiada bulunan o çünkü)

Yeni bir konu açar KADEr nedir açıklarız bu bize kolaydır

Abi ecinni misin nesin ben korktum senden valla..

Şöyle açık net yazsana ne diyeceksen..Yarım yamalak imalı kinayeli kaçamak bir şeyler yazıp duruyorsun değişik değişik, günlerdir..

........

Hem iddia sahibi neden açıklasın ki kaderli versiyonunu, onu ortaya atan sensin.

Şimdi:

1- O ayetin "kader"li anlamı nedir? Başka başlık açmana gerek yok ki, buraya yaz işte.

2- Bu konuda tüm müslümanlar neden hem fikir değildir ve yıllar yılı ana dili arapça olanlar tarafından dahi diğer türlü anlaşılmıştır?

3- Kuran yanlış anlaşılmaya müsait ve buna mahal veren bir kitap mıdır? ~1400 senelik rötarla hemi de..

4- Tanrı kadiri mutlak ve alimi mutlak değil midir? Yani her şeye gücü yetmez mi?

5- Yok eğer kadiri mutlaksa ve velev ki bu başka bir ayette yazıyorsa dahi, değişen nedir?

6- Arapça bilmez halinizle bu meal cüretinizin kaynağı nedir? Allah a mı soruyorsunuz yoksa? Veyahut orada ne yazdığına onun ve tüm müslümanlığın adına siz mi karar veriyorsunuz? Nihai karar mercii, onun için de -genel geçer- referans noktası nedir? Var mıdır? 

7- 1400 senedir daha arabın bile kendi arasında hem fikir olamadığı bir kitaba aklınızı ipotek etmek size makul geliyor mu?

8- Ayrıca bir dekoder gerektiren bu ~1400 yılık arapsaçını bizler neden yol gösterici olarak seçelim? (Gönderme: Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.)

Şu karın ağrısı stilinizi bırakın da apaçık, tane tane yazıverin işte.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

godofwar ( Ne demiş )

bak herşeeye  gücü yetmez derken şunu okusan çok iyi olur. çünkü burdakı eylem kaderın başlanmadıgı bir eylemdir çünkü kader eylemi sadece insanlar içindir kuranda açıkça belırtılmış

Şimdi KADEr kelimesinde her ne anlamışsan şu ayette yerine koy

Mu'minun 18

1. ve enzel-nâ : ve biz indirdik
2. min es semâi : semadan
3. mâen : su
4. bi kaderin : kader ile, takdir edilmiş miktarda, bir ölçü ile
5. fe : böylece
6. eskennâ-hu : onu iskân ettik, yerleştirdik, durdurduk
7. fî el ardı : yeryüzünde
8. ve in-nâ : ve muhakkak biz
9. alâ : ...e
10. zehâbin : giderme
11. bi-hi : onu
12. le : mutlaka, elbette
13. kâdirûne : kaadir olanlar, muktedir olanlar, gücü yetenl

Ayetin 4 ve 13 KAder kelimelerine mana ver

Sonrada hangi ayette yazıyor ( Allah'ın her şeye gücü yeter ) Anlat
Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, Gizli said:

Şimdi KADEr kelimesinde her ne anlamışsan şu ayette yerine koy

Mu'minun 18

Orası da olmazsa başka bir yere koy, arap putu insanları arap bulmacaları çözsün, arap dilinin öğrensin diye göndermiş dünyaya. Sanırım bu put arapçadan başka bir dilmiyor.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu müslüm(?) arkadaş Allah'ın gücünün her şeye yetmeyeceğini mi iddia ediyor?
Olmayana ergi metoduyla benim ve muhtemelen bu müslüm arkadaşın da herşeye gücünün yetmeyeceği varsayıldığında, en azından kategorik olarak Allah'la aynı statüde mi yer alıyoruz?
"Her şeye gücü yetmeyen varlıklar !"
Ben mi yanlış anlıyorum?

Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, adeist said:

Şimdi bu müslüm(?) arkadaş Allah'ın gücünün her şeye yetmeyeceğini mi iddia ediyor?
Olmayana ergi metoduyla benim ve muhtemelen bu müslüm arkadaşın da herşeye gücünün yetmeyeceği varsayıldığında, en azından kategorik olarak Allah'la aynı statüde mi yer alıyoruz?
"Her şeye gücü yetmeyen varlıklar !"
Ben mi yanlış anlıyorum?

Ne iddia edildiğini bir anlasak..

Açıklamayı yapıp detayı verdiği yerden üzerine yıkılacak..herhalde bu yüzden ıkına ıkına yazıyor.

Sadece bu başlık için değil, tüm yazdıkları böyle..bir acaip..bir üzeri kapalılık, bir imacılık...gizem..

Kullanıcı adının hakkını veriyor yalnız :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...