Jump to content

Allahın herşeye gücü yetmez.

Recommended Posts

7 dakika önce, godofwar yazdı:

ölümlü olsaydı. isaptlamak zorunda kalıcaktı. düşün bakalım neden? mükemmel bir nedeni? var güven bana. :lol: ölümlü olabilicekse zaten tanrı olmayı haketmıyordur. ama bilimsel olarak ölümlu olması imkansız. görecelı olmasıda imkansız. eğer tanrı ölürse evrenı kım? yoneticek. hiç? düşünmedın değilmi? 

bunun için tanrıdan bagımsız olmaya gerek yokkı söyledıgım tezler  1000 yıl sonra bile açıklanamaz. 

1. "Ölümlü olabilecekse zaten tanri olmayi hak etmiyordur" demissin.

Tanri olmayi hak edip etmemenin ölçüsü nedir? Asıl, istedigi takdirde ölümlü olabilmesi onu herseye gücü yeten yaptigi icin tanrı olmayı daha cok hak etmez mi? (Yani olaya hak etmek açısından bakacaksak..)

2. "Eğer tanrı ölürse evreni kim yöbetecek" demissinn

Kimse yönetmicek. Evren yok olamaz mı? Evren sonsuza kadar var olmalı mıdır sence? Ya da tanrı evreni her zaman yönetmesi gereken midir? Isterse kendisiyle beraber herseyi yok edemez mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

;)

4 dakika önce, pluviophile yazdı:

1. "Ölümlü olabilecekse zaten tanri olmayi hak etmiyordur" demissin.

Tanri olmayi hak edip etmemenin ölçüsü nedir? Asıl, istedigi takdirde ölümlü olabilmesi onu herseye gücü yeten yaptigi icin tanrı olmayı daha cok hak etmez mi? (Yani olaya hak etmek açısından bakacaksak..)

2. "Eğer tanrı ölürse evreni kim yöbetecek" demissinn

Kimse yönetmicek. Evren yok olamaz mı? Evren sonsuza kadar var olmalı mıdır sence? Ya da tanrı evreni her zaman yönetmesi gereken midir? Isterse kendisiyle beraber herseyi yok edemez mi?

tanrı olmayı hak etmek. ölümsüzluğu yaratmak demektır. demekkı senın anlaman gereken çok şey var. tanrı ölümsüzlük kavramından bile üstündür. 

tanrı ölürse :D  evren sonsuza dek varolucaktır. çünkü evreni  yok etmenın tek yolu  evreni yaratanın gücüne sahip olmaktır. yeterınce açık oldummu? sence .

^_^

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, godofwar yazdı:

tanrı olmayı hak etmek. ölümsüzluğu yaratmak demektır. demekkı senın anlaman gereken çok şey var. tanrı ölümsüzlük kavramından bile üstündür. 

tanrı ölürse :D  evren sonsuza dek varolucaktır. çünkü evreni  yok etmenın tek yolu  evreni yaratanın gücüne sahip olmaktır. yeterınce açık oldummu? sence .

^_^

"Tanri olmayi hak etmek ölümsüzlügü yaratmak demektir" demissin.

Kim dedi bunu sana :)

Yani sunu demek istiyorsun, tanri olmayi hak etmek kendisini yaratmak demektir. Ama tanri kendisini yani ölümsüzlüğü yaratmamistir. Sadece ona sahiptir. Olamaz mi? :)

Tanriyi kendince kaliplara sokmaya calisiyorsun sanki.

"Evreni yok etmenin tek yolu evreni yaratanin gucune sahip olmaktir" demissin.

E tamam iste. O kisi tanridir. Evreni tanri yarattigina göre evreni de kendisini de yok edecek güce sahip olabilir?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen de istediğin kalıba sokabilirsin, bunun için bir engel yok ki, tek engel hayal gücünün sınırları.

Ama her kaliba sokamayabiliriz. Mesela tanri (yani kendisi haric herseyi yaratan sey) biyolojik olarak bir sandalyeden farksizdir. Bildigimiz ve tanimladigimiz sandalyeden ne bir eksik ne de bir fazladir diyemeyiz.

Mesela tanriyi böyle bir kaliba sokamayiz demi?

Sitelerde Paylaş
On 17.06.2018 at 21:28, godofwar yazdı:

(67/MULK-1: Hükümranlık elinde olan Allah, yücedir. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir.) / Abdulbaki Gölpınarlı (67/MULK-1: Saltanat, tasarruf ve tedbîr, elinde olan mâbûdun şanı yücedir, münezzehtir ve onun her şeye gücü yeter.)

herşeye gücü yeter sihirli bir kelimedir. allahın herşeye gücü yetmez işte ispatlar. anlıyarak yorum yapın. 

1: allahın insan olup ölmeye gücü yetmez.

2: allahın zaman ve mekansız evren yaratmaya gücü yetmez.

3: : allahın kendini yok etmeye gücü yetmez.

4: allahın göreceli olmaya gücü yetmez.

5: allahın bir başka allah yaratmaya gücü yetmez.

6: allah kendi gücünü yok edemez.

7: allahın görsel bir sistem yaratmadan gücünü göstermeye gücü yetmez.(evren ve görsellık)

8: allahın mantıgı sistemsiz ve kurulumsuz düzene  gücü yetmez.

9: allahın big beng öncesıne sıfırdan dönmesine gücü yetmez. ( zamansız eylem oluşmuş ve karar verilmiştir. )

10: allah kendi verdiği kararı geri almaya gücü yetmez. 

11: allah kendi verdiği kararı geri alırsa bir önceki hükmü geçersiz olucagından geçersiz hükmü geri almaya gücü yetmez. 

12: allah  her şeyi biliyorsa amacına düşündüğü an varacagı kesindir.
o zaman tanri hic bir şey amaçlayamaz.
cunku her şeyi bilen birinin amaci olursa artik bu onun sonsuz güç olmadıgını gösterir.

Ä°lgili resim

Allahın herşeye gücü yetse husufu hamile bırakırdı

zTy04P.jpg

Sitelerde Paylaş

godofwar ( Tibünden indik eve gittik evden yazıyoruz sana)

Sen halen sahadamısın bak hava yağmurlu üşüteceksin

Yok gitmem eve diyorsan

Şunlarada bir bak

Haşr 24

12. ve huve : ve o
13. el azîzu : azîz olan, yüce olan
14. el hakîmu : hakîm olan, hüküm ve hikmet sahibi

Bak bu ayettede yazmıyor ( Bilimsel cevaplarını bekliyoruz)

Bir de Esmaül Hünadan olan Rahim kelimesi ile Ana Rahmi arasında nasıl bir bağlantı vardır İŞIĞINLA aydınla bizi

Sen istersen Esamül Hüsnanın çevirilerine fazla güvenme :)

Sitelerde Paylaş

:lol:

12 saat önce, pluviophile yazdı:

"Tanri olmayi hak etmek ölümsüzlügü yaratmak demektir" demissin.

Kim dedi bunu sana :)

Yani sunu demek istiyorsun, tanri olmayi hak etmek kendisini yaratmak demektir. Ama tanri kendisini yani ölümsüzlüğü yaratmamistir. Sadece ona sahiptir. Olamaz mi? :)

Tanriyi kendince kaliplara sokmaya calisiyorsun sanki.

"Evreni yok etmenin tek yolu evreni yaratanin gucune sahip olmaktir" demissin.

E tamam iste. O kisi tanridir. Evreni tanri yarattigina göre evreni de kendisini de yok edecek güce sahip olabilir?

bunu dememe gerek yok. tanrı demek  ölümsüzde olabilr demek hatta ölümsüzlüğünde üstünde olabilir demek.tanrı herşey demektır. tanrı herşey olamazsa herşeey gücü yetmez demektır. hala anlamadınmı? tanrıyı  insan aklı ile düşünmemeye çalış .

tanrıyı tanrının silahıyla vurmayı dene. başarabilirmisin? ben basardım . sende başarabilirsin. 

tanrıyı kalıplara sokmak zorundayım.  çünkü tanrının bir kalıbı var. adıda herşeye gücü yeten.. :lol:

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, pluviophile yazdı:

Ama her kaliba sokamayabiliriz. Mesela tanri (yani kendisi haric herseyi yaratan sey) biyolojik olarak bir sandalyeden farksizdir. Bildigimiz ve tanimladigimiz sandalyeden ne bir eksik ne de bir fazladir diyemeyiz.

Mesela tanriyi böyle bir kaliba sokamayiz demi?

hımmm yine mantık hatası yapıyorsun, tanrı şu yazdıgın kavramlardanda bagımsızdır.ben şimdi kara delık gibiyim sen ne? kadar çok yazarsan bu senın aleyhıne 

sonuşlanıcaktır. yazdıgın her eleştiri veya övgü tanrıya bir avantaj saglıyacaktır. bu tarz klasık eleştiriler yerine tanrıyı kendi silahıyla vurmayı dene. 

çok etkili olucaktır. güven bana.  biyolojık kavramlardanda üztün olmalıkı tanrı olmayı haketsınç öyle değilmi? zeki çocuk  :D  ;) sana  biraz emojı yapim. 

tanrıyı istedıgın kalına sokabilrsin. akıl bu yüzden bir anlma ifade eder. ben aklımla tanrı bile olabilirim. aksını kım? ispatlıyabilir. bü yüzde ntanrı kendisini yaratmaktanda

bagımsızdır.. ve üstündür.diyebilriiz. ama ben herşeye gücü yeten olarak tanrının kusurlarını zaten ispatladım. tanrının gücü yetseydi bunun aksini kanıtlardı değilmi? 

al işte bir ispat daha. 

tanrıyı 5 duyu organın gibi algılıyamazsın sadece  onu anlamanın tek yolu onun yarattıgı görseli araştırmaktır. bu sayede  gerçek gücünü görmen şansın 

olucaktır . süper novaların patladıgı an karadelıklerın cekım kuvvetı .  atomun içindekı  proton ve notronun haraketlerı onalrın içdekı kuarklar onunda içindekı karsıt madde ler bunaları görebılıyoruz. 

demekki aslında yarattıgı herşey görecelıdır .sadece bizler bunu görmek için teknolojıye ihityacımız oldugu gerçegıdır. pekı? bu gerçeklıgı aslında bizmı? 

istiyoruz tabıkı hayır bunu tanrı istiyor ve bir silah vermış. bize kullanın diyor. onu adıda zamandır. bende bu silahları kullanıyorum hepsı bu. 

tanrının yarattıgı madde boyutu biyolojık  olarak adlandırılabilr. ama bitkıler hayvanlar ve insanlar içn aynı şeyi söylemek çok zor. bunun 

için bu 3 kavramın biyolojık olması için ölümlu oldugunu ispatlanması bir zorunluluktur. 

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, güven yazdı:

Allahın herşeye gücü yetse husufu hamile bırakırdı

zTy04P.jpg

alemsin yahuu  :D meryemınde tanrı hamıle bırakmış diyorlar. :D meryemı hamıle bırakan büyük olasıkla romali  bir lejyonerdi.  biyolojık bir kavram. hamılelık. 

kim? bilir bu durumda isaa mesihte mesıh değil.   faili mechul soka çocucugu oluyor. bu isa peygamber..  masalınada hrıstolar sazan gibi atlıyor :0_80cbc_37a71a73_L:

funny  jesus chrıst ile ilgili görsel sonucu

Sitelerde Paylaş

"Tanri hersey demektir. Eğer tanri hersey olamazsa herseye gücü yetmez demektir"

Bence biraz mantik çalışmalisin dostum.

1. Mesela tanri ölümlü değildir. Demekki hersey degildir.

2. Tanrinın hersey olmaması herseye gücü yetmeyecegi anlamina gelmez. Mesela tanri ölümlü degildir ama ölümlü olanlara gücü yetiyor.

Yanlis miyim?

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, pluviophile yazdı:

"Tanri hersey demektir. Eğer tanri hersey olamazsa herseye gücü yetmez demektir" çok dogru  haklı oldugumu düşünüyorsun. 

Bence biraz mantik çalışmalisin dostum.ben mantıgı yenıden yarattım. 

1. Mesela tanri ölümlü değildir. Demekki hersey degildir. çok dogru demekkı herşeey gücü yetmez. ispatladın işte onu kendı silahınla vurdun. 

2. Tanrinın hersey olmaması herseye gücü yetmeyecegi anlamina gelmez. Mesela tanri ölümlü degildir ama ölümlü olanlara gücü yetiyor.

Yanlis miyim? çok dogru ölümlu olanlara gücü yetiyor ama bu herşey demek değildir.  yine ben kazandım ..tanrı herşey olmalıkı herşeye gücü yetsın. 

dedimya sen hala anlamadın beni. sen benim hatalarımı yazdıkça yine ben haklı çıkıyorum. çok karmasık bir paradox yarattım. ben haksız oldukça herşeye gücü yetmez 

tezım dahada güçleniyor. ben haklı çıktıgımdada zaten haklı oldugum için. fazla söze gerek yok. bu durumda tanrının hoşuna gidiyor olmalı. çünkü herşeye gücü yetmesı 

gerektıgını daha iyi anlıyoruz. demektır. 

Sitelerde Paylaş

Dostum hep ben hakliyim deyip duruyorsun ama dediklerimden farkli mantiklar cikariyorsun. Mesela sen "tanri herseydir" diye bir söz kullandın. Tanrinin hersey oldugunu kim söyledi? Hangi tanridan bahsediyoruz. Eğer islamın tanrısından bahsediyorsak tanrı herşey değildir. Tanrı herşeydir diyen görüş panteizmdir.

Şimdi, islamın tanrısı hersey degilse herşeye gücü yetmez demek dogru degildir. Herseye gücü yetmesi icin herşey olmasına gerek yoktur.

Yine en sonunda şöyle demissin. "Tanrı hersey olmali ki herseye gücü yetsin"

Hayir yahu bu bağlamın yanlış. Tanrinin herseye gücü yetmesi icin herşey olmasına gerek yok.

Anlasamadik bi türlü..

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, pluviophile yazdı:

Dostum hep ben hakliyim deyip duruyorsun ama dediklerimden farkli mantiklar cikariyorsun. Mesela sen "tanri herseydir" diye bir söz kullandın. Tanrinin hersey oldugunu kim söyledi? Hangi tanridan bahsediyoruz. Eğer islamın tanrısından bahsediyorsak tanrı herşey değildir. Tanrı herşeydir diyen görüş panteizmdir.

Şimdi, islamın tanrısı hersey degilse herşeye gücü yetmez demek dogru degildir. Herseye gücü yetmesi icin herşey olmasına gerek yoktur.

Yine en sonunda şöyle demissin. "Tanrı hersey olmali ki herseye gücü yetsin"

Hayir yahu bu bağlamın yanlış. Tanrinin herseye gücü yetmesi icin herşey olmasına gerek yok.

Anlasamadik bi türlü..

hahaha :D panteizm tanrı herşeydir. demez evlat. panteizm evrenin tanrı olduğunu düşünür. bak yine mantık hatası yaptın. :lol: bak şimdi herşeey gücü yeter. kavramı.Panteizm ya da tüm tanrıcılık, her şeyi kapsayan içkin bir Tanrı'nın, Evren'in ya da doğanın Tanrı ile aynı olduğu görüşüdür. Panteistler kişileştirilmiş ya da antropomorfik bir Tanrıya inanmazlar. Vikipedia..

sadece dinler için değil sihirl ibir degnek gibi sankı deistler içinde söylenmış. bir kavramdır. eger tanrının varlıgına  gerçekten ınanıyorsan bunu dinsel olarak düşünme sakın.

tanrı herşey olmalıkı! herşeey gücü yetsın. tanrı herşey olmasaydı. . bizlerde hiç olurduk yani hiç varolmazdık. bu yüzden tanrının sayesinde varolduysak. sende buna 

inanıyorsan. ne? kadar haklı oldugumuda görmen gerekırdı. 

tanrı herşey olabiilyorsa tanrı olmayı hakediyordur. 

bu konuda anlaştıkmı? 

şimdide bir ateist gibi düşünelim, ozaman tanrı ne? olursa olsun bir anlamı olmaz.çünkü kurdugum tüm hayaller tüm tezler ve tüm olasılıklar tanrının yoklugu üzerine kurulan güçlü argümanlardır. 

tamam itiraf ediyorum beni anlamak çok zor .ama 2 gundur bunun teknıklerını sana anlatıyorum. sende bunu anlıyabilrsen . yenılmez olursun. 

unutma 5 duyu organınla değil. sezgisel düşün . tek sansın bu. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kirec yazdı:

Tanrınin her şeye gücü yeten olması gerekmez...

En güçlü olması yeterlidir..

Sanırım kasdedilen de budur...

Yani ondan kurtulma imkanı yoktur..

yine mantık hatası, en güçlü olması ise herşeye gücü yetmesi için yeterlidir. hehe :f57::lol: uzun zaman oldu nerdeydin? eski  dostum.  iyiki geldin burdakılerden daha güçlü bir akıl geldiğine çok sevindim. en güçlü olmak tanrı olmayı haketmektir. en güçlü olmalıkı herşeye güç yetirebilsin. ama en güçlü olsa bile yarattıgı herşeyi kontrol etseydı.çünkü yarattığı herşey ondan daha zayıf olmalıkı  herşeey gücü yetsin. ama ben tanrısal düşünüyorum. ;)

zaten herşeye güçü yettıgını kendı isaptlamış olucaktı. hiç bu kadar ince düşündünmü? aziz dostum .

paradoxta burda başlıyor. bireyler yorum yaparken kafası karışıyor. çünkü hangi? mantıga göre gitse birey sonunda haksız çıkıyor. 

herşeye gücü yeten dediginde herşeey gücü yetmedını anlıyor. en güçlü dediğinde yine herşeey gücü yetmesi gerektiğini düşünüyor. dediğin dogru bundan kurtuluş yok.

bu yüzden tanrının asıl planı nedir? çok merak ediyorum. 

işte yine bir paradox daha yarattım.

1 :yarattıgı herşeye gücü yeter. 

2: yaratmadıgı herşeye gücü yetmez 

her 2  paradoxta ne? kadar haklı oldugumu çok net ! ispatlar. !!

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, godofwar said:

tanrı kendisinden daha büyük bir Åey yaratır mı ile ilgili görsel sonucu

"Tanrı her şeye gücü yetendir, her şeyi bilen ve salt iyi bir varlıktır." önermesi "Tanrı kötülük yapabilecek bireyler yaratmaz." sonucunu mantıken bal gibi doğurur, mantık kurmasını bilmeyenlerin hayallerinde oluşturdukları zırvalıkları doğrulamak adına böyle saçmalamaları kaçınılmazdır.

Hangi mantıkla mutlak iyi olan bir varlığın kötülük yapabilecek bireyler yaratması mutlak iyi varlık olduğu önermesi ile çelişmez denilebiliyor?

Hangi mantıkla her şeyi bilen bir varlığın özgür bireyler yaratabileceği düşünebilir? Her şeyi bilen bir varlığın bizzat kendisi bile özgür değildir, kendi bilgisinin kölesidir. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, sağduyu yazdı:

"Tanrı her şeye gücü yetendir, her şeyi bilen ve salt iyi bir varlıktır." önermesi "Tanrı kötülük yapabilecek bireyler yaratmaz." sonucunu mantıken bal gibi doğurur, mantık kurmasını bilmeyenlerin hayallerinde oluşturdukları zırvalıkları doğrulamak adına böyle saçmalamaları kaçınılmazdır.

Hangi mantıkla mutlak iyi olan bir varlığın kötülük yapabilecek bireyler yaratması mutlak iyi varlık olduğu önermesi ile çelişmez denilebiliyor?

Hangi mantıkla her şeyi bilen bir varlığın özgür bireyler yaratabileceği düşünebilir? Her şeyi bilen bir varlığın bizzat kendisi bile özgür değildir, kendi bilgisinin kölesidir. 

tanrının herşeey gücü yetmesi tamamen dinsel bir kavramdır. tanrının herşeey gücü yetsede yetmesede bana göre kötülük ve iyiillk kavramlarını yaratıcak kadar 

güçlüyseki güçlü oldugu çok açıktır. kötülük ve iyilik kavramlarınıda yaratıcak kadar güçlüdür önermesi anlamına gelıcektır .

TANRI KAVRAMINI İRDELERKEN  hangi? mantıkla iyi olan bi varlıgın dersek mantık hatası yapmış oluruz. 

onun yerine şunu dememız gerekır. iyi ve kötü kavramlarını yaratan varlık. neden? iyi olsunkı yada neden? kötü olsunkı . 

en önemlısıde tanrı herşeye gücü yetiyorsa evrenı yaratmadanda amacını ispatlıyabilrdi. 

tanrının herşeeye gücü yetiyorsa bir evren yaratıp içinide anlamsızca bir sitem kurmaması gerekırdı. eger kuruyorsa bu tanrılık sıfatına ters bir durum oluşturur.

tanrı kendını ispatlamak istiyorsa birşeyler yaratmadanda ispatlıyabilrdi. bana garip gelende bu tanrı neden? ölümlü ve anlamsız canlılarla uğraşsınkı! 

buradada özgür iradenın olmadıgını çok güzel özetlemış bu görsel.  kötülük ve iyilik  yaratmalıkı kötülüğün ve iyiligın kaynagı tanrı olabilsin . 

asıl soru şu kötülüğu ve iyiliği bir mantık ve irade olarak yaratan tanrı. insanların özgür iradesini elinden almıştır. diyebilriz. 

asıl zor soru şu kusursuz oldugu idia edilen tanrının ne? gibi zaafları olabilirki . biz zayıf ve ölümlü varlıklara bir sans versın. 

tanrının gücünü göstermesı için birşeye ihtiyac duyup onu kendı amacları ugruna kullanıyorsa bana göre tanrının olmaması daha mantıklı 

bir durum oluşturur. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...