Jump to content

Antidepresanlar neden kilo aldirir?

Recommended Posts

Gunde 2000 kalori alan biri, antidepresana basladiktan sonra da gunde 2000 kalori alsa bile kilo almaya baslayacaktir. Ozellikle de antipsikotikler kilo alimini hizlandirir.

Peki bu neden olur? Neden ayni kaloriyi alsak bile kilo alimi gerceklesiyor?

Sitelerde Paylaş

Düzenli kilo alıyorsan, diyet yaparak hafta hafta gözlemleyip alman gereken kaloriyi hesaplamaya çalışırsın. Esansiyel yağ asitleri ve aminoasitleri alman çok önemli, karbonhidrattan kısacaksın.

Yeni bir beslenme düzenine sahip olmadığın sürece vücudunu aynı şekilde tutamayacağının farkına varman senin için iyi olacaktır.

Sorunun cevabı hakkında düşündüm, şu aklına geldi:

Tedavi sebebi stres olan hastanın metabolizması yıkım odaklı yanı katabolik olacaktır, fakat tedavi ile rahatlayan hastanın stres düzeyinin düşmesiyle, salgıladığı stres hormonu miktarı da azalıyor, 

Stres azaldığında rahatlıyor ve tekrar anabolik hale geçiyor, yani protein sentezi, yağ depolaması normale dönüyor.

Not: bilimsel kesinlik içermemektedir

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Remy yazdı:

Gunde 2000 kalori alan biri, antidepresana basladiktan sonra da gunde 2000 kalori alsa bile kilo almaya baslayacaktir. Ozellikle de antipsikotikler kilo alimini hizlandirir.

Peki bu neden olur? Neden ayni kaloriyi alsak bile kilo alimi gerceklesiyor?

Bu fizik olarak imkansız. . Sayılar yalan söylemez ama kilo alıp vermeyi  tek başına günlük kalori alımı ile hesaplayamazsın. Bu konuda birden fazla faktör devreye girer. Aktif bir insan sigara da içiyorsa 2000 kilokalorilik bir rejim izlese de kilo kaybetmeye devam edecektir. Antidepresonlar depresyonu düzelterek kilo alımına katkıda bulunur. Depresyonda olan hastaların günlük kolori yakımı değişmez belki ama, alımı azalır. Onun düzeltilmesi durumunda hasta kilo almaya başlar.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, haci yazdı:

Bu fizik olarak imkansız. . Sayılar yalan söylemez ama kilo alıp vermeyi  tek başına günlük kalori alımı ile hesaplayamazsın. Bu konuda birden fazla faktör devreye girer. Aktif bir insan sigara da içiyorsa 2000 kilokalorilik bir rejim izlese de kilo kaybetmeye devam edecektir. Antidepresonlar depresyonu düzelterek kilo alımına katkıda bulunur. Depresyonda olan hastaların günlük kolori yakımı değişmez belki ama, alımı azalır. Onun düzeltilmesi durumunda hasta kilo almaya başlar.

2500 kalorilik bir diyetle 95 kilo olmam nasil mumkun olabiliyor? Ustelik vucudum kaslarimi da tutuyor. Butun bunlari nasil acikliyorsun?

Lutfen "daha fazla kalori aliyorsundur, farketmiyorsundur" deme cunku bu dogru degil.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Remy yazdı:

2500 kalorilik bir diyetle 95 kilo olmam nasil mumkun olabiliyor? Ustelik vucudum kaslarimi da tutuyor. Butun bunlari nasil acikliyorsun?

Lutfen "daha fazla kalori aliyorsundur, farketmiyorsundur" deme cunku bu dogru degil.

Bende 5 sene önce psikiyatrik ilaç kullandım. 74 kg  dan 90 kg bir ayda çıkmıştım.Herkes şaşırmıştı.

son 6 aydır  spor yapıyorum.92 kg 87 kg düşebildim.Hala göbek duruyor.

Günlük aldığım Protein miktarı yetersiz olduğu için kaslarımda gelişmedi.

Günlük aldığım kalori 1800 kcal geçmez.

Yetersiz besleniyorum  B12,folik asit,D vitamini eksikliği çıktı kan testinde.

eski 75 kg inmek için çabalayıp duruyorum.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Bende 5 sene önce psikiyatrik ilaç kullandım. 74 kg  dan 90 kg bir ayda çıkmıştım.Herkes şaşırmıştı.

son 6 aydır  spor yapıyorum.92 kg 87 kg düşebildim.Hala göbek duruyor.

Günlük aldığım Protein miktarı yetersiz olduğu için kaslarımda gelişmedi.

Günlük aldığım kalori 1800 kcal geçmez.

Yetersiz besleniyorum  B12,folik asit,D vitamini eksikliği çıktı kan testinde.

eski 75 kg inmek için çabalayıp duruyorum.

D vitaminin kac cikti?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Remy yazdı:

D vitaminin kac cikti?

Köyde her gün güneş altında yaşıyorum.Neden düşük çıktı anlamadım.

Gerçi laboratuvar sonuçlarında D vitaminin olması gereken değer aralığıda yazılmamış.

B12 VITAMIN                          182.4           191 - 663    
 FOLAT                                      3.55            5 - 35    
 25-HIDROKSI VITAMIN D      12.1

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Remy yazdı:

Yediğinize içtiğinize dikkat etmiyorsunuzdur. Sayılar yalan söylemez. Günde alınan 2500 kilo kalori ile 75 kg ağırlığında bir insan bu rejime sadık kalırsa 95 kiloya ancak aylar sonra falan ulaşır. O da yaşamı hareketsiz ise... 75 kg ağırlığında bir insanın bu ağırlığı idame ettirmesi için günde yaklaşık 2000-2200 kilokaloriye ihtiyacı vardır.  Onu 2000 kilo kalori kabul edelim. Günlük 500 kilokalori  fazlalığı ile haftada yarım kilo alınır. 20 kilo almak için aradan 40 haftanın geçmesi lazım. Kilo aldıkça alınan kalorilerin ağırlık yapıcı etkisi de azaları. Çünkü kalorilerin çoğunu aldığınız  kiloyu idame ettirmede kullanmak zorundasınız. Yani iddianız desteksiz...

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, haci yazdı:

Yediğinize içtiğinize dikkat etmiyorsunuzdur. Sayılar yalan söylemez. Günde alınan 2500 kilo kalori ile 75 kg ağırlığında bir insan bu rejime sadık kalırsa 95 kiloya ancak aylar sonra falan ulaşır. O da yaşamı hareketsiz ise... 75 kg ağırlığında bir insanın bu ağırlığı idame ettirmesi için günde yaklaşık 2000-2200 kilokaloriye ihtiyacı vardır.  Onu 2000 kilo kalori kabul edelim. Günlük 500 kilokalori  fazlalığı ile haftada yarım kilo alınır. 20 kilo almak için aradan 40 haftanın geçmesi lazım. Kilo aldıkça alınan kalorilerin ağırlık yapıcı etkisi de azaları. Çünkü kalorilerin çoğunu aldığınız  kiloyu idame ettirmede kullanmak zorundasınız. Yani iddianız desteksiz...

@haci ben o dediğin günlük  kaloriyi ömrüm boyunca hiçbir zaman almadım.

maddi durumum o kadar kalori almaya izin vermiyor zaten.:)

psikiyatrik ilaç kullanmaya başladıktan sonra Bir ayda 74 kilogramdan 90 kilograma çıktım.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

@haci ben o dediğin günlük  kaloriyi ömrüm boyunca hiçbir zaman almadım.

maddi durumum o kadar kalori almaya izin vermiyor zaten.:)

psikiyatrik ilaç kullanmaya başladıktan sonra Bir ayda 74 kilogramdan 90 kilograma çıktım.

İlaç iştahını açmış..

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, haci yazdı:

Senin bu yöntemini açlığın yaygın olduğu ülkelere uygulayalım. Bedavadan kalori temin edince dünyada açlık kalmaz.

Kilo aliminin sadece yemek yemekle ilgisi yok. Ilaclar, metabolizmayi yavaslattigi icin kilo alimi hizlaniyor deniyor. Bu dogru mu sence?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Remy yazdı:

Kilo aliminin sadece yemek yemekle ilgisi yok. Ilaclar, metabolizmayi yavaslattigi icin kilo alimi hizlaniyor deniyor. Bu dogru mu sence?

Doğru elbette ama bu hızlanma sanıldığı kadar büyük değil.. Bu etki ile en fazla günde 500 kalori kaybedilebilir. Tabii bu sürekli bir kayıp değil. Bir yerde durmak zorunda.

Benim bildiğim en etkili kilo kaybettirici sigara (nikotin). Günde 500 kalori kaybına neden oluyor. Sigara içenlerin neden kilo almadıklarını bu durum açıklıyor..

Anti depresanların metabolizmayı yavaşlatma etkisi bu kadar fazla değil. Mutlaka bizim hesaplayamadığımız başka faktörler devreye giriyor. Yani senin iddianı elbette kabul ederim ama, nedenini ilaçlara bağlı metabolizma yavaşlaması ile açıklamanın yeterli olmadığını da vurgulamak isterim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...