Jump to content

islamdan ateizme geçtim...

Recommended Posts

7 saat önce, yalanlar yazdı:

bir yaratıcının olması mümkün değildir....

hadi diyelimn yaratıcı var.....kesinlikle 1 olamaz...

ya cok sayıda ilah var yada hiç yok.....

kısa ve öz...

artık ateistim

ben ateist olmana sevinemedım. :)  ama islamdan çıktıgına çok sevindim. ama sen hangi? tür ateistsin. 

1: negatis atheizmimi? savunuyorsun.yoksa:..

2: pozitif atheizmimi? 

çünkü her ikisie çok farklıdır. negatif ateistsen bir problem yok. çok memun olurum . ama pozitif ateistsen tartışalım. tanrı neden? yok olmadıgın kanıtlıyacak 

ne ? gibi argümanların var. kısaca ve net bir biçimde neden? olmaması gerektiğini açıklayabilirmisin? 

bir yaratııcnın olması mümkün değildir demek! çok büyük bir iddiadır. hatta yaşamın en büyük iddiasıdır. ateist biilm adamları bile bu kadar iddialı

değilken sendekı bu kafa yapısı neden ? bu kadar idialıdır. 

çok iyi bende tanrı var diyorum.. 5 dakıka bekledık...... sonuç ..sonuç muglaktır.. 

şimdide 7 saattir seni beklıyoruz sonuç yime muglaktır.  :) 

ayrıca iyice sacmaladın ço ksayıda tanrı vardır.ama diğer yandan yoktur. 

bu senın ne? kadar zayıf bir mantıgın oldugunu ispatlar !!

ilk önce güçlü bir mantıgın olmalı vardır diyorsan sonuna kadar gitmelisin 

yok eger yoktur diyorsanda sonuna kadar gitmelısn dansöz gibi kıvırmak sadece zaman kaybı olur. senın için. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, yalanlar yazdı:

bir yaratıcının olması mümkün değildir....

hadi diyelimn yaratıcı var.....kesinlikle 1 olamaz...

ya cok sayıda ilah var yada hiç yok.....

kısa ve öz...

artık ateistim

niye mümkün değil,gökten haber mi geldi ? veya göğemi çıktın baktın ?

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir dinden kurtulmuş olman iyi bir başlangıç gerisi zaten araştırma yaparak çalışarak oturur. Bende senin gibi yeniyim. Şuan neist olduğumu bilmiyorum. Burdan AKP iktidarına teşekkür ediyorum. Kadro açmadıkları için işsizlik sürecinde bol miktarda dinleri ve inançları araştırma fırsatım oldu. Sayelerinde bugün mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir dinsizim. :)

Sitelerde Paylaş
On 19 Haziran 2018 Salı at 16:49, yalanlar yazdı:

bir yaratıcının olması mümkün değildir

Öyledir çünkü bir varlığın kendiliğinden güçlü ve zeki olarak zaten sonsuzdan beri var olması olanaksızdır. Zeki olmasa anlarım ama zeka kendiliğinden oluşamaz. Ancak evrimle oluşabilir.

Tanrı iddiasının bir veya daha çok olması bir anlam ifade etmez. Çok tanrılı dinlerde de bir en üst patron tanrı ve alt tanrılar vardır. Tek tanrılı dinlerde alt tanrıların melek kadrosuna kaydırılmasından başka bir şey yapılmamıştır. Hatta cin inancı da kötü tanrılar inancından kaynaklanmaktadır.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, democrossian yazdı:

Öyledir çünkü bir varlığın kendiliğinden güçlü ve zeki olarak zaten sonsuzdan beri var olması olanaksızdır. Zeki olmasa anlarım ama zeka kendiliğinden oluşamaz. Ancak evrimle oluşabilir.

@godofwar bak bu argüman benimde bayadır katıldığım tanrı kadar zeki bir varlığın sonsuzdan beri var olamamasını öngören pozitif ateist bir argüman bunu cevapla

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, ateistik yazdı:

@godofwar bak bu argüman benimde bayadır katıldığım tanrı kadar zeki bir varlığın sonsuzdan beri var olamamasını öngören pozitif ateist bir argüman bunu cevapla

hahaha :D  democrassionu severim ama bazen  kunatum motorları çalışmıyor. deterministin.  bunu cevabını defalarca verdim. bu yüzden bu konuyu açmak zorunda aklım benim cevap veremediğim tek konu göreceli bir tanrı modeli. güç derken fiziksel bir güçü doguran  

metafizik bir güçten bahsetmiştim. imkansız olmadıgını anladıysan devam edelim. bu arkadaşımızın yaptıgı tüm tanrı ayorumlarıda aynı taktikle ele elınmıştır. 

tanrıyı her zaman insan gibi düşünen bir akıl diyorum. çünkü aklı anlamlı hale getiren bir şey olmalıkı akıl varlığını sürdürebilsin. 

tanrının imkansızlıgını ewrim teorisiyle açıklayan birini ciddiye almanı esefle kınıyorum. 

tanrı kavramını metafizik  olarak almak zorundayız. 5 duyu organımızın algılamadıgı herşey metafızıktır. bazılarının önce bunu anlaması gerekiyor. 

varlıktan bahsetmiş varlık oldugun nerden? biliyoruz. ayrıca varlık bilimi evrenın içindekilerdir. ben her zaman evrenin bir dış olduğundan bahsetmiştim. 

hayatta en çok inandıgım şeylerden biride bu. ama ben diyormuyum? ateizm diye bir inanç yoktur tabıkı vardır. diyorum çünku ben zorluyum çünkü ben mantıklıyım.

democrassıon gibi bazı yerlerde tıkanmam . kısa ve net cevaplar verırım .tanrıyı insaa formuna sokmakta neyin? nesidir. bende bunu anlamıyorum. keşke anlıyabilseydım. 

ama aklımı kaçırmam gerek. 

demonun yaptıgı mantık hatarını tek tek yazarım ama sizler yine beni eleştiriceksınızya. o yüzden ne? anlamı var. haklı yada haksız olmamın.

haklı olduğumu anlıyanlar ne? gariptirkı . bunu farklı şekılde yorumluyor. ve ben onlara tesekkur ediyorum. iyikı varsınız diyorum. 

yıllardcır bahsediyoruz sıkmadımı? tanrı neden? tanrıdır.

1: zekayı yarattıgı için.

2: aklı yarattıgı için 

3: zamanı yarattıgı için. 

4: ewrımı yarattıgı için. 

5: sonsuzlugu yarattıgı için. sonsuzluk kavramı yanlış anlaşılıyor. sonsuzluk kavramını kullanabilmemız için bir zaman kavramıda olması zorunluluktur. 

yoksa  sonsuzluk kavramını anlıyamaz ve ölçemeyiz 

6 :demekkı tanrı sonsuzluk kavramını yaratmıştır. 

7: tanrının bu özellıklerını bilmemızde aklımz sayesınde oluyor. tanrının ne? oldugunu hiç kımse mantıklı anlatamaz. yok der. çünkü algılıyamaz. 

bu yüzden mantık olarak ateistler bu konuda haklıdır. yo kdemek daha mantıklı. fakat ispatı için evrenın gizemıde çözulmesı gereklılıktır. 

sonsuzluk kavramı gözlemlenebilir. ve ölçülebilir. ama metafızık kavramlar gözlemlenemezler ve ölçülemezler. arasındaki ince ayrııntıyı farketmıyenler olabilr. ama bu asıl gerçegi 

değiştirmez. yanı tanrı gerçegını . 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynen, tanrı yoktur!

Halep ordaysa arşın burda.

Nerdeymiş bu tanrı? Uyduruk hikayelerden yola çıkıp tanrı vardır diyenler tanrının nasıl birşey olduğu üzerinde anlaşamıyorlar bile!

Herkes kafasında bir tanrı yaratmış "gelin benim tanrım en iyisidir" diye reklam yapıyorlar!

Yukardaki arkadaş tanrının zamanı nasıl yarattığını açıklasada bir öğrensek.

Önce zaman yoktu, sonra (evet yanlış duymadınız SONRA) tanrı zamanı yarattı.

Zaman yaratılmadan önceki zaman!!!

Zaman yaratıldıktan sonraki zaman!!!

(Yani zaman olmadan önceki zaman)!!!

Üzerinde bir düşünmek gerek!!!

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, godofwar yazdı:

1: zekayı yarattıgı için.

2: aklı yarattıgı için 

burda mantık hatası var aklı yaratanın aklı olamaz aklı olmayanda tanrı olurmu tartışılır

ben materyalistim maddeden bağımsız metafizik bir varlık olamaz ayrıca sen sadece evrende açıklayamadığımız olaylara tanrı yaptı diyebilmek için hiçbir kanıtı olmayan boktan kendine göreceli bir tanrı tanımı yapıyorsun yanlışmıyım?

eee ozaman söyle bakayım şu bizim açıklayamadığımız tanrının yapması gereken şeyleri çünkü emin olki onları ben açıklayacağım

Sitelerde Paylaş

Piyasaya sürülen tanrıların tümünün birşeyler yarattığı falan yok,  çünkü istisnasız hepsi (Zeus, God,  Yahwe, Engai, mălum tanrı´da dahil vs.) insanların ürünü olmaktan öteye gidemezler. Mesele bundan ibaret ve eski devirlerde olduğu gibi şimdi de tanrı güzellemesi yapanların, gazel okumaktan başka çareleri yok.

Onlara atfedilen bütün özellikleri ve becerileri bizzat insanlar dikte etmişlerdir. 

Olmadıkları ayan beyan mălum kitaplarda zaten yazıyor. Orada "Dediklerimi yapmazsanız" kebap olursunuz minvalinden bol bol kuru tehditlerden geçilmiyor, sanki karşısında ana okuluna gitmeye hazırlanan yeni yetme çocuklar var.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...