Jump to content

Forum imla katilleriyle dolmuş

Recommended Posts

Konu açmaya ve yorum yazmaya imla kuralları getirilse forum daha kaliteli olur diye düşünüyorum. Ne yazdığı anlaşılmayan kişiler var forumda, karşıdaki kişiye biraz saygı duyup düzgün yazmak gerekir diye düşünüyorum. Değil yerine deyil yazıyorlar örneğin. Noktalama işareti yok. Biraz düzen olsa cümlelerinde yeterli aslında o da yok. 

Sitelerde Paylaş

Bu durumun foruma gelenlerle alakası yok, ülke geneli böyle, 80 darbesinden sonra dile yapılan yoz kültür operasyonu toplumu bu hale getirdi.

Arapça-İngilizce birinci dil, Türkçe ikinci dil oldu, amaç da zaten buydu, dili yozlaşan bir toplum, yazı diline de imla kuralına da dikkat etmez.

Örneğin okul hayatım olmadı, yazmayı kendi kendime öğrendim, öğrendikten sonra ilk işim yazım kuralına ağırlık vermek oldu, çünkü yazmayı öğrenmek tek başına çok şey ifade etmiyor, kendini ifade edemezsen yazmayı bilmek daha zararlı da olabiliyor, bu da yazım kuralına uymakla mümkündür.

Toplumun kendi dilinden uzaklaşması ileri ki, zamanda millet vasfından kopması demektir, bu kadar önem arz eden yazım kuralını önemsemeyen bu toplumu düzeltmek bir hayli zordur. Hatta daha üzücü olan, bir çok öğretmenin dahi bu konuda yeterli hassasiyeti göstermemesi ve yeterli bilgiye sahip olmaması. Örneğin, de, da eklerinin nerede bitişik nerede ayrı yazılması gerektiğini bilmeyen çok öğretmene rastladım.

Bir başka örnek varsayım, forumda yazım kuralına uyulmasını zorunlu hale getirsek, büyük ihtimalle yüzde yetmişi ne yazacağını dahi bilemez...

Sitelerde Paylaş

Bu durum hep var ancak bu forumda son bir aydır durum çok vahim bir hal aldı. Forumdan soğumama sebep olan bu durumu @administrator arkadaşa duyurmak isterim. Özellikle Türkçe karakterleri doğru kullanmayanları (ekşi sözlük tarzı hariç) forum yönetimi uyarsın ve devamı halinde forumdan atılsın isterim. Bu forumun geleceği için çok doğru bir adım olur. İnanın son dönemde yazılan yazıları okuyamaz oldum, midem bulanıyor. Umarım forum yönetimi bu konuyu ciddiye alır ve bu gaspçılardan bir an önce kurtuluruz.

Sitelerde Paylaş

Öğrenim hayatımda defalarca yazım kuralı değişti.

-de -da eklerine gelince onlar Türkçe değil ki doğrusunu yazalım.

Kullandığımız bağlaçlar bile arapça ve farsçadan alıntı.

Ben anlamını bozmadığı sürece yazım kurallarına önem vermiyorum.İster bitişik yazın isterseniz noktalama işareti koymayın.:)

Göktürk kitabesinde ki alfabeyi ve Türkçeyi kullansaydık hiçbir sorunumuz kalmayacaktı.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

kitabesinde ki

ifadesinde "ki" eki bağlaç olmadığından ayrı yazılmamalıdır. Bunu yüzünüze vurmak istemem ancak doğrusunu öğrenmek için size fırsat sunuyorum.

https://www.evvelcevap.com/baglac-olan-kiye-5-tane-10-tane-ornek-cumle/

https://eodev.com/gorev/6755825

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, John Ahmet yazdı:

ifadesinde ki eki bağlaç olmadığından ayrı yazılmamalıdır. Bunu yüzünüze vurmak istemem ancak doğrusunu öğrenmek için size fırsat sunuyorum.

https://www.evvelcevap.com/baglac-olan-kiye-5-tane-10-tane-ornek-cumle/

Benim umurumda değil.Yazım kuralı hatalarını türkçe olmadıkları için yapay oldukları için yapıyoruz.

Türkçede yazım kuralları defalarca değişti.Ayrı yazsamda anlıyorum bitişik yazsamda.:)

Hafızam doğuştan zayıf olduğu için dil öğrenemiyorum.otistik filanda olabilirim.Bir ara ingilizce sözlüğü ezberlemiştim.Şu anda ingilizce filan bilmiyorum.

Hızlı  öğreniyorum çabuk unutuyorum.Benim zamanında Türkçede dil birinciliğimde var.Hatta sevmediğim halde şiir kompozisyon birinciliğimde var.

Sitelerde Paylaş

Aslında bu forumdaki herkesin, ben de dâhil, dilbilgisi konusunda hataları var. Herkesten örnek vereyim:

On 21.06.2018 at 04:45, illusion_ yazdı:

Biraz düzen olsa cümlelerinde yeterli aslında o da yok. 

Buradaki "aslında" kelimesinden sonra virgül getirilmesi gerekir çünkü o kelimeyi söyledikten sonra nefes alırsınız.

On 23.06.2018 at 14:42, bilgivehis yazdı:

Arapça-İngilizce birinci dil, Türkçe ikinci dil oldu, amaç da zaten buydu, dili yozlaşan bir toplum, yazı diline de imla kuralına da dikkat etmez.

Bir hata sayılmasa da gereksiz yere birçok virgül kullanılmış. Ayrıca, "buydu" yükleminden sonra virgül getirilmesi gerekirdi. Ondan sonra gelen virgül özne ile cümleyi ayırıyor, öbür virgüller ise cümleleri ayırıyor.

23 saat önce, John Ahmet yazdı:

Özellikle Türkçe karakterleri doğru kullanmayanları (ekşi sözlük tarzı hariç) forum yönetimi uyarsın ve devamı halinde forumdan atılsın isterim.

Burada parantezler kullanılamaz. Cümle dışı bir ögeyi belirtmek için ya virgül ya da kısa çizgi kullanılır. Ayrıca, nesneyi açıklayan cümle dışı öge "ekşi sözlük tarzı hariç" değil, "ekşi sözlük tarzı yazanlar hariç" olmalı.

23 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Öğrenim hayatımda defalarca yazım kuralı değişti.

Sıkıntı belli. Tek bir yazım kuralı olmadığından çoğulluk belirten ek olan "-lar" getirilmeliydi.

Ama bunlar o kadar da önemli mi? Hayır. Noktalama işaretlerini çoğunlukla doğru kullanır, ortaokul seviyesi dilbilgisi kurallarına uyarsanız sıkıntı yok.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Burada parantezler kullanılamaz. Cümle dışı bir ögeyi belirtmek için ya virgül ya da kısa çizgi kullanılır. Ayrıca, nesneyi açıklayan cümle dışı öge "ekşi sözlük tarzı hariç" değil, "ekşi sözlük tarzı yazanlar hariç" olmalı.

Bu senin "Ee?" kullanımından daha küçük bir hatadır. Buradaki kullanımda "doğru kullanmayanları" ifadesini detaylandıran bir açıklama olduğundan kullanım doğrudur ancak parantez içini belirttiğin gibi yazsaydım daha iyi olabilirdi ama anlamı net verdiğinden yada detaylandırdığı ifadeyi tamamlamış olması bakımından çok çok önemsiz bir hatadır.

Sitelerde Paylaş

Kullandığım yazı stilim ilk okuldan kalma denebilir, bu nedenle hatta pekte becerikli bir yazar olduğum da söylenemez.

Birkaç cümleyi bir araya getirmek ve hatasız yazmak için bayağı bir uğraş veriyorum. Bu bende bir tik haline geldi.

Ancak yine de birisi cümleye küçük harflerle başladığında, cümleyi nokta ile bitirmiyorsa yahut soru işaretini gelişi güzel kullanıyorsa, delleniyorum.

Elimde değil, sanırım bunda şuan yaşadığım ülkenin dilinin payı büyük.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
On 24.06.2018 at 23:11, Natüralist Ateist yazdı:

Aslında bu forumdaki herkesin, ben de dâhil, dilbilgisi konusunda hataları var. Herkesten örnek vereyim:

Buradaki "aslında" kelimesinden sonra virgül getirilmesi gerekir çünkü o kelimeyi söyledikten sonra nefes alırsınız.

Bir hata sayılmasa da gereksiz yere birçok virgül kullanılmış. Ayrıca, "buydu" yükleminden sonra virgül getirilmesi gerekirdi. Ondan sonra gelen virgül özne ile cümleyi ayırıyor, öbür virgüller ise cümleleri ayırıyor.

Sıkıntı belli. Tek bir yazım kuralı olmadığından çoğulluk belirten ek olan "-lar" getirilmeliydi.

Ama bunlar o kadar da önemli mi? Hayır. Noktalama işaretlerini çoğunlukla doğru kullanır, ortaokul seviyesi dilbilgisi kurallarına uyarsanız sıkıntı yok.

En azından anlaşılabilir olmalı öyle değil mi sizce? Bunu biraz mantığı olan herkes kabul eder. Nokta ile virgül kullanılsa ve cümleye büyük harfle başlansa o bile yeterlidir diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Yazmayı-okumayı öğrenmek için bir gün dahi emek vermedim ama iş imlaya gelince öğrenmek için en az dört yıl uğraştım.

De-da eklerini nerede kullanacağımı ancak dördüncü yılda çözebildim.

Yani okuma-yazmayı öğrenmekle çocuk henüz doğmuştur, imla ise o çocuğun iyi yetiştirilme süreci demektir.

Dil bilgisi kurallarına uymak öyle sanıldığı gibi önemsiz görülmemeli, aksine çok hem de pek çok önemlidir.

Uyulmaması, es geçilmesi, önemsenmemesi demek zaman içinde dilin yozlaşması ve daha uzun zamanda yok olması demektir, bunun tarihte bir çok örneği olmuştur. Örneğin uzağa bakmaya gerek yok, o kaybolan dillerden biri de Türkçe idi, Atatürk sayesinde yeniden kazanabildik ama daha sonra özellikle günümüzde tekrar araplaştırmaya çalışıyorlar. Bu yüzden dil bilgisi çok önemlidir, mümkün olduğu kadar uymaya çalışmalıyız. Benim bildiğim bir site var, site sahibi dil bilgisi kurallarına uymayanların yorumlarını yayınlamadığı gibi bir de azarlar, iyi de yapıyor, zira de-da eklerini nerede kullanacağını bilmeyen öğretmenlere dahi rastladım.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Yazmayı-okumayı öğrenmek için bir gün dahi emek vermedim ama iş imlaya gelince öğrenmek için en az dört yıl uğraştım.

De-da eklerini nerede kullanacağımı ancak dördüncü yılda çözebildim.

Yani okuma-yazmayı öğrenmekle çocuk henüz doğmuştur, imla ise o çocuğun iyi yetiştirilme süreci demektir.

Dil bilgisi kurallarına uymak öyle sanıldığı gibi önemsiz görülmemeli, aksine çok hem de pek çok önemlidir.

Uyulmaması, es geçilmesi, önemsenmemesi demek zaman içinde dilin yozlaşması ve daha uzun zamanda yok olması demektir, bunun tarihte bir çok örneği olmuştur. Örneğin uzağa bakmaya gerek yok, o kaybolan dillerden biri de Türkçe idi, Atatürk sayesinde yeniden kazanabildik ama daha sonra özellikle günümüzde tekrar araplaştırmaya çalışıyorlar. Bu yüzden dil bilgisi çok önemlidir, mümkün olduğu kadar uymaya çalışmalıyız. Benim bildiğim bir site var, site sahibi dil bilgisi kurallarına uymayanların yorumlarını yayınlamadığı gibi bir de azarlar, iyi de yapıyor, zira de-da eklerini nerede kullanacağını bilmeyen öğretmenlere dahi rastladım.

Bence doğru, düzgün ve anlaşılabilir yazmayı teşvik etmek her zaman iyidir. İnsanlar arasındaki saygıyı ve iletişimi kolaylaştırır, kültür seviyesini arttırır.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Yazım kurallarını da geçtim, hiç değilse foruma yazan kişi yazdıklarının anlaşılır olup olmadığını kendisi bir kere okuyarak kontrol etsin öyle atsın. Yazdıklarını anlamak için kırk takla atmak zorunda kalıyoruz bazılarının. Anlaşılır yazmak bu kadar zor bir şey değil, az yazın ama anlaşılır olsun. 

tarihinde arasaksoy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 saat önce, administrator yazdı:

ATEİSTFORUM KURALLARI, Forum Üyelerinden Ricamız bölümünde yazdığı gibi:

- Lütfen dil bilgisi, imla ve yazım kurallarına mümkün olduğu oranda uymaya çalışınız.

Administrator, toplumumuzda siyasi sebeplerden dinleri terkedenlerin ve terketmek için arayışta olan kişilerin sayısı bu kadar çoğalmışken sitenin

gidişatında pek bir oynama yok gibi gözüküyor yıllardır. Türkiye'nin en eski forumlarından biri olmasına rağmen belki insanların

forumlardaki rezalet seviyeden bıkması, belki de sitenin adının ateist olması belki de sadece korkmaları sebep. Ben de yıllardır adı sadece ateist olduğu için uğramamıştım.

Bir anket Türkiye'deki ateist,deist,agnostikler toplamını 13 milyon olarak verdi en son. Whatsapp'ta annemin çalıştığı yerde bir yoklama yaptım, 

insanların yarısından fazlası ya ateist ya dinden çıkmış. Yıllar önce Türkiye'de üniversite ortamında 25 kişi bir sınıfta sadece 2 müslüman vardı biri bendim.

Şimdi ben de değilim. Bazı insanlar da umursamıyor fakat ekonomik olarak dinden çıktığımızı belirtmemizin faydası var diyanet giderleri azaltılabilir en azından :D.

Sitelerde Paylaş
On 14.11.2018 at 14:41, emretemelkuran yazdı:

Administrator, toplumumuzda siyasi sebeplerden dinleri terkedenlerin ve terketmek için arayışta olan kişilerin sayısı bu kadar çoğalmışken sitenin

gidişatında pek bir oynama yok gibi gözüküyor yıllardır. Türkiye'nin en eski forumlarından biri olmasına rağmen belki insanların

forumlardaki rezalet seviyeden bıkması, belki de sitenin adının ateist olması belki de sadece korkmaları sebep. Ben de yıllardır adı sadece ateist olduğu için uğramamıştım.

Bir anket Türkiye'deki ateist,deist,agnostikler toplamını 13 milyon olarak verdi en son. Whatsapp'ta annemin çalıştığı yerde bir yoklama yaptım, 

insanların yarısından fazlası ya ateist ya dinden çıkmış. Yıllar önce Türkiye'de üniversite ortamında 25 kişi bir sınıfta sadece 2 müslüman vardı biri bendim.

Şimdi ben de değilim. Bazı insanlar da umursamıyor fakat ekonomik olarak dinden çıktığımızı belirtmemizin faydası var diyanet giderleri azaltılabilir en azından :D.

İnternetin de yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye'de ateist-agnostik-deist nüfusun arttığını gözlemleyebiliyor olsak da, eğer nerede gördüğünüzü hatırlıyorsanız, sözünü ettiğiniz anketi görmeyi hepimiz isteriz...

Forumumuza hoş geldiniz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...