Jump to content
Gizli

Tevbe 5 Gerçek Meali

Recommended Posts

Ayetin arka planı Mekkenin Fethidir

1. fe izânseleha (fe izâ inseleha) : Böyle olunca sona ererken
2. el eşhuru el hurumu : haram aylar
3. faktulû (fe uktulû) : böylece kesilir

fe izâ inseleha ; Bir insan öldüğünde okunan kelime selaha 

Eşhuru El Hurumu ; Hac aylarıdır

Fe uktulu ; Kıtal kelimesi olup Kesmek demektir

Peki ayette kesilen müşrikler midir ? Eğer kesilen müşriklerse ; Ayete göre önce kesin (öldürün) sonra tevbeye davet edin şeklinde olacaktır.Bu durumda da önce öldürdüklerimizi neden tevbeye davet etmeden öldürdük sorusu ortaya çıkacaktır..

Ayetin gerçek meali şu şekildedir;

Haram Aylar sona erer kesilir ( Yani haram aylar sona erip bitmiştir ) Haram ayların kesinlikle bitmesini ifade eden kelime kıtaldır

Kısaca kıtal kelimesi müşriklere değil haram aylara atıftır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaş her konu için ayrı başlık açmasana. 72 tane konu açmışsın her tarafa. Cins misin nesin?!

Al buyur: http://www.kuranmeali.org/9/tevbe_suresi/5.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Ayette hepsini kesin bitirin, sonra davet edin anlamı var mı? Varsa nerede? Yoksa tutarsızlık nerede?

Ayrıca koskoca tanrının gönderdiği kuran "orda şunu derse şöyle bir tutarsızlık oluyor, o zaman böyle demek iştemiştir, ya da istemiş olabilir" şeklinde varsayım ve tahmin üzerinden afaki şekilde anlaşılacak ve de çevrilecek bir kitap mıdır? Bu nasıl bir rezilliktir? Ulan bu ayet 1400 senedir nasıl öteki türlü anlaşılmıştır? Bu kadar basiretsiz, bu kadar korumasız, bu kadar güven vermeyen bir kitap mıdır ki, kendisine güvenerek yaşayıp ölüp giden onlarca neslin dahi yanlış anlamasına mahal vermiş, onları yarı yolda bırakmıştır?

Hiç kaçarı göçeri yok.

1- Ya o ayetteki vandalizmin hesabını

2- Veyahut 1400 senedir nasıl olup da yanlış anlaşıldığının hesabını vereceksiniz. Yanlış anlaşılabilen bir kitap tanrının ürünü olamaz. 

Şimdi ister aşağı tükür, ister yukarı. Şemsiye her türlü açılıyor. Senin mantığınla daha da güzel açılıyor hem de.

Arkadaş bardağın boş tarafına bakmasını bir öğrenin be! Kuşkulanma diye bir meleke yok mu sizde? Ula tamam öyle olabilir ama böyle de olabilir; bu kitap uydurma da olabilir diyemiyor musunuz?!

Diğer başlıktaki sorular da havada kaldı bu arada tabi. Bu kaypak ve kaçamak halinizle zerre ikna edici durmuyorsunuz. Kapı cevaplarınız olmalıydı her soruya. Sürekli kıvırıp yeni başlıklar açmak yerine. Bence biraz ara verip bir kaç fırın ekmek daha yeyip öyle dönün bu foruma.

DELİ GİBİ DE SÜREKLİ YENİ BAŞLIK AÇMAYIN.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teflon ( Yerimde olsan kafayı yerdin)

Ayetin arapçasında müşrikleri öldürün demez yukarıda açıkladık

1400 senedir ben yokum benden öncekiler her ne halt etmişlerse o onların sorunu benim değil

Diyanete mail atarsın,kalkıp müftünün yanına gidersin,İslami sitelere mail atarsın

İnsanları kandırmayın diye sonuç ?

Ayrıca 13 konu açmışım 72 konun listesini verirseniz bir inceleyim 

Ya da yorumalarıda konu mu diye saydınız

Bardağın öbür tarafı

Sen kişisel olarak mealler doğru mu diye kaç defa çalışma yaptın 

Kur'anı sadece Allah ve Rasulü açıklayabilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Gizli yazdı:

Eğer hal böyle ise, bu ikisinden birisi de olmadığınıza göre, siz kimsiniz ?

Siz kimsiniz ki, bizzat kendinizin bu iddiasına rağmen, mălum kitabı açıklamaya yelteniyorsunuz ?

Siz kimsiniz ki, Arapça´nın dilini ve gramerini bilmeden, zayıf Türkçe ile çok bilmişlik taslamaya kalkışıyorsunuz ?

Evet, siz kimsiniz ?

Eğer sadece onlar buna muktedirse, Sizin ne işiniz var bu diyarda ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, Gizli said:

1- teflon ( Yerimde olsan kafayı yerdin)
2- Ayetin arapçasında müşrikleri öldürün demez yukarıda açıkladık
3- 1400 senedir ben yokum benden öncekiler her ne halt etmişlerse o onların sorunu benim değil
4- Diyanete mail atarsın,kalkıp müftünün yanına gidersin,İslami sitelere mail atarsın
İnsanları kandırmayın diye sonuç ?
5- Ayrıca 13 konu açmışım 72 konun listesini verirseniz bir inceleyim 
Ya da yorumalarıda konu mu diye saydınız
Bardağın öbür tarafı
6- Sen kişisel olarak mealler doğru mu diye kaç defa çalışma yaptın 

1- Sen aten kafayı yemişsin göründüğü kadarı ile. O yüzden bu konuda haklısın :)

2- Yukarıda bir şey açıklamadın..Orada böyle derse şöyle oluyormuş gibi oluyor, o zaman böyle demek istemiş olabilir dedin. Koskoca kuran meali işimi afaki tahminlere indirgedin. Buna karşılık sana sorduğumuz sorulara da cevap ver(e)medin. Bu tarzınla nasıl ciddiye alınmayı bekliyorsun? Düşüncesini savunamayan kaçamak bir adamın ne değinin de pek ehemmiyeti yoktur herhalde değil mi..

3- 1400 sene öncekilerin kurandan anladıklarına göre ne halt ettikleri senin değil ama kuranın ve onu yazanın, yani allahın sorunu be adam. Dolayısıyla senin de sorunun. 1400 yıllık bir yanlış anlaşılmaya mahal verebilen kitabın tanrı ürünü olamayacağını düşünmek gayet makul olsa gerek. Hatta ilk akla gelmesi gereken. Sen de aksini savunamadığına göre konunun bu kısmı burada kapanmıştır o vakit. Kuran tanrı ürünü değildir. Aciz ve eksikliklerle dolu -artık beşer mi dersin marslı mı dersin orasını bilemem- bir şeyin ürünüdür. 

4- Diyanete ben neden mail atayım be? Ben zaten hükmümü vermişim kuranla ilgili. atacak biri varsa o da sensin. Bak yeni en son kuranı ben yazdım dersin hem de arada fena mı..Kuranı bir de benden dinleyin eyy 1400 yıllık şaşkınlarrr..:)

5- Onu lafın gelişi yazdık be adam. 72 değildir tabii, ama forum adabını mı bilmediğinden midir nedir, aklına gelen her konu ya da verilecek cevap için her seferinde yeni başlık açıp duruyorsun..Her tarafa attığın ipsi sapsız gayri ciddi ona mesaj da cabası. Bak bakalım sen foruma kaydolalı kaç gün olmuş; kaç mesaj atıp kaç başlık açmışsın..Gün başı hesabı yap. (Ben baktım, daha iki hafta olmuş)

6- Ben kişisel mealler üzerine çalışma yapacak mercii değilim. Ayrıca kişisel meal tümcesi dahi kurana bir hakarettir. Apaçık olan kitabın kişiseli mi olur? Daha balık baştan kokuyor. Bunu gerçekten tanrı göndermişse eğer, herkesin tek bir bakışta tek ve aynı anlamı çıkaracağı şekilde gönderir. Böyle 1400 sene sonra dahi hala daha aman da asıl ben şimdi doğru anladım diyeceklerin çıkacağı bir arapsaçı şeklinde göndermez. Yol gösterici diye inan kitaba neredeyse aklımızla biz yol gösteriyoruz be..

Herneyse, gerçi @kavak seni fukara sümüğü gibi yapıştırmış bir önceki mesajda ama biz de ekleyelim dedik çeşni babında. Daha en baştan kaybetmiş bir yolun ve yordamın içindesin, bunu sakın unutma. Sorulanlara sürekli cevapsız kalıp, işi sözüm ona gayriciddiyete vurman bundandır. Yüzsüzlük zor zenaat. Kusura bakma ve alınma öyle.

Biraz az mesaj at. Daha çok düşün daha az yaz. Gururu, onuru olan adam böyle yapar çünkü. Kendisini senin gibi maymun etmez el aleme.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Güven ;

Onca sorduğum sorulara bir tane reddiye yazabilen yok ? Sadece konuyu dağıtmak için yapılan yorumlara eğer soru diyorsan bu o zaman benim soru algımda bir problem var demektir.Bana göre soru, açılan bir konuya yapılan reddiyedir.Lay lay lom olan gevezelik içeren tartıya koysan tartıya yazık diyeceğin soru görünümlü cümlelere biz
BOŞ ( Heva) diyoruz ve bunlarla vakit kaybetmek istemediğimizden es geçici cevaplar veriyoruz.

Örneğin Müminlere dört kadın nerede yazar göster diyoruz ama gelen cevaba bak ondan sonra anlarsın ne demek istediğimi

Şimdi Verdiğin Maddelere Bakalım ;

1.Kafayı yemek kime göre neye göre ? Sen bu adam kafayı yemiş dersin bir başkası bu adam çok zeki der  vs,, Ölçüsü ney bunun

2.Bir konu anlatımını güçlendirmek için kişiye daha derin düşünmesini sağlamak için kendimizce soru sorarız.Bu bizim konuyu şöyle olursa böyle olursa diye anladığımızdan değil aksine okuyana şöyle dersen böyle olur böyle dersen böyle olur demek içindir.konu sonunda gerçek mealini zaten yazmışız kesinlik durumunu belirtmişiz.

3.Kur'an hakkında benim sana bu Allah'ın sözüdür demem bir şey ifade etmez.Kur'an benim senin demenle Allah'ın sözü olmaz.Bunu söyleyen Allah'ın kendisidir ve ispatla yükümlü olan kul değildir Allah'ın bizzat kendisidir.Allah zamanında kitabı ret edenlere mucizeler göstermiş ama genede inkar etmişlerdir o halde ispatla yükümlü olan ben değilim.Kur'anın insanlar tarafından yanlış anlaşılıp anlaşılmaması bir kitabın insan sözü mü Allah sözümü tespitini yapmaz.İnsandır bu yanlış da anlar doğruda anlar.

4.Verdiğin hüküm ne Tanrıyı bağlar nede beni bağlar bu senin sorunun denir.İster inanırsın ister inanmazsın yapacak bir şey yok.Sana Diyanete mail at dedik mi hayır.

5.Benden daha çok konu açan yok mu yahut yorum yazan yok mu ? Senin derdin başka derdini söylede bilelim dilinin altında ki bakla misali

6.Eğer herkesin anlıyacağı bir kitap gönderirsen bu insani bir kitap olur.Ama bilim bu kadar ilerlemesine rağmen Kur'anın bir benzeri yapamıyorlar ve halen kitap bir Rasulün açıklamasına ihtiyaç duyuyorsa burada düşünmek gerekir hemde defalarca derim.Zaten ayetlerde başka dilde istemişler başka kitap istemişler vs örnekleri vardır aynen senin kendine göre bir kitap istemen gibi.Allah sana  göre bir kitap gönderse bir başkası çıkar bu kitap böyle olmaz bana göre göndermeliydi der ve bunun sınırı olmazdı.

Kavak ; Bu güne kadar sorduğum hangi soruya cevap vermiş ki ? Bana sorduğu sorulardan bir cevap alsın ? Elle tutulu ne sormuş ? Ama genede canı sağolsun ne diyim

Alıntı ; Biraz az mesaj at. Daha çok düşün daha az yaz. Gururu, onuru olan adam böyle yapar çünkü. Kendisini senin gibi maymun etmez el aleme.

Sence İnsanların maymundan evrimleştiğini iddia ederek asıl maymunluğu yapan ben miyim sen misin ?

Sonuç ; Bu forum daha ilmi ve sorulan soru neyse ona odaklı cevaplar verebilen insanlar ile donatılsa isi daha kaliteli olurdu.

tarihinde Gizli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, Gizli yazdı:

Güven ;

Onca sorduğum sorulara bir tane reddiye yazabilen yok ? Sadece konuyu dağıtmak için yapılan yorumlara eğer soru diyorsan bu o zaman benim soru algımda bir problem var demektir.Bana göre soru, açılan bir konuya yapılan reddiyedir.Lay lay lom olan gevezelik içeren tartıya koysan tartıya yazık diyeceğin soru görünümlü cümlelere biz
BOŞ ( Heva) diyoruz ve bunlarla vakit kaybetmek istemediğimizden es geçici cevaplar veriyoruz.

Örneğin Müminlere dört kadın nerede yazar göster diyoruz ama gelen cevaba bak ondan sonra anlarsın ne demek istediğimi

1.Kafayı yemek kime göre neye göre ? Sen bu adam kafayı yemiş dersin bir başkası bu adam çok zeki der  vs,, Ölçüsü ney bunun

2.Bir konu anlatımını güçlendirmek için kişiye daha derin düşünmesini sağlamak için kendimizce soru sorarız.Bu bizim konuyu şöyle olursa böyle olursa diye anladığımızdan değil aksine okuyana şöyle dersen böyle olur böyle dersen böyle olur demek içindir.konu sonunda gerçek mealini zaten yazmışız kesinlik durumunu belirtmişiz.

3.Kur'an hakkında benim sana bu Allah'ın sözüdür demem bir şey ifade etmez.Kur'an benim senin demenle Allah'ın sözü olmaz.Bunu söyleyen Allah'ın kendisidir ve ispatla yükümlü olan kul değildir Allah'ın bizzat kendisidir.Allah zamanında kitabı ret edenlere mucizeler göstermiş ama genede inkar etmişlerdir o halde ispatla yükümlü olan ben değilim.Kur'anın insanlar tarafından yanlış anlaşılıp anlaşılmaması bir kitabın insan sözü mü Allah sözümü tespitini yapmaz.İnsandır bu yanlış da anlar doğruda anlar.

4.Verdiğin hüküm ne Tanrıyı bağlar nede beni bağlar bu senin sorunun denir.İster inanırsın ister inanmazsın yapacak bir şey yok.Sana Diyanete mail at dedik mi hayır.

5.Benden daha çok konu açan yok mu yahut yorum yazan yok mu ? Senin derdin başka derdini söylede bilelim dilinin altında ki bakla misali

6.Eğer herkesin anlıyacağı bir kitap gönderirsen bu insani bir kitap olur.Ama bilim bu kadar ilerlemesine rağmen Kur'anın bir benzeri yapamıyorlar ve halen kitap bir Rasulün açıklamasına ihtiyaç duyuyorsa burada düşünmek gerekir hemde defalarca derim.Zaten ayetlerde başka dilde istemişler başka kitap istemişler vs örnekleri vardır aynen senin kendine göre bir kitap istemen gibi.Allah sana  göre bir kitap gönderse bir başkası çıkar bu kitap böyle olmaz bana göre göndermeliydi der ve bunun sınırı olmazdı.

Kavak ; Bu güne kadar sorduğum hangi soruya cevap vermiş ki ? Bana sorduğu sorulardan bir cevap alsın ? Elle tutulu ne sormuş ? Ama genede canı sağolsun ne diyim

Alıntı ; Biraz az mesaj at. Daha çok düşün daha az yaz. Gururu, onuru olan adam böyle yapar çünkü. Kendisini senin gibi maymun etmez el aleme.

Sence İnsanların maymundan evrimleştiğini iddia ederek asıl maymunluğu yapan ben miyim sen misin ?

Sonuç ; Bu forum daha ilmi ve sorulan soru neyse ona odaklı cevaplar verebilen insanlar ile donatılsa isi daha kaliteli olurdu.

Gizli hocam kusura bakmada 1400 yıldır kimsenin yapamadığı meali kaynak göstermeden, arapça bilmeden bir tek ben yaparım diye iddia edersen hiçbir ortamda kale alınmazsın. Hatta dindaşların arasında sapkın bile ilan edilirsin. Kaldı ki burada arkadaşlar gereğinden bile fazla sana cevap vermişler. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Gizli yazdı:

Güven ;

Onca sorduğum sorulara bir tane reddiye yazabilen yok ?

önce diğer konularda sana sorduğumuz ama sürekli konuyu değiştirdiğin soruları cevapla

yok kuranı resulu ve allah açıklayabilir diyorsan boş konu açma

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 22.06.2018 at 15:54, Gizli said:

Onca sorduğum sorulara bir tane reddiye yazabilen yok ?

..........

.................

Vay be, düzgün formatta insan gibi de cevap yazabiliyormuşsun meğer :)

Arapça bilmiyorum ama koşun kuranı ben açıkladım deyip, arkasından onu sadece allah ve resulü açıklayabilir diyecek düzeyde mantık yoksunu biri ne kadar cevap yazabilirse, o kadar yazmışsın ama olsun..

Tabi bunu ancak neredeyse hakarete varan derecede dürtükleyince yapıyor olman manidar..

Adamlardan normal bir reaksiyon alabilmek için neredeyse ana avrat düz gitmen gerekiyor..enteresan..

Yüz o kadar kayış gibi olmuş ki, eşik oralara kadar yükselmiş artık düşünün.

Evrimle ilgili rezil-i rüsva olacağın topa girme istersen.

Ya da gir. Ne de olsa serde yüzsüzlük var bi kere, rezil olsan da koymaz sana..

(Ula bi de bi tane reddiye yazabilen yok demiş. Millet itin dötüne soktu çıkardı farkında değil.

Sabunlu mudur nedir..)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ayeti kendine göre çevirmişssin,bu yüzden seni kaale alıp cevap bile vermişler.Ve ayeti çevirenler yanlış biliyor sen mi doğru biliyorsun.Diyanet eski çevirisi ve Elmalı Hamdi Yazır'ın mealleri doğru,ve bu arabın uydurduğu kuranı savunurken saçmalamayın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...