Jump to content

Antidepresanlar hakkında

Recommended Posts

2 saat önce, Remy yazdı:

Tam bir salaksin, bunu biliyorsun, degil mi? Ne analiz yapacak zekan var, ne de bilgin...

Antidepresan ilaclari icenlerden bazilari intihar eder, evet, ama bunun genelde ilacin kendisi ile alakasi yoktur. Evet, ilaclar intihar dusuncesi yapabilir ama genelde olay sudur: bu ilaclar duygu durumunda dalgalanmalara sebep olabilir, yani ilac degisiklikleri, yeni ilaclarin eklenmesi, bazen ilaclarin ise yaramamasi filan kisinin duygu durumunda dalgalanma/inis-cikislar yaratir. Bu da kisinin intihar etmesine sebep olur.

Yani, genelde intihar etmesinin nedeni ilacin kendisi degildir.

Gotuboklu seni. Bi' de bir bok biliyormus gibi yaziyor.

Senin yaşın götü boklu olma yaşıan daha yakın.Ben o  evreyi geçeli çok oldu.

Bilimsel veri istiyoruz.Adam adliye olaylarına bakıyor.

Al bunlarda doktorlar.Bunlarıda beğenmezsin.:)

Bana serotonin seviyesi ile depresyon arasında ilişki olduğunu veriler ile göster.

Test bile yok.Oylama ile teşhis mi olur?:0_80cbc_37a71a73_L:

Al bunlar

Sitelerde Paylaş

"Saglikli besleniyorsaniz, zaten depresyona girmezsiniz"

Hahaha. Lafa bak.

Videoyu biraz izledim ve Umit Aktas salak biri gibi gorunmedi bana, ama cok bilimsel biri gibi de gorunmedi. Dediklerini biraz abartiyor gibi geldi.

Ornegin, "depresyon hastasini depresif yapabilecek yan etkileri olan ilac veriliyor" diyor. Yahu, bu ilaclarin nasil calistigini bile bilmeyen angutlarin diyebilecegi sozler bunlar.

Bu iki kisi beslenme kitaplari yaziyor degil mi? Ilac icmeyin, duzgun beslenin gibi bir algi yaratiyorlar. Bence bu cok tehlikeli. Ilaca ihtiyaci olan kisiler, bu insanlari dinleyip ilaclarini kesebilirler.

Sitelerde Paylaş
On 11.07.2018 at 11:44, GREENHOUSE yazdı:

Antidepresan ve antipsikotik ilaçları hiçbir test yapmadan her gelene veriyorlar.

Ben de gitmiştim psikiyatri bölümüne, hatta ismimi de yıldızlı yıldızlı yazmışlardı ekranda :) ben de koridordakiler duysun diye sesli bir şekilde, "Delinin kimliği belli olmasın diye bu herhalde" :) 

Neyse, anlattım doktora, geri kafalıların, boş bakışlıların bana bakmasından rahatsız oluyorum, fiziksel yeterlilik de hissettiğimden pataklayasım geliyor diye,

Adam ilaç yazayım öfke patlamalarında kullanırsın dedi bana, ben de kendisine, öfke patlaması yaşamadığımı belirttim, baktıklarında, ya da beni kız zannettiklerinde sinirlendiğimi söyledim.

Saç uzun diye kız zannediyorlar, ya da garipseyip bakıyorlar diye sinir olduğumdan bahsettim. (çok kalın değilim ama sırtım ve omuzlarım erkek gibi geniş, ve kas kütlem kadınlara göre fazla, insanların bu kadar dikkatsizce etrafa bakınmaları rahatsız edici doğrusu... tuvalete giriyorum, küçük çocuk abla orası erkek yeri diyor, ben de en borazan sesimle, yaa öyle mi ben neyim diyorum falan, kızım şunu uzatıver diyor tramvayda bir teyze, önceden normal sesimle tamam diyordum alınıyorlardı, şimdi daha da agresif oldum, erkeğim ben diyorum, dediği şeyi de yapmıyorum.. insanlar çok ilginçler, ben birisiyle iletişime geçeceksem onu yarım saniye içerisinde bir gözlemlerim, fakat benle iletişime geçenler hiç öyle değiller gibi, çünkü azcık baksalar erkek olduğum anlaşılacak....)

Bakmak yasak değil, ona bir şey yapamayız ki tarzından barışçıl konuştu.

İlaç istemediğimi belirttim, bana kitap önerisinde bulundu, ilaç da yazmadı.

İsteyene yazıyor gibi bir şey sezdim, bir de rol yapsak direk yazacakmış gibi geldi..

Sitelerde Paylaş
On 11.07.2018 at 12:04, GREENHOUSE yazdı:

İspatlamalısın. Bilimin yöntemi deney ve gözlemdir.Kişiye göre sonuçlar değişiyorsa onun bilimselliğine şüphe ile bakarım.

Psikiyatri güvenilir bir meslek değil.Hasta olanada aynı ilacı yazıyorlar olmayanada.

Psikolojide ise deneysel psikoloji dışındaki tüm yöntemler bilimsel değil.

Dağılın GREENHOUSE psikiyatride çığır açtı :D :D 

Siz kullanmıyorsanız kullanmayında ihtiyacı olanların yakasından düşün artık. 

Bu bahsettiğiniz psikiyatristler 6 sene tıp eğitimi alır ardından yabancı dil sınavından geçerler. Asistan Psikiyatrist olabilmek içinde çok yüksek puanlar almaları gerekir. 

Bir çok psikiyatrist 504 sorudan oluşan  MMPI testi ister ardından ilaç tedavisi ile birlikte, psikoterapiye hatta meditasyon yapmasına yönlendirir. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, fumes yazdı:

Dağılın GREENHOUSE psikiyatride çığır açtı :D :D 

Siz kullanmıyorsanız kullanmayında ihtiyacı olanların yakasından düşün artık. 

Bu bahsettiğiniz psikiyatristler 6 sene tıp eğitimi alır ardından yabancı dil sınavından geçerler. Asistan Psikiyatrist olabilmek içinde çok yüksek puanlar almaları gerekir. 

Bir çok psikiyatrist 504 sorudan oluşan  MMPI testi ister ardından ilaç tedavisi ile birlikte, psikoterapiye hatta meditasyon yapmasına yönlendirir. 

Pskiyatriye direk gidemiyorsunuz.Gitseniz bile kabul etmiyorlar.

Beni yönlendiren noroloji doktoru.

Ben o teste girdim. :)

5 senede pskiyatrik ilaç kullandım.Aldığım tanıları yazsam hepsi farklı farklı.Hatta bir hastalıktan %32 özürlü raporum var.Hepsi birbirinden çelişkili raporlar.

Psikosomatik bozukluk,ankisiyete ,psikoz,depresyon,hastalık hastalığı hastası,nedeni belirsi psikotik belirtili ağır depresyon vb.Adamlar neredeyse bütün pskiyatrik hastalıkları bana verdiler.

Test denilince hastalıkları serotonin dopamin gibi kimyasallara bağlıyorlar ya onun testi yok.:0_80cbc_37a71a73_L:

Meditasyon tavsiye eden pskiyatri doktoruda hiç görmedim.Zaten meditasyon yapan biriyim.

Sitelerde Paylaş

Antidepresandan daha tehlikeli olan şey psikoloji forumlarıdır. Acaba bende birşey var mı diye bi göz attınmı kesin bir hastalık kaparsın orda. Sonra doktora gider başkalarının şikayetlerini kendi şikayetin gibi anlatırsın oda sana antidepresanı dayar. 

İlla bir psikiyatriste gözükmek isteyen varsa önce kan testi yaptırsın. Değerlerinizde ki değişimler psikolojik rahatsızlıklarla çok yakın etkiler gösterir. Mesela triod bezi rahatsızlıkları (nüfusun%40 ında gözükür) yada örneğin hipoglisemi , stres hormonlarını arttırır ve anksiyete, depresyon, panik atak gibi hastalıkları ortaya çıkarır. Tam tersi psikolojik nedenden dolayı hipoglisemi yaşıyor olabilirsiniz ancak psikiyatristler herhangi bir test uygulamadan ilaç verdiği için fiziksel rahatsızlığınızın tedavisini geciktirirsiniz. Antidepresanlar 6 aylık düzenli kullanımdan sonra etkisini göstermeye başlar. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Ben de gitmiştim psikiyatri bölümüne, hatta ismimi de yıldızlı yıldızlı yazmışlardı ekranda :) ben de koridordakiler duysun diye sesli bir şekilde, "Delinin kimliği belli olmasın diye bu herhalde" :) 

Neyse, anlattım doktora, geri kafalıların, boş bakışlıların bana bakmasından rahatsız oluyorum, fiziksel yeterlilik de hissettiğimden pataklayasım geliyor diye,

Adam ilaç yazayım öfke patlamalarında kullanırsın dedi bana, ben de kendisine, öfke patlaması yaşamadığımı belirttim, baktıklarında, ya da beni kız zannettiklerinde sinirlendiğimi söyledim.

Saç uzun diye kız zannediyorlar, ya da garipseyip bakıyorlar diye sinir olduğumdan bahsettim. (çok kalın değilim ama sırtım ve omuzlarım erkek gibi geniş, ve kas kütlem kadınlara göre fazla, insanların bu kadar dikkatsizce etrafa bakınmaları rahatsız edici doğrusu... tuvalete giriyorum, küçük çocuk abla orası erkek yeri diyor, ben de en borazan sesimle, yaa öyle mi ben neyim diyorum falan, kızım şunu uzatıver diyor tramvayda bir teyze, önceden normal sesimle tamam diyordum alınıyorlardı, şimdi daha da agresif oldum, erkeğim ben diyorum, dediği şeyi de yapmıyorum.. insanlar çok ilginçler, ben birisiyle iletişime geçeceksem onu yarım saniye içerisinde bir gözlemlerim, fakat benle iletişime geçenler hiç öyle değiller gibi, çünkü azcık baksalar erkek olduğum anlaşılacak....)

Bakmak yasak değil, ona bir şey yapamayız ki tarzından barışçıl konuştu.

İlaç istemediğimi belirttim, bana kitap önerisinde bulundu, ilaç da yazmadı.

İsteyene yazıyor gibi bir şey sezdim, bir de rol yapsak direk yazacakmış gibi geldi..

Terapiste gitmelisin, psikiyatriye degil. Bu dedigin basit bir sorun zaten, ilac kullanmaya gerek yok.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Remy yazdı:

Terapiste gitmelisin, psikiyatriye degil. Bu dedigin basit bir sorun zaten, ilac kullanmaya gerek yok.

Devlet hastahanelerinde psikoloğa sıra alamazsın.İlk önce pskiyatriye gitmen gerekiyor.:)

psikologların görevi sadece test yapmaktır.Onun dışında bir işlem yapmıyor devlet hastahanelerinde.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

2 seneden fazladır düzenli olarak antidepresan kullanan birisi olarak bende yarattığı olumlu olumsuz etkileri şöyle sıralayabilirim:

Olumsuz etkiler;

-Çenede, ellerimde ve bazen de bacaklarımda istemsiz titreme

-Mimiklerimde donukluk

-Aşırı terleme

Olumlu etkiler;

-Yaşadığım olumsuzluklara rağmen hayata tutunma, intihar düşüncemde ciddi azalma

-Uykuya dalma sorunumun geçmesi

-Sosyal fobilerimde azalma

Yani zarardan çok yararı olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Onlar olmasaydı belki de çoktan intihar etmiştim. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
37 minutes ago, priest of nature said:

seroquel ile paxera verdi psikiyatri doktoru.

Şimdi sürekli kusuyorum.

Acile gittim bir neden bulamıyorlar sürekli kusmama:(

seroquel antipsikotik, ağır ilaçlar yalnız..Üzerine fazla mı gittik acaba..?(ciddiyim)

Acile de gitmişsin ve yazmaya gerek yok ama; yan etkilere bakıp, doktoruna danış pek tabii hemen..

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, priest of nature yazdı:

seroquel ile paxera verdi psikiyatri doktoru.

Şimdi sürekli kusuyorum.

Acile gittim bir neden bulamıyorlar sürekli kusmama:(

Kusma, Paxera'nın oldukça yaygın yan etkilerinden biri. Seroquel kusma yapmaz.

Doktorunu arayıp şiddetli kustuğunu söylersen Paxera'yı değiştirebilir. Acile gitmek yerine psikiyatrını arasaydın veya direkt gitseydin keşke. İlacı hemen kesmeni isteyebilir de.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Kenopsia yazdı:

Antidepresandan etki görmek için ne kadar süre geçmesi lazım?

Bir ay diyen var. 6-8 hafta diyen var. 6 ay diyen var.

Bu kullandigin antidepresana gore degisir.

Ornegin Paxil'i ele alalim. Tam etki etmesi 3 - 4 haftayi bulur. Bu sure 3 aya kadar uzayabilir. Doz degismediyse, 2 - 3 ay sonra etki etmeyen ilaci kesebilirsin.

Benzodiazepinler ise hemen etki eder. Aldiktan 30 - 45 dk sonra etkisi baslar. Ativan gibi agizda eriyen benzodiazepinler ise daha cabuk etki eder.

Sikayetin tam olarak ne? Doktor olmadigim icin sana kesin bir bilgi veremem ama yardimci olabilirim.

Sitelerde Paylaş

kahve içmek antidepresanların etkisini azaltıyor veya tamamiyle etkisiz hale getiriyor diye duydum. 15 yıl önce gittiğim psikiyatris ile aramda şu dialoglar geçmişti :

-kahve içiyormusun

-evet

-hımm..öyleyse ilaçlar tesir etmez.kahve ilaçları etkisizleştirir kahve içmemen lazım

5 yıl önce gittiğim psikiyatrisede aynı konuyu açtım,fazla içme dedi.bu kadar aman içme falan tavri yapmadı.fakat tecrübelerimden yola çıkarak diyebilirim ki ,kahve sever biri olarak ilaçların etkisini fazla göremedim.15 yıl önce gittiğim doktorun söyledikleri galiba doğru.hiç değilse benim için.

25 sene önce gittiğim doktor da bana kahve içme demişti.onunla aramızda geçen diaolog ise şöyleydi :

-kahve içiyormusun

-evet

-niye içiyorsun

-enerji veriyor,etkisinden hoşlanıyorum

-içmeyeceksin,içeceksen kafeinsiz olanları var. 

-hayır,içmem lazım

-içmeyeceksin

-içmeden duramam

-hayır dedim ,içmeyeceksin!

-(sessizlik)

-biz seni uyutmak istiyoruz sen kahve içiyorsun!

adam beni resmen azarlamıştı..birde bana 31 çekme dedi.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

kahve içmek antidepresanların etkisini azaltıyor veya tamamiyle etkisiz hale getiriyor diye duydum. 15 yıl önce gittiğim psikiyatris ile aramda şu dialoglar geçmişti :

-kahve içiyormusun

-evet

-hımm..öyleyse ilaçlar tesir etmez.kahve ilaçları etkisizleştirir kahve içmemen lazım

5 yıl önce gittiğim psikiyatrisede aynı konuyu açtım,fazla içme dedi.bu kadar aman içme falan tavri yapmadı.fakat tecrübelerimden yola çıkarak diyebilirim ki ,kahve sever biri olarak ilaçların etkisini fazla göremedim.15 yıl önce gittiğim doktorun söyledikleri galiba doğru.hiç değilse benim için.

25 sene önce gittiğim doktor da bana kahve içme demişti.onunla aramızda geçen diaolog ise şöyleydi :

-kahve içiyormusun

-evet

-niye içiyorsun

-enerji veriyor,etkisinden hoşlanıyorum

-içmeyeceksin,içeceksen kafeinsiz olanları var. 

-hayır,içmem lazım

-içmeyeceksin

-içmeden duramam

-hayır dedim ,içmeyeceksin!

-(sessizlik)

-biz seni uyutmak istiyoruz sen kahve içiyorsun!

adam beni resmen azarlamıştı..birde bana 31 çekme dedi.

Bunlari duyduklarima hic sasirmadim. Adamlar doktor olmus ama hala bilimi anlamamis. Sadece ezberlemis.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...