Jump to content

AKP seçmeni arkadaşlarımız, yakınlarımız...

Recommended Posts

AKPyi destekleyen bu kişiler yaptıkları şeyin farkındalar mıdır?

Adaletin sağlanmadığı ve bireyciliğin önde tutulduğu bir ülkede yaşıyor olmak hiç hoş değil. Ne yazık ki bu durumdan yakınanların çoğu AKP seçmeni değil.

AKP ye oy vererek, sahip olmamız gerekip şuanda bile sahip olmadığımız özgürlükler dışında elimizdekileri de kaybetmemize yol açmayacaklar mı?

Bizim dinsiz olduğumuzu bilen AKP seçmeni arkadaşlarımız, AKP yi destekleyerek firavunun kafirlere zarar vermesine, zulmetmesine ortak olmuş olmuyorlar mı?

Acaba oy verirken bizi hiç umursamıyorlar mı, yoksa tahmin edemiyorlar mı?

Benim bu ülkede yaşamamı istemeyecek birisini başa getirmek isteyen birisine sıcakkanlı davranmam, katilimin yardımcılarına göz yummam anlamına mı geliyor?

Bazen sinirleniyorum, parçalayıp yıkasım geliyor, sizin gibi arkadaşlara lanet olsun diyesim.

Baktığımda görüş farklılığımız ekonomimizi ve sosyal yaşantıyı biraz daha değişik etkileyecek şeylerden kaynaklanmıyor, bir uçurumdan, atlasan düşene kadar kalp krizinden ölebileceğin bir uçurumdan..

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Bizim dinsiz olduğumuzu bilen AKP seçmeni arkadaşlarımız, AKP yi destekleyerek firavunun kafirlere zarar vermesine, zulmetmesine ortak olmuş olmuyorlar mı?

dinden çıkanın kafasını kesin diyen bir kitaba inanan müslümanların bunu sorun edeceğini zannetmiyorum hatta zevk bile alıyorlardır.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar hile yapmasın diye dinsizlerin ve ateistlerin nöbet tuttuğu bir ülkede yaşıyoruz.

Bu durumdan hiç utanmamak acaba nasıl bir duygudur?

Birçok müslüman bu hilekarlığı ve bu güne kadar yapılan adaletsizlikleri kabul ediyorlardır sanırım.

Kendilerinin "pislik" olduklarını kabullenmiş bir halleri var!

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, poiuz yazdı:

Müslümanlar hile yapmasın diye dinsizlerin ve ateistlerin nöbet tuttuğu bir ülkede yaşıyoruz.

Birçok müslüman bu hilekarlığı ve bu güne kadar yapılan adaletsizlikleri kabul ediyorlardır sanırım.

Bu iletinin altına imza atılır.

Yaptıklarının pislik olduğunun farkındalar fakat kimin umrunda. Aksine daha da pisliğini yapmaya teşvik edip, alkış tutuyorlar.

tarihinde Zarava ehmel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

7 tane akplı arkadaşım var. artık akplı degiller. bunların üçü iyi partıye  diğer dördude beraberdık. bugun oy kullanmadılar .. 

şimdi nasıl? oluyorda  hala akp kazanıyor. % 51 sabıtledıler. hepsi daha öncedn ayarlanmış hilenın birer parcalarıdır. 

çok büyük olaylar olucak. her an herşey olabilr. bu saatten  sonra uyurken dikkatlı olun.  

islamı burda şiddetle savunanların  tamamı akplıdır. ve akp nın hile yapmasını ve kazanmasını kutluyorlar. olucak iş değil. 

işte islamın düştüğü allahın düştüğü hale bakın acınacak durumdalar. 

bundan sonra akpye oy veren..müslümanlarla tartışmıyacagım. benım için akpye oy veren müslümanlar artık bitmıştır. 

bunda böyle onurlu ve sereflı ve vicdanlı olan müslümanlarla tartışmadan önce hangi? partıye inandıgını sorucam eger akplıyse 

blokluyacagım. 

Sitelerde Paylaş

:276:35.. milyon oy sayılmadı. ama akplıler kutlama yapıyor. merak etmeyın yarın herşey netleşicek. akp kaybediyor. y.s.k. şu an oyları sayıyor. ve 35  milyon oy daha sayılmadı ..  a.a.. oy sonucu akp % 51 bu 

senaryoyu! daha öncede gördük.. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, poiuz yazdı:

işte bu yüzden müslüman iken deist olduk sonrada agnostık olduk dostum. :)  çok anlamlı yazmışsın oldukça etkıleyıcı. hala sizler 

gibi iyi ve duyarlı insanların varlıgı benı mutlu ediyor. iyiki varsınız. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, godofwar yazdı:

:276:35.. milyon oy sayılmadı. ama akplıler kutlama yapıyor. merak etmeyın yarın herşey netleşicek. akp kaybediyor. y.s.k. şu an oyları sayıyor. ve 35  milyon oy daha sayılmadı ..  a.a.. oy sonucu akp % 51 bu 

senaryoyu! daha öncede gördük.. 

Sendeki bu umut kaynağını anlayamıyorum .  Gücünü allahtan mi alıyorsun dostum :)

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Sendeki bu umut kaynağını anlayamıyorum .  Gücünü allahtan mi alıyorsun dostum :)

tanrı olsada olmasada şunu çok iyi biliyorum. benim aklımdaki herşey şunu ispatlıyor dostum. ben iyi biriyim. ve bunu fazlasıyla 

en kritik anlarda hıslerımle ispatlıyorum. belkı vicdanın sesı duyuyor yalnızca mısralarda ama inankı çok ciddiyim. benım 

için en büyük sınav  hakettiğim herşeyin anlamlı olmasından kaynaklanıyor. herşey ters gitsede içimdekı umut bana güç veriyor.

belkıde bu umut  sayesınde  yaşıyorum.  belkıde bu umut  sayesınde hala ölmedım . 

gücümü umuttan alıyorum. çünku ne?  zaman  zaman herşey anlamsız hale gelse  sankı sıhırlı bir degnek dokunuyormuş gibi 

umutlarım güçlenıyor belkıde bu pandoranın kutusunu açtıgım içindir. ve bana diyorkı1 içimizdekı en büyük silah umuttur. 

sadece nasıl? kullanmasını biilmek gerekır. ama önce umu tetıkleyen bu güclesavaşmak gerekır. çünku bu guç aynı zamanda 

insanın en buyuk katilidır. çünku içimdekı umut sayesınde tanrılara inanmamayı değil. aksine tanrılarla savaşmayı ögrendım. 

bugunde yarında ve ölmeden öncekı son anda bile savaşmak için umut  gerekır.  

benım kıtabımda kaybetmek yoktur. kazanmak zorundayım. çünku yanlış olanlar savasıyorum. yanlışların efendisi olmaktansa

umut bana diyorkı: 

dogruların kölesı ol. çunkü sen busun sen bir başkası değilsin .

umutg bana diyorkı . yaşamın bir amacı olması yada olmaması önemlı değildir. önemlı olan  içindekı umuttur. 

umut bana diyorkı :  sen iyi birisin kötü olamazsın. kötülük  yapabiliirsin ama elın titrer. sen  iyiilk yaptıkça umut bana derkı

sen dahada güçlenıyorsun. bu yüzde ntum tanrılar yok oluncaya dek. 

tek bir tanrı vardır oda içimdekı umuttur dostum saygılarımla 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

umuttan çıkarmamız  gereken en büyük ders dostum. bir insanın köle olması için siyasete ilgi  duyması yeterlıdır. 

çünkü içimizdekı umut gerçegı bulmak için savasmaktır. ve gerçek derkı içimizdekı sınsıce bu görduklerımız her şey 

insanların oluşturdugu mantıklı oldugu düşünülen sistemlerdır. sen  en iyi halini nasıl? umut!  ediyorsan o senın 

gerçek yansımandır. bü yüzden içimdekı umut bittigi an öldüğüm andır. umut boyolojıkte olsa metafızıkte olsa

o sana aittir. onu hıç kımse senın elınden alamaz. senın en degerlı  arkadasındır. çünku sana asla ihanet etmez ve asla yalan söylemez. bu yuzden umut senınde mantıgın üzerınde en iyi ve en guclu halındır. dostum. 

umudun bittigi yerde sistemler baslar. bu sistemlerın  ne ?oldugunu çok iyi bilyorsun. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, godofwar yazdı:

umuttan çıkarmamız  gereken en büyük ders dostum. bir insanın köle olması için siyasete ilgi  duyması yeterlıdır. 

çünkü içimizdekı umut gerçegı bulmak için savasmaktır. ve gerçek derkı içimizdekı sınsıce bu görduklerımız her şey 

insanların oluşturdugu mantıklı oldugu düşünülen sistemlerdır. sen  en iyi halini nasıl? umut!  ediyorsan o senın 

gerçek yansımandır. bü yüzden içimdekı umut bittigi an öldüğüm andır. umut boyolojıkte olsa metafızıkte olsa

o sana aittir. onu hıç kımse senın elınden alamaz. senın en degerlı  arkadasındır. çünku sana asla ihanet etmez ve asla yalan söylemez. bu yuzden umut senınde mantıgın üzerınde en iyi ve en guclu halındır. dostum. 

umudun bittigi yerde sistemler baslar. bu sistemlerın  ne ?oldugunu çok iyi bilyorsun. 

Güzel konuştun.  Ben sanki yüzüme konuştun gibi geldi  . Eline sağlık ne diyeyim . En azından bu tarz insanlar varken umudum biraz daha artıyor.  

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Güzel konuştun.  Ben sanki yüzüme konuştun gibi geldi  . Eline sağlık ne diyeyim . En azından bu tarz insanlar varken umudum biraz daha artıyor.  

içimdekı umut bana diyorkı:  :) zaten hile yapılıyor. ama aklım diyorkı : hile yapılmasaydı. işte ozaman bende umudumu yitirirdim. 

sen ise yüzüne bakarak gördüğüm şey umudunu yitirmeden san yenı umutlar yaratmaktı. bunuda birazcıkta olsa basardım.

işte umudun gücü bu. şimdi bendekı umut artık sendekı umutla birleşti.  ve daha güçlu bir umut oldu! bu demektırkı! 

artık hile yapanlar umudunu çoktan kaybetmış umutlardır. işte sen bu yüzden degerlısın.  umudunu kaybettıgın anda bile 

gerçeklerı görebiliyorsun. işte bu senın gerçek yansıman .bu senın umudunun gerçek gücüdür. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, poiuz yazdı:

Müslüman dediğin kişi terbiyelidir ve alenen bir zümreye pislik muamelesi yapmaz. Bu şüpheler doğal olarak müslüman kesimde de vardır ve sandıkları kimseyi suçlamadan seçtikleri müşahitler ile koruma altına almıştır. Müslüman insanın terbiyesinden dolayı karşı görüşün sandık muhafazası konusundaki talebini büyük bir olgunluk ile karşılayıp aynı titizliği belki daha da fazla kendisi göstermiştir. 

Karşı görüş herkesi kendi gibi gördüğü için sandıklar ve oylar konusunda hileler yapılacağını öngörmektedir. Bu düpedüz terbiyesizliktir.

Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan'a oy verenlerin tamamı teist yada müslüman değildir. Doğal olarak istikrarın sürmesini ve ülkenin ivmeli yükselişini isteyen aydın zümre tarafından da destek görmüştür.

Türkiye yeniden adil ve yüksek katılımlı bir seçimi daha başarıyla sonuçlandırmıştır.

An itibariyle oylar;

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Erdoğan               -> %52.65

İnce                      -> %30.75

Demirtaş             ->  %8.09

Akşener               ->  %7.42

Karamollaoğlu    -> %0.89

Perinçek              -> %0.20

Miletvekili seçimi

Cumhur İttifakı -> %53.60    Millet İttifakı -> %34.25   HDP -> %11.23

_______________                      ______________________

AKP   -> %42.39                     CHP            -> %22.76

MHP ->  %11.21                     İYİ PARTİ   ->  %10.12

SP               ->  %1.37

Kendi partisinden daha fazla oy olan iki kişi vardır. Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce'dir. Her ikisi de bu seçimin galibidir.

Seçim herkese hayırlı uğurlu olsun umarım herkes kazanır ve ülke hak ettiği güzel günlerine kavuşur. Türkiye ateistiyle, desitiyle, tesitiyle huzur ve hoşgörü içerisinde bu sonuçlardan payına düşeni alır.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, godofwar yazdı:

Ne olacaksa sistem o olsun artık ben başalrım umuduna bir millet düşün kendi eliyle özgürlüyünü birilerine verken şu an araba kornalarının sesin dolayı kulağımı tıkıyorum ama ne zamana kadar. gözümün önüne sadamı düşürmek için ıraka giren amerikan askerlerine alkış çalan gençleri hatırlıyorum kendi celtalrını aslında alkışladıklarının farkına varmadılar  şimdi ırak diye bir ülke yok  görünürde var bitmiş bizde kendi celtamızı alkışlıyoruz ama içim yanıyor . cahiliyi yok etmek için silah alıp bir kaç kişiyi öldürmekle olacak iş deyil cehaleti makinalı tüfekle tarıycakcaksın fiziki deyil tabi beyin göçünü yok etmek için.

Sitelerde Paylaş

hile yapılan bir ortamda islamı övmek islamı övmeye çalışmak ne? zavallıca bie savunmadır. bir ateist yada agnostık yada deist 

hile yapabilir. ama  sen ruhen ve kalben inanıyorsan buna ragmen hile yapıyorsan  bu senın inandıgın allahına yaptıgın yaşam boyuunca 

en büyük ihanettır. 

bakınız ayet var. müslümanlar için  ibretlık bir ayet  eger bu ayetı anlıyarak okuyan bir müslüman hile yapılan bir partıye oy verıyorsa 

en büyük ihanetı allaha ve kendisine yapıyor demektır. çünkü onların ınancında ölunce partılar degıl sadece ahıret hesabı olucaktır. işte bu yuzden burdakı tum muslumanlara soruyorum. madem allaha inanıyorsunuz allaha ihanet eden birine neden? oy verıyorsunuz .

ben deistim ama sizden daha vicdanlıyım. şimd ibana ne? desenız içi boş olucaktır. hileden sonra burdada haksız oldugunuz ispatlanmıştır. sizleri kendı sılahınızla vurmak bana umut verıyor. 

Cehennem;

Ahirette günahkârların ve Kâfirlerin gireceği Cehennem çok şiddetli ve dayanılamayacak azapların olduğu bir azap yeridir. Yüce Mevlamız Kuranı Kerim ve yüce Peygamberi aracılığı ile bu azabı bize bildirmiştir ve sakınmamızı emretmiştir. İşte bu azap yeri olan Cehennemin ciddiyeti birçok isim ile anılarak Kuran’da zikredilmiştir.

Cehennem azabı aşağılatıcı bir azab, yakıp kavurandır. Peki, kimler bu azabı tadacaklardır;

Allah’a (C.C.) ortak (şirk) koşanlar.

Allah’ın (C.C.) ayetlerini yalanlayan,  Allah’ın (C.C.) ayetlerine karşı kibirlenen, kendini müstağni gören.

Allah’ın (C.C.) verdiği doğruları yanlış kullanmak.  Allah’ın indirdiği Kuranı bile bile inkâr eden.

Haksız yere müminlerden birini öldüren. Hz. Peygambere karşı çıkıp müminlerle birlikte olmayan.

Dinlerini oyun ve eğlence edinen. İnsanlardan sevdiklerini Allah’ı (C.C.) sever gibi sevenler.

Allah’a (C.C.) “Ben, O’ndan başka bir ilâhım” diyenler.  Ahireti ve Allah’ın (C.C.) bildirdiği gaybî konuları inkâr edenler.

Allahtan korkmayanlar. Namuslu kadınlara iftira atanlar. Yetimlerin mallarını haksızca yiyenler.

Tartıda haddi aşan, terazide eksiklik yapanlar. Faiz yiyen ve alış verişte faiz gibidir diyen.

Yeryüzünde bozgunculuk yapanlar ve aracı olanlar.

İki yüzlülük edenler, münafıklarla beraber olanlar, cimrilik edenler.

Allah’a (C.C.) oğullar isnat edenler, melekler Allah’ın kızlarıdır diyerek şirke düşenler.

Allah’ın indirdiği kitaptan bir şeyi gizleyip de yaptığının karşılığı para alanlar.

İnananlar arasında kötü söz ve davranışın yayılmasını arzulayan kimseler.

Dillerinin yalan vasfetmesi ile: “Şu helaldir, şu haramdır’ diyenler.

Dinlerinden dönenler,

Cehenneme girecek ameller işlemişlerdir, varacakları yer de cehennemdir.

Allah’u Teâla cehennemi ayetlerinde şöyle tanıtır;

Cehennem! Ona yaslanacaklar, fakat o ne çirkin döşektir. (SAD/55-56)

Onlara cehennemde ateşten bir yatak, üstlerine de (ateşten) örtüler vardır. Biz zalimleri işte böyle cezalandırırız. (A’RAF/40-41)

Suçlular simalarından tanınır, alınlarından ve ayaklarından tutulur. (RAHMAN/41) .

Orada ne ölür, ne de dirilir. (TAHA/74)

O ateşin üzerinde iri gövdeli sert tabiatlı melekler vardır…” (et-Tahrîm 6)

O zaman boyunlarında halkalar ve zincirler olduğu halde sürükleneceklerdir. (MÜ’MİN/71)

Siz ve Allah’dan başka taptıklarınız, cehennemin yakıtısınız; oraya gireceksiniz. (ENBİYA/98)

Kalınacak en kötü yerdir.

Cehennem kâfirlerin buluşma yeridir.       

Dar ve sıkıntılıdır.

Allah’a (C.C.) karşı yalan söyleyenlerin yüzü kapkara olur.

Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıkları zaman da, oracıkta yok olmayı isterler. (FURKAN/13)

Puslu ve karanlıktır

Kapkara dumandan bir gölge altındadırlar.         

Duvarlarla çevrilidir, uğultusu vardır

Ki, cehennem ateşi uzak bir mesafeden kendilerine görününce, onun bir hışımlanmasını (kaynamasını) ve uğultusunu işitirler. (FURKAN/12

Azap sürekli olacak ve hafifletilmeyecektir.

Onlar bu (lanetin) içinde ebedî kalacaklardır. Kendilerinden ne bu azab hafifletilir, ne de yüzlerine bakılır. (AL-İ İMRAN/88)

Bir de bunlara demirden kamçılar vardır. (HAC/21)

Şu ikisi Rableri hakkında tartışmaya girmiş iki hasımdır. O’nu inkar edenler için ateşten elbiseleri biçilmiştir. Başlarının üstünden kaynar su dökülür. (HAC/19)

Gömlekleri katrandandır ve yüzlerini ateş kaplar. (İBRAHİM/50)

Elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz. Karınlarınızı hep onunla dolduracaksınız. (VAKİ’A/52-53)

Onlar için kuru bir dikenden başka yiyecek de yoktur. O da ne besler, ne de açlığı giderir. (ĞAŞİYE/6-7)

Gerçekten zakkum ağacı, günahkârların yemeğidir.

O, kızgın bir sıvının kaynaması gibidir. (DUHAN/43-46)

Bir irinden başka yiyecek de yok. (HAKKA/36)

Üstüne de kaynar su içeceksiniz. Susuzluk illetine tutulmuş develerin içişi gibi içeceksiniz. (VAKİ’A/54-55)

Onlara kızgın bir kaynaktan su verilir. (ĞAŞİYE/5)

Orada ne bir serinlik tadacaklar, ne de içecek bir şey.

(Allah) buyurur ki: Alçaldıkça alçalın orada! Bana konuşmayın artık. (MÜ’MİNUN/108)

Meleklerin soruları

İnkâr edenler bölük bölük cehenneme sevkedilmektedir. Nihayet oraya vardıklarında kapıları açılır ve bekçileri onlara: “İçinizden size Rabbinizin ayetlerini okuyan, bu gününüzle karşılaşacağınıza dair sizi uyaran peygamberler gelmedi mi?” derler. Onlar da: “Evet geldi” derler. Fakat kâfirler üzerine azab kelimesi hak oldu. (Biz onları yalanladık ve alaya aldık karşılığı olarak da cehennemdeyiz.)

Onlar (cennetlikler) bahçelerinde oturarak soracaklar günahkârlara: Sizi bu cehennem ateşine sürükleyen nedir?

Berikiler şöyle diyecekler: Biz ne namaz kılanlardan idik, ne de yoksulları doyururduk; kendilerini günaha kaptıran diğer günahkârlarla birlikte günaha dalardık ve hesap gününü yalanlamıştık; (ölüm) ile her şey açık seçik ortaya çıkıncaya kadar.” (Müddessir, 74/40-47)

Dünyadaki sevmediğimiz ve istemediğimiz yerlerden katbekat kötü ve çekilmez bir yerdir. Öyleyse peygamberimizin buyurduğu gibi “yarım hurmayla da olsa canlarınızı cehennem ateşinden koruyunuz” hadisindeki gibi küçük bir iyiliği bile küçümsemeden ALLAH için infaktan kaçınmamalıyız.

Karşılıklı suçlama ve lanetleşmeler başlar.

Cehenneme getirilenler, şeytana uyanlar diyecekler ki; “Ey şeytan sen ne kötü arkadaşmışsın. Kişinin cehenneme girmesine kim vesile olmuşsa onunla tartışır, ona lanet eder. Birbirlerini suçlarlar, azaplarını kat kat artırmalarını isterler. Keşke ahiret hayatım için önceden bir şeyler yapsaydım. Ya da, keşke ben toprak olsaydım der”.

Taberani’nin rivayetine göre Said-ül Hudrî (R.A.) der ki, «Peygamber’imiz (S.A.S.)

Bir gün şiddetli bir yankı sesi duyarak irkildi. Bu sırada yanına Cebrail (A.S) geldi. Peygamber (S.A.S.)’imiz O’na: “Ya Cebrail, bu duyduğum ses nedir?” diye sordu. Cebrail (A.S) de ona şu cevabı verdi: «Yetmiş sene önce cehenneme bir kaya salınmıştı, fakat ancak şimdi dibine ulaştı , işte onun sesini Allah (C.C) sana duyurmak istedi.»

Peygamber (S.A.V)’imizin bu olaydan sonra, ruhunu Allah (C.C)’a teslim edinceye kadar ağzını açarak güldüğü görülmemiştir.»

Tirmizî ve İbni Mâce’nin rivayetine göre bir gün Peygamber’imiz (S.A.S.) sahabilerine:

«Hüzün kuyusundan Allah (C.C)’a sığının» buyurur. Sahabiler: «Yâ Rasûlallah (S.A.S.), hüzün kuyusu nedir» diye sorarlar.

Peygamber’imiz (S.A.S.): «Bizzat cehennemin günde dört yüz kere kendisinden Allah (C.C)’a sığındığı bir cehennem vadisidir» diye cevap verir.

Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (NİSA/56)

Cehennemin isimleri

Kuranı kerimde cehennem yedi isim ile anılmıştır: Cehennem ismi genel olarak derin ve büyük bir hesap kuyusu anlamına gelmektedir. Şimdi bu isimleri sıralayalım.

1. Nâr: Bu isim gözleri kamaştıran şiddetli bir ışık içeren ateş manasına gelmektedir.

2. Cahîm: Son derece şiddetli ve büyük, alevleri kat kat yükselen kızgın ateş. Lügat manası olarak da derin bir kuyuda şiddetle yanan kor manasına gelmektedir.

3. Hâviye: Düşenlerin birçoğunun asla geri dönemediği büyük hesapsız uçurum.

4. Saîr: Çılgın, zapt etmek mümkün olmayan ateş.

5. Lezâ: Dumanın olmadığı ve katıksız alev, kor.

6. Sakar: Çok büyük kızgın ateş. Yakıcı, kızartıcı gibi manalarına gelen bu isim lügat manada güneş gibi kavurucu ateş demektir.

7. Hutame: Obur, aç ve kızgın ateş. Bazı bilginler bu yedi ismin, cehennemin yedi tabakası olduğunu ileri sürmüşlerdir.

CENNETE GÖTÜREN AMELLER ve CENNET

Akıl ve hayâle gelmeyen maddî ve mânevî nimetlerle dolu olan ve 8 tabakaya ayrılmış ebedî bir mükâfat yeridir. Mü`minler Cennette pek çok nimetlere kavuşacaklardır. Bu nimetlerin en büyüğü Cenâb-ı Hakk`ı görmek ve cemâlini seyretmek nimeti olacaktır. Bu nimetin cennetteki diğer bütün nimetlerden daha tatlı, kıymetli ve zevkli olduğu rivayetlerde gelmiştir.

“Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir dolunay gecesi aya baktı ve:

“Siz şu ayı gördüğünüz gibi, Rabbinizi de böyle perdesiz göreceksiniz ve O’nu görmede bir sıkışıklığa düşmeyeceksiniz (herkes rahatça görecek).”[Buhârî, Ebu Davud, Sünnet 20, (4729); Tirmizî, Cennet 16, (2554)]

Rabbinizden (af ve) mağfiret istemeye ve Cennet’e girmeğe koşunuz. Bunun için çalışınız! Cennet’in büyüklüğü, gökler ve yer küresi kadardır. Cennet, Allah’u Teâlâdan korkanlar için hazırlandı. Bunlar, az bulunsa da mallarını Allah yolunda verirler, öfkelerini belli etmezler, herkesi affederler.

Cennetlik amel işleyenler;

Faydalı ilmin peşinde olanlar.

İman edip de hicret edip, mallarıyla, canlarıyla Allah yolunda cihad edenler,

Kuşkusuz takva sahipleri,  hiçbir kuşkuya kapılmadan Allah’a (C.C.) ve Resulüne iman edenler.

“İman edip salih amellerde bulunanlar, biz onları altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Bu Allah’ın gerçek olan vaadidir. Allahtan daha doğru sözlü kim vardır.” (Bakara 25).

İbni Abbas (r.a) rivayetiyle şöyle buyurur;  “Allah adn cennetini yaratınca orada gözlerin görmediği kulakların işitmediği ve insan aklına gelmeyen şeyler yarattı. Sonra ona konuş buyurdu. Cennette “müminler gerçekten felah bulmuştur” dedi. (Mu’minun 23.1)

Peki, müminler nasıl felah bulacaklardır. Allah Teala birçok ayetinde farklı yerlerde şöyle bahseder;

Allah’a (C.C.) şirk koşmazlar, sadece ona ibadet ve itaat ederler. Allah korkusuyla gözyaşı dökerler.

Onlar namazlarında huşu içinde olanlardır.

Onlar birbirlerini görünce, birbirlerine selam verenlerdir.

Onlar boş şeylerden yüz çevirenlerdir,

Onlar zekâta ilişkin söz ve görevlerini mutlaka yerine getirenlerdir,

Onlar ırzlarını koruyanlardır, onlar emanetlerine ve ahidlerine riayet edenlerdir,

Firdevs (cennetlerine) varis olanlardır, içlerinde ebedi kalacaklardır.

Aynı zamanda müminler tekrar felaha ermiştir,

Onlar yalan söylemezler, gözlerini haramdan korurlar, güçsüzlere yumuşak davranırlar, ana babaya şefkat ederler, sabırlıdırlar, Allah’ı çokça zikrederler, yoksulu doyurmaya ön ayak olurlar.

Onlar ki din gününü tasdik ederler, yakınlarına ve Müslümanlara karşı merhametlidirler. Rablerinin azabından korkarlar, seher vakitleri istiğfar ederler. Sıkça oruç tutarlar, cenaze namazına katılırlar, hasta ziyaret ederler, haram kazançtan sakınırlar.

Emir-ul müminun İmam Ali B. Ebu Talip (r.a) ‘dan, Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu; “Cennette bir takım köşkler vardır ki dışları içlerinden ve içleri dışlarından görünür. Bunun üzerine arabi kalkarak;

Ya Rasulullah (s.a.v.) o köşkler kimler içindir? diye sordu “O köşkler tatlı söz söyleyen, yemek yediren, oruca devam eden ve insanlar uykuda iken geceleyin namaz kılanlar içindir “ buyurdu.

“Kim Allah yolunda, malından iki şey harcarsa, cennetin kapılarından ey ‘Allah’ın kulu! Burası güzeldir, buradan girin.’ diye çağrılır.

Namaz ehli olanlar / sürekli namazını kılanlar, Salat (namaz) kapısından çağrılır. Cihad ehli olanlar, Cihad kapısından çağrılır. Oruç ehli olanlar / sürekli oruçlarını tutanlar Reyyan (su içip kanan) kapısından çağrılır. Sadaka ehli olanlar /daima sadaka verenler, Sadaka kapısından çağrılır.”

Bunun üzerine Ebu Bekir  “Ey Allah’ın Resulü! anam, babam sana feda olsun, bütün bu kapılardan çağrılması için kişinin ne yapması gerekir? Bu kapıların hepsinden çağrılacak kimse var mı?” diye sordu.  Hz. Peygamber (a.s.m) “Evet, öyle ümit ediyorum ki, sen onlardan olacaksın.” buyurdu.”(Buharî, Savm, 4).

Allah Teâla cenneti hak edecek kulları için cenneti tanıtıyor:

Cennetü’l-me’vâ: Allah yolunda şehit ve mümin kulların barınağı olan cennet bir ayette şöyle zikredilmiştir:

“İman edip güzel amel işleyenlere gelince, onlar için Me’vâ cennetleri vardır.” (Secde:  32/19)

Darü’l-huldy: Ebediyen kalınacak olan yurt gibi manaların yanı sıra, “ev, konak, şehir, yurt” gibi anlamları da vardır.

Firdevs: Her nimeti içerisinde barındıran cennet bahçesi olan ve özellikle, içerisinde üzümler, bağlar, bahçeler bulunan mekân anlamına gelmektedir.

Adn cenneti; Cennet’in en güzel yerlerinden biri.

“Adn” sözlükte yerleşmek, bir yerde iskân etmek anlamına gelir.

Darü’s-selam: İçerisinde bulunanların esenlik bulacakları yurt manasına gelen bu mekân, maddi ve manevi afetlerden korunan yer.

Dârü’l-mukame: Ebedi olarak kalınacak olan yer manasına gelen bu isim asıl durulacak yer, ebediyen kalınacak yurt anlamına gelmektedir.

Cennatü’n-naîm: Sayısız ve sonsuz nimetler ile dolu olan bu cennet 13 ayeti kerimede geçmektedir. Arapça dilinde “refah, huzur, mutluluk” manalarına gelen cennet.

El-makamü’l-emin: İçerisinde bulunanların güvende olacağı makam. Adından da anlaşılacağı gibi El-makamü’l-emin yani, “emin bir makam” olan bu cennet içerisindekiler sonsuza dek her şeyden emin olarak bir yaşam süreceklerdir.

Bir de Cennetin sekiz adet de kapısı vardır. Bunlardan her mü’min ameline göre girecektir. Bu da her cennetin ayrı ayrı sekiz kapısı olarak mı, yoksa her kapıdan bir cennete mi girilecek tam net değildir. Bazıları cennetin yedi tabaka olduğu ve bunlara sekiz kapıdan girileceği şeklinde de anlamıştır.

Özel tahtlar ve koltuklara otururlar ayrıca bir çok ırmak ve kaynaklar vardır. Tesnim kaynağı, kafur kaynağı, selsebil kaynağı, main kaynağı, hamr kaynağı.(Bu kaynakların isimleri ayetlerde geçmektedir.)

Enes (r.a) şöyle anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a) bir ara uyukladıktan sonra tebessüm ederek başını kaldırdı.

Ashâb:

– Ey Allah’ın Rasûlü! Neden güldün? diye sordu.

Hz. Peygamber:

– Bana şimdi bir ayet indi dedikten sonra Kevser sûresini okuyup şöyle dedi:

– Kevser’in ne olduğunu biliyor musunuz?

– Allah ve Rasulü daha iyi bilir.

– Kevser, bir nehirdir. Rabbim cennette onu bana va’detti. O nehrin üzerinde çok hayır vardır. Onun yanında bir havuz var. Kıyamet gününde ümmetim o havuzun başında toplanacaklar. O havuzun kapları gökteki yıldızlar kadardır  (Buhari, Tefsir, İnna a’taynakel-kevser 1).

Yüzler var ki o gün ışıl ışıl parlar. Rabbine bakar. (KIYAMET/22-23)

Ey, Rabbine, itaat edip huzura eren nefis! Hem hoşnut edici, hem de hoşnut edilmiş olarak Rabbine dön. Kullarımın arasına katıl ve Cennetime gir.” (FECR/27-30) buyurulur.

Cennetin genişliği yerler ve gökler arası kadardır.

Irmaklar vardır. Yeşillikler vardır, gölgelikler vardır, yükseklere kurulmuş tahtlar vardır.

Misk kokulu içecekler ve güvenlik vardır.

Kuşkusuz takva sahipleri gölgeler altında ve pınar başlarındadır. (MÜRSELAT/41)

Duydukları söz, yalnız “selam”, “selam” dır. (VAKİ’A/25-26)

Orada ne boş bir söz işitirler, ne de bir yalan. (NEBE/35

Ebu Hureyre: Rasulullah (sav) buyurdular ki:

“Cennette, yay kadar bir yer, güneşin üzerine doğduğu veya battığı şeyden (dünyadan) daha hayırlıdır

Sitelerde Paylaş

Al-i İmran / 77
Şüphesiz, Allah’a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir karşılığa değişenler var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur. Allah, kıyamet günü onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için elem dolu bir azap vardır. 

allaha ne? söz verdınız müslümanlar hatırladınızmı? 

Kehf / 87
Zülkarneyn: “Her kim zulmederse, biz onu cezalandıracağız. Sonra o, Rabbine döndürülür. O da kendisini görülmedik bir azaba uğratır” dedi. 

Fetih / 6
Bir de, Allah’ın hakkında kötü zanda bulunan münafık erkeklere ve münafık kadınlara, Allah’a ortak koşan erkeklere ve Allah’a ortak koşan kadınlara azap etmesi içindir. Kötülük girdabı onların başına olsun! Allah onlara gazap etmiş, onları lânetlemiş ve kendilerine cehennemi hazırlamıştır. Orası ne kötü bir varış yeridir! 

Yunus / 27
Kötü işler yapmış olanlara gelince: bir kötülüğün cezası misliyledir ve onları bir zillet kaplayacaktır. Onları Allah’dan koruyacak hiçbir kimse de yoktur. Sanki yüzleri, karanlık geceden parçalarla örtülmüştür. İşte onlar ateş ehlidir. Orada sürekli kalacaklardır. 

Enbiya / 29
İçlerinden 
her kim; “Allah’tan başka ben de şüphesiz bir ilâhım” derse, böylesini cehennemle cezalandırırız. İşte biz zalimleri böyle cezalandırırız. 

tamda  erdoganı anlatıyor bu ayetler.  

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, John Ahmet said:

Müslüman dediğin kişi terbiyelidir ve alenen bir zümreye pislik muamelesi yapmaz. Bu şüpheler doğal olarak müslüman kesimde de vardır ve sandıkları kimseyi suçlamadan seçtikleri müşahitler ile koruma altına almıştır. Müslüman insanın terbiyesinden dolayı karşı görüşün sandık muhafazası konusundaki talebini büyük bir olgunluk ile karşılayıp aynı titizliği belki daha da fazla kendisi göstermiştir. 

Karşı görüş herkesi kendi gibi gördüğü için sandıklar ve oylar konusunda hileler yapılacağını öngörmektedir. Bu düpedüz terbiyesizliktir.

.....

.....

Seçim herkese hayırlı uğurlu olsun umarım herkes kazanır ve ülke hak ettiği güzel günlerine kavuşur. Türkiye ateistiyle, desitiyle, tesitiyle huzur ve hoşgörü içerisinde bu sonuçlardan payına düşeni alır.

IŞİD dünyada terör estirirken de müslümanların "terbiyesini" gördük.
Ne bir protesto ne de bir kınama! Bunun yerine susmak ve belki de için için sevinmek!
Sizin terbiyenizi yesinler.

Gecekonduda oturup, bir tek yüzüğü olan zatın çociklarının gemicikleri olmuş, Man Adalarında milyonlarla oynamaya başlamış (bu icebergin görünen kısmı), adamların evlerinden karton karton paralar, para sayma makineleri bulunmuş ama bundan bizim müslümanlar hiç şüphelenmemiş, "terbiyeli" bir şekilde gözlerini kapatmışlardır!

Müslümanlar, kendi içlerinden çıkan pisliklere karşı çıkmak yerine bunları görmezden gelerek veya bir bahane arayarak savundukça İslamın "pislenmesini" hızlandırmaktadır.

.....

......

Ankarada yağan yağmuru dış güçlere bağlayan bir siyasetçi ve buna inanan insanlar bulunuyorsa ülke ...
Böyle bir yönetimi hak ediyor.

Sitelerde Paylaş

Şeriatta harp hileyle kazanılır. Bunlar kendileri dışındakilerle savaş halindedir. Çünkü onlardan değilsen kafir, gavur, vatan haini vs. sindir. Onun için bunlara hiçbir şeyi anlatamazsın. Çaldıkları ettikleri yaptıkları ne kadar pislik varsa allah içindir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...