Jump to content

Türkiyede iç savaş

Recommended Posts

Durumu her gün izliyorum ama haberler doğrusu çelişkili. Kimi İşit yeniden atağa geçti diyor, kimi Esad Dera merkezini kuşattı ele geçirmek üzere diyor… Fakat Dera düşecek gibi görünüyor. Çünkü BM sınırları açıp mültecileri kabul etme çağrısı yaptı. Böyle göstergelerle haberlerin doğruluğunu teyid edebiliyoruz. Bu çağrı boşuna yapılmaz diye değerlendiriyoruz. İsrail ve Ürdün mülteci geçişini önlemek için sınırda tertibat almıştı. Çünkü Esad sıkıştırmaya başlamıştı. Dera iç savaşın fitilini ateşleyen gösterilerle hatırlanıyor. Esad için çok önemli. Rus ve Esad uçaklarının Dera'daki hedefleri yumuşatma bombardımanlarının görüntüleri var. Kentten siyah dumanlar ve alevler yükseliyor. Zaten sıcak, bombardımandan asfaltlar bile yanıyor. Bu görüntüler var. Sanırsam Dera fazla direnemez.

İşit konusundaki haberleri bilemiyorum. Kimisi Esad'dan kaçan teröristler İşite saldırdı da diyor. İşit liderinin oğlu öldürüldü.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Afrin'den sonra Münbiç'e Türk askerinin girmesine izin verilmesi ilginç olabilir. Bölgede bir satranç oynanıyor. İşitin canlandığı haberleri ile Menbiç'te işitin pyd ile çekişme halinde olduğu düşünülürse Tük askeri işit üzerine gidebilir bu defa. Bakalım ne olacak diye beklemekten başka bir şey yapamıyoruz. Menbiç haritaya bakıldığında işit ile pyd arasında kritik bir merkez. İşit denklemden tam düşmeden koalisyonun işiti rahat bırakmasından ve Türk askerini Menbiç'e çağırmasından şüpheleniyorum. 

Türkiye'nin sürekli Hatay hizasından doğu tarafa doğru tahkimat aldığına dikkat edilmesi lazım. Bu, İskenderun limanını koruma refleksi. Bazılarına hayal gibi gelen ama İskenderun limanına yönelik bir niyetin bulunduğunun kanıtı diye düşünüyorum. Yani ben yakın gelecek öngörümü Türkiye'den İskenderun limanının istenmesi merkezli yapıyorum. Benim öngörülerimin odağında İskenderun var.

Kendini kurtaran ve karşı atağa geçen Esad Suriye'sinin satranca katılması olayın boyutlarını değiştirir diye düşünüyorum. Esad iç savaşı ateşleyen Dera'yı aldıktan sonra neler olur diye bakmak gerekecek. Esad ile İran ve Rus ittifakını da unutmamak lazım. Hatta yarın Esad ülkesini Türkiye dahil tüm işgalcilerden temizleme sloganıyla tüm dünyayı arkasına alırsa bu bana şaşırtıcı gelmez. İşgalci Türkiye Hatay'ı aldı doymadı bir de Afrin'e saldırdı deyip dünyayı örgütleyebilir. Risk burada düğümleniyor. Olayları bu bakış açısından izliyorum. Sonuçta Ortadoğunun kilidi Türkiye'dir.

Sitelerde Paylaş
On ‎2‎.‎7‎.‎2018 at 15:02, haci yazdı:

diğer ülkelerde gözlemlenen iç savaşların nedenleri

Şimdi bir de BOP gözlüğü ile bakalım. Bunlar şöyle düşünecektir: Enerjide dışa bağımlı olmayan, eğitimin, sağlığın, konutun bedava ve devletten olduğu Libya'da biz iç savaş çıkartabildiysek... Enerjide dışa bağımlı... Bütün sanayisi doğalgaz ile dönen... Elektriğinin yarısını da doğalgazdan üreten... Elektrik üretimi tüketimi başa baş kurtarıyor durumda olan... Gerisi önemli değil. Her ne kadar bu ülkede eğitim sağlık paralı olsa da fakat halk her şeye razı olup ses çıkarmıyor olsa da sırf enerjide dışa bağımlılığı yeter olan bir ülke...

BOP gözlüğü ile bakınca çok kolay görünüyor.  

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben tayyibin bu kadar zeki olduğunu düşünmüyorum, derin mafya devleti tarafından, 16 yıl önce başa getirildiği ve ülkeyi bölmek; 

amaçlı bir gizli üst akıl tarafından yönlendirildiğini düşünüyorum. bu üst akıl sayesinde tayyib başkan olmuştur. 

Bu üst akıl tayyibi her konuda yönlendirmiş, ve her konuda ona akıl vererek laik ve demoktatik düzene şah mat çekmesini öğretmiştir.

Tayyibin bu kadar zeki olmadığını konuşmalarından analiz edebiliyoruz, tayyibi yıkmanın en etkili yolu bu üst akıl

dediğimiz aklı devre dışı bırakmaktır. Bunun tek yoluda seçimlerde hile yaptırmayı engelliyecek, yeni kemalist 

partinin çok acilen kurulmasıdır. Yoksa ülke çok ciddi biçimde iç savaş ve bölünme riski ile karşı karşıyadır. 

Eğer suriyenin kaderini paylaşmak istemiyorsak, derhal yeni bir kemalist partinin kurulması gerekmektedir. 

tarihinde doktorxxx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu sisteme göre iç savaş, çıksa bile zengıne birşey olmaz, olan fakıre olur, zengın alır başını gider ,multecı olur, en lüx villalarda yaşamaya devam eder, neden? çünkü zenginlerin yurt dışındada banka hesapları vardır, bu paralarla türkiyede  yaşamanıza bile gerek yok ,fakırlerde iç  savasta çarpışarak  ölür.Ama ben iç savaş çıkıcağını  düşünmüyorum, bu modele göre ve insanların tepkisini ölçtüğümüzde iç savaşın aslında çıkmasının çok zor olduğunu görebiliyoruz. 

Sitelerde Paylaş

Son üç yoruma katılıyorum elbette. Onlar mantıklı. Ama iç savaş konusunda diğer ülkelerden biraz farklı olduğumuzu düşünüyorum.

Kemalist partinin kurulması gerektiğini ben en az 12 yıl önce düşündüm ve foruma yazdım. İtirazlar geldi.. Yeni ve biraz sağda bir parti kurulacağına, CHP'nin desteklenmesi savunuldu.

Ben o görüşe katılmadım. Çünkü CHP hemen her seçimde oyların yalnız yüzde 25 ile 30'unu alıyordu. Ona ek bir partiye ihtiyaç vardı. Son seçimlerde o parti kuruldu ama geç kalındı.

Türkiye'de bir iç savaş çıkması için şu koşullara ihtiyaç var.

İdeoloji bazında ülkede derin farkların oluşması...

Din bazında ülkede derin farkların oluşması..

Şu anda bu koşullar uygun değil. Türkiye'de bir iç savaş çıkmaz. Bundan emin olabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Çok ilginç bir istatistik, geçti elime  akpye oy verenlerin, % 92. 4  arap kökenli türklerden oluşuyor.Diğer partilere oy verenlerin % 79.7 ise;avrupa kökenli türklerden oluşuyor.Bu durumda ise;akpnin kimlerden? oy aldığı aşikardır.Avrupa kökenli türkler akpye oy vermezler.

Hile yapılmasının imkansız olduğu bir sistem vardir; henüz bu sistem türkiyede uygulanmıyor. oy veren vatandaşlar, tek tek kamere kaydına alınıyor. Daha sonrada seçimde hile yapıldığına dair itiraz olursa; bu kayıtlar tüm halka gösteriliyor. İşte en hassas noktada bu 

burada fahri müfettişler yüksek kurulu olması gerekiyor; ama malesef şu an türkiyede tarafsız bir fahri müfettişlik yoktur. İşte bu yüzden akp hile yapıyor. 

Sitelerde Paylaş

İç savaş çıkması gibi bir olasılık olmadığını, çıkarılması gibi bir risk olduğunu açıklamıştım. Kendiliğinden, iç dinamiklerle asla çıkmaz. Çıkarılır. Nasıl çıkarılabileceğini da anlattım.

Yani darbe gibi... Artık darbe olmayacağından herkes emindi değil mi... Fakat dış dinamiklerle oldu. Bu sadece bir provaydı, gerçek bir darbe girişimi değildi. Her şey şu an sadece prova. Elbiseyi giymeye daha var.

Sitelerde Paylaş

1980 darbesi,amerikan destekliydi ve başarılı oldu, ama şimdi durum farklıdır, malum parti her yerde gücü elinde tutmaktadır, üstüne üstlük birde hile yapmaktadır, hile yaptığı ispatlandığı  halde, adalet sadece izlemektedir, Bu durumda sadece tek bir seçenek kalıyor.

Türkiyenin işgal edilmesi ve akplilerin yargılanması,onun dışında iç savaş çıkması bir mucize olur. iç avaş çıkmasını izlemem, böyle bir durumda en büyük zararı bizler görürüz,bu forumdaki her birey sonsuza dek bir daha yorum yapamaz,çünkü savaşta bırakın yorum yapmayı her an her saniye ölüm korkusuyla yaşarız.Akpnin bu gücünü yok edicek formülleri yazmıştım, kemalist parti çok acilen 

kurulması gerekiyor, yoksa 2023 yılına kadar mevcut sistem bu ülkeyi rahatlıkla bölücektir, iş çok ciddidir, bu işi ciddiye almıyanların;

hali ortadadır, umarım herşey zamanla düzelir ve eskisi gibi laik ve demokrasinin güçlü olduğu canım türkiyeme kavuşuruz. Malum şahsın normal yollardan gitmesinin imkansız olduğunu sanırım herkes anlamıştır. 

türkiyede iç savaş çıkıcak tüm imkanlar malum şahıs tarafından engellenmiş ve kısıtlanmıştır.

başkanlık sistemi çok tehlikeli bir sistemdir, trump canı istediği zaman senatoyu veto ederek.3. dünya savasını 

başlatıcak güçtedir. 

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, doktorxxx yazdı:

akp hile yapıyor. 

Mutlaka yapıyor. Yapmaması olanaksız. Zaten yaptığı da alenen ortada. Ama hilelerin seçim sonucunu çok dramatik biçimde değiştireceği düşünülmüyor. Eğer işlem merkezinde toplamda hile yapılıyorsa sandık müşahitliği büyük önem taşıyor. Her sandıkta sonuçları sonuna kadar izleyen müşahitler yoksa hile olur. Müşahitler sandığın gidişini görünce izlemeyi filan bırakıp terkedip gidiyor. Rakip müşahit terketti haberi ulaşan sandıklarda oynama yaparlar. O sandıkta iyi durumda olmaman terketmene neden değil. Çünkü bu milletvekili seçimi değil. Burada milletvekili çıkaramayacağız diye moral bozmamak gerekiyor. Milletvekili seçimi de olsa ülke geneli yüzdesi de önemli.

Sitelerde Paylaş

Şimdi yalnız iç savaş "a. k. partisi bir türlü iktidardan gitmiyor, iç savaştan başka çare yok" anlamında alınıyor. Öyle bir iç savaş çıkma riski elbette sıfır. Ben öyle bir şeyden bahsetmiyorum. Öyle bir iç savaş kesinlikle çıkmaz elbette. Benim bahsettiğim çok başka bir şey. BOP eşbaşkanıyım açıklamasını düşüneceksiniz. İnkar etti sonradan diye BOP eşbaşkanı değil mi artık yani?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

Şimdi yalnız iç savaş "a. k. partisi bir türlü iktidardan gitmiyor, iç savaştan başka çare yok" anlamında alınıyor. Öyle bir iç savaş çıkma riski elbette sıfır. Ben öyle bir şeyden bahsetmiyorum. Öyle bir iç savaş kesinlikle çıkmaz elbette. Benim bahsettiğim çok başka bir şey. BOP eşbaşkanıyım açıklamasını düşüneceksiniz. İnkar etti sonradan diye BOP eşbaşkanı değil mi artık yani?

B.O.P.Projesiyle başkan olan malum şahsı kim? yönlendiriyor, bunun araştırılması  gerekir,

Tabiki 400 milletvekilinin onayı gerekiyor, başkanda olsanız ciddi kararlar ve ciddi bir takım prosedürler,başkandan daha üstündür,Mevcut başkanlık sisteminde yeni kabine yani meclis başkandan daha üstündür. Ama bu üstünlük türkiyede uygulanmaz

amerikdaki başkanlık ile türkieyedeki başkanlık alında aynı sistemdir. Fakat burdaki önemli noktayı atlamıyalım.

Amerikada senato kararları çok etkildir, nedeni ise başkanlık sisteminin temel alt yapısı tam olarak uygulanmaktadır.

Ama türkiyede ise durum çok farklıdır,malum şahıs istediği an kanun hükmünde kararnameler ile 400 milletvekilinin oyunu almadan 

bile demokrasiyi değiştiricek güce ulaşmıştır. Hepimiz şunu anlamak zorundayız, bizdeki başkanlık sistemi başkanlık sistemi 

değildir. Arap devletlerindeki diktatör rejimleriyle eşdegerdir.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

Her sandıkta sonuçları sonuna kadar izleyen müşahitler yoksa hile olur. Müşahitler sandığın gidişini görünce izlemeyi filan bırakıp terkedip gidiyor. Rakip müşahit terketti haberi ulaşan sandıklarda oynama yaparlar. O sandıkta iyi durumda olmaman terketmene neden değil. 

Ülke genelinde müşahitlerin bazıları ya sandık başından kovuldu, yada sandıkları terkettiler,bunun en önemli nedenide?malum partideki bazı mafya kılıklı tipler tarafından tehdit edilmeleridir, belkide inanmıyacaksınız ama bizim burdaki sandık başında bir suriyeli durdu.Cok cidiyim, ülkenin ne? hale geldiğinin belkide acı bir ispatıdır,evet bir suriyeli sandık başında akpliler tarafından yönlendirildi, buna ne? diyeceksin. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, doktorxxx yazdı:

bir suriyeli sandık başında akpliler tarafından yönlendirildi, buna ne? diyeceksin. 

Çok vahim diyeceğim başka ne diyebilirim? Ülkede yok artık bu da olmaz denecek bir olay bilmiyorum. Her şey olabilir.

Suriyeliler çok aktif siyaset yapıyor. Her yere babamız evimiz filan yazıyorlarmış. Bayram oluyor gidiyor, bayram bitiyor dönüyorlar. Bunlar nasıl mülteci anlaşılmış değil. Böyle mülteci olmaz. Mülteci dediğin topraklarına dönemez! Dönebiliyorsa mülteciliği bitmiştir zaten.

Suriyeliler CHP yi Baas ile eşdeğer tutar ve nefret ederler. Bunlar din karşıtı ulusalcı akımlardır onlar için. Ülkedeki fazla sayıda Suriyeli varlığı normal şartlarda zararsız görünse de gergin ortamda ciddi bir tehdit olacaktır. Kapıların bunlara sonuna kadar kasıtlı açıldığını düşünüyorum.

Osmanlı döneminde hacı kafileleri bile Suriye'den geçerken yağmalanabilirdi. Hicaz demiryolunu defalarca sabote etmişlerdir.

Sitelerde Paylaş
On ‎5‎.‎07‎.‎2018 at 18:40, democrossian yazdı:

Rusya da çok bastırmıyor. İstese canlarına okur ama Esad kendisine muhtaç kalsın işine geliyor.

Rusya beni mahcup etti. Dera kent merkezine ilerleyen Esad güçlerine yoğun bombardımanla destek olduğu bildiriliyor. Bu hareketle ABD nin güneye müdahaleyi kırmızı çizgi ilan etmesini de ezdi geçti. Ayrıca muhalif teröristlere ya teslim olun ya ölmeye hazırlanın ültimatomu verdi!

Esad 2012 de kaybettiği Ürdün sınır kapısı Nasib'i ele geçirdi! Öyle anlaşılıyor ki Rusya, Türkiye'nin kuzey Suriye'ye müdahalesine Esad'ın güneye rahatça yönelebilmesi için izin vermiş. Şimdi de Esad'ın Afrin'i kaybederek eli zayıflayan pyd ile görüştüğü söyleniyor. Afrin'i kaybetmese pyd "ne görüşmesi, sen iste isteme biz devletimizi kuracağız kuzeyde" derdi. Şimdi görüşmeye mahkum kaldı. Esad'ın eli güçlendi. Adım adım ülkesinin bütünlüğünü tekrar sağlıyor. 

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, democrossian yazdı:

. Bunlar nasıl mülteci anlaşılmış değil. Böyle mülteci olmaz. Mülteci dediğin topraklarına dönemez! Dönebiliyorsa mülteciliği bitmiştir zaten.

Aslında suriyedeki savaş 1 yıl önce bitmiştir,zeytindalı operasyonu ilede geri dönüşler başlamıştıri asıl problemi şu;malum iktidar, şu an 5 milyon suriyeliyi istese 1 haftada evine postalar, ama istemediğini sende bende biliyoruz, nedenmi? çünkü malum sahış 5 milyon suriyelinin özelliklede seçimlerde ona oy verdiğini çok iyi biliyor, sen inanıyormusunki? 30.000 suriyeli oy kullandı, bu tamamen 

spekülatif bir yalandır,aslında en az 1 milyon suriyeli hem oy kullanmıştır, hemde sandık başlarını tutarak akpnin hile yapmasını kolaylaştırmıştır, bu önemli noktayı atlamıyalım lütfen! 

oldukça haklı bir konuya değinmişsin! bir mülteci evine dönüp tekrar geri geliyorsa o artık t.c. vatandaşıdır. altını çizelim, senin atladığın nokta şu! evine dönenlerin çifte pasaportu var,çifte suriyeli! vatandaşlar zaten, suriyeye  gidiyor ve  tekrar geliyorlar, neden? çünkü artık onlara serbest dolaşım hakkı tanınmıştır.  işte bu son noktadır! akp her yerde ben tanrıyım diyor. 

Sitelerde Paylaş
On 10.07.2018 at 15:41, democrossian yazdı:

Rusya beni mahcup etti. Dera kent merkezine ilerleyen Esad güçlerine yoğun bombardımanla destek olduğu bildiriliyor. Bu hareketle ABD nin güneye müdahaleyi kırmızı çizgi ilan etmesini de ezdi geçti. Ayrıca muhalif teröristlere ya teslim olun ya ölmeye hazırlanın ültimatomu verdi!

Esad 2012 de kaybettiği Ürdün sınır kapısı Nasib'i ele geçirdi! Öyle anlaşılıyor ki Rusya, Türkiye'nin kuzey Suriye'ye müdahalesine Esad'ın güneye rahatça yönelebilmesi için izin vermiş. Şimdi de Esad'ın Afrin'i kaybederek eli zayıflayan pyd ile görüştüğü söyleniyor. Afrin'i kaybetmese pyd "ne görüşmesi, sen iste isteme biz devletimizi kuracağız kuzeyde" derdi. Şimdi görüşmeye mahkum kaldı. Esad'ın eli güçlendi. Adım adım ülkesinin bütünlüğünü tekrar sağlıyor. 

Ben ilerki! zamanlarda iç savaşın değil! 3 .dünya savasının çıkıcagını düşünüyorum ve çok net! bir tarıh veriyorum. 2023. diyorum. daha öncede işte bildigin sıradan seyler olucak. herşeye zam gelicek. ekonomı hergün dahada kötüye gidicek. akp tarafından ordu tamamen tasviye edilicek. bölgesel il yönetimi devreye sokulucak. her bölgede sadece akplı lerın yönettıgı belediyeler. olucak. merkez bankası süreklı faiz artırıcak yanı senın anlıyacagın. bunun bedelını fakır halk ödüyecek. zengınler binicek ucagına gidicek satın aldıkları adalarda yine muhtesem sekılde yasıyacak. olan senın ailene olucak türk askerleri şehıt olucak. şimdide 3. dünya savasını  kim? başlatıcak ona bakalım tabıkı çok basit trump başlatıcak. trump!  bunun için seçilen çok özel insandır. ona tüm yetkıler verıldı. istedı an savası başlatıcaktır. bunun sinyallerini çok net görüyoruz. çin ve kuzey kore ile siyasi  ve dıploamatık! bir takım savaşlar şimdiden basladı bile.

Sitelerde Paylaş

Evet! Esad Dera kentini geri aldı! Dera isyanın ilk başladığı yer olduğu için bu anlamlı.

Bu haberi bekliyordum, çünkü videolara bakıldığında Rusya kötü bombalıyor Dera yanıyordu. Dayanması mümkün değil düşer demiştim. Muhalif teröristler nişan almadan ateş ederek kaçıyorlardı. 

Esad çok güç kazandı. Rusya'nın tam desteğine sahip. Bakalım ne olacak.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...