Jump to content

Kur'an İçerik Bakımından Neden Açık Değildir?

Recommended Posts

9 dakika önce, Tengrizm yazdı:

İslam şeriatı insan kurallarından mı üstün? ,kölelik,cariyelik,çok eşliliğin nesi üstün,arabın putu şeriat kanunları insanların kanunlarından üstün değildir.

eşin felç kalsa 20 yıl olsa ona baksan ,,,sonunda ondan ayrılacakmısın....evlenmek için ...                      yada başkasıyla aldatacakmısın.....................hangisini tercih edersin....

tarihinde Mikelanjo007 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 28.06.2018 at 17:08, Mikelanjo007 yazdı:

tercih sizindir. öbürlerin kuralları islamı bağlamaz...ALLAHIN ŞERİAT KANUNLARI İNSANLARIN ISLAHI İÇİNDİR...elbette insan kanunlarından üstündür...TESADÜFLER İNSAN VAR EDEMİYCEĞİNE GÖRE GELİN İMAN EDİN

Diyorum ki "Bir askerin ideolojisiyle o ülkenin ideolojisi aynı olmak zorunda değil." Dediklerinizin benim söylediklerimle bağlantısı ne?

Ayrıca, insanlar tesadüfen oluşmadı. Evrimleştirler. Eğer karşı teziniz varsa bekleriz sizi Oxford'a.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Mikelanjo007 yazdı:

iman olmadan nasıl bir iyilikten bahsediyorsun sen .insanlar iman olmadan kendilerine bile bir iyilikte bulunamazlar. zayıfları güçlülerr ezerler  şeriat kuralları olmadan İSLAM YAŞANMAYAN ÜLKELER İN halini görmüyormusun ne gibi bir iyilik yapıyorlr.... YALNIZCA TÜRKİYE yardımlarda bulunuyor. insanlara.......

Ahanda bu iyilikten bahsediyorum 

http://mehmetciktv.web.tv/video/taliban-militanlari-kestikleri-kafalarla-futbol-oynuyor__brcgsoyu7zw

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Mikelanjo007 yazdı:

eşin felç kalsa 20 yıl olsa ona baksan ,,,sonunda ondan ayrılacakmısın....evlenmek için ...                      yada başkasıyla aldatacakmısın.....................hangisini tercih edersin....

Soruya soruyla karşılık veriyorsun,bekar ve genç olduğum için cevap vermeyeceğim.Sen sorduğum soruya ilk önce cevap ver.Çok eşlilik,cariyelik gibi günümüze uygun olmayan islam şeriatının nesi üstün.Ve islam şeriatını ilkel olarak görüyorum.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Soruya soruyla karşılık veriyorsun,bekar ve genç olduğum için cevap vermeyeceğim.Sen sorduğum soruya ilk önce cevap ver.Çok eşlilik,cariyelik gibi günümüze uygun olmayan islam şeriatının nesi üstün.Ve islam şeriatını ilkel olarak görüyorum.

yazılarımı burada noktalıyorum sizin dininiz size benim dinim bana

Sitelerde Paylaş
On 28.06.2018 at 17:39, Mikelanjo007 yazdı:

yazılarımı burada noktalıyorum sizin dininiz size benim dinim bana

Cehennemde görüşmek üzere. Bana işkence ederlerken görürsünüz beni artık.

Şaka bir yana, görüşmek üzere.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Mikelanjo007 said:

GERÇEKLERİ ALGILADIĞINDA  ÇOK ŞAŞIRACAKSIN..kendini bişey biliyorum sanıyosun....ben insanlık görevimi yapmaya çalıştım. aksi olmadığı sürece zararlı bir yaratık   olduğunun farkında değilsin......................

GERÇEKLERİ ALGILADIĞINDA  ÇOK ŞAŞIRACAKSIN..(*)kendini bir şey biliyorum sanıyorsun....biz insanlık görevimizi yapmaya çalıştık.. Aksi olmadığı sürece(ne demekse) zararlı bir yaratık   olduğunun farkında değilsin...............

Yani aynı fikirdeyiz en azından son dakikalarda. :)

Gavurların bi lafı vardır: "Agree to disagree"..(**) işte bu da öyle bir şey..

(*) Gerçi şaşırma şansın dahi olmayacak, beni en çok bu üzüyor.

(**) Anlaşamadığı, uzlaşamadığı hususunda uzlaşmak.

Dip not: Evrim konusunda çuvallayıp, dut yemiş bülbüle dönüşünü güzel bir hatıra olarak saklayacağız. Sağlıcakla kal.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Mikelanjo007 yazdı:

BANA SORCAĞIN BİŞEY VAR MI ...

Var.

On 19.06.2018 at 18:43, kavak yazdı:

Afrikalı Massai kabilesinin meşhur ve gözü kara tanrısı Engai´mi yoksa sizin mălum tanrınız mı gerçek ? :D

İkisinden hangisinin diğerine bir üstünlüğü var ve neden ?

Gitmeden evvel bunları yanıtlayıverin bir zahmet.

Diğer dindaş kardeşiniz güya bize yol falan gösterecekti, ancak soruları yanıtlamak yerine bir gitti pir gitti.:D

Belki siz giderayak cevaplarsınız, ama mantıklı olsun ha !

Mantıklı olmazsa, mantıkla ilgili bir fıkra dinlemek zorunda kalırsınız, ona göre...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu ayrıda varmak lazım: Kuran'da ne söylendiğini anlamakta bir zorluk yok. Fakat bu söylenenin ne amaçla söylendiğini, ne denmeye çalışıldığını anlamakta zorluk var.

Bunun çok örneği var. "Attığında sen atmadın lakin allah attı". Bu cümlede ne söylendiğini anlamakta bir zorluk var mı? Attığında o atmamış, allah atmış. Bu yani, bunda anlaşılmayacak bir şey yok. Fakat ne atmış, palavra mı, taş mı, ok mu, ne? Niye atmış, kime atmış? Allah attığı için ne sonuç meydana gelmiş? Kendi atsa ne olurmuş? Bunu niye söylüyor? Bu soruların yanıtı yoktur.

Faraza bir şizofren hezeyan sayıklıyor. Dedi ki "işte bu en kutsal olan şeydir. Bu ne kutsal bir şey!" Şimdi bu sözlerde ne söylendiğinde bir tereddüt var mı? Yok. Bir şey en kutsal olan şeymiş. Çok kutsal bir şeymiş o. Fakat bu şeyin ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur bu cümlede.

Aynısı... Bu Kuran'da ne demeye çalışıyor diye kafa yorarsanız kafayı yersiniz.

Öte yandan bu belirsizlik hiç de önemli konularda değildir. Yani kendi atmadı allah attı da ne oldu, bunu anlamasanız da islamdan anlayacağınızda bir eksiklik olmaz. Bunlar ıvır zıvır konulardır. Anlamamakla hiç bir eksiklik oluşmaz.

Fakat Kuran'da insanlardan ne yapmalarının istendiğinin söylendiği pasajlarda hiç bir belirsizlik yoktur. Bunlar son derece açık ve nettir. Müşrikleri gördüğünüz yerde öldüreceksiniz, kadınlarını evli bile olsa cariye yapacaksınız, mallarını yağmalayacaksınız, çocuklarını köle yapacaksınız. Kadınları döveceksiniz, iki tanesinin şahitliğini bir adamın şahitliği kadar sayacaksınız, eksik miras vereceksiniz, kadın ve köle öldüren hür adama kısas yapmayacaksınız!

Bunlarda en küçük tereddüt ve acaba bununla ne demek istiyor sorusuna mahal yoktur.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kavak yazdı:

Var.

Gitmeden evvel bunları yanıtlayıverin bir zahmet.

Diğer dindaş kardeşiniz güya bize yol falan gösterecekti, ancak soruları yanıtlamak yerine bir gitti pir gitti.:D

Belki siz giderayak cevaplarsınız, ama mantıklı olsun ha !

Mantıklı olmazsa, mantıkla ilgili bir fıkra dinlemek zorunda kalırsınız, ona göre...

Sitelerde Paylaş
On 28.06.2018 at 11:39, Natüralist Ateist yazdı:

Biliyorsunuz ki Kur'an neredeyse hiçkimse aynı anlamaz, hatta aynı yerde büyümüş insanlar bile birbirlerinden çok farklı anlayabilirler. Bunun nedeni nedir? Neden Allah çok muğlak ifadeler kullanmıştır?

Kuran’ın anlaşılmaz olmasının nedeni tek bir kişi tarafından yazılmış olmamasıdır.

Kuranın birden fazla yazarı vardır.

Tekrarlayan masallar,aynı kitap içinde çelişen ifadeler bunun kanıtıdır.

Örneğin bir yazar sabileri bile cennete sokarken, diğer bir yazar hanif inancından olmayan hiç kimsenin cennete alınamayacağını savunur.

Bir yazar senin dinin sana, benim dinim bana derken,diğer bir yazar müşriklerin bulunduğu yerde öldürülmesinden bahseder.

Kuran muhtemelen hristiyanlığın heretik bir mezhebine ait farklı kilise babalarının yazdığı toplama bir eserdir.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Mikelanjo007 yazdı:

Muhterem; sizden video mideo isteyen olmadı.  Hiç bakmaya yeltenmedim bile.
Tanrı Engai´yı, Zeus zannettiniz herhalde ancak benden duymuş olmayın, bu tanrı Zeus´e 1000 basar.:D
İnsan bir düşünür, onu da yapmadığınız nasıl da belli. Hele bir bakın bakalım bu tanrı neyin nesiymiş diye. Kimbilir, belki de tanrınız ile epeyi bir benzerlikleri vardır!

Dolayısıyla, mantığı bir güzel izah eden şu fıkrayı okumak zorundasınız:

On 28.03.2018 at 20:54, kavak yazdı:

Mantıkçı

Canı sıkılan Temel, bir birahanede zaman öldürürken, bir matematikçi ile tanıșır.
Matematikçi: "Ben mantıkçıyım."
Temel: "Mantıkçı ?. O da ne ?!"

Matematikçi: "Tamam, açıklayayım. Senin bir akvaryumun var mı ?"
Temel: "Var."

Metematikçi: "İçinde balıklar da vardır. Değil mi ?"
Temel: "Evet..."

Matematikçi: "Balıklar varsa, o zaman hayvanları da seversin."
Temel: "Evet..."

Matematikçi: "Hayvanları seviyorsan, çocukları da seversin."
Temel: "Evet."

Matematikçi: "Çocukları seviyorsan, bir eșin de vardır."

Matematikçi: "Bir eșin varsa, o zaman kadınları seversin."

Matematikçi: "Kadınları seviyorsan, erkekleri sevmezsin."
Temel: "Mantıklı !"

Matematikçi: "Erkekleri sevmiyorsan, o zaman ibne değilsin."
Temel: "Evet, gerçekten de öyle."

Bir müddet devam eden sohbetten sonra, matematikçi birahaneden ayrılır.

Arkasından Temel´in arkadașı İdris birahaneye damlar.

Temel: "Gel gel, biraz önce bir mantıkçı ile tanıștım."
İdris: "Kimle tanıștın ?"

Temel: "Bir mantıkçı ile. Gel sana anlatayım."

Temel: "Bir akvaryumun var mı ?"
İdris: "Hayır, yok."
Temel: "Vay ibne ... !"

Maalesef sorumu yinelemek zorundayım.

Lütfen videosuz, rivayetsiz(!), alıntısız ve saf kendi görüşünüzü bekliyoruz.

Bu soru sadece size istinaen değil, bilakis köşe bucak kaçan dindarlara da yöneliktir.

Soru basit:

Afrikalı Massai kabilesinin meşhur ve gözü kara tanrısı Engai´mi yoksa sizin mălum tanrınız mı gerçek ? :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kavak

Kısa Cevap ; Bize massai kabilesi demek istiyorsun olabilir

Onların tanrısı Rasul ve kitap göndermez

Bizimkisi gönderir

Ama sen hariç  :)

Maymun neden evrimleşmiş ki insanı direk doğurmak gibi kolay bir yöntem varken

Direk insanı doğurmak yerine evrimleşmek tusbanın KAVAK'a çıkması gibi bir şey olmuş

Sahi Hasan kime küfür etmiş halen cevap bekliyoruz ama gelmez ki biliyoruz :)

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Gizli said:

Bizimkisi gönderir

Yanlış, yıllarca kendinden 15 yaş büyük ve aynı zamanda zengin olan karısının kanatları altında yaşamış bir arap bedevisi kendini önemli hissetmek, kanıtlamak, güç ve iktidara sahip olmak için ben Allah adında bir tanrının elçisiyim, bana inanmayanlar bu tanrı tarafından sonsuza kadar kebap yapılacak demiş, bir şekilde ( cennet vaadi, ganimet, cehennem tehditi) cahil arapları inandırmış. Sonra bu cahil araplar senin atalarına zorla bu palavrayı kabul ettirmişler, bu nesilden neisle böyle devam etmiş, işte sen de ataların tarafından bu palavraya inanmak üzere programlanmış bir çeşit robotsun. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Gizli yazdı:

kavak

Kısa Cevap ; Bize massai kabilesi demek istiyorsun olabilir

Bizimkisi gönderir

Ama sen hariç  :)

Maymun neden evrimleşmiş ki insanı direk doğurmak gibi kolay bir yöntem varken

Direk insanı doğurmak yerine evrimleşmek tusbanın KAVAK'a çıkması gibi bir şey olmuş

Sahi Hasan kime küfür etmiş halen cevap bekliyoruz ama gelmez ki biliyoruz :)

:lol:7PVMxK.jpg

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kavak yazdı:

Muhterem; sizden video mideo isteyen olmadı.  Hiç bakmaya yeltenmedim bile.
Tanrı Engai´yı, Zeus zannettiniz herhalde ancak benden duymuş olmayın, bu tanrı Zeus´e 1000 basar.:D
İnsan bir düşünür, onu da yapmadığınız nasıl da belli. Hele bir bakın bakalım bu tanrı neyin nesiymiş diye. Kimbilir, belki de tanrınız ile epeyi bir benzerlikleri vardır!

Dolayısıyla, mantığı bir güzel izah eden şu fıkrayı okumak zorundasınız:

Maalesef sorumu yinelemek zorundayım.

Lütfen videosuz, rivayetsiz(!), alıntısız ve saf kendi görüşünüzü bekliyoruz.

Bu soru sadece size istinaen değil, bilakis köşe bucak kaçan dindarlara da yöneliktir.

Soru basit:

TANRI ENGGAİMİ ZEUSMU DİYE TEREDDÜTTESİN YA...............

BAK BEN DEN SANA TAVSİYE SEN EVİN KAPISINI KİTLEMEYİ UNUTMUŞSUN. EVİNE HER TÜRLÜ HIRSIZ GİRER ....

oysa bizim ALLAHI MIZ BİZE ANAHTAR VERMİŞ KİTLEYİP YATIYORUZ....

Besmele: Her hayrın anahtarı

Besmele: Her hayrın anahtarı

EVİN SAHİBİ ANAHTAR VERİR........................

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...