Jump to content

Tanrı Kavramına Felsefik Argümanlar

Recommended Posts

Tanrı hakkında bilimsel argümanların pek etkisini göstermediği aşikardır .  Bu yüzden tanrı kavramı için pek çok felsefik argümanlar oluşturulmuş.  Tarih boyunca Bunlar dan bir sürü var ve bazıları oldukça kafa karıştırıcı cinsten insanın sinirini bozuyor düşündükçe .  

Sizce bu kafa karıştırıcı felsefik argümanlar sizin için bir değer taşıyor mu ?   Ve neden taşımıyor / taşıyor ?

Sitelerde Paylaş
On 28.06.2018 at 21:56, Charles dawkins yazdı:

Tanrı hakkında bilimsel argümanların pek etkisini göstermediği aşikardır .  Bu yüzden tanrı kavramı için pek çok felsefik argümanlar oluşturulmuş.  Tarih boyunca Bunlar dan bir sürü var ve bazıları oldukça kafa karıştırıcı cinsten insanın sinirini bozuyor düşündükçe .  

Sizce bu kafa karıştırıcı felsefik argümanlar sizin için bir değer taşıyor mu ?   Ve neden taşımıyor / taşıyor ?

son noktayı koymuşsun artık! sözlüyecek söz bırakmamışsın. yıllardır söylüyorum. ama çok az insan bunun anlıyabiliyor. tanrı kavramını irdelerken

dikkat! etmemiz gerekenler var. trrılyonlarca başarısız ve sonuşsuz  arguman ve trılyonlarca akademık makale yayınlanmış şimdiye kadar peki? sonu elde edilebilmişmi?

artık tanrııyı görebiliyormuyuz? sende bu konuda oldukça mantıklı konu başlıgı açmana ragmen bu konu fazla tutmuyacaktır. çünkü burdakıler

bu kavramı irdelemekten hoşlanmazlar. ateistler ve müslümanlar  bu kavramı irdelemekten hoşlanmazlar. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, godofwar yazdı:

son noktayı koymuşsun artık! sözlüyecek söz bırakmamışsın. yıllardır söylüyorum. ama çok az insan bunun anlıyabiliyor. tanrı kavramını irdelerken

dikkat! etmemiz gerekenler var. trrılyonlarca başarısız ve sonuşsuz  arguman ve trılyonlarca akademık makale yayınlanmış şimdiye kadar peki? sonu elde edilebilmişmi?

artık tanrııyı görebiliyormuyuz? sende bu konuda oldukça mantıklı konu başlıgı açmana ragmen bu konu fazla tutmuyacaktır. çünkü burdakıler

bu kavramı irdelemekten hoşlanmazlar. ateistler ve müslümanlar  bu kavramı irdelemekten hoşlanmazlar 

Belkide ateistlerin bu kavramı irdelememesinin sebebi deist olsa da olmasa da pek farkettirmeyecegidir . Tabi böyle olsa onlar da agnostik olurdu.

Seni deist yapan felsefik argümanlar mi ?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Charles dawkins yazdı:

Belkide ateistlerin bu kavramı irdelememesinin sebebi deist olsa da olmasa da pek farkettirmeyecegidir . Tabi böyle olsa onlar da agnostik olurdu.

Seni deist yapan felsefik argümanlar mi ?

kesinlikle hayır, ben biilmciyim ve çok iyi biliyorumki, tanrı kavramını irdelerken bilmsel calışmalar ile değil. sadece yarattığı görselleri ispatlıyabiliyoruz. 

onun dışında cendekı deneyde karsıt madde veya karsıt maddenın küçülerek sonsuza dogru daha küç,ük karsıt maddeler üretmesı aynı sekılde dışa dogruda 

sonsuz  biçimde  daha büyük karsıt madde oluşturması. evrendekı fiizksel yasaların bagımsız bir güç tarafından oluştugunu anlamak hiçte zor değildir. 

bir tanrıyı göremeyiz belkı ama yarattıgı bu görselı görmek bile bir sans değil.bir anlamdır. 

bu anlamı degerlendırmek bilimcilerin biyologların ve bilim adamlarının işidir. dinler ise  bu olguları araştırmak yerıne sistematık olguları keşfeder.

peki? dogru kavram nedir? tabıkı ilk önce ispatın ne? oldugunu anlamamız gerekır. 

ben bir programcıyım sende programsın senin beni görme sansın nedir? 10 üzere  -  9999999999999999999  bile olsa bu kavramlar ispat değildir. 

çünku rakamsal sonsuzluk bile sonludur. 

ben bir deist olarak gerçeklık kavramını anlıyabiliyorsam. ve gerçek nedir? sorguluyabiliyorsam. ve ben bir insan olduğuma göre 

asıl problem bilgi kirliliğidir. 

peki? bilgi kirlilği nedir? 

1: ateistlerin tanrı kavramı üzerine hazırladıgı milyonlarca akademik makalelerdir.

2. dinlerın hazırladıgı milyonlarca sayfa hurafelerdir. 

ama ateistlerin oluşturdugu biyoljık ve teolojık yaşam kavramı oldukça mantıklı ve güçlüdür. dinlerde ise ne? bir olgu vardır nede ?bir sonu vardır. atheizimde zıhın güçü oldukça gelışmıştır. bu yuzden ateisler tanrı dışındakı tüm argümanlarını çok ciddiye alıyorum. 

işte asıl noktaya geliyorum. ateistlerın anlaması gereken şudur. tanrı kavramını irdelerken 5 duyu organından bagımsız bir mantık 

oluşturma zorunlulugudur. bir insan dogası gereği 5 duyu organı dışındakı frekansları duyamaz anlıyamaz ve bilemezç işte benım

inandıgım tanrıda bu deistlerın inandıgı tanrıda budur. 

bazı uyanık aptallar bu kavramları dinsel olarak sahıplenerek kendı kendını çürütmüş olur. çünku bu kavramlar bilmsel değildir. 

tanrı kavramı kıtap göndermez tanrı kavramı din göndermez eğer gönderırse biilmsel olur. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, godofwar yazdı:

işte asıl noktaya geliyorum. ateistlerın anlaması gereken şudur. tanrı kavramını irdelerken 5 duyu organından bagımsız bir mantık 

oluşturma zorunlulugudur. bir insan dogası gereği 5 duyu organı dışındakı frekansları duyamaz anlıyamaz ve bilemezç işte benım

inandıgım tanrıda bu deistlerın inandıgı tanrıda budur. 

Madem tanrıyı bizim algılayamayacağız düzeyde olduğunu düşünüyorsun.  Öyleyse bu kavramı daha fazla bilimsel açıdan neden irdeliyorsun ? Bu bilimsel argümanlar da yetmiyor ve tanrıyı da algılayamiyorsak burda en mantıklı yol agnostizme gitmiyor mu ?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Charles dawkins yazdı:

Madem tanrıyı bizim algılayamayacağız düzeyde olduğunu düşünüyorsun.  Öyleyse bu kavramı daha fazla bilimsel açıdan neden irdeliyorsun ? Bu bilimsel argümanlar da yetmiyor ve tanrıyı da algılayamiyorsak burda en mantıklı yol agnostizme gitmiyor mu ?

çok dogru işinde püf noktası bu ,bu yüzden agnostık deist arası bir savaş veriyorum. bunun asıl nedeni? ise bende oluşan inanç genidir. inanç geni olmuyanlarda. genelde agnostik yada ateist olur. inanç geni olanlarda ise bu durum deizm olarak yansır. 

bana göre en mantıklı inanış agnostisimdir. ama çok gariptirki tanrının varlığı konusunda eminim nasıl? bir tanrı var bilmiyorum.ama bilmek istiyorum

sanki amacım bu bunun içn yaratıldım. ne? işim var burda diyemiyorum. burda olmamım bile bir sebebi var biliyorum. 

diğer insanlar gibi kariyer yapamıyorum. süreklı tanrıyı düşünüyorum. tanrının varlığını çözmeden bir yaşam sahibi olmayı reddediyorum.
benim bir amacım olmalı bu amaç geçici olmamalı sonunda bir anlamı olmalı işte bu yüzden ölümlü bir yaşamda zenginde dogsam  fakırde dogsam  . 

ölüm insan ayırmıyor. ben ölümsüz olmak istiyorum. ancak ölümsüz olursam bir amacım olabilir. bu yüzden 

çok uzun süre agnostık olarak yaşadım. neye? inanıyorsak inanalım. 2 secenegımız var. er yada geç bir gerçeklık olgusu varsa. ölüm sonrasıda vardır. 

yok eger gerçeklık olgusu yoksa ölüm sonrasıda yoktur. birde şöyle düşün madem şu an hayattayız. neden? yasıyoruz. bir amacı olmalı. 

işte bu yuzden bende herkes gibi kumar oynuyorum. işte bu yüzden sen benı eleştiremezsın benı eleştiriyorsan aynı zamandada kendini eleştiriyorsun demektır. dostum. saygılar. 

çünkü hiç bir varlık ben gerçeği buldum diye gerçeklık olgusunu mantıksız hale getiremez. gerçegı bulamıyacagımızı ispatladığımıza göre en büyük gerçek herkesin kumar oynadıgı akıl oyununun bir senaryosudur. ve bizler bu senaryonun içndeyız . dışında ise mutlak gerçeklık vardır. 

bak gördünmü? ben dinciler gibi asla yalan söylemem  asla ve asla  hata yapmam. çünku bir kumar oynuyorum. ve sende benım gibi 

bu kumarın bir parcası oluyorsun. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, godofwar yazdı:

çok uzun süre agnostık olarak yaşadım. neye? inanıyorsak inanalım. 2 secenegımız var. er yada geç bir gerçeklık olgusu varsa. ölüm sonrasıda vardır. 

yok eger gerçeklık olgusu yoksa ölüm sonrasıda yoktur. birde şöyle düşün madem şu an hayattayız. neden? yasıyoruz. bir amacı olmalı. 

işte bu yuzden bende herkes gibi kumar oynuyorum. işte bu yüzden sen benı eleştiremezsın benı eleştiriyorsan aynı zamandada kendini eleştiriyorsun demektır. dostum. saygılar. 

çünkü hiç bir varlık ben gerçeği buldum diye gerçeklık olgusunu mantıksız hale getiremez. gerçegı bulamıyacagımızı ispatladığımıza göre en büyük gerçek herkesin kumar oynadıgı akıl oyununun bir senaryosudur. ve bizler bu senaryonun içndeyız . dışında ise mutlak gerçeklık vardır. 

bak gördünmü? ben dinciler gibi asla yalan söylemem  asla ve asla  hata yapmam. çünku bir kumar oynuyorum. ve sende benım gibi 

bu kumarın bir parcası oluyorsun. 

Anlıyorum . Fakat bu senin kariyer yapmana engel olmasın  . Bu ülkeye ne olacağı belli olmaz . Hatta agnostik olup bu sorgulama işini bırak ( en azından azalt hayatını çok etkilemeden yap ) . 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Anlıyorum . Fakat bu senin kariyer yapmana engel olmasın  . Bu ülkeye ne olacağı belli olmaz . Hatta agnostik olup bu sorgulama işini bırak ( en azından azalt hayatını çok etkilemeden yap ) . 

anlıyorum dogru söylüyorsun bu ülke bitmış.. agnostık olmak benım mantıgımda var. ama joker hakkımı kullnıyorum.  :) kariyer derken. biraz açarmısın? anlıyamadım. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, godofwar yazdı:

anlıyorum dogru söylüyorsun bu ülke bitmış.. agnostık olmak benım mantıgımda var. ama joker hakkımı kullnıyorum.  :) kariyer derken. biraz açarmısın? anlıyamadım. 

Üstte kariyer yapamıyorum demişsin de onu dedim . Orda sanki sürekli surekli sorguluyorsun bu yüzden aklin tam işinde değil gibi bir izlenim vermişsin de

tarihinde Charles dawkins tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı yada ilah cansızdır.çünkü canlılar cansızlardan oluşur.Bu gerçeklede fen uğraşır.Arap sofisinin Allahı ise Diridir.Pekiyi o kimdir?O insanda Evrim sonucu oluşan Yaratıcı güçtür.Başarının ta kendisidir. insanlığın felsefi olarak kendinden gayrı bir yaratıcı güç araması önemli değildir.Ama her normal insan kendindeki o Yaratıcı gücü yaşamı boyunca arar.İnanç ise kendi dışımızdaki yaratıcı güç olmayıp yaşamdaki müşkülleri halledeceğimize dair olan inancımızdırki gerçek İmanda budur naçiz kanaatimce

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Üstte kariyer yapamıyorum demişsin de onu dedim . Orda sanki sürekli surekli sorguluyorsun bu yüzden aklin tam işinde değil gibi bir izlenim vermişsin de

tühhh! yahu bende bana iş teklifinde bulunucagını, ve aylık 20.000 dolarla işe alıcagını hayal  etmıştım. uzun süredi işşizmde. malum üniversıte mezunları 

türkıyede genelde işşizdir. :D 

Sitelerde Paylaş

:276:

8 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Hocam mesleğiniz nedir

bilim!  felsefesi mezunuyum,  aynı zamanda bilgisayar donanım teknisyeniyim. aynı zamanda hukuk eğitimide aldım. ama işsizim..tek suçum türkiyede 

doğmak avrupada bir hristiyan olarak doğsaydımkı. kanımda hristiyanlık var. zaten. büyük olasıkla iş adamı olmuştum. türkıyede işşizlere maaş 

bağlanıcagına gss adı  altında haraca baglanıyor. bu ülke artık benim için bitmiştir.  

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, godofwar yazdı:

:276:

bilim!  felsefesi mezunuyum,  aynı zamanda bilgisayar donanım teknisyeniyim. aynı zamanda hukuk eğitimide aldım. ama işsizim..tek suçum türkiyede 

doğmak avrupada bir hristiyan olarak doğsaydımkı. kanımda hristiyanlık var. zaten. büyük olasıkla iş adamı olmuştum. türkıyede işşizlere maaş 

bağlanıcagına gss adı  altında haraca baglanıyor. bu ülke artık benim için bitmiştir.  

Yurt dışı gibi bir yere gitme ihtimaliniz var mı .  Ingilizcen yeterli seviye de mi

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Charles dawkins yazdı:

Yurt dışı gibi bir yere gitme ihtimaliniz var mı .  Ingilizcen yeterli seviye de mi

ingilizcem yeterlı! seviyede  dostum. ama yurtdısına gidemem çünkü param yok.  :lol: nasıl? diyim para bizi itiyor biz itici güç oluyoruz. mıknatısın

uçları  gibi düşün. bizi bu ülkede sürekli itip kakıyorlar. t.c. vatandaşıyız. ama suriyelılere saglık hızmeti bedava 3 ögün yemek bedava 

sigortaları bile var. utanmasalar süriyelileri yerleştirip bizleri kovucaklar. ama o zamanda koyunların oyunu alamıyacaklar. 

bu ağır sartlar altında nasıl?  birde utanmadan hile yaparak % 51 alıyorlar .al sana adalet. tanrı bu , ülkeye ugramıyor. eger birgün tanrı 

buralara uğrarsa mutlu olucaz. ama hiç sanmıyorum. :lol:

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, godofwar yazdı:

ingilizcem yeterlı! seviyede  dostum. ama yurtdısına gidemem çünkü param yok.  :lol: nasıl? diyim para bizi itiyor biz itici güç oluyoruz. mıknatısın

uçları  gibi düşün. bizi bu ülkede sürekli itip kakıyorlar. t.c. vatandaşıyız. ama suriyelılere saglık hızmeti bedava 3 ögün yemek bedava 

sigortaları bile var. utanmasalar süriyelileri yerleştirip bizleri kovucaklar. ama o zamanda koyunların oyunu alamıyacaklar. 

bu ağır sartlar altında nasıl?  birde utanmadan hile yaparak % 51 alıyorlar .al sana adalet. tanrı bu , ülkeye ugramıyor. eger birgün tanrı 

buralara uğrarsa mutlu olucaz. ama hiç sanmıyorum. :lol:

Umarım eline bir gün para geçer de gidersin. Tanrı veya yaratıcı varsa yapacağı işe tükürüyüm ozmn . Senin adına gerçekten üzüldüm ve sinirlendim . Ama anlamıyorum nasıl iş bulamıyorsun .  Bunca niteliğe ve ingilizceye rağmen.  

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Umarım eline bir gün para geçer de gidersin. Tanrı veya yaratıcı varsa yapacağı işe tükürüyüm ozmn . Senin adına gerçekten üzüldüm ve sinirlendim . Ama anlamıyorum nasıl iş bulamıyorsun .  Bunca niteliğe ve ingilizceye rağmen.  

asıl sorun şuki iş buluyorum, :lol:ama ordaki idoolojılerin kurbanı oluyorum. dostum. sırf farklı düşünüyorum diyede bir insan işten çıakrtılmazkı! yahu..

muz cumhuriyeti demiyorz boşuna demokrasıden eser yok totaliter faşizm almış yürümüş. dostum .bizlerde yaşayan ölüyüz.. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, godofwar yazdı:

asıl sorun şuki iş buluyorum, :lol:ama ordaki idoolojılerin kurbanı oluyorum. dostum. sırf farklı düşünüyorum diyede bir insan işten çıakrtılmazkı! yahu..

muz cumhuriyeti demiyorz boşuna demokrasıden eser yok totaliter faşizm almış yürümüş. dostum .bizlerde yaşayan ölüyüz.. 

Biraz acar mısınız .  Muslim değilsin diye işten mi çıkartıyorlar . 

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Biraz acar mısınız .  Muslim değilsin diye işten mi çıkartıyorlar . 

evet.. :lol: sadece işten değil. toplumdanda dışlandım. hatta bir gun tartışıyorduk. çok zor bir soru sordum. linç edilmekten  zor kurtuldum. bu ülkeden bir cacık olmaz. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...