Jump to content

Peygamber devesi böceği mucizesi

Recommended Posts

prayer_mantis.jpg

Bu resmini çektiğim peygamber böceğinin kısa olan bacağı 4 saat önce hiç yoktu.Bu kadar kısa süre içinde nasıl bacak oluştuğunu  açıklayacak olan var mı?:)

Bacak çıkacağını bilseydim kameraya çekerdim.Bu kadar kısa sürede nasıl bacak oluştuğuna hala aklım almıyor.

@Bir Buçuk @democrossian  

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her şeyden önce bacak küçükken görmemiş olabilirsin. 4 saat şaşırtıcı bir süre. Organ yenilenmesi bir çok canlıda var. Bir denizyıldızını beş parçaya ayır, her parçada bir kol kalsın,  ne kadar süre bilmiyorum ama bu sürenin sonunda beş tane beş kollu denizyıldızı olurlar.

Semenderlerde bu mekanizma iyi incelenmiş fakat mekanizmayı insanlara uygulamakta başarılı olunamamıştır. Sadece karaciğerde bu mekanizma çalışıyor. Birinin karaciğeri tamamen alınıp birisinin de karaciğerinin yarısı buna takılırsa, bir süre sonra ikisi de tam birer karaciğere sahip olur.

Diğer organlarda bunu başarmanın yolu henüz bulunamadı. Semender ne de olsa omurgalı olduğu için onlar inceleniyor. Yoksa omurgasızlarda bu durum yaygın. Ama omurgalı bir türün bunu başarması dikkat çekiyor. Normalde kök hücreler embriyonun organlarını sıfırdan oluşturduğuna göre, organ kaybedildiğinde kök hücrelerin doğru tetiklenmesi yenilenmeyi sağlayacaktır. Ama nasıl tetikleyeceğimizi bulamadık. Embriyoya "kol oluştur" komutunun nasıl verildiğini çözersek bu komutu tekrarlayarak kopan kolun yerine yenisinin çıkmasını sağlayabiliriz. Sonuçta embriyonun ne kolu ne bacağı olduğu bir aşama var.

Bu mekanizmalar çok nanoskopik, hatta kuantal yapıda olabilirler. Ki mutlaka öyleler. Bu yapılara inmek mevcut teknoloji ile buldozer kepçesi kullanarak nakış işlemek gibi kalıyor. Her şeyden önce ne yaptığımızı göremiyoruz. Elektron mikroskopları o düzeye inemiyor.

Karaciğerin yarısı alınınca birtakım nanoskopik işlemler başlıyor ve bazı maddelerdeki konsantrasyonları ölçebiliyoruz ama bu yeterli değil. Mekanizma karmaşık. Şu kimyasal arttı, bunu kesilen kola da enjekte edelim yeni kol da çıksın demekle olmuyor.

Bu yolla kısmen başarılı deneyler yapıldı ama hiç bir zaman tam bir kol elde edilemedi. Birtakım konsantrasyonlar içine alarak belli başarılar sağlandı. Kolun bir sıvı tüpü içinde gelişmesi gerekiyor. Sıvıda yarısı alınan karaciğerde arttığı belirlenmiş maddeler bulunuyor. Yetersiz oluşumlar sağlanabildi. İşlevsel bir kola ulaşılamadı. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, democrossian yazdı:

Her şeyden önce bacak küçükken görmemiş olabilirsin. 4 saat şaşırtıcı bir süre. Organ yenilenmesi bir çok canlıda var. Bir denizyıldızını beş parçaya ayır, her parçada bir kol kalsın,  ne kadar süre bilmiyorum ama bu sürenin sonunda beş tane beş kollu denizyıldızı olurlar.

Semenderlerde bu mekanizma iyi incelenmiş fakat mekanizmayı insanlara uygulamakta başarılı olunamamıştır. Sadece karaciğerde bu mekanizma çalışıyor. Birinin karaciğeri tamamen alınıp birisinin de karaciğerinin yarısı buna takılırsa, bir süre sonra ikisi de tam birer karaciğere sahip olur.

Diğer organlarda bunu başarmanın yolu henüz bulunamadı. Semender ne de olsa omurgalı olduğu için onlar inceleniyor. Yoksa omurgasızlarda bu durum yaygın. Ama omurgalı bir türün bunu başarması dikkat çekiyor. Normalde kök hücreler embriyonun organlarını sıfırdan oluşturduğuna göre, organ kaybedildiğinde kök hücrelerin doğru tetiklenmesi yenilenmeyi sağlayacaktır. Ama nasıl tetikleyeceğimizi bulamadık. Embriyoya "kol oluştur" komutunun nasıl verildiğini çözersek bu komutu tekrarlayarak kopan kolun yerine yenisinin çıkmasını sağlayabiliriz. Sonuçta embriyonun ne kolu ne bacağı olduğu bir aşama var.

Bu mekanizmalar çok nanoskopik, hatta kuantal yapıda olabilirler. Ki mutlaka öyleler. Bu yapılara inmek mevcut teknoloji ile buldozer kepçesi kullanarak nakış işlemek gibi kalıyor. Her şeyden önce ne yaptığımızı göremiyoruz. Elektron mikroskopları o düzeye inemiyor.

Karaciğerin yarısı alınınca birtakım nanoskopik işlemler başlıyor ve bazı maddelerdeki konsantrasyonları ölçebiliyoruz ama bu yeterli değil. Mekanizma karmaşık. Şu kimyasal arttı, bunu kesilen kola da enjekte edelim yeni kol da çıksın demekle olmuyor.

Bu yolla kısmen başarılı deneyler yapıldı ama hiç bir zaman tam bir kol elde edilemedi. Birtakım konsantrasyonlar içine alarak belli başarılar sağlandı. Kolun bir sıvı tüpü içinde gelişmesi gerekiyor. Sıvıda yarısı alınan karaciğerde arttığı belirlenmiş maddeler bulunuyor. Yetersiz oluşumlar sağlanabildi. İşlevsel bir kola ulaşılamadı. 

Tamamen yoktu bacağı.Hergün sinek ile besliyordum.:)

Kameraya çekmediğim için pişman oldum. Diğer sağlam olanı çektim habire.

Bacağı çıkınca ikisinide bahçeye saldım tekrar. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, poiuz yazdı:

Böceğin kopan bacağı bir iki "deri değişiminden" sonra eskisi gibi olur.

Böceğin yaşı ilerledikçe zamanla bacağı yeniden oluşmaya da bilir.

Tamamda nasıl kısa sürede bu kadar gelişiyor?4 saat önce yoktu bacağı .:)

Googleda arama yapınca bende buldum o yazıyı .Ama videoya alınmış bir kayıt bulamadım.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, GREENHOUSE said:

Googleda arama yapınca bende buldum o yazıyı .Ama videoya alınmış bir kayıt bulamadım.

Bildiğim kadar büyümek için deri değiştiriyorlar, deri değiştirirken bir kaç bacağı kopmamışsa, bir tek bacağı kopmuşsa bunu yenileyebiliyorlar.

Büyükleri deri değiştirmediğinden kopan bacaklarınıda yenileyemiyorlar.

Bildiğim bu kadar.

Sitelerde Paylaş

prayer_mantis1.jpg

Bu sağlam olanı ilk bulduğumda ufacıktı.Yanındakiler yaprak bitleri.Kardeşlerini yedi bu yamyam.:)

bir hafta sonra deri değiştirip    bu hale geldi.

prayer_mantis2.jpg

İki hafta sonra 

prayer_mantis3.jpg

Bu da bahçeye salmadan önceki hali.

prayer_mantis4.jpg

sakat olanı ölecek diye hiç önemsememiştim.suya düşünce bayılıyorlar.:)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 29.06.2018 at 00:59, GREENHOUSE said:

Quantum biyoloji diye bir bilim dalı oluştu. Öğrenmeni tavsiye ederim. Sorularına burda cevap bulabilirsin. Burda şu anda bu konuda yazılmış en popüler olanının bağlantısı var: https://www.odakitap.com/kuantum-sinirinda-yasam-jim-al-khalili/9786054729791 .

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, GREENHOUSE said:

Aşama aşama uzasa bacağı anlarımda birdenbire ortaya çıkmasını anlamıyorum.:352nmsp:

Dediğim gibi . Verdiğim kitap bağlantısında '' kuantum tünelleme '' diye bir kavram var. Öğrenmeye çalış. Praying Mantis yani peygamber devesinden önce Tadpole ' ların yani iribaşların kurbağaya nasıl dönüştüğüne bakarsan daha iyi olur.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, GREENHOUSE said:

Aşama aşama uzasa bacağı anlarımda birdenbire ortaya çıkmasını anlamıyorum.:352nmsp:

Kuantum tünelleme bizde de olur. Doğmadan önce kuyruk sokumu denilen bölgede kuyruğumuz oluşur. ancak doğuma yakın zamanda 3-5 kemikteki organik malzeme kuantum tünelleme ile hızlı bir biçimde başka yerlere taşınır. Kuyruksuz doğarız. Tabi bazan bu olay olmaz  , bebekte kuyruk olur .

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Bir daha dene ve bu sefer değişimi bilimsel yöntemle yani başından sonuna kadar gözlemle.

Yalnız yavru olmasına dikkat et ki deri değiştirsin. Yetişkinlerde bunun mümkün olmadığı belirtiliyor.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, kavak yazdı:

Bir daha dene ve bu sefer değişimi bilimsel yöntemle yani başından sonuna kadar gözlemle.

Yalnız yavru olmasına dikkat et ki deri değiştirsin. Yetişkinlerde bunun mümkün olmadığı belirtiliyor.

Gelecek seneyi bekleme lazım.Bu senenin yavruları yetişkin oldu.

Birde kaliteli çekim yapacak kamera bulamıyorum.cep telefonu iyi çekiyor ama fırın gibi aşırı ısınıyor.:)

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, burbachi yazdı:

Kuantum tünelleme bizde de olur. Doğmadan önce kuyruk sokumu denilen bölgede kuyruğumuz oluşur. ancak doğuma yakın zamanda 3-5 kemikteki organik malzeme kuantum tünelleme ile hızlı bir biçimde başka yerlere taşınır. Kuyruksuz doğarız. Tabi bazan bu olay olmaz  , bebekte kuyruk olur .

Kuantum tünellemeyi anlamadım.Bacak başka yerde oluşup hemen gerçek yerine hızlı şekilde mi kayıyor?

Larva gibi saklı gizli olmuyor ki herşey açıkta.

Sitelerde Paylaş

Bu canlı türünün,aynı oluşumu farklı bir canlıdada vardır. Kertenkelelerin kuyruğu koptuğunda;tekrar rejenersyon olur. Rejenerasyon, kelime anlamıyla yenileme demektir. Canlılardan herhangi bir nedenle ayrılan parçalardan yeni canlılar oluşabilir. Dolayısıyla rejenerasyon bu canlılar için üreme kabul edilir. Omurgalılardaki rejenerasyona bir yaranın iyileşmesi veya kertenkelenin kopan kuyruğunun yenilenmesi örnek olarak verilir.Bu süreç 4 veya 5 hafta içinde gerçekleşir. bu süreç evrim 

süreci değil gelişim ve oluşum sürecidir. Rejeneraktif biyoloji bize evrimi değil gelişim sürecini göstericek gözlemler sunar. 

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, burbachi yazdı:

Dediğim gibi . Verdiğim kitap bağlantısında '' kuantum tünelleme '' diye bir kavram var. Öğrenmeye çalış. Praying Mantis yani peygamber devesinden önce Tadpole ' ların yani iribaşların kurbağaya nasıl dönüştüğüne bakarsan daha iyi olur.

İribaşlarda net görüntü alamıyorum.

Kamuflaj oluyor sanki ortama.:)

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

http://www.ensonhaber.com/cinli-adamin-alnindan-burun-cikti-2013-09-26.html

yıllar önce izlediğim bir belgeselde küçük bir çocuğun kopan parmağının yenilenmesi  aşama aşama   anlatılıyordu .  bu yenilenmenin sadece çocuklara mahsus,zamanla kaybedilen bir özellik olması ana çıkmaz..50 yıl sonra başarabileceklerini düşünüyorum.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...