Jump to content

Zariyat 49 Bilimsel Hata

Recommended Posts

Şimdi vitesi geriye takalım ve bir bakalım gerilerde ne olmuş.

Zariyat 47 öncesinde kavimlerin helakından bahsedilmiş ve 47-48 de işte semadır yeryüzüdür bunlar tekrar bina edilmiş.Evet şimdi vitesi bire alalım ve günümüze gelelim

Sizlerde bilirsiniz ki kavimlerin helak olduğu dönemde insani yaşam namına bir şey kalmaz her yer çölleşir yahut taşlaşır vs...Eğer Allah orayı düzeltmez ise yani eski haline çevirmez ise orası öylece kalır.İşte Zariyat 46 da helak olan bölgeler tekrardan eski haline Zariyat 47-48 ile tekrar eski haline bina edilir.Şimdi can alıcı noktaya gelelim ve şu soruyu soralım peki Allah semayı ve yeryüzünü bina ederken her şeyi çift mi yarattı ? 

51/ZÂRİYÂT-49

1. ve : ve
2. min kulli şey'in : herşeyden
3. halaknâ : biz yarattık
4. zevceynî : ikili, çift
5. lealle-kum : umulur ki böylece siz
6. tezekkerûne : tezekkür edersiniz, öğüt alır düşünürsünüz

min kulli şey'in ifadesinde her şeyden denmektedir yani canlı cansız bu hepsidir.Bu durumda zevceyni kelimesi için bir erkeğin dişi olan eş manasını veremezsiniz.Zevceyni çiftini yani eşini anlamındadır.E bu nasıl bir eş ona bakalım şimdi.!!

Kavimlerin helak olmadan önce diyelim ki benim güzel bir arabam vardı ama arabam helak oldu sonra Allah o arabanın aynısını yani eşini zevceynisini tekrardan yarattı.İşte bu durum helak olan ne varsa kulli hepsi için geçerli oldu yani Allah neyi helak etti ise onların aynısını yani zevceynisini Zariyat 47-48 de tekrar yarattı

Yani çift yaratmadı çiftini eşini bir benzerini yarattı.

Zevce kelimesi başka ayetlerde de geçmektedir ancak kelimenin neyi kast ettiğini iyi anlamak gerekmektedir ve biz bu açıklama ile iyi bir örnek verdiğimizi umuyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Gizli said:

Kavimlerin helak olmadan önce diyelim ki benim güzel bir arabam vardı ama arabam helak oldu sonra Allah o arabanın aynısını yani eşini zevceynisini tekrardan yarattı.İşte bu durum helak olan ne varsa kulli hepsi için geçerli oldu yani Allah neyi helak etti ise onların aynısını yani zevceynisini Zariyat 47-48 de tekrar yarattı

Zevce kelimesi başka ayetlerde de geçmektedir ancak kelimenin neyi kast ettiğini iyi anlamak gerekmektedir ve biz bu açıklama ile iyi bir örnek verdiğimizi umuyoruz.

Kime, neye göre? Allah'a mı sordunuz? Bu kesin bir bilgi midir, yoksa doğruluğu şüphe götürür bir yorum mu? Ya allah öbür türlüsünü kast ettiyse, küfre düşmez misiniz o zaman? Hiç korkmazsınız küfre düşmekten? En azından en doğrusunu allah bilir falan deyin be..

- Ayetleri kafanıza göre önceki ayetle ilişkilendirmek ya da öncekinden kopararak yorumlamak yetkisi ve tasarrufunu size kim veriyor?

- Alah baba "yok ettiklerimiz yeniden yarattık" demeyi becerememiş mi şöyle net ve güzelce?

- Çift yaratmakla, ikinci kez yaratmak aynı şey midir, aynı anlamam mı gelir? Bu nasıl bir dil kullanımı, anlatım bozukluğudur?

- 1400 senedir neden böyle anlaşılmamıştır? 

Kurandaki bir ayetin anlamına itibar edebilmemiz için, tüm islam aleminin ondan anladığı tek ve "bir" şey olmalıdır. Aksi takdirde her aklına esenin yaptığı nev-i şahsına münhasır  yorumların hiçbir ehemmiyeti yoktur ve şüphe götürür.

Önceki ayette şundan bahsediyor, o zaman sonraki ayette de şunu demek istemiştir demek. Oh ne güzel, alemlerin rabbi tarafından sözde tüm zamanlar ve tüm insanlığa gönderilmiş kitabı anlamak için ne de züper afaki bir yolmuş bu..Diğer ihtimalin imkansızlığını gösteremediğiniz, gösterdiğiniz şeye bir referans veremediğiniz vakit külliyen çöp bunların hepsi.

Sizin bu afaki yorumunuzdan da kuran'ın her önüne gelenin elinde lastik olmaya ne kadar müsait ve arızalı, arapsaçı bir kitap olduğunu, bir tanrıdan gelmiş olamayacağını bir kez daha anlıyoruz. Hakikaten iyi bir örnek olmuş sizinkisi.

Şunu sakın unutmayın: Kuranı ~1400 senedir anlaşılageldiği ve uygulanageldiği bağlamından kopardığınız her post-modern yorum, ona attığınız bir tekmeye daha karşılık geliyor. Adeta yerlerde sürüorsunuz. Kafanız ise buna bir türlü basmıyor.

Sizin yaptığınız şu yorum kuranın kendini ifade etmekteki acziyetine en güzel örneklerden biridir. 

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

teflon ( İnadı Bırak)

Allah zaten Zariat 47 öncesinde yerin ve göğün yerle bir olduğunu yani kavimlerin helakını anlatıyor

Peki neden bu ayetlerden sonra zina ayetleri gelmemiş yeri ve göğü yeniden bina eden ayetler gelmiş

Dikkat et yoktan var ettik demiyor 

2. beneynâ-hâ : onu biz bina ettik

Ayette Bina kelimesi geçer yani yıkılan bir şeyin yeniden bina edildiği halaka edildiğini anlatır.

Bu arada kendi kafamıza göre yorumlacayacak kafa bizde yok ayet zaten kendini bu şekilde anlatmış.Bu şuna benzer kartal binlerce metre yükseliğe çıkınca tavşanı görür aşağıda dalar ama seni aynı yüksekliğe çıkarsak sen İNAT edersin tavşan yok dersin işte biz böyle misaller veririz ki belki anlarsın..İyi Seyirler

https://www.youtube.com/watch?v=Jmn73n0wGz0
Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, Gizli said:

teflon ( İnadı Bırak)

Allah zaten Zariat 47 öncesinde yerin ve göğün yerle bir olduğunu yani kavimlerin helakını anlatıyor

Peki neden bu ayetlerden sonra zina ayetleri gelmemiş yeri ve göğü yeniden bina eden ayetler gelmiş

Dikkat et yoktan var ettik demiyor 

2. beneynâ-hâ : onu biz bina ettik

Ayette Bina kelimesi geçer yani yıkılan bir şeyin yeniden bina edildiği halaka edildiğini anlatır.

Bu arada kendi kafamıza göre yorumlacayacak kafa bizde yok ayet zaten kendini bu şekilde anlatmış.Bu şuna benzer kartal binlerce metre yükseliğe çıkınca tavşanı görür aşağıda dalar ama seni aynı yüksekliğe çıkarsak sen İNAT edersin tavşan yok dersin işte biz böyle misaller veririz ki belki anlarsın..İyi Seyirler

https://www.youtube.com/watch?v=Jmn73n0wGz0

Allah'ın bir önceki ayette neyi neden anlattığına sen mi karar veriyorsun? Veriyorsan neye göre karar veriyorsun? Allahın ne düşündüğü, neyi kast ettiği ya da neyi ima ettiğine sen mi karar veriyorsun?

E kitap açık olmayınca öyle yapmak zorunda kalıyorsun işte. Ve işte bütün mesele de bu zaten! Kafanızın bir türlü basamadığı. Önceki ayette neyi neden vermişse vermiş. O "şu yüzden verdim" demedikçe buna; sen, ben ya da öbürü neye göre kanaat getiriyoruz? Kıçımıza göre. Pardon kıçınıza göre afedersin. Ve bu durumda yapacağın her yorum da senin "öznel yorumun olmaktan öteye gidemez". Bu da kuran hiçbir şekilde açık olmaz, olamaz demektir. 

Ve dikkat et: Tekrar yarattık ya da  helak ettikten sonra yeniden yarattık da demiyor! 

Bir ayette neyi "demediğine" göre hareket eden sen, sonraki ayette bu düsturu bir kenara bırakmakta hiçbir beis görmüyorsun. Ayetin anlamı çarpıtıp küfre düşme ihtimalinden de çekinmiyorsun. Keyfine ve çıkarlarına göre pozisyon alıyorsun. Bu arada kuranı da orta maymunu haline getiriyorsun.

Allahın tek yapacağı "yeniden yarattık" falan demek. Ama ne yazık ki böyle bir açıklık "yok". O vakit geçmiş olsun. Aksi durumda ~1400 senelik bir yanlış anlamanın sizi içine düşüreceği açmaz için ayrıca bir geçmiş olsun.

Yani her türlü geçmiş olsun.

Sitelerde Paylaş

Çok net bir şekilde helak mevzusu taa 37'lerde başlayıp,  46'da son buluyor. 47'de yeni bir bağlama geçiyor. Yaratma vb. Bağlamları böyle ayırabilmek de mümkün. Ve hatta çok daha tutarlı oluyor.

Ve her durumda bunun böyle olmayabileceğini iddia edebilmek için elde  rasyonel-objektif hiçbir done yok!

Allah öyle bir ayet atmış ki ortaya, sizleri resmen tahmin etmek ve onun adına karar vermek zorunda bırakmış. Böyle tanrısal kitap olur mu? Tanrı böyle açık verir mi? Yoksa o açığı kitabı düzen bir beşer mi verir, orasına siz karar verin. Saksıyı biraz çalıştırın.

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, Gizli said:

teflon ( Kendinle çelişmişsin )
Çelişkiden kurtulmalısın
Başkasından konuyu izah etmesini isteyebilirsin

Kaçamak değil de insan gibi cevap vermeniz için illa hakaret etmek mi gerekiyor sizlere?

Cevap nerde be adam, nerde çelişmişiz?

Kafana göre birşeyler yazıp uydurmuşsun, onları neye göre uydurdun deyince mala bağlıyorsun resmen..

Çelişkiymiş. Çelişki diyebilmen için bile önce ayetin açık olması gerekir ki, açık olup olmadığını mertçe yazabilmek için önce yüz gerekir tabi.

Kusura bakma, hata bende ki, sende bir yüz olduğunu düşünerek yazıyorum her seferinde.

Sitelerde Paylaş

teflon ( Verilmiş cevaba cevap arıyorsun )

Sorun cevap da mı anlamayan da mı

Yapım böyle günlük hayatımda da kimseyle konuşmam konuşursam da iki kelmeyle işi bitiririm

Ayrıca çok sıkıcısın

Hükmü verdik ister alırsın ister almazsın 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Gizli yazdı:

Yapım böyle günlük hayatımda da kimseyle konuşmam konuşursam da iki kelmeyle işi bitiririm

Ayrıca çok sıkıcısın

Allahın güzel eserlerini  burda kafirlere sunaman günah yapman gerken.

JS2ABO.jpg

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Gizli said:

Ayrıca çok sıkıcısın

Senin de cevabın verildi. Bundan sonra bu güzergahı izleyeceklere ibret olsun.

Önce düşünüp yazın da, sonra yukarıdaki gibi mavi ekran vererek işi pişkinliğe vurmak zorunda kalmayın.

Sıkılmışmış; yüzsüz teneke seni. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Gizli yazdı:

Şimdi vitesi geriye takalım ve bir bakalım gerilerde ne olmuş.

Zariyat 47 öncesinde kavimlerin helakından bahsedilmiş ve 47-48 de işte semadır yeryüzüdür bunlar tekrar bina edilmiş.Evet şimdi vitesi bire alalım ve günümüze gelelim

Sizlerde bilirsiniz ki kavimlerin helak olduğu dönemde insani yaşam namına bir şey kalmaz her yer çölleşir yahut taşlaşır vs...Eğer Allah orayı düzeltmez ise yani eski haline çevirmez ise orası öylece kalır.İşte Zariyat 46 da helak olan bölgeler tekrardan eski haline Zariyat 47-48 ile tekrar eski haline bina edilir.Şimdi can alıcı noktaya gelelim ve şu soruyu soralım peki Allah semayı ve yeryüzünü bina ederken her şeyi çift mi yarattı ? 

51/ZÂRİYÂT-49

1. ve : ve
2. min kulli şey'in : herşeyden
3. halaknâ : biz yarattık
4. zevceynî : ikili, çift
5. lealle-kum : umulur ki böylece siz
6. tezekkerûne : tezekkür edersiniz, öğüt alır düşünürsünüz

min kulli şey'in ifadesinde her şeyden denmektedir yani canlı cansız bu hepsidir.Bu durumda zevceyni kelimesi için bir erkeğin dişi olan eş manasını veremezsiniz.Zevceyni çiftini yani eşini anlamındadır.E bu nasıl bir eş ona bakalım şimdi.!!

fitesi ileri geri al dur

Bir zeka testi yapalım bakalım  anlıycakmısın.

z9Vx8B.jpg

Sitelerde Paylaş

teflon ( Ters Mantık)

Diyelim ki senin dediğin doğru olsun

Neden iki adet yeryüzü yok

Neden iki tane sema yok

Neden iki adet dünya yok

Neden bakterilerin eşi yok

Zevceyni kelimesi eril midir müennes midir

Dişi ise yeryüzünün dişi olanı yahut erkek olanı nerede ve diğerleri içinde geçerli

ayrıca tezekkür kelimesinin gerçek manası nedir gerçektende düşünmek midir 

Kimi alim öğüt almaktır demiş kimisi hatırlamak demektir demiş ( İpucu verdim burada )

Sen olsan bu alimlerden hangisini neye göre referans alırdın ?

Kavimlerin helakından sonra neden yeniden bina ayetleri gelmiş burada ki bağlam nedir ?

Helaktan sonra Yoksa kuru fasulyenin tarifi gelmeliydi de haşa Allah hata mı yaptı..??

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Gizli yazdı:

güven ( Önce kendine hamilelik testi yaptır)

Konuya göre reddiye cevabın zaten zekanı ele veriyor

Yav sen benim zekamı boş ver ben insanım hiç zekam olmaybilirde  ben allhını aytlerini gönderdim anlıyabildimi itilik kötülük kimden gelir muhmmed kaçamak cevap verip sıvışmış o kadar yalan atmışki ne kendisi ne başkası takip etmesi mümkün deyil

Sitelerde Paylaş

Bende keşke senin gibi zekasız olsaydım başım ağrıtmazdım Allah ne deyse doğru demiş diye düşünür kafa yormazdım   @giz  Ya gizi sizin gibi olmak istiyorum ama şu ayetelri görünce  @muhammed  Götünden uydurduğı kesinleşiyor. cinler şeytan beni yoldan çıkarıyor.

RdNz5W.png

KWdIa3.jpg

AWC429.jpg

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

güven ( Açtığım konu senin daha önceden sorduğun sorunun cevabıdır )

Ve parsel parsel cevaplıyoruz ki anlayasınız

Zaten iman edin diye yazmıyoruz bilakis bunlar aleyhinizde birer delil olsun

Siz bu şekilde davranın zaten istediğimizde budur 

Sitelerde Paylaş

Kurana göre dünya düzdür.

Kuranın modeli düz bir yer ve üst üste yedi kat gökten oluşur.

Yer ve gökler 6 günde yaratılmıştır.

El ilah gökleri yerden sonra yaratmıştır.

Güneş ve Ay düz dünyanın üzerinde dönerler.

Yıldızlarla şeytanlar taşlanır,el ilah ile uğraşanlara yıldırım atılır.

Kurana göre venüs gezegeni bir yıldızdır.

Kuranda gezegenlerden asla söz edilmez.Çünkü Kuranı yazan gezegen nedir bilmez.

7 katlı göğün üstünde el ilahın tahtı vardır.

Gökte korucular ve kayan alev topları vardır.Bunlarla göğün oturulabilir yerlerine oturup melekleri dinleyen cinler vurulurlar.

El ilah adlı kurgusal arap putu,birbirinizi kestiğiniz savaşlarda sizler için zırh yarattım hala islama girmez misiniz demekte,zırhın varlığını kendine inanılması için bir neden olarak sunmaktadır.Savaşta birbirlerine zarar versinler diye silahları,bombaları,kılıçları yaratan kim?Bak sizi korusun diye zırh yarattım demekle,birbirinize zarar verin diye silah yarattım demek arasında hiçbir fark yoktur.Bu ayette bu anlam da vardır,el ilah birbirinize zarar verin diye silahlar yarattım hala inanmaz mısınız demektedir,ama bu anlam zırhın koruyuculuğu altında gizlenmiştir.

Allah, yarattıklarından size gölgeler yapmış, dağlarda barınaklar var etmiş, sizi sıcaktan koruyacak giysiler ve savaşta sizi koruyacak zırhlar yaratmıştır. İslâm'a girip esenlik kazanasınız diye, size olan nimetini böyle tamamlıyor.Nahl 81

Kuşkusuz El ilah son derece kötü tasarlanmış,saçmalayan,tutarsız,akılsız bir tanrıdır.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, Gizli yazdı:

güven ( Açtığım konu senin daha önceden sorduğun sorunun cevabıdır )

Ve parsel parsel cevaplıyoruz ki anlayasınız

Zaten iman edin diye yazmıyoruz bilakis bunlar aleyhinizde birer delil olsun

Siz bu şekilde davranın zaten istediğimizde budur 

Beyninizi bir çalıştırın korkmayın ölmesiniz.

http://www.dunyabirmasaldir.com/islama-ve-kurana-inanmaktaki-iki-temel-mantik-hatasi/

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Gizli yazdı:

Buzul ( Konuyla bağlantıyı kurarmısın )

Yazdıklarının

İslamın çökmesi için tek bir yanlış,yalan,saçmalık yeterlidir.Çökmüş bu dini boşuna savunmaya çalışma o yüzden.Kuşkusuz bu boşuna bir çabadır.Ben de sana bu dinin çöktüğünü bildiriyorum.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...