Jump to content

DEĞİŞİM ZAMANI

Recommended Posts

Değerli forum üyeleri,

Ateistforum yönetimi olarak, forumun gücü ve etkinliğini artırmak adına, değişim kararı almış bulunuyoruz. 2001 yılından beri yayın hayatımıza devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde teknoloji, insanların yaşam tarzı ve ilgi alanlarında radikal değişimler oldu. Bu değişimlerden Ateistforum olarak bizler de etkilendik/etkileniyoruz.

Bundan sonraki süreçte bu değişimlere ayak uydurmak başta olmak üzere, forumda ve yönetimde birtakım değişiklikler olacağını bu iletiyle bildiriyoruz. Bir diğer hedefimiz ise, her ne pahasına olursa olsun, "kalite"dir.

Siz üyelerimizin fikirleri bizim için değerlidir. Bu iletiyi gören eski/yeni üyelerimiz, forumu nasıl daha ileriye taşıyacağımız konusunda fikirlerini bu başlık altında belirtebilirler.

Sitelerde Paylaş

Guzel bir karar almissiniz.

Forum moderatorlerinin davranislari, bir baska moderator/admin tarafindan kontrol edilmeli. Gucu eline alanlar, bazen sapitabiliyorlar. Fikirlerine katilmasaniz bile, kisiler forumda yazabilmeli. Oncelikle buna dikkat edin.

Ikinci onerim ise, forumda troll oldugu cok belli olan kisiler oluyor. Bunlarin banlandigi bile yazilmadan tum iletileri ile birlikle forumdan silinmeli. Banlandigini yazmamalisiniz.

Sitelerde Paylaş

Değişim derken bu daha ziyade bir gelişim olmalı, yani kuruluş felsefesinden kopmadan daha kaliteli bir forum haline elbette getirilebilir.

Gördüğüm kadarıyla en büyük sıkıntı, foruma yakışır kalitede yönetime talip gençlerin çıkmayışı ve aynı şekilde kaliteli, düzeyli üyelerin çok az oluşu diye görüyorum.

Örneğin bilimsel tartışmalar ya çok az oluyor ya da istenen düzeyde yürümüyor, bilim alanına hakim olan üyeleri foruma çekme yoluna bakılmalı. Bir de bu trollerin başvurduğu küfür ile tahrik etme ve başlığı sulandırma girişimlerine biraz daha caydırıcı uyarılarda bulunmalı. Forum bir gazetenin yorum köşesi gibi olmamalı, biraz ciddiyete önem verilmeli, forumun kalitesini düşüren davranışlara karşı uyarı metodunu geliştirmek gerekir. Bunun için örneğin sarı kart, kırmızı kart ve forum dışı gibi bir şeyler uygulanabilir...

Sitelerde Paylaş

Forumda artık bir bayrak değişimi yapılması gerekiyor. Yeni ve genç bir kadronun yönetimi teslim alması artık zorunlu hale gelmiştir. Yeni kadroyla birlikte pek çok şeyin değişmesiyle foruma yeni bir renk, yeni bir soluğun geleceği kesindir. Ama bu işi devralacak gönüllü kadro varmıdır? Sorun bu noktada başlamaktadır.

Sitelerde Paylaş

Forumda tarafsızlık hakim olmadığı sürece, burası hep yarı aktif ve aynı kullanıcıların yazdığı bir yer olarak kalmaya devam edecek. 

Geçmişten bu yana donanımlı yazarların çoğu ya forumu terk etti yada gönderildi. Kötü itibarlı bir forum izlenimi oluştu. 

Düzelmesi de zor, adın çıkacağına canın çıksın derler. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Forumda tarafsızlık hakim olmadığı sürece, burası hep yarı aktif ve aynı kullanıcıların yazdığı bir yer olarak kalmaya devam edecek. 

Geçmişten bu yana donanımlı yazarların çoğu ya forumu terk etti yada gönderildi. Kötü itibarlı bir forum izlenimi oluştu. 

Düzelmesi de zor, adın çıkacağına canın çıksın derler. 

O ayrılanların bazıları  asgari ücret ile yüksek çalışma saatleri yüzünden foruma uğrayamaz oldular.

Baba parası yerken rahattılar.:)

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

O ayrılanların bazıları  asgari ücret ile yüksek çalışma saatleri yüzünden foruma uğrayamaz oldular.

Baba parası yerken rahattılar.:)

Ben özellikle birinden bahsetmedim. Foruma genel bir bakış atınca durum belli oluyor. 

Kimleri hedef alarak ve niye böyle bir şey yazdın anlamadım ayrıca. Belki biraz daha açarsan ?

Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Ben özellikle birinden bahsetmedim. Foruma genel bir bakış atınca durum belli oluyor. 

Kimleri hedef alarak ve niye böyle bir şey yazdın anlamadım ayrıca. Belki biraz daha açarsan ?

Buraya gelenler emekliler, işsizler,öğrenciler,patronlar vb. boş zamanı çok olan kişiler.:)

Sitelerde Paylaş

Diğer sebepler bir yana, her ay buraya üye olanların sadece 10% yazmaya cesaret edebilse, forumda adım atacak yer kalmazdı. Sayısız kişi buraya üye olmasına rağmen, iş yazmaya ve fikir belirtmeye gelince, çekimser kalıyorlar. Bilhassa yeni üye olanların çoğu sadece üye olmaktan öteye gitmiyorlar. Sanki çekindikleri birşey var. Bunda hangi siyasetçinin(!) önemli bir payı olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Sadede gelirsek; bu forum her türlü olumsuzluğa rağmen yaşamalı, yaşatılmalı.
Bana göre forumun daha kaliteli olabilmesi için, donanımlı aktif üyelere gereksinim olduğu kadar onlardan daha aktif moderatörlere de ihtiyaç var. Bunun zaman açısından kolay olmadığını biliyorum - iş, çoluk çocuk, geçim derdi, özel hayat vs. var da var.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu forumu yöneten, idare eden, finanse eden ve modere eden kişilerin sayısı, içinde kurucularının da olduğu 3-5 kişidir. 17 yıldır yılmadan uğraşıp, türlü badireler atlatarak forumun hayatta kalması için mücadele etmişlerdir. Bu süre içinde yönetim ya da moderasyon için seçilen onlarca kişiden hiç biri kalıcı olmamıştır. Moderasyonu da dahil olmak üzere forumu 17 yıldır durmaksızın bir-iki kişi idare etmektedir. Bu ağır yük paylaşılması gerekirken paylaşılmamış, o bir-iki kişinin omuzunda kalmıştır. O kişiler artık yorulmuş, yıpranmış ve forumu yeni genç kuşaklara devretmek istemekteyseler de, maalesef 17 yıldır arkadan gelecek güvenilir kişiler bir türlü gelmemiştir. Zaten beklenen yenilik de bu yeni kuşaklar sayesinde gerçekleşecektir. Yenisi gelmeyince maalesef eskisi ile devam etmek durumu tek seçenek olmak durumundadır. Bu seçenek de artık nereye kadar sürer bilinmez...

Sitelerde Paylaş
On 09.07.2018 at 14:35, Magnesia yazdı:

Forumda artık bir bayrak değişimi yapılması gerekiyor. Yeni ve genç bir kadronun yönetimi teslim alması artık zorunlu hale gelmiştir. Yeni kadroyla birlikte pek çok şeyin değişmesiyle foruma yeni bir renk, yeni bir soluğun geleceği kesindir. Ama bu işi devralacak gönüllü kadro varmıdır? Sorun bu noktada başlamaktadır.

Magnesia, yeteri kadar büyümeden o kadro hakkında konuşamayız. Yeni bir soluk gelecek ama havadan gelmeyecek. Birkaç kişi vakit ayırıp yazacak, merak uyandıracak, en önemlisi de yazdıklarının okunduğunu bilecek ve cevap veren kişilerin olduğunu görecek. 

13 saat önce, kavak yazdı:

Bana göre forumun daha kaliteli olabilmesi için, donanımlı aktif üyelere gereksinim olduğu kadar onlardan daha aktif moderatörlere de ihtiyaç var. Bunun zaman açısından kolay olmadığını biliyorum - iş, çoluk çocuk, geçim derdi, özel hayat vs. var da var.

Elbette, özellikle canlılık arttığında yeni moderatörlere olan ihtiyaç zannedilenden kat kat fazla artıyor.

On 05.07.2018 at 21:52, bilgivehis yazdı:

Değişim derken bu daha ziyade bir gelişim olmalı, yani kuruluş felsefesinden kopmadan daha kaliteli bir forum haline elbette getirilebilir.

Gördüğüm kadarıyla en büyük sıkıntı, foruma yakışır kalitede yönetime talip gençlerin çıkmayışı ve aynı şekilde kaliteli, düzeyli üyelerin çok az oluşu diye görüyorum.

Örneğin bilimsel tartışmalar ya çok az oluyor ya da istenen düzeyde yürümüyor, bilim alanına hakim olan üyeleri foruma çekme yoluna bakılmalı. Bir de bu trollerin başvurduğu küfür ile tahrik etme ve başlığı sulandırma girişimlerine biraz daha caydırıcı uyarılarda bulunmalı. Forum bir gazetenin yorum köşesi gibi olmamalı, biraz ciddiyete önem verilmeli, forumun kalitesini düşüren davranışlara karşı uyarı metodunu geliştirmek gerekir. Bunun için örneğin sarı kart, kırmızı kart ve forum dışı gibi bir şeyler uygulanabilir...

Kalite zor elde edilen bir şeydir.

Diyelim ki insanların %5'i bahsettiğimiz kadar düzeyli ve kaliteli. O halde elde öyle bir çeşitlilik olmalı ki, %5'i forumu taşımaya, itmeye yetmeli. Yani bilinirliğin ne kadar az olursa bir şeyi ittirmek o kadar zor olur. Zaten bizim forum yönetimi olarak amacımız buranın kurallarını uygulayıp düzeyi korumak. Ne kadar çok kişi yazar olursa aralarında o kadar kaliteli insan olur, kalite kaliteyi çeker. Ne kadar az olursa o kaliteliler de yazmaktan o kadar imtina ederler.

Sitelerde Paylaş
On 10.07.2018 at 12:31, GREENHOUSE yazdı:

Buraya gelenler emekliler, işsizler,öğrenciler,patronlar vb. boş zamanı çok olan kişiler.:)

işşizler! buraya gelenlerin % 99 işşizlerden oluşuyor, patronların burda ne? işi var, ben patron olsam şu anda havaide bir yer satın alır orda vergisiz satressiz ve en önemlisi özgür irademle yaşar ve ölürdüm,mutlu olmanın tek yolu bu, dünyada çok fazla zengin var ama

nasıl? yaşaması gerektiğini hiç bir zaman öğrenemiyecekler,onlara göre herşey kariyer, bana görede herşey maximum seviyede rahat

yaşamaktır, ben şu an fakir olmama rağmen çoğu zenginden çok daha rahat, yaşıyorum , işin sırrı! vergisiz ve stressiz bir yaşamda.

öğrencilerde işşizler sınıfında diyebiliriz, bu yüzden öğrenciler burda.

tarihinde doktorxxx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, doktorxxx yazdı:

işşizler! buraya gelenlerin % 99 işşizlerden oluşuyor, patronların burda ne? işi var, ben patron olsam şu anda havaide bir yer satın alır orda vergisiz satressiz ve en önemlisi özgür irademle yaşar ve ölürdüm,mutlu olmanın tek yolu bu, dünyada çok fazla zengin var ama

nasıl? yaşaması gerektiğini hiç bir zaman öğrenemiyecekler,onlara göre herşey kariyer, bana görede herşey maximum seviyede rahat

yaşamaktır, ben şu an fakir olmama rağmen çoğu zenginden çok daha rahat, yaşıyorum , işin sırrı! vergisiz ve stressiz bir yaşamda.

Patronlar rahat zaten foruma gelme amaçları  kendilerini tanrı olarak görüp herşeyi kontrol etmekten zevk almaları.

Onlar için forum üyeleri evcil hayvan sayılır.:)

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, doktorxxx yazdı:

Bu soru işareti kullanımını nerede görsem tanırım. Sen şimdi a-teist mi oldun ???

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Patronlar rahat zaten foruma gelme amaçları  kendilerini tanrı olarak görüp herşeyi kontrol etmekten zevk almaları.

Onlar için forum üyeleri evcil hayvan sayılır.:)

Bak yeşil ev sen benim gözümde çok değerli birisin, seni değerli yapan herşeyde duyarlı ve zekıce hamlelerin var, gözümden sadece tanrı kaçabildi bu güne kadar;

Bu yaşama!  bir daha gelmiyecegimize göre sana altın bir sır vermiştim! yaşadığın her an öyle bir savaş verki; sana göre haksizlık neyse? onun etkisinden kurtulmak için, sana yapılan vergi adaletsizliğinden kurtulmanın tek yolu,bu öyle bir strateji geliştirki! 

evin olsun ama vergi ödeme, öyle bir taktikle hareket etki! devletin etki alanı senin kapsam alanına giremesin

evlat .öyle bir yol bulki bu yolu daha önce hiç kimse? denemesin evlat,

öyle bir kader çizki kendine gerçekten mutlu olduğunu aklınla hissedebilesin,işte ben aşk dışında tüm bunları başardım. 

Sadece çok zeki olman veya duyarlı olman yeterli olmuyor, bunları silah olarah kullanmak istiyorsan, fiziksel bir takım etkenler ve eylemler

oluşturmak zorundasın bunların hepsi senin iyiliğin için evlat , unutma sen mutlu değilsen, dünyadaki hiç kimsenin mutlu olmaya hakkı yoktur işte! bu felsefe seni sen yapıcaktır. 

Ama mutlu olmadığını burdan çok net, görebiliyorum, mutlu olmak istiyorsan devleti e nzayıf noktasından 

vurmalısın, çünkü devlet senin en büyük düşmanındır. Önce bunu anladıysanki! anladıgından eminim,

o zaman geriye tek bir hamle kalıyor, oda fiziksel hamleler, sana bir ipucu verim evlat! tek bir evin var diyelım. 

bu evi kiraya verirsen, kira geliriyle vergileri bedavaya gelmiş olur üstünede para artar, sende konteynır bir ev satın alırsın. bu tarz evlerin vergisi yoktur. prefabrıklerin vardır,önemli olan tek husus o konteynırı binadakı 

oturanların izniyle müsait bir yere koymak olucaktır. işte hepsi bu. artık sende özgürsün artık sende mutlusun. bu saydıklarım içn evin olması gerekıyor, aksia halde bir işe  yaramaz. 

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, doktorxxx yazdı:

Bak yeşil ev sen benim gözümde çok değerli birisin, seni değerli yapan herşeyde duyarlı ve zekıce hamlelerin var, gözümden sadece tanrı kaçabildi bu güne kadar;

Bu yaşama!  bir daha gelmiyecegimize göre sana altın bir sır vermiştim! yaşadığın her an öyle bir savaş verki; sana göre haksizlık neyse? onun etkisinden kurtulmak için, sana yapılan vergi adaletsizliğinden kurtulmanın tek yolu,bu öyle bir strateji geliştirki! 

evin olsun ama vergi ödeme, öyle bir taktikle hareket etki! devletin etki alanı senin kapsam alanına giremesin

evlat .öyle bir yol bulki bu yolu daha önce hiç kimse? denemesin evlat,

öyle bir kader çizki kendine gerçekten mutlu olduğunu aklınla hissedebilesin,işte ben aşk dışında tüm bunları başardım. 

Sadece çok zeki olman veya duyarlı olman yeterli olmuyor, bunları silah olarah kullanmak istiyorsan, fiziksel bir takım etkenler ve eylemler

oluşturmak zorundasın bunların hepsi senin iyiliğin için evlat , unutma sen mutlu değilsen, dünyadaki hiç kimsenin mutlu olmaya hakkı yoktur işte! bu felsefe seni sen yapıcaktır. 

Ama mutlu olmadığını burdan çok net, görebiliyorum, mutlu olmak istiyorsan devleti e nzayıf noktasından 

vurmalısın, çünkü devlet senin en büyük düşmanındır. Önce bunu anladıysanki! anladıgından eminim,

o zaman geriye tek bir hamle kalıyor, oda fiziksel hamleler, sana bir ipucu verim evlat! tek bir evin var diyelım. 

bu evi kiraya verirsen, kira geliriyle vergileri bedavaya gelmiş olur üstünede para artar, sende konteynır bir ev satın alırsın. bu tarz evlerin vergisi yoktur. prefabrıklerin vardır,önemli olan tek husus o konteynırı binadakı 

oturanların izniyle müsait bir yere koymak olucaktır. işte hepsi bu. artık sende özgürsün artık sende mutlusun. bu saydıklarım içn evin olması gerekıyor, aksia halde bir işe  yaramaz. 

Galiba bu gidişle diyojen gibi fıçıda yaşayacağım.:)

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Galiba bu gidişle diyojen gibi fıçıda yaşayacağım.:)

Bu yaşamda  bana göre şans faktörü çok önemlidir, kim? ne? derse desin hiç kimseye inanma mutlu değilsen ,sistemde bir sorun vardır. kapitalizm parası olanı mutlu edicek şekilde sistematik altyapı ile kurulmuştur.

Kapitalizm canavarından kurtulmanın 2 yolu var, 1. yol zengin doğmak ve insan gibi yaşamak, 2 .yolda ölmek yani intihar etmek,

kapitalist düzenden önceki düzende ise; paraya dayalı bir sistem olmadıgından , her bireyin birer tarlası vardı. ev vergileri yoktu. 

sadece krala birazcık vergi ödeniyordu. onuda sadece zenginler ödüyordu! yani kapitalizmden önceki düzen gerçek yaşamdı,

hayat çok zor olmasına rağmen özgürce dere kenarına veya denize gidebiyordun,bunun için pasaport veye visayada gerek yoktu.

çünkü yaşadığın alanda herşey mevcuttu, zor şartlar altındaydın! ama gerçek mutlulugu içinde hissedebiilyordun.

en önemliside o dönemde  yaşıyan insanlar yalan söylemiyordu, sahtekarlık yapmıyordu, herşey organıktı. bu yüzden 

insan ömrü daha uzundu. sürekli yeni elbise almak gibi saçma sapan ve insan zıhnını çok yoran anlamsızca

dertler yoktu!sürekli aynı şeyleri yapmak zorunda değildin,şu an bile sen evindesin ve yarın yine aynı şeyleri 

yapıcaksın. çünkü farkl ıbirşey yapmak bile parayla olucaktır. ama o dönmede ise;farklı birşey yapmak için sadece farklı bir eylem oluşturmak yeterlıdır. örnegın bir dag evinde yaşıyorsan. bu evde mutlu olmak içn cevrendekı herşeyi ücretsizce kullanabilirsin. hiç kimse? senden bu konuda vergi almıyacaktır. emin ol. 

insanoğlu doğası  gereği! evlat hayvanlar gibi özgürce yaşamadıkça asla gerçek mutluluğu elde  edemez. güven bana. 

Sitelerde Paylaş

Gençlerden neden foruma sahip çıkan yok?

Yöneticiler yarın forumu kapatıyoruz deseler yanıp tutuşursunuz büyük ihtimalle. Ama durumun o noktaya gelmemesi için, burasının canlı kalması ve büyüyerek devam etmesi için taze kana ihtiyaç var.

Beni forumun eskileri bilir. Hala eskilerden kalan varsa tabi. Forumun kurucularından biriyim ve uzun yıllar aktif yöneticiliğini yaptım. Son yıllarda ise elimi eteğimi çektim, arada bir takip etmekle, ve yöneticilere gerektiğinde teknik, vs yardımda bulunmakla yetindim. Yani ne olursa olsun buraya, bana ne diyerek tamamen terketmedim siteyi.

Ama biz eskilerin artık pili bitti. Bayrağı yeni nesillere teslim etmek gerekiyor. Bunun için ise forumu yıllardır takip eden, fakat yaş olarak nispeten genç takipçilerin forumun yönetimi ve belki ileride devralınması gibi şeylere açık olması, ve talip olmaları gerekiyor.

Bu forumun eski yıllarda çok iyi yazarları vardı. Bazen ünlü kişiler de gelir yazardı. Basında, medyada buradan söz edilirdi. Defalarca röportaj için burasıyla bağlantı kuruldu, ve bir sürü röportaj verdik basına. Twitter ve facebook hesaplarımız vardı. Daha da büyüme ve Ateizm konusunda Türkiye'de akla gelen belli başlı ortam olma yolundaydık. Aslında öyleydik de denebilir.

Ateizm derneğinin kuruluşunun filizleri de burada atılmıştır denebilir. İlk kurucuların ve destek verenlerin bir kısmı bu forumun eski elemanlarındandı. Derneğin ilk web sayfasını hazırlayan, ilk domain adresini alan, kurucularıyla telekonferanslara katılan, ilk maddi katkıda bulunanlardan biri de benim mesela. Ben ABD'de yaşadığım için sonra bir ilgim olmadı bir daha bu dernekle gerçi.

Ama demeye çalıştığım şu ki, böyle bir ortamın eriyip gitmesine izin vermeyin arkadaşlar. Sahip çıkın buraya. Tamam, forumların devri geçti, artık devir sosyal medya devri falan diyenler çıkabilir. Ama burasının sosyal medya hesapları da vardı eskiden dediğim gibi.

Ayrıca, sosyal medya forumun yerini tutmaz. Forumun işlevi yine de ayrı bana sorarsanız. Forum derli toplu bir şekilde fikirsel tartışma yapılabilecek en uygun yerdir hala. Entelektüel içerikli bilgi alış verişine uygun ortam yine de forumlardır hala, sosyal medya değil.

Yani, buraya sahip çıkın. Yönetime, moderasyona aday olun. İlgilenenler Bir Buçuk ile bağlantı kursun. Kursun ki, yeni elemanlar alınsın yönetim kadrosuna, ve yeni kan gelsin foruma.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...