Jump to content

Kuran'da Çocuk Yok

Recommended Posts

Çocuk eğitiminin öneminin altını bir kez daha çizmek ne kadar gerekli bilemiyorum.

Bilmediğimiz birşey değil elbette.

Bunun ilk şartının sınırsız ve koşulsuz sevgi olduğunun bilinciyle, aynı vurguyu

Kur'an'da aramak fazlaca iyimserlik mi olur?

Kur'an'da çocuğun yeri genel olarak "mal" ile aynı cümlelerde, yan yana kullanılmakta.

Hadîd Suresi 57/20

"Bilin ki, şu iğreti dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden, bir süsten, aranızda bir

övünmeden, mallarda ve çocuklarda çoğalma yarışından başka birşey değildir..."

Teğabun Suresi 64/15

"Şu da bir gerçek ki, mallarınız ve çocuklarınız bir imtihan aracıdır. Allah'a gelince,

onun katında büyük bir ödül vardır."

Munâfikûn Suresi 63/9

Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız, sizi, Allah'ı anmaktan/Allah'ın Zikri

olan Kur'an'dan alıkoymasın. Böyle birşey yapanlar, hüsrana uğramışların ta kendileridir.

Nuh Suresi 71/12

"Size bol para ve çocuklarla desteklesin, size bahçeler ve ırmaklar versin."

Nuh Suresi 71/21

"Nûh, "Ey Rabbim!" diye ekledi, "Onlar bana (tamamen) karşı çıktılar, zaten onlar

serveti ve çocukları yüzünden hızla yok olmaya doğru giden kimselere uyarlar,"

Müzemmil Suresi 73/17

"Eğer küfrederseniz (inkar ederseniz), çocukları ak saçlı ihtiyarlara çeviren o

günden nasıl korunacaksınız?"

Kelam Suresi 68/14

"Mal ve çocuklar sahibi oldu diye,"

Tahrim Suresi 6

"-Ey iman edenler. Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan

cehennem ateşinden koruyun."

Kur'an'da atlardan, develerden, arılardan, homosexüellikten, savaştan, cariyelerden,

ganimet adı altında başkasının karısına-kızına el koymaktan, çocuk yaştaki

kızları, ödül aracı haline getirip erkeklerin fantezilere sunmaktan, sex yaşamının

detaylarından, ve hatta bedevi toprağının mahsulü hurmadan sözeden tanrı, nedense

çocukları unutmuş.

Tanrının aile kavramı çok zayıf. Sevgi ve saygıyla oluşturulmuş bir iç disiplini yok.

Onun disiplin anlayışı, bunun korku kaynaklı bir otoriteyle olabileceği.

Çocuğun değerini para ve mala endexlemiş, anne babayı ya da inkarcıları

tehdit için araç olarak kullanmış. "Sadece sizi değil, çoluk çocuğunuzu da yakarım!"

Büyük oranda inanırlar, tanrı ve peygamberin bu tehdidine boyun eğip, çocuklarına sık sık

cehennemi hatırlatırlar bir yanlış yaptıklarında. Sokakta top koşturup çamurla oynayacakları

yaşlarda, çocuğu cezadan korumak için (dolayısıyla kendilerini de) namaz, oruç gibi ibadet

şekillerini öğretirler. Zaten 10 yaşına geldiğinde öğretmemiz gerektiğini biliriz. Kız ise çocuk,

başını da örtmek gerekecek. Hep uyduruk bir cehennem azabı korkusundan.

Oysa çocuklar 6-7'li yaşlarda tanrıyı, dinleri, yani tüm soyut kavramları reddetme eğilimindedir.

Görmedikleri şeylere inanmak istemezler. İnsanoğlu bu muhteşem potansiyeli "din" zırvasıyla

yerle bir etmiş... Hem de en geçer yöntemi kullanarak: Korku.

Benim çocuğumu kendisine yalakalık yapsın diye cehennem ateşiyle korkutmamı isteyen,

yarattığına saygı duymayan bir tanrıya ne inanırım, ne de saygı duyarım.

Kendine bir parça saygısı olanın, buna inanmaması gerektiğini düşünerek hem de...

Sitelerde Paylaş

Bugünün ilahiyatçıları da öyledir

"Çocuklarınızı da alın cumaya gelin"

"Çocuklarınıza allah sevgisini aşılayın" (çocuklar daha kolay inanır zaten masallara)

"Çocuklarınıza namaz kıldırın"

"Çocuklarınızı kuran kursuna yazdırın"

ulan biri de kalkıp demez, çocuğuzu parka pikniğe götürün, psikolojik sorunları sıkıntıları varsa alın karşısınıza konuşun, hafta sonları beraber uçurtma uçurun.. vs

Sitelerde Paylaş

Yoo işte burda yanıldın. Muhammed çocukları çok severdi. özellikle kız çocuklarını. Onları arkadaşlarıyla ip atlarken alır gerdeğe girerdi. Yiğidi öldür hakkını yeme şimdi. Muhammedin dini çocuk sevgisi üstüne kurulmuştur. Bu dinin müdavimlerindede bu sevgi hat safhada yaşanmaktadır Bkz : (Hüseyin üzmez)

Sitelerde Paylaş

Pedofili iftirası ortaya çıkmış bile..Bakalım Afrikalı çocukları aç bırakanın da Tanrı olduğunu ne zaman söyleyeceksiniz?Müteakip kereler okumazsam yanlış forumamı geldim diye şüheleniyorum da.. :)

Evet, Tanrı korkutmamalı, kullarının çocuklarından da bahsetmeli..Ki tanrı olabilsin ve saygı duyulsun..Ayrıca saygıda duymalı kullarına..İdeal Tanrı modeline bir özellik daha ekliyoruz..Çocuk Tanrısı da olmalı..Olmazsa olmaz..Ateizm de klasiktir bu; madem ki olmuyor o zaman yok :)

Sitelerde Paylaş
Büyük oranda inanırlar, tanrı ve peygamberin bu tehdidine boyun eğip, çocuklarına sık sık

cehennemi hatırlatırlar bir yanlış yaptıklarında. Sokakta top koşturup çamurla oynayacakları

yaşlarda, çocuğu cezadan korumak için (dolayısıyla kendilerini de) namaz, oruç gibi ibadet

şekillerini öğretirler. Zaten 10 yaşına geldiğinde öğretmemiz gerektiğini biliriz. Kız ise çocuk,

başını da örtmek gerekecek. Hep uyduruk bir cehennem azabı korkusundan.

Oysa çocuklar 6-7'li yaşlarda tanrıyı, dinleri, yani tüm soyut kavramları reddetme eğilimindedir.

Görmedikleri şeylere inanmak istemezler. İnsanoğlu bu muhteşem potansiyeli "din" zırvasıyla

Aynen katılıyorum zaten korku olmasa dinler kendiliginden cozulmeye baslar bence.. Sırf bu korku yuzden insanlar dusunmekten de korkuyolar..

Kucuk yastaki cocuklar mutlaka sıcak bisiye dokunup bi yerlerini yakmıstır.. İslamda iman etmezsen cehennemde cayır cayır yanarsın diyince -- ve bu en guvendikleri kişiler olan anne babası tarafından yapılıo-- cocukda ailesine guvenip bir musluman olarak hayatına devam ediyo tabi sonradan uyanmazsa..

Sitelerde Paylaş

Benim çocuğumu kendisine yalakalık yapsın diye cehennem ateşiyle korkutmamı isteyen,

yarattığına saygı duymayan bir tanrıya ne inanırım, ne de saygı duyarım.

Kendine bir parça saygısı olanın, buna inanmaması gerektiğini düşünerek hem de...

yazdıklarınıza katılmamak elde değil.

yazınızın üslubu da çok güzel ayrıca.

önceki yazılarınız gibi.

anne olduğunuzu hatırlıyorum.

allah sanırım yetişkin erkeklerden başkasını

muhattap almıyor.

aslında tanrının bu tavrının,

yukarıdaki bahsetmiş olduğunuz tavrının

tüm anneleri incitmesi gerekir.

ancak pek çok anne bunun farkında olmayı geçin,

işlerine geldiği için

bu allahla korkutma metodunu kullanmaktan çekinmiyor.

bu sağlıklı bi metot olmasa gerek

çocuk yetiştirme konusunda.

saygılar... ;)

Sitelerde Paylaş

bence çok önemli ve üstüne gidilmesi gereken bir düşünce... Sizce basit bir korkular kitabında çoluk çocuk düşünülür mü?? kuran da amaç korkutmak ve arapları bir araya getirip peygamber muhammedin krallar gibi yaşamasını sağlamaktı, bana başka mantıklı bir açıklama getirir misiniz??? sizce ayetler nasıl indirilebilir tanrı tarafından...Öyle olsa bile tanrı neden peygamber muhammed zamanında değil de öncekileri uyarmak için taa insanlığın başlangıcında kuranı indirmedi???

müslüman arkadaşlar diyecek ki: Her kavme peygamber gönderilmiştir... Yapma ya, daha dün haberlerde yer alan Brezilya'nın sınır bölgesindeki insan etiyle beslenen vahşilere ne demeli, sizce onlar kurandan kitaptan anlayacak mı? anlamayacaklarsa suçları ne?

Sitelerde Paylaş

KURANI KERİMDE mallar we çocukları bir tutmamış Allah.bizimde bu gibi düşüncelerimiz olmuyo diil."ve" diye kullandığımız şeyleri aynı anlama yükleyemeyiz.bu konuda peygamber efendimizin dawranışları kuranda ele alınmış.ayrıca küçük çocuklarla peygamberimizin gerdeğe girdiğini söyleyen şahsı muhterem fena yanılıyo.nie derseniz.peygamber efendimiz sadece hatice we öldükten sonra onunla ewlenen ayşeyle gerçekten karı koca ilişkisi yaşamıştır.diğer hanımlarıyla o dönemlerde kölelik yaygın olduğundan bi şekilde himayesine geçirmiştir.oyüzden yapmıştır diğer ewliliklerini.peki neden herşeyin iyi yanını düşünmekten çok hep işimize gelen kısmını anlıyoruz.Allhın kuranda geçirdiği başka bi sözü söyleyeyim.nice kullarım wardırki dünyada bana olan inancıyla övünür sewinir beş wakit namazını kılar ama bu ibadetler onun için sadece bi yorgunluktan ibarettir benim için der.yani herhangi bi sewabı yok.hüseyin üzmez şerefsizi misal..bi başka şeyde korku hakkında.zaten Allahın yolunu seçen bi insan asla ölümden we Allahın korkusundan korkmaz.bunu sakın yanlış anlamayın nasılsa inanıyorum tabi cennete gidicem diye diil.ben ibadetlerimi çok yerine getiremıorum wede açık bi bayanım ama hayatımın belkide tek güzelliği inanmak.insan o güzelliği hissedince zaten aklına korku gelmiyo emin olun.çünkü herkes herşekilde doğru olarak algılasaydı kuranı bu şekilde sorgulayan yada cehennem korkusuyla ibadetlerini yapan insanlar olmasaydı bu dünya bizim inancımıza göre niye yaratılsınki.düşünün bi öğretmen öğrencilerine sınaw yapıyo ama soruları önceden cewaplarıyla birlikte wermiş we sınawda werdiği soruların hepsini soruyo.sizce bu öğretmenin werdiği ders nekadar anlamlı olabilir.ozaman o sınawı herkes başarır.sınawa gerek kalmaz herkese 100 werir geçer herkes.ama Allahta bize sadece kuranla soruları wermiş cewaplarını bizden bekliyo.wede o sonuçları yorumlamamızı we doğru şekilde algılamamızı bekliyo.bunun için bize kuranı bir ipucu olarak indirmiş.eğer herşey kuranda açık açık olsaydı yani cewaplar herşekilde doğru yanıtlı herkesin doğru yanıtlayacağı bi sınaw olsaydı böyle bi sınawa hiç gerek kalmazdı.soruları wermiş Allahımız bi bakıma diğer öğretmenle kıyaslayalım.öğretmen konuyu işler kaynağı werir isteyen çalışır girer istemeyende çalışmaz girmez sınawa.zorla onu sınawa sokupta çalışmadan ondan doğru cewapları isteyebilirmi.herkesin seçimi der we öğretmenin yapabiliceği bişey kalmaz artık herkesin notunu ayrı ayrı werir.şu konuda haklısınız.çocukları cehennemle korkutan insanlar zaten cahil olduklarını söylemeye gerek duymuyorum.inanmak bi seçimdir.ama bu seçimi yapıpta iyi not almak herkesin hoşuna gitmeyebilir seçim meselesi öle diilmi..

Sitelerde Paylaş
yazdıklarınıza katılmamak elde değil.

yazınızın üslubu da çok güzel ayrıca.

önceki yazılarınız gibi.

anne olduğunuzu hatırlıyorum.

allah sanırım yetişkin erkeklerden başkasını

muhattap almıyor.

aslında tanrının bu tavrının,

yukarıdaki bahsetmiş olduğunuz tavrının

tüm anneleri incitmesi gerekir.

ancak pek çok anne bunun farkında olmayı geçin,

işlerine geldiği için

bu allahla korkutma metodunu kullanmaktan çekinmiyor.

bu sağlıklı bi metot olmasa gerek

çocuk yetiştirme konusunda.

saygılar... ;)

İyi duygularınız için çok teşekkür ederim, çok incesiniz.

Haklısınız, Allah'ın muhattabı yetişkin erkekler.

Dindarların büyük çoğunluğu, çocukluğunda sistemli bir biçimde

korkuya dayalı dini eğitimden geçmiş.

Kur'an'da (yukarıda belirttiğim gibi) çocukları servet ve para ile bir tutacak

kadar değer biçmiş bir tanrı için çocukları korkutmaya değer mi?

Tabii ki hiçbirşey için korkutmaya değmez.

Öncelikle kadınlar bundan kurtulmalı. Çocuklar soru sorduğunda

karşılaştıkları ilk yanıt "günah, Allah cehenneme atar" olmamalı.

Doğru ve yanlışları bu biçimde öğretmek ancak gelişmemiş bir beynin

yapacağı iş.

Tuhaf bir döngü bu. O kadınlar zaten bu eğitimden geçiyor,

aynısını çocuklarına uyguluyor. Soru sormadan, sadece kabullenerek.

İnsan onuruna aykırı bu.

Çocuklara dini bilgiden önce keşke "eşit insan onuru" nu öğretseler.

Sitelerde Paylaş

öncelikle anne diilim ben onu diyim.umarım bigün olurum.sizin bahsettiğiniz anneden bi tanede bende war.annem hep cehennemde yanacan tutuşacan aman yapma günahtır felan diye zamanında çok korkutmuştu beni.çok yanlıştı tabiki.bilirsiniz insan korkutan şeyi sewmez.çocukluğum bu şekilde korkarak geçti.şuan bi öğretmenim çalışıyorum.we herşeyi gayet iyi anladığımı düşünüyorum.çocukluğumda korkarak uzaklaştığım şey aslında hiçde öyle bi warlık diilmiş.araştırdım çok okudum.şunun farkına wardım.bana anlatılan islamla benim anladığım islam arasında dağlar kadar fark war.we şunu düşündüm.bu hep cahillikten ileri geliyo.cahil bi insan her konuda hata yapar tabiki bu konuda yapmasıda normaldir.kuranda ilim öğreniniz we öğretiniz demiş Allah.peki kaç müslüman bunu yapıyo sanıosunuz.tamam inanmaya inanıyo ama hayatında bir kitap eline almışlığı yok.ne anladım bundan.etrafımda yığınla war.inanmayanlar insan diil,nasıl yanıcaklar,şöyle iğrençler böyle iğrençler diyen war..hayır katılmıorum.daha insan sınıfına girmeden müslüman olan wede belkide hiçbi ateistin içinde bile bulunmayan kötülüğü müslüman olduğu halde wede cezalandırılacağını bildiği halde yapan war.tam terside mewcut.çocukluğumdan bugune annemin beni korkuttuğu şeyin aslında şuan hayatımın en büyük güzelliği olduğuna inanıyorum.tabi bu benim düşüncem.ama şuna karşıyım.ne ateistler nede müslümanların birbirlerinin düşünceleriyle dalga geçemezler.amaç mutluluk.mutluluk insanlık.kuranımızdada belirtildiği gibi Allah önce kalbe bakar we herkesin kalbine göre werir.eğer kuranı hiçbi etki altında kalmadan okursak çok güzelliklerini görürüz...sonuç itibariyle cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun hesabı.bazı cahillerin anlattığı kuranı anlamaya çalışmaktansa kendimiz okuyalım.çünkü Allah herkese bu aklı wermiş

Sitelerde Paylaş
öncelikle anne diilim ben onu diyim.umarım bigün olurum.sizin bahsettiğiniz anneden bi tanede bende war.annem hep cehennemde yanacan tutuşacan aman yapma günahtır felan diye zamanında çok korkutmuştu beni.çok yanlıştı tabiki.bilirsiniz insan korkutan şeyi sewmez.çocukluğum bu şekilde korkarak geçti.şuan bi öğretmenim çalışıyorum.we herşeyi gayet iyi anladığımı düşünüyorum.çocukluğumda korkarak uzaklaştığım şey aslında hiçde öyle bi warlık diilmiş.araştırdım çok okudum.şunun farkına wardım.bana anlatılan islamla benim anladığım islam arasında dağlar kadar fark war.we şunu düşündüm.bu hep cahillikten ileri geliyo.cahil bi insan her konuda hata yapar tabiki bu konuda yapmasıda normaldir.kuranda ilim öğreniniz we öğretiniz demiş Allah.peki kaç müslüman bunu yapıyo sanıosunuz.tamam inanmaya inanıyo ama hayatında bir kitap eline almışlığı yok.ne anladım bundan.etrafımda yığınla war.inanmayanlar insan diil,nasıl yanıcaklar,şöyle iğrençler böyle iğrençler diyen war..hayır katılmıorum.daha insan sınıfına girmeden müslüman olan wede belkide hiçbi ateistin içinde bile bulunmayan kötülüğü müslüman olduğu halde wede cezalandırılacağını bildiği halde yapan war.tam terside mewcut.çocukluğumdan bugune annemin beni korkuttuğu şeyin aslında şuan hayatımın en büyük güzelliği olduğuna inanıyorum.tabi bu benim düşüncem.ama şuna karşıyım.ne ateistler nede müslümanların birbirlerinin düşünceleriyle dalga geçemezler.amaç mutluluk.mutluluk insanlık.kuranımızdada belirtildiği gibi Allah önce kalbe bakar we herkesin kalbine göre werir.eğer kuranı hiçbi etki altında kalmadan okursak çok güzelliklerini görürüz...sonuç itibariyle cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun hesabı.bazı cahillerin anlattığı kuranı anlamaya çalışmaktansa kendimiz okuyalım.çünkü Allah herkese bu aklı wermiş

Siz gerçekten öğretmen misiniz?

Sitelerde Paylaş
Tuhaf bir döngü bu. O kadınlar zaten bu eğitimden geçiyor,

aynısını çocuklarına uyguluyor. Soru sormadan, sadece kabullenerek.

İnsan onuruna aykırı bu.

Çocuklara dini bilgiden önce keşke "eşit insan onuru" nu öğretseler.

evet,zaten bu döngü bozulamadığı için

dinler uzatmaları oynamaya devam ediyor.

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim 'w'kullanmam alışkanlık gibi bişey.kesinlikle bu tür kullanımları başka yerde kullanmam.neden derseniz doğrudüzgün adam yerine koyulucak çok az insan warki onlarada hiçbişeyi açıklamam.kullanırım sanane hem.ayrıca öğretmen olduğumu söylemekten wazgeçtim.isterseniz ew adresimide werim araştırın bulun ancak bukadarı olur yani.hiçbişeyi ispatlayamam.pardon sen ne mezunuydun.öğretmen dediğim için yaranmı deşildi.üzüldüm..

Sitelerde Paylaş
benim 'w'kullanmam alışkanlık gibi bişey.kesinlikle bu tür kullanımları başka yerde kullanmam.neden derseniz doğrudüzgün adam yerine koyulucak çok az insan warki onlarada hiçbişeyi açıklamam.kullanırım sanane hem.ayrıca öğretmen olduğumu söylemekten wazgeçtim.isterseniz ew adresimide werim araştırın bulun ancak bukadarı olur yani.hiçbişeyi ispatlayamam.pardon sen ne mezunuydun.öğretmen dediğim için yaranmı deşildi.üzüldüm..

Bence tek hatanız "w" harflerini kullanmak değil, büyük fontla gösterdiğim yerleri hiç bir ana okulu öğretmeni yapmamalı, bu tavrınız çok çocukça olmuş, bana kalırsa çocuksunuz da zaten, 13-18 yaş grubundasınız bile diyebilirim, ya da davranış bozukluğuna muzdaripsiniz.

"Hiç bir şeyi ispatlayamam" dediğiniz cümleye kadar bir şeyler ispatlayamaya çalışmışsınız zaten.. :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

bana cewap werdiğine göre sende benim yaş grubumda olmalısın.bukadar büyük bi yaş grubunda olan biri butür saçmalıkları aşmalı.belki sizin yaşınız 20lerde.ama anladığım kadarıyla zeka yaşınız en fazla 10...bu size werdiğim karşılık diil.bi anaokulu öğretmeni diil bi lise öğretmeniyim ben.belki sizin damarınıza bastım bu konuda.çünkü işsiz güçsüz ancak bu sitelerde konumu gayet yüksek insanlarla dalga geçen biri olmaktan başka bi şey diilsinizdir.pardon ne mezunuydunuz.ispatlarmısınz.liseden çok olduğunu sanmıorum.ispatlarmısın.madem benim ispatımı beğenmıosun.tabi ispatlayacak kadar büyüksen..

Sitelerde Paylaş

Sen öğretmen misin?

Neden bu eğitimcilerin eğitilmeye ihtiyacı var?

Sitelerde Paylaş
bana cewap werdiğine göre sende benim yaş grubumda olmalısın.bukadar büyük bi yaş grubunda olan biri butür saçmalıkları aşmalı.belki sizin yaşınız 20lerde.ama anladığım kadarıyla zeka yaşınız en fazla 10...bu size werdiğim karşılık diil.bi anaokulu öğretmeni diil bi lise öğretmeniyim ben.belki sizin damarınıza bastım bu konuda.çünkü işsiz güçsüz ancak bu sitelerde konumu gayet yüksek insanlarla dalga geçen biri olmaktan başka bi şey diilsinizdir.pardon ne mezunuydunuz.ispatlarmısınz.liseden çok olduğunu sanmıorum.ispatlarmısın.madem benim ispatımı beğenmıosun.tabi ispatlayacak kadar büyüksen..

Walla kusura bakma sen lise öğrencisi bile olamazsın..

Eğer bu Milli Eğitim senin gibi birini öğretmen yapmışsa ben o Milli Eğitimi çöpe atarım..

Daha kendini ifade etmesini bile bilmiyorsun, ilk öğrendiği kelimeyi anlamla bütünleştirmeye çalışan çocuklardan farkın yok..

tarihinde Hunter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...