Jump to content

Boşuna savaşacaksınız ve öleceksiniz.

Recommended Posts

Insanlarin arasinda bir hiyerarsi var, bunu herkes kabul etmeli cunku bu bir dogru.

Her ulke kendisi ugruna savasacak insanlar istiyor cunku boyle yapmazsa, ortada ulke diye bir sey kalmaz. Milletler yok olur.

Bunu sadece bizim ulkemiz icin soylemiyorum, tum ulkeler icin soyluyorum ama bizim ulkemizden ornek vereyim: bugun teror orgutlerinin oldurdugu askerler, bence bosuna hayatlarini feda ediyorlar.

Hepsi hayali bir kavram ugruna savasiyor ve oluyor. Hatta bunu yaparken kendini cok degerli bile hissediyor. Cocugu olen anne, oglunun sehit oldugunu filan dusunuyor. Bence bunlarin hepsi bos.

Sonuc olarak senin cocugun öldü.

Bugun bir savas ciksa, bir suru insanimiz olse, onlara sehit oldu diyecekler, aileleri kendilerini boyle avutacak ama kandirildiklarini bilmiyorlar bile. Bir din ugruna savasmaktan hicbir farki yok bunun.

Su an dunya tarihi hakkinda bir kitap okuyorum, liderlerden bahsederken hic askerlerden bahsedilmiyor. Neden? Cunku o askerlerin bi' degeri yok. Bosuna savastilar ve olduler. Evet, malesef gercek bu. Bu konunun basinda da soylemistim, insanlarin arasinda bir hiyerarsi vardir. Cogu insan hayali kavramlar icin kendini severek olduruyor. Gerek din ugruna, gerekse kendi ulkesi icin. Bunlarin ikisi de ayni sey aslinda.

Ataturk'un bile yanlis yaptigini dusunuyorum. Yaptigi sey buyuk bir basari ama bosunaydi. O zeka ile Avrupa'ya gidebilirdi, bir aile kurup guzel bir sekilde yasayabilirdi ama onun yaptiklarini haketmeyen insanlar icin canini riske atti, hatta stress yuzunden her gun icki icti ve kendini oldurdu. Bunlara gerek yoktu halbuki.

Savasta genelde zenginlerin cocugu olmez mesela. Savas kazanilir, ulkeleri bir sekilde kurtulur, onlar sevinir ve fakirlerin cocugu filan ölür. Geride kalanlar bi sure sonra savasi unutur, normal hayatina geri doner. Icinde bulundugu ulkesi ile arasinda duygusal bir bag vardir ve ulkesinin kurtulmasina sevinmistir ve bu da fakirlerin cocuklari sayesinde olmustur. Gidip de cocugunu savasa filan gondermezler. Ben de gondermem sahsen.

Bunlari yazdigim icin beni fakir cocugu filan sanmayin. Ailemde hic savasta olmus biri de yok. Hatta benim silah kullanmama engel olacak kucuk bir rahatsizligim bile var. Bu onemli bir rahatsizlik degil ama bana silah filan vermezler yani. Ben bunlari sizler icin yazdim.

Bosuna savasacaksiniz ve oleceksiniz.

tarihinde Remy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bugün gerçekten savaş çıksa ülkenin % 60 kaçar ve mülteci olur, geriye kalan % 40 lık kesin ise savaşarak şehit olur. PEKİ? savaşlar bitmek tükenmek bilmeyen savaşların gerçek galibi kim? bana göre savaşın galibi olmaz savaşın mağlupları olur. çünkü her iki 

taraftanda insanlar ölür. her iki taraftanda ölen askerlerin anne ve babaları vardır. 

sizinle aynı fikirdeyim, bu ülke kurtarılmıyacak kadar içi boş ve anlamsız insanlarla doludur. 

Bana göre herkes hata yapmıştır. kim? savaş istiyorsa o hata yapmıştır, çünkü her birey insandır.ama her birey aynı değildir. 

savaşı isteyenler haklıda olsa haksızda olsa savaş kötü birşeydir. hele hele kapitalızm ortamında dahada kötüdür. 

çünkü zenginler savaşmaz fakirler savaşır, fakirler ölür zenginlerde kahraman olarak anılır. 

bana kim? değer veriyorsa bana kim? destek oluyorsa ben o ülkenin vatandaşıyım, evrenselim!! ben

bana insanca davranan kim? olursa olsun. o benim gerçek ülkemdir. 

tarihinde doktorxxx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şehit mi ? Şehit allah yolunda, allah adına cihat edipte bu yolda ölene denir. 

Bizim askerlerimiz vatanı için ölüyor, allah için değil. Yani aslında hiç bir askerimiz şehit olmuyor. 

Zaten diğer islam ülkelerine de bakarsanız askerlerimizi şehit olarak görmediklerini de fark edersiniz.

Kendi kitaplarından bir kaç örnek,

►Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin. Hayır, onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz.

► Eğer Allah yolunda öldürülür veya ölürseniz, Allah'ın bağışlaması ve rahmeti, (sizin için) onların topladıkları (dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır.

►Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab'leri katında rızıklanmaktadırlar.

►Allah yolunda hicret edip de sonra öldürülmüş veya ölmüş olanlara gelince, elbette Allah, onları güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Çünkü Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.

►Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle, iyilerle birliktedir. Bunlar ne güzel arkadaştır!

►Savaşta inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman hemen boyunlarını vurun. Nihayet onlara üstün geldiğiniz zaman bağı sıkı bağlayıp esir alın. Sonra harp ağırlıklarını atıp, savaş bitince de onları ya karşılıksız olarak, ya da fidye ile salıverin. Allah'ın emri budur. Eğer Allah dileseydi onlardan başka türlü de intikam alırdı. Fakat böyle olması sizi birbirinizle denemek içindir. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların amellerini asla boşa çıkarmaz.

..... Örnekler çoğaltılabilir. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sebepleri ne olursa olsun, savaş ve silah öldürür ki, ilk hedefi de odur zaten.

Bakmayın siz, silahların caydırıyı niteliği olduğunu iddia edenlere.

Bence evvela, bizzat savaş çığırtkanlığı yapanları ringe çıkarıp birbirlerin üzerine salmak.

Belki o zaman anlanlar, anyayı konyayı.

Mesela dünya savaşı  ilan edildi ve hiç kimse de gitmedi.

Düşünebiliyor musunuz, ne ilginç olurdu ?! :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, kavak yazdı:

Sebepleri ne olursa olsun, savaş ve silah öldürür ki, ilk hedefi de odur zaten.

Bakmayın siz, silahların caydırıyı niteliği olduğunu iddia edenlere.

Bence evvela, bizzat savaş çığırtkanlığı yapanları ringe çıkarıp birbirlerin üzerine salmak.

Belki o zaman anlanlar, anyayı konyayı.

Mesela dünya savaşı  ilan edildi ve hiç kimse de gitmedi.

Düşünebiliyor musunuz, ne ilginç olurdu ?! :D

Savaşa katılmazsan cezası ölüm.

https://tr.wikipedia.org/wiki/İstiklâl_mahkemesi

Cezalar

Cezalardaki amaç asker kaçaklarını cepheye döndürmekti. Ancak ağır suç işlemiş olanlar, askerden firar etmeyi alışkanlık haline getirenler ile firarları teşvik edenler ve yardım edenler suçlarının ağırlığına göre cezalar alıyorlardı. Sadece birkaç kez kaçmış askerlere halka açık bir yerde ve doktor gözetiminde 40-100 değnek cezası veriliyor, künyelerine de kaçak olduğu tekrar kaçması halinde idam edileceği yazılıyordu.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Savaşa katılmazsan cezası ölüm.

https://tr.wikipedia.org/wiki/İstiklâl_mahkemesi

Neden acaba ?:D

Aslında işin püf yanı, savaşa iştirak etmeyenlerin sayısında. Halkın önemli bir kesiminin yan çizmesi yani savaşa karşı olması halinde, onların tümünü idam etmeye yelteneceklerini zannetmiyorum. Bu da görevdeki askerleri de mutlaka etkileyecektir. Zaten insanları böyle cezalarla korkutamasalar, zırt pırt savaş falan da ilan etmeye cesaret edemezler.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Savaşın gelişimine nedenlerine bakarsak belki fikrimiz değişebilir. Herhangi birisi size ait olan bir şeye el koyuyorsa yahut size hak etmediğiniz şekilde davranıyorsa tepki göstermez misiniz ve bu durumda bir savunma biçimi geliştirmez misiniz? Savaşta da ekonomik ve siyasi sebeplerle çıkarılan savaşları saymazsak, yaşadığınız şehre olası bir işgal halinde, hakkınızın gasp edildiği bir durumda mücadele etmek, kendinizi, ailenizi ve diğer yakınlarınızı ve mallarınızı korumaya çalışmak olması gereken bir savunma biçimi değil midir? Ya da uzak bir şehirde düşman askerleri şehri ele geçirip yavaş yavaş sizin bölgenize gelmeye başladıklarında kendi şehrinizin de işgal edilmemesi için size uzak olan şehre gidip düşmanı durdurmaya çalışmak akıllıca değil mi? 

Belgesellerde bile sürü halinde yaşayan canlılara, aynı canlı türünden başka bir sürü saldırdığında birlikte mücadele edip karşı koyuyorlar. 

Canınız ve mallarınız risk altındaysa ve eğer savunma amacıyla yapılıyorsa ve yaşamak istiyorsanız savaşmak boşuna değil gibi geliyor bana.

tarihinde Ya Sonra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Ya Sonra yazdı:

Savaşın gelişimine nedenlerine bakarsak belki fikrimiz değişebilir. Herhangi birisi size ait olan bir şeye el koyuyorsa yahut size hak etmediğiniz şekilde davranıyorsa tepki göstermez misiniz ve bu durumda bir savunma biçimi geliştirmez misiniz? Savaşta da ekonomik ve siyasi sebeplerle çıkarılan savaşları saymazsak, yaşadığınız şehre olası bir işgal halinde, hakkınızın gasp edildiği bir durumda mücadele etmek, kendinizi, ailenizi ve diğer yakınlarınızı ve mallarınızı korumaya çalışmak olması gereken bir savunma biçimi değil midir? Ya da uzak bir şehirde düşman askerleri şehri ele geçirip yavaş yavaş sizin bölgenize gelmeye başladıklarında kendi şehrinizin de işgal edilmemesi için size uzak olan şehre gidip düşmanı durdurmaya çalışmak akıllıca değil mi? 

Belgesellerde bile sürü halinde yaşayan canlılara, aynı canlı türünden başka bir sürü saldırdığında birlikte mücadele edip karşı koyuyorlar. 

Canınız ve mallarınız risk altındaysa ve eğer savunma amacıyla yapılıyorsa ve yaşamak istiyorsanız savaşmak boşuna değil gibi geliyor bana.

Bu makul bir düşünce olsa da derinlemesine incelediğimizde kabul edilebilir durmuyor. 

Korunmak istenen şeyin korunup korunmayacağına karar veren şey, koruyan kişinin ona verdiği değerle ilgilidir. 

örneğin 10 liranız olsaydı onu 20 lira yapmak için tamamını riske edebilirdiniz. Çünkü 10 lira gözden çıkarılabilecek bir rakam olabilir. 

Ancak para 10 lira değilde 1 milyon lira olsaydı onu 2 milyon yapmak için hepsini riske atmazdınız. 

►Olayı savaşa benzetirsek, kişinin ülkesini korumak için hayatını riske etmesi gözden çıkarılabilir bir şey midir ? Dememiz gerekir.

Bunun cevabı da, kişinin o ülkede başka yerde elde edemeyeceği maddi şeylere sahip olmasından tutun manevi değerlerine kadar sayılamayacak çok şeyin bileşkesinden doğar. 

Çok felsefe yaptık, sadede gelirsem benim için yukarıdaki sorunun cevabı hayır oluyor. Burada hayatı riske edecek kadar korumaya değer bir şey yok.

Yinede kişiden kişiye değişir elbette.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Çok felsefe yaptık, sadede gelirsem benim için yukarıdaki sorunun cevabı hayır oluyor. Burada hayatı riske edecek kadar korumaya değer bir şey yok.

Peki, maddi şeyleri bir kenara bırakalım, hayatınız ya da özgürlüğünüz söz konusuysa, bu durumda da savaşmak boşuna mıdır?

tarihinde Ya Sonra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Ya Sonra yazdı:

Peki, maddi şeyleri bir kenara bırakalım, ya hayatınız ya da özgürlüğünüz söz konusuysa, bu durumda da savaşmak boşuna mıdır?

Tam olarak o açıdan göremiyorum, olası bir savaş senaryosunda.. günümüzde ülkenin köleleştirilmesi ve insanlarının özgürlüklerini elinden alınması pek muhtemel gözükmüyor. Bir açıdan öyle bile olsa bu durumdan kaçıp kurtulabilen insanlar olacaktır. Yani hayatım mı ? Yoksa gezegenin başka bir yerinde kesin olarak özgür yaşamaya devam etmek mi ?

Cevap elbette burayı terk etmek olacaktır. Belki buna ağır tabirle yaralamak adına kaçmakta diyebilirsiniz. Doğrudur. 

Ama olay kaçınılmaz olarak, ya özgürlüğün için savaşır kaybedebilir ölürsün, yada yaşar ama özgürlüğünden olursun durumuna gelirse. Üçüncü bir seçenek asla yok ise, o zaman kalıp savaşılır elbet. 

►Şimdi neden göremiyorum dediğime gelelim, koyu ve altı çizili yazdığım yer bir kesinlik belirtiyor. Peki ya kesin değilde %80 ihtimalle olsaydı. Acaba o zamanda kaçar mıydım ? Peki şavaşırsam kazanma şansım ne kadar ? 

Görüldüğü gibi hiç bir şey yeterince siyah ve beyaz değil. Buradan oturup da içinde bulunmadığımız ve olasılığını göremediğimiz şartlar için yorum yapmak çok zor. Ancak ak ve kara kesinse yorum yapabilirsin. Bizde öyle yaptık. Gerçekte böyle olmaz. 

Hatta öyle ki her zaman en makul karar bile verilmez. Biz her zaman mantıklı olanı yapan canlılar değiliz. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Görüldüğü gibi hiç bir şey yeterince siyah ve beyaz değil. Buradan oturup da içinde bulunmadığımız ve olasılığını göremediğimiz şartlar için yorum yapmak çok zor. Ancak ak ve kara kesinse yorum yapabilirsin. Bizde öyle yaptık. Gerçekte böyle olmaz. 

Katılıyorum haklısınız. Savaş durumu sosyolojik bir olay olmasından dolayı insan etkisiyle ortaya tek bir durum çıkmıyor. Bu başlıkta galiba daha çok iki ülke askerlerinin savaşmasından böyle bir sonuca varılmış. Savaşın daha karmaşık durumlarını ele alırsak kişinin pozisyonu ve olası sonuçlarla birlikte verilen cevap değişebilir. 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Ya Sonra yazdı:

Peki, maddi şeyleri bir kenara bırakalım, hayatınız ya da özgürlüğünüz söz konusuysa, bu durumda da savaşmak boşuna mıdır?

Benim demek istedigimi anlamamissin.

Dunyanin neresinde olursan ol, ister Hollanda'da yasa, istersen Suriye'de. Bir savas ciktiginda en mantikli seyin "kacmak" oldugunu soyluyorum. Nedenini de yazdim.

Vatan, millet ugruna savasmak, din ve Allah ugruna savasmak ile ayni sey. Ikisi de hayali kavramlar. Sapiens kitabinda da bu konu islenmisti, belki hatirlarsiniz.

tarihinde Remy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...