Jump to content

30/Rum-28 Ne anlatır ?

Recommended Posts

Güven tahtaya bu yazıyı senin için asıyorum :) 

Aslında bu ayet ateist ve türevlerini hiç ilgilendiren bir ayet değil çünkü şirk koşmak için önce Allah'a inanman gerekir.Ha atesitlerin tanrısı darwin zaten var ama Allah ile darwini

yan yana koyup şirket oluşturmuyorlar direk Allah'ı iptal ediyorlar kendi benliklerinde..

Evet ayeti parsel parsel inceleyelim inşallah,

1. darabe : örnek verdi
2. lekum : size
3. meselen : misal
4. min : den
5. enfusi-kum : sizin nefsleriniz, kendi nefsleriniz

Darabe kelime olarak vurmak demektir.Ama burada insanların kendi benliğinde programladığı bir inancı (Virüsü) temizlemek için Allah'ın virüs bulaşmış bu kişilere bir misal vererek darb etmektedir.Yani fiziksel bir vurma değil manevi bir vuruştur.Örneğin nette chatte adama ne koydum lan diyorsun ama gerçekte adama vurmadın ki ? Fikir olarak adama vurdun yani klavye delikanlısı oldun vs...

Şimdi ayetin sonraki pasajına geçerken şuna dikkat edin enfusi-kum kelimesi nefisleriniz diyor ve bu kelimeyi unutmayalım

6. hel : var mı, mı
7. lekum : sizin
8. min : dan
9. : şey
10. meleket : malik oldu, sahip oldu
11. eymânu-kum : sağ el, elleriniz
12. min : dan
13. şurekâe : ortaklar
14. : içinde
15. : şeyler

Ayetin bu kısmı bir soru ile hel ile başlıyor.Unutmamız gereken kelime neydi ? enfuse-kum nefisleriniz

Düşünün ki bir bedenimizde iki nefsimiz olsun.Peki bu iki nefis ne yapacak arkadaşlar iyi bir ortaklık için her durumda  meleket eymanu-kum ( Güven kazanma) durumunu gözetleyecektir

İşte ayet bu kısımda bu ortaklığın olamıyacağını anlatabilmek için en baştan HEL sorusunu sormaktadır.

Bakın burası çok önemli 14 ve 15 te ne diyor Fİ MA ; şey için diyor.Peki bu şey için dediği nedir ? İşte ayetin başında hani misalen dedi ya işte o misal neymiş fi ma neymiş bakalım

16. rezaknâ-kum : size rızık verdik, rızıklandırdık

çevirelim ; Rızık biz-siz

Burada biz benim nefsim siz ise öbür nefsimdir

Yani bir bedende iki nefis olursa en ufak bir rızık paylaşımında siz-biz durumuna geçeriz

17. fe : artık, böylece
18. entum : siz
19. fî-hi : orada, onda
20. sevâun : eşit

İşte bu en küçük rızık paylaşımında bile eşitliği ararız

21. tehâfûne-hum : onlardan korkarsınız, çekinirsiniz
22. ke : gibi
23. hîfeti-kum : sizin korkmanız, çekinmeniz
24. enfuse-kum : sizin kendiniz, birbiriniz

En ufak rızık paylaşımında bile ne yaparız arkadaşlar eşitliği sağlayamamaktan korkarız

Böylece meleket eymanu-kum yani güven kazanmada eşitliği gözetmekte zorlanırız arkadaşlar.

Sonuç ; İki Allah olursa düzüen bozulur aynen bir bedende iki nefsin düzeni bozacağı gibi

Elimden geldiği kadar sade bir dille anlatmaya çalıştım
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...