Jump to content

Türk Hava Kurumu ne işe yarıyor?

Recommended Posts

Var. Üç ayrı kursu vardır. Model uçak, planör ve paraşüt kursları. Bu kursların bröveleri askerlikte geçerlidir. Yani paraşüt bröven varsa hava indirme tugayına katılırsın.

Size göre boş işler tabii. Askerlik neymiş tabii. Zaten bedelli artık sabitlenecek. Reyizinize dua edin durun siz. O varken askere filan lüzum yok.

Sitelerde Paylaş

Cahil bir aptalın açtığı başlık. Buna benzer kerestelerin, kafası boş malların başlık açması kesinlikle yasaklanmalı, hatta bu öküzlerin forumda barınmaları engellenmelidir. Bu tenekeye cevap olsun diye değil, bilmeyenler faydalansın diye bir kaç cümle ile THK'yı anlatalım;

THK Atatürk tarafından kurulmuş, çok önemli bir havacılık kurumudur. Görevi küçük uçaklı havacılığın genişlemesi, sportif havacılığın yaygınlaştırılması ve gençlere havacılığı sevdirmektir. 90 yılı aşkın süredir bu işi başarıyla yapmakta, faaliyetlerini okullara kadar indirmektedir. Paraşüt okulları, planör okulları, model planör ve model  uçak kursları, insanlı planör imalatı, turizm uçakları  için pilot yetiştirmeye kadar sayısız çalışmaları vardır. Merak edenler için internette bol miktarda bilgi mevcuttur.

Geçmişte kurban derileri kanunla THK'ya verilmişti. THK bu derileri toplayarak kendisine gelir elde eder, faaliyetlerini bu şekilde sürdürürdü. Şimdi kurban derilerini toplama hakkı tekkelere, camiye yardım hırsızlarına verildiğinden, deriden elde edilen önemli gelirden mahrum kaldığı için mecburen ıvır zıvır satarak gelir elde etmeye çalışmaktadır. Mevcut iktidar Atatürk döneminde yapılan her şeyi yok etme misyonu edindiğinden, THK'yı da yok etme peşindedir. Bu başlığı açan öküz de, yok etme çabalarına destek sağlayan ayak takımının adi bir ferdidir. O nedenle ağzından daha fazla fosseptik akıtmadan önce bu öküzün forumdan yok edilmesi gerekir... 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Magnesia yazdı:

Cahil bir aptalın açtığı başlık. Buna benzer kerestelerin, kafası boş malların başlık açması kesinlikle yasaklanmalı, hatta bu öküzlerin forumda barınmaları engellenmelidir. Bu tenekeye cevap olsun diye değil, bilmeyenler faydalansın diye bir kaç cümle ile THK'yı anlatalım;

THK Atatürk tarafından kurulmuş, çok önemli bir havacılık kurumudur. Görevi küçük uçaklı havacılığın genişlemesi, sportif havacılığın yaygınlaştırılması ve gençlere havacılığı sevdirmektir. 90 yılı aşkın süredir bu işi başarıyla yapmakta, faaliyetlerini okullara kadar indirmektedir. Paraşüt okulları, planör okulları, model planör ve model  uçak kursları, insanlı planör imalatı, turizm uçakları  için pilot yetiştirmeye kadar sayısız çalışmaları vardır. Merak edenler için internette bol miktarda bilgi mevcuttur.

Geçmişte kurban derileri kanunla THK'ya verilmişti. THK bu derileri toplayarak kendisine gelir elde eder, faaliyetlerini bu şekilde sürdürürdü. Şimdi kurban derilerini toplama hakkı tekkelere, camiye yardım hırsızlarına verildiğinden, deriden elde edilen önemli gelirden mahrum kaldığı için mecburen ıvır zıvır satarak gelir elde etmeye çalışmaktadır. Mevcut iktidar Atatürk döneminde yapılan her şeyi yok etme misyonu edindiğinden, THK'yı da yok etme peşindedir. Bu başlığı açan öküz de, yok etme çabalarına destek sağlayan ayak takımının adi bir ferdidir. O nedenle ağzından daha fazla fosseptik akıtmadan önce bu öküzün forumdan yok edilmesi gerekir... 

Atatürk dönemindede aynıydı şimdide aynı.

Bana THK kurumunun çıkardığı bir dergi kitap  göstersene havacılık ile ilgili?:)

Hangi kursuna katıldın?

1985 yılında beri deri toplamaya gelen giden yok.Çöpe atıyorlar artık derileri.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, fumes yazdı:

Forumda bilgi kirliligi yapanlar gonderilirse hersey cok daha guzel olur

Kurumlar açık değil.Her şeyi toplum ile paylaşmalılar.Gelirler giderler net yazılmalı.Kurumda çalışanlar ne kadarını yiyorlar belli olsun.

Bilgi kirliliği yapan biri arıyorsan o ben değilim.

Forumda karı bulamıyorum diye başlık açanlar var.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Atatürk dönemindede aynıydı şimdide aynı.

Bana THK kurumunun çıkardığı bir dergi kitap  göstersene havacılık ile ilgili?:)

Hangi kursuna katıldın?

Sen kaç yaşındasın? THK'nin tarihini nereden bileceksin?

Belli ilçelerde model uçak eğitimleri verirler. Amatör modelcilere sertifika dağıtırlar. Hala insanlı planör ve paraşüt kursları vardır. Google'da sadece Eskişehir ve İnönü'yü yan yana yazsan, THK'nin faliyetlerinin bir kısmını görürsün, ama senin gibi bir öküzün bunu bilmemesi şaşırtıcı değil. İşte o nedenle senin gibi bir malın bu forumda kalmaması lazım. Bir önceki iletide söylediğim gibi senin forumdan atılmanı bizzat sağlayacağım. Peşini bırakmam...

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Magnesia yazdı:

Sen kaç yaşındasın? THK'nin tarihini nereden bileceksin?

Belli ilçelerde model uçak eğitimleri verirler. Amatör modelcilere sertifika dağıtırlar. Hala insanlı planör ve paraşüt kursları vardır. Google'da sadece Eskişehir ve İnönü'yü yan yana yazsan, THK'nin faliyetlerinin bir kısmını görürsün, ama senin gibi bir öküzün bunu bilmemesi şaşırtıcı değil. İşte o nedenle senin gibi bir malın bu forumda kalmaması lazım. Bir önceki iletide söylediğim gibi senin forumdan atılmanı bizzat sağlayacağım. Peşini bırakmam...

55 yaşındayım.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Mal herif deriler çöpe atılsa deri ürünleri neyle yapıllır? Dışarıdan mı ithal edecekler? Ayrıca hangi çöplükmüş o derilerin atıldığıu çöplük? Sizin eve mi atıyorlar? Geri zekalı herif, hayvan derisi oldukça pahalı bir ticari metadır. Kimse çöpe atmaz, son santimine kadar kullanır. Kapiş? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Magnesia yazdı:

Dediğim gibi 55 yaşına gelmişsin, aynen öküz kalmışsın. Bundan sonra senden gübre bile olmaz...

THK  kurslarına katıldın mı katılmadın mı?

Katılmadın ise neden katılmadın?

Çok övüyorsun  ama bir faydasını görememişsin.:0_80cbc_37a71a73_L:

Ne kadar yardım yaptın o kuruma?

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

THK  kurslarına katıldın mı katılmadın mı?

Katılmadın ise neden katılmadın?

Çok övüyorsun  ama bir faydasını görememişsin.:0_80cbc_37a71a73_L:

Ne kadar yardım yaptın o kuruma?

Katıldım tabi teneke. Herkesi kendin gibi asosyal mi sandın beyni erimiş mal. Geçmişte model uçak kurslarına gittim, hala da model uçak uçururum. İstanbul'da her sene çeşitli ilçelerde ve okullarda aynı kursu verirler. Hatta malzemelerini bile çocuklara hediye ederler..  Öküz herif kafan bu kadar mı kalın ki anlamakta zorlanıyorsun? Sana inönü dedim, tıklayıp baktın mı? Oficial THK sayfasını inceledin mi? Mal oğlu mal, kötü laf yemek hoşuna mı gidiyor? 55 yaşına gelmişsin, mike sürülecek zeka geliştirememişsin... Şimdi sektör ol karşımdan yıkıl...

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Magnesia yazdı:

Katıldım tabi teneke. Herkesi kendin gibi asosyal mi sandın beyni erimiş mal. Geçmişte model uçak kurslarına gittim, hala da model uçak uçururum. İstanbul'da her sene çeşitli ilçelerde ve okullarda aynı kursu verirler. Hatta malzemelerini bile çocuklara hediye ederler..  Öküz herif kafan bu kadar mı kalın ki anlamakta zorlanıyorsun? Sana inönü dedim, tıklayıp baktın mı? Oficial THK sayfasını inceledin mi? Mal oğlu mal, kötü laf yemek hoşuna mı gidiyor? 55 yaşına gelmişsin, mike sürülecek zeka geliştirememişsin... Şimdi sektör ol karşımdan yıkıl...

İncelemesem başlığı neden açayım.:0_80cbc_37a71a73_L:

Kaç kişi senin kadar şanslı? 

Kaç kişi başvurupda sonuç alamıyor haberin var mı?Yolsuzlukları saymıyorum bile.

Sitelerde Paylaş

Bu tür kurslara katılabilecek kişi sayısı bellidir. Planör sayısı belli, paraşüt sayısı belli. Bir paraşütle iki kişi mi atacaksın bütün başvuruları kabul edeyim diye. THK kursunda paraşütle atlamış ve bröve almış tanıdığım kişiler var. Anlata anlata bitiremezler heyecanını. Ömürlerinin bir kısmını bunu anlatarak geçirirler.

Fakat son yıllarda THK nın popülaritesi bilinçli olarak aşındırıldı. Sivilden paraşüt bröveli gelen ve direk hava indirmeye yazılan kişi sayısı azaldı. Hava indirmeye yazılan kişilerde yükseklik korkusu çıkması bile sık rastlanan olaylar arasına girdi.

Ben gidişattan her zaman şikayetçiyim de, haksız değilim. Gidişat hep savunmayı zayıflatma yönünde.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Komando eğitiminin bir parçası tabii ki hava indirme. Ama hava indirme eğitimi içeren piyade okulları da vardır. Piyadeyi bazen de havadan indirmek gerekir. Savaş tarihinde yürüyerek gelen değil havadan yağan piyadeler büyük etki yapmıştır. Bazı belgesellerde izliyoruz. Yürüyen piyade önden geliyor ve düşman hatlarının arkasına öyle çok piyade yağdırılıyor ki, savaşın kaderi değişiyor. Gök paraşütlü adamlarla kaplanıyor. İnen paraşütünü katlayıp savaşa giriyor. Büyük yük uçakları bir defada yüzlerce paraşütçü atıyor. Bunlar tarihteki büyük olaylardır.

Piyadede sınıf çoktur. Tank avcısı var örneğin. Uçak ve helikopter avcısı var. Piyade savaşı ilmek ilmek işler. Piyadesiz ne hava gücü, ne tank gücü işe yarar. Piyade savaşın kaderini süngüsü ile yazar. Piyadesiz savaş kazanılmaz. İşi piyade bitirir ve bayrağı diker. Bitli piyade diye aşağılanan piyade, savaşın en önemli ana unsurudur. Savaşın kaderi piyadenin süngüsünün ucundadır. Mermisi biter, süngü takıp ilerler.

Bunları iyi bilen uzman kurmaylar kaldığından bile şüphedeyim. Orduya boşalt doldur boşalt yapıldı. Durumun iyi olmadığını düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Çok hassas stratejilere ihtiyacımız olabilir. Örneğin bizden alınmak istenen bir yeri savunmak için bir savunma hattı kurmuş olabiliriz. Düşman bu hatta önden saldırırken arkadan da hava indirmesi yaparak savunma hattımızı kıskaca alarak çökertmeyi planlayabilir. Dev uçak gemileri destekli üstün hava gücü işi bitirir.

Bu durumda kurmay ne yapacak? Acil bir şekilde milis gücü toplayacak. Yaşına bakmaksızın bütün gönüllüleri ellerine silah tutuşturup toplayacak. Eğitimine de bakmayacak. Tek kriter gönüllü olması. Bunları havadan indirilen düşmanın arkasına yığacak. Kıskacı bu şekilde kıracak. Tarihte bunun örnekleri vardır. Köylerde kalan neneler dedeler tüfek bulunamayınca kazma ile savunmayı kıskaca almaya çalışan düşmana ikinci kıskacı atmışlardır.

Bunlar savaş tarihinin tüyleri diken diken eden ayrıntılarıdır. Bu Anadolu'da kolay tutunulamamıştır, başta bunu bileceksiniz. Yoksa defalarca sökülüp atılmıştı süpürülmüştü bu Anadolu. Burası öyle yatarak, bedelli ile savuşarak savunulacak bir toprak parçası değil. Burayı savunamazsanız süpürülürsünüz.  

Bunlar hikaye gibi gelebilir. Başa gelmeden önce öyle gelir. Çok uzak değil, yüz yılı doldurmadı. Polatlı'ya kadar süpürüldük. Top sesleri Ankara'dan duyuluyordu. Meclisin Ankara'dan kaçması tartışılmıştı. O günleri öyle hemen çabuk unutmamak gerekiyor. Sakarya nehrinin kıvrımları savunmanın efsane dönüşünü çizdi. Kan kızılı akan Sakarya benden daha geri çekilmek yok dedi. Var yok ortaya kondu ve Sakarya kıyılarındaki o çetin savaş kazanıldıktan sonra Büyük Taarruz'un yolu açıldı.

Bu olağanüstü efsane bile yalanlarla aşındırıldı. Yıkım çok büyük. Tüm savunma strateji planları kozmik odadan çıkarıldı. İşin tuhafı bunu umursayan yok. Kandırılmış deyip geçiliyor. Görevinin kandırılmamak olduğu düşünülmek istenmiyor. Bu kadar göz göre göre nasıl kandırılır? Hiç bir suikastçi hedefinin adresini kağıda yazar mı yahu! Bunu duyar duymaz olmaz böyle akıl dışı kepazelik demek gerekmez miydi? Akıl izan da mı kalmadı! Kalmamış.

Aklı başında olanların endişelenmek için haklı gerekçeleri var. Kurban derisi paraları ile içki içiyorlar iftiraları ile savunmaya her yönden darbeler de vuruldu ayrıca.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

İncelemesem başlığı neden açayım.:0_80cbc_37a71a73_L:

Kaç kişi senin kadar şanslı? 

Kaç kişi başvurupda sonuç alamıyor haberin var mı?Yolsuzlukları saymıyorum bile.

Yolsuzluk senin iktidarının olmazsa olmazı. THK'nin suçu ne? Official siteyi İncelesen, kursları nasıl yapıldıklar ve schedule'ı görürdün. Ya körsün, ya da süzme malsın... Okullara kadar kursları yayıyorlar dedim öküz herif.. İsteyen o kurslara katılıyor, senin gibi isteksiz, çapsız mallar da katılmıyor... Sen katılmadıysa, katılmak istemediysen, katılma şansı bulamadıysan THK'nın suçu ne kereste?

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Magnesia yazdı:

Yolsuzluk senin iktidarının olmazsa olmazı. THK'nin suçu ne? Official siteyi İncelesen, kursları nasıl yapıldıklar ve schedule'ı görürdün. Ya körsün, ya da süzme malsın... Okullara kadar kursları yayıyorlar dedim öküz herif.. İsteyen o kurslara katılıyor, senin gibi isteksiz, çapsız mallar da katılmıyor... Sen katılmadıysa, katılmak istemediysen, katılma şansı bulamadıysan THK'nın suçu ne kereste?

https://ik.tekok.edu.tr/ikdsy/iletisim.html  buradan bana ulaşabilirsin.:0_80cbc_37a71a73_L:

Gelip ders verirsin.Engin bilginden faydalanırız.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...