Jump to content

Ulusalcılar komünist midir?

Recommended Posts

Ulusalcılık kelimesi benim kulağıma çok kuğul gelmiştir her zaman. Bu nedenle bu kelimeyi kullanmayı seviyorum.

Kendimi ulusalcı olarak tanımlıyorum ama Perinçekçi değilim. Çünkü Perinçek ve tayfasını Marksist, Leninist, Stalinist ve Maoist olduğundan eminim.

İnsanların aklına neden ulusalcılık denince Perinçekçiler geliyor? Komünist olmadan ulusalcı olunamaz mı? Ümit Kocasakal, Metin Feyzioğlu, Emine Ülker Tarhan, Birgül Ayman Güler, Önder Sav, Haluk Pekşen, Hüsnü Bozkurt vb bu adamların hepsi komünist mi?

Ben bir korporatistim. Kapitalizme de komünizme de karşıyım ve ulusalcıyım.

Sitelerde Paylaş

Ulusalcılar komünist değil. Ulusalcı deyince aklımıza komünistlerin gelmesinin sebebi kanımca Perinçek'in bir dönem komünist olmasından kaynaklanıyor. Saydığınız isimler kendilerini Atatürk devrimlerine bağlı, milliyetçi olarak tanımlar. Cumhuriyetçidir onlar. 

tarihinde Ya Sonra tarafından düzenlendi
imla
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Kemalist Fedai yazdı:

Ulusalcılık kelimesi benim kulağıma çok kuğul gelmiştir her zaman. Bu nedenle bu kelimeyi kullanmayı seviyorum.

Kendimi ulusalcı olarak tanımlıyorum ama Perinçekçi değilim. Çünkü Perinçek ve tayfasını Marksist, Leninist, Stalinist ve Maoist olduğundan eminim.

İnsanların aklına neden ulusalcılık denince Perinçekçiler geliyor? Komünist olmadan ulusalcı olunamaz mı? Ümit Kocasakal, Metin Feyzioğlu, Emine Ülker Tarhan, Birgül Ayman Güler, Önder Sav, Haluk Pekşen, Hüsnü Bozkurt vb bu adamların hepsi komünist mi?

Ben bir korporatistim. Kapitalizme de komünizme de karşıyım ve ulusalcıyım.

Korparatizmi kapitalizmden farklı bir şey zanneden salağın tekisin.:)

Neyine karşısın kapitalizmin?

Kapitalizmde olupda korparatizmde olmayan ne var?:0_80cbc_37a71a73_L:

korporatizm   İng. corporatism, neo-corporatism 

Fransız devriminden sonra Orta Avrupa da düşünce olarak ortaya çıkan, daha sonra yeni korporatizm adını alan, ilk kez İtalyada Mussolini nin iktidara gelmesiyle uygulanan ve ardından Almanya ve İspanyadaki diktatör rejimlerce de benimsenen, sınıfların loncalar biçiminde tanımlandığı ve devletin loncaları temsil eden bir organ olarak iktisadi hayata sınırsız bir biçimde müdahale ettiği, iş çevreleriyle sendikalar arasındaki sınıf çatışmasını dengelenmeye çalıştığı ve özünde kapitalist sistemin korunduğu, sosyalizm ve sendikalizm karşıtı olan iktisadi sistem. krş. korporatist devlet

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 17.07.2018 at 22:56, GREENHOUSE yazdı:

Kapitalizmde olupda korparatizmde olmayan ne var?:0_80cbc_37a71a73_L:

Korporatizmde daha devletçi bir ekonomik model benimsenmiyor mu? Özel sektörü ortadan kaldırmıyor fakat ipler büyük ölçüde devletin elinde oluyor. Bir çok sosyalist , sosyalist ekonomiye geçmeden önce karma/korporatist ekonomi ile başlanmasını savunmaz mı zaten? 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Üzümlü Kek yazdı:

Korporatizmde daha devletçi bir ekonomik model benimsenmiyor mu? Özel sektörü ortadan kaldırmıyor fakat ipler büyük ölçüde devletin elinde oluyor. Bir çok sosyalist , sosyalist ekonomiye geçmeden önce karma/korporatist ekonomi ile başlanmasını savunmaz mı zaten? 

lonca
.’./
TARİH TERİMİ
ad
  1. belli bir iş esnafının, meslek çıkarlarını korumak için, usta, kalfa ve çırak olarak bir pirin, başkanın yönetiminde oluşturdukları, meslek derneği.

korporatizm   İng. corporatism, neo-corporatism 

Fransız devriminden sonra Orta Avrupa da düşünce olarak ortaya çıkan, daha sonra yeni korporatizm adını alan, ilk kez İtalya da Mussolini nin iktidara gelmesiyle uygulanan ve ardından Almanya ve İspanyadaki diktatör rejimlerce de benimsenen, sınıfların loncalar biçiminde tanımlandığı ve devletin loncaları temsil eden bir organ olarak iktisadi hayata sınırsız bir biçimde müdahale ettiği, iş çevreleriyle sendikalar arasındaki sınıf çatışmasını dengelenmeye çalıştığı ve özünde kapitalist sistemin korunduğu, sosyalizm ve sendikalizm karşıtı olan iktisadi sistem. krş. korporatist devlet.

Korporatizmde devlet  özel sektör sahiplerinin  çıkarlarını korumak kendi aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek  için kurdukları derneğe verilen isimdir.

Tdk sözlük yanlış yazmış.Sendikaya karşı değildir.Aksine sendika savunulur.Sendikalar sayesinde işçileri kontrol etmesi kolaydır.

Ayrıca sosyalizmde   sendika olmaz.Zaten üretim araçları işçilerin elinde.Karşında işverenler ve onun temsilcisi devlet yok.:0_80cbc_37a71a73_L:

Doğu bloku ülkelerinde yapılan hata komunist parti yöneticilerinin işveren gibi davranmaları ve dokunulmazlıklarının olması.

Kuzey korede Kübada çinde yöneticiler kral,işveren gibi.işçiler hapishane gibi evlerde yaşarken kendileri saraylarda yaşıyorlar.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Kuzey korede Kübada çinde yöneticiler kral,işveren gibi.işçiler hapishane gibi evlerde yaşarken kendileri saraylarda yaşıyorlar.

Tüm revizyonistler korporatist denebilir mi o zaman?

tarihinde Üzümlü Kek tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Denilebilir.

Böyle bir durumda Sosyalistlerin yarısından çoğu çöpe gitmiş oluyor. Çin , Küba , Kuzey Kore vesaire Liberaller hep bu ülkeler üzerinden sosyalizmi eleştirir. Sosyalistler " Bunlar revizyonist " derse " Bu gerçek sosyalizm değil " demiş gibi olmuyor mu o zaman? Sovyetleride Lenin döneminden sonra Revizyonist sayarsak ne kaldı?

tarihinde Üzümlü Kek tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Üzümlü Kek yazdı:

Böyle bir durumda Sosyalistlerin yarısından çoğu çöpe gitmiş oluyor. Çin , Küba , Kuzey Kore vesaire Liberaller hep bu ülkeler üzerinden sosyalizmi eleştirir. Sosyalistler " Bunlar revizyonist " derse " Bu gerçek sosyalizm değil " demiş gibi olmuyor mu o zaman? Sovyetleride Lenin döneminden sonra Revizyonist sayarsak ne kaldı?

Gerçek sosyalizm bu değil demenin neresi kötü.

Tanım yapıp o tanım   uygulanmıyorsa ona gerçek demenin anlamı yok.

Revizyonistlere karşı değilim.Önemli olan tanımların  birebir uygulanması.mantık kurallarına uyması.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...