Jump to content

Kırmızıya kayma

Recommended Posts

Merhaba,

Kirmiziya kayma denilen olay ile ilgili bir sorum var. Bir yildizdan gelen isiga bakarak, bu yildizda hangi elemenlerin oldugunu bulabiliyoruz. Peki ya bu yildiz ile dunya arasinda bir toz bulutu gibi bir sey varsa ve yildizin isigi, bu toz bulutundan geciyorsa, bu bizi yaniltmaz mi?

Sadece toz bulutu olarak dusunmeyin, daha baska seyler de olabilir.

tarihinde Remy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, Remy yazdı:

Merhaba,

Kirmiziya kayma denilen olay ile ilgili bir sorum var. Bir yildizdan gelen isiga bakarak, bu yildizda hangi elemenlerin oldugunu bulabiliyoruz. Peki ya bu yildiz ile dunya arasinda bir toz bulutu gibi bir sey varsa ve yildizin isigi, bu toz bulutundan geciyorsa, bu bizi yaniltmaz mi?

Sadece toz bulutu olarak dusunmeyin, daha baska seyler de olabilir.

Yanıltmaz tayf çizgileride kayma oranı kadar yer değiştirir.

30 dakika önce, Remy yazdı:

Ayrica, Andromeda ile Samanyolu galaksisinin carpisacagi soyleniyor. Oyle ise, Andromeda'dan gelen herhangi bir isiga baktigimiz zaman, bu isik maviye mi kayacaktir?

maviye kayar ama hız düşük olduğu bellrsiz olur.

Sitelerde Paylaş

Bu kızıla kayma dediğimiz şey aradaki maddeyle pek ilgili değil. Yani toz bulutu gibi şeyler buna etki etmez. 

Bir ambulansı ele alacak olursak, ambulanstan çıkan dalgalar ambulans sana doğru gelirken daralacaktır. Diğer bir değişle dalga boyu kısalacaktır.

►Sebebi şöyle hayal edebiliriz, her dalga oluştuğunda ambulans sana doğru bir miktar daha ilerlemiş olacak haliyle yeni oluşan dalga eskisine oranla olması gerekenden hep daha yakın olacak. 

Uzaklaşırken de tam tersi durum söz konusu.  Yani sadece dalga boyunu ölçerek ambulans sana yaklaşıyor mu yoksa uzaklaşıyor mu anlayabiliriz. 

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Bu kızıla kayma dediğimiz şey aradaki maddeyle pek ilgili değil. Yani toz bulutu gibi şeyler buna etki etmez. 

Bir ambulansı ele alacak olursak, ambulanstan çıkan dalgalar ambulans sana doğru gelirken daralacaktır. Diğer bir değişle dalga boyu kısalacaktır.

►Sebebi şöyle hayal edebiliriz, her dalga oluştuğunda ambulans sana doğru bir miktar daha ilerlemiş olacak haliyle yeni oluşan dalga eskisine oranla olması gerekenden hep daha yakın olacak. 

Uzaklaşırken de tam tersi durum söz konusu.  Yani sadece dalga boyunu ölçerek ambulans sana yaklaşıyor mu yoksa uzaklaşıyor mu anlayabiliriz. 

Tamam ama uzaktaki bir galaksiden gelen isigi yavaslatiyorsa, yanlis hesaplamalara sebep olabilir.

Sitelerde Paylaş
On 22.07.2018 at 14:43, Remy yazdı:

Tamam ama uzaktaki bir galaksiden gelen isigi yavaslatiyorsa, yanlis hesaplamalara sebep olabilir.

Olabilir,

dediğim gibi pek etkili de değil .

Galaksiler arası mesafeler evrenin en boş mekanlarıdır ve bunlar çok uzun mesafelerdir. Bir toz bulutundan geçen fotonların yavaşlaması milyarda birlik hata payları ortaya çıkarır. (belki daha az, uzaklık hesapları için)

►Hesabını kendin yap, toz bulutları galaksilerde olmalı.

en yakın galaksi ile aradaki mesafeyi bul.

Çok uzun toz bulutundan geçen fotonların abartı bir kırılma indisi için yavaşlama miktarlarını bul.  (Diyelim 300.000 yerine 200.000 km/s)

Yavaşlamasa idi kaç bulacaktık hesapla ve aradaki farkı bul. Bu hatayı payıdır. 

Hata payını toplam gerçek mesafeye böl. ( burada dananın kuyruğunun koptuğu anladın.)

Bulduğun değer hata değerin. 

►Ayrıca tek bir hesaplama yapmamızda şart değil farklı noktalardan gelen farklı ışınları da inceleyebiliriz. Zaten asıl olayda bu.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Galaksilerin tayfının kırmızıya kayması konusu karışık. Çünkü ışık hızı, kaynağın hızına eklenmez. Böyle olsa hareketli bir ışık kaynağından çıkan ışığın hızına kaynağın hızı eklenerek ışık hızı sınırı aşılırdı. Örneğin bir jet uçağının çıkardığı sese uçağın hızı eklenerek uçak yaklaşırken daha yüksek frekans duyulur. Ama ışıkta bu olay olmaz çünkü ışık hızı sınırı var.

Bu olayı açıklamak biraz güç. Açıklamasını bir ara okuduğumu hatırlıyorum ama şimdi aklımda kalmamış. Yani yaklaşan bir galaksinin hızı ışığın hızına eklenmediğine göre neden ışığın tayfı maviye kayıyor? Ya da uzaklaşan bir galaksinin hızı ışığın hızından çıkmadığına göre neden ışığın tayfı kırmızıya kayıyor?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Galaksilerin tayfının kırmızıya kayması konusu karışık. Çünkü ışık hızı, kaynağın hızına eklenmez. Böyle olsa hareketli bir ışık kaynağından çıkan ışığın hızına kaynağın hızı eklenerek ışık hızı sınırı aşılırdı. Örneğin bir jet uçağının çıkardığı sese uçağın hızı eklenerek uçak yaklaşırken daha yüksek frekans duyulur. Ama ışıkta bu olay olmaz çünkü ışık hızı sınırı var.

Bu olayı açıklamak biraz güç. Açıklamasını bir ara okuduğumu hatırlıyorum ama şimdi aklımda kalmamış. Yani yaklaşan bir galaksinin hızı ışığın hızına eklenmediğine göre neden ışığın tayfı maviye kayıyor? Ya da uzaklaşan bir galaksinin hızı ışığın hızından çıkmadığına göre neden ışığın tayfı kırmızıya kayıyor?

Bu ışık hızı ile ilgili bir olay değil. Olsaydı haklı olurdunuz..

Kırmızıya kaymada ışık hızı değişmiyor. Ancak kırmızı ışığın dalga boyu uzuyor.. Çünkü uzay genişliyor. Uzay genişlediği için ışığın dalga boyu uzuyor. Bu bir lastiği iki ucundan tutup çekmek gibi bir olay.

Sitelerde Paylaş
On 23.07.2018 at 18:43, GREENHOUSE yazdı:

suya giren ışığın hızı düşer

Bir ekleme yapmak istedim, lisede öğretmenim, fotonların atomlar tarafından tutulup bırakıldığından bahsetmişti, yani ışığın hızı asla değişmiyor, sadece maddesel ortamda soğrulup bırakılarak ilerlediğinden, foton-enerji*-foton dönüşümü tarzında olduğunu ve bu olayı gözlemlediğimizde de ışığın ortalama süratinin değiştiğini söylemişti.

Sadece doğru bildiğimi söylemek istedim, yanlışsa beni düzeltirseniz sevinirim

*(tam olarak ne diyeceğimi bilmediğimden bunu yazdım, bunun yerine ne yazabileceğimi de öğrenmek isterim)

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Bir ekleme yapmak istedim, lisede öğretmenim, fotonların atomlar tarafından tutulup bırakıldığından bahsetmişti, yani ışığın hızı asla değişmiyor, sadece maddesel ortamda soğrulup bırakılarak ilerlediğinden, foton-enerji*-foton dönüşümü tarzında olduğunu ve bu olayı gözlemlediğimizde de ışığın ortalama süratinin değiştiğini söylemişti.

*(tam olarak ne diyeceğimi bilmediğimden bunu yazdım, bunun yerine ne yazabileceğimi de öğrenmek isterim)

Aynı kalınlıktaki su ile uzayın geçiş süresine göre ışık hızı düşük demek istedim.İçeride ne olduğunu bilmiyorum.

compton.jpg

Compton saçılmasında da gelen ışığın dalga boyu saçılırken değişiyor.

Sudan geçince ışığın renginin değişmesi lazım ama değişmiyor.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Nedeni ve mekanizması ne olursa olsun ışığın hızı suda yüzde 25 yavaştır.

Hatta bazı radyoaktif maddelerin sudaki hızı, ışığın sudaki hızından daha fazladır.. Su ortamında ışık madde tarafından geçilmektedir.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, haci yazdı:

Kırmızıya kaymada ışık hızı değişmiyor. Ancak kırmızı ışığın dalga boyu uzuyor.. Çünkü uzay genişliyor. Uzay genişlediği için ışığın dalga boyu uzuyor.

Doğru, böyleydi açıklaması. Hatırlayamamıştım. Mesafe çok uzun olduğu için küçük mesafelerde görülemeyecek bu etki ortaya çıkıyor. Ses dalgalarında ise mesafe kısa olduğu için direk kaynağın hızının sese eklenmesi veya çıkarılmasını duyuyoruz. Korna çalarak geçen bir otomobilde frekans farkının yaklaşırkenki ile uzaklaşırkenki farkını çok rahat duyarız.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Doğrudur ışığın hızı boş uzay için c  kadardır. Eğer herhangi bir ortama yeterince yakın bakarsanız neredeyse tamamının boşluktan oluştuğunu fark edebilirsiniz. Çünkü maddenin neredeyse tamamına yakını boşluktur. Haliyle ışığın hızı gerçekte asla değişmez. 

Bu bir noktadan bir noktaya mola vererek ve vermeyerek gitmeye benziyor aracın anlık hızı hep sabit ancak ortalama hız değişiyor. 

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, democrossian yazdı:

Aslında oldukça kolay. Buna doppler etkisi denir. 

123213.thumb.png.8f54bae9e5e7f00a8f974efc681f4e8f.png

Aslında olay şekilde güzelce ifade edilmiş. Yukarıdaki yazımdan alıntı yaparsam,

Alıntı

Uzaklaşırken de tam tersi durum söz konusu.

Olayı bir yıldız için düşünecek olursanız, evrenin genişlemesi sebebiyle yıldız sürekli olarak bizden uzaklaşacaktır. Burada resimdeki gibi bir etki yaratır. ( daha doğrusu resimdeki etkiyi gördüğümüz için evrenin genişlediğini düşünüyoruz)

Ayrıca dairenin çapınca bir değişiklik olmadığını da fark etmelisiniz. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...