Jump to content

''Sonsuz'' diye bir şey var mıdır?

Recommended Posts

Arkadaşlar, dinlerde çok sık kullanılır, özellikle islamda; cehennem azabı ve cennetin güzellikleri sonsuzdur, diye... Size mantıklı geliyor mu...bu dünyada iyilik yapıyorsunuz, erdemli ve onurlu yaşıyorsunuz, bağış yapıyorsunuz, sanat, bilim ve teknolojiye destek veriyorsunuz, fakat tanrıya ibadet etmeyip inanmıyorsunuz ve sonsuz cehennem ile karşılaşıyorsunuz, ya da az da olsa fazla iyilik yapınca sonsuz bir cennet ile karşılaşıyorsunuz....

Sizce her şey bu kadar basit midir? sonsuz bir şey nasıl işleyebilir, ne kadar sıkıcı ve acımasızdır bu sonsuzluk!...Ben şahsen sonsuzluk kavramına, özellikle din alanında inanmıyorum... Ya siz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

benze konular açmıştık

genelde herkese saçma geliyor bu düşünce katılıyorum.

Evet bende açmıştım. cömert sana katılıyorum buda tanrı adaletinin birazını gösterir.

Müslümanalrdan cevap bekliyordum bu konu hakkında alalmıştım umarım burda cevap gelir.

Sitelerde Paylaş

ben de öyle umuyorum prisoner... fakat doyurucu cevaplar veremeyecekler.... Çünkü sonsuz azap veya sonsuz cennet ''RESMEN'' bir işkencedir bence... değil mi prisoner , sonsuz bir cennette ben yaşayamam, cehenneme giderim, nasıl olsa einstein, gorgias, descartes gibi kaliteli adamlar da orda hazır :D , eğer sonsuzluk varsa da sonuna kadar isyan ederim...

Sitelerde Paylaş
ben de öyle umuyorum prisoner... fakat doyurucu cevaplar veremeyecekler.... Çünkü sonsuz azap veya sonsuz cennet ''RESMEN'' bir işkencedir bence... değil mi prisoner , sonsuz bir cennette ben yaşayamam, cehenneme giderim, nasıl olsa einstein, gorgias, descartes gibi kaliteli adamlar da orda hazır :D , eğer sonsuzluk varsa da sonuna kadar isyan ederim...

haklısın sanırsam.Ama birgün müslümanlara göre yine dünyaya gönderilcekmişiz.

Ama bir insan hep cennetde kötülük düşünmezmi?

Düşünür tamam cennete gittim hayalimdeki satanist tecavüzü yapabilcekmiyim

Allah ölediyor cennete giden herşey yapabilcekmiş.

Sitelerde Paylaş

Maddenin şu anki gördüğümüz tarafına göre; 50 bin yıl tamam, 100 bin yıl tamam haklısınızı sıkıcı olabilir,

Fakat;

Sonsuzluk = Sıfır

Sonsuzlukta her an yeni bir başlangıçtır ve başlangıçlar sıkıcı olmaz..

Ateş bir an önceki gibi aynı korkuyu ve acıyı cennet aynı huzuru ve sevgiyi insana verir. Araf gibi hiçbirşeyin olmadığı sadece benliğinizin olduğu bir yer bile insanı sıkmaz...

Sitelerde Paylaş
Maddenin şu anki gördüğümüz tarafına göre; 50 bin yıl tamam, 100 bin yıl tamam haklısınızı sıkıcı olabilir,

Fakat;

Sonsuzluk = Sıfır

Sonsuzlukta her an yeni bir başlangıçtır ve başlangıçlar sıkıcı olmaz..

Ateş bir an önceki gibi aynı korkuyu ve acıyı cennet aynı huzuru ve sevgiyi insana verir. Araf gibi hiçbirşeyin olmadığı sadece benliğinizin olduğu bir yer bile insanı sıkmaz...

Akrep 0 değersiz değilmidir?

Sonsuzluk zaman la alakalı bir kavram diye biliyorum

Yani hiç bitmeyen bir şey değilmidir.

Dünyadaki evrendkei şeyler bitsede sonsuzluk bitermi sonsuzluk enrjisi gidermi.

Sitelerde Paylaş

akrep sana göre hoştur, bana göre sıkıcıdır, bu göreceli bir kavram zaten... işe bakar mısın, küçük bir tercih yüzünden sosuz cehenneme gönderiliyorsun... bana saçma gelen bu... bana göre her şeyin bir sonu vardır ve her şey bir gün bitecektir...

Sitelerde Paylaş
Akrep 0 değersiz değilmidir?

Evrende madde ve enerji dışında ne var?

I

I

V

Sonsuzluk zaman la alakalı bir kavram diye biliyorum

Yani hiç bitmeyen bir şey değilmidir.

Sonsuzluk hiç bitmeyen birşey değildir, madde ve enerji hareketi olmazsa sonsuz zaman değeri sıfır olur. Ama bu sonsuzluğun büyüklüğünü veya enerjisini yoketmez, o yüzden "0" sonsuz enerji potansiyelidir.

Dünyadaki evrendeki şeyler bitsede sonsuzluk bitermi sonsuzluk enrjisi gidermi.

Senin inandığın metaryalist kuramlara göre dünyadaki veya evrendeki hiçbir şey bitmez, başka şeye dönüşür.

Sitelerde Paylaş
akrep sana göre hoştur, bana göre sıkıcıdır, bu göreceli bir kavram zaten... işe bakar mısın, küçük bir tercih yüzünden sosuz cehenneme gönderiliyorsun... bana saçma gelen bu...

Küçük bir tercih olduğu da göreceli...

bana göre her şeyin bir sonu vardır ve her şey bir gün bitecektir

Peki enerjinin sonu var mıdır?

Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar, dinlerde çok sık kullanılır, özellikle islamda; cehennem azabı ve cennetin güzellikleri sonsuzdur, diye... Size mantıklı geliyor mu...bu dünyada iyilik yapıyorsunuz, erdemli ve onurlu yaşıyorsunuz, bağış yapıyorsunuz, sanat, bilim ve teknolojiye destek veriyorsunuz, fakat tanrıya ibadet etmeyip inanmıyorsunuz ve sonsuz cehennem ile karşılaşıyorsunuz, ya da az da olsa fazla iyilik yapınca sonsuz bir cennet ile karşılaşıyorsunuz....

Sizce her şey bu kadar basit midir? sonsuz bir şey nasıl işleyebilir, ne kadar sıkıcı ve acımasızdır bu sonsuzluk!...Ben şahsen sonsuzluk kavramına, özellikle din alanında inanmıyorum... Ya siz?

Sevgili comert56:

Bu konu kısaca geçiştirilecek bir konu değil, unutmazsam yarın sana daha detaylı bir şekilde yazarım, ancak bir iki şey yazıp şimdilik gideyim diyorum.

Sonsuzluk kavramı, sonsuzluğa nereden ve nasıl baktığına bağlı birazda.

Ama biz bilim sayesinde bugün biliyoruzki doğada hiçbir şey yok olmuyor, bir şekilde sürekli bir dönüşüm ve değişim var, bunu aklından çıkarma.

Ve uyku anındaki algı ile uyanıklık anı arasındaki algıyı düşün biraz.

Bunlarla biraz bağlantı kur, yarın tekrar değerlendiririz...

Sevgiyle...

Sitelerde Paylaş

yapmayın arkadaşlar, uzayın sonsuz olduğunu nerden biliyorsunuz,acaba sonuna yaklaştık mı???? evet evren ve uzay genişliyor fakat bu sonsuz olduğunu göstermez, bir şey sonsuz ise bu sürekli devam eder, fakat bir nedeni, başlangıcı ve mutlaka bir sonu olmalıdır., hangi tanrı biricik yarattığı insanı sonsuz bir cennet veya cehennemle ödüllendirir?

Sitelerde Paylaş
yapmayın arkadaşlar, uzayın sonsuz olduğunu nerden biliyorsunuz,acaba sonuna yaklaştık mı???? evet evren ve uzay genişliyor fakat bu sonsuz olduğunu göstermez, bir şey sonsuz ise bu sürekli devam eder, fakat bir nedeni, başlangıcı ve mutlaka bir sonu olmalıdır., hangi tanrı biricik yarattığı insanı sonsuz bir cennet veya cehennemle ödüllendirir?

Balon örneğinden kafan karıştığı için böyle düşünüyor olabilirsin, "genişleyen uzay" dedikleri galaksi ve gökcisimlerinin birbirinden uzaklaşması, galaksiler balon gibi bir şeyin içinde değil yani..

İçe çökme de evrendeki ısı azaldığında big bangin tam tersine herşeyin tekrar bütünleşerek yok olması demek, ama bu geri kalan o karanlık fonun yani boşluğun sona ermesi değil...

Sitelerde Paylaş

Yoktan var olmayacağına göre birşeyler hep var olmalıdır.

Duyu organlarımız ve onun algılama sınırlarını genişleten deney ve gözlem araçlarının algılama sınırı dışındakileri yok sayamayız.

Evren ölümlü ise geçmişte ölmüş olmalıydı.

Termodinamik yasalara göre devri daim makinası yapılamaz.Evren ilginç bir biçimde devri-daim makinası gibi çalışıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...