Jump to content

Tanrı ve Varlığı

Recommended Posts

11 saat önce, kirec yazdı:

Paradoks, ötelenen nedensellik, beşinci boyut, bilincin farklı formları, evrenin dönen yapı taşları, devri daim, nikim

Aslında bu uzun yazıda anlatmak istediğim şudur; Evrenin başlangıcının nasıl olduğunu anlıyorsak sonunun da aynı olduğunu fark edip sıfır hacimli boyutsuz bir halden n boyutlu bir evren oluşmaya başlarken evrenin yegane amacının öncelikle maddeyi oluşturup bu madde yapısıyla bilinci var ettikten sonra bu bilincin (bilinçlerin) madde yada uzay/zaman/mekan dokusuna ihtiyaç duymadan var olabilmesini mümkün kılıp tekrar sıfır hacmine ulaşana kadar bunu başarmış olduğunu ve sonuç kümesinde bunu başaran tek bir bilinç olduğunu dolayısıyla bunu başaran şeyin bu kümenin yegane elemanı olan bilinç değil, bu kümenin kendisi olduğunu bu kümeye ise tanrı diyebileceğimizi anlatmaya çalıştım. Zaten bu açılıp kapanmaların sonsuz geçmişten beri var olduğunu ve bunun sonsuz geleceğe kadar sürüp bu zaman skalasındaki en sondaki küme evrenin var olma nedeni olabiliyor.

Dolayısıyla tanrının kendiliğinden var olabilmesini kendini yaratan bir mekanizma yaratmış olabileceği ile açıklayıp başlangıçta yine kendisinin bunu başlattığını açıklamak için bunu zaman paradoksu ile anlamlandırdım çünkü bunu mümkün kılacak başka bir örüntü düşünemiyorum. Ötelenen nedenseliği mantıklı kılacak bir kaç başlık oluşturmaya çalıştım. "Kendinizin babası olabilir misiniz?", "Bill'nin ve Jack'in dedsi olabilir mi? Bunun evrimle ilişkisi nedir?" gibi başlıklarda açıklamaya çalıştığım ötelenen nedenselliğin 4. boyutla birlikte mümkün olduğunu çoğu yerde okumuşsundur.

Beşinci boyut başlı başına başka bir alemdir ve elektron demiş olmama çok aldırma çünkü gerçekte açılıp kapanan evrenlere benzeyen yapı taşları kuarklardır. Saniyenin bilmem kaçta biri kadar zamanda var olup yok olabilen (açılıp kapanan) bu parçacıklar 5. boyuta göre başka evrenler olabilir. Bizim evrenimiz açılıp kapanmasını yaklaşık 50 milyar yılda tamamlayabiliyorken bu parçacıkların çok daha hızlı açılıp kapanmasını zamanın göreli ilkesi ile açıklayabiliyoruz. Bu yapıtaşlarının bir birlerini hiyerarşik olarak kapsadıklarını düşünürken 7 kat alttaki bir parçacığın tümünü kapsayabilen bir yapıda olduğunu anlamak bir insan için gerçekten çok zor.

Söylemiştim evrenin yegane amacının bilinci oluşturmak olduğunu bunu yaparken madde dışında örneğin ışık bedene sahip formların ve diğer enerji beden formlarının ve son olarak bedensiz bilinci mümkün kılarak nihayi sona ulaşabileceğini anlatmaya çalıştım.

Evrenin bunları başarmaya çalışırken sürekli hareket halinde olduğunu anlatmaya çalıştım ve bu hareketlerin fiziksel nedeninin kütleçekimi ile merkezkaç kuvveti arasındaki farktan kaynaklandığını düşünüyorum. Evrenin genişlemesinin nedenini merkezkaç kuvvetinin kütleçekiminden daha büyük bir kuvvet olmasıyla açıklarken tam tersinin (küçülmesini) ise kütleçekimininin merkezkaç kuvvetinden büyük olmasına bağlayabilirim.

Bu prensiple çalışabilen bir devridaim makinesi biliyorum ve daha sonra sırf bunu açıklayan bir başlık oluşturacağım. Evet doğrudur bu konuları konuşmaya can atıyorum ve bu niki seçme nedenim budur. Bu durumun örneğin evrende başka hiç bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabilen sistemlerin olabileceğini savunurken aslında kütleçekimi, ışık ve ışık dışı elektromanyetik enerji (radiant energy), karanlık enerji gibi şeylerin evrende zaten hazır bulunan enerji kaynakları olduğunu vurgulayıp evrenin aslında tümünün bir devridaim makinesi olduğunu anlayabileceğimizi açıklamaya çalışıyorum.

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 692
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 09.09.2018 at 22:29, Kindi said:

Şu başlığa bakayım dedim, adam burayı da pisletmiş.

Tabi şu kısmının eklenmesi unutulmuş(!)

Biri için birkaç bin yıl, diğeri için ise minimum ~4 milyar yıl gerekmiş..

Biri sözde ulu tanrının, diğeri aciz insanın süresi

Bilin bakalım hangisi, hangisi? :0_80cbc_37a71a73_L:

Küçük zihinlerin küçük benzetmeleri işte..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, teflon yazdı:

Şu başlığa bakayım dedim, adam burayı da pisletmiş.

Tabi şu kısmının eklenmesi unutulmuş(!)

Biri için birkaç bin yıl, diğeri için ise minimum ~4 milyar yıl gerekmiş..

Biri sözde ulu tanrının, diğeri aciz insanın süresi

Bilin bakalım hangisi, hangisi? :0_80cbc_37a71a73_L:

Küçük zihinlerin küçük benzetmeleri işte..

Ney yani sen şimdi henüz buhar makinelerinin yeni keşfedildiği bir dönemde kayaçların arasında Android Marshmallow işletim sistemli 4 çelirdekli 32 GB RAM'a sahip bir cep telefonu bulsan bunun doğal oluşum olduğunu mu iddia edeceksin?

Gerçekten bir "Human Project" başlatsak ve bu projede hiç bir canlı hücreden faydalanılmadan sadece carbon, hidrojen gibi atomları hammadde olarak kullanıp bu atom yada moleküllerden gerçek yaşayan bir insan yapılması istense sence bu ne kadar sürecek bir proje olurdu?

Ayrıca bir insanın evrim ekseninde kendiliğinden oluşması kayaçların arasında bir cep telefonu oluşma ihtimalinden daha mı yüksektir? 

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cep telefonları hayatta kalmak için diğer telefonlarla ölümüne bir rekabete girişmezler. Mutasyon sonucu farklılaşmazlar ve yararsız mutasyonlar hiç olmamış gibi yok olup yararlı mutasyonlar nesillere aktarılmaz.

Eğer sayılması olanaksız sayıda canlının katılımıyla son derece zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi verecekleri ve 3,5 milyar yıl sürecek bir deney yapabilecekseniz evrimi laboratuarda tekrarlayabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, John Ahmet said:

Ahmet hala aynı şeyi yapıyorsun.

Kalıpları, zincirleri kıramıyorsun.

Avcılık ve toplayıcılık için evrimleşmiş işlemcini zorlayamıyor, ya da zorlamak demiyelim de; bakış açısını, modunu ya da ölçeğini değiştiremiyorsun.

Aslında zorlamayan biri değilsin de, haybeye zorluyorsun 5. 10. boyutlar üzerinden..Gözünün önündekine bakmak yerine.

Ney yani sen şimdi henüz buhar makinelerinin yeni keşfedildiği bir dönemde kayaçların arasında Android Marshmallow işletim sistemli 4 çelirdekli 32 GB RAM'a sahip bir cep telefonu bulsan bunun doğal oluşum olduğunu mu iddia edeceksin?

Böyle birşey olamaz. Olamayacağı için değerlendirmeye gerek yok. Böyle bir iddia da yok. Bu, olayı tamamiylen "algılayamayış" şeklinize dair bir benzetme. O benzetmenin ne gerçekte, ne de bizde bir karşılığı yok. Ayrıca bu benzetme tanrıyı da aciz kılan; onu zamana, sürece ve malzemeye edilgen ve muhtaç kılan bir benzetme. İnsansı bir tanrıya gönderme yapıyor. İnsanın üretimi bu yüzden mi ~4 milyar yıl bekledi yani?

Gerçekten bir "Human Project" başlatsak ve bu projede hiç bir canlı hücreden faydalanılmadan sadece carbon, hidrojen gibi atomları hammadde olarak kullanıp bu atom yada moleküllerden gerçek yaşayan bir insan yapılması istense sence bu ne kadar sürecek bir proje olurdu?

Bu, o sürecin birebir, ya da ona yakın bir simülasyonunu gerektireceğinden yine çok uzun sürerdi muhtemelen. Ama bu biz aciz insanlar için geçerli. İronik bir şekilde. :)  Ve önemli olan şu ki, tanrının uğraştığından her türlü daha kısa olurdu. Çünkü amacımız belli. Malzemeler teknoloji tam ve güzergahı da net biliyorsak eğer, gereksiz zaman kayıplarının hiç gereği yok. Bunu bir şekilde katalize edebilirdik. Ayrıca tam olarak böyle olmasa da, buna benzer reaktörler var üzerinde çalışılan. Hidrotermal menzfezlerdeki süreçlerin simüle edildiği.

Ayrıca bir insanın evrim ekseninde kendiliğinden oluşması kayaçların arasında bir cep telefonu oluşma ihtimalinden daha mı yüksektir? 

İnsanın oluşma süreç ve dinamikleri ile kıyaslandığında, kayaçların arasında bir cep telefonu oluşma ihtimali yoktur ve insanın oluşma ihtimali ona kıyasla hayli yüksek, bazı durumlarda kaçınılmaz ve hatta bazı durumlarda zorunludur.

Özetle ve ipucu olarak:

- Biri tasarımdır, diğeri değildir.

- Birinin oluşması sürecinde etken ve iş başında olan dinamik ve kuvvetler, diğerinde yoktur.

Ve sana diğer başlıkta sorduğum soru, konu bağlamındaki hemen her durum için geçerli.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, teflon yazdı:

Özetle ve ipucu olarak:

- Biri tasarımdır, diğeri değildir.

- Birinin oluşması sürecinde etken ve iş başında olan dinamik ve kuvvetler, diğerinde yoktur.

Ve sana diğer başlıkta sorduğum soru, konu bağlamındaki hemen her durum için geçerli.

İçten içe sen bu dinamiklerin tamamını çözdüğünü mü iddia ediyorsun?

14 dakika önce, teflon yazdı:

İnsanın oluşma süreç ve dinamikleri ile kıyaslandığında, kayaçların ararsında bir cep telefonu oluşma ihtimali yoktur ve insanın oluşma ihtimali ona kıyasla hayli yüksek, bazı durumlarda kaçınılmaz ve hatta bazı durumlarda zorunludur.

Bu kaçınılmaz zorunluluğu bana daha detaylı açıklayabilir misin? Yoksa tüm söylediklerin havada kalır ve palavradan öteye ulaşamaz.

Sitelerde Paylaş
40 minutes ago, John Ahmet said:

Bu kaçınılmaz zorunluluğu bana daha detaylı açıklayabilir misin? Yoksa tüm söylediklerin havada kalır ve palavradan öteye ulaşamaz.

Ortada insanın olması kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunun kanıtı zaten. 

Asıl palavra senin "İşte, oralarda bir yerde tanrı diye bir varlık var, bu varlık öyle yalnız başına oturup dururken birden bir evren ve işçinde canlılar yaratayım, demiş ve böylece evren ve canlılar olmuş." demen.

Boşlukta öylece tek başına olan bir varlık hangi bilgi ile evren ve canlı yaratacak?

Sitelerde Paylaş

İçten içe sen bu dinamiklerin tamamını çözdüğünü mü iddia ediyorsun?

İçten içe dıştan içe ya da içten dışa..?

1- Kimyasal evrim esnasında nano ölçekteki kuvvetler, termodinamik + sürekli bir enerji kaynağı ve kinetik.

2- Yaklaşık olarak proton pompası ile birlikte doğal seçilim ve determinasyonun devreye girmesinden itibaren doğal seçilim ve evrim.

Elin adamı androidli cep telefonu şeklinde işi oturduğu yerden çözmeyip ararştırıyor işte ne yaparsın ki..Biri ona söylese halbu ki de mi cep telefonu diye, ödeneği bari başka yere harcarlar..

Kaçınılmaz/zorunluluk: Örneğin yaşanmış olan tarihsel dizge. Detaylı açıklamayı benim yapmama gerek yok. Ne detay varsa onu sen okuyacaksın.

Bunları burda hadi açıkla bakalım diye sorup durman bile bir eksiklik, bir talihsizlik.

Onları zaten senin öğrenmiş ve gerekli gördüğün yerleri eleştirme safhasında olman gerekirdi.

Bunları şu anda daha soruyor olman aslen seni havada bırakıyor. Bilmiyorsan neyi eleştiriyorsun?

Ayrıca konuyu öte noktaya sürüklemeye çalıştığın yerde;

Sorduğun soru ve yaptığın benzetmelerdeki uygunsuzluk, yersizlik ve onların buna bağlı geçersizliklerini idrak ettin mi?

O soru ve benzetmeler konuyu idrak noktasına ne kadar mesafede olduğunun bir turnusolü işte.

Tanrının bu hadiseyi ~4 milyar yılda kotarabilmiş olmasını makul göstermeye çalışmak da ayrı bir hadise..

Sitelerde Paylaş

Konuya bir soru getirmek istiyorum ateistlerden cevap istiyorum.

Big bangden öncesinde ne vardı veya onun öncesinde hatta öncesininde öncesinde diye gidersek ortaya bir paradox çıkar ve insan bu paradoxu(paradoxlar çünkü mantık hatalarıdır) kaldırmak için derki herşeyin başında birşey vardı ve ondan önceside yoktu(burada artık paradoxa dur diyoruz) bu şey kısa bir tabirle ezeli deriz ve ezeli olan birşey zaten otomatikmen ebedi olacaktır.Fiziğin geldiği son noktada evrenin bir sonu olacağını yok olacağını artık biliyoruz(bk.evrenin genişlemesi) ebedi olmadığı için bu evren otomatikmen ezelide olmuyor(ezeli olan nasıl otomatikmen ebedi oluyor ya deme bence) sonuç olarak evrenin bir başlangıcı olmalı peki evren nasıl yoktan varoldu ? insan yine düşünerek yaratıcının varlığını buluyor ve buna başka bir açıklamada getiremiyor.Peki şuanda akıl yoluyla bulduğumuz bu sonuca inanmakmı daha mantıklı değilse sebebi nedir ? (mantıklı bir cevap istiyorum eğer bulamadıysanız dostlarım belki birdaha düşünmelisiniz bu konuyu veya aklınıza gelen başka bir konuyu bana sorabilirsiniz çok memnun olurum )

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, İslam kusursuzdur yazdı:

Big bangden öncesinde ne vardı veya onun öncesinde hatta öncesininde öncesinde diye gidersek ortaya bir paradox çıkar ve insan bu paradoxu(paradoxlar çünkü mantık hatalarıdır) kaldırmak için derki herşeyin başında birşey vardı ve ondan önceside yoktu(burada artık paradoxa dur diyoruz) bu şey kısa bir tabirle ezeli deriz ve ezeli olan birşey zaten otomatikmen ebedi olacaktır.Fiziğin geldiği son noktada evrenin bir sonu olacağını yok olacağını artık biliyoruz(bk.evrenin genişlemesi) ebedi olmadığı için bu evren otomatikmen ezelide olmuyor(ezeli olan nasıl otomatikmen ebedi oluyor ya deme bence) sonuç olarak evrenin bir başlangıcı olmalı peki evren nasıl yoktan varoldu ? insan yine düşünerek yaratıcının varlığını buluyor ve buna başka bir açıklamada getiremiyor.Peki şuanda akıl yoluyla bulduğumuz bu sonuca inanmakmı daha mantıklı değilse sebebi nedir ? (mantıklı bir cevap istiyorum eğer bulamadıysanız dostlarım belki birdaha düşünmelisiniz bu konuyu veya aklınıza gelen başka bir konuyu bana sorabilirsiniz çok memnun olurum )

Alıntı

Yapısal antrolopolojist Edmund Leach 1966 Henry Myers derslerinde pozitivizmi şu şekilde tanımlamıştır:

"Pozitivizm, ciddi bilimsel sorgunun, bir dış kaynaktan gelen nihai sebepleri aramayan ama direkt gözleme açık olan gerçekler arasındaki ilişkilerle sınırlı olmasını söyleyen görüştür."

https://tr.wikipedia.org/wiki/Pozitivizm

Ateistler direk gözleme dayanan şeylere(madde,enerji,doğa vb) dayandırırken teistlerde gözleme dayanmayan şeylere (tanrı melek cin ruh şeytan vb) dayandırıyorlar.

tarihinde teknisyen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gözlemlemediğimiz,duyu organlarıyla deneyimleyemediğimiz veya farkedemediğimiz şeyler hakkındada bilgi sahibi olabilir ve akıl yürütebiliriz.Anlaşılması için bir örnek vereyim; Bir masanın üzerinde bir elma var ve elma ortadan ikiye bölünmüş ve üzerine bir ağaç resmi kazınmış(incelediğimde net bir şekilde bıçakla yapıldığını anladım) ben bu elmaya bakarak bu elmanın kuvvet sahibi ve o ağaçı çizebilecek yetenekte kudrete sahip bir varlığın yaptığını anlıyorum(masaya baktığım zaman makineler icat edilmemiş olsun sanayi devriminden önce mesela) bunu yapabilecek varlığın bir insan olduğunuda akıl ediyorum ve hatta bu insanın daha önce bir ağaç gördüğüne veya ona birisinin anlatıp betimlediği sonucunada varabilirim çünkü bilmediği birşeyi çizemez derim.

Bu örneğin benzerini yaratılışımız üzerinde uygularsak elde ettiğimiz veriler bir yaratıcıya işaret eder.Gördüğün gibi metafizik olaylara girmedim ve pozitivizm denen felsefi görüşe aykırı düşmedim.

Kişisel görüşüm ise pozitivizm denilen şey keşfedemediğimiz şeylere bunun olması mümkün değil diyip metafizik olay olduğunu söyleyip sıyrılmaktır.Bundan 500 sene öncede pozitivizme göre atomların varlığı ve bu atomların sayesinde yaşadığımız metafizikti.Bu arada ilk soruma cevap bekliyorum tekrardan bir cevabı varsa söyleyin bende katılayım aranıza 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, İslam kusursuzdur said:

Gözlemlemediğimiz,duyu organlarıyla deneyimleyemediğimiz veya farkedemediğimiz şeyler hakkındada bilgi sahibi olabilir ve akıl yürütebiliriz.Anlaşılması için bir örnek vereyim; Bir masanın üzerinde bir elma var ve elma ortadan ikiye bölünmüş ve üzerine bir ağaç resmi kazınmış(incelediğimde net bir şekilde bıçakla yapıldığını anladım) ben bu elmaya bakarak bu elmanın kuvvet sahibi ve o ağaçı çizebilecek yetenekte kudrete sahip bir varlığın yaptığını anlıyorum(masaya baktığım zaman makineler icat edilmemiş olsun sanayi devriminden önce mesela) bunu yapabilecek varlığın bir insan olduğunuda akıl ediyorum ve hatta bu insanın daha önce bir ağaç gördüğüne veya ona birisinin anlatıp betimlediği sonucunada varabilirim çünkü bilmediği birşeyi çizemez derim.

Bu örneğin benzerini yaratılışımız üzerinde uygularsak elde ettiğimiz veriler bir yaratıcıya işaret eder.Gördüğün gibi metafizik olaylara girmedim ve pozitivizm denen felsefi görüşe aykırı düşmedim.

Kişisel görüşüm ise pozitivizm denilen şey keşfedemediğimiz şeylere bunun olması mümkün değil diyip metafizik olay olduğunu söyleyip sıyrılmaktır.Bundan 500 sene öncede pozitivizme göre atomların varlığı ve bu atomların sayesinde yaşadığımız metafizikti.Bu arada ilk soruma cevap bekliyorum tekrardan bir cevabı varsa söyleyin bende katılayım aranıza 

Ve tüm teorini "metafizik" dediğin ölçülemeyen, bilimsellikten uzak, genellikle din kitaplarında yerini alan ŞEYLERLE temellendirip ne bulacağını sanmıştın?!?

Sen gerçekleri değil, tanrıyı arıyorsun!!!

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, İslam kusursuzdur said:

Yoo, ben düşünerek bir yaratıcı, maratıcı bulmuyorum mesela. Ortada bir yaratıcı falan yok, sadece madde ve enerji var. 

Evrenin yoktan var olduğunu nereden çıkardın?

Sen müslüman mısın?

Sitelerde Paylaş

Poiuz - senin metafizik dediğin şeyler ya şuanki bilimin açıklayamadığı şeyler ise (örneğin atomların 500 sene önce metafizik sınıfına girmesi ) 

bakın dostlarım sizler burdan binlerce kilometre uzaktaki bir araştırmacının atom altı parçacıklardan birini bulduğunu söylemesine hemen inanıyorsunuz sorgulamadan ama bu konuya öyle bir yaklaşıyorsunuzki artık geldiğiniz son noktada pozitivzme sığınarak kendinizi kandırıyorsunuz çünkü kendinizin tatmin edici cevapları yok lütfen oturup düşünün bir yaratıcı varsa onu bulmalıyım düşüncesi olmalı akıllı bir insanda 

Sağduyu - dostum ebedi olmayan şey ezeli değildir sonsuz değildir yani bir başlangıcı vardır .Bunu yazmıştım atlamışsın heralde.Müslüman olmam bu platformda önemli değil burada yaratıcının olduğunu savunuyorum çünkü artık biliyoruz evrenin bir sonu var ve bu onun bir yerde yoktan varolmasının kanıtıdır

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Poiuz - senin metafizik dediğin şeyler ya şuanki bilimin açıklayamadığı şeyler ise (örneğin atomların 500 sene önce metafizik sınıfına girmesi ) 

bakın dostlarım sizler burdan binlerce kilometre uzaktaki bir araştırmacının atom altı parçacıklardan birini bulduğunu söylemesine hemen inanıyorsunuz sorgulamadan ama bu konuya öyle bir yaklaşıyorsunuzki artık geldiğiniz son noktada pozitivzme sığınarak kendinizi kandırıyorsunuz çünkü kendinizin tatmin edici cevapları yok lütfen oturup düşünün bir yaratıcı varsa onu bulmalıyım düşüncesi olmalı akıllı bir insanda 

Sağduyu - dostum ebedi olmayan şey ezeli değildir sonsuz değildir yani bir başlangıcı vardır .Bunu yazmıştım atlamışsın heralde.Müslüman olmam bu platformda önemli değil burada yaratıcının olduğunu savunuyorum çünkü artık biliyoruz evrenin bir sonu var ve bu onun bir yerde yoktan varolmasının kanıtıdır

Mesaj attığın başlığın tek bir satırını okumadığın belli. Münazara edeceğin adama önce öğretmek zorunda kalmak da artık sıkmaya başladı.

Yaz yaz konuş, sonra biri gelsin en başa sarsın, hem de alabildiğine klişe ve boş bir şekilde..

Ayrıca sen bu forumda -şu veya bu şekilde- daha önce bulundun mu(?)

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, İslam kusursuzdur yazdı:

Yerde olanların hepsini; sizin için yaratan O'dur. Sonra, göğe doğru yönelerek yedi gök olarak onları düzenlemiştir. O her şeyi bilir.Bakara 29

Ve üstünüze, yedi sağlam bina ettik.Nebe 12

Ve parıl parıl parıldayan bir kandil yaptık.Nebe 13

De ki; Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkar edip O’na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, alemlerin Rab’bidir.

Ve orada, onun üzerinde sabit dağlar oluşturdu. Ve orayı bereketli kıldı. Orada bulunanların besinlerini, dileyenler için eşit olarak dört günde takdir etti.

Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.

Böylece onları iki günde yedi kat gök olarak yarattı. Her gök katına kendi emrini vahyetti. Ve dünya göğünü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, Azîz ve Alîm olanın takdiridir.Fussilet  9,10,11,12

Mutsuz olanlara gelince; cehennemdedirler. Onların orada şiddetli bir soluyuşları vardır.

Onlar, gökler ve yer durdukça orada ebedî olarak kalacaklardır. Ancak Rabbinin dilemesi başka. Şüphesiz Rabbin istediğini yapandır.

Mutlu olanlara gelince, onlar da cennettedirler.Gökler ve yer durdukça onlar da orada ebedi olarak kalacaklardır.Ancak rabbinin dilemesi başka. Bu, bitmez,tükenmez bir lütuftur.Hud 106,107,108

6 günde yaratılan,yer ve onun üstüne kurulan,yerde olanların tümünden sonra yaratılan,yıldızların,güneşin ve ayın yapılarak yerleştirildiği yedi kat gök durdukça,cehennemde ve cennette sonsuza dek kalınacaktır.Cennet ve cehennemde kalmayla,yer ve göklerin varlığı arasında bir bağlantı kurulmuştur.Kendilerine müslüman diyenler evrenden,evrenin sonundan söz edip,bunu Allahın varlığına kanıt olarak sunarken,Kuranın ortaya koyduğu modeli,Kuran ayetlerini neden göz ardı ederler?Bu nasıl müslümanlık?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

burada münazara yapmıyorum bir soru sordum sadece cevap istedim mantıklı bir cevap

bulundum bu arada

Cevaplar zaten bu başlığın içinde, hatta forumun her yerinde var.

Sorduğun sorunun dayanağı: insansı bir yanılsama.

Savunduğun tanrı: Boşlukların tanrısı.

..................................

Bulundun ama, kim olarak bulundun peki?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...