Jump to content

Tanrı ve Varlığı

Recommended Posts

• İleti 692
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, İslam kusursuzdur yazdı:

Buzul evren yok olduktan sonra yeniden yaratılacak Allah tarafından orası sonsuzdur bk.kıyamet

Evet haklısın.Allah tarafından 6 günde yaratılan,düz yer ve yerde olanların tümünden sonra yaratılan,düz yerin üzerine kurulmuş yedi kat gök sonsuza dek duracak,cehennemde ve cennette kalacak olanlar da yer ve gökler durdukça orada sonsuza dek kalacaklar,ama sonsuza dek duracak olan büyük patlama sonucu oluşmuş evren değil.Bu ayrımı yapalım.

Sitelerde Paylaş

Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin çerçevesinden çıkıp gitmeye gücünüz yetiyorsa geçin. Ancak büyük bir güçle çıkıp gidebilirsiniz.Rahman 33

Burada dünyanın atmosferinin dışına hadi çıkabiliyorsanız çıkın,ancak büyük bir güçle çıkıp gidebilirsiniz denmiştir.Uzay araçları dünya atmosferini aşabiliyor.Bu da üstün bir güç işte.

Buradan dünya atmosferini çıkaran nereden çıkardı bilinmez,ama tabi kendilerine müslüman diyenler ayetten işine geleni çıkarabilirler.Ama bunlar şunu hiç düşünmezler.Cinler zaten gökte cirit atıp,göğün oturulabilir yerlerine oturup yüce melekler topluluğunu dinleyen varlıklardır kurana göre.Demek ki cinler üst katlara doğru çıkıp,yüce melekler topluluğunu dinlemeye çalışıyorlarmış.

Kuşkusuz biz dünya göğünü yıldızlarla süsledik.

İnatçı ve asi şeytandan koruduk.

Onlar artık yüce topluluğa kulak veremezler.Her yandan taşlanırlar.

Kovulup atılırlar, onlar için ahirette ardı arkası kesilmeyen bir azap vardır.

Yüce topluluktan bir söz kapan olursa, onu da delice bir alev izler.Saffat 6,7,8,9,10

Doğrusu biz cinler, göğü yokladık, fakat onu sert bekçilerle, alev hüzmeleri ile doldurulmuş bulduk.

Halbuki biz, oturma yerlerinde oturuyorduk. Fakat şimdi, kim dinlemek isterse, kendisini gözetleyen bir alev hüzmesi buluyor.Cin 8,9

Peki burada denilmek istenilen ne.Düz yer ve yedi kat gökten oluşan modelin dışına çıkabiliyorsanız,hadi çıkındır.Yok öteki türlü,dünya atmosferinin aşılmasından söz ediliyor derseniz,size şunu derler cinler zaten göklerin bir yerlerinde cirit atan,yüce melekler topluluğunu dinleyen varlıklar.He tabi müslümanlar şunu da diyebilirler.Dünya atmosferinde oturma yerleri var,cinler buralara oturup yüce melekler topluluğunu dinlemeye çalışıyorlar,dünya atmosferi de sert bekçilerle ve alev topları ile dolu.?

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

daha önce misafir olarak bulundum.çok zor olmasa gerek siz anlatın zeka seviyem iyidir biraz anlarım

Misafir olsun bakalım şimdilik.

Lafa "ondan öncesi yokluktu.." gibisinden girmişsin ya, işte yanılsamaların için yokluk ya da hiçlik kavramlarından başlayabilirsin. Bu başlıkta bolca konuşuldu üzerine. Tam olarak yerleştiremediğiniz kavramları her seferinde açıklamak biraz yorucu, biraz da boğucu olabiliyor takdir edersiniz ki...

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

M:Evren Allahın varlığının kanıtıdır.

Kuranda evren anlamında tek bir sözcük yoktur.Kuranın modeli düz yer ve onun üzerine kurulmuş yedi kat gökten oluşan bir modeldir.Yedi kat gök yerde olanların tümünden sonra yaratılmış,düz yerin üstünde direksiz olarak yükseltilmiştir.

M:Orada gökler derken evrenden söz ediliyor.

Ne yani yedi katlı evren yerde olanların tümünden sonra mı yaratılmış,yerin üstünde direksiz olarak mı yükseltilmiş?Bu bilimsel açıdan yanlış.

M:Senin ilmin yetmiyor orada yazılanı anlamaya.Yoksa orada yanlış felan yok.Ayrıca evrenin de bir sonu var.Bu da Allahın varlığının kanıtıdır.

İyi de Kurana göre yer ve gökler durdukça,cehennemde ve cennette kalacak olanların sonsuza dek orada kalacakları söyleniyor.

M:Evren yok olduktan sonra Allah tarafından yeniden yaratılacaktır.Evren sonsuza dek duracaktır.

Sonsuza dek duracak olan büyük patlama sonucu oluşan evren değil.Düz yer ve onun üzerine kurulan,direksiz olarak yükseltilen,güneşin,ayın ve yıldızların yapılarak yerleştirildiği,yerde olanların tümünden sonra yaratılan yedi kat göktür.Bu ayrımı iyi yapalım.

Benim gördüğüm şu,kendilerine müslüman diyenler Kuranda ne yazıyor,hiç takmıyorlar.Düşünceleri kuranla ters düşmüş,umurlarında değil.Ama gelin görün ki kuranla uyuşmayan düşüncelerini,savlarını islamın doğru olduğuna yönelik bir kanıt olarak da sunabiliyorlar bunlar.Kuran ayetleri üzerinden eleştiri getirilip,bunlara sunulunca da ya görmemezlikten gelip hiç yanıt vermiyorlar,ya yanıt verip kuranla uyumsuz düşünce ve savlarını islama kanıt olarak sunmayı sürdürüyorlar,ya da senin ilmin yetmez diyip işin içinden çıkıyorlar.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cinler boyut farkı olan varlıklar.Cinler bizden bir üst boyuttadır o yüzden onları göremeyiz.Onlar hakkında bildiğimiz şeyler var ama.Bizden hızlı olduklarını örneğin biliyoruz. ışık hızının üstüne onlarda geçemezler bizde geçemeyiz evrenin kuralları buna izin vermiyor bu yüzden belli bir yerin ötesine istesekte geçmemiz imkansız.Melekler cinlerden üst boyuttadır ve bir şekilde kulak hırsızlığı yaptıkları doğrudur bu Allahın takdir ettiği birşey bunlar insanlara binbir yalanla bu gelecekten bilgiyi haber verir kahinde binbir yalanla insanlara anlatır sonuçta bize bir imtihan vesilesidir .

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, İslam kusursuzdur yazdı:

cinler boyut farkı olan varlıklar.Cinler bizden bir üst boyuttadır o yüzden onları göremeyiz.Onlar hakkında bildiğimiz şeyler var ama.Bizden hızlı olduklarını örneğin biliyoruz. ışık hızının üstüne onlarda geçemezler bizde geçemeyiz evrenin kuralları buna izin vermiyor bu yüzden belli bir yerin ötesine istesekte geçmemiz imkansız.Melekler cinlerden üst boyuttadır ve bir şekilde kulak hırsızlığı yaptıkları doğrudur bu Allahın takdir ettiği birşey bunlar insanlara binbir yalanla bu gelecekten bilgiyi haber verir kahinde binbir yalanla insanlara anlatır sonuçta bize bir imtihan vesilesidir .

Göğün oturulabilir yerlerine oturup melekleri dinliyorlarmış bu cinler.Kendileri de göğü yoklamışlar orayı alev topları ve sert bekçilerle dolu bulmuşlar.Gök derken herhalde dünyanın atmosferinden söz edilmiyordur.Yüce melekler topluluğunu dinleyip,söz kapan olursa da ardına alev topu takılıyormuş bu boyutu farklı olan cinlerin.Mülk 5te de yıldızların şeytanlara atıldığı yazar.Mitolojide mantık aramıyoruz elbette.Bizim karşı çıkışımız mitolojik masalların gerçek olarak sunulmasınadır.Bunu da belirtelim.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

yokluktu derken onu kendimi daha iyi açıklamak için kullandım yoksa sizde biliyorsunuz bana göre herzaman yaratıcı vardı ve mutlak bir yokluk olması imkansız, açıklaması zor birşeye benziyor bu yanılsamalar galiba sorun değil teşekkürler

Mutlak bir yokluk yoksa eğer, bu varlık her zaman vardı anlamına gelir. Mesele ve bu başlığın da konusu d bu zaten: her zaman var olana tanrı dememizi gerektiren gerekçeler nedir? Var mıdır?

O tanrı ki, çelişik sıfatları ile birlikte mantıksal olarak mümkünsüz duruma geliyor. Siz de mantık dışı olduğunu düşündüğünüz yeri, başka bir mantık dışılıkla açıklamış, yani açıklamamış oluyorsunuz. Mantıksal olarak mümkünsüz olanları yok kabul ettiğimize göre, var dediğinizi zannetiğiniz şeye, aslında "yok" demiş oluyorsunuz.

Bigbang, "bu evrenin" zamansal başlangıcına gönderme yapıyor olmakla birlikte, aslen onun bir başlangıcı olduğunu bile tam olarak gösteremiyor. Bkz: Planck zamanı ve ötesi. Hudüs delilinin ayakları bu bağlamda da yere basmıyor, basamıyor.

Ayrıca, evren ve varlık kavramlarını karıştırmış gibi görünüyor olsanız da yazayım: bugün itibari ile evrenin hep var olması önünde mantıksal bir engel bulunmadığı gibi, güncel bilgilerimiz(Kaos-determinizm ve, termodinamik) tam aksi yönde, tanrıyı dıştalayan çıkarımları koşulluyor.

Bu, aman da evrenin başlangıcı bigbang şeklinde iki satırlık bir mevzu değil anlayacağınız. Her seferinde baştan yazdırıyorsunuz, yine baştan yazacaz mecburen demek ki..

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, Buzul said:

Göğün oturulabilir yerlerine oturup melekleri dinliyorlarmış bu cinler.. ..............

Buzul selam..

Bence de bu başlık bağlamında sadece varlık ve tanrı çerçevesinde kalmak daha doğru. Senin yazdıkların haklı, ama sonraki meseleler.

Sitelerde Paylaş

Bir çok tanrı inancı var diğerlerinin mantıksız olduğunu bende kabul ediyorum.Benim inandığım Allah ise hiçbir şüpheye ve mantıksızlığa sahip değil bunu size açık yüreklilikle söyleyebilirim(mantıksızlığı hemen burada sorun ve cevabını vereyim çok memnun olurum).Evrenin sonu olduğu konusunda araştırma yapmanızı öneriyorum evren’in genişlemesi diye başlayabilirsiniz evren’in sonu olmadığını sonsuza kadar var olacağını düşündüğünüz için söylüyorum

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, teflon yazdı:

Buzul selam..

Bence de bu başlık bağlamında sadece varlık ve tanrı çerçevesinde kalmak daha doğru. Senin yazdıkların haklı, ama sonraki meseleler.

Bunlar Tanrı derken İslamın Allahından söz ediyorlar.Hepimiz bunu biliyoruz.Tüm bu çabalar onun varlığını kanıtlamak için.Allahtan söz ediliyorsa,ona atfedilen Kurandan söz etmemek olmaz diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, İslam kusursuzdur yazdı:

bakın siz daha binaya temel atmadan en üst katda ne olduğunu sorguluyorsunuz size ricam önce yaratıcı varmı onu sorgulayın sonra dinleri sorgulayın şuanda bu yazılanlara inanmanız için önce yaratıcıyı bulabilmeniz lazım

Yaratıcı var mı,yok mu diye sorgulaman,Allah'ı var yapmayacak.Kuranın içeriğinde bir yanlış,tutarsızlık,mantıksızlık varsa,sen sorgulayınca bunlar Kurandan da yok olmayacaklar.Sonuç olarak şu istediğin kadar düşün,sorgula,Allahın varlığını kanıtlayamayacaksın.Ki zaten Kuran ayetleri denilen ve bize Allahın varlığını kanıtıdır diye sunulan sözlere baktığımızda bunların Allahın varlığına hiçbir şekilde kanıt oluşturamayacağını,bunların ancak Allahın uydurulduğuna kanıt oluşturulabileceğini görürüz.Çünkü örneğin,Muhammedin özel yaşamı ile ilgili ayetlerden,ya da allahın dolu tanelerini yönlendirip dilediğine isabet ettirmesinden,ya da yıldızların şeytanlara atılmasından,ya da yıldırımlarla allah ile uğraşanların çarpılmasından,Kuranda geçen diğer mitolojik masallardan ve diğer konularla ilgili ayetlerden Allahın varlığına ulaşıp,kanıtlayamazsın.Bu olanaksızca geriye tek seçenek kalıyor,iman et ve Kuranın tüm içeriğine katıl,Kuranda ne yazıyorsa doğru,gerçekmiş gibi savun.Kuran konusunda kuşkuya düşenlerden olma.Bu da demektir ki,iman edip,Kuranın tüm içeriğine katılan biri Kuranda yanlış,çelişki,mantıksız saçmalıklar olsa bile bunları körü körüne savunmayı sürdürecek,yanlışa yanlış diyemeyecektir,iman et ve ne yazıyorsa katıl düşüncesinin tutsaklığından kendini kurtaramadığı sürece.

Sitelerde Paylaş
36 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Bir çok tanrı inancı var diğerlerinin mantıksız olduğunu bende kabul ediyorum.Benim inandığım Allah ise hiçbir şüpheye ve mantıksızlığa sahip değil bunu size açık yüreklilikle söyleyebilirim(mantıksızlığı hemen burada sorun ve cevabını vereyim çok memnun olurum).Evrenin sonu olduğu konusunda araştırma yapmanızı öneriyorum evren’in genişlemesi diye başlayabilirsiniz evren’in sonu olmadığını sonsuza kadar var olacağını düşündüğünüz için söylüyorum

Bu cevap kime yazıldı bilmiyorum ama, kimse evren ya da sonsuzluk derken sadece bu evrene atıfta bulunmuyor. Evren, sonsuz ya da hep var olanın kaplamında zaten. Ona isterseniz varoluş ya da varlık deyin. Evren ise bunun içerisinde bir kesit. Onun sonlu ya da sonsuz oluşu üzerinden basit bir indirgemeye gitmemenizi öneririm. Varlık hep varsa, zaten yaratılmaya ihtiyaç duymuyor demektir. Yaratılmaya ihtiyaç duymayan bir şey için bir de mantık dışı ve sıfatları da çelişik bir tanrı icat etmenin gereği yok. Eğer varsa, o gereği siz göstereceksiniz.

Benim bir önceki mesajda yazdıklarıma direk bir cevap verirseniz daha kolay anlaşır ve ilerleyebiliriz. Önce anlaşıp anlaşamadığımız konusunda anlaşmak lazım.

Sitelerde Paylaş

teflon gayet mantıklı bir düşünce ortaya sürdüğün için teşekkür ediyoruö bundan sonrada yazacak dostlarımın  bu çerçevede benimle konuşmasını rica ediyorum.

dostum belkide bir yaratıcı yoktu ve zaten evren ezelden beri vardı diyorsun bu şekilde yaratıcıya ihtiyaç kalmıyor ama evren ivmelenerek genişliyor ve son bulacağı artık big bangı konuştuğumuz gibi konuşmamız gerekn birşey ve ebedi olmayan sonu olan birşey ezeli olamaz otomatikmen olamaz bu mantık ve matematiktir.Sonuç olarak sana sormak istiyorum yaratıcı şuanda eldeki tek gerçek değilmi

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...