Jump to content

Tanrı ve Varlığı

Recommended Posts

11 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

teflon gayet mantıklı bir düşünce ortaya sürdüğün için teşekkür ediyoruö bundan sonrada yazacak dostlarımın  bu çerçevede benimle konuşmasını rica ediyorum.

dostum belkide bir yaratıcı yoktu ve zaten evren ezelden beri vardı diyorsun bu şekilde yaratıcıya ihtiyaç kalmıyor ama evren ivmelenerek genişliyor ve son bulacağı artık big bangı konuştuğumuz gibi konuşmamız gerekn birşey ve ebedi olmayan sonu olan birşey ezeli olamaz otomatikmen olamaz bu mantık ve matematiktir.Sonuç olarak sana sormak istiyorum yaratıcı şuanda eldeki tek gerçek değilmi

Evren yok olacak (büzülecek ya da ısıl ölüme gidecek vb. demek) hepten yok olacağı ya da onunla birlikte tüm var oluşun ortadan kalkacağı anlamına mı geliyor?

Aksini söylüyor gibi görünüyor ama halen bu evren ve bigbang sınırları çerçevesinde akıl yürütüyorsunuz. Ne başlangıcı tam olarak gösterilememiş, ne de sonunun net olarak gösterilemediği yerde, üzerine üstlük.

Yaratıcı eldeki tek gerçek olmak şöyle dursun, daha bir alternatif olarak kabul edilme selahiyetine bile sahip değil. Hem gereksiz hem de mümkünsüz. Bize evrenle ilgili mantık dışıymış gibi görünen şeyleri öne sürüp(ki öyle değil), çözüm olarak ise asıl ve onlardan çok daha mantık dışı olan bir şey öneremezsiniz. Yaptığınız şey hem mantığa, hem de eşyanın tabiatına aykırı.

Varlık hep vardı ve bir yaratıcıya ihtiyacı yok. Bunun aksini gösterebilen beri gelsin. Göstereceğiniz şey daha da mantık dışıysa eğer, ona hiç yeltenmeyin bile.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 692
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

30 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

önce demişsinizki başlangıcını bilemiyoruz sonrada başlangıcı olmadığını zaten hep olduğunu söylemişsiniz hangisini düşünüyorsunuz

Benim başlangıç ve sona dair kastım ve yaptığım göndermeler, dar anlamda ve sınırlı olarak bu evrene dairdir. Başlangıcı olmayan, ya da hep var olandan kastım ise geniş anlamda varlık ya da varoluş. Başından beri anlatmaya çalıştığım şey.

Varlık ya varoluş: Hep var.

Evren ya da evrenler: Varoluşa içkin kesitler. Başlangıç ve son bizim koyduğumuz referans noktaları. Başlangıç ya da son da izafi kavramlar. Aslolan sonsuz döngü ve devinim.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, İslam kusursuzdur said:

Sağduyu - dostum ebedi olmayan şey ezeli değildir sonsuz değildir yani bir başlangıcı vardır .Bunu yazmıştım atlamışsın heralde.Müslüman olmam bu platformda önemli değil burada yaratıcının olduğunu savunuyorum çünkü artık biliyoruz evrenin bir sonu var ve bu onun bir yerde yoktan varolmasının kanıtıdır

Hangi yaratıcıyı savunuyorsun? Ba'l'i mi? Hubal'ı mı?

Saffat (125-126) “Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi olan Allah’ı bırakarak “Ba’l’e mi tapıyorsunuz?”

İnsan sürüyle yaratıcı yaratmış, herhalde hepsinden vekalet aldın, toplu savunma yapacaksın.

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Allahdır tek yaratıcı onu savunuyorum

Hah şöyle, ne olduğunu bilelim de ona göre cevap verelim.

Tebbet 1. Ebû Leheb’in elleri kurusun. Zaten kurudu.

Bu ne?

Hûd 70.  hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı (tahtı) su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde yaratandır. Böyle iken "Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz" desen, inkarcılar "Mutlaka bu apaçık bir büyüdür" derler.

Ya bu?

Sitelerde Paylaş

tebbet suresine bakarak hristiyanlıktan müslümanlığa geçiş yapanlar varken sen bu ne diyorsun bu sure apaçık bir mucizedir ebu leheb sadece ben müslümanım deseydi Allahı yalancı çıkaracaktı ama bunu yapmadı 

Hud suresi ise bizim cevap aradığımız evrenden önce ne vardı sorusuna cevap veriyor.unutmayın islam herşeyin açıklamasına sahiptir

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

tebbet suresine bakarak hristiyanlıktan müslümanlığa geçiş yapanlar varken sen bu ne diyorsun bu sure apaçık bir mucizedir ebu leheb sadece ben müslümanım deseydi Allahı yalancı çıkaracaktı ama bunu yapmadı 

Hud suresi ise bizim cevap aradığımız evrenden önce ne vardı sorusuna cevap veriyor.unutmayın islam herşeyin açıklamasına sahiptir

Kimlermiş acaba bu ayete bakarak hristiyanlıktan müslümanlığa geçen salaklar? Bu insanları bulup aptallığın simgesi yapmak lazım onları. Bir insan bu ayete bakıp din değiştiriyorsa zekasında sorun var demektir.

Ebu Leheb bu ayetten sonra müslümanlığa geçseydi Muhammed hemen bir ayet söyleyerek bir önce söylediğini nesh ederdi. Yapmadığı şey değil.

Hud Suresi'ne bakarak evrenden önce su olduğu cevabını alıyoruz. Allah'ın tahtı da bu suyun üstündeymiş. Bu su nereden geldi acaba?

Sitelerde Paylaş

Araştırabilirsin kim olduğunu ve muhammed(sav) ‘e yaptığın iftiradır iddiası olan ispatla mükelleftir diyorum.Kibir insanın düşmanıdır.Kibirlenme kendini çok zeki sanma dostum.Kibir ile yaşarsan bulamazsın doğruyu.Şeytan kibir yüzünden bu hale düştü oda kendini üstün görürdü.Suyun nereden geldiğini bilmiyorum onun ne çeşit bir su olduğunuda bilmiyorum bununla nereye varmak istiyorsun anlamadım doğrusunu Allah bilir.İnsan pek cahildir.

Sitelerde Paylaş

O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

enbiya-30

Bunuda peygamber efendimiz uydurdu değilmi? modern bilimin keşiflerini o zamanlar zaten biliyordu peygamber efendimiz (sav) kuranın bir mucizesi değildir size göre bu!!!

Doğrusu inkarınız ve isyanınızın çok ileri gitmesi ve bu konuda direnmeniz yüzünden kalplerinizin kapısının kapatıldığından korkuyorum.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Araştırabilirsin kim olduğunu ve muhammed(sav) ‘e yaptığın iftiradır iddiası olan ispatla mükelleftir diyorum.Kibir insanın düşmanıdır.Kibirlenme kendini çok zeki sanma dostum.Kibir ile yaşarsan bulamazsın doğruyu.Şeytan kibir yüzünden bu hale düştü oda kendini üstün görürdü.

Bu ayet sayesinde hristiyanlıktan müslümanlığa geçen insanlar olduğunu iddia eden sensin, iddiası olan ispatla mükellefse bunu ispatlamak da sana düşer.

İslam'da nesh diye bir şey yok mu?

Allah madem kibirden bu kadar şikayetçi, o zaman yarattıklarına kibir duygusunu vermeseydi.

12 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Suyun nereden geldiğini bilmiyorum onun ne çeşit bir su olduğunuda bilmiyorum bununla nereye varmak istiyorsun anlamadım doğrusunu Allah bilir.İnsan pek cahildir.

Nereye varmak istediğim gayet açık değil mi?  Bu su şimdi nerede? Evren yaratılırken bu suyun ne işi var orada? Allah'ın tahtı neden su üstünde? Boşlukta duramıyor mu bu taht? 

Bir tanrı neden kendi yarattığı insana cahil der? Verseydi bilgiyi, ne diye yakınıp duruyor? Bizzat kendi yarattığı canlıyla didişen, kavga eden, habire kendi yarattığı canlıdan şikayet eden tanrı mı olur?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

enbiya-30

Bunuda peygamber efendimiz uydurdu değilmi? modern bilimin keşiflerini o zamanlar zaten biliyordu peygamber efendimiz (sav) kuranın bir mucizesi değildir size göre bu!!!

Doğrusu inkarınız ve isyanınızın çok ileri gitmesi ve bu konuda direnmeniz yüzünden kalplerinizin kapısının kapatıldığından korkuyorum.

Allah burada hangi suyu kullandı acaba? Yerle gök nasıl bitişik? Üst üste mi yoksa yan yana mıydı? Ayırırken iki elini mi kullandı yoksa ayaklarından destek aldı mı?

Kalplerimiz kapatıldıysa sen ne diye buraya tebliğe geldin? Allah'ının kapattığı kalpleri açacağını mı sanıyorsun? Bu Allah'ına sen yanlış yaptın demek değil mi?

Sitelerde Paylaş

Tebbet sûresi yaşayan bir insan hakkında nazîl oldu. Yani Ebû Lehep hakkında nazîl oldu. Ebû Lehep bu sûre indikten sonra tam 8 sene daha yaşadı. Bu sûre onun ve karısının cehennemlik olduğunu bildiriyordu. Yani Ebû Lehep yalandan bile iman etse bu sûre geçersiz kalacaktı. Çünkü Ebû Lehep iman etmiş olacaktı. Ama Ebû Lehep bu sûre inmesine rağmen ve tam 8 sene yaşamasına rağmen inkârında direndi ve karısıyla birlikte zulmüne devam etti. İncelik ve mucize burada. Yani iman ederek bu sûreyi geçersiz kılabilirdi. Ama Allah onun iman etmeyeceğini biliyordu. İşte bu sûrede muhteşem bir mucize vardır. Bu da demektir ki Allah(Celle Celaluhu) geçmiş ve gelecek ile ilgili herşeyi eksiksiz bilmektedir

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Allahtan apaçık herşeyi açıklamasına rağmen şunuda yapsaydı bunu niye yapmadı diyip duruyorsunuz.Tekrardan söylüyorum siz Allahı görseniz halisünasyon gördüm diyip yine iman etmezsiniz.

Nasıl bir tipi olduğuna bağlı. Eciş bücüş çirkin bir şeyse kabus gördük de diyebiliriz.

8 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Tebbet sûresi yaşayan bir insan hakkında nazîl oldu. Yani Ebû Lehep hakkında nazîl oldu. Ebû Lehep bu sûre indikten sonra tam 8 sene daha yaşadı. Bu sûre onun ve karısının cehennemlik olduğunu bildiriyordu. Yani Ebû Lehep yalandan bile iman etse bu sûre geçersiz kalacaktı. Çünkü Ebû Lehep iman etmiş olacaktı. Ama Ebû Lehep bu sûre inmesine rağmen ve tam 8 sene yaşamasına rağmen inkârında direndi ve karısıyla birlikte zulmüne devam etti. İncelik ve mucize burada. Yani iman ederek bu sûreyi geçersiz kılabilirdi. Ama Allah onun iman etmeyeceğini biliyordu. İşte bu sûrede muhteşem bir mucize vardır. Bu da demektir ki Allah(Celle Celaluhu) geçmiş ve gelecek ile ilgili herşeyi eksiksiz bilmektedir

Ebu Leheb asıl adı Abduluzza, anlamı Uzza'nın kulu. Uzza arap putlarında birisi. Allah gibi yani. Muhammed'in dedesi oğullarına taptığı putların kulu anlamına gelen isimler vermiş, Muhammed'in babasına da Abdullah yani Allah'ın kulu ismini verdiği gibi.

Ebu Leheb Muhammed'in amcası, Muhammed iki kızı Ümmü Gülsüm ve Rukiye'yi bu amcasının iki oğlu Utbe ve Uteybe ile evlendirmiş, sonra amcası oğullarına bu kızları boşattırmış. Muhammed buna çok sinirlenmiş olmalı.

Herhalde Allah'ın Ebu Leheb'in müslüman olmayacağından haberi yoktu ki, Muhammed'i uyarmaya gerek duymamış.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, İslam kusursuzdur said:

Doğrusu siz Allahı görseniz ben halisünasyon gördüm diyip yine bir kılıf uydurursunuz.

Allah'ın insanlarca anlaşılması ve kavranması mümkün olmayıp (kuran referansı ile); bu minvalde allahı görüp görmediğimizi, gördüğümüzün allah olup olmadığını anlama ve bunu teyit etme kabiliyetimiz bulunmamaktadır. Allah'ın referans bir sureti resmi falan yok bir yerlerde neticede..

Gerçekten de, karşınıza heybetli bir şey çıkıp "ben allahım" dese, sonra sizi evrenin bir ucuna götürüp geri getirse falan filan, onun allah olduğuna hemen iman eder misiniz? Siz, önünüze çıkacak bu tip her bir şeyi tanrı olarak kabul etme durumunda mısınız mesela? Dış dünyayı algılamak üzerine kurulu ve onu sinyaller aracılığı ile simüle eden bir beyniniz var neticede. Her şekilde manipule edilebilir. Yeterli teknolojiye sahip bir ırk, bunu gerçekten yapmaya gerek duymadan da sizin evrenin öteki ucuna gittiğinizi "zannetmenizi" sağlayabilir..Ötesini de..

Sonra gerçek tanrı ortaya çıkıp da ensenize tokatı patlatabilir. :) ..Tabi onun da gerçek tanrı olduğundan emin olabilirseniz. 

İroni şaka maka ama, "bayağı gerçek" bir sorun bu. 

O tanrının zeus meus çıkmasına hiç girmedim bak. O zaman "bana allah'ı getirin" diye bilir misin mesela? Adamı oyarlar valla..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 hours ago, İslam kusursuzdur said:

Poiuz - senin metafizik dediğin şeyler ya şuanki bilimin açıklayamadığı şeyler ise (örneğin atomların 500 sene önce metafizik sınıfına girmesi ) 

bakın dostlarım sizler burdan binlerce kilometre uzaktaki bir araştırmacının atom altı parçacıklardan birini bulduğunu söylemesine hemen inanıyorsunuz sorgulamadan ama bu konuya öyle bir yaklaşıyorsunuzki artık geldiğiniz son noktada pozitivzme sığınarak kendinizi kandırıyorsunuz çünkü kendinizin tatmin edici cevapları yok lütfen oturup düşünün bir yaratıcı varsa onu bulmalıyım düşüncesi olmalı akıllı bir insanda 

....

Atom metafizikmiş felan bırak bu ayakları.
Kuranda "üç dört kanatlı" melekleri enerji yaptınız. Suların üstünde tahtı olan, kızdığı kişilere yıldırımlar atan Allahı kııktan kılığa soktunuz. Benim yanımda bir gün şu kadar yıldır diyen Allahı zamansız yaptınız vs.

Akıllı insan, tanrı varsa ararmış!
Evet akıllı insan VARSA arar. Ama HİÇ BİR ŞEY tanrıya işaret etmiyor. Sizin metafizik diye yine kılıktan kılığa soktuğunuz melekler, cinler gibi hayal ürünlerini kanıt(!!!) olarak sayarak bir tanrıyı bulduğunuzu sanmanız sizin için sevindirici. Benim çocuklar da Noel Babanın hediyeler getirdiğine inanıyorlar, bu MUTLULUKLARINI ellerinden almak istemem. Tanrınızla mutlu olmanızı dilerim ama aklı başında normal bir insanın bunlara inanacağını sanmanız yine tanrınız gibi bir hayal olmaktan ileri gitmez.

Sitelerde Paylaş

İslam kusursuzmuş.

Kendinden olmayanları rahat bırakmayan, kendi yaşam tarzını başkalarına dayatmaya kalkan, kadınları 3. sınıftan sayan, hür-köle-kadın sıralamalı kast sistemi uygulayan, öldürmeyi diline dolayan bir tanrısı olan,  hümanizmin h´s olmayan bir elçisi ve tanrısı olan, huysuz tanrısı olan, savaşmaktan medet uman, bir türlü çağdaşlayamayan ve temelinde tamamen erkek eğemenliğine dayanan şu mălum din kusursuzmuş...

"Savaşma seviş" anlayışını bu dinin hiçbir yerinde bulamazsınız.

Benim kıstasım bu.

Haliyle benim nazarımda bu din, Akfrika´lı Maassai kabilesinin inancının seviyesinin altında sayılır. :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...