Jump to content

Tanrı ve Varlığı

Recommended Posts

8 saat önce, İslam kusursuzdur yazdı:

Saçma.

hayvanlardada aynı nöronlar ve sistemler var onlar ile insanın arasındaki fark ruhtur nöronlar değil. üstelik Daha bilim keşfedememiş.Adam çıkmış açıklıyor.Bence git sen bi makale yaz.Yeni keşiflerinden dünya haberdar olsun.Ruh yoktur falan nörönlar yaz.Bu kadar basit olduğunu falan ispatla.

Gülüyorum bazen ya size bu kadar basit demenize özellikle.Adamlar sanırsın fizik ,biyoloji, kimya profesörü.

Şimdi siz insanlarda ruh olup hayvanlarda olmadığından bahsediyorsunuz,İslamiyet'e göre ruh yaşam emaresi değil miydi?Eh o zaman hayvanlar yaşadığı düşünülen ama ruhsuz robotlar mı?Bence insan ve hayvan arasındaki ayrım iradedir(iyi ve kötüyü sorgulama, karar verme,doğru olduğuna inandığını seçme)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 692
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

9 saat önce, democrossian yazdı:

Her şey beyinde biter sözünü duymuş olmalısın. Bu, materyalizmin insanlık kültürüne kattığı veciz ifadelerden biridir. Ruh tamamen bir deyiştir, insandan ayrık bir varlık asla değildir. Bu anlamda ruhu reddetmeye gerek yoktur. Ruh beyin nöronlarımızın bağlantı yapılanmasından başka bir şey değildir. Bir bilgisayar işlemcisinde ve bellek birimindeki 0 1 dizilişlerinin bir yazılımı oluşturması gibidir. Beyin elektrik sinyalleri yanında kimyasal transmitterleri de kullandığı için işlemciden çok daha karmaşıktır, henüz taklit edemedik. Bu milyarlarca yıllık evrimin ürünü. Bilgisayar daha yüz yılını bile doldurmadı. Evrimi küçümsemeyin, o da çok iyi tasarımcıdır. Değişimleri anında değerlendirir ve uygun değişimler hayatta kalarak ve neslini sürdürerek zaman içinde bilinçli tasarlanmışlık görünümü verir.   

Çok teşekkür ederim,ruhu böyle nitelendirmeniz çok yerine oturmuş.Peki bu nokta da insanın özü ne oluyor.Tüm bu aktarıma öz muamelesi yapamazsınız öyle değil mi?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, İslam kusursuzdur yazdı:

onlar ile insanın arasındaki fark ruhtur nöronlar değil.

Kuranda insana ruh verildiğine dair bir bilgi yoktur,

Bilakis esinlendiği bazı diğer antik dinler gibi ölümden sonra yine şu anki biyolojik formumuzda tekrar hayata döndürüleceğimiz söylenir.

Örneğin forumda güncel bir başlık

Yani masala göre cennet ve cehenneme gidecek insanlar orada etiyle, kanıyla, biyolojik tüm dünyasal ihtiyaçlarıyla beraber vücut bulacaklar.

Sonuç itibariyle, ruh meselesi de aynen nazar, türbe ziyareti, vb. gibi aslında islam’da bulunmayan ve islamla bağdaşmayan ama islam’a yamanan efsanelerden birisidir.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, Bibiraversenee said:

Çok teşekkür ederim,ruhu böyle nitelendirmeniz çok yerine oturmuş.Peki bu nokta da insanın özü ne oluyor.Tüm bu aktarıma öz muamelesi yapamazsınız öyle değil mi?

En sonunda bir müslümanın da hayır duasını aldın demo. Bu dünyada işin iş :D 

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, Bibiraversenee said:

.Siz de materyalist bir psikolog nasıl olur?Ruhsuz olduğumuzu kabul edersek şayet ruhsal sorunlara olan yaklaşımınız sadece düşünceler ve beyinle mi ilgili alanda döner.Hissettiğimiz kötü şeylerin sadece düşüncelerle ve onların kökleriyle ilgili olduğunu mu düşünüyorsunuz?Cevap verirseniz çok müteşekkir olurum.Bakış açılarınıza ve irdelemenize imreniyorum.

Sen ruh hastalığı, ya da ruhsal sorunlar derken, gerçek bir "ruh"a gönderme yapıldığını mı düşünüyorsun? Oradan başlamak lazım..Eğer öyleyse haklısın, ruh yoksa eğer, psikiyatri servislerini kapatmak lazım de mi :89:

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Bibiraversenee yazdı:

? çok hoşsunuz,ya tabiki sadece ruhtur falan diye bakmıyorum olaya.Nitekim ruhun olup olmadığı konusunda ben de bikararım.Ama demem o ki bu öz ve kafamdaki diğer düşünceleri seyreden ben yani asıl ben bu o dediğiniz nöronlar arasındaki aktarım olmamalı,sanki bir ben var gibi ama o da beynimdeki en ehemmiyetli ve konforlu odada yaşayan bensem o ruh olmayabilir tabi.

tarihinde Bibiraversenee tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Kuranda insana ruh verildiğine dair bir bilgi yoktur,

Bilakis esinlendiği bazı diğer antik dinler gibi ölümden sonra yine şu anki biyolojik formumuzda tekrar hayata döndürüleceğimiz söylenir.

Örneğin forumda güncel bir başlık

Yani masala göre cennet ve cehenneme gidecek insanlar orada etiyle, kanıyla, biyolojik tüm dünyasal ihtiyaçlarıyla beraber vücut bulacaklar.

Sonuç itibariyle, ruh meselesi de aynen nazar, türbe ziyareti, vb. gibi aslında islam’da bulunmayan ve islamla bağdaşmayan ama islam’a yamanan efsanelerden birisidir.

Hani Tanrı ruhundan üflemişti.Bu yüzden fıtratımız iyilik üzerineydi...Bu da mı yalan?Ehh  o zaman kalkın gidelim barbekü partisine?

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Bibiraversenee yazdı:

Hani Tanrı ruhundan üflemişti.Bu yüzden fıtratımız iyilik üzerineydi...Bu da mı yalan?Ehh  o zaman kalkın gidelim barbekü partisine?

Masala göre insana can vermek için ruhundan veya nurundan üflüyor, bir çeşit hokus pokus yani.

bununla beraber, her insana fiziksel bedeninden bağımsız hayalet bir benlik verildiğine dair hiçbir bilgi yok.

Kişiliğimiz & karakterimiz beynimizde oluşur, sarhoş olunca, beyne gelen hasar, hastalık vb. sonucunda, bambaşka bir kişi olup çıkabiliriz.

Fiziksel bedenden ayrı ruh söz konusu olsa kişilik bu töz'e bağlı olacağından asla değişmemesi lazımdı..

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Masala göre insana can vermek için ruhundan veya nurundan üflüyor, bir çeşit hokus pokus yani.

bununla beraber, her insana fiziksel bedeninden bağımsız hayalet bir benlik verildiğine dair hiçbir bilgi yok.

Kişiliğimiz & karakterimiz beynimizde oluşur, sarhoş olunca, beyne gelen hasar, hastalık vb. sonucunda, bambaşka bir kişi olup çıkabiliriz.

Fiziksel bedenden ayrı ruh söz konusu olsa kişilik bu töz'e bağlı olacağından asla değişmemesi lazımdı..

Çok mantıklı gerçekten etkilendim.

Sitelerde Paylaş
On ‎27‎.‎9‎.‎2018 at 22:57, İslam kusursuzdur yazdı:

Saçma.

Saçma olan ve salak olan sensin. İnsan beynini en yakın evrimsel kuzenimiz şempanze ile bile karşılaştırsan muazzam farkı görürsün. Tabii ki şempanze beyni de nöronlardan oluşuyor ama kaç nöron ve kaç sinaps? Her nöronun bir çok sayıda sinapsı vardır. Dolayısıyla nöron sayısı arttıkça sinaps sayısı katlanır ve bu sinapsların yaptığı iletim bağlantıları muazzam sayıda katlanır.

Bir Celeron işlemcide kaç transistör ve kaç bağlantı var, sekiz çekirdekli bir i8 işlemcide kaç transistör ve bağlantı var? Transistörler üç uçludur. Nöronlar ise... Olağanüstüdür. İşte:

jan06_html_m6042e12

Korkunç karmaşık bir iletim ağı kurarlar. Tüm duygularımızdan, düşüncelerimizden  bu ağ yapısı sorumludur. Evrimin son ve en büyük hediyesi işte bu sinaptik ağdır. En son bunu sonuç verdi evrim. 4,5 milyar yıl süren evrimin sonucu bu...

Sitelerde Paylaş

Nöron ağına baktığımda bunu taklit etmenin olanaksızlığı kafamı zonklatıyor. Bunun aynısını belki de hiç yapamayacağız. Bu yani çok farklı bir şey, yumuşak, esnek, şekilsiz bir şey. Bizim mühendislik ürünü katı, geometrik elektronik devrelerimize hiç benzemiyor. Biz bunu yapamayız. Mühendislikle bu yapılamaz gibi geliyor bana. Bunun için mühendislik filan lazım değil. Bunun için 4,5 milyar yıllık çılgın bir yaşamda kalma savaşı gerekiyor! Korkunç bir yaşamda kalma mücadelesi içinde yoğrulmuş bir yapı bu.

Kedim geldi ve klavyede gezinip tüm yazdıklarımı allak bullak etti. Neyse ki entere basıp yazdıklarını göndermedi. Yazıyı düzeltirken düşünüyorum, onunla aramndaki beyinsel farkı... Çok bariz bir fark tabii ki var. Kedi yaşamda kalma açısından son derece zeki, hatta bir çok konuda benden zeki. Ama işte sinaptik ağ üzerine hiç kafa yoramıyor o başka...

Dün gece yeryüzündeki yokoluşlar belgeselini izledim. Tabii çok araştırdığım bir konu ama derli toplu bir kez daha tekrarlamış oldum. Yeryüzü öyle korkunç bir yaşamda kalma savaşına sahne oldu ki tüyler ürpertici. Sadece en iyi hayatta kalmayı başarabilenler değişerek korkunç zorlu koşullardan ve keskin rekabetten çıkabildiler. Evrimin motoru bu oldu. Şu an hayatta olan ve hepsinin de soyu hâlâ tehlikede olan türler yeryüzünde ortaya çıkanların en iyileri, en başarılı olanları ve hayatta kalabilenleri... Diğerleri yok olup gittiler... Bu nedenle tasarlanmış gibi görünüyorlar. Tabii ki tasarlanmadılar, evrildiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...