Jump to content

Tanrı ve Varlığı

Recommended Posts

9 dakika önce, John Ahmet yazdı:

@İslam kusursuzdur kimse dinini seçmiyor ki ben seçmiş olaydım. Din dediğiniz şey bulunduğunuz topluma daha iyi eklenmeyi sağlayan bir gelenek yada kültürdür. Benim daha iyi eklemlenmek için çevemdeki insanlardan çok fazla beklentim oldu. Öncelikle böyle bir kültüre adapte olmak yerine hep sorguladım fakat insanlara daha yakın olmak için bu kültürü tüm bilgisiyle olduğu gibi kabul etmem istendi ve bu benim kendine bile dürüst olan kişiliğime çok aykırı geldi. Benim insanlara daha yakın olmamı sağlayacak şeylerden biri din olamaz. Benim beklentim her zaman daha yüksekti. Ben gerçekten iyi eğitim almış insanların kültürü içinde büyüdüm ve kendi içimde yaşadığım ateizmin sonrası benim için deizme dönüştü. Çünkü zaten post-ateizm gibi bir kavram ortaya atılsa orada agnostikler ve ağırlıklı olarak deistler bulunur.

Bulunduğu toplumun dini ne ise insanlar ona göre taklit ediyorlar ama sonradan insanlar dinini seçebilir.Sorgulayıp bulabilir.Bence üç semavi dini incele hristiyanlık yahudilik ve müslümanlığı bunların tek bir tanrıdan geldiğini anlayabilirsin daha sonrada acaba neden tanrı üç kere aynı tebliği yaptı diye sorup cevabını bul.İslam hakkında tüm kafanı kurcalayanları sorabilirsin.Şunu unutma yaratıcıyı tanıman gerekiyor yoktan varedeni bir olanı herşeyi bileni herşeye gücü yeteni.Din bir kültür değildir ne yazık böyle tanımanı sağlayanlara.

tarihinde İslam kusursuzdur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 692
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 dakika önce, İslam kusursuzdur yazdı:

Bulunduğu toplumun dini ne ise insanlar ona göre taklit ediyorlar ama sonradan insanlar dinini seçebilir.Sorgulayıp bulabilir.Bence üç semavi dini incele hristiyanlık yahudilik ve müslümanlığı bunların tek bir tanrıdan geldiğini anlayabilirsin daha sonrada acaba neden tanrı üç kere aynı tebliği yaptı diye sorup cevabını bul.İslam hakkında tüm kafanı kurcalayanları sorabilirsin.Şunu unutma yaratıcıyı tanıman gerekiyor yoktan varedeni bir olanı herşeyi bileni herşeye gücü yeteni.

Kronolojik olarak tüm bu dinleri inceleyip bu dinlerin henüz keşfetmediğin daha güçlü bir kaynağı olabilir mi? Bunu hiç sorguladın mı? Bahsettiğin bu üç dinde bölük pörçük bahsedilen konuların başka bir düzlemde hepsinin yerli yerine oturduğu bir dinle karşılaştın mı? Tüm bu soruların cevaplarını vermeden önce şu 5 kitabı bitirdikten sonra seninle bu konuyu tartışalım istiyorum.

Şu 5 kitabı oku lütfen bu sorular aklındayken sana bir ışık yakabilecek mi?

https://yadi.sk/d/8uykAkmE3ULLfQ

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, İslam kusursuzdur yazdı:

İncil bozulmuş bir kitaptır.İsa peygambere gelen vahiyler hemen yazıya dökülmemiştir.Bunun sebebi zaten 3 sene süren tebliğ süreci ve birçok zaman seyahat edip farklı illere gitmesi gibi ağır koşullarda tebliğ sürecini yürütmesinden dolayı dökülememiştir.Daha sonra isayı dinleyenlerin anlattıklarını dinleyen insanların incil yazması ve bunlarında tahrif edilmesi daha sonra birsürü incil ortaya çıkması ve bunların dört tanesi kabul edilmesi gibi nedenler ve dahası bir insanın tanrı olarak kabul edilmesi hristiyanlığın bozulmuş olduğunun kanıtlarıdır.Biz o yüzden şuanki incili kabul etmiyoruz ve onu kabul etmemek islamla ters düşmez.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, İslam kusursuzdur yazdı:

Güzel bir cevap soruyu biraz daha açık hale getirdi benim için ama tam değil çünkü örneğin uçakta çıkan yan ürün ses ve bu sesin neden çıktığını biliyoruz peki bilinç niye ortaya çıkıyor yan ürün olarak.Bunun cevabını biliyormusun?(Bu soru tartışmak için değil merakımı çeken birşey olduğu için soruyorum haberin olsunda yanlış anlama)

Bilincin kökeniyle ilgili bilimsel çalışmalar devam etmekte, 
beyni dijital olarak haritalandırmak ve yeniden yapılandırmak hiç kolay değil ama bu konuda bilim insanları her geçen gün cevapları almaya biraz daha yaklaşıyor
örneğin Seattle`daki Allen Beyin Araştırma Enstitüsü başkanı Christof Koch`un önderlik ettiği bir ekip tarafından geliştirilen yeni bir yöntem (3 boyutlu claustrum haritalandırma yöntemi) 
aradığımız cevabı bulabilmemiz için gerekli olan ipucunu bize sağlayabilir. Bekleyip göreceğiz..

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, İslam kusursuzdur yazdı:

İncil bozulmuş bir kitaptır.İsa peygambere gelen vahiyler hemen yazıya dökülmemiştir.Bunun sebebi zaten 3 sene süren tebliğ süreci ve birçok zaman seyahat edip farklı illere gitmesi gibi ağır koşullarda tebliğ sürecini yürütmesinden dolayı dökülememiştir.Daha sonra isayı dinleyenlerin anlattıklarını dinleyen insanların incil yazması ve bunlarında tahrif edilmesi daha sonra birsürü incil ortaya çıkması ve bunların dört tanesi kabul edilmesi gibi nedenler ve dahası bir insanın tanrı olarak kabul edilmesi hristiyanlığın bozulmuş olduğunun kanıtlarıdır.Biz o yüzden şuanki incili kabul etmiyoruz ve onu kabul etmemek islamla ters düşmez.

İngilizce olan videolar daha iyi ancak bulabildiğim kadarıyla türkçe kaynaklar ayrıca hristiyan forumu iyice karıştırın doğru bir algıdan hristiyanlığı incelemek isterseniz yalnız islam algısıyla sınırlı kalmayın.

Eski ahit tahrif iddiasına yanıt:(oldukça okumanı tavsiye ediyorum)

http://www.hristiyan.net/kutsalkitabindegismezligi/tahrif4.htm

Hristiyanlıkta vahiy kavramı:

http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=318386-https://www.youtube.com/watch?v=W6Jj2yqkbc0

teslis hakkında yazı:https://www.gotquestions.org/Turkce/Uclu-Birlik.html
Tahrif iddiasına yanıt:

Tahrif iddiası hakkında video:

İncil hakkında:

4 kitap günümüze nasıl ulaştı:

hristiyan apolojetiğini inceleyin

tarihinde yüpyücecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanların hristiyanlıkla ilgili görüşleri hezeyan düzeyinde ve trajikomiktir hakikaten. Çoğunun kendi kitabı gibi, hristiyanlıkla ilgili neyi nasıl neden niçin  reddettiğinden de haberi yoktur. 

İncil değişmişh aga..Bi masaya koyup sallamışlar, kalan dördünü seçmişler böhöhöörg..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sosya Medya’da hızla yayılan bir videoda Prager Üniversitesi’nden Frank Pastore, Allah’ın varlığını ispat etmek için dört maddeye dikkat çekti. Bilimsel olarak Allah’a inanmanın yanlış olduğunu ispat etmek için yola çıktığını belirten Pastore, bu süreçte bilimsel gerçeklerden yola çıkarak daha önce hiç düşünmediği noktaların kendisini Allah’a inanmak zorunda olduğumuz gerçeğine ulaştırdığını belirtti.

Bilimsel olarak herşeyin başlangıcı kabul edilen Big Bang tarzında 4 büyük patlamaya daha ihtiyaç duyulacağını belirten Pastore “Ya etrafımızda gördüğümüz herşeyi açıklama için yoktan var eden bu 4 büyük patlamaya inancımız olacak. Ya da bütün bunların ardında olan bir yaratıcıya, Tanrıya inancımız olacak” diyerek Allah’ı inkar etmenin insanı içinden çıkılamayacak zorluklara soktuğuna işaret etti.

Sorgulayan Müslüman sitesinin türkçeye çevirdiği Frank Pastore’un konuşmasından notlar şöyle:
(Orijinal konuşmadan hareketle “Tanrı” kelimeleri değiştirilmedi)

Biliyor musunuz? 27 yıldır bir ateisttim. Tanrı veya tanrıcılara inanan herkesin aptal, cahil, saf, ahmak olduklarını ve sadece para, güç ve cima için Tanrıya inandıklarını düşünürdüm. Yani sonuçta herkes biliyor ki; din fikirsel olarak zayıf olanlar için sadece psikolojik bir koltuk değneğiydi, değil mi?

Öyleyse fikrimi ne değiştirdi? Bütün hikayeyi "Shattered" isimli kitabımda anlattım. Burada Prager Üniversitesi'nde amaçlarımız için Cincinnati Red'te oynayan bir takım arkadaşım ile iddiaya girdim.

'BİR YARATICIYA İNANMANIN YANLIŞ OLDUĞUNU İSPATLAYACAKTIM!'

Bazı din kitapları okuyarak yazarın hatalı olduğu yerleri arkadaşlarla paylaşacaktım. Neden ateizm fantazi roman ve mitolojileriyle kandırılamayan insanlar için gerçek bir bakış açısı sağlıyordu? Yani inançlarını ve değerlerini hislerine geleneklerine değil de, delil ve kanıtlara dayandırmak isteyen insanları kastediyorum.

Kısaca ifade edersem; bir yaratıcıya inanmanın yanlış olduğunu kanıtlamak için yola çıkmıştım ve bunun çok uzun süreceğini düşünmemiştim. Fakat bu yolda bir çok zorlukla karşılaştım. "Aristotle" gibi zorluklar. "Augusta" ve "Aquinas" gibi zorluklar... Kısacası gerçekten açıklanması gereken bir değil, dört büyük patlamanın var olduğu bilinciyle karşı karşıya kaldım.

BİG BANG: KOZMOLOJİK BÜYÜK PATLAMA

Bunu daha önce hiç düşünmemiştim. İlk büyük patlamayı hepimiz biliyoruz, değil mi? Çoğunlukla bu soruya verilen cevap şudur: "Neden hiçbir şey yokken, bir şey var oldu?" Olay şu ki, hiçbir şey yoktu. Birden patlama oldu. İşte varlık ortaya çıktı. Zaman, madde, uzay hepsi meydana geldi.

16 milyar önce büyük kozmolojik bir patlama olmasaydı. Ne yavaş bir gelişme ne de değişim geçiren canlılar olacaktı.

Lambanın düğmesini açar gibi. Metafiziksel, ilk başta görmüyorsun ve sonra görüyorsun. İyi o zaman, kanıt beni nereye götürürse o yolu takip etmek isterim. Lakin, astrofizikçiler ilk büyük patlamanın bir kaç tane temek elementi meydana getirdiğini nükleer fırın olan trilyonlarca yıldızın periyodik cetvelde 118 elementi oluşturabilmeleri için milyarlarca milyarlarca yılın geçmesi gerektiğini söylemekteler.

Fakat şöyle ki; ilk teorik ve kozmolojik büyük patlama sadece enerjiden madde oluştururken daha hayatın kaynağını bile işaret etmiyordu. Öyleyse, yaşam yokken nasıl hayata geldik? Nasıl kendiliğinden türeme meydana geliyor? Demek istediğim; varlık, yokluktan nasıl geliyor?

Kanıt nerede?

Başka hiç bir şey yokken var olma durumu için körü körüne bir inanca ihtiyacınız var. Bir çeşit biyolojik ikinci büyük patlamaya...

BİG BANG: BİYOLOJİK BÜYÜK PATLAMA

100 yıl öncesinde fizikte, biyolojide ve kimyada yaptığımız onca inanılmaz gelişmelere rağmen bunu yapmaya yaklaşamadık bile. Hiç ipucumuz yok. Ne kadar yakından bakarsak bakalım, uçurum o kadar büyüyor.

Tabi canlı türlerini nasıl değiştireceğimizi, DNA materyallerini nasıl ekleyip, çıkaracağımız konusunda çok şey öğrendik. İnsan gen haritasını çıkardık fakat Hâlâ ölü hücreden canlı bir türü oluşturabilmek için bir fikrimiz yok.

BİG BANG: İNSANBİLİMSEL BÜYÜK PATLAMA

Şu açıdan bakın; sadece fizik, kimya ve temel biyolojimiz var ve madde, enerji ve bazı basit canlıları biliyoruz. Hâlâ çok farklı canlı türleriyle alakalı açıklama yapacak bilgimiz yok. Demek istediğim; bakteriler, bitkiler ve hayvanlar arasındaki büyük farklar. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki farkları tam olarak açıklayacak bilgimiz yok. Hâlâ bu konuya yönelik insanbilimimiz yok.

Bu yüzden, bunların hepsini açıklayabilmek için bir çeşit 3. insanbilimsel büyük patlamaya ihtiyacımız var. Elbette Darwin "insanoğlunun kökeni" kitabı ile peşinde olduğu şey buydu. Darwin bir çok soruya cevap verdi. Fakat o hiç asıl soruyu sormadı. Evrim nasıl başladı? Hâlâ etrafımızda olan Dünyayı tam anlamıyla tanımlamayı bitiremedik.

Son büyük patlamamızın şunu açıklaması gerekecek: "Mekanik hayvan beyni nasıl oluyor da düşünebilen insan beynine dönüşüyor?" En basit canlılar bile beyne ve merkezi sinir sistemine sahipler. Nasıl oluyor da böyle birşey Michelangelo, Shakespeare ve Beethoven'ın aklı olabiliyor?

BİG BANG: PSİKOLOJİK BÜYÜK PATLAMA

Hayvanlar sanat icra etmezler. Güzelliği takdir edemezler. Sorun bundan bile daha temel. Özgür irade ve içebakışı (kendi duygu, düşüncelerinin muhasebesini yapma, varoluşunu sorgulama) nasıl açıklayabiliriz.

Bunların yanısıra, insanoğlunun ivedi varlıksal sorma güdüsü olan "Neden" sorusu da var. İnsanoğlunun ahlaki ve estetik anlayışını açıklama için bir çeşit 4. psikolojik büyük patlamaya ihtiyacımız olacak. Ve ayrıca insanın anlam, değer, amaç arayışını elbette gerçek iyiyi, güzeli, hakikati takdir etmesinin sebeplerini de açıklamalıyız.

Ve yine bu sorunları anlayabilmek için patlamalara ihtiyacınız var. Yani varlığı meydana getiren patlamaların olmasına... Bunların hiç birinin de yavaş bir gelişimi gösteren bir kanıt olmadığı için bir seçeneğe sahip olmanızı istiyorum.

KISAYOL: ALLAH’A İNANMAK

Ya etrafımızda gördüğümüz herşeyi açıklama için yoktan var eden bu 4 büyük patlamaya inancımız olacak. Ya da bütün bunların ardında olan bir yaratıcıya, Tanrıya inancımız olacak.

Bu yüzden bir dahaki sefere birisi size sorarsa: "Hey, büyük patlama nasıl olmuş?" Onlara şu soruyu sorduğunuzdan emin olun: "Hangisi? Kozmolojik, biyolojik, insanbilimsel veya psikolojik..."

Kaynak: Risale Haber

Sitelerde Paylaş

Eski beyzbol oyuncusu ve evangelist cahilin biri boşlukların aciz tanrısının yaşabilmesi için 4 sac ayağı belirlemiş kendi çapında.

Boşlukların tanrısı için bu sözde 4 boşluğun hiç doldurulmaması, bilinmemesi gerekiyor. Bir gelişme olduğu takdirde vay hallerine.

Bilim düşmanlığı işte böyle başlıyor.

Onların bir boşluk olup olmadığı ise apayrı bir mevzu ve kırk kere yazıldı.

Neyse insan onuruna aykırı "benim kafa basmadı yöntemi" arz-ı endam etmeye devam ediyor, göbeğini kaşıyan müslüman cahili bu yönteme bayılıyor. 

Neden: Çünkü lazım olan tek şey cahillik. :)

https://whyevolutionistrue.wordpress.com/2016/12/28/prager-university-four-new-arguments-for-the-existence-of-god/

Şimdilik bundan fazla emeğe gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Ateistlere göre evren ezelidir.Bu fikir baştan aşağı yanlıştır.Ezeli demek başlangıcı sonsuzda olan yani başlangıcı olmayan şey demektir.Bu yüzden bizim şuan içinde bulunduğunuz zamana gelmemiz imkansızdır çünkü sonsuzdan başlayıp herhangi bir noktaya gelmek imkansızdır.Ezeli olan bir evren fikri mantıkla çelişir.Ateizmin tek dayanağı olan sonsuz evren fikri mantıksızlıktır.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, İslam kusursuzdur said:

Ateistlere göre evren ezelidir.Bu fikir baştan aşağı yanlıştır.Ezeli demek başlangıcı sonsuzda olan yani başlangıcı olmayan şey demektir.Bu yüzden bizim şuan içinde bulunduğunuz zamana gelmemiz imkansızdır çünkü sonsuzdan başlayıp herhangi bir noktaya gelmek imkansızdır.Ezeli olan bir evren fikri mantıkla çelişir.Ateizmin tek dayanağı olan sonsuz evren fikri mantıksızlıktır.

Tanrı da ezeli değil mi...

O nasıl başarmış ezelden bu yana gelmeyi ...

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

E be zeka küpü(!), bu konu ve bu sorunun cevabı üzerine kaç kere konuşuldu bu forumda biliyor musun? Bari önceden öncesinden ortalığı az kolaçan et de, her defasında böyle pişti olup rezil olma. Caner taslaman artıklarına karnımız tok bizim.

Sen giderken bu forum dönüyordu. Bunu zamanla öğreneceksin. Burnun sürte sürte. 

Blöfçü bir cahilsin. Yazdıklarının aslı astarı ile ilgili en ufak bir fikrin yok. Zaten bu yüzden teistsin.

Hırs yapma. Kitabın orijinali olmayabilir olsun. Ama o hırsla abandıkça batıyorsun..

(Kıyamam ya, baya da uğraşıyor hani..)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kirec yazdı:

Tanrı da ezeli değil mi...

O nasıl başarmış ezelden bu yana gelmeyi ...

1.  Evren ya başlangıca sahiptir ya da sonsuzdan beri vardır. 2.  Sonsuz, sürekli olarak ilerlemeyi ve ilerlemeyle tamamlanmayanı ifade etmektedir.3.  Evrendeki geçmiş zaman sonsuz ise bizim bu noktada var olabilmemiz için sonsuzun tamamlanmış olması lazımdır. 4.  Sonsuz eklemeyle tamamlanamayacağına göre (2. maddeye göre) ve bizim var olmamız inkâr edilemeyeceğine  göre  evrendeki  geçmiş  zaman  sonsuz olamaz. 5.  Öyleyse evrenin bir başlangıcı vardır (1. ve 4. maddelere göre).Bu argümanın önemli yanlarından biri evrenin başlangıcı  gibi  zamanın  başlangıcı  olması  gerektiğini  de göstermesidir. Buradan çıkan önemli sonuca Kindi ve Gazali dikkat çekmişlerdir; buna göre Allah, evrenin yanında zamanın da yaratıcısıdır.Kısacası Allah, evreni aşkın olduğu gibi zamanı da aşkındır. Bu husus ise kelam ve din felsefesi gibi alanlardaki önemli sorunlara ışık tutacak kadar önemlidir. Bu mesele çok tartışılmış olan kader gibi konuların anlaşılmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca “Allah neden evreni daha önce değil de sonra yarattı?” veya “Allah insanı yaratmak için neden milyarlarca yıl bekledi?” gibi sorular, bu meselenin aydınlanmasıyla anlamsızlaşır. Çünkü zamanın yaratıcısı için zamana tabi olmak ve beklemek söz konusu olamayacağı  için  zamana  tabi  olmayı  ve  beklemeyi  varsayan  bu sorular anlamsızlaşır.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

1.  Evren ya başlangıca sahiptir ya da sonsuzdan beri vardır. 2.  Sonsuz, sürekli olarak ilerlemeyi ve ilerlemeyle tamamlanmayanı ifade etmektedir.3.  Evrendeki geçmiş zaman sonsuz ise bizim bu noktada var olabilmemiz için sonsuzun tamamlanmış olması lazımdır. 4.  Sonsuz eklemeyle tamamlanamayacağına göre (2. maddeye göre) ve bizim var olmamız inkâr edilemeyeceğine  göre  evrendeki  geçmiş  zaman  sonsuz olamaz. 5.  Öyleyse evrenin bir başlangıcı vardır (1. ve 4. maddelere göre).Bu argümanın önemli yanlarından biri evrenin başlangıcı  gibi  zamanın  başlangıcı  olması  gerektiğini  de göstermesidir. Buradan çıkan önemli sonuca Kindi ve Gazali dikkat çekmişlerdir; buna göre Allah, evrenin yanında zamanın da yaratıcısıdır.Kısacası Allah, evreni aşkın olduğu gibi zamanı da aşkındır. Bu husus ise kelam ve din felsefesi gibi alanlardaki önemli sorunlara ışık tutacak kadar önemlidir. Bu mesele çok tartışılmış olan kader gibi konuların anlaşılmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca “Allah neden evreni daha önce değil de sonra yarattı?” veya “Allah insanı yaratmak için neden milyarlarca yıl bekledi?” gibi sorular, bu meselenin aydınlanmasıyla anlamsızlaşır. Çünkü zamanın yaratıcısı için zamana tabi olmak ve beklemek söz konusu olamayacağı  için  zamana  tabi  olmayı  ve  beklemeyi  varsayan  bu sorular anlamsızlaşır.

Ne diyorsun yani tanrı ezeli mi değil mi...

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, İslam kusursuzdur said:

1.  Evren ya başlangıca sahiptir ya da sonsuzdan beri vardır. 2.  Sonsuz, sürekli olarak ilerlemeyi ve ilerlemeyle tamamlanmayanı ifade etmektedir.3.  Evrendeki geçmiş zaman sonsuz ise bizim bu noktada var olabilmemiz için sonsuzun tamamlanmış olması lazımdır. 4.  Sonsuz eklemeyle tamamlanamayacağına göre (2. maddeye göre) ve bizim var olmamız inkâr edilemeyeceğine  göre  evrendeki  geçmiş  zaman  sonsuz olamaz. 5.  Öyleyse evrenin bir başlangıcı vardır (1. ve 4. maddelere göre)....

Bak hala yazıyor.

Evladım böyle bir matematik yok. :0_80cbc_37a71a73_L:

Tongaya geliyorsun ama müstahak sana.

Yaşayarak öğren.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Ağır gelebilir yazdıklarım.Sindirin önce.

Kör müsün? 

Saf mı?

Rezil olmak hoşuna mı gidiyor yoksa?

Bu konuya ilişkin başlık var zaten. Bir tane de değil. Aç bak da "rezil olduğun kısmı gör" diyoruz.

Herkes yapmaz bu güzelliği.

Bakalım daha ne kadar direticen cahilliğinde. 

Tam ibretlik bir müslümansın. 

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, İslam kusursuzdur yazdı:

Vahyin ilk zamanları hz.ali hz.aişe hz.abdullah b. mesud gibi sahabeler kendi kendilerine gelen vahiyleri kaleme dökmüşlerdir ama bu yazılarda direk vahiye kendi sözlerinden ekleme yapmışlardır.Daha sonra hz.ebubekir ve hz.osman döneminde bu nüshaların toplanıp ayrılması süreci olmuştur.ümmetin birliği ile yorumsuz vahiyler toplanmıştır.(zaten sahabeler ayetleri ezbere biliyordu ortaya bir zorluk ve ihtilaf çıkmadı) daha sonra bu yorumlu sahifelerin sahipleri söz ve fikir birliğiyle bu  sahifeleri yakarak yoketmişlerdir.Ünlü bir tefsir alimi ibni kesir bu sahifelerden birine şamda dimaşk camiinde rastladığını bildirmiştir.Yani hepsi yakılmayan bu sahifelerin bulunması doğaldır.Yüzyıllardır ilk kuran-ı kerimi okuyoruz merak etmeyiniz.

Ezberlediğiniz klişeleri bozuk plak gibi tekrarlamaktan bıkmıyorsunuz. Merak edip verilen linkleri incelemeyeceğinizi tahmin etmiştim zaten..

Size antik kuran versiyonlarından bahsetmiyoruz, bunlar günümüzde mevcut ve satın alınabilen arapça kuran versiyonları!!
standard bir müslüm olarak size belletildiği üzere tüm dünyada tek bir kuran versiyonu olduğunu sanıyorsunuz ama yanılgı içerisindesiniz.
Verdiğim linkte toplamda 7 ayrı versiyondan bahsedilmiş ama bunlardan daha az popüler olan başka versiyonların mevcut olduğunu da eklemişler
ve 2 farklı versiyonu ele alıp kritiği yapılmış bunlar Türkiye'de bulunan 1924 Mısır standard "imam hafs" versiyonu ve genellikle kuzey afrika, 
cezair, tunus, sudan ve batı afrika topraklarında yaygın kullanılan "imam warsh"  versiyonu kuranlar

karşılaştırma yaparken ana hatlarıyla 4 farklı kategoride uyuşmazlıklar tesbit edilmiş, bunlar; 

-temel harf / grafiksel farklılıklar
-vurgu farklılıkları
-sesli harf farklılıkları
-besmele farkları

Bahsedilen birbirinden farklı versiyon kuranları satın alabilirsiniz, buyrun satın almak için linkler;

http://www.easyquranstore.com/tajweed-quran-in-other-narrations-rewayat/
http://www.neelwafurat.com/itempage.aspx?id=lbb136244-96455&search=books
http://www.iqrashop.com/Le_Saint_Coran_pack_de_2_masahifs_avec_les_2_lectures_de_Albazi_et_de_Qonbol_d_apres_Ibn_Kathir--Livre_livres-Saint_Coran-8099-.html
http://audio.islamweb.net/audio/index.php?page=rewayat&rewaya=2
https://tr.scribd.com/document/10883768/01b-ورش-جزائر

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, İslam kusursuzdur said:

Tam ibretlik ateistlersiniz.Cevap bulamayınca.Hakaretler falan.Kolay yolu bulmuşsunuz ohhhh.Cevabım yok hakaret edeyimmm

Senin okuman var mı? Yazdığım şeyi görüyor musun..?! 

Dur bakalım aymazlık ve kendini bilmezliğinin sınırlarını test ediyoruz şu an.

Din, bir insanın benliği ve kendi öz saygısını ne derece imha edebiliyor....naklen yayındayız.

Daha uğraşamam seninle.

Sana ilk şu başlığı veriyorum.

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/66469-evrenin-başlangıcı-ve-pozitif-ateistlerin-çelişkisi/&do=findComment&comment=1399635

Dahası da var bu forumda. Oku, öğren.

Ödevin bu.

Belki utanmasını da öğrenirsin bu arada.

Yeni gelin gibi her gördüğün şeye de dalma.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...