Jump to content

Recommended Posts

Ahşap bloka saplanan mermi konusunda salınımı bulmak için kesinlikle blokun asılı olduğu kablonun uzunluğunun bilinmesi gerekiyor. Çünkü aksi halde salınım sonucu blokun kazandığı yükseklik bilinemez.

O halde soruyu önce daha basit formatta ele alıp asılı bir ahşap bloka alttan düşey doğrultuda gelen merminin bloku ne kadar yukarı zıplatacağını sormak gerek. Tabii ki blok ağırlık merkezinden asılı ve mermi ağırlık merkezine saplanıyor. Mermi blokun içinde kalacak.

Düşünüyorum da bu konu, dünyanın çekiminden kurtulmak için neden muazzam enerji gerektiği konusunu da açıklayıcı.

Tahtada merminin saplanması sırasında oluşan deformasyon ve ısınma da düşünülürse çok hızlı gelen bir merminin bile blokta fazlaca bir zıplama yapmayacağı çok açık. Bunu tam esnek çarpışma şeklinde düşünsek, yani çelik bir bloka çelik bir bilyenin çarpması şeklinde düşünsek yine ciddi bir hareketlenme olmaz. Yani 50 kiloluk blok ve 100 gramlık çelik bilyeyle. Hatta üstelik bu durumda bilye bloku fırlatamadığı için hızla geri yansıyarak enerjisinin tamamını bloka aktarmaz diye düşünüyorum.    

Düşey silindirik bir boru içerisinde asılı duran çapı boru çapında bir çelik küreye aynı fiziksel özelliklerde aşağıdan fırlatılan bir çelik bilyenin çarpması durumunda üstteki bilyenin yukarı ne kadar yüksekliğe fırlayacağı da sorulabilir, tabii sürtünmeler gözardı edilerek. Bu yani özdeş çelik topların çarpıştığı sarkaç düzeneği gibi olur. Kayıplar nedeniyle çarpılan bilye diğerinden daha küçük bir açıya fırlar.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Ahşap bloka saplanan mermi konusunda salınımı bulmak için kesinlikle blokun asılı olduğu kablonun uzunluğunun bilinmesi gerekiyor. Çünkü aksi halde salınım sonucu blokun kazandığı yükseklik bilinemez.

O halde soruyu önce daha basit formatta ele alıp asılı bir ahşap bloka alttan düşey doğrultuda gelen merminin bloku ne kadar yukarı zıplatacağını sormak gerek. Tabii ki blok ağırlık merkezinden asılı ve mermi ağırlık merkezine saplanıyor. Mermi blokun içinde kalacak.

Düşünüyorum da bu konu, dünyanın çekiminden kurtulmak için neden muazzam enerji gerektiği konusunu da açıklayıcı.

Tahtada merminin saplanması sırasında oluşan deformasyon ve ısınma da düşünülürse çok hızlı gelen bir merminin bile blokta fazlaca bir zıplama yapmayacağı çok açık. Bunu tam esnek çarpışma şeklinde düşünsek, yani çelik bir bloka çelik bir bilyenin çarpması şeklinde düşünsek yine ciddi bir hareketlenme olmaz. Yani 50 kiloluk blok ve 100 gramlık çelik bilyeyle. Hatta üstelik bu durumda bilye bloku fırlatamadığı için hızla geri yansıyarak enerjisinin tamamını bloka aktarmaz diye düşünüyorum.    

Düşey silindirik bir boru içerisinde asılı duran çapı boru çapında bir çelik küreye aynı fiziksel özelliklerde aşağıdan fırlatılan bir çelik bilyenin çarpması durumunda üstteki bilyenin yukarı ne kadar yüksekliğe fırlayacağı da sorulabilir, tabii sürtünmeler gözardı edilerek. Bu yani özdeş çelik topların çarpıştığı sarkaç düzeneği gibi olur. Kayıplar nedeniyle çarpılan bilye diğerinden daha küçük bir açıya fırlar.

Senin mermi sorusundan devam edelim.

Sarkaç boyu salınım genliği ile alakalıdır.

Ama yüksekliğin sarkaç boyu ile alakası yok.O sabit.:)

Kafa karıştırmaya devam edeyim.:0_80cbc_37a71a73_L:

Enerji eşitliğine göre ;

0,1*5002 /2 =(50+0,1)*9.8*h

h=25,46 metre çıkar.

momentum eşitliğine göre hesaplayınca 

(Mt. Vs)/2 = Mg. hmax 

1/2 = 9,81 . hmax

hmax = 0.0509m olur. 

not: hız 0,998m/s alınsaydı hmax = 0.0507m  çıkıyor.

Sorum şu momentuma göre hesapladığımızda elde ettiğimiz h yüksekliğinin potansiyel enerjisi merminin başlangıçtaki kinetik enerjisinden neden daha düşük?

Kayıp enerji nereye gitti?

m*g*h=(50+0.1)*9.8*0.0507=24.8926 joule

m*v2/2=0.1*5002/2=12500 joule

:0_80cbc_37a71a73_L:

@Sütlü Kase @Bir Buçuk  katkılarınızı bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Sorum şu momentuma göre hesapladığımızda elde ettiğimiz h yüksekliğinin potansiyel enerjisi merminin başlangıçtaki kinetik enerjisinden neden daha düşük?

Kayıp enerji nereye gitti?

Kafa karıştıracak bir şey yok. Sana gönderdiğim ilk iletide cevabı vermiştim aslında. Tam esnek olmayan ve esnek olmayan çarpışmalarda enerji korunmaz. Haliyle merminin tüm enerjisini toplam birleşik kütleye aktaramazsın. 

Enerjinin korunması için söylediğim şartlar gerçekleşmeli, belki aklıma gelmeyen dahası da vardır bile. 

Sitelerde Paylaş

Hiç bir uzunluk mesafeyi artırmaz tabii. Mesafeyi artıracak tek etken kütle. 

Bir de çok uzun kollu sapan şeklinde mancınıklar var. Bunlar daha ürkütücü. Bunlar fırlatılacak taşı kolun ucuna bağlı bir iple taşıyor ve fırlatma sırasında ipin uzunluğu da kolun uzunluğuna eklenerek taş çok yükseğe ulaşıyor. Bunlar yüksek burçları dövmek için kullanılırdı.

İnsan türü var olduğundan beri bir şeyleri atmaya fırlatmaya çok meraklı olmuştur.

Sitelerde Paylaş
On 07.08.2018 at 23:15, democrossian yazdı:

Hiç bir uzunluk mesafeyi artırmaz tabii. Mesafeyi artıracak tek etken kütle. 

Bir de çok uzun kollu sapan şeklinde mancınıklar var. Bunlar daha ürkütücü. Bunlar fırlatılacak taşı kolun ucuna bağlı bir iple taşıyor ve fırlatma sırasında ipin uzunluğu da kolun uzunluğuna eklenerek taş çok yükseğe ulaşıyor. Bunlar yüksek burçları dövmek için kullanılırdı.

İnsan türü var olduğundan beri bir şeyleri atmaya fırlatmaya çok meraklı olmuştur.

Ben bir tane ufak mancınık yaptım.

Ağırlık kolu 16.5 cm  kepçe kolu 24 cm toplam 40.5 cm uzunluğunda.

Dönme  ekseni yerden 34 cm yüksekliğinde.

ağırlık olarak 870 gr silindir demir kullandım.

2.5 cm çapında 21 gr ağırlığındaki cam misketi 26 derece atış açısı ile 1.5 metre uzağa atabiliyor en fazla.

45 derece atış açısı ile  1.2 metre uzaklığa atıyor.

bu mesafede okçular bizi vurur.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

2.5 cm çapında 21 gr ağırlığındaki cam misketi 26 derece atış açısı ile 1.5 metre uzağa atabiliyor en fazla.

45 derece atış açısı ile  1.2 metre uzaklığa atıyor.

Sürtünmeler ihmal edildiğinde, atış açısı birbirini 90'a tamamlayan dereceler aynı uzaklığa atabiliyorlardı. Ve en büyük mesafeye 45 derece ile erişiyorduk.

Sürtünmeler devreye girdiğinde, havada kalış süresi uzun olan atış daha kısa bir mesafeyle sonuçlanıyor, yani sürtünmesiz ortamda 13 derecelik atışla 77 derecelik atış eşit mesafe uzaklığa erişeceklerken, 77 derecelik atışın havada kalış süresi fazla olduğu için 13 derecelikten daha fazla süre sürtünmeye maruz kaldığından yarışı daha geride bitiriyor.

Peki sürtünmeler de hesaba katıldığında kaç derecelik açıyla en fazla mesafeyi elde edebiliriz ?

Bu bana 26 ile 45 derece arasında 45'e daha yakınmış gibi geliyor.

Sitelerde Paylaş

Ben çocukken yaylı mancınık yapardım. Namlu olarak boru kullanır ve pistonun arkasına kuvvetli bir yay koyar, bu yayı namludan bastırdığım oklava gibi bir şeyle sıkıştırdıktan sonra borudaki bir delikten pim sokarak sabitlerdim. Oklavayı çıkarıp bir bilyeyi namlunun içine atar ve pimi bir iple aniden çekince yay bilyeyi fırlatırdı. Oldukça tehlikeli bir aletti. İlk prototipini tükenmez kalemle yapmıştım. Neyse ki kimseyi yaralamadım.

Çocukken çok tehlikeli şeylerle uğraştım, sakatlanmadığım için şanslıyım. Elektrik, asitler, yanıcı ve patlayıcılar buna dahil. Pnömatik bir ok fırlatıcı da yapmıştım ve isabeti çok iyiydi. Roket denemeleri yaptım, bir keresinde büyük bir roket yapmaya kalkışınca şiddetli bir patlamaya yol açtım. Dayak yememek için kaçtım. Bir kere yangın çıkardım ve zor söndürdüm.

Endüstriyel tasarım mühendisliği okumak idealimdi, elimden tutup yol gösteren olmadığı için gerçekleşmedi maalesef. Gerçekleşseydi kademeli roket tasarımı yapmak istiyordum. NASA'ya girmek idealimdi! Elon Musk'ın rakibi olabilirdim! :D Fakat kimseyle konuşmayıp sürekli planlarıma odaklandığım için beni kimse keşfetmedi! :lol: 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

kaç derecelik açıyla en fazla mesafeyi elde edebiliriz ?

Sürtünme olsa da olmasa da 45 derece. Sürtünme olmasa tam bir yay çizerdi fakat sürtünme nedeniyle parabolik bir rota izler. Eğer yüksek bir engeli aşmak gerekiyorsa açıyı artırmak gerekir ama mesafe kısalır.

Sitelerde Paylaş

Ağırlıklı mancınıklarla hız elde edemezsiniz. Yüksek hız için yaylı ve isabetli atış için namlu gerekir. Benim mancınık bir şişeyi isabetle vurabilirdi. Şişe kırıkları dolmasın ortalık diye konserve kutularından hedefler yapıyordum. Tabii namlu iyi sabitlenecek. Aslında en zor kısmı bu. Biraz büyüyünce bir av tüfeği edindim. Fakat hep şişelere, kutulara ateş ettim. Hiç avcılık yapmadım. Hiç saçma kullanmadım, daima tek çekirdek, yani domdom diyorlar buna. Fişeklerimi kendim hazırlardım, hazır fişek almazdım.

Şimdi bir yarı otomatik lazım ama... G3 kullanınca av tüfeği çok basit geliyor. G3 ise sivil ve yasal olarak edinmek olanaksız. AK 47 bulmak kolay, ucuz da ama yakalatırsan kötü! Direk ya terörist ya mafya silahı!

En iyisi M16 ama nasıl bulunabileceği ve kaç para olduğu hakkında bile fikrim yok! Tabii M60 ı saymıyoruz, o kategori dışı.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Ağırlıklı mancınıklarla hız elde edemezsiniz. Yüksek hız için yaylı ve isabetli atış için namlu gerekir. Benim mancınık bir şişeyi isabetle vurabilirdi. Şişe kırıkları dolmasın ortalık diye konserve kutularından hedefler yapıyordum. Tabii namlu iyi sabitlenecek. Aslında en zor kısmı bu. Biraz büyüyünce bir av tüfeği edindim. Fakat hep şişelere, kutulara ateş ettim. Hiç avcılık yapmadım. Hiç saçma kullanmadım, daima tek çekirdek, yani domdom diyorlar buna. Fişeklerimi kendim hazırlardım, hazır fişek almazdım.

Şimdi bir yarı otomatik lazım ama... G3 kullanınca av tüfeği çok basit geliyor. G3 ise sivil ve yasal olarak edinmek olanaksız. AK 47 bulmak kolay, ucuz da ama yakalatırsan kötü! Direk ya terörist ya mafya silahı!

En iyisi M16 ama nasıl bulunabileceği ve kaç para olduğu hakkında bile fikrim yok! Tabii M60 ı saymıyoruz, o kategori dışı.

Mancınıkların sesine hastayım.:)

Ayrıca mancınıığın atış menzili nasıl hesaplanıyor? 

Hız elde edemeyeceğimi biliyorum.Ama neden bu silahı kullanmışlar onu anlamıyorum.:0_80cbc_37a71a73_L:

Bu silah kaç metre uzağa fırlatabilir ki en fazla?

Catapult_1_Mercato_San_Severino.jpg

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, CinleriGorenAdam yazdı:

peki GREENHOUSE 'un deney sonuçları, 

26 derece 1.5 metre

45 derece 1.2 metre

Atış açısı arttıkça sarkaç şeklindeki  ağırlığın düşme yüksekliği azalıyor.

yükseklik azalıncada hız düşüyor.ondan 45 derecede atış mesafesi kısa.:)

türev hesaplarında anlamadığım için en uygun açıyı bulamadım.

V=(2*g*h)0,5

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Bunu açar mısınız?

Bu bahsettiğiniz açı bilyeyi yerleştirdiğiniz oyuğun yerle yaptığı küçük açı mı, yoksa bilyenin oyuktan ayrıldığında yükselirken sahip olduğu açı mı ?

90 dereceden bu resimdeki kırmızı çizgilerin açısını çıkarınca bilyenin yükselme açısnı buluruz.

Bu kırmızı çizgilerin açısı artıkça  ağırlığın düşme yüksekliği artıyor.Azaldıkça düşme yükseklği azalıyor.

60 derecede 45 dereceden daha uzağa atmasının sebebi bu.:)

zx78cg.jpg

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Atış açısı arttıkça sarkaç şeklindeki  ağırlığın düşme yüksekliği azalıyor.

yükseklik azalıncada hız düşüyor.ondan 45 derecede atış mesafesi kısa.:)

türev hesaplarında anlamadığım için en uygun açıyı bulamadım.

V=(2*g*h)0,5

Sürtünmeleri dahil etmezsen en iyi açı 45 çıkar. 

Sürtünmeyi dahil ettiğim zaman bence beceremedim, serbest cisim diyagramı oluşturamadım. Yoksa türev kısmı kolay. Yapabilirsem eklerim. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Sürtünmeleri dahil etmezsen en iyi açı 45 çıkar. 

Sürtünmeyi dahil ettiğim zaman bence beceremedim, serbest cisim diyagramı oluşturamadım. Yoksa türev kısmı kolay. Yapabilirsem eklerim. 

En iyi atış kırkbeş derecede çıkmıyor.Açıyı ayarlayan çubuk ağırlığın düşme mesafesini kısaltığı için hız düşüyor.

Biraz değişiklik yaptım.

Ağırlık kolunu 8.5 cm yaptım.bilye kolu   22.5 cm.

Şimdi en iyi atışı 30 derecede yapıyor.En fazla  200 cm uzaklığa atıyor şimdi.

45 derecede 160 cm .

Dikey atışta  kepçeden dikine sadece 60 cm  yukarı çıkıyor.:)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

En iyi atış kırkbeş derecede çıkmıyor.Açıyı ayarlayan çubuk ağırlığın düşme mesafesini kısaltığı için hız düşüyor.

Biraz değişiklik yaptım.

Ağırlık kolunu 8.5 cm yaptım.bilye kolu   22.5 cm.

Şimdi en iyi atışı 30 derecede yapıyor.En fazla  200 cm uzaklığa atıyor şimdi.

45 derecede 160 cm .

Dikey atışta  kepçeden dikine sadece 60 cm  yukarı çıkıyor.:)

Matematiksel olarak en iyi sonuç 45 derecede gelir. (Sadece açıya bağlı düşünürsek)Top hazneden ayrılırken hazne tam 45 derecede olmalı. 

Açıyı ayarlayan çubuk ağırlığın düşme(?) mesafesini(?) kısaltığı(?) için hız düşüyor. 

Şu cümleden de hiç bir şey anlamadım.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Matematiksel olarak en iyi sonuç 45 derecede gelir. (Sadece açıya bağlı düşünürsek)Top hazneden ayrılırken hazne tam 45 derecede olmalı. 

Açıyı ayarlayan çubuk ağırlığın düşme(?) mesafesini(?) kısaltığı(?) için hız düşüyor. 

Şu cümleden de hiç bir şey anlamadım.

Daha önce resim attım orada belli oluyor.

Kepçe çubuğuında ip sarılı yer var.

Onun çarptığı tahta ağırlığın daha fazla aşağı inmesine engel oluyor.:)

zx78cg.jpg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...