Jump to content

İstanbul un fethi

Recommended Posts

gerçektir 

gemilerin karadan yürütülmesini bizden önce  kievan ruslarda kullandı

evet çağ açıp kapattı bir çok bilim adamı avrupaya kaçtı eserlerini latinceye çevirtti

evet askeri bir başarı çünki fatih savunmanın en kuvvetli  olduğu yerden yani ön kısımdan ağır toplarla saldırdı o toplar 1800 lerde ingilizlere karşıda başarı ile kulllanıldı ama hediye olarak ingilizlere verildi

Sitelerde Paylaş

Bu yalanlara nasıl inanıyorsunuz?

Yalanların en büyüğü donanmanın karadan Haliç'e indirilmesidir. Rivayete göre kalın bir zincir gemilerin Haliç'e girmesini önlüyordu. Gemilerin karadan Haliç'e indirilmesi gerekiyordu.

Bu palavraya günümüzde bile inananlar var. Herşeyden önce Haliç'in bir zincirle kapatıldığı iddiası mantıklı değil. Zincirin bir ucuna Bizans hakim ise, diğer ucu Türklerin kontrolu altında olmak zorundaydı. Ve Türkler o zinciri kolaylıkla parçalayabilirlerdi. Saçmalığa bakın siz.. Bunu yapacaklarına donanmayı Haliç'e karadan indirdiler..

Bunun palavra olduğunu biliyoruz.. Fatih bir gemi bile indiremezdi.. Kaldıki biz donanmadan bahsediyoruz.. Bu tümüyle saçma ve akıl ve mantıkla bağdaşmayan bir iddia..

1453 yılında İstanbul'un fethi kaçınılmazdı. Askeri bir başarı değildir. Osmanlı için en kolay fetihlerden biriydi. Bu fetih bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatmış olabilir. Bu sonuca çok sonraları varıldığını da unutmayalım. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, haci yazdı:

Bu yalanlara nasıl inanıyorsunuz?

Yalanların en büyüğü donanmanın karadan Haliç'e indirilmesidir.

Bunun palavra olduğunu biliyoruz.. Fatih bir gemi bile indiremezdi.. Kaldıki biz donanmadan bahsediyoruz.

http://www.milliyet.com.tr/istanbul-kusatmasi-nda-indirilen-gemiler-/ilber-ortayli/pazar/yazardetay/21.04.2013/1696249/default.htm

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunları biliyoruz.. Bu palavraya İlber ahmağı da inanıyor... Ama onunki biraz da politik bir yaklaşım. Bu olayı benim gibi şiddetle reddetmesi ve bir İslam yalanı olduğunu söylemesi politik olarak büyük hata olurdu.. İlber o hatayı yapmıyor. Hepsi o kadar.. Yoksa gemiler küçükmüş falan gibi iddialarla kimseyi tatmin edemezler. Aklı olan onu kullanır.. Bu fizik olarak imkansız bir durumdur.. Ancak ya Müslümanlar ya da onların dümen suyunda giden ahmak ateistler bu zırvaya inanır.

Sitelerde Paylaş

Aklı olan onu kullanır ve karadan gemileri Haliç'e indirme olayının bir efsane olduğunu anlar..

Haliç'in bir kenarına Bizans hakim.. Bunu biliyoruz. Ama diğer ucuna da Türkler hakim..

Zincir ikisi arasında gerili.. Zincirin donanmanın Haliç'e girmesini önlediğine hala inanıyor musunuz?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, haci yazdı:

Bunları biliyoruz.. Bu palavraya İlber ahmağı da inanıyor... Ama onunki biraz da politik bir yaklaşım. Bu olayı benim gibi şiddetle reddetmesi ve bir İslam yalanı olduğunu söylemesi politik olarak büyük hata olurdu.. İlber o hatayı yapmıyor. Hepsi o kadar.. Yoksa gemiler küçükmüş falan gibi iddialarla kimseyi tatmin edemezler. Aklı olan onu kullanır.. Bu fizik olarak imkansız bir durumdur.. Ancak ya Müslümanlar ya da onların dümen suyunda giden ahmak ateistler bu zırvaya inanır.

Yılları tarihe akademik araştırmalara tartışmalara konferanslara  halil inalcık gibi değerli tarihçilerle çalışmaya adamış kalitesi bilgisi kariyeri yaşı ve çalışmaları ile tescillenmiş değerli bir tarihçiye  ahmak demek olsa olsa  herkesten bilgili egosuz mütevazi ve terbiyeli bir ateistin yapacağı bir yorum olurdu.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, İlluminatus yazdı:

Yılları tarihe akademik araştırmalara tartışmalara konferanslara  halil inalcık gibi değerli tarihçilerle çalışmaya adamış kalitesi bilgisi kariyeri yaşı ve çalışmaları ile tescillenmiş değerli bir tarihçiye  ahmak demek olsa olsa  herkesten bilgili egosuz mütevazi ve terbiyeli bir ateistin yapacağı bir yorum olurdu.

Kime ahmak diyeceğim? Bu iddiayı savunan birileri kesin olarak ahmak. Onun kim olduğu beni fazla ilgilendirmiyor. 

Donanmayı Haliç'e karadan indirme olayını savunan herkes benim için ahmak... Bunun terbiye ile hiç alakası yok.. Ama gerçekleri saklamak ve efsanelere inanmakla çok alakası var..

Bilimsel ateist olarak bu yalanları reddetmekle yükümlüyüz.. Değerli bir tarihçi de olsa kimse bizi yalanları ifşa etmede durduramaz. Bence siz yalanlara inandığınız için utanmalısınız..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, adalet123 yazdı:

Arkadaşlar  istanbul un fethi sizce askeri bir başarı  mıdır?

Çağ  açtığı  ve bir çağı  kapattığı  doğru  mudur?

Gemilerin karadan yürütüldüğü  gerçek  midir?

Savaşmadan alınabilecek surlar içindeki halkı savaşarak kan dökerek almak aptallıktır.

Surların her tarafı senin ambargo koysan açlıktan teslim olurlar.:0_80cbc_37a71a73_L:

Gemileri karadan yürütmek bana hiç mantıklı gelmiyor.Gerçek ise aptallık yapmışlar.

Neymiş haliçde zincir varmışda kırıp giremiyorlarmış..Elinde top olan biri zincir filan dinler mi?:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Kime ahmak diyeceğim? Bu iddiayı savunan birileri kesin olarak ahmak. Onun kim olduğu beni fazla ilgilendirmiyor. 

Donanmayı Haliç'e karadan indirme olayını savunan herkes benim için ahmak... Bunun terbiye ile hiç alakası yok.. Ama gerçekleri saklamak ve efsanelere inanmakla çok alakası var..

Bilimsel ateist olarak bu yalanları reddetmekle yükümlüyüz.. Değerli bir tarihçi de olsa kimse bizi yalanları ifşa etmede durduramaz. Bence siz yalanlara inandığınız için utanmalısınız..

Öylemi ?

Tamam.

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cesur olun biraz. Ne kadar önemli olursa olsun birinin düşüncelerini ve inançlarını adapte etmeden önce o iddiaların sizin düşüncelerinizle bağdaşıp bağdaşmadığını araştırın. Ve haklı olabileceğinizi her zaman dikkate alın. Kimse sizden daha önemli değildir.  O kim olursa olsun farketmez.

Eğer bir iddia akıl, mantık ve sağduyularınızla bağdaşmıyorsa, ona itiraz etmek en doğal hakkınızdır. Onu kimlerin savunduğu hiç önemli değildir. Ben sizin akıllı ve mantıklı biri olduğunuzu ve bu konuyu benimle tartışmak istemediğinizi düşünüyorum. Bence bunda da yanılıyorsunuz. Çünkü sizin için benim bu konuda ne düşündüğümün önemi olmamalı. Ben sadece savımı savunuyorum.

Anladığım kadarıyla siz bu konuda henüz kesin bir görüşü adapte etmemişsiniz. Çoğu insan gibi bu konuya önem verip düşündüğünüzü bile sanmıyorum. Bu tartışmalardan sonra düşünmeye başlayabilirsiniz. Bence önemli olan kimsenin düşünce ve inançlarının sizinkilerden daha önemli olmadığını dikkate almanız.

Sitelerde Paylaş

İlber Oltaylı ilginç bir noktaya değiniyor..

Gemilerin karadan Haliç'e indirildiğini Türk ve Osmanlı tarihçilerinin değil de, bu konu ile ilgilenen Batı tarihçilerinin ileri sürdüğünü söylüyor..

O zamanlar Batı Türk hayranıdır. Hem Türklere hayrandır Batı, hem de Türklerden korkar ve Türkleri gözünde büyütür..

İstanbul'u ziyaret eden Avrupalı yabancılar gördüklerine ve yaşadıklarına inanamayacak kadar Türklere hayrandırlar. Bu yabancılar Avrupaya döndükten sonra onları Avrupalılara efsaneleştirerek ve  abartarak anlatmışlardır. İlber Oltaylı'nın bu tuzağa düşmesi beni şaşırttı. Onun gemilerin Kasımpaşa tepelerinden Haliç'e indirilebileceğine inanması bana sürpriz geldi doğrusu. Ama ondan sonra donanmanın Haliç'te ne yaptığının bilinmemesi gerçeğini de kabul etmesi ilginç. Çünkü İstanbul'un fethinde donanmadan hiç bahsedilmiyor. Bilindiği kadarıyla donanma fetihte ve kuşatmada kullanılmadı...

Benim bildiğim Türkler çok akıllı değl belki ama,  ahmak da değil.  Donanmanın karadan Haliç'e indirilmesinin palavra oluğunu Türkler iyi biliyor. Ama bunu dile getiremiyorlar. Nedeni de bu olayın Türkleri aşağılamaması. Tam aksine yüceltmesi. Bu bir efsane de olsa Türkler için önemli bir başarı. Kimse reddetmeyi düşünmüyor..İstanbul'un fethi bir İslam efsanesi olduğu için de reddedilmiyor. Ama artık gerçeklerle yüzleşmenin zamanı geldi.. Sanıldığı kadar akıllı ve başarılı bir millet değiliz.. Kaçırdığımız fırsatlar saymakla bitmez.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...