Jump to content

Bize ne dolardan diyen tipler hakkında

Recommended Posts

• İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

18 saat önce, Jobar yazdı:

Ulan demek ki sizin gibiler İranda Venezuelada yaşasa dağa çıkacak :) İran 40 yıldır ambargo altında Venezuelada halk açlıktan kırılıyor.Siz dolar değerlendi vah öldük bittik diyorsunuz işi iyice abartıp ekonomi türkiye bitti vs diyenler var daha bunlar ne ki.Amerika tam niyeti bozarsa siz o zaman görün ekonominin halini.AKP lilere istediğiniz kadar sövün sayın ama yapacak birşey yok.Amerika doları yükseltirken sizinde cebinizdeki para eriyor.Ama dediğim gibi Türkiye bu konuda en kötü ülke değil.Önümüzde nice örnekler var bu kadar yaygaraya gerek yok.Dahada kötüleri olmuştu.Başta isterse Komünist parti olsun Amerika kafa taktıysa doları 20 tl bile yapar.

Siz herhalde Beyaz Sarayda bilgisayarın karşısına oturup Amerikanların doları 6'ya çıkardığını düşünüyorsunuz :) Üzgünüm ama öyle bir şey yok. Sizin paranız değer kaybediyor bunun sonucunda alım gücünüz zayıflıyor. Örneğin Amerikanlardan 100 dolara aldığın bilgisayarı gelip Türkiye'de 500 TL'ye satıyorsun. Çünkü dolar TL'nin beş katı ve senin kar etmen lazım. Bu yüzden piyasa pahalanıyor. Bilale anlatır gibi anlatmaya gerek yok :) Ne dış güçler nede görünmez eller var. Onlar siyasetçilerin becereksizliklerinin üstünü örtmek için kullandığı yalanlar

tarihinde Somut tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 09.08.2018 at 00:21, John Ahmet yazdı:

Bir insanın dolara olan duyarsızlığıyla baş örtüsünün ne alakası var ve Türk parası değer kaybediyorsa ve ülkesini ve sahip olduklarını seven bir insan TL sini dolar karşılığında satmaz. Böylece değer kaybı önlenmiş olur. Buradaki niyet budur fakat senin başına güneş mi geçti? Derdin ne senin?

Paranın değer kaybının dolar ile ilgisi bulunmuyor. Din, tlnin değer kaybında oldukça etkili bir faktör.

İslam özelinde din tümüyle üretime ve gelişmeye engeldir. Dünyadaki tüm islam ülkeleri aynı sonucun bir yansımasıdır.

Üretim ve gelişme olmadan, paranız değer kaybeder; çünkü değiş tokuş için kendi araçlarınız oldukça sınırlıdır ve dolayısı ile aldığınızın

karşılığında daha fazla ödün vermeniz gerekir. Basitçe: yurtdışı kaynaklı ürünleri dolar ile alıyorsanız ve daha çok almak istiyorsanız, karşılığında elinizdeki doları artıracak satışlar da yapabilmelisiniz. Elinizde bu satışları destekleyecek ürün yoksa ya da üretip satmay çalıştıklarınız çöpten hallice ve geri dönüp duruyorsa, elinizde dolar az, kendi paranız fazla durumdadır.

Verdiğiniz ödün, doları daha fazla kendi para biriminiz karşılığında almak olacaktır. Bu yalnızca dolar özelinde değil, tüm doğrudan ve dolaylı ilişkide bulunduğunuz değerler için böyledir.

Türkiye islam batağına tam anlamı ile girdiğinden bu yana artan ivme ile üretimden ve gelişimden vazgeçmiştir. Bunun karşılığı olarak da, tl dünyadaki tüm para birimleri karşısında hızlanarak erimektedir.

Örnek verelim tam olsun: 

Yıllardır iç savaşl boğuşan, sokaklarında kıtır kıtır kafa kesilen ırak'ın dinarı ile try karşılaştırması https://www.xe.com/currencycharts/?from=IQD&to=TRY&view=10Y

Yıllardır iç savaşl boğuşan, sokaklarında kıtır kıtır kafa kesilen suriyenin poundu ile try karşılaştırması https://www.xe.com/currencycharts/?from=SYP&to=TRY&view=10Y 2011de arap baharı sonrası hareketlilik ile para değeri düşerken, son yılın verilerine baktığınızda, trynin syp karşısında hızla eridiğini görüyoruz.

Nigeria nairası vs try https://www.xe.com/currencycharts/?from=NGN&to=TRY&view=10Y

ve daha nicesi... Try tüm para birimleri karşısında, özellikle tablonun son kısmına bakarsanız, artan bir hızla eriyor. Bunu elbette ki try bunlardan daha değersiz olarak okumamak gerekiyor. Okunması gereken şey, tryinin hızla eriyerek bu para birimlerinin ligine düşmekte olduğu. 

Trynin çöküşü, Türkiye'nin çöküşünden ve Türkiye'nin çöküşü de islamın önce topluma ve sonra devlete çöreklenip çürütmesindendir. İslam ile yücelen hiçbir toplum bulunmuyor. 

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Somut yazdı:

Siz herhalde Beyaz Sarayda bilgisayarın karşısına oturup Amerikanların doları 6'ya çıkardığını düşünüyorsunuz :) Üzgünüm ama öyle bir şey yok. Sizin paranız değer kaybediyor bunun sonucunda alım gücünüz zayıflıyor. Örneğin Amerikanlardan 100 dolara aldığın bilgisayarı gelip Türkiye'de 500 TL'ye satıyorsun. Çünkü dolar TL'nin beş katı ve senin kar etmen lazım. Bu yüzden piyasa pahalanıyor. Bilale anlatır gibi anlatmaya gerek yok :) Ne dış güçler nede görünmez eller var. Onlar siyasetçilerin becereksizliklerinin üstünü örtmek için kullandığı yalanlar

Evet tamda öyle oluyor.Trump denilen g.vat bilgisayarın başına geçip Türkiyeye karşı bazı yaptırımlar düşünüyoruz diye bir twit atsın bakalım TL dolar paritesi 20 tl oluyor mu olmuyor mu görürüz.Venezuela ve İran parasıda kendi kendine mi düşüyor halk onun için mi açlıktan kırılıyor sanıyorsunuz siz ? Venezuela dünya petrol rezervlerinde birinciyken aynı şekilde İranda öyleyken.He evet dış güçler falan yok amerikanında hiçbir suçu yok bu Türkiye İran Venezuelanın parası hep kendi kendine düşüyor ha :) Yav bir yürüyün gidin daha siz dünya ekonomisi ve siyasetinden bir habersiniz.

Sitelerde Paylaş

Bir tweet atmayla sallanacak kadar kırılgan bir ekonominiz varsa kim ne yapsın be! :lol:

İyiymiş o zaman, otur bilgisayarın başına, her ülkeyi sırayla batır! Bir tvit ona, bir tvit ona, bir tvit de ona! Tamam bugün üç ülkeyi batırma yeter! Yarın yine oynarız! :0_80cbc_37a71a73_L:

Salak filan olmayasın sen hemşo! Jobar mısın cabar mısın! :D

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, Jobar yazdı:

Evet tamda öyle oluyor.Trump denilen g.vat bilgisayarın başına geçip Türkiyeye karşı bazı yaptırımlar düşünüyoruz diye bir twit atsın bakalım TL dolar paritesi 20 tl oluyor mu olmuyor mu görürüz.Venezuela ve İran parasıda kendi kendine mi düşüyor halk onun için mi açlıktan kırılıyor sanıyorsunuz siz ? Venezuela dünya petrol rezervlerinde birinciyken aynı şekilde İranda öyleyken.He evet dış güçler falan yok amerikanında hiçbir suçu yok bu Türkiye İran Venezuelanın parası hep kendi kendine düşüyor ha :) Yav bir yürüyün gidin daha siz dünya ekonomisi ve siyasetinden bir habersiniz.

Yazacaklarımı Democrassian yazmış zaten. 

Eğer siz tek Tweetle ezilecek kadar zayıf bir ekonomiye sahipseniz suç yine sizin :)

ABD ambargo bile koymadı İrana koyduğu gibi. 

Siz eğer ABD'ye bu derece bağımlıysanız , aldığınız samanı bile onun izninden geçiriyorsanız bu sizin yetersizliğiniz. 

İki türlüde rezil oluyorsunuz :) Bence gerçeği kabullenin.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, democrossian yazdı:

Bir tweet atmayla sallanacak kadar kırılgan bir ekonominiz varsa kim ne yapsın be! :lol:

İyiymiş o zaman, otur bilgisayarın başına, her ülkeyi sırayla batır! Bir tvit ona, bir tvit ona, bir tvit de ona! Tamam bugün üç ülkeyi batırma yeter! Yarın yine oynarız! :0_80cbc_37a71a73_L:

Salak filan olmayasın sen hemşo! Jobar mısın cabar mısın! :D

Ulan gerizekalı ABDye karşı koyabilecek ekonomi kimde var dangalak.ABD tek başına dünya gdpsinin %25 ine hükmediyor nerdeyse 20 trilyon dolar gdpsi var.Trump bugün Çine yaptırım uygulayacağız aramız bozuk diye twit atsın Çin bile kazığa oturur gerizekalı.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Somut yazdı:

Yazacaklarımı Democrassian yazmış zaten. 

Eğer siz tek Tweetle ezilecek kadar zayıf bir ekonomiye sahipseniz suç yine sizin :)

ABD ambargo bile koymadı İrana koyduğu gibi. 

Siz eğer ABD'ye bu derece bağımlıysanız , aldığınız samanı bile onun izninden geçiriyorsanız bu sizin yetersizliğiniz. 

İki türlüde rezil oluyorsunuz :) Bence gerçeği kabullenin.

Arkadaş Türkiyeyi siz ne sanıyorsunuz.Tabi Amerika karşısında ezilecek.ABD ye karşı koyabilecek ekonomik güç mü var dünyada ? Dünyada ABDye bağımlı olmayan ülke mi var ? Ancak bir Kuzey Kore vardır onunda hali ortada.Ben değil asıl bu cahillikle siz rezil oluyorsunuz.Sen Türkiye dışında yaşıyorsun galiba ki isterse Norveçte yaşa norveç bile amerikaya bağımlıdır ABD norveçe çaksa bir tweet orayıda görürüz.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Jobar yazdı:

Arkadaş Türkiyeyi siz ne sanıyorsunuz.Tabi Amerika karşısında ezilecek.ABD ye karşı koyabilecek ekonomik güç mü var dünyada ? Dünyada ABDye bağımlı olmayan ülke mi var ? Ancak bir Kuzey Kore vardır onunda hali ortada.Ben değil asıl bu cahillikle siz rezil oluyorsunuz.Sen Türkiye dışında yaşıyorsun galiba ki isterse Norveçte yaşa norveç bile amerikaya bağımlıdır ABD norveçe çaksa bir tweet orayıda görürüz.

Kapitalist ülkelerin tamamı egemen ülkelere bağımlıdır

Egemen değilsen bağımlısın.

Bu hatanızı kapatmak için ama bak herkes yapıyor diyemezsiniz. Sen tam bağımsız Türkiye demiyormusun ? :) diyorsun. Bu nasıl tam bağımsızlık ?

Ülkeyi 80 yıldır kim yönetiyorda bağımlı hale geldiniz :) ABD tweet çakıp yok ediyormuş öyle mi ? 

Yazık. İnandıkları hikayelere bak. Ne zaman çuvallasalar hemen dış güçler. 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Jobar yazdı:

Ulan gerizekalı ABDye karşı koyabilecek ekonomi kimde var dangalak.ABD tek başına dünya gdpsinin %25 ine hükmediyor nerdeyse 20 trilyon dolar gdpsi var.Trump bugün Çine yaptırım uygulayacağız aramız bozuk diye twit atsın Çin bile kazığa oturur gerizekalı.

Nasıl böyle düşünüyorsun. biz kimiz osmanlı torunu deyilmiyiz. izle nasıl kurtuluruz  dış borçatan doların yükselemsi bizi durduramaz.

Sitelerde Paylaş

Söylemekten dilimizde tüy bitti.
Uluslararası ilişkilerde ne duygusallığa ne de dinsel söylemlere yer vardır. Bu ilişkiler tamamen ülkelerin kendi milli çıkarları ekseninde hayat bulur. İyi ülke, kötü ülke yoktur. Söyleyenler, halt etmiştir. Eğer herhangi bir ülkenin başkanı, lafı tanrıya kadar getirmişse, bilin ki, yıllardır kendi hegemonyalarındaki ülkeye uyguladıkları ekonomik düzenin iflasının itirafıdır aslında. Dolayısıyla suçluyu uzakta aramaya gerek yok, çünkü yok. Cumhurun başının sadece son bir haftadır ağzından çıkan söylemlerine objektif bakabilenler, asıl suçlunun bu ülkeyi yönetenlerin olduğunu hemen görür. Yahu bana biri açıklasın; yabancı bir para biriminin şu mălum tanrı ile ne alakası olur ?! :D

Bakın aynı Amerika, AB´ye diş geçirebiliyor mu ?
Geçiremiyor, çünkü karşısında kendisiyle benzer seviyede olan bir ekonomik düzen sözkonusu. Bu nedenle Amerika, Avrupa ile okyanus ötesi müzakerelere yeniden silbaştan başlıyor.

Toparlayalım; uluslarası ilişkilerde duygusallığa yer verenler veya dinsel söylemlerle sorunun çözüleceğinden medet uman siyasetçiler, bence yanlış mesleği seçmişlerdir. Olan bu ülkeye ve vatandaşlarının alın teriyle kazandıkları ekmeğe oluyor. Yazık.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Somut yazdı:

Kapitalist ülkelerin tamamı egemen ülkelere bağımlıdır

Egemen değilsen bağımlısın.

Bu hatanızı kapatmak için ama bak herkes yapıyor diyemezsiniz. Sen tam bağımsız Türkiye demiyormusun ? :) diyorsun. Bu nasıl tam bağımsızlık ?

Ülkeyi 80 yıldır kim yönetiyorda bağımlı hale geldiniz :) ABD tweet çakıp yok ediyormuş öyle mi ? 

Yazık. İnandıkları hikayelere bak. Ne zaman çuvallasalar hemen dış güçler. 

Tabi bağlı anasını satayım Çin bile bağlı.Ülkeyi yönetenlerin hatası dünya kadar çok Atatürkünden tut CHP sine AKPsine saymakla bitmez ancak bugun gelinen noktadaki krizin arkasında Amerikanın olmadığını söyleyen aptaldır.Ulan amerika göstere göstere ekonomiyi mahvediyor Rahip krizinden dolayı.Hatamızmış :) Ne hatası ulan bana ne benim tuzum kuru.Ben dededen babadan arazi emlak zenginiyim merkez bankası batar bizim sülale gene batmaz.AKP li falanda değilim AKP batsada umrumdada olmaz.Burda sizin gibi cahillerin sanki Amerika suçsuz herşeyi Türkiye kendi kendine yapıyor gibi saçma sapan eleştirilerinize cevap veriyorum.Sen herhalde dolar kazanıyorsun.Senin cebindeki parada eriyor.Aldığın 1600 lira para dolar 2.5 lirayken 600 dolardı şimdi 300 dolar.Pek bir sevinçli gördüm senide senin gibi sözde muhaliflerin çoğunluğuda asgari ücretle veya TL ile maaş alan adamlar.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Jobar yazdı:

Tabi bağlı anasını satayım Çin bile bağlı.Ülkeyi yönetenlerin hatası dünya kadar çok Atatürkünden tut CHP sine AKPsine saymakla bitmez ancak bugun gelinen noktadaki krizin arkasında Amerikanın olmadığını söyleyen aptaldır.Ulan amerika göstere göstere ekonomiyi mahvediyor Rahip krizinden dolayı.Hatamızmış :) Ne hatası ulan bana ne benim tuzum kuru.Ben dededen babadan arazi emlak zenginiyim merkez bankası batar bizim sülale gene batmaz.AKP li falanda değilim AKP batsada umrumdada olmaz.Burda sizin gibi cahillerin sanki Amerika suçsuz herşeyi Türkiye kendi kendine yapıyor gibi saçma sapan eleştirilerinize cevap veriyorum.Sen herhalde dolar kazanıyorsun.Senin cebindeki parada eriyor.Aldığın 1600 lira para dolar 2.5 lirayken 600 dolardı şimdi 300 dolar.Pek bir sevinçli gördüm senide senin gibi sözde muhaliflerin çoğunluğuda asgari ücretle veya TL ile maaş alan adamlar.

ABD suçsuz demiyoruz.

Üretim yok diyoruz. Ekonomi üretim ekonomisi değil diyoruz. 

Eğer sen ekonomik bağımlılığı kabul edersen ekonominide mahveder siyasi sınırlarınıda değiştirir.

Ben Türkiye Cumhuriyetine ait değilim Türkiye batsa umurumda olmaz :) 

Türkiye benim için sadece vaktiyle üzerinde yaşadığım toprak parçası. 

Doğuyuda alsalar batıyıda beni bağlamaz. 

Dolar arttıkça TL ile maaş alanların parasınında değer kaybettiğini biliyorum ama umurumda değil. Ben çok uzağım o meselelere. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Jobar yazdı:

Ya kardeşim ne zaman akılnacaksınız bakın adam tiyoyu veriyor siz hala amerikayla başa çıkmayız diyorsun. komiksin

Sitelerde Paylaş

1990 yıllarında türkiye dünyanın tarımda  3'çü sıradaydı, ülkenin her yerinde tarım bitirildi, sanayi üretimi bitti, 2001 yıllından sonra yüzlerce ibadet yerleri açıldı devlet tarafında. tarımla uğraşan insanlar üretikleri ürünler ellerinde kaldı üretimi bıraktılar, sanayici çin malları yüzünden üretimi durdu, oy almak için dağıtılan paralar, hazineyi sıfırladı, hazine bakanlığı altın ve dolar revrlerini açıklıyamıyor, şimdi bu kadar açılan ibadet yerlerinde dua etmeye, belki ALLAH yardım eder, ekonomi ve siyasete din girdiğinde gelinecek durum bu olur. Bu durum sakın biter zannetmeyin bu sadece başlangıç daha yağmur ve fırtına başlamadı, yağmur idam kararı çıktığında başlıyacak.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Jobar yazdı:

ABD Allah değil. Bizim yaşadığımız krizle ABD'nin hiç ilgisi ilişkisi yok, bizi mahveden de ABD değil. Tepemizdeki hırsız İslamcı sürü. Krizin rahiple de uzaktan yakından alakası yok. Ne yaptıysa AKP yaptı. Senelerdir milyarlarca doları ülkeye çekip betona gömdü, bütün kurumları sattı, toprakları sağa sola peşkeş çekti vs vs. Yazmış işte arkadaşlar.

Bizi korkunç bir son bekliyor, kriz hepimizi mahvedecek deyip durduk yıllarca. Yani bu kriz bize sürpriz değil. Size sürpriz olmuş, onu da dandik bir papaza bağlayıp AKP'nin suçluluğunu örtüyorsunuz. 

Az terbiyeli ol; görgüsüz öküz. 

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

ABD Allah değil. Bizim yaşadığımız krizle ABD'nin hiç ilgisi ilişkisi yok, bizi mahveden de ABD değil. Tepemizdeki hırsız İslamcı sürü. Krizin rahiple de uzaktan yakından alakası yok. Ne yaptıysa AKP yaptı. Senelerdir milyarlarca doları ülkeye çekip betona gömdü, bütün kurumları sattı, toprakları sağa sola peşkeş çekti vs vs. Yazmış işte arkadaşlar.

Bizi korkunç bir son bekliyor, kriz hepimizi mahvedecek deyip durduk yıllarca. Yani bu kriz bize sürpriz değil. Size sürpriz olmuş, onu da dandik bir papaza bağlayıp AKP'nin suçluluğunu örtüyorsunuz. 

Az terbiyeli ol; görgüsüz öküz. 

Özellikle de SHP gibi partiler yüzünden AKP iktidara geldi. Yok biz gelmeden önce İstanbul çöplüktü, suyu bile akmıyordu vs diyerek çok oy kastılar. Haklılar da bu konuda. AKP çok kötü dönemlerden sonra başa geldi. Özelleştirmeyle, sıcak parayla, şunla bunla yapay bir refah ortamı sağladılar. Şimdi ise ülkenin gerçek durumu ortaya çıkıyor.

Doların yükselmesine, ekonominin hızla çökmesine seviniyorum açıkçası. Hem de çok seviniyorum. Çünkü İslamcılara karşı çok büyük bir koz geçecek. Biz de  artık bir 50 sene muhafazakarlara "sizin iktidarda olduğunuz zamanları da gördük, akape döneminde şöyle böyle oldu" muhabbeti yaparız. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...