Jump to content

Ekonominin batması beni mutlu ediyor

Recommended Posts

16 sene bu gerizekalılara anlattık anlattık ama bir türlü anlamadılar. Adamakıllı, sağlam bir kriz çıkmadan ve ekonomi tamamen yerin dibine girmeden bunların aklı başına gelmeyecek.

SHP ve DSP gibi merkez sol partiler yüzünden gericiler iktidara geldi. AKP bunlardan çok ekmek yedi. Tartışmaya girdiğiniz yaşlı akçomarların istisnasız hepsi bunları söyler. Eskileri de gördük, eskiden çok daha kötüydü gibi.

Şimdi DSP'ye, Ecevit'e rahmet okutturacak çok daha büyük bir kriz kapıda. Giyecek donu bile zor bulacak çomarlar. Hem aptallıklarının cezasını çekecekler, hem de bizim elimize koz geçecek. Artık bir 50 sene biz de bunları dilimize dolarız, dincilerin zamanında da şöyleydi böyleydi diye.

Sitelerde Paylaş

Ekonomik model değişmediği sürece ekonomik bağımlılıktan ve krizlerden kurtulamazsınız. 

Piyasanın inişli çıkışlı olması Kapitalizmin kötü yanlarından. 

Sosyal demokrat-sol iktidarda olsa İslamist iktidarda olsa bir şey değişmez

Çünkü ekonomi umurlarında değil :) sınıf değil din/milliyet siyaseti hakim.

tarihinde Somut tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Somut yazdı:

Ekonomik model değişmediği sürece ekonomik bağımlılıktan ve krizlerden kurtulamazsınız. 

Piyasanın inişli çıkışlı olması Kapitalizmin kötü yanlarından. 

Sosyal demokrat-sol iktidarda olsa İslamist iktidarda olsa bir şey değişmez

Çünkü ekonomi umurlarında değil :) sınıf değil din/milliyet siyaseti hakim.

Çok doğru. Ülke olarak tıpkı Atatürk döneminde olduğu gibi faşizmin ekonomi modeli olan korporatizme geçmeliyiz.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Faşist97 yazdı:

Çok doğru. Ülke olarak tıpkı Atatürk döneminde olduğu gibi faşizmin ekonomi modeli olan korporatizme geçmeliyiz.

Korporatizm Kapitalizmin Devletin tekeline geçmiş halidir.

Korporatizmde sınıfların işbirliği içerisinde olması gerektiği öne sürülür.

Fakat sınıflar varlığını sürdürürken bunun nasıl yapılacağı açıklanmaz.

Çıkarları çatışan sınıfları nasıl işbirliği içine sokacaksın :) ? 

Kemal Paşa Liberal Demokrattır. Aynı zamanda Burjuva milliyetçisi ve devrimcisidir. 

İzmir İktisat Kongresinde alınan kararları gözden geçirip Devletçiliğe mi Liberalizme mi daha yakın olduğunu anlaman yeterli.

Ama sonra işler istediği gibi gitmiyor ve Devletçi bir ekonomi modeline geçiyor - Karma ekonomi -

Kemal Paşa'nın Liberal burjuva Demokrasisini savunmasına rağmen tek parti ile ülkeyi yönetmesinin sebebide aynıdır. 

İşleri rayına oturtamıyor. Eğer ölmeseydi ilerde çok partili sisteme ve Liberal ekonomiye geçecekti çok büyük ihtimalle.

tarihinde Somut tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Somut yazdı:

Korporatizm Kapitalizmin Devletin tekeline geçmiş halidir.

Korporatizmde sınıfların işbirliği içerisinde olması gerektiği öne sürülür.

Fakat sınıflar varlığını sürdürürken bunun nasıl yapılacağı açıklanmaz.

Çıkarları çatışan sınıfları nasıl işbirliği içine sokacaksın :) ? 

Kemal Paşa Liberal Demokrattır. Aynı zamanda Burjuva milliyetçisi ve devrimcisidir. 

İzmir İktisat Kongresinde alınan kararları gözden geçirip Devletçiliğe mi Liberalizme mi daha yakın olduğunu anlaman yeterli.

Ama sonra işler istediği gibi gitmiyor ve Devletçi bir ekonomi modeline geçiyor - Karma ekonomi -

Kemal Paşa'nın Liberal burjuva Demokrasisini savunmasına rağmen tek parti ile ülkeyi yönetmesinin sebebide aynıdır. 

İşleri rayına oturtamıyor. Eğer ölmeseydi ilerde çok partili sisteme ve Liberal ekonomiye geçecekti çok büyük ihtimalle.

Tamam işte devlet tekeline geçmiş kapitalizm kendin söylüyorsun. Devletçilik Atatürk'ün altı okundan birisi. Senin dediğine göre bir oku çıkarmamız gerekiyor o zaman.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Faşist97 yazdı:

Tamam işte devlet tekeline geçmiş kapitalizm kendin söylüyorsun. Devletçilik Atatürk'ün altı okundan birisi. Senin dediğine göre bir oku çıkarmamız gerekiyor o zaman.

Aynı zamanda Kemal Paşanın Liberal Demokrat olduğunu ve işleri rayına oturtamadığı için bir süre tam yetkiyi eline aldığını söyledim.

6 ok dediğin ideoloji Kemal Paşanın 1923'ten 1938'e kadar öyle gerekli olduğunu gördüğü için uyguladığı yürürlüğe soktuğu bir doktrin. 

İzmir İktisat Kongresinde Liberal bir Devletin temelini atıp çok partili hayata geçmeyi denedi ama başaramadı.

Bundan dolayı devletçi bir ekonomiye geçip tek parti rejimi ile ülkeyi yönetti. 

Yani Kemal Paşa Faşist değil Liberal Demokrattır.

Ama 6 Okun Liberalizm ile alakası yoktur.

Sebebide Atatürk'ün 1923-1938 arası Liberal bir politika izleyemeyecek ve Liberal bir ideoloji oluşturamayacak olmasıdır.

Bilgin olsun Liberal falan değilim yani Liberalizm güzellemesi yapmak gibi bir derdim yok. Analizimi söylüyorum.

Sitelerde Paylaş

Liberalizmin kendisi ekonomik bir politika değildir. Herhangi bir ekonomik sistemi liberal olarak kullanmaktır.

O ekonomik politika her şey olabilir. Dolayısıyla liberal  ekonomik politika sosyal demokrasiden tutun kapitalizme kadar, genişçe bir yelpaze oluşturabilir.

Sitelerde Paylaş

Aslında bütün sorun ne liberalizmde ne de ekonomik sistemde.

Sorun aynı zamanda yaratıcı ve üretici de olan bir ekonomik sistem kuramamakta.

Farklı ekonomik sistemleri olan Çin, Japonya ve Güney Kore'nin bu engeli nasıl aştıklarına dikkatinizi çekmek isterim.

Biz  üretici ve yaratıcı değiliz. Dolayısıyla hangi ekonomik sistemi izlediğimiz hiç önemli değil.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Faşist97 yazdı:

20 saat önce, Faşist97 yazdı:

Şimdi DSP'ye, Ecevit'e rahmet okutturacak çok daha büyük bir kriz kapıda. Giyecek donu bile zor bulacak çomarlar. Hem aptallıklarının cezasını çekecekler, hem de bizim elimize koz geçecek. Artık bir 50 sene biz de bunları dilimize dolarız, dincilerin zamanında da şöyleydi böyleydi diye.

Dinciler hangi zamanda iyiydi ki böyle diyelim  :) . Hele DP dönemi  ... 

Bu menderes dincilerin tohumlarını attı . Türkiye ye en çok zarar veren adamlar  tayyip  ,  menderes   ve evren dir

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, haci yazdı:

Farklı ekonomik sistemleri olan Çin, Japonya ve Güney Kore'nin bu engeli nasıl aştıklarına dikkatinizi çekmek isterim.

Japonyayı adam eden Edwards Deming'e bakmak lazım. 

Bu adam Amerika tarafından Japonyaya gönderiliyor ama Japonyayı adam ediyor.

Beni çok şaşırtmıştı. Amerika neden Japonyayı kurtarsın demiştim kendi kendime.

Meğer kendi Asya uzantıları haline getiriyorlarmış Japonyayı :) 

Ama öyle yada böyle ekonomide inanılmaz bir başarı yakaladı bu adam sayesinde Japonya

İncelenebilir. Bahsettiğiniz ekonomik modele örnek olabilir.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Dinciler hangi zamanda iyiydi ki böyle diyelim  :) . Hele DP dönemi  ... 

Bu menderes dincilerin tohumlarını attı . Türkiye ye en çok zarar veren adamlar  tayyip  ,  menderes   ve evren dir

Bu yazdıkların kesinlikle doğru Charles ama, eksik. Şöyle ki...

Ülkemizde dindarlar olmasaydı, onların zararlı dinsel etkileri de olmazdı. Halk cahil ve dindar. Bazı sapık politikacılar bu cehaletten yararlanıyorlar.

Yani esas sorun dindar halkta.. Politikacıların çoğu dindar bile değil. Dindar görünerek dindar halkı kullanmasını biliyorlar.

Sitelerde Paylaş

Ekonominin batmasını benimle hiç alakası olmadığı halde, ben bile istemiyorum. O biraz egoistlik oluyor.

Ekonomik krizler sırasında halk aydınlanıyor.. O nedenden bu krizlerin yararlı olduğunu bile söyleyebiliriz. Ama onların ülkeyi batırmasını istememeliyiz.

Halkımızı başka türlü aydınlatmak mümkün olmadığı için hükümetin yanlış ekonomik politikası yüzünden gelişen krizlerin yararlı olacağına inanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ortada mutlu olacak bir neden göremiyorum, çünkü bu gidişat insanların geleceğini tehdit edecek nitelikte.

Diğer yandan aynı insanlar, kendilerini yönetenlerin ateşle oynadıklarının farkında değiller.

Bugün bir ilginç bir habere denk geldim. Zamanında Ecevit´e yazar kasa fırlatan kişi, bugün böyle bir eylemi gerektirecek bir durumun olmadığını iddia ediyor.

Efendim, yaşananlardan hükümet  sorumlu değilmiş. Dış güçler ekonomik darbe yapıyorlarmış. Bunun gibi düşünenlerin sayısı bir hayli kabarık.

Sitelerde Paylaş

Efendim, yaşananlardan hükümet  sorumlu değilmiş. Dış güçler ekonomik darbe yapıyorlarmış.

Bunun doğru olduğunu kabul edelim... Hükümet neden onları bulup teşhir etmiyor? Ayrıca hükümetin sorumluluklarından biri de ülkeyi korumak değil mi? 

Hükümet aciz mi? Görevlerini neden yerine getirmiyor?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, haci yazdı:

Ekonomik krizler sırasında halk aydınlanıyor.. O nedenden bu krizlerin yararlı olduğunu bile söyleyebiliriz. Ama onların ülkeyi batırmasını istememeliyiz.

Halkımızı başka türlü aydınlatmak mümkün olmadığı için hükümetin yanlış ekonomik politikası yüzünden gelişen krizlerin yararlı olacağına inanıyorum.

Hiç bilmiyorum  sayın hacı kimi   insanlar aydinlanmak kelimesinden bile nefret ediyorlar aydın insanlara düşmanlar . Şu da  var ki türkiye de olduğum için canım bu olaylara çok sıkılıyor .  Türkiye de ne olacağını  bilmeden resmen tesadüfen yaşamak berbat . Her gün yeni bir olay  . Ama en büyük korkum ekonomik krizin başka krizleri tetiklemesi . Hayatı bir kriz kapıda gibi ... 

Ve tayyip 1 kez daha seçilir gibime geliyor .  Kim bilir daha neler olur  . Bu halk 5 yılda uyanamaz . Üstelik tayyip gücüyle muhalifleri bastırabilir .  Ince zaten bitti gibi bir şey.  Aksener  de öyle . Chp de bitik . Muhalif berbat durumda tek  kurtuluş ekonomik kriz  dediğin gibi . Lakin hayati bir krize dönüşürse  ne olacağını kestiremiyorum. 

Bilinmezlik bu ülkeye hakim  :(

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, haci yazdı:

Liberalizmin kendisi ekonomik bir politika değildir. Herhangi bir ekonomik sistemi liberal olarak kullanmaktır.

O ekonomik politika her şey olabilir. Dolayısıyla liberal  ekonomik politika sosyal demokrasiden tutun kapitalizme kadar, genişçe bir yelpaze oluşturabilir.

Klasik Liberal Avrupa ülkesi tanımı Kemal Paşa'nın yaratmak istediği devlet ile uyuşuyor. 

Devletçi ilkenin içine sıkışmış Kapitalizmden değil şirketlerin ekonomiye hakim olduğu kapitalizmdi Kemal Paşa'nın istediği. 

Zaten yabancı sermayeye karşı değildi.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle beni de mutlu ediyor.

Üniversite mezunu, upper-intermediate ingilizcesi olan, çatır çatır fizik kimya biyoloji matematik tıp konuşabilen biri  olarak  Asgari ücretin az üzerinde kazanan biriyim.

Mutluyum çünkü ben zaten bana girenin ve girecek olanların farkındayım lakin be kardeşim az biraz da onlara girsin.

Peki gözleri açılır az biraz bişey görmeye başlarlar  mı? Tabi ki de hayır..

Malum, nükleer serpintiye en dayanıklı hayvanlar hamam böceğidir denilir.

Konya'da doğup büyümüş sosyolojiden az biraz anlayan biri olarak derim ki: 

Bu ülkenin insanı bilgi ve analitik düşünme serpintisine hamam böceklerinden en az 10 kat daha dirençlidir.

Evet, kesinlikle mutluyum. Biliyorum ki memleketim insanında zerre değişim olmaz.Biraz da onlar acı çeksinler.

Ve kimse hepimiz batıyoruz kardeşim falan demesin, açıklamamı yaptım zaten yukarıda.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...