Jump to content

Ateistlerin en büyük sorunu kanımca şu ;

Recommended Posts

• Bu forumu bir süredir takip ediyorum Ateist arkadaşlar materyalizmin korkunç tuzağına düşmüş ve sebeplere takıla takıla bu evren ve canlılığın ardındaki gücü görememekte gibiler. (görmek derken akli olarak anlamak )
  • İkinci olarak bunca delil karşısında özellikle evren ve yaşam konusunda çaresiz kalan Ateist kişiler ya soruyu soranı alaya alıyorlar ya hakaret ederler ya da işi ne yapıp edip Kur'an'a getirebiliyorlar.
  • Sizden ricam aşağıda soracağım sorulara bu hususlara hiç girmeden yanıt verirseniz çok sevineceğim .

1. Meyvelerin tadının kokusunun bize hoş gelmesi adeta bize göre yaratıldığını göstermez mi ? (Eğer yapay seçilim diyorsanız meyveleri bu şekle sokan insandır derseniz doğal seçiliminde bir Tanrının eseri olduğunu neden düşündürtmüyor bu durum size?
  2. Dünyadaki her canlı insana hizmet eder ya dolaylı ya doğrudan yani ettirilir?
  3. Bu foruma girerken önünüzdeki bilgisayar için ardında bir (ilim irade güç ) olduğunu düşünürken ,canlılığın ardında bunu nasıl göz ardı edebiliyorsunuz ?
  4. Tanrı her canlıya nimetini vermiştir. Buradaki özellikle sorum hayvanlar aleminde bile müthiş bir döngü olduğu ve bu döngüde aç kalan hayvanın olmadığı sizce doğru mudur doğruysa yine iş Tanrıya çıkmaz mı ?
  5. Vücudumuzdaki ve hayvanlardaki hassas denge (elementlerin her birinin belli ağırlıkları vs.) neyle açıklayabilirsiniz ?
  6. Güneş sistemimizdeki kusursuz döngü ve evrendeki düzen hakkında ne dersiniz ?
  7. Kozmolojik argümanlar ilk nedeni zorunlu kılarken ;siz evrenin sebepsiz olduğunu söylüyorsunuz.Kaldı ki bu olabilir yalnız evrenin ve maddenin kendisinde bunu yapabilecek ilim ve güç olmadığı için olanaksız görünüyor ne dersini ?

Kısacası arkadaşlar siz bunca olan şeyi akılsız şuursuz atomlara verebilecek kadar akılsız şuursuz değilsiniz . Cevap verirken soru numarasını yazarsanız daha açık olur şimdiden teşekkür ederim .

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 89
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1- Meyvelerin evrimleşmesi  bizler için veya hayvanlar için değil kendilerinin  daha fazla yayılabilmesi  içindir.  Tohumların hayvanların dışkılarından yayılmasını sağlarlar. Bu yüzden tatlı meyveler vs bitkiler için önemlidir. 

2- Kene gibi hayvanlar veya kanserler  kesinlikle insanlığa hizmet ediyor doğru söylüyorsun.

3-  Canlılığı evrimle açıklarken   herhangi bir tanrı ya  gerek  kalmıyor. Ve canlılığın kusursuz olmadığına çokça örnek de vardır.   Şimdi Ben de sana sorayim allahinin  ardındaki süper ilimli şuurlu yaratıcı kimdir ?

4- Bu ne muazzam bir döngüdür ki canlılığın süregelen mücadelesinde  %95 i ( kimisi 99 diyor) yokolmuştur. 

5-  Kimyasal evrim ile. Ve tekrar diyeyim canlılar kusursuz değildir.

6- Güneş oluşturduğu çekim gücüyle  bozulmuyor. Ve ZAMANLA bir dengeye sahip olmuştur. Mars ile jüpiter in aslında olması gerekenden fazla bir uzaklık vardır.  Ayrıca dünya bilmem kaç cm yaklaşırsa  bilmem şöyle olur gibi söylemler yalandır. Kesinlikle evrende düzen yoktur.  Kaos yasası hakimdir. 

Evrimdeki bazı hatalar yüzünden biz insanlar  büyük resmi göremeyiz ve bu tarz olayları anlamakta zorluklar yaşarız.

7-  Evren bir ilime veya şuura gerek kalmadan oluştuğu açıktır. Çünkü düzensiz ve kaotiktir. 

Evrenin illa bir nedeni olması gerekirken neden tanrı nin sebebi olması gerekmiyor  ? Tanrı sebepsiz olabiliyor  ise neden evren sebepsiz olamıyor ? 

Ayrıca kuantum fiziği maddelerin nedensiz yere varolabildigini gösteriyor. 

Sitelerde Paylaş

1. Bunu  yapabilecek  zekaya  sahipler  o  halde?

2.Dolayli  olabilir  bu  imtihandir doğrudan  olur  bu  onlardan  yararlanmadır. 

3.Mesele kusur  değil  elbette  kusur  var  ama  kusurluda  olsa  bir  yaratani olmak  zorunda.Siz bilgisayarı  açıklarken  bill  gates'i yok mu  sayardınız? Tanrida  yasaları  koymuştur  siz  yasalara  odaklaniyorsunuz  ben  ise  arkasinda ki  sebebi  asıl  sebebi  soruyorum?

4.Tanrinin  yeni  bir  yaratma  ve  sebep  sonuca  göre  döngü  oluşturma  metodu  .

5.kimyasal  evrim  bu  elementlerin  dengesini  nasıl  sağlayabiliyor?

6.Gunes  sistemimizde  gerçekten  bir  düzen  yok  mu  dünyanın  1 cm  yakın  uzaklığı  değil  mesele;147  milyon  km  yaklaşıyor  uzaklaşıyor  ama  bu uzaklığın  dışında  uzaklık  olsaydı  belkide  canlılık  oluşmayacaktı. 

7.Bir  bina  yaparkende  ilme  güce  ihtiyaç  yok  kendi  kendine  olur  diyebilir  miyiz  o  halde?

Son  olarak  tanrının  sebebini  sormamaniz  için evren  sebepsiz  olabilirdi ama  ilim  iradesiz atomlardan  oluştuğu  için  bir bilinç  olmak  zorunda  .

Sitelerde Paylaş

@akılsızşuursuzatomAklına her geleni yazmışsın. Bu şekilde olmaz. Ne demiş şunu, yanıt ver... Ne demiş şunu, ona da yanıt ver... Bu şekilde ortaya bir yığın çıkar ve verimli olmaz. Biraz yavaş ve sindirerek gidilmesi gerekir.

Bir kere materyalizm korkunç bir tuzak filan değildir. Eğer olguları materyalist biçimde açıklamazsan tersine o zaman tuzağa düşersin. Abuk sabuk hayali, düş ürünü saçmalıklara saplanır gidersin. Materyalist olmak bir zorunluluktur. Başka türlü realist, pozitivist, bilimsel olamazsın. Bu bir ön şart. Elimizde elle tutulur kanıtlar bulunması senin için bile bir zorunluluk. O yüzden materyalizme giydirmeden evvel bir daha düşünmelisin.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bilgisayarı insan yaptı, insanı kim yaptı?

Burada "kim" sorusuna "bilinç" cevap verebilir, bilincin kaynağı "bilim" olmak zorundadır.

Zira dayattığınız bilinç, kaynak değil sonuçtur.

sonuç  değil  meselenin  kaynağıdır  yani sebebidir. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, democrossian yazdı:

@akılsızşuursuzatomAklına her geleni yazmışsın. Bu şekilde olmaz. Ne demiş şunu, yanıt ver... Ne demiş şunu, ona da yanıt ver... Bu şekilde ortaya bir yığın çıkar ve verimli olmaz. Biraz yavaş ve sindirerek gidilmesi gerekir.

Bir kere materyalizm korkunç bir tuzak filan değildir. Eğer olguları materyalist biçimde açıklamazsan tersine o zaman tuzağa düşersin. Abuk sabuk hayali, düş ürünü saçmalıklara saplanır gidersin. Materyalist olmak bir zorunluluktur. Başka türlü realist, pozitivist, bilimsel olamazsın. Bu bir ön şart. Elimizde elle tutulur kanıtlar bulunması senin için bile bir zorunluluk. O yüzden materyalizme giydirmeden evvel bir daha düşünmelisin.

peki  sorulara  ne  dersiniz  açıkçası  bunlar  teistlerin  en  temel  1 kaç  sorusu  olduğu için yazdım  ve  sizin  cevaplarınızi  merak  ettim.Yani  bunlara  yeteri  kadar  yanıt  bulamıyor  oluşunuz  sizi  nasıl  ateizmden  uzaklaştirmiyor  kısacası  nasıl bu denli  rahat  olabiliyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Tamam sorulara geliriz, onlar leblebi çekirdek... Ateizm dünyada insan türünün icat edebildiği en sağlam düşünce sistemidir. Ama elimizde somut veriler olabilmesi, hayal dünyasına, hurafelere, mitlere, efsanelere saplanmamak ve yolu kaybetmemek için materyalist olmak ön şarttır. Bunu bir belirleyelim de sorulara da geçilir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

sonuç  değil  meselenin  kaynağıdır  yani sebebidir. 

Kaynağı bilime dayanan bilince biz sonuç diyoruz.

Siz kaynak olarak illa ki, tahmin, varsayım, iddia peşindesiniz, bilimi yok sayıp her şeyin varsayımdan öte gidemeyeceği ve bu varsayımın da ancak bir tanrı eliyle olacağı saplantısı içindesiniz.

Bu yüzden madem kaynağınız "bilinç"tir o halde bilincin kaynağının da bilim olduğunu kabul etmelisiniz, aksi halde kendi düşündeki tanrı dehlizinde boğulursunuz.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, democrossian yazdı:

Tamam sorulara geliriz, onlar leblebi çekirdek... Ateizm dünyada insan türünün icat edebildiği en sağlam düşünce sistemidir. Ama elimizde somut veriler olabilmesi, hayal dünyasına, hurafelere, mitlere, efsanelere saplanmamak ve yolu kaybetmemek için materyalist olmak ön şarttır. Bunu bir belirleyelim de sorulara da geçilir.

ben  maddeyi  inkar  etmiyorum  zaten  sadece  ardında  bir  etkenin  olduğunu  düşünüyorum  yani  atomlar kendi  kendine  organize  olacak  şuura  sahip  olabiliyor  bunlar  gerek  cansiz  gerekse  canlıları  oluşturabilecek  niteliklere  kesinlikle  sahip  derseniz  iddiamdan  vazgecerim ama  (abdulhakim argümanını  yine  tekrarlayayim; akılsız şuursuz atomlar bu  işi  yapamaz)

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

1. Bunu  yapabilecek  zekaya  sahipler  o  halde?

2.Dolayli  olabilir  bu  imtihandir doğrudan  olur  bu  onlardan  yararlanmadır. 

3.Mesele kusur  değil  elbette  kusur  var  ama  kusurluda  olsa  bir  yaratani olmak  zorunda.Siz bilgisayarı  açıklarken  bill  gates'i yok mu  sayardınız? Tanrida  yasaları  koymuştur  siz  yasalara  odaklaniyorsunuz  ben  ise  arkasinda ki  sebebi  asıl  sebebi  soruyorum?

4.Tanrinin  yeni  bir  yaratma  ve  sebep  sonuca  göre  döngü  oluşturma  metodu  .

5.kimyasal  evrim  bu  elementlerin  dengesini  nasıl  sağlayabiliyor?

6.Gunes  sistemimizde  gerçekten  bir  düzen  yok  mu  dünyanın  1 cm  yakın  uzaklığı  değil  mesele;147  milyon  km  yaklaşıyor  uzaklaşıyor  ama  bu uzaklığın  dışında  uzaklık  olsaydı  belkide  canlılık  oluşmayacaktı. 

7.Bir  bina  yaparkende  ilme  güce  ihtiyaç  yok  kendi  kendine  olur  diyebilir  miyiz  o  halde?

Son  olarak  tanrının  sebebini  sormamaniz  için evren  sebepsiz  olabilirdi ama  ilim  iradesiz atomlardan  oluştuğu  için  bir bilinç  olmak  zorunda  .

1 - Sanırım rastlantı eseri oluşan mutasyonları salladın gitti

2-  Buna cevap bile vermeyi gerek görmüyorum. 

3- Insan ve canlılık sahip olduklarını evrim ile kazanmıştır.  Senin verdiğin cevap bile değil. Sen kendini baştan şartlamışsın. Neden mi yasalara odaklandık çünkü nedenden sonuca gidiyoruz. Sen sonuca bakıp konuşuyorsun hemen . Senin yaptığın saçmalık yasalara neden aramak. Ama yasalara durduk yere neden arayamazsın.  Neden argümanı zaten bitmiş bir argümanıdır. Neden argümanı saçmalığın bir daha kullanmamanı tavsiye ediyorum. Her halta neden diye sorarsan ben de sana pat diye allahın kini sorarım ona da nedensiz dersen ben de diğerlerine nedensiz derim. 

4- Ne yani canlılığın %95 ini yokederek mi düzeni sağlıyor ? Mantığa (!) bakın 

5- adı üstünde evrim evrim evrim yahu anla artık senin asıl sorun evrim nedir olmalı. Evrimin canlılığa ve organlara nasıl şekil verdiğini öğren. Evrim nasıl yapıyor demek evrim i bilmemekten kaynaklanıyor. 

6-  Gene sonuca göre yaklaşıyorsun. Anlamadığın nokta  şu. Zaten böyle olduğu için buradasın.  Atıyorum yer çekimi farklı olsaydı sen daha farklı bir canlı olacaktın. Veya hiç olmayacaktın. 

7- Bina düzenli bir yapıdır. Evren ise karmakarışık.  Benim dediklerime hiç cevap vermemişsin bile. Hatta umursamamışsın sanki hiç yazmadigim şeylere cevap veriyorum sandım  bi an

!!!!!!!Son  olarak  tanrının  sebebini  sormamaniz  için evren  sebepsiz  olabilirdi ama  ilim  iradesiz atomlardan  oluştuğu  için  bir bilinç  olmak  zorunda !!!!!!!! !!!!!!!

Bu üsttekine  nasıl bir mantıkla vardın doğrusu anlamak çok güç 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

1 - Sanırım rastlantı eseri oluşan mutasyonları salladın gitti

2-  Buna cevap bile vermeyi gerek görmüyorum. 

3- Insan ve canlılık sahip olduklarını evrim ile kazanmıştır.  Senin verdiğin cevap bile değil. Sen kendini baştan şartlamışsın. Neden mi yasalara odaklandık çünkü nedenden sonuca gidiyoruz. Sen sonuca bakıp konuşuyorsun hemen . Senin yaptığın saçmalık yasalara neden aramak. Ama yasalara durduk yere neden arayamazsın.  Neden argümanı zaten bitmiş bir argümanıdır. Neden argümanı saçmalığın bir daha kullanmamanı tavsiye ediyorum. Her halta neden diye sorarsan ben de sana pat diye allahın kini sorarım ona da nedensiz dersen ben de diğerlerine nedensiz derim. 

4- Ne yani canlılığın %95 ini yokederek mi düzeni sağlıyor ? Mantığa (!) bakın 

5- adı üstünde evrim evrim evrim yahu anla artık senin asıl sorun evrim nedir olmalı. Evrimin canlılığa ve organlara nasıl şekil verdiğini öğren. Evrim nasıl yapıyor demek evrim i bilmemekten kaynaklanıyor. 

6-  Gene sonuca göre yaklaşıyorsun. Anlamadığın nokta  şu. Zaten böyle olduğu için buradasın.  Atıyorum yer çekimi farklı olsaydı sen daha farklı bir canlı olacaktın. Veya hiç olmayacaktın. 

7- Bina düzenli bir yapıdır. Evren ise karmakarışık.  Benim dediklerime hiç cevap vermemişsin bile. Hatta umursamamışsın sanki hiç yazmadigim şeylere cevap veriyorum sandım  bi an

!!!!!!!Son  olarak  tanrının  sebebini  sormamaniz  için evren  sebepsiz  olabilirdi ama  ilim  iradesiz atomlardan  oluştuğu  için  bir bilinç  olmak  zorunda !!!!!!!! !!!!!!!

Bu üsttekine  nasıl bir mantıkla vardın doğrusu anlamak çok güç 

1. soruda meyvelerin tadı kokusunu sormuştum tatsız tutsuz topraktan çıkan hani o her gün yediğimiz meyveler .

2. haklı olabilirsiniz cevap vermemekle.

3.Yasa varsa yasa koyucu vardır ilkesinden yola çıkarak dedim.

4. Yok etme ve tekrar yaratma vasfından dolayı türlerin %95  i yok olmuş olabilir demek istedim . Yani şartlara göre canlılar doğar büyür yok olur hayatta kalır ve bu kaideleri koyan bir Tanrı olmak zorunda olmuş oluyor demek istedim.

5.Evrimde sıkıntı yok kabul ediyorum evrimi fakat; fizik yasaları veya doğal yasalar canlıları ve evrimini sağlayacak güce sahip mi bu kadar ?

6.Asıl demek istediğim yakınlık uzaklıktan ziyade güneş sistemimizdeki döngü ve düzen mesela güneş tutulmasını bile hesaplayabiliyoruz bu bir düzendir ki hesap yapabiliyoruz .Milyonlarca senedir dünya güneşin etrafında hiç sektirmeden dönüyor mevsimleri oluşturuyor vesaire.

7.Kaotik yapıda böyle düzenlere rastlamak komik değil mi size?

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, democrossian yazdı:

Sana maddeyi inkar etme diyen yok. Materyalizm tek yoldur, başka yol geçersizdir. Öyle tuzak muzak değil, tuzaklardan kurtulmanın biricik yoludur. Kilometre taşlarını geçmeden direk sonuca uçamazsın. Gelinir yavaş yavaş abdülhakime filan... :) 

buyrun şimdi leblebi demiştiniz cevaplarınızı rica etsem faydalanmak isterim .

Sitelerde Paylaş

Tamam materyalizm konusunu hallettiysek devam edebiliriz. Şimdi...

Evrim en olası açıklamadır. Tek ve son, başkaya gerek duymayan açıklama değildir. Geliştirilmekte ve ilerletilmektedir. Yani biz ateistler her şeyi evrim ile açıklarız. Ama bu açıklamalar yeterli değildir, sürekli geliştirilmeleri gerekiyor ve öyle de yapılıyor.

Tanrı ise tersine başka açıklamaya gerek olmadığı iddia edilen tek açıklama olarak öne sürülen uydurma bir varsayımdır. Tanrı olamaz. Çünkü evrenin karmaşıklığı, kendiliğinden oluşamayacağının kanıtı ise, evreni tasarlayıp yaratacak gücün evrenden de karmaşık olması gerekecektir. O gücün yaratılması daha da büyük zorunluluk olur. O zaman yaratıcıyı yaratan yaratıcı daha da fazla... Bu böyle gidemeyeceği için tanrı olanaksız, evrim zorunlu açıklamadır.

Fakat evrimin açıklayıcılığını artırmamız için sürekli ve bitmeyen bir araştırma çabası gerekmektedir. Biz de bunu yapıyor, yeryüzü ile yetinmeyerek evrenin ulaşabildiğimiz yerlerini didik didik araştırıyor, merak ediyor ve keşfediyoruz.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@akılsızşuursuzatom

Siz dilinizden düşürmediğiniz kusursuzluktan, düzenden somut olarak ne anlıyorsunuz ?.

Evvela buna bir açıklık getirin.

En basitinden mesela Ay her sene 4 cm civarında dünyadan uzaklaşmaktadır. Bu tespit size ne ifade ediyor ? 

Dünyadaki bütün canlıların insanlara hizmet ettiklerini, neye dayanarak iddia ediyorsunuz ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, democrossian yazdı:

Tamam materyalizm konusunu hallettiysek devam edebiliriz. Şimdi...

Evrim en olası açıklamadır. Tek ve son, başkaya gerek duymayan açıklama değildir. Geliştirilmekte ve ilerletilmektedir. Yani biz ateistler her şeyi evrim ile açıklarız. Ama bu açıklamalar yeterli değildir, sürekli geliştirilmeleri gerekiyor ve öyle de yapılıyor.

Tanrı ise tersine başka açıklamaya gerek olmadığı iddia edilen tek açıklama olarak öne sürülen uydurma bir varsayımdır. Tanrı olamaz. Çünkü evrenin karmaşıklığı, kendiliğinden oluşamayacağının kanıtı ise, evreni tasarlayıp yaratacak gücün evrenden de karmaşık olması gerekecektir. O gücün yaratılması daha da büyük zorunluluk olur. O zaman yaratıcıyı yaratan yaratıcı daha da fazla... Bu böyle gidemeyeceği için tanrı olanaksız, evrim zorunlu açıklamadır.

Fakat evrimin açıklayıcılığını artırmamız için sürekli ve bitmeyen bir araştırma çabası gerekmektedir. Biz de bunu yapıyor, yeryüzü ile yetinmeyerek evrenin ulaşabildiğimiz yerlerini didik didik araştırıyor, merak ediyor ve keşfediyoruz.

Ateistler zora girdiklerinde sorular karşısında bir de evirip çevirip konuyu tanrıyı kim yaratmıştıra getiriyor nedense. Maddeler halinde başlayabilir misiniz rica etsem mesela meyvelerin bize hoş gelmesinden başlayabilirsiniz .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...