Jump to content

atheizmde ahlaki değerler yoktur.

Recommended Posts

2 dakika önce, evrenselalp yazdı:

tamam işte benım için konu kapanmıştır ben istediğimi aldım her zamankı gibi ,ben atheizmi kötülemıyorum aksine iyiliği için 

uğraşıyorum. gerçek atheizmı bildigim için  ahlakı degerlerinde anlamsız olusunu izah etmeye calıştım. hepsi bu.  artık gerçekler ispatlandıgına göre istedıgınız kadar iyi yada kötü olun bu sizin tercihiniz sizin yaşamınız. buna saygı duymak zorundayım. 

Ateizmin kimsenin iyiliğine ihtiyacı yok. Ateizm orada öylece duruyor, sapasağlam.

Ateizmi dinmiş gibi göstermeye çalışanlar direkt ahlak üzerinden çalışır. Buradaki ateistler, yani bizler farklı farklı insanlarız ve hepimizin birtakım değerleri var. O değerleri, kendimize ait doğruları sorgularken, check ederken objektif olmamızda ateist olmamızın mutlak etkisi var. Netiz, insanı yalın haliyle değerlendiriyoruz, kendimize kıyak geçmiyoruz, kötü veya yanlış bir şey yaptıysak ateizme sığınıp af dilemiyoruz.

Ateizm kişiye sorumluluk verir. Yaptığından sen sorumlusun, seni bağışlayıp kollayacak bir Tanrı yok, ne yapıyorsan bedeli de ceremesi de sana der kısaca.

Tanrı falan yok, sizin dandik ahlak anlayışınız da bize lazım değil. Aman da Tanrı yoksa ahlak olmazmış da bilmem ne...

Çok lazım zaten sizin Tanrısal dandik ahlakınız...

Tanrı yoksa ne halt edeceksiniz, esas ona bakın. Biz zaten olmadığını biliyor ve ona göre yaşıyoruz mis gibi.

Yok olduğunu anladığınızda bütün ahlaki doğrularınız çökecek, hırsızlık yapmaya falan mı başlayacaksınız mesela? Tecavüzcü mü olacaksınız? 

Otur da bunları düşün. Tanrıymış da bilmem ne...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 122
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 hour ago, evrenselalp said:

peki? şöyle soralım, uçağın hammeddesi olmasaydı yani uçağı oluşturan ana yapı olmasaydı ( celık fiber celık petrol uçak yakıtı plastık 

profiller uçakta olurmuydu? soruya soruyla karşılık verelım o zaman madem düello yapıcaz yapalım bakaım kim?kazanıcak. 

örnegın ses olmasaydı yada frekans yada elektronık olmasaydı müzık olurmuydu? daha bitmedı basketbol topunun icadı olmasaydı ama hammaddesi  olsaydı biz basketbol topunu nasıl? bilicektık.. hadi buyrun beklıyorum. 

Ben uçak diyorum sen hammaddesi olmasaydı diye sayıklıyorsun. Uçak insan icadı mı, icadı, bitti. 

Şimdi gelelim dinlerin uydurma olmadığı iddiana. Dinler uydurma değilse neden inanmıyorsun? İnsanın bir uydurmaya inanmaması gayet normaldir de uydurma olmayan bir şeye inanmaması saçmalıktan başka bir şey değil mi? Üstelik uydurma olmadığını bizzat kendin söylemişken.

Sitelerde Paylaş

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/video/video/1062657/Esege_tecavuz_ederken_yakalandi___Kari_yok__seytana_uydum_.html

Ornegin bu adam esege tecavuz etmis ama "seytana uydum" demis. Yani adam kendini kolay bir sekilde akliyor.

Ateist biri ise bu durumda genellikle kendine hesap vermek zorunda kalacaktir.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, evrenselalp yazdı:

bundan 250.000 yıl önce de aborjınler vardı şimdide hala varlar.

Aborjınin olması tanrının kanıtmı. olayaları başaka yöne çekme.aborjıler insn allahtan daha ahlaklılar kısaca olmayan bir tabrının insanların uydurduğu bir din nasıl ahlaklı olabilir. örneklerini verdim san sen ben müslüman deyilim deidin deyilsen neden dinlerin ahlken  bizden üstün olduğunu söylüyorsun.DİNLER olmsa herkes birinmi düklüyecekti. dinde yetrince resmi olarak düdükleme var hemde pizim paramızla ahlaksızlığın dibine vuruyorlar sen bunlara cevap  vermiyor. yok ateistin ahlakı yokmuş yav insanf be dinlerin bu dünayayı bıarak inandıkları öyeki düne kerhaneden beter. ben islamın içinde büydüüyüm için bilirim  4 karı isterdiyin kadar cariye hanimitler ve daha ayak basamdığınız yerlerde sisin için ganimet vad eden bu sapık dine ne diyeceksin kadın tarala kadın erkeyi boşuyamaz  erekeyin çükü kalktıysa o kadın eli hamurdada olsa gelip onun çükünü indirecekmiş bumu dinlerin ahlağı daha sayarım ama boşa yazmış olurum sen anlamak istemsin

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, evrenselalp yazdı:

para ile bir kadının veya erkeğin ahlakını satın alabilirsin üçretini ödediğinde tüm ahlaki  degerler senın için anlamlı olmuştur.  güven sen artık gerçekten yaşamaya başlamış ve yaşamın saniyelerini dakikalarını bile 

hissetmiş olursun. her an sana mutluluk verir . sen mutlu oldukça herşey sana pozitif gözükür. 

paran varsa çalışmak  zorunda kalmazsın  çünkü çalışmak eziyettir vücüda yapılan  işkencedir. 

vücüt zamanla yıpranır ve solar, insanın dogası geregi insan dogal ortamlarda ve hür iradesiyle

çalışmalıdır . kurallara baglı bir istemde mutlu olunmaz. 

paran varsa bir müstakıl trplex alırsın . ve her sabah huzurlu bir sekılde uyanırsın. gürültü yok ses yokk ohhh ne güzel değilmi??,

ama fakırsen 20 katl ıbir binada tıpkı tavuklar gibi yaşar ve tam ayku  saati geldiginde gürültü yapan çocuklar senı rahatsız ederler. ve sen mutsuz ve sinirli  bir sekılde geberip gidersın bu hayattan. 

bu yüzden  paranın gücünü hafife alan bireyler aklınıda hafife almış demektır. 

Ä°lgili resim

9- Neyi düşünürsen onu hayatına koyarsın.
Düşüncelerin bir süre sonra yaşamın olur ve bunu fark ettiğinde değiştiremezsin. Onun için düşüncelerini yönetmeli ve onları pozitife çekmelisin.

trajıkomık bir düşünce eğer paran yoksa ölünceyede dek düşünebilrsin.mükemmel hayaller kurabilirsin ama asla hayallerini gerçek olmaz. bu imkansızdır. maneviyatla mutluluk olunmaz bedenın paraya ihtiyacı vardı ve para bedenı doyurur. 

o zaman sentezlıyelım güven paran varsa düşünmeye gerek yok hayallere gerek yok artık o hayalleri bile satın 

alabilirsin . parayla mululuk en güçlü mutluluktur. asla unutma güven.parayla tanrının sana verdiği kaderi 

bile değiştirebilirsin güven. 

10- Cevaplar seni kandırır.
Hayatın anlamını sorduğun zaman her kişi sana farklı bir cevap verecektir. Ama hayatın anlamı senin gördüğün ve kalbinde inandığın şeydir. O senin doğum amacındır. Kendi cevaplarını bulmalısın. Bunun için kendi içsel yolculuğuna başlamalı ve ruhsal enerji döngünü tamamlamalısın. ve benım kalbim diyorkı para 

hayatın gerçek anlamıdır. paran varsa hayatın anlamı senındır paran yoksa hayatın anlamsız kısımları yine senındir diyor. ben içimdeki sese çok güveniyorum. güven. insan ne? dogumu nede? ölüm amacını bilemez güven bu imkansız!! bilseydık zaten herkes bildiği şeyleri tatbık  ederdi hiç şüphesiz. herkes farklı yorumlamazdı yaşam kurallarını . 

para o kadar güçlüdürki kötü ahlaklı bireyleri birer kuklaya çeviri hipnotik trans gibidir para insanı büyüler 

aşk gibidr para insanı etkıler ve o aşka taptırır. 

Düşüncelerin bir süre sonra yaşamın olur ve bunu fark ettiğinde değiştiremezsin. Onun için düşüncelerini yönetmeli ve onları pozitife çekmelisin.

trajıkomık bir düşünce eğer paran yoksa ölünceyede dek düşünebilrsin.mükemmel hayaller kurabilirsin ama asla hayallerini gerçek olmaz. bu imkansızdır. maneviyatla mutluluk olunmaz bedenın paraya ihtiyacı vardı ve para bedenı doyurur. 

o zaman sentezlıyelım güven paran varsa düşünmeye gerek yok hayallere gerek yok artık o hayalleri bile satın 

alabilirsin . parayla mululuk en güçlü mutluluktur. asla unutma güven.parayla tanrının sana verdiği kaderi 

bile değiştirebilirsin güven. 

Hayatın anlamını sorduğun zaman her kişi sana farklı bir cevap verecektir. Ama hayatın anlamı senin gördüğün ve kalbinde inandığın şeydir. O senin doğum amacındır. Kendi cevaplarını bulmalısın. Bunun için kendi içsel yolculuğuna başlamalı ve ruhsal enerji döngünü tamamlamalısın. ve benım kalbim diyorkı para 

hayatın gerçek anlamıdır. paran varsa hayatın anlamı senındır paran yoksa hayatın anlamsız kısımları yine senındir diyor. ben içimdeki sese çok güveniyorum. güven. insan ne? dogumu nede? ölüm amacını bilemez güven bu imkansız!! bilseydık zaten herkes bildiği şeyleri tatbık  ederdi hiç şüphesiz. herkes farklı yorumlamazdı yaşam kurallarını . 

para o kadar güçlüdürki kötü ahlaklı bireyleri birer kuklaya çeviri hipnotik trans gibidir para insanı büyüler 

aşk gibidr para insanı etkıler ve o aşka taptırır. 

şamanızmın ahlakı kuralları var yazıcam iyi bak güven dikkat etmen gereken tek yer var oda bu kuralların ahlaki değerleri nasıl? şekıllendirdiği gerçegidir.

Şamanlara göre 10 yaşam felsefesi

1- Bedenine saygılı ol.
Tüm ruhsal enerjine ev sahipliği yapan o bedene (ev) iyi bak ve ona saygı duy. Bedenin senin kabındır. Kab senin ruhunun olgunlaşmasını sağlar. Bir tırtılın kabuğu gibi; bir kelebeğe dönüşene kadar bir tırtılsın ve buna saygı duy...

2- Hatalar yok sadece dersler var.
Yaşam sana hatalar vermez. Yaşam sana dersler verir bu dersleri öğrenmek ve hayata geçirmek senin elinde. Unutma ruhun öğreniyor ve seçim yapıyor. Bu çok önemli bir seçim. İyi ve kötü arasında yapacağın bir seçim. Onun için hatalarından ders çıkarmalısın.

3- Sen maddeyi yaşayan bir maneviyatsın.
Sen bir ruhsun ve bir enerjisin. Algılarında bunu göremesen bile iç sesin sana doğru olduğunu söyleyecektir. Kendine ve ruhsal enerjine güven.
Maddi güçler genellikle negatif enerjinin kaynağıdır. Manevi dünyaya ve enerjiye yönelmelisin.

4- Hayat bir sınavdır.hayat sadece fakirlere eziyet zenginlerede zevktir güven ben sınava inanmıyorum ve sınavı mantıksız buluyorum.
Gerçeği anladığında hayatın sadece bir anlık olduğunu da anlarsın. Bir bebek anne karnındayken tüm dünya o karnın içidir. O doğduğunda başka bir dünyanın olduğunu ve aslında anne rahminin geçici bir yer olduğunu anlar. Hayattayken sadece bu hayat varmış gibi düşünebilirsiniz. Ama burası da geçici bir yerdir. Hayat senin ruhsal sınavını vereceğin bir yerdir. Bunu asla aklından çıkarma.anladığım en büyük ve tek bir gerçek var güven bu hayat yaşamla ölüm arası bir saçmalıktır. 

5- Ders sen öğrenene kadar tekrar eder.
Bu neden benim başıma sürekli geliyor diyorsan bu dünyadaki amacın o dersi öğrenmektir. Ne zamanki dersi öğrenirsin yeni bir derse geçersin
.zenginlerin herhangi bir derse ihtiyacı yok çünkü zenginler derslerini para karşılıgı satın alıyor biz fakırlerde bu dersin acısını çekiyor ve sürünerek ölüyoruz. 

6- Hayat bir deneyimleme yeridir.
Kaderini sorgulama verilene şükret ve razı ol.
ben buna katılmıyorum birşeye razı olmak demek o şeye esir olmakla eşdegerdir.Çünkü hayat bir öğrenme yeridir. Ruhsal gücümüz burada deneyimlemesi gereken dersleri öğreniyor.

7- Her şey senin yansımandır.
Bir arkadaşının huyundan mı nefret ediyorsun; sana kötü bir haberim var. Sadece yansımanı görüyorsun. Aynı huy sende de var ama açıkta değil belki zamanında bastırmış ve derinlere itmişsindir. Ama gerçek sevdiğin ve nefret ettiğin her şey ruhunun bir yansımasıdır.
huy değişkendir parayla her bireyin huyu anında değişir ve olumlu bireyler oluşmaya başlar güven buna sentez analizi derler. bireyse lanaliz veya bölgesel analizler farklıdır.  yanı ben argeciyim konu başlıklarını geliştirebilir ve daraltabilirim. sende yapabilirsin sadece biraz daha emek vermelisin. 

8- En iyi an şu andır.
En iyi yer şu an içinde bulunduğun yerdir. En iyi an şu andır. Şimdiye ve bulunduğun yere odaklan. Çünkü tek gerçek şey budur.
tamamen yanlış bir ontoloji bilimi ayrıca teolojık olarakta anlamsız bir düşüncedir.

en iyi an güven senin 1 milyon doların oldugu andır. işte o an güven senın en güçlü oldugun andır. 

Hayatın anlamını sorduğun zaman her kişi sana farklı bir cevap verecektir. Ama hayatın anlamı senin gördüğün ve kalbinde inandığın şeydir. O senin doğum amacındır. Kendi cevaplarını bulmalısın. Bunun için kendi içsel yolculuğuna başlamalı ve ruhsal enerji döngünü tamamlamalısın.

Burda yazdıklarını uyguluyacak adam varmı sen derin ben varm. enrjimi ruhumu  vs ne şimdi bunlar sen gizili enerjiden bahsediyor sun yok ruhmuş. EY  ATEİSTFORUM RUH ÇAĞIRAMAYA NE DERSİNİZ ÇAĞIRALIMI. Y a kardeş vurmuşun mistik felsefenin dibine. bunlar nasıl uygulanır sende bilmiyorsun ya neyse  böyle şeylere ihtiyaç duyasam OSHONUN KİTAPLARI MÜKEMELDİR. SEN OSHONUN KİTAPLARINI OKU BU YAZDIKLARIN TIRI VIRDIR.He belirteyim OSHONUN kitap yazdığı yok. OSHONUN KONUŞMALRINDAN DERLENMİŞ KİTAPLAR. OKU BAK.  FELSEFE NEYMİŞ ÖYRENİRSİN HİÇ KİTAPLARINI OKUMAK İSTMESEN ARAK BÖLÜMÜ HAKINDA Kİ KİŞİSEL BİLGİLERİ OKU YETER.

Sitelerde Paylaş
On 22.08.2018 at 16:18, evrenselalp said:

tamam işte bende onu diyorum türk atheist,ahlak  teizm icadıdır. 

hem bunu yaz. "İcadıdır" denmiş. 

ahlak varsa insan icadıdır diyorum

sonra bunu da yaz. 

Şimdi sana sona sormak lazım:

1- Ahlak "Din icadıdır" derken insandan gayrı bir şeyden bahsediyorsan, neden bir sonraki mesajın insan icadı diyor?

2- Yok eğer değilse, bu icat din vesilesiyle bile olsa, insana dairse eğer, neden başlığını Ateizm parantezine alıyorsun? Ateistler uzaylı mı? Ahlak dinin tekelinde mi?

Çünkü her iki durumda da; ahlakın varlığı durumu da, yokluğu durumu da, insana dair olmuş oluyor. Ateizme şuna buna dair değil..

Ahlakı toplumlar inşa eder. Din falan değil.

Toplumlar ahlakı inşa eder, ahlak da toplumu önce inşa, sonra muhafaza eder. Hepsi bu. Çift gerektirmeli bir durum.

Totalde ahlak olarak etiketlediğimiz eğilimlerimizin kökeni ise ilksel ve tikel olarak bireylerin her birindedir.

Onlar ahlak değildir. Sadece eğilimlerdir. Doğuştan gelirler. İnsanlar doğuşta tabula rasa(boş levha) değildirler.

Bunlardan bir bölümü(eğilimler), aynı evrim sürecindekine benzer bir şekilde, gen havuzundaki bazı genlerinin frekansının artması gibi seçilir ve genel frekansı oluşturur, toplumun inşa edilmesi süreci zarfında.

İşte ondan sonra "ahlak" olurlar. 

Bunu sadece dine mal etmek, sadece dinden zannetmek, meseleye at gözlüğü ile bakmaktır sadece. Ötesi değil.

İnsanlık kurumsallaşmış dinlerden daha eski. Toplum da, ahlak da.

Ahlakı değerleri egiten ve ahlakı şekıllendiren dinlerdir

Kaldı ki sonra şunu da demişsin. Önceleri icat dediğin şey, burada "var olanı" şekillendirmeye dönüşmüş nedense(!)

ben dinlerin uydurma oldugunu söylemedımkı ben  dinlere iannmıyorum dedım

Sonra üstüne bir de şunu yazıyorsun. Nasıl olacak bu iş?

Yukarıdaki cümlen ne demektir onu hala yazmadın bize bu arada :)

On 22.08.2018 at 21:05, evrenselalp said:

benim iddiam çok büyük, arkadaşlar ahlakı değerleri egiten ve ahlakı şekıllendiren dinlerdir. hemen ispatını verim

güven arkadaşımız bebek olduğunu varsayalım, bir bebekken onu hiç egitmiyelım dinsiz bir kabıleye verelım güven büyüdüğü zaman 

sizce ahlakı bilebilirmi? işte bu kadar basit bir örnekle ama hiç birinizn aklına gelmıyecek etkili bir örnekle ispatladım. a 

Bak bakalım şurada ne örnek verilmiş. Oku sonuna kadar, o dizgeyi cevapları ve devamındaki mesajlarla birlikte.

Yok kimsenin aklına gelmeyecek örneklermiş falan. Bu konular defalarca kere konuşuldu merak etme. 

Verdiğin örneğe yaklaşımın dahi konuyu anlamakta ne kadar sığ olduğunu gösterir nitelikte.

Henüz idrak edemediğin nokta; kimsenin genel-geçer, insandan bağımsız bir ahlak olduğunu iddia etmiyor oluşu zaten.

Sen mevzuya yeni uyanmaya başlamışsın sadece. Hatta daha tam ayılamamışsın, afyonun patlamamış. Boş yere uğraştırıyorsun bizi.

3 hours ago, sağduyu said:

Uçak da tanrı icadı olmadığına göre yoktur, müzik de, basketbol da yoktur.

Burası karışmış sanırım, alıntıladığın mesajı ben yazmamıştım.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 saat önce, teflon yazdı:

O cümle ne demek, önce onu sormak lazım buna.

şu demek sayın teflon,ben 6000 yıllık dinlerin insan icadı oldugunu, ve dinlerin insan aklının bir ürünü oldugunu düşnüyorum, ve dinleri redediyorum demektir. anlaşıldımı? kapişşşş  :D 

ama benim dinleri reddetmem gerçek tarihte yaşanmış dinlerin gerçek oldugunu değiştirmıyor ne yazıkkı.

8 milyar toplu halde dinleri reddetsek bile dinlerın belırlı dönemlerde sahtede olsa varoldugunu anlamak zorundayız. 

tarihinde evrenselalp tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, güven yazdı:

Burda yazdıklarını uyguluyacak adam varmı sen derin ben varm. enrjimi ruhumu  vs ne şimdi bunlar sen gizili enerjiden bahsediyor sun yok ruhmuş. EY  ATEİSTFORUM RUH ÇAĞIRAMAYA NE DERSİNİZ ÇAĞIRALIMI. Y a kardeş vurmuşun mistik felsefenin dibine. bunlar nasıl uygulanır sende bilmiyorsun ya neyse  böyle şeylere ihtiyaç duyasam OSHONUN KİTAPLARI MÜKEMELDİR. SEN OSHONUN KİTAPLARINI OKU BU YAZDIKLARIN TIRI VIRDIR.He belirteyim OSHONUN kitap yazdığı yok. OSHONUN KONUŞMALRINDAN DERLENMİŞ KİTAPLAR. OKU BAK.  FELSEFE NEYMİŞ ÖYRENİRSİN HİÇ KİTAPLARINI OKUMAK İSTMESEN ARAK BÖLÜMÜ HAKINDA Kİ KİŞİSEL BİLGİLERİ OKU YETER.

ooooooooooooo   sen nereye? gittin yahuuu  :0_80cbc_37a71a73_L: ne enerjisi? ne ruhu? nane ruhumu?  sana benım kırmızı iletilerıme odaklan demıştım  oslonun siyah fontlarına değil. 

bırak şimdi şamanızmı gerçeklere gel ruh yok enerjı yok . ahlak yok sadece üreme var . oslo hjayatı boyunca bir ton palavra sıkmış biridir. onu ciddiye alma sakın .. sanırım benı yanlış anladın.  president güven. 

hayran oldugun adam her gun kaç hatunla yatmış haberin bile yok.  toplamış etrafına güzel hatunları gece oluncada harem kurmuş aklı sıra dogustan sapık oslo . desene bu oslo senı fena işletmış güven. 

sana fena yedirmış bende senı zekı sanıyordum. hayal kırıklıgına ugrattın benı. bu adamın dincilerden bir farkı yoktur. en iyi inanç atheizm agnostisim ve deizmdır.  çünkü atheimde agnostiizmde ve deizmde  böyle sapıkça iannışlar yoktur. dinler tarihi çöptür . iyi  bilmene ragmen demekı hala bazı şeyler içnde kalmış güven 

değiştir bu kafayı kafanı resetle beynını resetle herşeyi unut. sadece sen varsın tek gerçek sensın. hatırlamaya calış. 

haaa birde şu yazını düzelt artık bana işkence çektirme..  

osho sapık mı ile ilgili görsel sonucu

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, güven yazdı:

Aborjınin olması tanrının kanıtmı. olayaları başaka yöne çekme.aborjıler insn allahtan daha ahlaklılar kısaca olmayan bir tabrının insanların uydurduğu bir din nasıl ahlaklı olabilir. örneklerini verdim san sen ben müslüman deyilim deidin deyilsen neden dinlerin ahlken  bizden üstün olduğunu söylüyorsun.DİNLER olmsa herkes birinmi düklüyecekti. dinde yetrince resmi olarak düdükleme var hemde pizim paramızla ahlaksızlığın dibine vuruyorlar sen bunlara cevap  vermiyor. yok ateistin ahlakı yokmuş yav insanf be dinlerin bu dünayayı bıarak inandıkları öyeki düne kerhaneden beter. ben islamın içinde büydüüyüm için bilirim  4 karı isterdiyin kadar cariye hanimitler ve daha ayak basamdığınız yerlerde sisin için ganimet vad eden bu sapık dine ne diyeceksin kadın tarala kadın erkeyi boşuyamaz  erekeyin çükü kalktıysa o kadın eli hamurdada olsa gelip onun çükünü indirecekmiş bumu dinlerin ahlağı daha sayarım ama boşa yazmış olurum sen anlamak istemsin

ahhh güven ahhhhh  :0_80cbc_37a71a73_L:yok böyle bir zeka tanrının değil ahlakın olmadığının kanıtı.  tanrıyı nerden? çıkardın. 

dur bir dakka dur, dur selfie çekıyorum. bu anı ölümsüzleştiricem, allahtan daha ahlaklımı? yok artık güven

se ne? içtin yahuuu ne sacmalıyorsun? 

evet tam üstüne bastın satte günde 2 defa dogruyu gösteriyor dinler olmasaydı dinler derken 6000 yıldan bahsetmıyorum ben dinlerın en az 600.000 yıl geriye gittigini düşünüyorum. binlerce sahte din olduguna emnım

dinler olmasaydı herkes birbirini anladın  sen. senı egiten biri olması bir zorunluluktur bu sistemde. dinlerde bunu başarmıştır. 

şimdi gelelım asıl gerçeklere dinlerin ögrettıgı ahlaki  degerler  sapıkça ve ahlaksızca oldugu için bizlerde ahlaki  degerlerı  böyle degerlendırmek zorunda kalıyoruz güven (dinlerın kendını sapıkça zaten)

yani tarihsel ewrım sürecinde ahlak diye birşey  yok çünkü ahlka bir takım ö,rf ve adetlerın  topluluk iiçnde dinlere uyarlamasından baska birşey değildir. 

yani tarihsel ewrım sürecinde ahlak diye birşey  yok çünkü ahlka bir takım ö,rf ve adetlerın  topluluk iiçnde dinlere uyarlamasından baska birşey değildir. 

iddiam çok büyük eger dinler hiç varolmasaydı, büğün herkes kabile hayatı yaşıyor olucaktı. 

teknolojının ve ahalkı degerlerın oluşmasındaki en önemlı neden? dinlerdır.

aksini iddia eden aksini kanıtlar ilkesi. 

Sitelerde Paylaş

eğitici topluluklar atheizmle değil dinlerle başlamıştır hiç farketmez atehizmlede başlasa ahlak gerçekten yoktur. herkese göre ahlak olmaz ahalkın tanımı net olmak zorundadır. tıpkı atheizm gibi.. veya deizm gibi. 

aristoteles aristo platongibi filozflar  bile ahlakı dinlerden ögrenmek zorunda kalmış daha sonrada kendi içsel ahlakını geliştirerek ahlakı  degerlerı geliştirmışlerdır.  insanın içgüsündede bu vardır. süreklı gelıştirmek. 

Sitelerde Paylaş

ahaha ne cahil insanlar var kimse demiyorki universitede felsefe dersi görmedinmi ?

konuna gelelim ahlaki kurallar toplum icerisinde 

bir baskasini rahatsiz edecek hal ve hareketlerin

yasaklanmasidir örnek vereyim sen toplu tasimada sakız çiğniyorsun ve bunu cok normal goruyorsun ama yanindaki bundan rahatsiz oluyor bu senin icin normal bir durum ama cevrendekiler icin anormal sen istedigin kadar musluman ol istedigin kadar baska bir dine mensup ol senin karakterin neyi iceriyorsa neyi benimsediysen ona gore davranirsin biraz felsefe arastirirsan ahlakin zaten var olmadigini gorursun ha hosgorulu olabilirsin o baska iyi muslumanda vardir kotude iyi ateistte vardir emin olun muslumanlardan kat kat fazla bu konu insanlari genel olarak kapsar inanclarin hicbi etkisi olmaz kisi karakterine gore yasar nolursa olsun.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, evrenselalp yazdı:

ooooooooooooo   sen nereye? gittin yahuuu  :0_80cbc_37a71a73_L: ne enerjisi? ne ruhu? nane ruhumu?  sana benım kırmızı iletilerıme odaklan demıştım  oslonun siyah fontlarına değil. 

bırak şimdi şamanızmı gerçeklere gel ruh yok enerjı yok . ahlak yok sadece üreme var . oslo hjayatı boyunca bir ton palavra sıkmış biridir. onu ciddiye alma sakın .. sanırım benı yanlış anladın.  president güven. 

hayran oldugun adam her gun kaç hatunla yatmış haberin bile yok.  toplamış etrafına güzel hatunları gece oluncada harem kurmuş aklı sıra dogustan sapık oslo . desene bu oslo senı fena işletmış güven. 

sana fena yedirmış bende senı zekı sanıyordum. hayal kırıklıgına ugrattın benı. bu adamın dincilerden bir farkı yoktur. en iyi inanç atheizm agnostisim ve deizmdır.  çünkü atheimde agnostiizmde ve deizmde  böyle sapıkça iannışlar yoktur. dinler tarihi çöptür . iyi  bilmene ragmen demekı hala bazı şeyler içnde kalmış güven 

değiştir bu kafayı kafanı resetle beynını resetle herşeyi unut. sadece sen varsın tek gerçek sensın. hatırlamaya calış. 

haaa birde şu yazını düzelt artık bana işkence çektirme..  

osho sapık mı ile ilgili görsel sonucu

yahu sizde kimi bulrsanız  ahlaksız  diyorsunuz adam karıdan yatmazmı kurandaki gibi çocuklaralamı yatmış  adam evlnememiş  yatabilirde ben senin deiklerini hiç okumadım şimdi  tayyibin bile karılarla nasıl resim çektirdiyini örnek buraya asarım. o adamın haytını okudum ben 93 yaşında öldü adqam hiç karıyla birlikte olmasınmı.AMA DİNLER OLMASYDI AHLAK OLMAZDI DİYEN SENDİN. ŞU AYRTİ BİR OKU YAHU AMA UTANMADAN.

Nisa 23.     Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı. Analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kızkardeş kızları, sizi emzirmiş olan (süt) anneleriniz, süt anneden kızkardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri, kendileriyle birleştiğiniz kadınlarınızdan olup, evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Fakat eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, o taktirde (onlarla evlenmenizde) sizin üzerinize bir günah yoktur. Ve sizin sulbünüzden gelen oğullarınızın eşleri (kadınları) ve iki kızkardeşi bir arada (nikâh altında) toplamanız. Geçmişte olanlar hariç. Muhakkak ki, Allah Gafur'dur, Rahîm'dir

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, evrenselalp yazdı:

ahhh güven ahhhhh  :0_80cbc_37a71a73_L:yok böyle bir zeka tanrının değil ahlakın olmadığının kanıtı.  tanrıyı nerden? çıkardın. 

dur bir dakka dur, dur selfie çekıyorum. bu anı ölümsüzleştiricem, allahtan daha ahlaklımı? yok artık güven

se ne? içtin yahuuu ne sacmalıyorsun? 

evet tam üstüne bastın satte günde 2 defa dogruyu gösteriyor dinler olmasaydı dinler derken 6000 yıldan bahsetmıyorum ben dinlerın en az 600.000 yıl geriye gittigini düşünüyorum. binlerce sahte din olduguna emnım

dinler olmasaydı herkes birbirini anladın  sen. senı egiten biri olması bir zorunluluktur bu sistemde. dinlerde bunu başarmıştır. 

şimdi gelelım asıl gerçeklere dinlerin ögrettıgı ahlaki  degerler  sapıkça ve ahlaksızca oldugu için bizlerde ahlaki  degerlerı  böyle degerlendırmek zorunda kalıyoruz güven (dinlerın kendını sapıkça zaten)

iddiam çok büyük eger dinler hiç varolmasaydı, büğün herkes kabile hayatı yaşıyor olucaktı. 

teknolojının ve ahalkı degerlerın oluşmasındaki en önemlı neden? dinlerdır.

aksini iddia eden aksini kanıtlar ilkesi. 

Yav sen alaymı ediyorsun tanrı olmadan din olurmu AĞAM BENİMLE EYLENİY:DNe içyim soğuk içiuordum lakır lakır boğzlarmı üşütüm soğu suda içamiyorum. zemezem suyuda yaokki kardeşim kafayı bulalım şeytan taşlamaya gidelim. yahu dimler neyi başarmışki  kez dimayate çaşılşnların maaşını dinayte ödenek çıkarma bak  biir imam bulamsın camide.  oparayala biz marsa gideriz marsatab din kardeşlerimizde huri getiririz  allahtan rica ederiz yakındır araştadır 8 melek taiıyor atık ahangü gexgen müsümünsa dinci yobozlarad EŞ DEYEMİŞ BEKİR HENÜX JAYAZ GÖRMEMİŞ HIRİLRT GETRİRİDİZ HEPDİDE  BAKİR OLACJAKAR BeyenmediyİM ADANA ÇOMUR ARACAK  ANCA SİZE YAKIŞIYIR

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, "dünyayaışınlanıpçoğaldık" yazdı:

biraz felsefe arastirirsan ahlakin zaten var olmadigini gorursun ha hosgorulu olabilirsin o baska iyi muslumanda vardir kotude iyi ateistte vardir emin olun muslumanlardan kat kat fazla bu konu insanlari genel olarak kapsar inanclarin hicbi etkisi olmaz kisi karakterine gore yasar nolursa olsun.

harika işte bu nihayet beklediğim yorum geldi, haklı oldugumu görün artık,ahlak yok ahlakı biz icat ettık ama icat ettiğimiz hlakında tıpkı tanrı gibi ispatı yok. sizi bilmem ama benim için  tanrı yoksa ahlakında benim için bir anlamı yoktur. sizin  içinde olmamalı özelliklede atheistler için. haaa gayret atheistler er yada geç anlamak zorunda kalıcaksınız  ben çok sabırlıyımdır. ahlak insan icadıda olsa dinlerin ürünüdür,bana göre dinlerin icat ettiği ahlak anlayışıda sapıkçadır. 

ahzap suresi 50. ayet : ey peygamber! biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, allahın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık.

ayet ismını yanlış yazmışlar bu ayetım ismı olsa olsa ensest ayetı olabilir.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, evrenselalp said:

harika işte bu nihayet beklediğim yorum geldi, haklı oldugumu görün artık,ahlak yok ahlakı biz icat ettık ama icat ettiğimiz hlakında tıpkı tanrı gibi ispatı yok. sizi bilmem ama benim için  tanrı yoksa ahlakında benim için bir anlamı yoktur. sizin  içinde olmamalı özelliklede atheistler için. haaa gayret atheistler er yada geç anlamak zorunda kalıcaksınız  ben çok sabırlıyımdır. ahlak insan icadıda olsa dinlerin ürünüdür,bana göre dinlerin icat ettiği ahlak anlayışıda sapıkçadır. 

ahzap suresi 50. ayet : ey peygamber! biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, allahın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık.

ayet ismını yanlış yazmışlar bu ayetım ismı olsa olsa ensest ayetı olabilir.

Ahlaka inanmıyorsan...

-Neden burda kurallara uyuyorsun?

-Neden kurallara uymayıp herkese hakaret yağdıran kişi hakkında şikayetçi oluyorsun?

-Neden o kişinin banlanmasını ve böyle kişilerin bu sitede yazmalarını önlemeye çalışıyorsun?

-Neden bazı kişilerin hakaret etmesine göz yumulduğunu, bazılarının ise cezalandırlıldığını belirterek ADALET istiyorsun?

Bu soruları kendi kendine bir sor istersen.

Cevapları bize yazarsan da sevinirim ?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, poiuz yazdı:

Ahlaka inanmıyorsan...

-Neden burda kurallara uyuyorsun?

-Neden kurallara uymayıp herkese hakaret yağdıran kişi hakkında şikayetçi oluyorsun?

-Neden o kişinin banlanmasını ve böyle kişilerin bu sitede yazmalarını önlemeye çalışıyorsun?

-Neden bazı kişilerin hakaret etmesine göz yumulduğunu, bazılarının ise cezalandırlıldığını belirterek ADALET istiyorsun?

Bu soruları kendi kendine bir sor istersen.

Cevapları bize yazarsan da sevinirim ?

çok saçma bir düşüncedesin poiuz ,kurallara uymak zorundayım çünkü iyi ahlaklıyım, yanlışı raporlamak zorundayım çünkü iyi ahlaklıyım .haksızlıgı görmek zorundayım. çünkü iyi ahlaklıyım :)  

forum kurallarını doğru buldugum için uyarmak zorundayım, fakat ben uyradığım halde bu kurallar uygulanmıyorsa demekki ahlakın tanımı net bir tanım olmaktan çok uzaktır.

ayrıca iyi ahalk ve kötü ahlakta birbirini tamamlar ve dengeler haksızmıyım? bende insan olduguma göre ahlakta insan icadı olduguna 

göre demekkı ben haksızlıga karşı haksızlıga ugruyyorsam üzülmek zorundayım. 

tüm bunlara rağmen ahlak hala insan icadıysa bir anlamı olmaması gerektiğini düşünüyorum.

gelelım sorunun cevabına  bu kurallara uymak zorundayım herkes gibi,eğer bu kurallara uymazsam

burda kuralların doğru yada yanlış olduğunu nasıl? izah edilebilirki.

senin dogru buldugun ve iyi olduğunu düşündüğün kuralı ben yanlış bulabiliyorsam ciddi bir problem var demektır ahlakın  net bir tanımında.

bende sana çok çarpıcı bir örnek vericem dikkatlıce anlamaya çalış!

bir tecavüz mahkumu idam edilicek, onu idam eden cellat sence katilmidir? yoksa kahramanmıdır? bu soruya vericegin cevapta senın ahlaka bakış açını deşifre edicektir. evet bekliyorum madem bana çattın . sonuçlarına katlan.

Sitelerde Paylaş

Kurallara uyuyorsun çünkü kovulmak, istemiyorsun.
Sanırım bunu sen şimdi keşfetmedin. Bunu toprağı sürmesini bilmeyen avcı ataların bile biliyordu! Demek ki dinler ortaya çıkmadan önce de bir toplumda beraber yaşayabilmek için bazı kurallara uymak gerekliymiş. Bu kurallar sadece yasaklardan ibaret değildi. İnsan geni ne kadar egoist olsa da, kendi neslinin devamını istese de bazen egoist olmayınca, grubun çıkarını düşününce (sonunda) kendi çıkarı için daha avantajlı olduğunu anlamıştır.
Aynı senin de burda rahatça yazabilmek için forumun temiz kalması için uğraştığın gibi.

Soruna gelince....
Sen de cevabımı iyi oku.

Diğer sayfayı okusan burda herşeyi bir daha yazmamız gerekmiyecek ama sen ne yazık okumak istemiyorsun.

İyi ahlak-kötü ahlak diye bir şey yoktur! 
Ahlak relativdir ve kültürden kültüre değişir. Bunun da nedeni yine atalarının primatlarda gördüğümüz zerre kadar ahlakın zamanla gelişmesi ve yaşadıkları topluma göre şekillenmesinden kaynaklanır.

Benim celladı ne katil olarak görmem ne de kahraman olarak görmem beni iyi ahlaklı yapmaz.
Bu konuda ayrı fikirde olursak burda "ahlak uyuşmazlığı" vardır. 
Çünkü ingilizce "ethik" dediğimiz sepetimize "moral" olarak ayrı şeyler koymuşuzdur ondan!

Yani ikizin de ahlağı vardır ama içeriği değişiktir!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...