Jump to content

atheizmde ahlaki değerler yoktur.

Recommended Posts

8 hours ago, evrenselalp said:

harika işte bu nihayet beklediğim yorum geldi, haklı oldugumu görün artık,ahlak yok ahlakı biz icat ettık ama icat ettiğimiz hlakında tıpkı tanrı gibi ispatı yok. sizi bilmem ama benim için  tanrı yoksa ahlakında benim için bir anlamı yoktur. sizin  içinde olmamalı özelliklede atheistler için. haaa gayret atheistler er yada geç anlamak zorunda kalıcaksınız  ben çok sabırlıyımdır. ahlak insan icadıda olsa dinlerin ürünüdür,bana göre dinlerin icat ettiği ahlak anlayışıda sapıkçadır. 

Tamam, anladık, senin için ahlakın bir anlamı yok da neden ateistler içinde olmamalı diye diretiyorsun? 

Ahlak sana göre dinlerin icadı, ateistler için değil. 

Ben çok sabırlıyımdır demen sanki ateistlerin ahlakı reddetmelerini sağlamayı kendine bir misyon edinmişsin izlenimi veriyor. Bir insan neden ateistlerin ahlakı reddetmesini sağlamayı kendine misyon edinir ki? Bundan ne elde etmeyi düşünüyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 122
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öncelikle ahlakin tanimina bakalim.Türk dil kurumu ne diyor,

1. Toplu olarak yaşayan bireylerin uymak zorunda bulundukları eylem ve davranış kurallarına verilen ad. 2. Bir kimsenin içinde yaşadığı toplumsal çevrenin törelerine uyma yetisi.

Kaynak,

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&view=bts&kategori1=veritbn&kelimesec=6687

Bu tanima göre baktigimizda ahlak insanlarin kurgusundan baska birsey degil.Örneklere gecelim.Mesela sokakta 2 sevgilinin alanen öpüsmesi bizde ahlaksizlikken avrupada dogal birsey.Almanya`da alanen gegirmek veya osurmak dogal bir olay.Bizde ise kültürsüzlük.

Hollanda`da escinsel evlilik serbest ama bizde birakin evliligi escinsel olmak bile ahlaksizlik.

Veya töreler vardir.Abin ölürse esi senin esin olabilir gibi.Yani toplumlar ,kabileler kendine göre belirliyorlar ahlak kurallarini.Kanunlarda öyle degilmi.Sürekli ihtiyaclara ve taleplere göre degisiyor.Iran`daki ahlaki bir kadin profili Almanya`dakiyle aynimi?Sübyancilik ahlaksizlik ama sübyanci olanlar hala var.Sübyanci yaptigi seyin yüz kizartici bir durum oldugunu bildigi halde bunu neden yapar?Adem ilk insan ise ve 2 cocugu olduysa bu cocuklarin biri kiz biri erkek ise aralarindaki cinsi münasebetin ahlaksiz oldugunu nasil belirleyecekti?Günümüzde ensest iliskinin sakat cocuklara neden oldugu biliniyor.Habil-Kabil olayinda nasil sakat olmamis oda ilginc degilmi?Bekaret bizde namusun ve ahlakin simgesiyken Avrupa`da bekaret hicbirseyin ölcüsü degil hatta sözkonusu bile olamaz.

Mesela su an gündemde af konusu var.Yani ahlaksizlik yapanlara af gündemde.Af cikarsa ahlaksizlik yapanlari affetmek söz konusu.Yani kanun gerekirse ahlaksizligi affedebiliyor.Yani insanlarin elinde hersey.Günümüzdeki ilkel kabilelerin bile bize ters gelen gelenekleri var.Okuyunca sasirirsiniz.

Yalan konusmak herkese göre ahlaksizlik.Ama yalan konusmayan insan yok denilebilir.Politikacilar,memurlar,ülkeler hepsi yalan konusabilir.

Toplumlar belirli kurallar belirler.Bu kurallara uymayanlar toplumda linc edilir.Bu korkuda insanlarda ahlak dedigimiz olgunun gelismesine yol acti.

Günümüzde artik para ahlakin üzerine gecmistir.Para icin insanlarin yapmayacagi ahlaksizlik yoktur.Sanirim binlerce link atmama gerek yok bu konuda.

Artik insanlarda "ahlak" nasil geldi degil "para" nasil gelir derdi var.

Ahlak denilen sey insan genlerine atalarindan miras olarak gelmistir.Kabile kurallari mesela Töreler,devlet kurallari ve din kurallari toplumlarin ahlak` ini belirlemistir.

En sonda bahsettigin bu 3 kural beni baglamiyor derseniz ve ateizme neden önemli bu ahlak derseniz cevabi basittir."Empati"kurmaktir.Yani kendin icin istemedigin veya yanlis buldugun birseyi baskalari icinde istemeyeceksin.

Parali ve ahlakli günler dilerim:D

Sitelerde Paylaş

Ahlak değişkendir ve açıkladıkları gibi net bir tanımı vardır fakat varlığını başka hiçbir kavramın varlığına borçlu değildir. Başlığın sahibi ahlak olgusunu din olgusunun oluşturduğuna dair içi boş bir obsesyona sahip ve bu sebeple anlamamakta direniyor. Ayrıca ateizme anarşizm gibi bir doktrinin içeriğini yükleyerek birçok şeyi reddetmesi gerektiği gibi bir yanılgıyı savunuyor. Konuyla ilgili o kadar kaynak gösterilmesine rağmen tutumunu değiştirmemekte de ısrarlı. Obsesyon sahibi olmasa bunu yapmazdı ve yanılgısını gördükten sonra özeleştri verirdi. Kendisine sağlıklı bir akıl dilemekten başka verilecek bütün tepkiler anlamsızdır.

Sitelerde Paylaş

İnsan sosyal bir hayvandır, sosyal olmanın avantajlarını bildiği için tek başına yaşamayı tercih etmez.

Büyük gruplar halinde işbirliği içinde yaşar. Birlikteliği koruyabilmesi için bazı yazılı & yazısız toplumsal mutabakatlara icat etmiştir.

Aksi takdirde iş birliği çöker, sosyal düzenini kaybeder,

işte ahlak anlayışı da bu toplumsal mutabakatlardandır.

Toplum içinde yaşamak ve dışlanmamak istiyorsanız bu kurallara uymanız gerekir,

insanlık ilk sosyal grupları kurduğunda bu kurallar şekillenmeye başlamıştır,

dolayısıyla ahlak kurallarının yüzbinlerce yıllık geçmişi vardır,

Ahlak, toplumsal mutabakat sağladığı için, doğada birçok sosyal hayvan topluluğunda ahlaksal kurallar işletildiği gözlemlenmektedir,

Topu topu birkaç bin yıllık ibrahimi dinler ise ilahi temeli olduğu gibi temelsiz bir iddia ile ahlak kurallarını gasp etmeye çalışmaktadır.

Halbuki dinler ahlaktan ziyade, pedofili, kölecilik, kendinden olmayanı katletmeye özendirme, vb. ahlaksızlık üretmektedir,

Dindarlar cennet vaadiyle çıkar sağlamak için ölene kadar ayıya dayı demek gibi düpedüz ahlaksızlığı ahlak diye satmaktadır,

Dinlerin sunduğu ahlak iddiası oksimorondur, sahtedir..

Sitelerde Paylaş

Adam aslinda dogru soyluyor. Mesela suan dunyada hayvanlar olmasaydi insanlar birbirini yemek icin belli basli çözümler yollar uretecekti. Mesela hirsizlar öldurulecek ve onlarin eti satilacakti yada yaşlılar ölunce etleri raflarda satılacak ve yenilecekti.

Ayni sekilde sokaktaki hayvanlar birbirlerine tecavuz ederler kim kimin nesi diye düşünmezler.insanda dogasi geregi bunu yapmali ama insan kendine cizgi cekmis bir yol bulmus ahlak diye bir sey olusturmus ve bununla yasamaya çalışıyor. Ama ornek veriyorum adada 2 kisi kalsa birbirini yerler ahlak kurali yok olur. Mesela penis kelimesi ile s*k kelimesi arasinda fark yok fakat buraya bile yazamiyorum. İkiside ayni anlami tasiyor sadece kelimeler farkli. Sacma sapan kurallar var dunyada at eti yemeye igrenerek bakiorlar mesela. Oysaki atta bir hayvan ve gayet lezzetli eti olabilir. Atlarin önceden yenmemesinin sebebi binek olarak kullanımasiydi fakat suan kullanılmiyor bence yenmesinde sakinca yok. Ama dunyada tek hayvan at kalsa bu sefer herkes at yemeye baslayacak. İradenin sıkıştigi yerde ahlak dibe çöker. Mesela trumpa hitlere falan bakin koskoca devleti ulkeyi yoneten adamlar.Saygili sevgili modern gozukurler.  Ama belli çıkarlar kaynaklar ve para icin ulkeleri sömürür roket yagdirirlar. Ahlak kavrami degiskendir default olarak boyle bir kavram yoktur. İnsanin bazi seyleri duzene koymak icin olusturdugu sacma kurallar dizisi biryerdeb sonra patlak verecek.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, poiuz yazdı:

Ahlaka inanmıyorsan...

-Neden burda kurallara uyuyorsun?

-Neden kurallara uymayıp herkese hakaret yağdıran kişi hakkında şikayetçi oluyorsun?

-Neden o kişinin banlanmasını ve böyle kişilerin bu sitede yazmalarını önlemeye çalışıyorsun?

-Neden bazı kişilerin hakaret etmesine göz yumulduğunu, bazılarının ise cezalandırlıldığını belirterek ADALET istiyorsun?

Bu soruları kendi kendine bir sor istersen.

Cevapları bize yazarsan da sevinirim ?

senin su yorumuna cevap verip bu mevzuyu fazla uzatmiycam adi uzerinde KURAL diyorsun AHLAK değil

sen hirsizlik yapmak istiyo olabilirsin bu senin vicdanini belkide hic sizlatmaz ama yanindaki bi baskasi bunu aklindan bile gecirmez vicdanini dusunur eylemlerden bahsetmiyoruz ahlaktan bahsettin ancak orda kurallar varsa her ikiside ayni seyi yapmak zorunda muslumanda olsa baska dine mensupta olsa ateistte olsa eger o kisinin karakteri boyleyse ve bi baskasinin karakteride bunu asla yapamazsa evrensel ahlaki kurallar yok demektir herkesin kendine gore dogrulari var bu dunyada. ahlaktanmi bahsediyorsun kurallardanmi once onu bi ogren. ve sunuda asla unutmadan yorum at beni asla yenemezsin cunku ben kanitlarla gelirim sense hikayelerle.

tarihinde "dünyayaışınlanıpçoğaldık" tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlakın evrensel olmayışı ahlak yok anlamına gelmez. İnsan toplumları ortak belirledikleri bir uyum çerçevesi, bir konsensüs içerisinde ortak yaşarlar. Ahlaki normların farklılıkları bu konsensüsle uyumlulaştırılır ve toplumsal yaşamın formunu ortaya çıkarır.

Daha doğrusu ahlak evrenseldir de sabit kalıplarda dondurulmamıştır. Yapısı dinamiktir. Zaten durağan olsa etkisi azalırdı. Ahlakın evrensel olması şöyle örneklenebilir: Dünya dışı akıllı yaşam formu ile karşılaşsak ahlakımız insanlara karşı olduğu gibi ona da işkence etmeyi, onu suçsuz yere öldürmeyi doğru bulmaz.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Dontcryforme yazdı:

Ahlak kavrami degiskendir default olarak boyle bir kavram yoktur. İnsanin bazi seyleri duzene koymak icin olusturdugu sacma kurallar dizisi biryerdeb sonra patlak verecek. 

Aynen katiliyorum.Mesela farelerde yapilan universe 25 deneyinde nüfus artinca siddette artiyor.

https://cernbilim.blogspot.com/2018/08/farelerde-nufus-arts-ve-toplumsal-cokus.html

Insanlikta hayvanlardan farkli degildir.Nüfus artiyor ve yiyeceklerle birlikte yasam alani azaliyor.Betonlasma artiyor.Insan nüfusu kalabaliklasiyor ama sosyallesme azaliyor.Ayni binada insanlar birbirini tanimiyor.Karnin acken ve yillardir cinsel ihtiyacini karsilayamadiginda bakalim ahlak kurallari ne kadar gecerli olacak.Zina ahlaksizlikken üniversite okumak isteyen genc bir kizin parasizliktan okul masraflarini karsilayamadiginda dedesi yasindaki bir adamla sirfi okuyabilmek icin iliskiye girmesi ne kadar ahlakidir.Yiyecek tüm dünyaya yetmedigi zaman ve bazi insanlarin kalacaklari bir yer olmadiginda ahlak kurallarina ne kadar uyacaklarini görelim.

Amerikan filmi vardi."Purge-Arinma Gecesi"Filmde gece sabaha kadar öldürmek serbestti.O filmdeki olaylar sadece film olsada gercektede cok farkli olacagini zannetmiyorum.Dünyada savas olmayan bir dönem yasandimi?

Kisacasi ahlak savasta,ormanda,caresizlikte bir ise yaramaz.Evrimin 2 büyük kurali vardir.Hayatta kalmak ve neslini sürdürebilmek.Ahlak bir yere kadar.

13 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

İnsan sosyal bir hayvandır, sosyal olmanın avantajlarını bildiği için tek başına yaşamayı tercih etmez.

Büyük gruplar halinde işbirliği içinde yaşar. Birlikteliği koruyabilmesi için bazı yazılı & yazısız toplumsal mutabakatlara icat etmiştir.

Aksi takdirde iş birliği çöker, sosyal düzenini kaybeder,

işte ahlak anlayışı da bu toplumsal mutabakatlardandır.

Toplum içinde yaşamak ve dışlanmamak istiyorsanız bu kurallara uymanız gerekir,

insanlık ilk sosyal grupları kurduğunda bu kurallar şekillenmeye başlamıştır, 

dolayısıyla ahlak kurallarının yüzbinlerce yıllık geçmişi vardır,

Yüzde yüz katiliyorum.

Sitelerde Paylaş

Ahlak atmosfer gibi bir şey olamaz zaten. Mutlak olamayacak bir şeyin mutlak olmadığını söylemeye gerek yok. Mutlak değil diye bir şey önemini kaybetmez.

Atmosfer dünyadaki hayatın olmazsa olmazıdır. Mutlaktır. Olmasa da olur denemez. Ama o bile değişken, dinamiktir. ;)

Yani buz kalıbının içinde dondurmak lazım yanlış bir şey olmasın diye bir şey zaten olamaz! :D

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, "dünyayaışınlanıpçoğaldık" said:

senin su yorumuna cevap verip bu mevzuyu fazla uzatmiycam adi uzerinde KURAL diyorsun AHLAK değil

sen hirsizlik yapmak istiyo olabilirsin bu senin vicdanini belkide hic sizlatmaz ama yanindaki bi baskasi bunu aklindan bile gecirmez vicdanini dusunur eylemlerden bahsetmiyoruz ahlaktan bahsettin ancak orda kurallar varsa her ikiside ayni seyi yapmak zorunda muslumanda olsa baska dine mensupta olsa ateistte olsa eger o kisinin karakteri boyleyse ve bi baskasinin karakteride bunu asla yapamazsa evrensel ahlaki kurallar yok demektir herkesin kendine gore dogrulari var bu dunyada. ahlaktanmi bahsediyorsun kurallardanmi once onu bi ogren. ve sunuda asla unutmadan yorum at beni asla yenemezsin cunku ben kanitlarla gelirim sense hikayelerle.

Sen neden kovuldun?
Çünkü küfür ettin.
Kurallar ne diyor? Küfür etmek yasaktır diyor.
Kurallar seni ahlaklı olmaya zorluyor!

Ahlak üzerine bugün söylediklerin dün söylediklerinle, ondan önceki gün söylediklerinle çelişiyor.

Fazla detaylara girmek istemiyorum.

https://evrimagaci.org/bilim-ahlaki-aciklayabilir-mi-tanrisizdinsiz-ahlak-mumkun-mu-254

Bence senin asıl problemin komplekslerin olması.

Sitelerde Paylaş
On 23.08.2018 at 23:06, Gunesin Izinde yazdı:

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/video/video/1062657/Esege_tecavuz_ederken_yakalandi___Kari_yok__seytana_uydum_.html

Ornegin bu adam esege tecavuz etmis ama "seytana uydum" demis. Yani adam kendini kolay bir sekilde akliyor.

Ateist biri ise bu durumda genellikle kendine hesap vermek zorunda kalacaktir.

her uyusturulmadan kör. Bicaklar hayvanlarim girtlagini kesmek yasak degilse esekle cima etmekte yasak olmamali o zaman. Mantikli baktigin zaman ben canim isterse kedi öldurup yiyebilmeliyim. Cunku insanlar kendi secmis.  Kuzu yeni yok inek yenir dana yenir. O zaman kedide yenir?  Çinliler kopek yiyor mesela. Ben kedi öldurup yiyebilmeliyim. Birisi yolda inek girtlagi kesip vahset yapiyorsa bende istedigim gibi bir hayvani öldürüp yiyebilir yada cinsel iliskiye girebilirim. Yapmam tabikide yanlis anlamayin desteklemiyorum ama misal diyorum neye gore bu kurallar belirleniyor. Dinlere gore çoğu.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Dontcryforme yazdı:

neye gore bu kurallar belirleniyor. Dinlere gore çoğu.

Dinler kısa bir zaman öncesine kadar insanların üzerinde çok zorba faşizm uyguladıkları için insanlık daha kendine gelemedi. Hele bizimki gibi geri, cahil ve idyot toplumlarda din çok fazla etkin. Düşünebilen insan sayısı çok az. Bir şu ilkel geçmişin vahşi din faşizmine biz ne diye boyun eğmek zorunda olalım ki diye çalışan kafa bulmakta zorlanıyorsun!

Dedim ki ahlakı oluştururken toplumsal bir konsensüs oluştururuz. Buna mecburuz, dişin ağrıdı mı dişçiye gideceksin ve baksan adam ağzı dualı bir müslim! Dişini de kendin tedavi edemezsin! Adam pismillah deyip bakacak dişine, sen de ağzını ayıracaksın! İşler böyle yürüyor. İçinden pis milli ah ah bilirdim yapacağımı da... diyeceksin ancak. O diş ağrıyor ve tedavisi gerekiyor. Fetö ya da benzeri bir geri de onu okutmuş diş hekimi yapmış. Adam pismillayi diye dişe bakıyor.

Konsensüs oluşturmadan toplum oluşturamazsın. O müslim ağzı dualı diş hekimi de anayasada ülkenin dini islamdır yazmıyor diye huzursuz, sen de ağzına pismillayi diye bakan bir geriden huzursuzsun. Konsensüs böyle bir şey.

Markete gittin mi de ne eti satılıyorsa onu alırsın. Domuz eti satılsa alırdık yani, ne satılıyorsa o! Kendimiz hayvan kesecek halimiz yok. Herifler kesiyorlar, kesmeyin hayvanları desek de kesecekler, biz de etçil bir türüz, yiyoruz. Yapacak bir şey yok. Umut, Bill Gates'in yapay eti üretmesine kaldı! Üretecem dedi adam, umarım üretir de alırız. 

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 26.08.2018 at 19:50, poiuz yazdı:

Sen neden kovuldun?
Çünkü küfür ettin.
Kurallar ne diyor? Küfür etmek yasaktır diyor.
Kurallar seni ahlaklı olmaya zorluyor!

Ahlak üzerine bugün söylediklerin dün söylediklerinle, ondan önceki gün söylediklerinle çelişiyor.

Fazla detaylara girmek istemiyorum.

https://evrimagaci.org/bilim-ahlaki-aciklayabilir-mi-tanrisizdinsiz-ahlak-mumkun-mu-254

Bence senin asıl problemin komplekslerin olması.

kendi yanlışını kendin söyleyip düştüğün hatayı bile anlamayacak kadar kısıtlı bi düşünce yapın var bak hala kural diyorsun bugun dunyada kuralları dinlermi koyuyor laik demokratik sistem insanların daha mutlu ve huzurlu yaşaması için

sizin sorununuz bu işte kendinizi zapdetnek icin bi inanca ihtiyac duyacak kadar asagilik varliklar olmussunuz ben bi ateist olarak bi kediyi bile incitmem çünkü onu inancım için değil VİCDANIM için caninin yanmasini istemem senin söylediğin o kadar tehlikeli bi durumki ahlak dinlere kalsa inancindan vazgecen kisi ahlaksiz olurdu. butun inanclari dusunce yapisini savunan insanlık adina koyulan kurallar olmaliki ahlak diye birsey olmadigindan herkesi ayni karaktere sigdirabilmeli yoksa hirsiz keser bicer masum olür gider. ve sunuda unutma her ne olursa olsun kotuluk her zaman varolur.

sorunun basinda ahlak dedin simdi kurallari kim koyacak diyorsun kardesim sen once sordugun soruyu bil ahlakla kural cok farkli kural zaptetmek ahlaksa kisinin icidir.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, "dünyayaışınlanıpçoğaldık" yazdı:

kuralları dinlermi koyuyor

E ahlakı dinler mi icat etti? Bu "ahlakı dinler icat etti" safsatasını dinciler size bir güzel kakalıyor, siz de bir güzel yiyorsunuz! Ne demek kural başka ahlak başka yahu? Ahlak demek kurallar demek.

Ahlakı dinin yarattığı safsatasını daha fazla yemeyin de dört salak dincinin keklediği dört embesil durumuna düşmeyin! Salağın kekleyebildiği geri zekalı ne kadar embesildir hesap et artık!

Ahlakı din yaratmadı. Din ahlakı insanlık kültüründen gasbedip kendi malı ilan etti. Değil. İnsanlık kültürüdür, insanlığın öz malıdır. Nerde görse, dinin boynunun köküne vurup öz malını geri alma hakkına sahiptir. Bunu böyle bilmez, ahlakı dinin malı sanmaya devam ederseniz dinciler daha sizi çoooook kekler. 

Utanın biraz ya! Salakların kekleyebildiği kadar embesil olmaktan utanmanız gerekiyor! Yani salak kekleyebiliyorsa düşün ki ne kadar embesil! Zeki keklese tamam. Ama salak kekledi mi durum çok vahim!

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, democrossian yazdı:

E ahlakı dinler mi icat etti? Bu "ahlakı dinler icat etti" safsatasını dinciler size bir güzel kakalıyor, siz de bir güzel yiyorsunuz! Ne demek kural başka ahlak başka yahu? Ahlak demek kurallar demek.

Ahlakı dinin yarattığı safsatasını daha fazla yemeyin de dört salak dincinin keklediği dört embesil durumuna düşmeyin! Salağın kekleyebildiği geri zekalı ne kadar embesildir hesap et artık!

Ahlakı din yaratmadı. Din ahlakı insanlık kültüründen gasbedip kendi malı ilan etti. Değil. İnsanlık kültürüdür, insanlığın öz malıdır. Nerde görse, dinin boynunun köküne vurup öz malını geri alma hakkına sahiptir. Bunu böyle bilmez, ahlakı dinin malı sanmaya devam ederseniz dinciler daha sizi çoooook kekler. 

Utanın biraz ya! Salakların kekleyebildiği kadar embesil olmaktan utanmanız gerekiyor! Yani salak kekleyebiliyorsa düşün ki ne kadar embesil! Zeki keklese tamam. Ama salak kekledi mi durum çok vahim!

ah beyinsiz ahhh ahlak kural demek oylemi benim yazdığımdan ne anladın sen ben ahlaki dinler koymusturmu yazdim orda bi oku bakalim ahlak diye birsey yoktur kardesim yok hala neyi tartisiyorsunuz ben o yazida kurallar islamiyete kalsa durumun ne kadar vahim olacagini yazmisim sen cumleyi kesip olayi farkli lanse ediyosun bidaha bi yaziya yorum yapacaksan tamamini yaz belirtmek istedigin yere vurgu yap kesip bi bolumune yorum yapma.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, "dünyayaışınlanıpçoğaldık" yazdı:

ahlak diye birsey yoktur

Ahlak denen şey kurallardır, kuralları koşullar oluşturur, koşullar özellikle toplum yaşamından kaynaklanır, bu ilkel toplum için de modern toplum için de geçerlidir.

Ancak din denen melanet bunu kendine göre uyarlamış, tecavüzü, katliamı ahlak diye pazarlamış.

Toplumun olduğu her yerde o toplumun kuralları da ahlaktır.

Daha önce de söylendi, ateistler her şeyden önce insandır, her insan da olduğu gibi her ateistin de kendine göre ahlak anlayışı vardır.

Ateistlerde ahlak yok demeyle ateistler ahlaksız olmuyor, bu iddian daha başlamadan çürütülmüş bir iddiadır, bunda inat etmenin anlamı yok, illa iddia ile kendini tatmin edeceksen dişe dokunur bir şey ortaya at da bir işe yarasın.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, "dünyayaışınlanıpçoğaldık" yazdı:

yazdığımdan ne anladın

Bilader senin yazdığından bir şey anlaşılsa da biz de anlamıyor olsak! :D

İşin doğrusu imla bilgin sıfır, kompozisyon sıfır, dil anlatım sıfır! Ya bir düzgün bir şey yazmaya çalış ya, bu ne böyle?! Ne demeye çalışıyor bu diye bulmaca mı çözeceğiz yahu!

Kural varsa ahlak da vardır, nasıl yani kural var ahlak yok?! :lol: Sen bir ne demeye çalıştığını düzgün cümleler kurarak toparlayaydın! :D

Sitelerde Paylaş

Nasıl yani ahlak yok, yolda karşımdan gelen adama durduk yerde hiç neden yokken sırf canım sıkkın olduğu için aniden dalıp hastanelik edebilirim, ya da burnun niye kemerli lan senin, üstelik kafan da kel, ne bottan tipsin lan sen böyle diyebilirim yani, bu mudur? Nasıl yani ahlak yok, canım istiyorsa yanımdan geçen çocuğa tekme atıp top gibi oynaya bilir miyim, nasıl ahlak yok yahu? :0_80cbc_37a71a73_L:

Hayır bu ahlak yokturcular manyak filan mı, geri zekalı mı? Nasıl ahlak olmuyor ülen? :lol:

Sitelerde Paylaş

Şimdi ışınlanan arkadaşımız, senin bir ne demeye çalıştığının anlaşılması lazım. Kediye kötü davranmam diyordun. E iyi tamam güzel, işte bu senin ahlaka sahip olduğunu göstermiyor mu? Tamam bunu allah rızası için yapmıyorsun, içinden geldiği için yapıyorsun. Tamam, güzel de bu ahlakın olmadığı anlamına gelse "tükan" senin! Ama bu tersine senin ahlakının olduğunu gösteriyor?! Ahlaklı olduğun için kediye iyi davranıyorsun, tamam ne güzel! Böyle ahlaklı ol işte! Ama yani ne demeye çalıştığını da bir anlat artık! Ahlakın olmadığını nerden çıkardığın hakkında hiç bir şey ortaya koyamıyorsun. Ahlak yoktur demekle ne demeye çalıştığın bile belirsiz!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...