Jump to content

Gelecekteki Tehlike Edilgenlik

Recommended Posts

Bir insanın Gençlik dönemi en aktif olduğu zamandır. Sosyal ve sportif açıdan kabına sığmayan dönemidir.

Özellikle bir genç  insan kendisi ile barışık bir yaşam sürüyor ise çevresindeki olay trafiği daha yoğun olmaktadır.

İşte tam da bu esnada hayatına yön verecek yeteneklerinde ustalaşmaya başlar. bedensel yapısı da bu yönü bulmasında çok aktif rol oynar.

Atletik yada uzun boylu olmak yada zayıf kısa boylu olmak kişinin yetenekleriyle aynı paralelde  gelişmesini sağlar. 

Bu gelişim sadece o kişiyi değil toplumsal olaylarında geleceğini etkiler.

Yukarıdaki açıklamayı yazmamdaki gayem aslında insanın büyük bir makinanın dişlileri gibi toplumların dinamiğini sağlayarak her şeyi üretebilmesinin mümkün olduğunu 

göstermektir.

İnsanlar Ticari mesleklerde yeteneklerini kullanarak inanılmaz seviyelere gelebilmektedir.

Ancak bir genç insan Politikada aynı hızda yükselemez. Nedeni ise o insanın yükselirken

başkalarını basamak olarak kullanmaya çalışmak zorunda oluşudur.

Felsefesini geliştirerek teoriler üretmeye çalışan insanlar içinde aynı şey söz konusudur. Bir noktaya geldiğinde muhalif bir düşünce engeline takılır.

Anlatmak istediğim şey ise aslında her gencin üretken olduğu yada üretme potansiyelinin mevcut bulunduğudur.

Şimdi örnekleme yapalım :

Yazıştığımız bu forum yaklaşık 15 yıldan beri aktif bir paylaşım sunmaktadır. Eğer ki teknoloji üzerine kurulu bir forum olsaydı. Sanırım bu geçen süre içinde üretilen fikirlerle bir çok insanın yaşamı kolaylaştırılabilir, gündelik hayatımıza yeni dinamikler katabilirdik.

Ancak içinde bulunduğumuz bu forum çok daha başka bir amacın mücadelesini veren insanları bir araya getirmiş ve  yayın hayatını sürdürmüştür.

Akla şu soru gelebilir. Peki biz ne kadar üretken olduk?  Gündelik hayatımızda toplum adına neleri değiştirdik. 

Bir çoğunuz parlak fikirler ürettiniz. kiminiz yaşama bakış açımıza değer attı.

Teolojik yanılsamaların temeline inerek olmazsa olmazları alt üst ettik. Din kitaplarını satır satır irdeledik.

Altı boş inançların aslında ne kadar absürt ve tutarsız olduğunu gözler önüne sererek ispatladık. Her birimiz (sevgili GÜVEN dahil) yaman tartışmacı olmadık mı. Belki kimimiz tartışmacı kimliğine küfürbaz özelliğini de kattı.

Hatta çoğunluğumuz bu kadar yanlışın içinde bu yaşam çarkının ne kadar çarpık işlediğine isyan etmedi mi?

Kimilerimiz (Sayın Hacı gibi ) binlerce kez Yazmaktan sıkılıp forumun çatı katına kendini kapatmadı mı.?

Peki biz neden solidleşemedik. yada halen kurumsal bir statümüz yok.

İçimizde 2000 yıllık medeniyet düzenine isyan etmiyeniniz varmı.?  Var ise burada olması absürt olur .

Çünkü Bu forum isyanların forumu...

Çünkü bu forum. Haksızlıkla mücedele forumu..

Bu forum yalana ve  dogmatik düzene başkaldırı forumu..

Din Taraftarlarını saymıyorum. Onlar bize sakin olun heyecanlanmayın. kendinizi Allahın yüce kollarına bırakın diyorlar. 

Diyecekler Zaten.. Onlar bu kadar iddialı olmasaydı. Bizim forumun süresi 15 yıl aşmazdı.

Tüm ateistlere sesleniyorum. Düşüncelerinizin fikirlerinizin araştırmalarınızın meyvesini ne zaman yiyeceksiniz.?

Yaptığınız bu sağlam temelli ateizm çarkını ne zaman üretimde kullanacaksınız. ?

Çoğumuz için konuşuyorum. Evinizdeki bilgisayarın başından kalkıp toplum çarkının  dinsel kirliğine ne zaman el atacaksınız.?

Ya da arkadaşınızın babaannesinin duvarda asılı tozlu kuranını indirip en yakın dostlarınıza dahi gerçekleri ne zaman açıklayacaksınız?

Sevgilinize ve  sevdiklerinize bilmedikleri dinsel kirliliği öğretmek için ne zaman ateist neferler olacaksınız.?

Yok eğer "bu edilgenlik gıdasal doygunlukla birleşince beni mayıştırıyor adım atamıyorum" diyorsanız. Sizin pasif bir dinciden ne farkınız kalmış ki.?

Derin konularda mangalda kül bırakmayan forum filozofları tek rakibiniz kendinizken, Diyanete ön kapıdan girer arka kapıdan çıkarım diyecek kadar cesaretiniz yok mu?

Arkadaşlar bu edilgenlikten lütfen kendinizi kurtarın. Aksi takdirde sizler gibi çocuklarınızda hasta olacaktır

UNUTMAYIN.. UNUTTURMAYIN. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tersinden bak. Niye bir Kuran meali yazarı, bir diyanet görevlisi, bir ilahiyat profesörü gelip burada ateistlere meydan okumuyor, hepinize İslam dininin hak olduğunu gösterebilirim iddiası ile gelmiyor?

Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Devran böyle dönüyor deyip işine bakıyor herkes. Paralama kendini sen...

Sitelerde Paylaş
55 minutes ago, democrossian said:

Tersinden bak. Niye bir Kuran meali yazarı, bir diyanet görevlisi, bir ilahiyat profesörü gelip burada ateistlere meydan okumuyor, hepinize İslam dininin hak olduğunu gösterebilirim iddiası ile gelmiyor?

Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Devran böyle dönüyor deyip işine bakıyor herkes. Paralama kendini sen...

Benim paraladığım yok. Sadece mevcudiyetin altını çizmek istedim.

İlahiyatçı profesörler aptal mı zemini sağlam olmayan konularda hezeyana uğrayıp çömez konumuna düşsünler. 

Ayrıca bir ilahiyatçı kendine küfür saydığı bir zeminde bırak bulunmayı yanından bile geçmez. Onlara göre ateizm baştan aşağı küfürdür. 

Peki sen neden gitmiyorsun democrossian kardeş. Bir ara uğra bir diyanet merkezine bir çay iç sohbet et. Ateist olduğunu söyleme.

"Aklıma takıldı hocam. Bi sorum olacak de." bir yaklaşımda bulun. mesela olmaz mı? 

Çok zahmetli iş diyor isen edilgen bağımlısı olmuş olabilirmisin? 

Hayır yani  meraktan soruyorum.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Sütlü Kase said:

Bir seviye vardır karşıt fikirli ile tartışılabilir ikna edilebilir. Doğruyu görmeye hazır veya en azından eleştiriye açıktır. 

Bir seviye vardır eleştiriye karşı kelleni ister. İşte ortalık o seviyede. 

Kısmen katılıyorum. Ama sayın sütlükase korkunun ecel faydası yok.

Unutmayınız ki dünya denen çiftliğin kaymağını din bezirganları yiyor. 

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Mempish yazdı:

Kısmen katılıyorum. Ama sayın sütlükase korkunun ecel faydası yok.

Unutmayınız ki dünya denen çiftliğin kaymağını din bezirganları yiyor.

Doğru, korkunun ecele faydası yok ama daha uzun süre yaşamanı sağlayabilir. Özetle bir şeylerin değişmesi için birilerinin ölmesi gerekiyorsa o birilerini bulmak kolay olmayacak. Kaldı ki devlette senden yana olmayacağı için boşa da kürek çekebilirsin. 

Dinin kullandığı şeyleri kullanan çok fazla yapı var dünyada. Facebook ve onun ürettiği diğer uygulamalar mesela. Ürün sensin, seni seninde istediğin bir şeyi yapmaya zorluyor. Bunlar hep insan zaaflarından ortaya çıkmış gelir kaynakları. Üstün olma ve üstün hissetme insanın en büyük zaaflarından.

Dinde aşa yukarı aynı şey, sadece daha ilkel ve vahşi. 

Bunları yok edemezsin. Daha modern şekilde geri dönmeye devam edecekler. Kazanan tarafta olmak kârlı çıkmanın tek yolu. 

Din adına bir değişim yapılabileceğine inanmıyorum. Yanılıyor da olabilirim elbet. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Sütlü Kase said:

Doğru, korkunun ecele faydası yok ama daha uzun süre yaşamanı sağlayabilir. Özetle bir şeylerin değişmesi için birilerinin ölmesi gerekiyorsa o birilerini bulmak kolay olmayacak. Kaldı ki devlette senden yana olmayacağı için boşa da kürek çekebilirsin. 

Dinin kullandığı şeyleri kullanan çok fazla yapı var dünyada. Facebook ve onun ürettiği diğer uygulamalar mesela. Ürün sensin, seni seninde istediğin bir şeyi yapmaya zorluyor. Bunlar hep insan zaaflarından ortaya çıkmış gelir kaynakları. Üstün olma ve üstün hissetme insanın en büyük zaaflarından.

Dinde aşa yukarı aynı şey, sadece daha ilkel ve vahşi. 

Bunları yok edemezsin. Daha modern şekilde geri dönmeye devam edecekler. Kazanan tarafta olmak kârlı çıkmanın tek yolu. 

Din adına bir değişim yapılabileceğine inanmıyorum. Yanılıyor da olabilirim elbet. 

Aslında bahsetmek istediğim Bir fikir uğruna cenk değil. 

Zaten Cenk etmek te ateistin harcı değil. Çünkü ateistler genelde zeki insanlardır.

Ancak Ben kendi  çevremden şunu anladım. Aslında ateist olgu zaten var.

Arkadaşımız ya da tanıdıklarımız, dinsel konularda tutarsızlıkların konuşulması esnasında onların da boş olmadıkları gerçeğidir.

Ben 8 yıl aynı binada  birlikte oturduğum komşumun aslında sağlam bir ateist olduğunu sohbet esnasında öğrendim.

Bu bana bu benim yakın mesafede yalnız olmadığımın güzel bir kanıtıdır.

İnternet ortamında ise forum dışı sitelerde o kadar çok örneği var ki  saymakla bitiremem.

Sen yeter ki iste.. Bir kaç önemli konudan girmek yetiyor.

Yeter ki şu edilgenlikten kurtulup, en azından savunduğumuz konuda biraz sosyal olalım.

tarihinde Mempish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Charles dawkins said:

Dindarın sana karşı öfke beslenmesinden başka bir şey elde edemezsin. En azından genel olarak düşünürsek böyle...

Sayın Charles dawkins

Zaten ateist düşüncenin eylem sahasında dindarla işi olmaz.

Ama ateist - Dindar dengesinin balans noktasında bulunan çok sayıda insan var ve amaç ta bunların enfekte olmasını engellemek olmalı.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Mempish yazdı:

edilgenlikten kurtulup

Sen kimsin de bana tanımadığın halde edilgen diyorsun ülen böcek! Benimle konuşurken dikkatli olmanı öneririm.

Ben edilgen filan değilim. Bütün yakın ve uzak çevrem ateist olduğumu biliyor. Bana dinden bahsetmeye kalkacak adamın yürek yeyip gelmiş olması gerektiğini hepsi çok iyi bilir, korkudan ağızlarını açıp allahtı kurandı peygamberdi dindi laf edemez. "Muhammet mi, ne muhammedi be" deyiveceğimi çok iyi bilirler. Peygamberlerini anıp da benim saygısızlık etmemle kendilerine günah olacağını :D düşünüp anmazlar! Kuranlarını okurlarsa ayak ayak üstüne atarım. Ezanları okundu mu da öyle. Bir tanesi de ağzını açıp ya sen niye böyle yapıyorsun ya demeye cesaret bile edemez.

Çoğunu ağlata ağlata yollamışımdır. Karşındaki kişiyi tanımadan etmeden kafana göre sallarsan lafın ağırını yersin.

Yalnız müslimler iyice bir donuklaştılar. Beni tanımayan kişilerin de bulunduğu ortamlarda ezan okunuyor ayak ayak üstüne atıyorum, dua ediyorlar elimi kaldırmıyorum, bir tanesi de sen dinsiz misin arkadaşım ne oluyor diye sormuyor! Bu nasıl iş yahu! Kanı mı çekildi bu müslimlerin? Hani ölüm oluyor düğün oluyor, illa bir hoca biter orda mantar gibi embesil! Kuran okur dua eder bilmem ne eder geri...

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, democrossian said:

Sen kimsin de bana tanımadığın halde edilgen diyorsun ülen böcek! Benimle konuşurken dikkatli olmanı öneririm.

Ben edilgen filan değilim. Bütün yakın ve uzak çevrem ateist olduğumu biliyor. Bana dinden bahsetmeye kalkacak adamın yürek yeyip gelmiş olması gerektiğini hepsi çok iyi bilir, korkudan ağızlarını açıp allahtı kurandı peygamberdi dindi laf edemez. "Muhammet mi, ne muhammedi be" deyiveceğimi çok iyi bilirler. Peygamberlerini anıp da benim saygısızlık etmemle kendilerine günah olacağını :D düşünüp anmazlar! Kuranlarını okurlarsa ayak ayak üstüne atarım. Ezanları okundu mu da öyle. Bir tanesi de ağzını açıp ya sen niye böyle yapıyorsun ya demeye cesaret bile edemez.

Çoğunu ağlata ağlata yollamışımdır. Karşındaki kişiyi tanımadan etmeden kafana göre sallarsan lafın ağırını yersin.

Yalnız müslimler iyice bir donuklaştılar. Beni tanımayan kişilerin de bulunduğu ortamlarda ezan okunuyor ayak ayak üstüne atıyorum, dua ediyorlar elimi kaldırmıyorum, bir tanesi de sen dinsiz misin arkadaşım ne oluyor diye sormuyor! Bu nasıl iş yahu! Kanı mı çekildi bu müslimlerin? Hani ölüm oluyor düğün oluyor, illa bir hoca biter orda mantar gibi embesil! Kuran okur dua eder bilmem ne eder geri...

Eee oldumu şimdi ? democrossian..

Şurda akıllı akıllı demokrasiden basederken bir anda içinden faşizanlık çıktı.

Nickinin anlamı Demokrasiyi savunan demek. Karşıya hoşgörü ve anlayışla yaklaşıp görüşlerine saygı duymak demek. Özellikle tanımadığı üyelere ön yargılı davranıp Ülen böcek dememektir. İlk hakareti sen yaptın. yani ilk kanı sen döktün.

Edilgen olduğunu var saymıştım. 

Sen bence sallıyorsun. Şimdi ise iddia ediyorum.  Aslında korkak embesil edilgenin tekisin.

Ya sende hiç toplum terbiyesi yokmu ? Anarşistmisin kardeşim. Bu nasıl hitap.?

Bak sana kıssadan bir hisse anlatayım.

Evvelden Gencin  biri vardı. Bu askerde hıyar astsubayın birinden durup dururken bir tokat yemişti. 

Komutana"bu tokadı bana değil şu üzerimdeki elbiseye atıyorsun" demiş yediği tokadı bir türlü unutmamıştı.

O gece S1 yazıcısından hıyarın adresini aldı.  Aylardan ağustos fakat mevsim bahardı. Memleketi Adana ya gidecekti.

Fakat otogardan her ne hikmet ise Ankara bileti aldı. Anası-nada bir gün geçikeceğini  Döndüğünde vişne reçelini kaymakla yiyeceğini hatırlattı.

Ankaraya vardığında sabah 5 ti. Ne Dolmuş vardı. ne de taksi. Dosdoğru yola çıkıp bir  özel araba durdurdu. Durumu anlatıp Ayrancılara götürmesini söyledi.

Hıyarın evine varmış. Kapısını çalmıştı. Çıkan babasıydı. bir zarf verdi. babacığım izne gelince oğluna ver. Ama sen açma dedi.

Sonra memleketine döndü.

Hıyar bir zaman sonra izne memleketi ankara ya döndü. Babası bir askerin kendisine bir zarf verdiğini söyledi. 

Zarfı açan hıyar şeceresinin yazdığı bir belge olduğunu gördü. Arkasına bir not yazılmıştı.

Komutanım Askerde bana bir emanet vermiştin. teşekkür ederim. Ama bu gibi emanetler tehlikelidir. Ben bu emaneti saklıycam, Askerdeki çömezlere tembih ettim. başkasına bir hatıra bırakırsan alınırım. Bana verdiğin emaneti babana iade ederim. Çünkü Vebali çok büyük  bilmiş olasın.. 

O günden sonra o hıyar hiç bir askere ilişmedi.

Bu dünyada tüm sevdiklerimi kendi ellerimle toprağa verdim.  Birgün bende o musalla taşına yatarsam bil ki. bir elim göğsümde bir elim delibaş ta olacak.

Şu anlama geliyor. Ey imam efendi. Hizmetin başım üstüne . Ama para almaya gelince bunu alırsın.

Adına yakışır bir göt lalesi ol. 

Sitelerde Paylaş

Bir daha tanımadığın kişiler hakkında kafana estiği gibi sallamamayı öğrenirsen bu senin için kazanç olur. İletini okumadım. Önyargılı, kafadan sallama vızıldamalarla konuşan kişiler kaale alınmaz. Okumaya gerek yoktur. Önce bir sorarsın, senin şu konudaki tavrın, fikrin nedir diye. Sormadan etmeden kafandan sallarsan böyle yanıt alırsın. İnsan gibi konuşmayı öğrenirsen de okunursun, insan gibi yanıt alırsın.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Bir daha tanımadığın kişiler hakkında kafana estiği gibi sallamamayı öğrenirsen bu senin için kazanç olur. İletini okumadım. Önyargılı, kafadan sallama vızıldamalarla konuşan kişiler kaale alınmaz. Okumaya gerek yoktur. Önce bir sorarsın, senin şu konudaki tavrın, fikrin nedir diye. Sormadan etmeden kafandan sallarsan böyle yanıt alırsın. İnsan gibi konuşmayı öğrenirsen de okunursun, insan gibi yanıt alırsın.

13bin yorumuna bakıp Gören görmeyen de seni filozof sanır. Eminim yarısı küfür ve hakarettir.. 

Bir keresinde Sana küfretmedim.

Kaldı ki edilgen olmak böyle ibne gibi top gibi bir şey değildir gardaş.. kıçını kaldırmamak yada hazıra konmak gibi bir şeydir. 

Edilgen bağımlısı olabilir misin demiştim. Aslında toplum olarak çoğumuz da olan gizli, hastalık sende bende de olabilir. 

İnternetin bir avantajı da kıçını saldığın yerden önüne gelene sallamaktır. 

Unutma ki her burada sessiz tayfalara sallarsın ama bana sallayamazsın. Ben kelle koltuk ta gezer iken jabbanın biri bana gelip ülen böcek diyemez.  Bu saatten sonra  bana fikirdaş heder ettirme. Yaptığın bunca yoruma hürmeten sana seviyeli davranıyorum. 

Ben bu güne kadar durup dururken bir vatandaşşa hakaret etmedim. Zaten küfür benim harcım değildir. Ammaa densizin biri çıkarda bana hakaret ederse bir anda içimdeki Firüyun Gider yerine Nekromongır gelir.   Konum atar ebesinin  nikah defterini bulana kadar takip ederim. Bilmem annatabildim mi?

Ben sana edilgen olabilir misin diye sorduğumda değilim diyebilirsin. Ama bana üstelik beni tanımadan görmeden, mekanımda bir çay kavee içmeden, ülen böcek dersen kafamın tası atar.

Ne dersin şimdi firuyun olup terbiyemizi toplayalım mı..  

Yoksa Senin anladığın dilden mi konuşayım.

Sitelerde Paylaş

İstediğin dilde konuş. Okumayınca farketmez. Sadece en son ne demişsin ona baktım. Yorma istersen boşuna kendini.

Bu iletişim yokluğuna senin kafandan demo edilgen diye uydurman yol açtı. Bu önyargıda bulunmasan da sormak bir kere aklına gelseydi olurdu. Olmadı... Edilgen senin kayınçondur diye yanıt almana boşuna şaşırmayacaksın hiç! :lol:

Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. :D

Sitelerde Paylaş
On 26.08.2018 at 14:44, Mempish yazdı:

Çok zahmetli iş diyor isen edilgen bağımlısı olmuş olabilir misin

Hayır yani  meraktan soruyorum.

5 dakika önce, democrossian yazdı:

Demo edilgen diye uydurman yol açtı.

Adam resmen demo edilgendir demiş, açıkça demiş yani. Baksana şüpheye yer yok kalın kalın yazdım birde belli olmuyor mu yahu ?

Bu aralar çok hata yapıyorsun bence demo. 

Adamın sana karşı yazdığı ileti de, bir iddia yok. Diğer alıntıdan da üstüne alınmışsın. 

Sitelerde Paylaş
On 26.08.2018 at 13:39, democrossian said:

Ben anlamadım. Sen bu güne kadar peh diyecek ne yaptın. Tez mi salladın. Makalemi yazdın. Medyada tv de boy mu gösterdin. Gazetede fikir m i beyan ettin. de bu kadar akıl hocalığı yapıyorsun.

Lafa bak.

Paralama kendini sen

Valla özür dilerim çok paraladım. hatta üstümü başımı yırttım. feryat figan haldeyim. 

Lan dingil Önce nickini değiştir. Sen haketmiyorsun.

Nickini bundan sonra  (Yırtık dondan çıkan Nick) koy. 

Sen ne ukala adamsın ya.. Şuraya gelen bir yabancı okurda kalıbına bakıp seni adam sanır. Benim için beş para etmezsin.

Bir daha tanımadığın kişiler hakkında kafana estiği gibi sallamamayı öğrenirsen bu senin için kazanç olur. İletini okumadım. Önyargılı, kafadan sallama vızıldamalarla konuşan kişiler kaale alınmaz. Okumaya gerek yoktur.

Bida sefere iban numaranı yaz sana okuma parası gönderiim. Senin gibi büyük otoriteye okutmamak ayıp olur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...